Uit de Rechtzaal. ilpN Gemengd Nieuws. maatschappij der Ned. Letterkunde. In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde in het Nutsgebouw alhier, hield de heer P. Valk- hoff, van Zwolle, gisteravond een voor dracht over „L'art pour Tart in Frankrijk en Holland." Spr. toonde aan, dat het „l'art pour Part"-begrip geboren is uit de Romantiek, die een nieuwe kunst bracht, zelfs een schoonheidscultus. Théophile Gautier is xulk een schoonheidsaanbidder. Sympathie bestaat er niet tusschen den rom. dichter van omstreeks 1830 en de heerschende klasse. Evenmin zijn de Saint Simonisten de Fourieristen, enz. „l'art pour 1'arf' goed gezind. De bourgeoisie krijgt haar literatuur in Béranger, Paul de Koek, Scribe, Sandeau, later in Pon sard, Au gier, Feuillet, Dumas fils. Ook vele der romanti sche dichters ondergaan den invloed der sociale stroomingen. Lamartdne, Hugo, George Sand18-18 grijpt bijna alle kunste naars aan. Doch na de revolutie eindigt de sehoone droom van sociale gerechtigheid, sooals spr. met citaten uit tal van schrij vers aantoont. Velen hunner Flaubert en zijn vrien den sluiten zioh op in den waren toren ,van de Schoonheid en de Wetenschap, zich wijdend aan hun Godheid: de Kunst. Hun "werk is moreel. Het geheele leven moet onverminkt worden afgebeeld. De weten schap, die hen zeer beïnvloedt, maken ze dienstbaar aan hun kunst. De renaissance van de Holl. letterkunst, de beweging van 80, kan in vele opzichten vergeleken worden met de „l'art pour Part"-richting in Frankrijk. Schoonheids verlangen, schoonheidsaanbidding trilt in het werk van Perk, Kloos, den jongen Ver_ wey, Van DeysseL Kloos bleef dit beginsel getrouw. Verwey voelde weldra behoefte om de wereld op zekere wijze samen te vat ten, te uiten wat hij over de wereld dacht. In Van Deysse] vinden wij, volgens spr., [Flaubert terug. In de eerste jaargangen van „De Nieuwe Gids" vindt men de meest individueele, meest aristocratische schoonheidsuitingen naast de democratische opstandige denk beelden vreedzaam bijeen. De vrede zou ■echter niet lang duren. De „l'art poux Part"-theorieën kwamen in botsing met de socialistische esthetiek van Van der Goes, de menschelijk idealistische bedoelingen van Van Eeden. Later ontvlamde de strijd Opnieuw. Gorter werd als socialist „l'art ipour l'art" ontrouw. In de aanvallen van Adema van Scheltema (grondslagen eener nieuwe poëzie) vinden we de uitingen van 'Proudhon, Lamaxtine, en... Alexandre (Dumas fils tegen „l'art pour Part" terug. Er is niets nieuws onder de zonroept spr. uit. Het is, volgens spr., onzeker of het socia lisme een nieuwe kunst zal brengen. Wel is het zeker, dat Couperus, Emants, De Meester, Robbers, Van Schendel, zonder nuttigheids- of zcdelijkheidsbedoelingen. alleen omdat zij heb leven en al zijn uitin gen met kunstenaarsliefde wisten te zien en te verbeelden, ons werken hebben geschon ken, die tot het beste behooren, wat dr3 Europeesche literatuur in de 19de eeuw Ons heeft gebracht. En die werken danken iwij aan de „l'art pour l'art"-idealen van IFlaubert en zijn vrienden. Nederl. ereeniging „Onze Vloot." Af deeling Leiden en Omstreken. Uit het jaarverslag over löll blijkt het Volgende Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1012: 225. Zooveel in het vermogen van het bestuur lag, heeft dit getracht de l»elang- Stelling in deze Vereeniging en het doel 'daarvan levendig te houden door lezingen en door het gratis uitdeelen aan 24 openbare inrichtingen van onderwijs, van een sti-.l iohoolplaten, betrekking hebbende op onze Marine. Door een bijdrage van f 100 werkte de of- deeling mede tot de uitgave van d6ze schoolplaten, door de af deeling Haarlem. Op 22 April werd de lezing gehouden door den luitenant-ter-zee 2de kl. G. van H^- teren over den Zuidpooltocht van Sir E. Shaokleton. Deze interessante lezing w.