Onzs Hoeden Kunst, letteren, enz. IN DEN VERGULDEN HOED, Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Commissie Tan Voorbereiding voor de Invaliditeits- en Ouderdomswet* Overeenkomstig artikel 41 van het Regle ment van Orde van de Tweede Kamer, be palende, dat aan belangstellenden buiten de Kamer modedeelingen kunnen worden ge daan omtrent den stand van het onderzoek, besloot de Commissie van Voorbereiding iVoor het wetsontwerp op de verzekering Ivan werklieden tegen de geldelijke, gevolgen ,Van invaliditeit en ouderdom, het volgen'l© bekend te maken. Zij vergaderde 1 en 2 April met de bij zitters. Nadat in October van het vorige jaar het Ontwerp in de afdeelingen was behandeld en in de vergaderingen van Januari j.l. de algemeene beschouwingen waren ten einde gebracht, werd in de laatste dezer samen komsten besloten, gedurende de weken vóór 'Paschen eenige Zaterdagen, desnoods en kele avonden, voor de artikelsgewijze be handeling beschikbaar te stellen. Met het oog echter op den. drukken zittingstijd der Kamer werd in de Commissie de nadere beslissing genomen, om de behandeling d3r artikelen in die weken te laten rusten en •haar eerst in deze week te doen plaats heb ben. Ingevolge dit besluit kwam de C'oui- missie Maandag jl. bijeen. Zoogoed als alle leden van de rechterzijde ."waren tegenwoordig. Toen biji het begin der vergadering bleek, dat geen enkel lid der linkerzijde aanwezig was, besloet de Com missie desniettemin haar werkzaamheden aan te vangen. Zij achtte zich niet verant woord, den voorbereidingsarbeid voor de openbare behandeling van genoemd ont- ,werp, die sinds Januari was onderbroken, nog langer op te schorten. Ook was zij van oordeel, dat, bij de laatstgehouden Kamer debatten duidelijk was gebleken, dat men geen beslag op deze week voor ander Ka merwerk wilde leggen, juist om de Commis sie van Voorbereiding met haar bijzitters gelegenheid te geven voor de behandeling van de artikelen van genoemd wetsontwerp. En eindelijk kon zij, daar slechts van twee leden van de linkerzijde bericht van afwe zigheid was ingekomen, nog elk oogenblik op de deelneming van de overigen aan de (beraadslagingen hopen. Om al die redenen ging de Commissie met haar werk voort. De afwezigheid van dr. Nolens kon geen beletsel zijn voor den goeden hx>p van za ken, daar mr. Kooien hem als lid der com missie en dr. De Visser hem als voorzitter fverving. De door den Voorzitter der Kamer be- noemde leden van de Commissie van Voor bereiding zijn de heeren: Nolens (voorzit ter), De Visser, Van Vliet, Goeman Borge- aras, Schaper plaatsvervangers de he 3- 'ren Kooien, Van Idsinga, De Vlugt, Patijn, Duys. Naast deze heeren, die allen bevoegj ^zijn de commissie-vergaderingen bij te wo nen, hebben de Kamerfracties bijzitters aan gewezen, zoodat aan de vergaderingen in bet geheel een 24-tal' leden deelnemen kan. Gelijk reeds gemeld werd, heerscht onder 'de leden van de linkerzijde ontstemming over het ongeschikte tijdstip der bijeen komst, terwijl bovendien de voorzitter dr. Nolens buitenslands vertoeft. Dientengevol ge is Maandag van de 24 ledten slecht onge veer de helft opgekomen. Uit de ongewone bekendmaking van de Commissie, hierboven, t geplaatst, blijkt, dat deze helft uitsluitend uit leden van de rechterzijde heeft bestaan. De hoef ijzercorrespondent van het *Hbld." schrijft over dit incident: Deze officieele mededeeling is op een be langrijk punt onvolledig. Er staat namelijk dat „ingevolge een besluit der commissie" die jongste bijeenkomst werd gehouden op 1 en 2 April. En het heeft dus den schijn, alsof de leden der linkerzijde, door van deze bijeenkomst weg te blijven, een met hun eigen medewerking genomen besluit te schande