flo, 15995 Maandag 15 April. A0. 1812. feze fëcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". feuilleton. Wonderlijke avonturen. 3) LEIDSCH PRIJS DEB ADTERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Orootere lettere naar pUatsmimte. Kleine adrertentien Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cento.— Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden 1 J f l.io, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd sijn li, 1.30. Franco per post li, 1.65. Afsluiting passage Levendaal. Burgemeester en Wethouders van Lel- jden brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van het Levend aal, gelegen tus- schen de Bolwerkstraat en de Rijnstraat, [wegens eene verbouwing van de fabriek van de Firma Gebr. van Wijk en Co., tot jaadere aankondiging voor het! ver keer van voetgangers en rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJENj Secretaris. Jjeiden, 15 April 1912, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op axt. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door 0. B AVE LAAR, wednr. van A AL BIEG- 8TRATEN, wonende te Leiden, een ver zoekschrift ia ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in, het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop en elders in liet voorlokaal van net .perceel Waardgraoht 123. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJS EL AAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 pril 1912. Leiden, 15 April. In de alhier gehouden vergadering de»* Ned. Anthropologisohe Vereeniging werden nog de statuten gewijzigd en prof. dr. A. W. Nieuwenhui8 tot voorzitter benoemd. In plaats van prof. dr. J. te Winkel te Am sterdam (niet herkiesbaar) werd gekozen prof. dr. H. Visscher, te Utrecht* en m iatfc van dr. Schermer, die had bedankt* prof. dr. J. Boeke, te Leiden. De zetel der Vereeniging zal voortaan met meer te Amsterdam, maar te Leiden zijn. Te Amsterdam slaagde nog voor het examen Handenarbeid Diploma A onze stadgenoot© mej. O. Dijkhof, leerlinge van den heer P. van <$er Hoeven, alhier. Men schrijft uit Boskoop aan de „N. R. Ct." Naar aanleiding van het bericht, dat ds B. Tuinstra tot de orthodoxe richting was overgegaan, is hier een bijeenkomst gehou den van de kerkelijke ooileges. Besloten werd ds. Tuinstra te verzoeken, zoo spoe dig mogelijk te vertrekken. Men meende, dat ds. Tuinstra als eerlijk man niet an ders zou handelen, daar hij beroepen vas ris vrijzinnig predikant. Op een verzofk van ds. Tuinstra om de gemeente te laten beslissen en bij stemming te laten uitma ken of de meerderheid hem wil handhaven of niet, werd afwijzend beschikt als zijnde onwettig. Heden meldt men ons van daar: Het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem was Zondagmorgen eivol, zoodat velen zio>i met een staanplaats moesten vergenoegen. In een aangrijpende rede zette ds. B. Tuinstra, tot hiertoe de vrijzinnige richting toegedaan, zijn nieuw standpunt uiteen, naar aanleiding van 1 Corinthen 2 2, n L deze woorden: ,,Want ik heb niet voorgo? nomen iets te weten onder u, dan Jezus Ohristus, en dien gekruisigd-" De vercteo- ling was: lo. De noodzakelijkheid van het geloof in den gekruisigden Christus; 2o. de heerlijkheid van dat geloof en 3o. 4e beteekenis van dat geloof. In de gemeente Boskoop had de spreker het modernisme in zijn coasequentiën ies- ren kennen en sedert het laatste Paasoh- feeet, toen aanmerkingen gemaakt waron op zijn prediking van den opgestanen Hei land, kon hij zich niet langer met de rrij- zinnige richting vergenoegen. Na