N°. 15970 Vrijdag 22 Maart« A0. 19T2. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eton- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. LEIBSCH DAGBLAD PKIJ8 DEB ADTEBTENTIENs Van 16 regela ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. ftrootere letters naar plaateruimte. - Kleine edvertentiën Tan 80 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaseeeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden J f 1.10. Bniteu Leiden, per loopor en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. Kiezerslijst 191»—1913. Burgemeester en Wethouder van Leiden; Gelet op artikel 28, 3de alinea der Kies wet; Brengen ter algemeene kennis, dat de kie- aerslijsfc vcoi den dienat 19121913 yoor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad, en de alphabeti6ohe lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, zijn vastgesteld, dat die lijsten van den 23sten Maart tob en met den 21sten April &.s. op de Seoretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn ne- dergelegd en tegen betaling der koeten in afdruk verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Maart 1912. De Raadsvergadering begon gisteren met 'éen kleine plechtigheidde belediging en installatie van heb, in de plaats van wijlen den heer J. J. van Hoeken, gekozen lid mr. O. W. van der Pot, waardoor de Raad weder voltallig is geworden. Er waren ech ter maar 25 leden aanwezig. He agenda, hoewel 33 punten tellend, zag Éfr in 't algemeen ook niet zoo heel be langrijk uit en bevatte heel wat onderwer pen, die zóó onder den hamer konden door gaan. De vergadering heeft dan ook niet zoo heel lang geduurd, al ware zij nog vlug ger afgeloopen geweest, indien er niet on gedacht «over enkele zaken discussie ware 'gevoerd. Zoo begon heft al bij de ingekomen stuk ken. De Vereeniging van Pol it ie .agenten had de he eren verrast met een verzoek, om: lo. de regeling dor jaarwedden van het agen ten-personeel wel te willen herzien, en 2o. om, indien een herziening der jaarwedden niet binnen korten tijd mogelijk zou kuhnen zijn, Ifcan alle agenten, te rekenen van 1 April af, als wanneer de verleende toeslag aan ge- ïneentebeambten zal ophouden, een wekelijk- echen t oeslag bij hun weekgeld te verstrekken, tot. den datum, waarop tot een salaris ver- ihooging zal zijn besloten. Het was te voorzien, dat nu eerst met 1 Jan. 1911 de nieuwe salarisregeling voor het hg enten-personeel in werking is gesneden, dit .verzoek bij B. en Ws. en straks bij den Raad niet in bijzonder goede aarde zou vallen. [Wij .hoorden onder de Raadsleden bij het fvoorlezen al de verzuchting slaken: ,.Zoo kunnen we wel aan den gang blijven I" De Voorzitter stelde dan ook voor het adres voor kennisgeving aan to nemen, waar tegen de heer Sijtsma opkwam, Hij liet in jhet midden of het advies straks afwijzend jnoest luiden of niet en wilde door voor te stellen B. en ~Ws. te verzoeken wiel prae- jodvies uit to brengen, niet te kennen geven, idat verhooging gewenscht wasmaar in de omstandigheid, dat heb verzoek zoo spoedig pa de laatste salarisregeling binnenkomt, ligt "op zichzelf geen reden er geen notitie van te nemen. Men wijst steeds o«p de noodzake lijkheid om een goeden geest onder de po litie te bewaren; welnu, dezfo wordt heb best bevorderd door van haar wenschen en grieven notatie te nemen. De Voorzitter wees er op, dab liet oordeel van B. en Ws. nu al vaststaat en een prae advies zou van hen en van verschil lende gemeenteambtenaren weer lieoi wat tijd 'én werk eischen en er is waarlijk werk genoeg 1 De Raad ging ten slotte met slechts één stem meerderheid met R. en Ws. mee. Hot adres met toelichting komt dus zonder na- der onderzoek in de snippOr'mand terecht. Gelukkig, dat de Politie-Vereen. zelf er een drukkerij