wilde maken. Dit is echter niet juist. Aanvankelijk was de artikelsgewijze be handeling in de commissie en ziedaar, wat in de mededeeling wordt verzwegen gesteld op half April, met de uitgesproken bedoeling, dat de leden der Commissie de Paaschweek tot voorbereiding zouden heb ben. Vóór dien tijd immers zouden eenige leden, waaronder de Voorzitter (de heer Nolens), verhinderd zijn te vergaderen en bovendien dacht men nog mondeling over leg te plegen met den Minister. En met de openbare behandeling kon toch niet vóór liet najaar worden aangevangen. Doch daarna is, bij afwezigheid van den heer Schaper en van den heer Patijn (die van den aanvang af den heer Borgesius heeft .vervangen), dat wil zeggen: bij afwezigheid van de twee linksche leden der Commiss'e, door de drie rechtsche leden op eens weder •besloten om reeds op 1 April te vergaderen, omdat de Minister weigerde iets, dat eeker hoogst- ongewoon is het door de Commi^ie gevraagde mondelinge overleg te plegen over het uitgebrachte, verslag ne- trcfende het algemeene deel, en aandrong op meer spoed met de artikelsgewijze be handeling. Toen de drie rechtsche heeren dit besluit namen, wisten zij, dat de voor zitter, de heer Nolens, evenals een der twee linksche leden, in deze dagen buitens land zouden zijn, en dat zij het andere lid van links in ongelegenheid brachten. De twee linksche leden hebben dan ook, zoo- dra dit besluit tot hun kennis kwam, er .tegen geprotesteerd. Het vermoeden tet voor de hand, dat- onder deze omstandigheden ook de plaats vervangers en bijzitters van links weinig lust hadden in het bijwonen van de vergade ring, waar dus alleen twee van de vijf Com missieleden, benevens eenige rechtsche plaatsvervangers en bijziters, aanwezig zijn geweest. Dat dit doordrijven van de zijde der rechtsche Commissiemeerderheid een behoorlijke behandeling van de zaak niet ten goede kan komen, spreekt wel vanzelf. Oudheidkundige vondst. Aan den Voorweg onder Zoetermeer zijn bij het verrichten van graafwerk bij den bouw van een woning een antieke steenen kruik gevonden en eenige borden, welke laatste echter bij het spitten zwaar bescha digd waren geworden. De kruik heeft reeds een koopeT gevonden. Haagsche Schouwburg plannen. De heeren Fellner en Helmer, architecten te Weenen, belast met het ontwerpen van de plannen van den nieuwen schouwburg, hebben als hun vertegenwoordiger te 's-Gra- venhage aangewezen den heer W. B. van Liefland, architect en oud-lid van den ge meenteraad aldaar. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, is öe heer Louis de Vries voor twee jaar geënga geerd bij de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Naar het ,,Hbl." verneemt, hebben de heer Jan C. de Vos en zijn echtgenoot© mevr. Gust. de VosPoolman besloten, hun contract met de Kon. Ver. „Het Neder landsch Tooneel" voor het volgend seizoen niet te verlengen. De heer A. Baron, te Hintham, vooral bekend uit de jongste onderwijzers-salaria- actie, bericht in „De Katholieke School", dat hij als redacteur van dat orgaan ontslag neemt. Dickonsfonds. Zooals indertijd werd gemeld, heeft zich verleden jaar te Londen een commissie ge vormd tot inzameling van geldon, met het doel, bij gelegenheid van Dickens' honderd- sten geboortedag voor zijn vijf kleand oh- ters, die in niet al te royale omstandighe den leven, een fonds te stichten. De commissie heeft thans het totale be drag der ingekomen gelden bekend ge maakt. Een som van 12,000 pd. st. is bijeen gebracht, dde, door de commissie op de voordeeligste wijze uitgezet, ieder der klein dochters van Dickens een jaarlijksch infc - men van 150 pd. st. zal verzekeren. In En geland alleen werd 9400 pd. ingezameld, hoofdzakelijk door de