N». 15987 Dinsdag 3 April, A". 1812. <§eze aCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Liefde en Plicht. LEIDSCH PKIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /1.05. IeCere regel meer /'0,171. flrootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine aivertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents,-Voor het incasseereuwordtf 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentss per 3 maanden i f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. franco per poïtw 1,65. if IK DEKWUT. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van de Firma F. VAN DER KLOOT, om vergunning tot oprich ting van een melkinrichting met boter- en kaasmakerij, gedreven door 8 electromo- toren, waarvan 2 van 3, 3 van 1, 1 van 4 en 2 van 3/10 p.k. in het perceel Pieter&k-erk- etraat aio. Sectie G no. 826; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 15 April aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren testen dit verzoek in tè brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 April 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. H. C. PARMENTIER en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van wollen garens, in het per ceel Schelpcnkade No. 6, Sectie M. no. 2260. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 April 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis dat door 'ARIE VAN DER KAAI, reiziger, wonen de te Leiden, een verzoekschrift is inge diend, om verlof voor den verkoop van alooholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik tea- plaatse van ver koop, in het benedenlokaal van het perceel Uiterstegracht 70. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 April 1912. ken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis van het perceel Beestenmarkt 40. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, l April 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door HARM KAMERLING, reiziger, wondende He Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor den verkoop van ster- DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door PIETER SMIT, caféhouder, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorlokaal van het per ceel Lange Mare 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 April 1912. Kiezerslijst 1912/1913. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 31 der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat de ver zoeken om verbetering van de kiezerslijst voor den dienst 19121913 met de bewijs stukken, tot en met 21 April a. s. op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar ge steld. De; Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 2 April 1912. Grondbelastiiig;. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Ontvangen hebbende den staat No. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld bij de artb. 15 en 23 der wet van den 20sten Mei 1870 (Staats blad No. 82), betrekkelijk de Grondbelas ting. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 2 April 19l2. Leiden, 2 Apri3. Benoemd is tot scheikundige aan liet Rijkszuivelstation alhier, de heer P. C. den Herder, thans tijdelijk assistent. Benoemd is tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. te Zutphen de heer Ch. O. Dagnelie, t<e Leiden. Tot hoofd der te openen derde school, uitgaande van de Vereeniging voor L. O. op Geref. grondslag te Charlois (Rotter dam), is benoemd de heer W. Blok, thans hoofd der Chr. school te Aarlanderveen. Den 16den April vertrekt de Ko ninklijke familie naar Het Loo, voor het gewone jaarlijksche verblijf aldaar. De Minister van Koloniën komt Don derdag van verlof in de Residentie terug. Ds. Eisma, predikant van de Geref. Kerk B. te Scheveningen, is van plan, dit jaar zijn ambt wegens gezondheidsredenon neer te leggen. De kapiteins W. O. baron Roëll, van het lste en J. P. Smeets, van het. 2de reg. vesting-art., worden tegen 1 Mei bevorderd zoi majoor. De Haagsche Raad, gisternamiddag vergaderende, hoorde