-rd door een vrij groot aantal leden en ge- introduceerden bijgewoond. Op geregelde tijden werd evenals vorigo jaren de gelegenheid open gesteld om gra tis pakjes te verzenden aan mindere sche pelingen, dienende in de tropen, en w-srd van deze gelegenheid door verscheidene ge bruik gemaakt. Ten slotte wekt het bestuur de leden op, 'om in hun kring nog meer bekendheid te geven aan het doel van de Vereeniging, n.l. het kweeken en versterken van de kennis van en de belangstelling in Onze Nedoriand- eohe Zeemacht. Uitspraken van het Kantongerecht te Alphen. A. v. O., te Boskoop, Pol.-veror. Boskoop, f 1 of 1 week tuchtschool; D. V., te lii- landerveen, v. z. v. f 6 of 3 d. s. v. v.K. de V., te Vuren, Algem. Pol.-Regl. voor siui- Een, f 4 of 4 d.H. V., te Aarlanderveen; A. M. D., D. G. v. d. H., R. v. d. V, te Oudshoorn, IJkwet, resp. tweemaal f 1 of 'tweemaal 1 dag, maten v.f 1 of 1 dag, maat Iverb.f 0.50 of 1 dag, m. verb.f 0.50 of 1 dag, m. verb, en f 1 of 1 dag, m. v.; J. ▼an L., te Hazerswoude, Spoorwegwet, aan gehouden; M. van G., te Hazerswoude, Pol. /Veror. Hazerswoude f 1 of 1 dag; C. R., ?e OudshjOorn, en C. de G., te Koudekerk, v. v., elk f 5 of 5 dagen, 4 schakels verb, P. V., te Aarlanderveen, v. z. a. z. y., twee maal f 3 of tweemaal 2 dagen, fleur, verb. G. S., te Alphen, v. wet, aangehouden; M, te Hazerswoude, leerplichtwet, f0.50 of l dag; C. y. V., Chr. de B. en D. de K te Boskoop, leerplichtwet, elk f 1 of 1 dag; C. W. v. E., te Woubrugge, G. B., te Alphen, Veiligheidswet, reep. f 6 of 3 dagen en f 5 of B dagen; J. G. T., te Leimuiden, L. O. v. d. P., te Alkemade, Gem. veror. Rijnzaterwoude, resp. f 0.50 of 1 dag en f 1 of 1 dag; J. v. d. V-, te Alphen, H. J. F.f z. bek. woonpl., 0. van 's W., te Aarlan derveen, L. v. d. A., te Alphen, O. van W. en W. J. A., te Boskoop, art. 453 S. R. resp. f 1 of 1 dag, f 6 of 3 aageo, f 2 of 2 dagen, f 1 of 1 dag, f 3 of 3 dagen en f 2 of 2 dagen; Ph. in 'fc V., te Nieuw veen, 453 S. R. tweemaal, tweemaal f 2 of tweemaal 2 dagen; J. C. H. en H. J. F., z. bek. woon- plaate, H. van W., te Waddinxveen, J. J. van B., te Alphen, art. 453 S. R., resp. f 2 of 2 dagen, f 6 of 3 dagen, f2 of 2 d. en f 0.50 of 1 w. t.; C. H. van V., te Bos koop, J. C. B., te "VVoubrugge, P. E. van H., te Leimuiden, Prov. yeror. Stoomv. Boezemw. resp. f 1 of 1 dag, f 3 of 2 dagen, f 3 of 2 dogen; G. B., te Leiderdorp, J. V. te Boskoop, S. van V., te Alphen, M. de G., te Oudshoorn, A. H., te Leimuiden, M. M., te Koudekerk, L. E. te Zwammerdam, allen rijw. z. 1., elk f 1 of 1 dag; D. L., te Kou dekerk, r. z. f 0.60 of 1 dag; E. V., te Zoeterwoude, r. z. L, f 3 of 3 dagen; J. G., te Waddinxveen, r. z. 1. aangehouden; G. v. D. en J. L., te Alphen, r. z. L, elk f 0 50 of 1 w. t.J. D. H., te Alphen, M. en R, regl. f 1 of 1 dag; J. E., te Barwoutswaar- der, H. O., te