op nahoudt. Meer égards werden aan de Leidsohs Tuin- derspatroonsvereeniging bewezen, die was gekomen met een verzoek om de voorgestelde verhooging van de heffing bij de groenten- veilingen op te schorten. Vol geus adressant© zullen de veilingen dit voorjaar juist, een belangrijke uitbreiding ondergaan, Waardoor ook bij de tegenwoordige heffing de kosten, dio de gemeente zich voor deze heeft moe ten getroosten, ruimschoots zullen worden gedekt. B. en Ws. stelden i. terecht voor daar om een afwachtende houding aan te nemen en den bestaanden toestand voorloopig te handhaven, al hadden wij verwacht en ge wenscht, dat de Marktcommissie haat stcni in dezen ook eens had laten hooreln. Of is haar van deze uitbreiding niets bekend? Men heeft .vroeger oiok' de Verwachtingen omtrent onze gToentenveilingcn wel eens te hoog gespannen. Men zal het nu nog drie maanden aanzien. Vóór men tot de benoeming van een zes tal onderwijzers overging, werd tegen de samenstelling van de voordrachten onder aan voering van mr. Van der Eist, krachtig geprotesteerd. Men had, doordat dezelfde personen telkens weer in andere volgorde wer den voorgedragen, voor zes plaatsen slechts zeven personen. Op die wijze is het benoe mingsrecht niet meer bij den Raad, maar fei telijk, via B. en Ws., bij de hoofden der scholen.' En "daarvoor bedankte hij. Hij zou dan ook, tenzij de Wethouder van Onderwijs hem nader kon overtuigen, blanco stemmen. De heer Van Hamel mérkte op, dat de voordrachten wettig zijn, en ook elders zóó wel voorkomen. Het hangt maar af of men genoeg geschikte personen heeft Maar heeft de laatste salarisverhooging dan nog niets geholpen? zouden wij kunnen vragen. De heer Sijtsma zocht verband tussahen het klein aantal geschikten uit de dertig solllicitanten en de vragenlijst omtrent de 8olliciteerende onderwijzers» aan de hoofden der „scholen, onder wie zij werkzaam zijn voorgelegd. Vragen als: Hoe is zijn ver houding tegenover u? Hoe zijn optreden buiten de school, eventueel in den Bond van Nederlandsche Onderwijzers? Is liet da_ar- aan ook niet te wijten, dat een bepaald onder wijzer, die in alle voordrachten door den arrondissements-schoolopriener wordt aanbe volen, geheel is gepasseerd? Ook prof. Heeres had die vragenlijst, die bij de stukken ligt, onaangenaam getroffen en sprak ook over de aangehaalde vragen zijn afkeuring uit. Het overleg, dat de hoof den blijkbaar over de Candida,ten plegen, geeft zijns inziens mede aanleiding, dat er slechts weinigen worden uitverkoren. De heer Vergouwen achtte dit juist heel goed. Men heeft dan de kans de aller- besten op de voordracht te krijgen. Na nog heel wat discussie, die nogal eens warm liep, en nadat de heer Van Ha- mei had verklaard, dat het lidmaatschap van den Bond van Ned. Onderwijzers geen aan leiding was om een sollicitant -te passeeren. werd eindelijk tot stemming overgegaan en werden de voorgedragenen benoemd. Bij elke benoeming waren evenwel een drietal blan- co's. Wij geven don opposanten schoon gelijk, dat zij niet tevreden zijn met een benoeming, die eigenlijk niets meer dan een schijnbe- noeming is. En dat het bezwaar niet alleen bij de meest linksche groep wordt gevoeld, bleek uit de nuchtere vraag van den heer Korff na do eerste benoeming, of de volgende voor dracht nu wel wettig was? Ook is het voor liet minst eigenaardig, dat blijkbaar bijna altijd het advies van den arrondissementsschoolopziener wordt gene geerd. Na deze benoemingen kwam er schot in en mot den Raad kunnen ook wij de meeste dezer punten stilzwijgend laten passeeren. Stippen wij slechts aan, dat uit het aange nomen voorstel, tob wijziging der begrooting, dienst 1911, in verband met de provinciale bijdrage in de kosten van vernieuwing van de Blauwpoortsbrug, bleek, dat de provin cie ons voor dit, doel een bijdrage van f10,000 heeft verleend, waarmede wij zeker zeer tevreden kunnen zijn, evenals ook voor de bijdrage van f50,000 van de N..Z.