Jfo. 16001, LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 20 April. - Tweede Blad. Anno 1912, Finaneieele Causerie. Buitenlandseh Overzicht FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. Merkwaardig is, dat Lukacz dan graaf Khun op zal volgen, waar hij ook diens voorganger geweest is. Heel gemakkelijk zal het niet gaan, de crisis in Hongarije op te lossen, vooral nu die nog ingewikkelder is geworden dan de vorige maal. Het schijnt-, dat de Justh- partij wel voor samenwerking met Lukacz en voor het eindigen der obstructie zou te vinden zijn, maar alleen onder voorwaarde, dat Lukacz zich van Stephan Tisza zal scheiden, met andere woorden, dat de re- geeringspartij, de partij van den nationa- len arbeid, zal worden ontbonden. Maar daar Tisza niet alleen steun heeft toegezegd aan Lukacz, doch zelfs diens kies rechtplannen heeft goedgekeurd en als een der ministers van het nieuwe kabinet werd genoemd, is het onmogelijk, dat het voor nemen der Justh-partij, om de regeerings- partij te vernietigen, wordt uitgevoerd. Hoe het ook zij, als Lukacz de opdracht aanvaart om een kabinet te vormen en de legerwet te doen aannemen, zal hij een zware taak op zijn schouders nemen. Volgens de laatste berichten is het met de muiter ij in Fez iets beter, ofschoon het schieten nog voort-duurt. Naar Pet schijnt, hebben de troepen Dar el Makhzen bezet en den sultan bevrijd. De soldaten drongen al vechtende de stad binnen en verloren ongeveer tien man aan dooden, al len Algiersc-he tirailleurs. Men heeft echter geen absolute zekerheid omtrent het aantal der gevallenen. De troepen bezetten de poorten aan net zuiden der stad, de aangrenzende wijk en de Europeesche wijk. De Temps'' zegt uit officieele bron te weteü, dat Regnault de opdracht heeft ont vangen, het protectoraat te organiseeren. Hij heeft door de regeering doen goedkeu ren de maatregelen tot het invoeren van oen geregelde begrooting voor het uitbetalen van bezoldigingen aan de ambtenaren van het Maghzen en het benoemen van verte genwoordigers van den sultan en Fransche commissarissen in de voornaamste steden. Deze opstand is weer te beschouwen als een poging van de Marokkanen om het Fransche juk af te schudden. Zij komt ech ter te laat. Frankrijk begrijpt te goed haar positie om niet met alle macht dit incident nit de wereld te helpen. De afgeloopen week is onder tragische omstandigheden aangevangen. Het vergaan van den groot-sten steamer der wereld werd in den loop van Maandagmorgen bekend en ofschoon toen gehoopt werd, dat het ver lies van zuiver materieelen aard zou zijn, was het toch ïeods zeker, dat de matorieele schade zeer aanzienlijk zou zijn. Dit drukte zich wel het eerst uit in den koers der aandeelen en obji'gatiën der International Mercantile Marine-Company, die het geheele aandeelenkapitaal der "White Star Line be zit. Niet alleen toch was de „Titanio" niet voldoende verzekerd, doch het indirecte ver lies, zoo vreesde men, zou aanzienlijk zijn. Men maakte onmiddellijk vergelijkingen met de ramp van de „Berlin", die tengevolge had, dat de Maatschappij „Zeeland" er hoven- op kwam. Heel logisch is deze vergelij king intusschen niet, omdat, met uitzon dering van de Cunard Lijn, het geheele Trans atlantische vervoer onder controle staat van de Marine Trust. Hoe ontzettend de ramp in haar bijzonderheden, onder het licht der nadere berichten, ook zijn moge, het lijdt weinig twijfel, dat het verkeer, al moge het voor zeer korten tijd minder druk zijn, spoedig weer normaal zal worden. Het ge heugen der menschen is gelukkig erg kort en als aanstonds, wat hcog noodig was, meer zorg zal worden besteed aan de vei ligheid der reizigers, zal de ramp vrij spoe dig vergeten zijn. Dat er in de