veel worsteling en strijd was het hem duidelijk geworden, dat het geloof in den levenden Christus door hem moest worden gepredikt en hij met minder niet volstaan kon- De orde in het stampvolle gebouw wm voorbeeldig. Na des morgens bevestigd te zijn doe* zijn broeder, ds. A. F. P. Pop, van Sprang, naar aanleiding van 2 Tim. 2 vrs. 19, deed ds. J. J. H Pop, van Rijnzaterwoude over gekomen, gisternamiddag zijn intrede als predikant bij de Ned-Herv. Gem. te 's-Gra- veniand met een rede naar aanleiding van Hand. 28 vrs. 22b. Beide keeren was bet kerkgebouw stamp vol. MejP. v. Tongerloo, te Gouda, is ge slaagd voor het examen in de nuttige hand werken te 's-Gravenhage. De vergadering van de afd. Gouda en omstreken van de Hollandsohe Maatschap pij van Landbouw, giehouden te Gouda in Sociëteit Gonoordia" heeft in een motie te kennen gegeven, dat zij van meening :s, dat alleen dan een volledige medewerking van de veehouders en handelaren inzako de bestrijding van het mond- en klauwzeer is te verkrijgen als hun een geheele vergoe ding van de geleden bedrijfsschade wordt verzekerd. Voor de betrekking van eersten ge neesheer aan het ziekenhuis aan den Berg weg te Rotterdam worden aanbevolen dr. J. Hekman, te Harderwijk; dr. D. Kim-, kert, te Groningen, en dr. L. Pel, te Am sterdam. Voor een benoeming tot leeraar in de Grieksohe en Latijnsche talen en letter kunde en de oude geschiedenis aan hei Erasmiaansohe gymnastium te Rotterdam worden aanbevolen dr. J. van IJzeren, te 'e-Gravenhago, en dr. AL Engers, te Rot terdam. Tot kapelmeester van de stafmuziek van. het 7de reg. inf. te Amsterdam is, ala Opvolger van den heer Joh. Zaagmans, be noemd de heer Van der Kley, kapelmeester van de stafmuziek van het 2de reg. huza ren te Venlo. De kosten van de gedeeltelijke omleg ging en verhooging van den spoorweg ten zuid-oosten van Amsterdam, waaromtrent de Regeering een plan heeft voorgesteld! aan B. en Ws. aldaar zijn begroot op 25 millioen gulden. Daarvan wordt de helft op rekening gebracht der beide spoorweg maatschappijen. Van d'e andere helft wenscht de Staat 8£ millioen te dragen, terwijl 4 millioen van de gemeente wordt gevorderd. Tot directrice van het nieuwe Aaister-i dam8ahe Kinder sanatorium, dab tegen 1 Juli a.s. in gebruik zal worden genomen, is benoemd mej. AL Dutry van Haaften, te Utrecht. Uit het jaarverslag van den Alg. NedL Bond. van Handels- en kantoorbedienden,, ter jaarvergadering te Amsterdam uitge bracht, bleek, dat op 31 Deo. 1911 de Bond 1355 leden en 85 adspirant-leden telde. Op 31 Deo 1910 waren die cijfers respectieve lijk 1185 en 75. Het ledental is als volgt verdeeld: 698 kantoorbedienden; 43 2 winkelbedienden; 194 magazijnbedienden en 118 reizigers. De Centrale Anti-rev. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" in het hoofdkiesdis trict Sliedrecht verzond deze motie „Aan Z. Exc. dr. A. Kuyper, Den Haag. De Centrale Anti-rev. Kiesvereeniging „Nederland1 en Oranje", in het district Sliedireoht, in het Alilitaire Tehuis te Gor- kum in een jaarvergadering bijeen, wenscht Uwe Exo. van harte geluk met het voor recht, hetwelk U dezer dagen te beurt viel. En bidt God, dat ge tot Uw laten levens avond frisch en groen moogt blijven, zoodat ge met omklemden Standaard op de ver overde veste van meerdere overwinningen getuige moogt zijn, vóór ge wordt afgelost. Verder de volgende motie: „De Centr. Anti-rev. Kiesver. „Ned. en Oranje" in het kiesdistrict Sliedrecht, in jaarvergadering bijeen, spreekt haar diep leedwezen er over uit, dat