N°. 15982 Woensdag fST Maart, A°. 1912, t @eze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Gemengd Nieuws. LEIDSC PRIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. (rrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het inoasseeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1 1 J f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn l 1.30. Franco per poet 1.05. Burgemeester en Wethouders van Lei- Hen brengen ter algemeene kennis, dat bij He op 25 Maart jl. gehouden openbare uit- ioting van obligatiön in de geldleeningen Hezer gemeente zijn uitgeloot: a. van de 3 pCt. geldleening groot i 1,069,000, aangegaan krachtens Raadsbe- Isliiit van 1 Februari 1896, de navolgende 16 obligation elk a f 1000: Nos. 72; 79; 231; &Ö5; 360; 462; 479 496 577; 639 797; 857; 683 957; 1025 en 1031; b. van de 3J pOb. geldleening groot 1600,000, aangegaan krachtens Baadabe- Bluit van 10 December 1903, de navolgende 10 obligation elk k f 1000: Nos. 50; 55; 71; 73; 79; 176; 279; 330; 470 en 482; 0. van de 3£ pCt. getdleaning groot 1890,000, arngegaan krachtens Raadsbe sluit van 2i Juni 1906, de navolgende 28 'obligatiën elk k f 1000Nos. 1277095 139; 203 218; 224; 212; 274 285 289 325; 635 671; 613; 642 617; 724; 7öG; 787 317 isn 879; d. van de 4 pCt. geldleening groot ff 2,000,000, aangegaan kraohtens Raadsbe- fcluit van 6 Maart 1911, de navolgende 40 Obligatiën, elk f 1000Nos. 37679183 £12; 231; 238 290; 293 370 387; 457; 482; 624; 637; 542; 650 670; 680 688 734 736; 773; 864 905; 928 943; 1008; 10281032; ill5| 1194; 1222; 1374; 142(7; 152:2; 1533; 1634; 1565; 1592; 1641; 1661; 1753; 1787; 1790 j 1802; 1815; 1827; 1840 en 1918. Deze obligatiën worden op 1 Juli 1912 inet de tot dien datum verloopen rente af gelost en houden met dien dag op rente te 3 ragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. O. DE GIJ3ELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1912. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden, brengt ter algemeene kennia, dat aan den Ontvanger Her Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. IS van den dienst 1912, executoir verklaard 'den SCaten Maart jl. en herinnerb voorts den belanghebbenden aan hun verplichting |0m dén aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 27 Maart 1912. Leiden, 27 föïaart. In het uitvoerend Comité tot voorbe reiding van de feestelijkheden ter gelegen heid van de opening van het Vredespaleis en de herdenking van het feit, d'at ons land feen eeuw geleden weder onafhankelijk iwerd, waarvan de namen dezer dagen dóór ons zijn medegedeeld, neemt ook nog als vertegenwoordiger van het Departement (Leiden der Maatschappij van Nijverheid Bdtting de heer Jaeger, directeur der Leid- aohe Katoen vlech te rij en Nettenfabriek alhier. Het Comité heeft gisteravond reeds zijn eerste vergadering gehouden. Wel een be lwijs, dat het actief ie. Gisteravond vergaderde alhier de aid. Leiden der Hollandeehe Maart schappij van (Landbouw, onder voorzitterschap van mr. IA. J. Fokker. De beschrijvingsbrief voor de algemeene [vergadering werd voor kennisgeving aan genomen: besloten weid geen afgevaardig de ter algemeene vergadering te zenden. Hierop werden de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van den cursus in hoef beslag, die door den voorzitter op passende wijze werden toegesproken, waarbij hun 'de waarde van hun diploma werd voor óogen gehouden, en ook namens het be stuur hulde en dank werd gebracht aan de beeren Van Gruting en Looyenstein, hun onderwijzers. Een der leerlingen dankte bestuur en leeraren, terwijl de heer Van Gruting zij nerzijds dank bracht aan het bestuur der afd. en