richting van mindere snelheid en van minder luxe veel gedaan zal w-orden, is niet te verwachten. Immers dat zou zijn een achteruitzetten van do klok en de wereld wil nu eenmaal snel ler en gemakkelijker reizen. Anders is het gesteld, nu ook de ramp in haar vollen omvang bekend is, wat be treft het- verlies van menschenlevens, met de finaneieele gevolgen, met de groote verlie zen die de. assurantie-maatschappijen lijden, vooral ook do levensverzekering-maatschap pijen. Het vooruitzicht van belangrijke ver- koopen van fondsen, om deze verliezen te dekken, drukte op de fondsenmarkten. In niet mindere mate ook de mogelijkheid, dat de nalatenschap van de omgekomen millio naire tot realisaties van fondsen zal kun nen leiden. Alles in aanmerking genomen, heeft de fondsenmarkt den schok echter zeer goed doorstaan, te meer daar aan 't einde der week ook de politieke horizon bewolkt werd. De Italiaansclie vloot toch. is overgegaan, tot een poging om den toegang tot de Dar- danellen te forceeren en de vrees, dat hier uit internationale politieke verwikkelingen kunnen ontstaan, werkte zeer deprimeerend. Dat een en ander geen nadeelige gevolgen heeft gehad, is wel een bewijs, dat de toe stand au fond gezond is. Hoopvolle indices hebben dan ook niet ontbroken, o. a. de han delscijfers van Engeland, die in Maart de reeds zoo liooge invoeren van verleden jaar met 2,650,000 pd. st. em de uitvoeren met 1.542.000 overtrof fern. En dat in dezelfde maand, toen ruim' 1 millioen arbeiders het werk hadden neergelegd! Het ziet er wel naar uit, dat de verliezen, veroorzaakt door de stakine en die op 30 millioen pond wor den becijferd vrijwel ongemerkt zullen wor den gepasseerd. Oliewaarden waren zeer opgewekt gestemd op het afsluiten van het contract met de Engelsche admiraliteit voor de levering van 1 millioen ton per jaar tegen oen prijs, dio een winst laat van 15 shillings per ton. Het toenemende gebruik van olie, als sub stituut voor andere middelen van beweeg kracht-, kwam daarbij duidelijk aan 't licht. Een aanzienlijke koersverheffing had plaats in aandeelen Santa Fe Land en in die der dochter Maatschappij de Development Com paq of Santa Fé. Een zeer krachtige groep te Londen heeft deze aandeelen ter hand ge nomen en ofschoon het koersavans wel ge heel kon behouden blijven, voorspelt men voor beide aandeelen nog hooger koersen. Ten opzichte van de Santa Fé Land gewerd ons een kort resumé van de positie dezer Maatschappij en een berekening van de waarde dezer aandeelen. Het aandeelen-kapi taal bedraagt 1 millioen Pond, de Maat- schapi>ij heeft een 5 pCt. obligat-ieschuld van 250,000 pd. st., waartegen zij echter een reserve bezit van gelijk bedrag. Het land bezit bedraagt volgens de balans per 30 Juni 1911 2,920,599 acres, welke conserva tief geschat tcgeh 13|/| Peso per II.A. of 9 shillings per acre, een waarde vertegen woordigen van 1,314,270 pd. st- Deze schat ting komt overeen met die van de Provincie zelf. toen de z.jr Basan claim werd gere- regeld. Op de balans paraisseert dit land bezit voor een bedrag van 318,485 pd. st. Be Santa Cataline Estancia, ofschoon in 1910 geschat op 28,535 pd. st. is belangrijk ineer waard. La Barrancosa Estancia, die geheel met klaver (alfalfa) is beplant tegen 10 pd. st. per acro (dezelfde waardeschatting als bij de Santa Fé en Cordova Land Com pany) mag worden aangenomen voor een be drag van 240,000 pd. st'. Voorts heeft de Maatschappij een 50 pCt. belang bij de Tanino Company, welke 40 pCt. dividend be taalt, welk bezit wordt getaxeerd op 100,000 pd. st. en eindelijk rekent men de waarde van 1 millioen ton Quabracho.houb op 1 pd. st. per ton, te bedragen 1,000,000 pd. st-, ofschoon men weet dat de aanwezige hoo- veolhoid hout aanzienlijk grootcr is. Hierbij komt nog de waarde van spoorweg-materiaal 157,000 pd. st. van andere bezittingen en produceerende fabrieken 111,000 pd. st., van voo 400,000 pd. st., van obligation Provincie Sant-a Fé, ontvangen in betaling van de „Basan claim" 65,000 pd. st.