Leiden, trekhondenwet, resp. f 1.50 of 1 dag en f 1 of l dag; A. K., te Koudekerk, R. en W. veror. Koudekerk f 2 of 1 dag; Chr. B., te Nieuwveen 424 S R. 1 mnd. tuchte. met proeftijd van I jaar; D. V. te Aarlanderveen, V. wet f 10 of 5 d. Amsterdamsche Rechtbank. Ontrouwe postbeambte. Ten einde eens en voor altijd paal en perk te stellen aan de herhaalde diefstallen en vervalschingen, bij de posterijen voorkomen de, was de heer P. N. L. Feitzen, hoofd commies, op het idee gekomen, een postpak ket te maken, pasklaar om gestolen te wor den. Men vulde een doos met suiker, worst en $igaren, en pakte daarbij in een doosje met twee guldens en een kwartje, alles in tegenwoordigheid der politie behoorlijk ge merkt. Het pakket werd gedeponeerd in de loods van de pakbetpost aan het Centraal-Station te Amsterdam, en toen van daar naar den trein zou worden overgeladen, was de politie op haar hoede. De recherche merkte toen, dat een 20- jarig brievenbesteller op handige wijze het gemerkte geld uit het nagemaakte pakket had weggenomen. Evenals tdjdeDs het verhoor bij de politie bekende de brievenbesteller voor de 4de ka mer der rechtbank zijn misdrijf. Het pakket was hem uit de hand gevallen en een me taalklank hoorend, was hij zichzelf niet vol doende meester en eigende zioh het geld toe. De beklaagde was nog geen twee jaar in dienst der Posterijen en had vroeger in Lidië zich steeds op uitmuntende wijze ge dragen. De ambtenaar van het O. M. mr. Bruijn, achtte hier eemvoudig diefstal en geen ambtsmisdrijf gepleegd. Waar den beklaagde niet ten laste is gelegd, dat hij het misdrijf pleegde, gebruik makende van de gelegen heid, hem door zijn ambt geschonken, kan deze verzwarende omstandigheid hem thang niet meer treffen. Toch zal het O. M. met deze omstandigheid rekening houden bij het bepalen der strafmaat. Eisoli twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. I. van Creveld, toogde, dat hier een gelegenheidsdeliot was gepleegd: beklaagde is in verzoeking ge bracht en daarvoor bezweken. Op deze gronden en om het gunstig verleden van be klaagde, vroeg de verdediger clementie. RECLAMES, h 40 Cents per regel 4420 8 Beste middel om de schoonheid der hnld te bevorderen. Keizer-Borax maakt de huid zacht en blank. Slechts echt in rooda cartons a 10,20 50 ct rj Keizer-Borax-Zeep 40 cl Heinrtch Mack, Ulro a. D. Koloniën. Een verschrikkelijk ongeluk. Het „N. v. d. D. v. N.-I." meldt in zijn nr. van Maancüag 11 Maart: Gistermorgen te omstreeks tien uren had ten huize van deD heer Hinne, adjunct hoofdcommissaris van politie, een vreest- lijk ongeluk plaats. Gedurende de Chineezen-opstootjee had de politie een aantal revolvers ter beschik king gesteld van den majoor-Chinees; de wapens werden gistermorgen ingeleverd op het kantoor van den heer Hinne en aldaar ingenomen en nagezien door eenïge inlandsche agenten. Deze lieden meenden aan een der revolvers een defect te bespeu ren en meldden dit aan hun chef. De heer Hinne onderzocht toen, staande te. midden der oppassers, persoonlijk het wapen, dooh kon sJeahts constateeren, dat het volkomen in orde was. Om dit aan zijn ondergeschikten en aan eenige gasten, die in de nabijheid stonden, te bewijzen, haal de de hoofdcommissaris den hr ©Ver en trok af. Plotseling klonk een schot en met eeD hartverscheurenden kreet stortte de links van