aan het hoofdbestuur. Vervolgens hield de heer Hofkamp, van 'e-Gravenhage, de bekwame leider van den cursus in veevoeding in den afgeloopen win- ifcer, een zeer interessante lezing over „Sfcal- wedstrijden". Het is te betreuren, dat zoo weinig leden deze vergadering bijwoondende afwezigen hadden ongelijk. Mej. E. J. M. ten Kortenaar, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen Sn de nuttige handwerken. De 1ste luit. C. J. G. Kraft, van heb 8de reg. veld-art., keert 1 April van zijn detaokeeriag te 's-Gravenhage na-ar zijn garniaoen alhier terug. Ten behoeve van de genie is in da Frederikskazerne in Den Haag aanbe steed: het verven van militaire gebouwen te Leiden en te Katwijk. Minste inschrij ver, de naer P. v. d. Wijngaard, te Lei den, voor f 1150. De heer Tj. Kielstra te Oegstgeest, is benoemd tot leeraa-r in heb Hebreeuwsch aan het gymnasium te Amersfoort. Tot tijdelijk leeraar in natuurkunde, tob den nieuwen cursus voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool aldaar, is benoemd de heer J. Mol, te Leiden. Door den Min. van Landbouw is aan C. Ph. Moorlands, te Lisse, eervol ontslag verleend als lid en secretaris van de comm. van advies voor den phyfcopathologisohen dienst, gevestigd te Boskoop, en als zooda nig benoemd M. van den Broek, te Boskoop. Aan de Rijkstuinbouwwintersohool te AaLameer werd het diploma-eindexamen o.a. behaald door de leerlingen 0. Eve- leens Pzn., 0. Kiessen Dzn.,. N. M. Maarse Kzn., W. Maarse Azn., D. Tas Jac.zn., te Aalsmeer; H. J. Treur, te Hoofddorp; H. van der Veen, te Haarlemmermeer, en C. van Zijverden^ te Hoofddorp. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met hofdame, de adjudanten van dienst en Hr. Ms. particulierseoretaris, zijn gisterna-middag in twee auto's ander maal naar het Westland gereden. Ongeveer kwart vóór tweeën kwamen Zij aan in den tuin „Nieuw Hunsel", van den heer 0. van den Berg, te Honselersdijk. Aldaar was aanwezig de burgemeester van Naaldwijk, tot welke gemeente Honse lersdijk behoort. Hoofddoel van dit bezoek was de bezich tiging van de uitgebreide druivenkaasen, die op dit terrein een enorme oppervlakte beslaan. De tuin is een van de fraaiste van het Westland en maakt deel uit van de vroegere bezitting van Prins Frederik Hendrik. Ook door aanschouwing van de verpak king en verzending van druiven ontving II. M. een denkbeeld van den omvang van dit bedrijf, In Den Haag is overleden, 64 jaar oud, de heer 0. F. Rechlien Morra, lid van de Algemeene Rekenkamer. De Miniater van Binnenlandsche Za ken noodigt hen, die zich in 1912 wensohen te onderwierpen aan het examen ter ver krijging van een getuigschrift van be kwaamheid tot -de studie aan de Technische Hoogeschool, uit daarvan vóór 20 Mei 1912 schriftelijk te doen blijken aan den inspec teur van het middelbaar onderwijs dr. J. Oamperb te 'e-Gravenhage, met duidelijke en volledige opgave van hun geslachte- en voornamen, zoomede van hun woonplaats. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar „Staatscourant" No. 73. De heer H. J. van der Hoeven her denkt heden den dag, waarop hij vóór een halve eeuw benoemd werd tot notaris te Rotterdam. Op verzoek van slagersvereenigingen stellen B. en Ws. van Haarlem voor een markt in te stellen in de nabijheid van het Openbaar Slachthuis. Behalve de gelden voor den grond, die gemeente-eigendom is, oordeelen B. en Ws. het noodig, dab een krediet wordt toegestaan van f 33,000. In de Raadszitting van Velsen, is een voorstel tob afschaffing der kermis, na uit voerige discussie, wegens staking van stem men, aangehouden. Op het verzoek der gemeentewerklieden werd de duurte-toeslag