advertentiën van het Anti-ta;rief- wet-Comité voorkomen in Anti-revolutio naire bladenis overtuigd, dat dezo adver tentiën ongelooflijk veel schade doen aan onze actie." De Minister van Landbouw, enz. brengt ter kennis, dat bij den Octrooiraad kan worden geplaatst een werktuigkundig in genieur. Het salaris voor de ingenieurs bij den Octrooiraad bedraagt ten minste f 2000 en ten hoogste f 4000. Voor deze betrekking zal het aanvangssalaris nader, met het oog op de bekwaamheden en den vroegeren werkkring van den te benoemen persoon worden vastgesteld. Zij, die in aanmerking wenschen te kjö- men, moeten zioh uiterlijk 25 April a.s. wenden tot den genoemden Ali nister. Den 25sten April a. s. hoopt de heer J. v. d. Putte, hoofd der Chr. School te Gouda, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar in functie trad bij het Chris telijk onderwijs. Het bestuur van de vereeniging „Het Kaascontrólestation Noord-Holland" zal in een op 13 Mei te Hoorn te houden alge meene vergadering voorstellen te besluiten tot onmiddellijke ontbinding van de Ver eeniging en om de liquidatie aan het be stuur op te dragen. De- Arnbemsche gemeenteraad heeft*, met de stemmen van de sociaal-democra tische leden alleen tegen, aan B. en Ws. een blanco krediet verleend, om H. AL de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik bij hun bezoek aan Arnhem een noenmaal ten Gemeentehuize aan te bieden, een eere poort op te richten bij de inkomst van de stad ter hoogte van den ingang van Sona- beek, eenige versieringen op verschillende plaatsen aan te brengen en voor de ver anderingen in het gemeentehuis in verband met het bezoek. KATWIJK. De Raad komt a. 9. Woens dag, des morgens te half elf bijeen. Agenda: Mededeeling van ingekomen stukken; ver zoeken tot wijziging der verordening op het vervoeT van Zeesterren, enz.voorstel tot gedeeltelijke verbreeding van den Sluisweg; vaststelling eener verordening tot regeling van het O. L. Onderwijs; verzoek van de Tuinbouw-vereeniging te Katwijk aan den Rijn ter bekoming van een terrein tot het houden van groentenveilmgen en het plaat sen van een houten gebouwtje; verzoek van diverse vereenigingen te Katwijk-aan-Zee om van gemeentewege over te gaan tot stichting van een lokaal voor het houden van oefeningen door haar leden; verzoek van C. W. Moezel, te Katwijk-aan-Zee, om bijdrage in de kosten van verpleging van zijn zoon Cornelis; benoeming van een on derwijzer aan School II te Katwijk-aan- Zee; aanvulling enz. Gemeentebegrootin- gen, dienst 1911 en 1912; verzoeken om dis pensatie van art. 22 der verordening op het bouwen en sloopen; voorstel tot het in stellen eener vervolging wegens het niet- betalen van duinwater door een abonnó. VALKENBURG. Bij het opbreken en ver voeren van rails, gebruikt tijdens het halen van steenaarde voor den heer Duynstee, overkwam A. van der Zwart, alhier, een lee- lajfc ongeval. Achterwaarts gaande, viel hij en kreeg een stel rails op het linker-onder- been, waardoor dit ernstig werd gekwetst. Dt. Hueting, van Katwijk, onmiddellijk ge roepen, verbond de wonde, die den patiënt zeker minstens een week of drie tot ge dwongen rust zal doemen. Bij Kon. besluit is de reserve 1ste luite nant H. Koch, van het 11de reg. inf., on der toekenning van eervol ontslag uit den militairen dienst op verzoek voor ten min ste vijf jaren benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse bij het reserve- personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst; is mr. A. Th. L. A. Beyligers met ingang van 1 Juni benoemd tot hoofdcommies bij het Departement van Koloniën is H. J. ten Cate, te Hoarloo, benoemd ty>t hulpprediker bij de Inlandsche Chris ten-gemeente in Ned.