„ van beleggin gen 63,700 pd. st., van geld en van gelden op deposito geplaatst 160,500 pd. st., van de Jaatsbo betaling op de aandeelen Santa Fé Development 50,000 pd. si en van de 100,000 aandeelen dezer Maatschappij, die op do laatste balans voorkomen pro memorie, 100,000 pd. st. De totale activa becijfert men zoodoende op 3,790,000 pd. st., waarvan af gaat 98,400 pd. st., het in December be- taa.lde dividend, resteert 3,691,600 pd. st-, uitmakende 3139 pd. st- per aandeel of 3683/i pCt. Daairbij is geen rekening gé- houden met do winsten van 31 Dec. 1911 tot' dato gemaakt. De Maatschappij heeft een' concessie voor den aanleg van eon spoorweg van Christobal in noordelijke richting, waar mede zij reeds een aanvang heeft gemaakt.1 Als deze gereed is, zal dit do waarde van haar landbezit aanmerkelijk apprecieeren, evenals die van de Development Company; of Santa Fé. Op de Staatsfondsenmarkt kwam een ver-; heffing tot stand in den koers der obligation,: Nicaragua, op verwachtingen, dat een gun stige regeling der schuld aanstaande is. De zoo gestadig gemonteerde Income bonds Un derground lagen wat flauwer, ofschoon de: Engelsche spoo-rwegmarkt over 't algemeen gunstig gedisponeerd bleef. De Amalgamated Copper heeft haar divi dend van een 2 pCt- op een 4 pCt.-hasisj gebracht, wat de rijzing in den prijs der aan deelen reeds lang deed verwachtenblijkbaar verdisconteert deze thans reeds weer een verdere verhooging. Do aandeelen Peruvian Corporation lig gen verwaarloosd, niet onwaarschijnlijk op de a. s. opening van den spoorweg Arica La Paz, waardoor een kortere verbinding wordt geschapen tusschen de hoofdstad van Bolivia en de Perua-ansche kust, dan over 'fc centraio spoorwegsjrsteem via. 't Titicaca- Meer, welke wordt geëxploiteerd door de Peruvian Corporation. "Waarschijnlijk zal spoedig blijken, dat er voor heide lijnen genoeg vervoer is. Ook de werkstaking op enkele suikerplantages langs den Pacasinays. spoorweg had een ongunstigen invloed op 't koersverloop der aandeelen Peruvian Cor poration. W. SrationsversJeriiig. Het be-stuur van den Toeristenbond voor Nederland schrijft ons: Inzake de stationsversiering kuunen wij mededeelen, dat wij al van een 53-tal sta tions- en halte-chefs bericht hebben ontvan gen, dat z.jj aan den wedstrijd deelnemen. Van de S.-S. gaven zich op de chefs van Bolde, Drunen-Heusden, Waspik, Alplien (N.-Br.), Venray, Nieuwerkerk, Lage Zwa» luwe, Delfzijl, Abcoude, Schaesberg, Vroon hof, Maarn, Berkel-Enschot, Ede, Vlijmen, Bodegraven, Zevenaar, Vilsteren, Boerveen- schemond, Helvoirt, Mook-Middelaar, Val kenburg, Hengelo, Gasselte-Nijeveen, Ap- pingedam, De Steeg, Gronsveld, 's-Heer- Arendskerke, Horst-Sevenurn, Scheemda-, Oisterwijk, Brummen, Nijeveen, Helena- veen, Middelburg, Kapelle-Bie/.elinge, Biel, Oudenbosch, Wouw en Nieuw-Amsterdaml De chef van Helenavecn houdt zich buiten mededinging, omdat hij meent, niet genoeg ervaring te hebben van bloemen en planten. Van de H. IJ.-S.-M. schreven in: En schede (Noord), Medemblik, Ilindeloopen, Vaassen, Epe, Heer-Hugowaarcl, Diclam, Santpoort-MeerenbergRijssen, Anna-Pau- lcwna, Borculo en 's-Gravenhage. Van de C.