van 10 pCt. van het loon met twee maanden verlengd. In de gisteravond in de hoofdstad ge houden vergadering van heb bestuur der Nederlandseh-Israëlietisohe hoofdsynagoge te Amsterdam, is het voorstel van de oom missie voor het armwezen tot het verlee- nen van een tweede buitengewone subsidie van f 2000 aan het Nederlandsoh-Israëlie- tisoh Armbestuur aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van Hilversum werd met 7 tegen 6 stemmen een voorstel van B. en Ws. verworpen om over te gaan tot de cp- riohting vaa een gymnasium. In de volgende vergadering zal de heer Rutgers een voorstel indienen om aan de Regeering dispensatie te verzoeken van de verplichting om een gymnasium op te rich ten. De „Vereeniging voor Levensverzeke ring" heeft den Minister van Binnenland sche Zaken het ontwerp van een wet ne- treffende het levensverzekeringsbedrijf aangeboden, een stuk, vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting en bij- behiOorende model-staten, in drie deelen. Te Heerlen is de eerste steen gelegd voor de op te richten kweekschool voor Vroedvrouwen. De plechtigheid werd ver richt door jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, Commissaris der Koningin in Lim burg. Dr. A. Kuyper hield de eerste van zijn reeks redevoeringen te Leeuwarden, over „Uit heb diensthuis uitgeleid." Op 13 Mei zal in een buitengewone vergadering van curatoren der Theol. School te Kampen de vraag behandeld wor- of de schoolkas toelaat gevolg te geven aan de opdracht van de Synode te Zwolle, in zake de benoeming van een vijfden hoog leeraar. („Stand.") HAZERSWOUDE. A.s. Woensdag, 'den 3den April, zal de wi uteri and bou wcurs us worden besloten met een openbare les, waar voor opzettelijk de heer Neeb, uit Dordrecht, overkomt, als inspecteur van het landbouw- ondemcht. De twee winters van dien cur sus zijn voorbij en wat op dien avond zal worden gevraagd en geantwoord is heb resul taat van groote opoffering van de zijde van de leerlingen en piet minder van die des onderwijzers. Men zou mogen verwachten, dat veleu zioh opmaak tea, om die resultaten te zien, en het wordt ook gehoopt, maal* als wij denken (aam vorige cumussen, dan is de belangstelling van .de zijde der ingeze tenen gering, zóó gering» dab niemand het jdo moeite waard achb, te gaan luisteren. Tegenover den heer Neeb en den onderwijzer maken wij daardoor een minder goed figuur. Daarom willen wij dezen keer eens trachten te horstellen, wat we vroeger verzuimd heb ben. NOORDWIJKERHOUT. In ,.'t Recht, huis" had gisteren de verkooping bij af slag plaats van de bouwmanswoning „Bouw- lust" met 24 diverse perocelen wed- en teal- land, in den Hoogeveensohen polder. De to tale opbrengst bedroeg f 69,600. Perceel 1, 2 en 3, kooper Westerhoven perc. 4, 5 on 13, kooper v. d. Peet; pero. 6 on 7, kooper T. Reymevold; pare. 8, koo per v. d. Yeldtpene. 9, 10 en 11. kooper J. Vermeer, perc. 12, k,ooper P. Warmer dam'; perc, 14, kooper A. Pcnningsperc. 15 itot 24, kooper P. Yeïdegaal- Op de vastgestelde kiezerslijst kómen voor, voor de Tweede Kamer 479, Prov. Sta ten 477 en Gemeenteraad .348 namen van kie- I zers. j OEGSTGEEST. Vrijdagavond te zeven ui-en vergadert de Raai OUDSHOORN. In tegenwoordigheid van den rjjkslamdbou'wleeraar den heer A. A. Neeb, van Rotterdam-, de Commissio van Toezicht en een enkel belang»tellende werd in een der lokalen van de openbare lagere school alhier een openbare les gehouden tot sl-uitiDg van den land bouw winteroursus. Een 19-tal leerlingen woonde de sluiting bij. Na. dat de landbouwonderwijzer zioh het eerste uur anet de leerlingen had bezag gehouden, stelde de lieer Neeb den cursisten