voor den aanvang an zijn werkzaamheden een treurige mededee- lin^ door den Voorzitter, den burgemeester Van Karnebeek. ,,Ik heb zooeven vernomen, zoo sprak hij ongeveer dat in de buitenhaven te Scheveningen een garnalenboot is omge slagen en dat daardoor een opvarende is verdronken, toewijd de anderen, die zicih aan de boot konden vastklemmen, geluk kig zijn gered. Ik houd mij overtuigd, in naam van u allen te spreken, door de oprechte deel neming van den Raad in dit ongeval, ook met de nagelaten betrekkingen van dsn verongelukte, te betuigen. Na de benoemingen nam de Voorzitter nogmaals het woord, om te herinneren, dat het vermoedelijk de laatste maal zal we zen, dat de Raad in deze zaal vergadert. Acht en vijftig jaar heeft de Raad hior vergaderd, vroeger kwam hij in de trouw zaal bijeen. Destijds noemde de Voorzitter deze zaal „ruim en sierlijk" en ruimte en comfort biedend aan de Raadsleden en geacht pu bliek" (in gelach)zelfs' droeg de hoer Gebel een gedicht voor. De burgemeester geeft toe, dat er la ter geklaagd is over de zaal maar toch ia het aan de besluiten, in deze zaal genomen, gegeven geweest, veel bij te dragen t it clen bloei, de welvaart., den vooruitgang van Den Haag. De behandeling van het voorstel tot op richting van een gemeentelijke hypotheek bank werd daarop voortgezet. De gansche verordening daaromtrent werd aangenomen met 26 tegen 13 stom men. Wethouder Lely deelde nog mede, dat in Juni een brochure zal verschijnen, waarin alle plannen en toelichtingen nopens den schouwburgbouw zullen worden publiek ge maakt. De ,,Sts.-Crt." bevat de akte van op richting van de noaml. vennootschap: Fa briek voor Houtbewerking te Woerden. Doel is het fabrioeeren van emballage-ar tikelen uit hout, de handel in deze artike len en het verrichten van hetgeen met het bovenstaande in verband staat of daaraan bevorderlijk kan zijn. Duur 30 jaren. Ka pitaal f 50,000, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000. Voor de eerste maal directeur de heer W. Brunt. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de non-activiteit van den kani- teij. jhr, J. Bowler, van de infanterie, met zes maanden verlengd en alzoo tot 1 Nov. 1912 bepaald. Op voordracht van den gouverneur der Kon. Milit. Academie zijn door den Min. van Oorlog een cadet sergeant en een cadet sergeant-titulair van de K. M. A. verwijderd, wegens doorgaand slecht ge drag, ook blijkende uit ongevoeligheid voor straffen en vermaningen, alsmede ondeug den, wellco hen voor andere cadetten ge vaarlijk doen zijn. Door den gouverneur is—htin rang ontnomen, waarna zij naar hun betrekkingen zijn teruggezonden. Van alleszins betrouwbare zijde deelt men ons mede, dat het aan het Handels blad," ontleende bericht, dat de luit.-ge neraal W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger, in het 'najaar den dienst met pensioen zou verlaten en opgevolgd worden door den genera-al-majoor A. E. Roest van Limburg, commandant der lste divisie, geheel onjuist is. (N. R. C.) Zondaga""1' nd had in de Keizersgracht- kerk der Geref. Kerk te Amsterdam een treurig voorval plaats. Ds. C. van Proosdij, die er d'en dienst waarnam, v na heb uitspreken van het eerste gebed, overvallen d'oor een flauwte en viel bewusteloos op den grond De ouderlingen beklommen d'en predik stoel en droegen den leeraar naar de pre dikantenkamér. Eenigen tijd' daarna werd de leeraar per ziekenauto naar zijn woning in de Ruysohsbraat vervoerd. Ds. H. A. van -«del, die de godsdienst oefening bijwoonde, oeklom den kansel eu de verstoorde dienst werd voortgezet. De jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging van kommiezen bij 's Rijks belastingen in Nederland zal Dinsdag 2-3 dezer te Utrecht gehouden worden. Op den ©JSahrijvingr >rief komen o. a.invoering van een normalen arbeids dag van acht uren, met een maximum van vietr Zondagsdiensten; uirtgave van een eigen orgaan onder den naam van ,,De Tollenaar". Naar ,,De Ned." verneemt, zal de Zuidholland'sohe