-Indië; zijn met ingang van 16 April bij de Kon. Alarine-reserve bevorderd tot luitenant ter zee 2de klasse de adelborsten 1ste klatse A. Vertregt en W. «Schuil; is AL Nassy, districtscommissaris van Be- neden-Suriname en Beneden-Para, op ver zoek, eervol ontzag verleend als buitenge woon lid van deA Raad van Bestuur dsr kolonie Suriname; is met ingang van 16 April benoemd tot directeur van het postkantoor tö Dordrecht T. J. Alontijn, thans in gelijke betrekking te Helder; is met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, be noemd tot leeraar aan de Rijkstuinhouw- wintereohool te Tiel J. A. Doortjes, aldaar. Bij Kon. besluit is verder benoemd tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering voor het in Alei te Philadelphia te houden Xllde internationaal scheepvaartaon- gres jhr. C. J. A. Reigersman, hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in Noord-Holland, te Haarlem; op verzoek ingetrokken de benoeming van A. Deking Dura, oud-hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Overijsel en Ud voor Nederland van de Permanente Interna tionale commissie voor scheepvaartcon-i gressen te 's-Gravenhage, tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering voor dat oom gres; is aan den militie-lsten luitenant H. V. B. Wijnmalen, van het reg. grenadiers en jagers, ter zake ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den dienst eer vol ontslag verleend; is dr. W. P. Ruysch benoemd tot af gevaardigde van Nederland in het inter-, nationaal gezondheidsbureau te Parijs; is benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-offiusr van gezondheid 2de kl.de heer J. J. Reu tel de la Rivière, arts; is aan A. J. Rodrigo, wed. van den admi nistrateur der militaire verplegingunrioli- tingen te Harderwijk, H. J. Bekkers, een pensioen verleend van f 220 's jaars is met ingang van 20 April benoemd let directeur van het post- en telegraafkan toor te Zandvoort G. G. Gijben, thans te Loosduinen is met ingang van 16 Alei benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te 's-Gravenzande C. A. Leibbranclt, thans te Brouwershaven is met ingang van 16 April aan de vrou welijke commies der posterijen 1ste kl. M. W. C. de Koning op verzoek eervol nt- slag verleend. Een .Katholieke Hoogcachool. Het denkbeeld tot het stichten "an een Katholieke Hoogesohood vindt meer en meer aanhang. Er heeft zich een commissie gevormd, besta.ede uit .de heeren G. Th. AL v. d'. Bosch, Alkmaar; S. Bruijsten, 's-Gravenhage; W. C. F. van Ilest, Rotter dam; dr. J. J. B. Hilbers, Yught; dr. A.r C. A. Hoffman, Gouda; dr. G. M. Kusters, Den Haag. Met voorkennis van Mgr. H. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, kwam deze commissie bijeen, om te beraad slagen over het stichten van een R.-K. Ho>- geeohool-vereeniging. Daar men van meening was, dat de vieuw te vormen Yereen. in elk geval onder to3< zioht der St.