enkele vragen en besprak met hen verschillende onderwerpen, waarna hij onder toepasselijke woorden het diploma uitreikte aan de leer. lingenden Hertog Pzn-, C. Verduyn, G. van defn Burg, L. van Loeuwem, P. Ver duyn, J. H. Snelderwaard, W. den Hertog, M. den Hertog, J. D. den Hertog, A. dón Hertog en Joh. A. Snelderwaard, allen te Oudshoom, -M. Kroes, J. Noor dam, M. Hoo- gendoorn en J. J Anker, allen te Wou- brugge, A. J. de Kwaasteniet te Aarlandor. veen, J. M. Van Wijk, te Hazorswoude, C. J. Kastelyn en A. van Bergen, beiden te Alphen. De voorzitter van de afdeeling van den landbouw, sprak [hjerna de leerlingen toe, bracht (dank aan den landbouwonderwijzer en en (den lamdbouwleeraar en spoorde de cur sisten aan voort te gaan met hun verstan delijke onderrichting ten opzichte van hun bedrijf. De heer W. J. den Hertog lid van de commissie van toezicht, wees op de goedo verstandhouding, die heeft bestaam tusschen leeïaar en leerlingen en den goeden geest, die op den cursus heeft geheersoht. Namens de cursisten iiaui hierna de heer A. van Bergen het yvoord om dank te betui. gen voor het genoten ondorwijs en overhan digde daarbij een fraai geschenk dat de heer Bosma, landbouwonderwijzer, met dank betuiging (aanvaardde. Hierna werd do cur sus gesloten. WARMOND. Heden had alhier de aanbe steding plaats voor de bestrating van den Warmonderwcg, Baan en Sohooldam. Inschrij vers waren de heer Nieuwenhuis, uit Delft, voor peroeel één, den weg, voor f 21.420, perceel twee, Baan en Scjhooldam, voor f 2470 de heer L. de Vrijer, te Warmond, perceel één voor f 22,780perceel twee voor f 2430 de heer Brugman, te Oudehoorn, voor perceel één voor f 22,790 en perceel twee voor f 2590 de heer C. de Ruiter, te Leiden, voor per oeel één voor f 22,222, peroeel twee voor f 2550. Aan den heer Nieuwenhuis, te Delft, is het werk gegund. De oplevering moet plaats hebben 120 da gen na de gutming Van heden. Bij Kon. resluit is aan de officier van gez. d'er 2de kl. D. B. Jochems vergunning verleend tot het aannemen en dragen van versierselen van ridder 4de kl. d'er orde van den Rooden Adelaar, hem geschonken door Z. M. dcT Duitachen Keizer, Koning van Pruisen benoemd' tot burgemeester van Heythui- zen, P. L. H. Mertens, secretaris dier ge meente; zijn met ingang van J. Mei 1912 benoemd: tot rijksarchivaris in Noord-Brabant, dr. M. Schoengen, t' ans rijksarchivaria in Over- ijsel; tot rijksarchivaris in Overijsel mr. C. O. D. Ebell, thans rijksarchivaris in Noord-Brabant; is aan dë onderopzichters der Zuiderzee- visscherij M- Kleyn en L. H. Ten Hoope te rekenen van 1 Januari 1912 de titel ver leend van opziener der visscherijen; is met ingang van 1 Mei aan oir. C. H. B. Boot, op verzoek, eervol ontslag ver leend als of finer van justii'j bij do arr. rechtbank te Rotterdam, onder dankbetui- ia benonnd tot officier van justitie bg gemelde rechtbank, mr. J. K. H. Ender- lein, thans officier van j'ustitie bij de arr. rechtbank te Leeuwarden; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Delft met ingang van 1 April O. J. Lussanet de la Sablo- nière, inspecteur der registratie en domei nen te Delft; is bij het Dep. var Marine met ingang van 1 Mei aan den referendaris W. F. L» Pont, op verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend!, onder dankbetuiging; zijn bevorderdtot referendaris, dë hoofdcommiezen A. W. Carrière en JL H. A. Wolffensperger; tot commies, de ad!