-S.ErmeloVeldwijk. Behalve 10 stations, die door of met hulp van bloemisten versierd worden, doen alle ohefs het zelf met hun personeel. Bijna a'len gaven zich op voor terremversieringver sieren van gebouwen en stootblokken schijnt niet zoo algemeen. Toch is dit jammer; hoe mooi staan die duizenden roode klimroos]es, die blauwe regen, de wilde wingerd, met zijn prachtige kleuren in den herfst en het altijd groene klimop, afhangende langs de stationsgevels, overkappingen, die tal van kleine, vaak onooglijke gebouwtjes en chuurtjes op het emplacement langs die lange hekken en staketsels Eu dan die stootblokken, met liefderijke zerg in kleine tuintjes herschapen, hoe wel dadig zijn ze voor het oog, tusschen al dat zwart van rails en rollend materiaal, gelijk kleurige oasen in woestijnen van grauw heid Komt, mijne heeren, het terrein is zoo groot, de arbeid zoo dankbaar Brengt, meer kleur in uw arbeidsveld en er zal meer kleur komen in uw leven Op den dag, dat het derde Turksche par lement geopend werd, twee dagen nadat de mogendheden de bemiddeling tusschen Ita lië °cn Turkije officieel trachtten tot stand Iq brengen, is do Italiaansche vloot begonnen met haar se dert ma an de n aangekondigde aotiein de AegeïscheZeeen bombardeerde bijna 4 uren lang de Turk se batterijen, geplaatst aan den ingang van de Dardanelles. De vraag rijst: Heeft de Italiaansche re geering Turkije alleen bang willen maken, 0f is 't haar ernst, wil zij wekelijk den oor log verplaatsen op Europeeech gebied on hierdoor welicht ernstige Europeesche con flicten doen ontstaan? Of de bemiddelingspogingen der mogend heden in Konstantinopel succes zullen heb ben, is twijfelachtig. De woorden, gisteren gespToken in het Turksche parlement, heb ben aan duidelijkheid niets te wenschen 'overgelaten. En daarom is het zeer goed mogelijk, dat de Italiaansche regeering het noodig geoordeeld heeft, even haar kanonnen het eerste antwoord te laten geven. Uit het verloop van het bombardement, als men het gistermiddag gebeurde dien grooten naam kan geven, zou men geneigd izijn te concludeeren, dat het doel alleen iwas, angst aan te jagen. Aan de actie namen 27 Italiaansche sche pen deel. In bijna vier uren tijd werden 185 schoten afgevuurd, en hierna verdween de Italiaansche vloot bijna even snel als zij gekomen was. Het verlies was aan Italiaan- £che zijde ernstiger dan aan de Turksche. In de batterijen van Sedil-Bahir en Koemkale zou één man gedood en één ernstig gewond zijn, terwijl een Turksche granaat een klein Italiaansch oorlogsschip tot zinken gebracht zou hebben. Achteraf doet Italië het voorkomen alsof het sleohts een vlootdemonstrar ;t i e gold en er eerst van de Turksche batte rijen is geschoten, en daarna eerst door de Italianen. Het zou dus een soort tegenweer zijn geweest. Twee Italiaansche oorlogsschepen hebben intusschen een kanonneerboot met torpedo's «aangevallen in de baai van Vat-hy, waar een herige paniek ontstond. De gevangenissen werden door de politie verlaten en de ge vangenen hebben kunnen ontsnappen. De kazerne werd gebombardeerd en door de troepen verlaten, terwijl de Turken zelf de Êchepen der kustbewaking hebben doen zin ken, Er zijn 3 gewonden. De kabel van Salooiki naar het eiland Lemnos is gekapt. Men gelooft, dat Lem- nos door de Italianen bezet is. Ook Arwali is gebombardeerd. Ondertnsschen is de vaart cüoor de D a r- dan ellen gesloten. In antwoord op een hem in het Engel sche Lagerhuis gestelde vraag omtrent de Daró'anellen, bevestigde de parlementaire onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Aoland de mededeeling van d'e bla den, dat de Dardanellen voor de scheep vaart gesloten zijn. Hij voegde daaraan toe, dat de regee- ïing volkomen doordrongen is van de be- teekenis van dezen maatregel voor den En- gelschen handel. Het zou ons dan ook niet verwonderen als wij spoedig weer van heropening hoo ien. In verhand met de houdiDg der mogend heden, zou, na-r verluidt, Italië zijn steun op a'en Balkan aan Busland hebben toege zegd. Rusland