den heer Hinne staande politie-oppaa- se ter aarde. De ongelukkige was onmiddellijk dood; een kleine wond' in de linkerborst wees er op, dat de kogel maar al te goed had ge troffen. Ook hier had plaats gehad, wat reeds zoo ontelbare malen i9 gebeukt de heer Hinne meende, dat het pistool niet geladen was, verzuimde het wapen na te k'J'-in en trok af, in de vaste overtuiging, dat het maga zijn ledig was. Dit koette ook thans weder het leven aan een omstander 1 De hoofdcommissaris ontbood onmiddel lijk een geneesheer en waarschuwde zelfs den officier van justitie, den heer Baron de Koek. Inmiddels werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken: tevergeefs echter. De heer Hinne was zeer ontdaan o>ver het geval en daar hij blijken gaf, dat zijn zenuwen totaal in de war waren, gaf de medicus hem de raad onverwijld naar Sce- kaboemi te vertrekken. De heer Hinne ie reeds daarheen afgereisd. Zooals men weet, zou de adjunot-hoofd- oommissaris in den loop der volgende maand met verlof wegens langdurigen dienst naar Europa vertrekken. Van dit reisje zal nu voorloopig niets komen. Wij betreuren het ten zeerste, dat d*t treurige ongeval juist aan den heer Hinae moest overkomen, den kalmen, nauwgezet- ten politieman. Men kan nu eenmaal niet te voorzichtig zijn bój het hanteeren van schietwapens; reeds zooveïen Teerden dit te laatl ValsoKO munt. Naair aanleiding van het bericht, dat ie Bandoeng een valscli bankbiljet van 25 gul den werd achterhaald, deelt men aan „De JavcuBode" mede, dat te Batavia een valsch gouden tientje in betaling werd ctntvaim- gen. De klank reeds verried de valechheid. Er is tegenwoordig heel veel valsch geld in omloop en de valsch e munterij schijni zich op breeder basis te vestigen. De jongste opgravingen te Pompeji. Deze hadden plaats onder leiding van den bekenden vorscher prof. Spinazzola en brachten veel verrassends aan den dag. Onze afbeelding toont bijzonder goed be waarde fresco's in het atrium van een voornaam patriciërshuis. Berichten over Rijnland'» boezem, gedurende de week van 2—9 April 1912. Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Water]oozing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm. 2 Apr. 8 Apr. 4 Apr. 6 Apr. 6 Apr. 7 Apr. 8 Apr. 9 Apr. 50 52 54 «3 53 47 53 56 em.—A.P. 53 53 53 54 48 49 50 54 em.—AJ> Spaarndam— u., Halfweg u., Gouda u., Katwgk u. Spaarndam 19 u., Halfweg 25 a., Gouda 64 o„ Katwijk 184 u. Door de sluis te Gouda 32 u. 17.7 De justitie zet haar onderzoek naar de uitgifte van valsche bankbiljetten voort. Bij verschillende Chineezen hebben huiszoekin gen plaats gehad, daar zij verdacht worden medeplichtig te zijn. Bij een der gehouden huiszoekingen te Pintoe-Ketjil zou valsch Engelsch bankpapier achterhaald zijn. De Chinees Phoa Ban Siok, in voorloopige hechtenis wegens het vinden van valsche bankbiljeten in zijn woning te Pintoe-Ketjil deed in de boei een poging tot zelfmooïd, doch werd bijtijds ontdekt. Nog werden een drietal Inlanders aange houden, die boven genoemden Chinees behulp zaam zouden geweest zijn bij het vervaar digen der valsche bankbiljetten. Een huiszoeking, gedaan jn de drukkefij Pwe Ban, te Kongsie Bes ar, leverde geen resultaat op; 'de daar gevonden biljetten bleken echt. In verband met de achterhaling van de valscho biljetten heeft 'de politie twee in landsche