bemoeiingen van de „Daily Telegraph" en den verkoop cler voor dit doel vervaardigde Dickens-zegels. Amerika droeg 2750 pd. bij. De eerste vrouwelijke pro fessor in Noorwegen. Het Noorsche Storthing heeft voor de vrouwelijk zoöloog dr. Christina Bonnevie een nieuw professoraat aan de universiteit te Christiania ingesteld. Mej. Bonnevie was sedert 1S03 conserva tor aan het laboratorium van de universi teit te Christiania en leidde als zoodanig het practische onderwijs van de studenten in de zoölogie. Eenige jaren geleden werd zij dr. in de filisofie en in 1911 werd zij lid van het Genootschap van wetenschappen te Christiania. Zij heeft verscheidene we tenschappelijke werken geschreven. Tentoonstelling Dordrecht enj omstreken 1912. Voor het door de feest.commissie uitge schreven voortdurend Festival voor Muziek, en Zangvereenigingen, hebben zich mosr dan 50 vereenigingen met meer dan 1600 wer kende leden voor deelneming opgegeven. 19, 20 en 21 Juli zal er een tentoonstel ling van pluimvee en konijnen worden ge houden. Mahler's Achtste Symphonic te Frankfort. De uitvoering van Mahler's achtste sym- phenie had een reusachtig succes. De feest hal was gevuld mot 13,000 toehoorders. Vor stelijke personen en bekende autoriteiten op muzikaal gebied waren van heinde en ver gekomenook Mahler's weduwe was tegen woordig. De ontvangst hij het publiek was uiterst gunstig. Mengelberg werd herhaalde malen teruggeroepen en door de Holland- sche vereenigingen te Frankfort met bloe men gehuldigd. De acustiek in de reus achtige hal was uitmuntend, de harmonie in den zang en het orkest van Hollanders en Duitsckers onberispelijk, de uitwerking van do symphonic zelve schitterend. De 200 medewerkers bleven voortdurend in overeen stemming. J)© soli waren subtiel, de koren machtig en overweldigend, zonder het ge heel ook maar één oogenblik te overheer- schen. De vertolking onder Mengelberg© leiding heeft Mahler volkomen in het gelijk gesteld, dat de volledige bezetting de compositie juist weergeeft. De solisten waren de sopranen Gertrude Förstcl en Emma Bellwidt. de alten Ottilie MetzgerLattermann en Anna Erles- Schnandt, de tenor Jacques Uxliis, de bari ton Georg Nicratzky en de-bas "Wilhelm Feu ten. De dirigent van het knapenkoor, Ferdinand Bischof, heeft in een toespraak gezegd, dat deze uitvoering een gedenk toeken in de mu ziekgeschiedenis is ter ecre van Mengelberg. In do keizerloge bevonden zich de groot hertog Karl Friedrich von Hessen en fami lie, de prinses van Griekenland, en twee zusters van den keizer. In de nabijheid der vorstelijke personen waren gezetm mi nister Heemskerk, doctor Adiokes, oberbür- germeister en de heer Boissevain, ©are-vooiv zitter van „Toonkunst" van Amsterdam. Machtig grootscli was de aanblik van de zaal en van het podium, met zijn 2000 uit voerenden. In' Juli vertrekt dit Engeland een we tenschappelijke expeditie onder leiding van den heer S. Foster Stock house rïw hot Jan Mayen-eiland. Deze heeft zich berrid ver klaard, wanneer de Nederlandsche rege^ring dit zou wenschen, kosteloos daarheen to ver. .voeren en voor de oprichting zoen- te-ilua« gen van een monuUtent ter nagedachtenis van Hollanders, die in 1634 daar hij een overwintering "overleden* zijn, en zich verder te belasten met opdrachten nopens de graven van Hollanders nabij het vroegere Sm eerenburg, op Amsterdam-eiland (Noord westkust van Spitsbergen). Naar aanleiding van dit aanbod zal zich vermoedelijk weldra hier te lande een comité tot inzameling van particuliere bijdragen voor dit doel vormen. M a z e 1 e n-s m e t s t o f Naar de „Mouvement hygiënique" mede deelt, ia de microbe van de mazelen ont dekt door de AMerikaansche doctoren An derson en