zou zich dan verbonden héb- ten de souvereiniteit van Italië over Tri poli en Barka te erkennen en zijn steun •yerleenen door een vlootbetooging aan den ingang van den Bosporus. Welk karakter aan het incident moet fforden gegeven of het een vlootbetooging is of dat werkelijk Italië nu ernstig wil doorzetten, zidlen de komende dagen wel feeren. In Duitschland vraagt men rich Dog steeds af hoe het met den Rijkskanse lier zal gaan. 9j Ganimard ging glimlachend zitten cn de gevangene, blij, dat hij praten kon, hernam: >,0, wat ben ik in mijn schik dat ik mijn bogen weer eens op 't gelaat vap 'n fatsoen lijk man kan laten rustenIk heb genoeg ,van al die spionnen- en verraderstronies, die tien keeren per dag mijn zakken en Diijn bescheiden cel doorsnuffelen, om er zich van te overtuigen, dat ik geen vlucht voorbereid. Jongen, jongen, wat is de Be- geering op mij gesteld l" „Zij heeft gelijk." „Toch niet. Ik zou zoo blij zijn, als men Diij rustig in mijn woning liet leven." „Van andersmans rente." „Nietwaar? Dat zou zoo eenvoudig zijn. Maar ik verkoop kletspraat, ik zeg dwaas heden, en u hebt misschien haast. Ter zake, GanimardWaaraan heb ik de eer van uw bezoek te danken?" ."Aan de zaak-C ahorn 1" verklaarde Ga- Dunard zonder omwegen. „Halt! Een oogenblik... Ik zit in zooveel ^kenl Laat ik eerst in mijn hersens het dossier van de zaak-Cahorn zoeken. HaNu ^ee-t ik het! Zaak-Cahorn, kasteel Malo- guis, departement Seine-Inférieure. Twee ubenssn, een Walteau en nog eenige klei nigheden." „Kleinigheden?" »Welzekerl Heusoh, die heele rommel eeft weinig te beteekenen. Er bestaat be- er3. Maar het is voldoende, dat de zaak Gan' anSstelling heeft. Spreek vrijuit, Het „Berl. Tagebl." verneemt uit be trouwbare bron, dat de keizer een paar dagen voor de aankomst van den rijkskan selier op Korfoe, een hartelijk telegram gezonden heeft aan den oud-minister van koloniën von Lindequist». In politieke kringen wordt zekere betee- kenis gehecht aan dit telegram. De heer von Lindequist toch werd door den Rijks kanselier zeer onaangenaam behandeld' en kortweg ontslagen, omdat von Lindequist het niet eens was r.et diens Marokko-po- litiek en voor zijn overtuiging durfde opko men. Er is weer eens een ernstig licht gevallen op de duelwoede der Duit-schers. Thans hebben twee Duitsche officieren, de adjudant van het militaire commando Aschersleben, -de luitenant von Puttkamer en de luitenant von Heeringen van het 27ste regiment infanterie op elkaar geschoten. De reden waarom dit gebeurde wordt diep ge heim gehouden. Het duel had plaats op 15 passen en er zou geschoten worden tot eeu der partijen niet meer in staat was te vech ten, Luitenant von Heeringen, een bloedver want van den Duitschen minister van oor log, kreeg een schot in het onderlijf, waar aan hij reeds bezweken is. Luitenan. von Puttkamer is licht gewond aan de hand. En nu is de eerezaak, die aanleiding gaf tot dezen doodslag „erledigt", geschonden reinheid is rein geworden als weleer, cn luitenant von Puttkamer kan er trotsch op wezen, zijn tegenstander uit den weg 1e hebben geruimd. De pers vraagt zich echter af of er nu eindelijk niet eens een einde dient te komen aan deze middeleeuwsche manieren. Te Londen zijn verschenen ,,My Me moirs" van mevrouw Steinheil. Zij vertelt daarin hoe zij door haar vader werd opgevoed en haar groot succes, toen zij p. s zeventienjarige in de Belfortsche wereld de buteerde. Dan haar huwelijk met Steinheil, dien zij verkoos boven twee officieren, een advocaat, een rijk edelman en een groot industrieel, en het succes van haar saion in de Impasse Roussin" waar men tout Paris ontmoette, van Zola tot den prins van Wa-les. Haar eigenlijke roeping vond zij, toen zij Felix Faure