teekenaTen bij den topografische» dienst, en ;een, die reeds ontslagen is, als verdacht aan 'de vervaardiging gearresteerd. Het opiumgebruik in het leger. In de algemeene orders voor het Indische leger is thans de nieuwe regeling voor het opiumgebruik voor de inlandscho militairen bekend gemaakt. Deze nieuwe voorschrif ten zullen het kwaad zeer beperken en het ware te Wenschen, merkt „De Loc." op, dat op het jenevergebruik gelijke regelen zou- den zijn i te.. stéllen- Tot ml bestond alleen het verbod om in de kazerne opium of djitjing te gebqqt-* ken; bnitep, de k&z£xno..,was de inlandsche, militair vrij. Maar- volgens de nieuwe voor schriften heeft elke militair een vergun ning noodig om regde.crpium te kunnen koo- pen, en dan nog onder de volgende beperkin gen: lo. hij moet als gewoonteschuiver he kend staan2o. de vergunning kan ten allen tijde worden ingetrokken3o. de vergunning wordt voor niet langer dan één jaar ver strekt. Het verbod 'van opiumgebruik in de ka zerne blijft natuurlijk gehandhaafd. De maatregel ziet er op schrift goed uit. Indien de inlandsche soldaat nu maar geen hurgermakkers vindt, die voor zijn rekening do gewenschte dosis opium willen koopen, zou van 'de uitwerking alles goeds zojn te wachten. Vergiftiging van vee inde weide 1 Omtrent een geval van vermoede lijke misdadige vergiftiging van vee in de weide, van den veekoudier R. Tj alle ma., te Eesterga, meldt de „Leeuw. Ct.": Sedert 12 Maart j.l. liepen 9 stuks jong vee van genoemden veehouder in de weide, alle gezond en frisoh, tot op Maandag 1 April plotseling een der beesten teekenen van ernstige ongesteldheid gaf, die binnen een uur den dood ten gevolge had. Er werd niets kwaads vermoed en daarom deze pink voor een kleinen prijs van de hand gedaan. Toen evenwel denzelfden dag bij een tweede beest zich dezelfde verschijnselen vertoonden, telegrafeerde de veehouder di rect om den heer S. Schaap Hzn., veearts te Joure; toen deze kwam, was ook No. 2 reeds gestorven. Het beest werd door den veearts opengemaakt en vermoedelijke ver giftiging geconstateerd. Een derde sterfgeval volgde spoedig. Be grijpelijkerwijze werd alles nagegaan, tot zelfs het water uit de belendende slooten, maar nergens werd iets ontdekt, wat tot vergiftiging aanleiding kon geven, zoodat aan niets anders dan aan kwaadwilligheid kan worden gedacht. Door den heer TjaJlema werd een aan klacht bij de justitie ingediendr waarna door drie Rijksveeartsen het vierde inmid dels gestorven beest -gerechtelijk is onder zocht en geschouwd. Een proces met 500 getuigen. Nog deze maand zal te Berlijn in de 4de strafkamer van het gerechtshof een proces in behandeling komen, waarbij niet minder dan 500 getuigen zullen worden gedag vaard. Het betreft hier een zwendielarij in het groot, die een directeur van een detectie- ven-bureau, Fritz Jacobs, met behulp van zijn vrouw en een viertal medeplichtigen heeft bedreven. Jacobs en consorten hiel den een zoogenaamde leen- en hypotheek bank. X)0or mid;del van honderden adver tenties in 'verschillende dagbladen; ni&ïtkS- ten zij bekend, dat zij kapitalen voor hypo theken ter beschikking hadden, ofëchöon zij zelf geen geld bezaten en ook niet dóór financieele inrichtingen werden gesteund. Yele grondbezitters, die hypotheken wil den afsluiten, zijn voor groote sommen op gelicht geworden en niet