Goldberger. Zij behoort tot de door het microscoop onzichtbare microben. Zij gaan door de fijnste filters heen en wor den reeds bij 58 gr. gedood. Ook werd door de proeven der genoem de waarnemers geconstateerd, dat de mei- zelen reeds besmettelijk zijn voordat de huiduitslag waarneembaar is, waardoor de reeds lang bestaande meening bevestigd wordt, dat waneer onder een groep kinde ren mazelen voorkomen, het geen nut heeft hen van hun kameraadjes, met wie ze te zamen waren, te scheiden, en dat deze ka meraadjes, ook al zijn zij oogenschijnlijk gezond, voor andere kinderen toch gevaar lijk kunnen zijn. Wij ontvingen ter recensie f A. M. J. I. Binnewiertz „Gedichten". Uitg. H. J. Dieben, Leiden. B. Yeth. „Verhoudingen van Man en vrouw." Uitg. H. Prakke, Nijmegen. B. Bins Jr. „Dooreengeloopen kleuren". M.Huizinga Jr. Toch Eenheid. (Uitg. P. Noordhof f, Groningen. „Weer een jaartje ouder". Uitg. J. M. Bredée, Rotterdam. KKCLAMES, 40 Cents per regel. in de bekende kwaliteiten, Tan ƒ1.95, ƒ3.45, ƒ8.95 munten uit door soiidlt.it en goede modellen. Yoor de modellen gelieve U onze étalage te zien. 1617 20 Wat betreft de kwaliteit, zoo U die nog niet gehad hebt, gelieve dan een Uwer kennissen er naar te vragen. Zie ook de reuzoncollectie Petten en Dassen. Alles zeer lage prijzen en nieuwste modellen. Haarl.str. recht over de JauTOssenst. Gisteren stuurde de vrouw an. den werkman H. te Warmond, haar 9-jarig dochtertje met eenig naaiwerk naar Rijns-, burg. Een meisje van gelijken leeftijd van haar buurvrouw ging mét het kind mede. Toen zij ongeveer hij het Hcrv. kerkje te Oegstgeest gekomen waren, kwam hen een als heer gekleed persoon op een fiets achteroprijden. Hij sprong van de fiets en haalde het meisje H. over met hem mede te rijden, terwijl hij tegen het andere kind zei, dat het naar huis terug moest gaan, omdat het anders zoo hard zou moeten loe pen om hen bij te, houden. Dit kind ging terug en deelde een en ander aan vrouw H. mede. Deze maakte zich zeer ongerust en begaf zich direct naar den gem.-veldwaehter, die samen met den Rijksveldwachter Koek koek er op uittrokken. Juist wilden zij bij Oegstgeest van elkander gaan, toen zij het kind. zagen aankomen, dat hun mededeelde, dat die heer liaar tot Rijnsburg had mede genomen en daar afgezet. Het is dus nog goed afgeloopen. To Noordwij k.aan.Zee is gister- middag op de Hoofdstraat een treurig on geluk gebeurd. Een 8-jarig jongetje van M- Y. stond achter op een boerenwagen; hij was er op geklauterd onder het rijden, zoo als jongens dat zoo vaak doen. Onder het rijden door wilde hij een kameraadje ver hinderen, tdat dit ook op den wagen klau terde, hij viel daardoor voorover met het hoofd op de straat en overleed na cenigo oogonblikken. Yoor den vader, die nog kort geleden zijn vrouw verloren heeft, is het ongetwijfeld een 'zware slag, op die wijze een kind te verliezen. ,Voor de onnadenkende jeugd is het ieen 'waarschuwing, om toch niet op rijdende wagens te klanteren. Aan het Departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag is een aanvang gemaakt met de overbrenging -n groot© meubelvervoerwagens van een ge deelte van de stukken,dossiers en andere bescheiden uit het archief van dit Ministerie naar het in den aanstaanden zomer door het Departement in gebruik t© nemen nieu we gebouw op het Plein. Een zeilwagen. Een onge woon verschijnsel gistermiddag aan, het Schevenningsehe strand. Een zeilwagen wit blonk het zeil in het voorjaarszonne- licht, over 't nog schaars bezochte strand. Heel wat vlugger model dan de oor spronkelijke zeilwagen van Simon Stevin, zag deze wagen er uit, zegt „De „N. Oct.'' Hij had veel van een autochassis, maar dan veel lichter gebouwd, van hout. Voor