-Radboudsticliting zou moeten werken, werden met het bestuur dezer stichting connecties aangeknoopt. Uit de voorloopige motiveoring der plannen stippen wij aan, dat, naar men meent, alleen een katholieke universiteit aan de Katholieke jongelingschap volledig onderwijs zal kunnen brengen, zooals de beginselen dat verlangen. Slechts een katholieke universiteit kan een leger van Hij duurde twee dagen. Men zag Rozai- ne overal ronddolen, zich onder het perso neel mengen, vragen, navorschen. Men zag 's nachts zijn gestalte dwalen. Zijnerzijds ontvouwde de gezagvoerder al zijn geestkracht. Van boven tot beneden, in rile hoeke^ werd de „Provence" door zocht. Alen snuffelde in alle hutten, zonder uitzondering, onder het zeer juiste voor wendsel, dat de juweelen waren verborgen op onverschillig welke plaats, maar niet in de hut van den dief. >,Ten slotte zal men toch wel iets ontdek ken, nietwaar?" vroeg miss Nelly mij. ï.A] is hgi ook een toovenaar, diamanten en paarlen kan hij toch niet onzichtbaar ma ken." „Welzeker," antwoordde ik, „of anders zou men den bol onzer hoeden, de voering onzer jassen en alles, wat wij bij ons heo- ben, moeten doorzoeken." En terwijl ik haar mijn fotografietoestel- ntje liet zien, een 9 bij 12, waarmee ,k niet uioe werd haar in de meest uiteenloopendo houdingen te kieken, zeide ik: nDenkt u ook niet, dat in een toestel, et grooter dan dit, plaats zou zijn voer e edelgesteenten van lady Jerland 1 Men oet, of men kiekjes neemt en de truc is ïu orde." „Maar ik heb hooren zeggen, dat er geen e bestaat, die niet een spoor achterlaat." „Er bestaat zulk een dief: Arsène Lupin." 3i Waarom?" „Waarom? Omdat hij niet alleen denkt aan den diefstal, dien hij pleegt; maar aan alle omstandigheden, welke dien zouden kunnen uitbrengen." „In het begin hadt u meer vertrouwen." „Maar sedert dien heb ik hem aan net werk gezien." „Dus u meent?..." „Ik meen, dat men tijd verspilt voor niets." IndeTdaad leverde het doorzoeken van het schip niets op, of liever, wat men ont dekte, was niet in overeenstemming met de algemeene inspanning: het horloge van den gezagvoerder werd hem ontrold. In zijn woede verdubbelde hij zijn ijver en bewaakte Rozaine nog nauwgezetter, met wien hij herhaaldelijk een onderhoud had. Den volgenden dag prachtige iro nie! vond men het horloge terug in éa boordendoos van den tweeden officier. Dat alles leek wonderbaarlijk en wees op de humoristische methode van Arsène Lu- pin, inbreker wel is waar, maar ook dilet tant. Hij werkte uit lust en uit roeping, ze, ker; maar ook voor zijn genoegen. Hij gaf den indruk van iemand, die pleizier heeft in het stuk, dat hij laat opvoeren, en die achter de coulissen luidkeels lacht om zijn eigen grappen en om de toestanden, die hijzelf heeft bedacht. Ongetwijfeld was hij kunstenaar in zijn soort en toen ik Rozaine, die er somber uitzag, gadesloeg, en dacht aan de dubbele rol, welke die merkwaardige persoon zon der twijfel speelde, kon ik er niet zonder een zekere bewondering over spreken. Den voorlaatsten voor de aankomst hoor de de officier van de wacht zuchten op de donkerste plek van de brug. Hij gmg er heen. Een man lag er uitgestrekt, wiens hoofd in een zeer dikke, grijze sjerp gewik keld was, en wiens handen waren aaneen gebonden met behulp van een dun koord. Men bevrijdde hem van zijn boeien. Men liet hem opstaan en bracht hem tot be wustzijn. Die man was Rozaine. Rozaine, die, aangevallen op een van zijn nachtelijke onderzoekingstochten, neerge slagen en uitgeplunderd was. Op een visi tekaart, met een speld op zijn kleeren ge vestigd, waren deze woorden te lezen: „Arsène Lupin aanvaardt met dankbaar heid de tien duizend francs van den heer Rozaine." Maar in werkelijkheid bevatte de hem ontstolen portefeuille twintig bankbiljetten van duizend francs. Natuurlijk beschuldigde men er den on gelukkige van, dat hij dezen aanval op zich zelf bedacht had. Af aar behalve dat het hem onmogelijk geweest zou zijn, zichzelf zoo danig te knevelen, werd