minder dan 500 getuigen, grootendeels uit Berlijn en om- Btreken, zullen als getuigen worden opge roepen, zoodat het aantal monster-proces sen wederom met een vermeerderd is. Ongewenschte meisjesstu- denten. De directie van de vrouwelijke universiteit te Chicago ligt in proces met een harer leerlingen, mej. Estelle Mercy, die men had weggezonden, omdat zij een „ongewenschte leerlinge" was. Mies Mercy bracht de geheele universiteit in opschudding door haar toiletten en vooral door een hoed met groote veeren, die op een waaTde van f 600 geschat werd. Zij had verklaard, dat zij dien hoed gekre gen had van haar oom; maai* een onder zoek bewees, dat. hij een geschenk was van een heer, die met zijn vrouw een echtschei dingsproces voerde. Dat was voldoende reden voor de directie om miss Mercy van school te sturen, die daarop van de univer siteit een schadevergoeding eischte van f 250,000. Het proces was zeer pikant. De advocaat der universiteit eindigde zijn pleidooi met de woorden: „Zie de beklaagde slechts aan, mijne heerenl Zij is het toonbeeld van de geboren flirt'. Gedurende het geheele ge ding heeft zij niet nagelaten tegen u te glimlachen en u knipoogjes te geven 1" Het schijnt, dat de jury zich daar nogal gestreeld door gevoelde, want zij veroor deelde de directie tot het geven van een schadeloosstelling van f 6000. De universiteit van Chicago heeft, echter tegen dit vonnis beroep aangeteekend. De Parijsche taxi-a ut o-s t a- king. De Parijsche correspondent- van „De TeL" schreef d.d. 10 April: De atax-staking, die de eerste vier maan. den een volkomen rustig verloop had, dank zij haar uitstekende organisatie, heeft, se dert de willekeurige tusschenkomst van den prefect van politie en het in-dienst-nemen, door de Maatschappijen, van een groot aantal tot rijden onbevoegde en overigens onbekwame „renards", herhaaldelijk aan leiding gegeven tot ernstige incidenten. Zoo werd, een dag of veertien geleden, de stoker Bédhomme door een „gele" doodge schoten, en, verleden Zaterdag, een ande- Ten „renard" zwaar verwond- In den afgeloopen nacht nu hebben de „rooden" weer wraak genomen, door, op drie verschillende plaatsen, drie chauffeurs aan te vallen. Een dezer laatsten werd door revolverschoten aan hand en arm vrij ern stig verwond; een tweede werd half dood geslagen met stokken, hamers en schroef- sleutels en een derde redde zich door de vluoht in een rijituig, waarvan weinig an ders meer héél was dan hijzelf en de motor. De Maatschappijen, die sedert het begin der staking al over de zeven millioen fr. nca verloren, blijven hard. De stakers, van hun kant, willen van geen toegeven weten. En de Regeering had tot nu t-oe géén succes met haar oging tot bemiddeling, door de Kamer gewenscht. De strijd gaat, naar men weet, hierom: de chauffeurs verlangen als loon 33 pCt. van de bruto-opbrengst der ritteD, in plaats van 25 pCfc. Het „Consortium van Maatschappijen" enkele kleine com pagnieën gaven reeds toe aan de eischen der chauffeurs wil het oude loon handha ven Vandaar de oorlog tusschen „rood" en „geel", met Lépine en zijn mannetjes natuurlijk in het „gele" kamp. De Duitsche kleermakers staking. De kosten dezer staking beloo- pen ongeveer 4 millioen mark. Hiervan komt 1 en drie vierde millioen op rekening van de ondersteuningskassen, terwijl de rest, 2} millioen, aan loon