op het breede, laag-bij-de-grondsche vier wielige wagentje staat een vierpoot, waar- tussohen het zeil genesohen is. Er zijn twee plaatsen, midden in het chassis; het besturen geschiedt, net als j een auto, met een stu irrad, werkend op de wielen. De zeiler had ei dame medegenomen op zijn tocht langs het strand. In vlugge wendingen ging de zeilwagen over het zand, vlot m.f den w^nd mee, of opleg gend, met z'J^aartechfen wind. En ge beurde het al eeö enkel. r. keer, dat r'3 wind geheel uit het zeil was, dan bewogen de passagiers even met de voeten hun wagentje over .iet zand vooruit, totdat r'e wind het flapperende zeil weer bolde. En voort ging het weer, recht uit het strand af in sierlijke bochten en wendingen en vlugge draaiingen. Vroolijk kleurde het witte zeil en een klein vlaggetje,een roode bol op een blauw veld, wapperde strak in den wind- Een merkwaardige winkel Een winkel op het water komt niet alle dagen voor. Deze merkwaardigheid zal Gouda eerstdaags kunnen toornen, daar op 1 Mei boven het water der Turfmarkt- gracht een magazijn zal worden geopend van kantoor- en luxe-artikelen. Door verbouwing wegens uitbreiding der zaak is het noodig het pand, waarin de zaak van den heer A. Quant aan den Klei weg gevestigd is, te verlaten en wordt nu tijdelijk, van l Mei1 September, voor die firma een houten huis opgetrokken boven het door een houten vlonder afgedekte wateT der Turfmarkhgracht. Het daar te verrijzen gebouw wordt ingericht als een modern winkelhuis met zes spiegelruiten en zal wanneer het gereed is door zijn fraaie uitvoering zeer zeker veel bekijks hebben. Ontvoeringperauto. In ons vorig blad namen wij een zeer fantastisch verhaal op van een „ontvoering'' per auto te Amsterdam. Daaruit zou moeten blijken, dat een jongedochter met geweld ontvoerd was. De feiten zijn echter schromelijk over dreven. Want bij onderzoek is aan ,,De Tel." gebleken, dat het meisje niet ont voerd werd, doch geheel vrijwillig meeging met den meneer uit de auto De bekende J. M. Schoenma kers, thans gedetineerd te 's-Hertogen- bosoh, werd dezer dagen te Rotterdam ge arresteerd in zijn woning in de Van-der- Werffstraat. Hij had daar een winkel in antiquiteiten, oude munten, enz. Toen gisteren zijn vrouw even afwezig was, heeft men zich met val- sohe sleutels toegang tot dien winkel weten te verschaffen en bleken ontvreemd een verrekijker, een aantal Romeinsche en an dere oude zilveren munten, eenige kistjes sigaren, enz. Yan de daders geen spoor. De Tielsche Veilingsver- eeniging heeft in 1911 een omzet gehad van f 112,080.36. Alleen aan kersen werd voor f 25,000 verkocht. Krasse oudjes. Te Winters wijk kwam voor eenige dagen het 80-jarige echtpaar Peelberg, dat 42 jaar in Amerika woont, dat van daar do reis had gemaakt, om hun oude woonplaats te bezoeken. Zij zijn weer alleen naar Amerika terugge keerd. Terwijl de vrouw van A. Oost, op Urk, even een boodschap deed en haar beide kinderen zonder toezicht in de wo ning had achtergelaten, was het vierjarig zoontje gaan spelen met lucifers, welke bij een theelichtje lagen. Brandende lucifers schijnen geworpen te zijn in de wieg, waar in een kindje van enkele weken lag te sla pen. Toen de moeder op zijn geroep kwam aansnellen, stond de wieg met het bedje in brand. Stervend werd het schier geblakerd kindje opgenomen. De nieuw opgerichte Neder- landsche circus Albert Carré, waarvan wij dezer dagen melding maakten, geeft zijn eerste voorstelling a.s. Zaterdag te Bremer haven. Tot v,ervanging van de stakers te Gent zijn nu de ontboden 450 Duitsch© havenarbeiders aangekomen. Nadat het verkeer op het t r a- jeet van de Berlijnsóh© ondergrondsohe spoor van de Spittelmaïkt naar den Leipziger Platz