ontmoette. Felix Faure deed niets zonder eerst haar raad in te winnen en volgde dien steeds op. Zoo be stuurde zij Frankrijk gedurende enkele zeer moeilijke jaren. De moord in de „Impasse Rousin" is, volgens haar, door inbrekers gepleegd, die zich van de mémoires van Felix Faure en het paarlen halssnoer, dat hij in 1898 aan mevrouw Steinheil schonk, wilden meester maken. Dit halssnoer had Faure haar ge geven, onder voorwaarde, het nooit te dra gen, zoolang hij president was en, in geval van nood, sleohts stuk voor stuk te ver- koopen. Mevrouw Steinheil gelooft, dat het een kroonjuweel was, door Faure als beta ling van een speelsohuld van een vreemden vorst ontvangen. Uit Sp an j e wordt een aardig incident gemeld, in het stiercircus te Madrid toen, na jaren afwezigheid wegens ongenoegen met een exploitant, Bombita voor het eerst weer in de hoofdstad optrad. Voor fabel achtige prijzen was dagen van te voren de 'heele plaza uitverkocht en ook de konink lijke familie was aanwezig. Bombita doodde zijn eersten stier op een zoo schitterende wijze, dat het publiek door zakdoekwuiven van den senor presidente de hoogste eeT voor hem eischte, namelijk het toekennen van het rechteroor lap je van het gedoode dier. De president een der wethouders wilde echter niet toegeven, en toen sprong koning Alfonso op en koos de zijde van het publiek tegen den wethouder door mee met zijn zakdoek te wuiven. De senor presidente gaf nu het publiek en den ko ning lnm zin en haalde ook zijn zakdoek voor den dag. Omtrent de ministerieele crisis in Hongaïij e verluidt, dat Lukacz, de minister van financiën in het aftredende ministerie-Khim, reeds Donderdag in audiëntie bij den Koning ontvangen is, en men verwacht nu, dat het nieuwe ministe rie spoedig benoemd zal worden. „Moet ik u vertellen, tot hoever het ge rechtelijk onderzoek is gevorderd?" „Niet noodig. Ik heb de ochtendbladen al gelezen. Ik ben zelfs zoo vrij u te zeggen, dat jullie niet hard opschieten." „D.aarom juist doe ik een beroep op uw welwillendheid." „Ik hen geheel tot uw dienst." „In de eerste plaats dit: is- de zaak in derdaad door u geleid?" „Van A tot Z." „De aangeteekende brief? Het tele gram?" „Zijn van uw onderdanigen dienaar. Ik moet er zelfs ergens de regu's van hebben/' Arsène deed de lade open van een wit hou ten tafeltje, dat met het bed en het bankje het geheele ameublement van zijn cel uit maakte, nam er twee papiertjes uit en reikte ze Ganimard toe. „Dat is sterk!" riep deze; „ik dacht, dat ge zorgvuldig bewaakt en doorzocht werdt. En gij leest kranten, verzamelt post-re^u's." „Och, die lieden zijn zoo domZij tornen de voering van mijn jas los, doorzoeken de zolen van mijn laarzen, kloppen op de mu ren van dit vertrek, maar niet één komt op het denkbeeld, dat Arsène Lupin zoo ezelachtig is, om een zoo gemakkelijke bergplaats als dit tafeltje te kiezen. En daar heb ik juist op gerekend." Ganimard, die schik had, riep uit: „Wat zijt ge toch een grappige kerel 1 Ge brengt me van de wijs. Kom, vertel nu het avontuur." „Ho, ho, wat een haast. U al mijn ge heimen toevertrouwen... u mijn trucs ont hullen... 't is wel wat veel gevergd." „Heb ik verkeerd gedaan, toen ik op uw welwillendheid rekende „Neen, Ganimard, en daar ge er op staat..." Arsène Lupin liep twee- of driemaal zijn cel op en neer, bleef toen staan en vroeg: „Wat denkt ge van mijn brief aan den baron?'' „Ik denk, dat ge u hebt willen verma ken, de menschen overbluffen." „Dacht ik het niet, de menschen over bluffen! Nu, ik verzeker u, Ganimard' dat ik dacht, dat ge snuggerder waart. Houd ik rne met dergelijke flauwiteiten op, ik, Ar sène LupinZou ik dien brief geschreven hebben, als ik den baron had kunnen be stelen, zonder hem te schrijven? Maar