- junot-commies A. C. H. L. Schelfhout; is benoemd tot adjunct-commies de eer- ete-klerk M. 0. Hofman. Van liet Woordenboek der Nerderlond- sche Taal is verschenen het derde deel, de achttiende a£L (zesde afL van het twee- do stuk) van Doffen tot Doopen, bewerkt door dr. J. A. N. Knuttel. Gisteren heeft H. M. de Koningin-Mie der een bozoek gebracht aan de tentoon stelling van oude kanten, ingericht door de firma Klc-ykamp, Den Haag. De Stedelijke Internationale Tentoon stelling van Kunstwerken van levende Meesters üe Amsterdam zal den 13den April a.s. geopend worden. Vredespropaganda. De persoommissie van den Alg. Nederl. Bond Vrede door R-eoht (bestaande uit jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Denk, mej'. M. van Eaaften en den heer B. Holtrop in Den Haag) heeft aan de redacties van 110 provinciale en plaatselijke bladen een rondschrijven gezonden, waarin zij een beroep dost op de provinciale en plaatse lijke pers op haar steun om ook buiten Den Haag en de groote steden voor rie vredesbeweging propaganda te maken. Preventief toezicht op too- neelopvoeringen in Den Haag. „Het VacL" meldt, dat thans aan direc ties van theaters medegedeeld is, dat alle nieuw op te voeren stukken steeds ter lezing gezonden moeten worden aan ien inspecteur van politie, den heer Th. Ht J. Besseling, hoofdbureau van politie, afd. recherche, in Den Haag, en dit» zoo moge lijk acht dagen voor de opvoering. In druk zijn thans verso li enen de algemeene voorwaarden voor den wed strijd voor broodbakkersgezellen on banket- bakkersbedienden in Leiden en Omstreken gedurende de bakkersvak tentoonstelling alhier in het gebouw van den R.-K. Volks bond van 16 tot en met 27 Mei a. s. Hot Bouwfonds voor het gebouw „Prediker" van de Chr. jongeliagsvereeni ging „Pred. 12 vs. la," in do Jakivossoh- steeg, alhier, kam nog steeds veel geld ge bruiken. Als een der middelen om er aam te komen, heeft hot reeds vroeger aange wend diet geven van bioscope.voorstellingcli door den diëer M. H- van Genne, uit Den Haag. Omdat dio toen voordeel hebben afge worpen en zeer hebben voldaan, is besloten 'dat beproefde middel andermaal toe te passen. Gisteren begonnen de kindervoorstellingen ën die voor volwassenen en zij voldeden an. (denhaal zeer goed. Hedou, morgen ou Vrij dag kan men het Bouwfonds nóg helpen ën van de projecties genieten. Gisternamiddag woonden de kinderen van .Voordorp", te Leiderdorp, do samenkomst bij. De bijeenkomsten in do groote zaal Van het gebouw worden geopend en gesloten 'met. gebed en dankzegging en er wordt gemeen schappelijk gezongen. Hedenvoormiddag ontstond er op de bovenverdieping van oen pór. ceel aan den Ouden Rijn, waar vvoogelr de drukkerij van de firma Battel jee en Terp stra was gevestigd cn thans een naaiinrich- ting door den heer Bisiot wordt gedreven, een uitslaande brand, vermoedelijk veroor zaakt doordat con vierjarig knaapje met lucifers heeft gespeeld. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Het benedengedeelte bleef voor het vuur bewaard, maar kreeg aanzienlijke waterschade. De verschillende naaimachines en dc coupons stoffen werden nat en doorweekt. De brand werd gebluscht door de spuit der Weesjongens cn can kraan op do waterlei ding. De heet B. was slechts tegen f 4000 ver zekerd, zoodat hij* stellig nogal schade zal lijden. De toestand vaneenaohbti en- jarig meisje, dat dezer dagen werkzaam zijnde bij den heer S. bleeker aan Jeu Witten Singel, alhier, door een zolderlu'k viel en met het hoofd terecht kwam op een steenen vloer, waardoor het een ern stige verwonding kreeg, zoodat verpleging in het Acacl Ziekenhuis noodig was, is nog vrij ernstig. Het kantongereoht alhier zal a. s. Maandagmorgen zitting houden tot het behandelen van strafzaken. Uit Oegstgeest schrijft men ons: 't vSoheen wel in de beide vorige maanden, of er van hier uit con ware exodus zou