geconstateerd, dat het schrift van het kaartje beslist afweek van het schrift van Rozaine en integendeel sprekend geleek op dat van Arsène Lupin, zooals dat was gereproduceerd in een oude krant, die men aan boord had gevonden. Rozaine was dus met langer Arsène Lu- pin, Rozaine was Rozaine, de zoon van een koopman te Bordeaux. En de aanwezigheid van Arsène Lupin werd te zekerder beves tigd, en door welk een geduchte daad nog wel De schrik zat er in. Men durfde niet meer alleen in zijn hut blijven, evenmin zïoh alleen op te afgelegen plaatsen wagen. Yoorzichtig vormden er zich groepen van personen, die zeker van elkaar waren. En toch hield instinctmatig wantrouwen de meest met elkaar bevrienden op een af stand. Dat kwam, doordat niet meer éón, afzonderlijk, welbewaakt en daardoor min der gevaarlijk persoon dreigde. Arsène Lu- pin was thans... iedereen. Onze overprik kelde, verbeelding kende hem een wonder dadige, onbegrensde macht toe. Men achtte hem in staat, de meest onverwachte ver mommingen aan te nemen, beurtelings te zijn de eerbiedwaardige majoor Rawson. of de edele markies De Ravedan, of zelfs, want men heohtte niet meer aan de begin letter, die of gene door iedereen gekenden persoon, die vrouw, kinderen of bedienden bij zich had. De eerste draadlooze telegrammen brach ten geen nieuws. De gezagvoerder stelde Or ons althans niet mee in kennis cc die stil zwijgendheid stelde ons allerminst gerust. De laatste dag van de reis leek ons dan ook niet te zullen eindigen. Men leefde m angstige afwaohting van een ongeluk. Dit maal zou het geen diefstal of een eenvou dige aanranding meer zijn; doch een mis daad, een moord. Men wilde niet gelooven, dat Arsène Lupin het zou laten bij der© twee onbeteekenende daden. Daar hij heer en meester over het schip was en de bevel voerenden tot onmacht waren gedoemJ, had hij slechts te willenalles was hem ge oorloofd, hij beschikte over leven en goed. Het waren, ik beken het, heerlijke aren voor miji, want zij% gaven mij het vertrou wen van miss Nelly. Daar zij onder den in druk was van zooveel gebeurtenissen en van zichzelf al vreesachtig van aard, zocht zij onwillekeurig aan mijn zijde een be scherming, een veiligheid, die ik blij was haar aan te kunnen bieden. Eigenlijk zegende ik Arsène Lupin. Was hij het niet, die ons nader tot elkiar bracht? Was het niet aan hem te danken, dat ik het recht had, mij aan de schoonste droomen over te geven? Liefdesdroomen en minder hersenschimmige droomen, waar om zou ik het niet bekennen? De Andrczy'a zijn van goeden adel, maar hun blazoen is eenigszina verbleekt, en het lijkt mij niet onwaardig, als een edelman er zich om be kommert, aan zijn naam den verloren luis ter terug te geven. En die droomen, ik voelde het, kwetsten Nell3' niet. Haar lachende oogen gaven mij het recht tot die droomen. De teederheïd harer stem zeide mij te hopen. En tot het laatste oogenblik, leunend over de verschansing, bleven wij bij elkaar, terwijl de streep der Araerikaansche kust voor ons opdoemde. Alen had de onderzoekingen gestaakt. Men waohtte af. Van de eerste klasse bot tusschendeks, waar de landverhuizer» krioelden, wachtte men op het laatste oogenblik, waarop eindelijk het onoplosbaar raadsel verklaard zou worden. Wie was Arsène Lupin? Onder welken naam, achter welk masker verschool zich de beruchte Arsène Lupin? En die laatste minuut brak aan. Al zou ik honderd jaar leven, ik zal or de minste bijzonderheid nooit van vergeten. (Worcffc vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1