Bond van afdeel ingen van de Nederlandsche Zendings vereeniging Woensdag 12 Juni een zendingsfeest hou den op een terrein van den huize „Drie- vliet" te Rijswijk. Onder storm- en regenvlagen hebben een groot aantal deputaties van vereeni- gingon den burgemeester van Groningen, jhr. mr. E. Tjard'a van Starkenborgh, gisteravond een serenado gebracht om hem te complimenteereyi met zijn liêrbenoe- ming. Namens een comité werd den bur gemeester door prof dV. G. Nijhof onder hartelijke en waardeerende woorden een stoffelijken blijk van hulde aangeboden, bestaande in een zilveren ambtskebtfing, die door den burgemeester met dank voor dit bewijs van vriendschap der burgerij werd aanvaard. Daarna had a'e ontvangst van de lange rij van afgevaardigden plaats. De „Asser Üt." meldt dat overwogen in de toekomst alle militaire h api talen op te heffen, met uitzondering van die te Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Breda en Arnhem. De gewone audiënties Van de Minis ters vtn Buitenlandsche Zaken, Koloniën en Marine zullen op Vrijdag 5 dezer, die van den Minister van Financiën zal op 4' dozcr niet plaats hebben. BENTHUIZEN. Zondagmorgen bevestig de ds. P. C. van der Horst, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, zijn zoon, ds. E. D. G. van dei* Horst, overgekomen van Nieuwpoort, als predikant der Ge meente te Benthuizen, naar aanleiding van het 8ste hoofdstuk van het Hooglied en daarvan de verzen 11 en 12. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijn intreerede naar aanleiding van Mattheus 26 vers 64. Hij vond daarin lo. een heerlijke waarheid, 2o. een ernstigeu eisch en 3o. een goddelijke hulp. Vervolgens richtte zijneerw. toespraken tot zijn vader, den bevestiger; tot den con sulent, ds. Hengeveld, van Zoeterwoude tot andere aanwezige ambtgenooten, tot den aanstaanden predikant van Nieuwpoort den heer H. P. Fortgens, van Hazerswou- de, tot de kerkeraadsleden, kerkvoogden en notabelen, tot den burgemeester, het hoofd der school, den voorleger, den orga nist en den koster der kerk. Hij richtte zich eindelijk weer tot de geheele gemeente en sprak de hoop uit, niet alleen hun leeraar, maar ook hun vriend te zullen zijn. De consulent sprak den nieuwe leeraar bemoedigende woorden toe en verzocht do Gemeente haar nieuwen herder toe te zin gen Ps. 20 1. De kleine kerk was geheel gevuld BOSKOOP. In de openbare vergadering van Gedep. Staten van Zuid-Holland heeft jhr. mr. De Geer rapport uitgebracht over de voorziening van A. L. Koenekoop, al hier, tegen h-ct besluit van don Raad dezer gemeente van 2 Febr. 1.1. tot onbewoonbaar verklaring van een woning in Den Ham al hier. De inspecteur van de Volksgezondheui adviseerde tot handhaving van de bestreden beslissing, van oordeel, dat de woning al leen voor afbraak geschikt i3 en mededee- lende, dat hij voornemens is om, nadat de woning zal zijn ontruimd, tot afbraak te ad visee ren, in het belang ook van de aangren zende panden op grond van gevaar voor instorting. De eigenaar, zijn beroep toe lichtende, verzocht gelegenheid te mogen hebben om herstelling aan te brengen en het perceel als woning te mogen behouden, waartoe z. i. aanleiding zou kunnen gevon den worden ook in verband met het feit, dat er woningnood te Boskoop is. Vanwege de Gezondheidscommissie werd het beroep bestreden. De beslissing van Geel Staten volgt later. KOUDEKERK, Aan G. Seliellhigerhoudt, J. de Wit, Mi de Wit en C. de Wit, arbei ders in de stoomdakpannen-, tegel- en draineerbuizen-fabrieken van de firma G&brs. Qppelaar alhier, is toegekend de aan de orde van Oranje-Nasaau verbon den eere-medaille in brons. De liit van den melkboer Radeinakor ging er gisternamiddag, terwijl hij voor de melkhcrik was gespannen, van door. Het heele gerij kwam in de Lagewaardsche wete ring terecht, waarbij de hit een geweldige snede in een voorpoot bekwam, die door den Rijks veearts Kuiper verbonden werd. Ver der liep het ongeval goed af. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van „De Standaard" zond de Anti- revol. Kies vereen ig. aan den hoofdredacteur gisteren een telegram. SASSENHEIM. Tot tijdelijk onderwij- res aan de R.-K. Jongensschool is aange steld mej. Akkerman, uit Den Haag. Aan het postkantoor alhier is tijdelijk geplaatet de heer De Hosson, klerk bij de posterijen te Rotterdam. KATWIJK.AAN.ZEE. Nabij twee in aan bouw zijnde huizen bij de remise alhier zijn ten nadeele van den heer A. Parlevliefc in den nacht eenige metsolaarsgeroedschappen ontvreemd. Het schrale, winderige weer, veroorzaakt door den z.g. „Paaschwind", moge niet voor- 9) Louise was bij den haard bezig en bracht haar toekomstige schoonmoeder koffie tn melk, welke zij beide op de netjes gedekte keukentafel zette. „Ik heb ook eigen gebakken koek, waarde bakkers vrouw," zeide zij schertsend. Maar over alles, wat zij zeicle en deed, zweefde een donkere schaduw, als een zwaar ge wicht, dat haar jeugd ter neer drukte. Moe der Striegler voelde dien druk, en zij had te doen met het jonge leven. „Ik heb je wat van die kleine krakelin gen, waarvan gij zooveel houdt, meege bracht," zeide zij vriendelijk en maakte het pakje los. „Die heeft Henni gebakken riep Louise met lachende stem, waardoor de aandoe ning brildehet verlangen naar den gelief de. „Ik zie het aan heb kringetje in het midden. Dat kan hij alleen. De gezellen brengen er niets van terecht." „Zij1 bakken immers ook het fijne niet; dat alles doet Henni," zeide juffrouw Striegler met eenigen trot3. „Dat heeft hij geleerd in dat eene jaar, dat hij te Weenen als bakkersgezel is geweest." „Hendrik laat zich in 't geheel niet meer bij mij zien, moedertje," zeide Louise. „Sinds drie weken niet meer, sinds hij zoo boos wegging. Hij denkt zeker in heb ge heel niet meer aan zijn Wiesje V' Ziji zeide dat met iets verwijtende in haar jtern. Het kwam er zeer gedrukt uit en haar bruine, smalle handen streken zacht over den arm dér bejaarde vrouw. Moedei* Strieglers gelaat nam een ernsti ge uitdrukking aan, toen zij antwoordde: „Hij dacht, dat hij met Pasehen met jou in het huwelijk zou treden, Louisemaar gij, gij hebt dab geheel vergeten! Nu zijt gij verwonderd, dat hij boos is; maar dat is geen wonder, Louise. Henni is spoedig dertig. Hij wil een eigen huis hebben; hij wil niet meer zijn voeten onder de tafel zijner ouders steken." Zij zwegen beiden. Louise wist niet, wat zij de oude vrouw nog zou moeben zeggen- Zij kon het niet begrijpen, dat haar moeder, de vrouw, kaar niet begreep. Het kon hier toch onmogelijk lang meer duren. Dat zeide zij ten laatste ook. „En als ik nu heenging, moedertje, en de oude, gebrekkige vrouw, die toch niet ge heel pluis in 't hoofd is, alleen liet..." „Alleen Louisje! Spreek toch niet zoo! Zoo'n schatrijke vrouw kan toch van allee doen met haar geld. Die kan menscken krijgen zooveel zij wil hebben. Zij schikt zich ook wel, geloof mij, wanneer gij maar eenmaal weg zijt, en zij moet zic-h er ook in schikken," voegde zij er na een kleine pauze bij. Maar de twijfel klonk door haar woorden heen en ontnam aan de overtui ging de kracht. Zij wist nauwkeurig uib de verhalen van Louise, hoe ontzettend moeilijk heb was om met de oude, eigen zinnige en ten slotte toch ook, zooals Louise dat heel goed begreep, geestelijk niet ge heel normale vrouw om te gaan. Heb meisje had het acht jaar bij baar uitgehouden, en np zou zij, nu het laatste uur nabij was, van don post wijken, welken zij zoolang had ingenomenzou rij de verwende, onzelfstan dige vrouw, die haar meer dan ooit noodig had, verlaten? Moeder Striegler voelde het immers zelve, hoe zwaan* het meisje, dat zulk een trouwe ziel bezat, dat zoo degelijk was, zulk een besluit moest vallen. En dat zij juist om deze zeldzame eigenschappen zoo gaarne spoedig als schoondochter in haar huis wenschte. Maar hoven al die over wegingen stond toch heb geluk van haar zoon, hetwelk zij vreesde, dat in gevaar ver keerde, sinds de vreemde in haar huis was gekomen. De gedachte aan