plaats hebben, 't Kostte niet do minste mooite om een dozijn huizen en villa's aan te wijzen, die door de bewoners zouden worden verla ten, en daarom „te huur" of „te koop" ston den. Nu, die uittocht gaat geleidelijk zijn gang. Maar nieuwe bewoners zijn wij te wachten, want achtereenvolgens verdwijnen al de biljetten en bordjes, zoodat cr op dat oogenblik hier zoo goed als niets meer te huren of te koopen valt. Ja, nieuwe aan bouw is in 't zicht- Een ruime villa aau den Rijnsburgerweg is al lang onder dak cn reeds is gemeld, dat ton noorden van Jiot „Moordenaardaantje" drie nieuwe villa's zul len worden gebouwd Thans is het ook zoo goed als zeker* dat drie andere zullen ver rijzen naast „Potniona". De trek uit verschil- loiido deelen. dea lands naar. liiór, neemt dus ïiög niet af. Op de jaarlijk3clie tentoon- stelling van rundvee, sohapen, varkens, geiten en paarden van de afd. Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbouw te Rotterdam, zijn o. a. bekroond: Voor den fijmstein eu zwaarsten os, uit sluitend met hard voeder gemest, niet ouder dan drie jaren, tweede prijs 0. J. Moleman, te Aalsmeer; voor de fijnste en zwaarste koe, uitsluitend met hard voeder gemest, eerste prijs C. C. Breukink, te Voorschoten; tweede P. Ruitenburg, te Bo degraven; derde Joh. van der Eyk, te Rijswijk; voor de fijnste en zwaarste schot, uitsluitend met hard voeder gemest (geb. 1909), eerste prijs gebrs. Dorrepaal, te Koudekerk, tweede dezelfden; voor cle bt-ie melkkoe, Groningsch veeslag, witkop of blaarkop, eerste prijs C. C. Breukink, te Voorschoten, tweede M. O. Piek Czn., te Oudshoorn; voor de beste melk vaar 3, geb. 1910, Groningsch veeslag, witkop of blaarkop, tweede prijs C. C. Breukink, te Voorschoten; voor de beste kalf dragende koe, zwartbont Holl. veeslag, eerste prijs Breedijk, te Waddinxveenvoor de best© kalfdragendë koe, Groningsch veeslag, wit kop of blaarkop, eerste prijs C. C. Breu kink, te Voorschoten; voor de beste kalf- dragende sohot, geb. 1S09, Groningsch vee slag, witkop of blaarkop, tweede prij6 M. 0. Piek Czn., te Oudshoorn. Voor het beste pink-kuischkalf, geb. 1911, Groningsoh veeslag, witkop of blaarkop, eerste prijs C. C. Breukink, te Voorscho ten, tweede M. C. Piek Czn., te Oudshoom; voor den besten rij sta dr, geboren 1911, Gro ningsoh veeslag, witkop of blaarkop, eerste prijs P. F. Verkley, te Leiderdorp, tweede M. C. Piek Czn., te Oudshoorn; voor de zes fijnste eu zwaarste éénjarige weidescha- pen, onverschillig welk ras, derde prijs A. J. Ba'rnhoorn, te Voorburg; voor cle beste 001, meb twee of meer lammeren, eerste, tweede en derde prijs L. Uitdenbogerd, te Bleiewijk; voor den besten springram, ge boren 1910, eerste prijs P. v. d. Bosch, al daar; voor idem, geboren 1911, eerste prijs J. N. de Goey, te Stein, bij Gouda; voor de beste -zeug met. biggen, eerste prijs D. A. Sohuurran, te Bleiswijk, derde dezelfde; merrie- en ruinpaarden, geboren in 1906 of 1907, toebehoorende aan niet-handelaren, eerste prijs H. van der Mast, te Bleiswijk. Uit Hillegom wordt geschre- ven: Wie dachten, dat de vroege bloei der bloomen gepaard zou gaan met zeer leven- digen handel in snijbloemen, hebben het rrns gehad. Wel worden uit Hillegom dage lijks een lOOOtal kistjes naar het buitenland verzonden, doch dit. getal mag niet zeer groot genoemd worden Men vermoedt, dat op de buitenlandsche markt nog veel „ge broeid goed" wordt aangevoerd, hetgeen de vraag naar Hollandsohe snijbloemen drukt. Het gebied van den snjjbloemenhandël breidt zioh allengs uit; niet alleen naar Duiteohland, Engeland en België, ook naaf

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1