weer in vollen omvang was hersteld, zijn de werkzaamheden aan de kruising van de Spree tot het afweren van het water ijverig voort gezet. Onder de Spree dringt het wa ter nog steeds bij groot© hoeveelheden bin nen en wordt het weer uitgepompt met 7 centrifugaal pompen, die meer dan 150,OOQ liter per uur verwerken. Volgens de „G a zette de Hoi- lainde" heeft in België een nieuwe social© beweging haar intrede gedaan. Het betreft hier een „bond van koopers", bestaande uit personen, die trachten door gezamen lijk optreden goedkooper de waren, voor huishouden en levensbehoeften noodig, te kunnen verkrijgen. Deze beweging is oorspronkelijk uit Ame rika afkomstighet initiatief daartc© is ge nomen door een vrouw, mr. Lowell. Deze kwam op het denkbeeld, dat een kooper-al- leen minder voordeelig kan inkoopen dan het een aantal koopers te zamen konden doen. Successievelijk heeft de beweging zich over Frankrijk, Zwitserland, Italië, Duitscliland en Engeland uitgebreid en het doel is door goedkooper inkoopen het lot der vast-gesalarieerden ambtenaren voor af te verbeteren. De gemeenteraad van Keu len heeft een voorstel van het dagelijksch bestuur, om de belasting op openbare ver makelijkheden voor bioscoop-schouwburgen te verhocgen, aangenomen. De eerste Lur- gemeester zal het recht hebben om de be lasting voor bioscoop-schouwburgen in de voorsteden, die niet druk bezocht worden, te verminderen; en verder kan hij' de be lasting ook verlagen voor bioscopen, die zich toeleggen op leerzame en kunstzinnige vertooningen. Deze bepaling maakt het zolfs mogelijk, om aan bioscoop-schouwbur gen van de goede sooi fc, die de volksont wikkeling bevorderen, de belasting geheel kwijt te schelden. De Amerikaansche kolonel T. Coleman du Pont laat in Delaware een publieken weg aanleggen. Om hierbij in persoon tegenwoordig te zijn, heeft hij een automobiel laten maken, die al het comfort van een woonhuis met zich meevoert. Het is een Stoddard Dayton, waarvan de ton- neau lang genoeg is, om een matras yan 1.80 M. lengte te kunnen bevatten. Twee la den van 15 c.M. breedte ïoopen langs den geheelen wagen en daarin kunnen allerlei benood'gdheden geborgen worden. Op den bodem bevindt zich een doos, waarin het keukengereedschap en een fornuis ie. On der de overkapping zijn vier provisiekistenl van caoutchouc. In, een doos, in de lengte van den automobiel aangebracht, bevindt zich een tent van ballonzijde, die met rea staken opgezet kan worden. De woningnood van Parijs. De Parijsche gemeenteraad heeft een plan aangenomen tot het uitgeven van een lee-i ning van 200,000,000 frs. voor het bouwen vap goedkoop© woningen. Een woning 7&n 4 vertrekken voor een gezin met 3 kinderen zal 400 frs. kosten, drie vertrekken 333 fr., 4 vertrekken voor meer dan 3 kinderen 300 frs.3 vertrekken 250 frs. Groofee gezinnen zullen niet alleen niet geboyoott worden, inaar krijgen een zekere vermindering. Yraag: Mijn werkplaats (kleedermaké. rij) is hoog 2.25 M., breed 3.40 M- en lang 5.20 M. (grootste lengte) en 3.55 M.i (kleinste lengte), waaruit u zult begrijpen* dat zij op zeker punt juist een hoek vormti Zou ik daarop nu een jongen beneden den! leeftijd van 16 of 17 jaar mogen laten wer ken? Antwoord: Yoor ieder persoon, werk zaam in een werkplaats als de uwe, moet 12 kub. M. vrije luchtruimte zijn. Yolgens uw opgave kunt ge dus met één jeugdig persoon in die werkplaats arbeid verrich ten. Ge moet evenwel zorgen voor voldoenden' toevoer van versche lucht en afvoer van be dorven lucht, en bovendien hinderlijkenl tocht tegengaan. Ook voor voldoende licht (zoowel dag- als kunstlicht) moet gij zorg dragen. Vraag: Waarom schrijft men in statu-* ten eener Coöperatie voor, dat de