be grijp dan toch, dat die brief het onmisbaar uitgangspunt is; de veer, die de geheele machine in beweging heeft gezet. Kijk hier, laten wij bij het begin beginnen en samen, als ge wilt, de inbraak op Magaluis na gaan." „Ik luister „Stel u voor een streng bewaakt en ver sterkt kasteel als dat van baron Cahorn. Mag ik het opgeven en van de schatten af zien onder voorwendsel, dat het kasteel, dat ze bevat, niet toegaDkelijk is?" „Natuurlijk niet." „Moet ik den aanval beproeven als oud tijds, aan heb hoofd van een troep avontu riers?" „Dat zou kinderachtig zijn." „Kan ik er tersluiks inkomen?" „Onmogelijk." „Er blijft dus één middel over, het eenige volgens mijn meening, en dat middel is, mij te laten uitnoodigen door den eigenaar van genoemd kasteel." „Het middel is niet alledaagsoh." „En toch zoo gemakkelijk 1 Stel u voor, dat op zekeren dag de bedoelde eigenaar een brief ontvangt, waarin hij wordt ge waarschuwd voor hetgeen een zekere Ar sène Lupin, een inbreker van naam, tegen hem in het schild voert. Wat zal hij dan doen?" „Hij zal den brief aan den procureur- generaal zenden." „Die den draak met hem steken zal, omdat genoemde Lupin op het oogenblik achter slot en grendel zit." De goede man is dus van streek en geheel in de stemming, om hulp te vragen aan den eerste den beste. Is het niet zoo?" „Zonder eenigen twijfel." „En als hij nu toevallig in een platte- landskrantje leest, dat een beroemd poli tiespeurder zijn vacantie doorbrengt in het nabijgelegen stadje „Dan zal hij zich tot dien politiespeurder wenden." „Juist. Maar anderzijds dient aangeno men, dat, met de wetenschap van dezen onvermijdelijken stap, Arsène Lupin een van zijn handigste, vrienden heeft verzocht, zijn intrek te gaan nemen te Caudebec, in relatie te treden niet een redacteur van de „Réveil", een blad, waarop de baron ge abonneerd is; te laten doorschemeren, dat hij de beroemde politiespeurder is. Wat zal er dan gebeuren?" „De redacteur zal in de „Réveil" de aan wezigheid van den bedoelden politieman mededeelen." „Uitstekend! En nu van twee dingen één: of wel de visch ik bedoel Cahorn bijt niet aan het aas, en dan gebeurt er niets;.of wel, en dit is het waarschijnlijkste, hij holt opgetogen naar Caudebec. En zoo ziet ge Cahorn hulp tegen mij vragen bij een mijner vrienden!'' ,,'t Zit prachtig in elkaar." „Natuurlijk weigert de gewaande politie speurder aanvankelijk zijn medewerking. Dan komt het telegram van Arsèrie Lupin. Schrik van den baron, die mijn vriend opnieuw smeekt en hem zooveel geld biedt, als hij voor zijn veiligheid wil waken. Ge noemde vriend neemt aan, brengt twee stevige kerels van onze bende mee, die 's nachts, terwijl Cahorn door zijn bescher mer in de gaten gehouden wordt, door het venster een zeker aantal voorwerpen ver huizen en ze met behulp van touwen laten zakken in een degelijke, kleine sloep, die voor de gelegenheid is toegerust. Dat is zoo eenvoudig als Arsène Lupin." ,,'t Is wonderlijk vernuftig," riep Gani mard, „en ik weet niet, hoe ik de gedurfd heid van den opzet en de fijnheid der bijzon derheden moet roemen. Maar ik ken geen politiespeurder, die bercemd genoeg is, dat zijn naam den baron, zoo sterk zou kunnen beïnvloeden." „Er is er één, en er is er slechts één." „Welke?" „Die van den beroemdste, van den per soonlijken vijand van Arsène Lupin, kort om van den inspecteur Ganimard." „Ik „Gnzelf, GanimardEn wat het aardigst is: als gij naar het k.asteel Malaguis gaat en den baron wilt spreken, dan zult gij ten slotte zien, dat het uw plicht is u zelf te arresteeren, zooals gij mij in Amerika ge arresteerd hebt! Ja, de wraak is komiek, ik laat Ganimard door Ganimard arrestee ren l" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9