de mogelijkheid, dat Hendrik in een oogenblik van wrok zijn hart van Louise zou kunnen afwenden en daarheen wenden, waar hij zooveel be reidwillige tegemoetkoming vond, schoot haar plotseling door het hoofd en wapende haar opnieuw tegen het huis, dat haar haar schoondochter onthield. „Men moet ook eens aan zichzelve den ken, Louisje," merkte zij op, „en hier gaat het- toch om alles." Louise keek op. „Het betreft slechts een paar weken lan ger wachten, moedertje. En anders toch niets." „Et kan in een paar weken veel gebeu ren, Wiesje." „Wat zou er kunnen gebeuren? Wij, hei den, Henni en ik, zijn immers gezond en jong," antwoordde het meisje met een zorg- loozen glimlach. Dat sneed de oude vrouw door het hart- Zij hield nog de laatste troef in de hand, welke zij achter liad gehouden om Louise's gemoed niet te bezwaren; maar de angst om de beide menschen, die haar zoo dier baar waren, deed haar zeggen; „De vrouw moet vader en moeder verlaten, om den mail te volgenLuister naar mij, Louise, ik spreek tot je als in mijn laatste uur." Zij was opgestaan en hield haar ine enge - klemde handen als bezwerend over haar borst gevouwen. „Verlaat de vreemde vrouw. Ruk je hart hier met alle geweld los, andere menschen zullen voor haar zorgen, mevrouw hééft geld en goéd en bloedverwanten, die wel voor een goede verpleging zullen zorg dra- gen. Er zijn inrichtingen, goede ziekenhui zen, waar zij kan verpleegd worden, beter dan dat hier in huis kan geschieden. Denk nu toch eens aan jezelve, Wiesje, hoort ge. Ik weet niet, wat ik moet doen „Moeder „Hendrik komt op slechte wegen, Louisje Wanneer gij hem niet houdt, wij beiden, vader en ik, kunnen hem niet dwingen." Nu was het er uit. Maar als de oude vrouw had gemeend, dat zij het meisje met haar angst schnlk had aangejaagd, dan verkeerde zij in een dwaling. Zoo groot en innig was haar lief de, dat de argwaan geen plaats in haar gemoed kon vinden. Zij glimlachte. Zooals men over kinderen glimlacht, die bang voor spoken zijn. Op slechte wegen? Haar schat! Haar Henni! Die haar langer dan vijf ja ren trouw was geblevenAl die jaren, wel ke hij onder dienst was geweest in vreemde steden; en dan dat jaar te Weenen, teen hij- zoo dikwijls in de verleiding was ge weest, toen zelfs de dochter van zijn baas getracht had hem voor zich te winnen. Niets had zijn liefde voor haar aan heb wankelen kunnen brengen, niets! En nu! Zou zijn hart zich zoo kort voor de beslis sing vol wrok van haar afwenden? Alleen omdat zij eec vrouw in haai* stervensuur niet alleen kon laten? Want hoe nabij dat uur was, dab zeide de dokter dagelijks, al was heb dan ook niet in woorden. Maar Louise las de vraag: „Leeft zij nog?" eiken morgen, wanneer hij kwam, in zijn oogen. Zij schudde haar mooi meisjeskopje, waar het krullende, bruine haar om heen golfde, kuste haar moeder op de wangen en zeide geruststellend: „Maak u niet ongerust, moedertje, ik ken toch mijn Henni! Hij ii een stijfkopMaar slecht is hij niet Neen, moedertje, u heeft zich vergist. Of ge wilt mij angstig maken, moedertje! Dat zal heb zijn! Dat is heb,' hè?" Zi} sloeg haar armen vast om den hals der vrouw, keek haar in de oogen en trachtte door liefkoozingen over heb ernsti ge oogenblik heen te komen. Er werd gebeld. „Mevrouw," zeide zij haastig en snelde liet volgende oogenblik weg. „Louise," zeide de oude dame gekrenkt, „gij komt in het geheel niet bij mij." „U heeft geslapen," zeide het meisje zachb. „Maar nu zal ik u de koffie brengen die is klaar." De zieke, antwoordde daarop niets, maar de heldere, vroolijke toon van het meisje viel haar op. „Is juffrouw Lindemann boven?" vroeg zij, toen Louise reeds weer bij de deur stond- „Neen, mevrouw; juffrouw Striegler is er." „Zoo, zoo; gij kunt haar zeggen zend haar maar bij mij." De stem der meesteres klonk WTevelig. Zij vermoedde, dat men haar het meisje weer kwam aftroggelen, en zij had daarom een hekel aan de familie Striegler. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1