gemist werd. Spoorwegongeluk. Te Bam- berg liep een sneltrein met volle vaart in het station op een rangeermachine, die ge heel verbrijzeld werd. Eenige wagons van den sneltrein leden groote schade. Een van de conducteurs en de machinist werden zwaar gewond. Voor de luchtvaart in hefc Fransche leger. Sedert een maand beeft Sarah Bernhardt eiken avond in haar schouwburg, in de pauze van Rostand's „Aiglon", in het kostuum van haar ro\ zel ve geld ingezameld voor de militaire lucht vaart. Aan de Matin" heeft zij thans het bedrag van haar inzameling gezonden: twintig duizend frank. In een beminnelijk eenvoudig briefje vraagt zij het vliegtuig, dat voor dit geld gekocht zal worden, „1'Aiglon" te noemen. Een brandinhetNoorder-sfca- tion te Brussel heeft vernield een gedeelte van het dak en de schraag der telefoondra den. Geen ongevallen zijn voorgekomen. Do brand wordt toegeschreven aan kortslui ting. Het honderd-jarig bestaan van de firma Krupp zal gevierd worden in de eerste week van Augustus in verhand met de reisplannen gedurende den zomer van den Duitscheii keizer. Deze zal een aantal Duitsche vorsten en h oog waar dig- lieidsbekleeders naar Essen komen, om te feesten bij te wonen, die een week zullen auren. Er zal o. a. een schijngevecht ver toond worden tusschen soldaten, gekleed en gewapend als* dit het. geval was m het tijd perk van keizer Maximiliaan I (pl.rn. 1500) en een leger, uitgerust volgens de moderne eischen. Marconi heeft een kompas uitgeyonden, waardoor naar hij. beweert de gevaren van mist op zee zeer zullen verminderd worden. Een offieieele jjroefne- ming met het instrument zal genomen wor den aan boord van de „Mauretania", die binnenkort Liverpool verlaat. Marconi wei gerde het- geheim zijner uitvinding mede te deelen, voordat, hij daarop patent, gekre gen had. Hij verklaarde echter in een in terview, dat-, waar men thans alleen draad, loozo telegrammen kan opnemen, zonder te weten uit welke richting deze komen, ook dit laatste door de nieuwe uitvinding mogelijk zal worden. Miss Mary Morriscb, in W ales, heeft een groot stuk weiland bestemd voor afgewerkte paarden en op een bord het na volgende opschrift geplaatst: „Dit weiland is bestemd voor arme, oude, afgewerkte paarden, om ze in staat te stel len de rest van hun leven in rust, vrede en geluk te slijten. Dit als een gedeeltelijke vergoeding voor een leven vol zwoegen in dienst van de menschheid." De Weener rentenier Joseph Spitsbergen, die in den ouderdom van 87 jaren te Weenen is overleden, heeft zijn vermogen van 2-i millioen kronen nagelaten aan de Israëlietische Gemeente te Weenen tot stichting van een interconfessioneel kin. derziekenhuis. De nu overledene leefde uiterst eenvoudig, om voor een weldadig doel een zoo groot mogelijke som na t« laten. Te O o s t-H am is een man aan vergiftiging door kopergroen gestorven, doordat hij, tot taak hebbende de muntgas meters te ledigen, veel met kopergroen uitgeslagen munten in de handen kreeg en de gewoonte had, dikwijls zijn langen kne vel op te strijken. Zoo kwam heb vergif hem gedurig aan do lippen. Het einde van de Morgue. De Parijsche Morgue zal verdwijnen. Zij gaat van stads- in staatsbezit over en op deze plaat9 vol sombere herinneringen za* een tuin met terrassen aan de Seine ont staan.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6