rekening en verantwoording veertien dagen vóór de algemeene vergadering ter inzage van de leden moet liggen, en mag zulks nagelaten worden? Kan of mag men volstaan met enkel afschrift der balans op te hangen, zonder aanwezig zijn van bescheiden of boeken, en is een lid, dat bovenstaand© verlangt, een dwarsdrijver of doet hij zijn eenvoudigen plicht? Antwoord: Wanneer die balans ge- teekend is door een commissie, die zich heeft belast met het nazien der rekening en boeken, dan kan het bestuur daarmede, volstaan. Aan ieder lid behoeft zij geen in zage te verleenen in de boeken. V raag: Kan men beslag op iemands in boedel leggen voor de gemeente-belasting, daar ik geen eigendommen heb en met hard werken mijn brood moet verdienen? De r^oin is f 1.70. De politie zegt, dat zij op alles beslag kan leggen en heeft dan ook al een dwangbevel gebracht en loopt de meaocheD erg bang te maken. Antwoord: Ja, zeker, dat beslag ia mogelijk. Laat het zoo ver maar niet komen. Vraag: Kunt u ook zeggen, of in het Tehuis voor alleenstaande blinden, te Wolf- hezen, ook houtgraniet is toegepast als vloer bedekking? Zoo ja, welke firma heeft d:t werk uitgevoerd en wa3 dit werk ten ge noegen der Directie Antwoord: Informeer u dat zelf even bij den voorzitter, den beer N. M. Schild. Vraag: Ik heb in mijn verzekeringa- plichtig bedrijf werkzaam één persoon, dio op ongeregelde, tijden werkt, en niet steeds bij mij is. Werkt soms halve dagen. En' een ander persoon, afkomstig uit het Min- nehuis. Moet ook deze op de loonlijst voor-, komen? En als dit het- geval is, tegen welke loonsborekening? Verdienen minder dan f0 per week. Antwoord: Ieder persoon, in een ver- zekeringsplichtig bedrijf werkzaam ook al geschiedt dit op ongeregelde tijden moet op de loonlijst voorkomen tegen een loonsberekening wat hij werkelijk verdient.) Verdient de minneman bijv. f 2.50 per week,, dan vult u dit bedrag op de desbetreffende rubriek in. Yraag: Is dat een neutrale coöperatie, om op een vergadering te beslissen om op 1 Mei do zaak te sluiten, daar de meeste 1 leden het tegenovergestelde doel zijn toe gedaan - Antwoord: Niets eenvoudiger voor tf dam het bestuur bij gelegenheid hierover eens te interpelleeren. De Algemeene Ver gadering is de hoogste maclit. Yraag: Als een dienstbode met 31 Januari in een betrekking gaat, en daar het haar niet bevalt, en zij zegt haar dienst op, om met Mei te vertrekken, heeft me- vrouw dan recht om haar godspenning vanl haar loon af te houden? Antwoord: Wanneer do dienstbe trekking voor onbepaalden t-ijd is aange-i gaan en slechts drie maanden of korter heeft geduurd, mag de godspeiming op het loon in mindering worden gebracht. V raag: Op welken datum moet de lichting 1905 10de reg. onder de wapenen komen, en tot hoelang Antwoord: Van 27 Aug. tot 21 Sept. V raag: Kunt u mij het adres opgeven van het onderzoekingsbureau van Van Ha mel en Roos? Antwoord: U bedoelt Van Hamel Roos en Harmens. Dat bureau is gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht. Vraag: Ik heb met Febr. mijn dienst opgezegd. De Nieuwjaarsfooi had ik ont vangen, omdat ik toen nog geen plan had.. Mag mijn mevrouw nu de Nieuwjaarsfooi afhouden als godspenning voor haar nieu we dienstbod©? Antwoord: Natuurlijk. V raag: Kunt u mij ook zeggen hoé men zelf een draadloos telegraphiestation kan maken Antwoord: Begin daar maar niet aan. Een dergelijke installatie gaat maar niet zoo eenvoudig als het aanleggen van een electrische bel-leiding in een huis. V raag: Wilt u s-v.p. zoo goed zijn mij het adres op te geven van het weekblad „De Betrekkinggids"? Antwoord: Uitgeefster is de finn* Edauw en Johannissen, te Gouda.,

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6