-H.-Tram weg-Mij. De gemeente had immers ook zon der {lezen 9teun te eeniger tijd tot vernieu wing en verbreeding van deze brug moeten overgaan 1 Wat betreft het voorstel der opheffing van een der betrekkingen van onderwijzeres aan de Meisjesschool 1ste klasse, mogen wij den heer Reimeringer dankbaar zijn, dat hij hierbij ter sprake bracht den achteruit gang van hot aantal leerlingen dezer school en naar de oorzaken daarvan vroeg, die hij voor zichzelf natuurlijk wel op andere wijze had kunnen krijgen. Hierdoor stelde hij den Wethouder van Onderwijs in de gelegenheid mededeelingen te doen, die den kwaden schijn, als zou de achteruitgang der leerlingen mede veroor zaakt worden door het onderwijzend per soneel, en met name door het hoofd der school, weg te nemen. Een samenloop van verschillende omstandigheden heeft tot dien achteruitgang, welke trouwens niet van zoo groots beteekenis is, medegewerkt. Yoor zoover deze liggen in de inrichting van het schoolgebouw, worden zij eerst daags verholpen. En wat heb handhaven van strenge orde en tucht van het hoofd der school aangaat, ons dunkt, de ouders moeten dit in deze werkelijk eminente vrouw waardeeren. Het moge voor de klei nen op het oogenblik niet altijd pleizierig zijn, het komt 't onderwijs ten goede, en is meer karaktervormend dan al te veel toe gevendheid en een slappe tucht. Met den Yoorzitter zijn wij ook van oor deel, dat niet getornd mag worden aan het schoolgeld, niet alleen uit financieele over wegingen, maar ook, opdat de school haar aantrekkelijkheid als een school voor meer- gegoeden behoude. Laat het onderwijs er uitnemend zijn, enlaten de ouders der schoolgaande kinderen zich daarvan door* dringen, dan vreezen wij met den Wethou der van Onderwijs, niet voor de toekomst van deze school. Bij behandeling van het afwijzend prae^d- vies van het verzoek van de afdeeling Lei den der S.-D. A.-P. om te besluiten tot den aanleg van een Volkspark, lag het voor de hanü, dab de enthusiast© voorstander van een Volkspark, de heer Reimeringer, er het zwijgen niet toe zou kunnen doen. Het blijft echter ook bij hem toekomstmuziek. Een Volkspark dicht bij de stad zou werkelijk een mooi ding zijn, maar voor Leiden toch niet zóó noodzakelijk als voor menige an dere groote stad. Wij hebben nog altijd het mooiste stuk van het Van-der-Werf-park overgehouden, en de Voorzitter, die er als curator der Universiteit alles van kan we ten, verzekerde gisteren, dat de kansen op behoud van dit park voor langen tijd heel goeu staan. Dan hebben wij in ons zeker niet te versmaden Plantsoen en in som mige Singels uitgelezen wandelingen. Ein delijk zijn, nu de tram ons zoo gemakkelijk, goedkoop en zoo dikwijls naar Oegstgeest brengt en terugvoert, de mooie lanen om „Endegeest" en „Rhyugeest", ook voor ie deren Leidenaar bereikbaar. Dit sluit niet uit, dat wij om. een appeltje voor den dorst te hebben, gaarne zouden zien, dat de gemeente tegen billijken prijs in het bezit kwam van „Oud-Poelgeest", doch wij weten, dat daarop voorshands geen kans is. De eigenaresse wensoht het niet te verkoopen. Eveneens werd afgewezen het verzoek van 66 winkeliers aan de Breestraat om de in die straat aanwezige stoepen en palen door een trottoir te vervangen. De weigering van den Raad luidt r.u nog wat krasser, dan door B. en Ws. was bedoeld, doordat op aandringen van prof. Heeres de laatste zinsnede: „dat. te zijner tijd gelden op de begrooting zullen worden uitgetrokken' voor den aanleg van trottoirs aan het begin dier straat" uit h-t antwoord aai' adressanten is komen te_ ver vallen. Waar o.i. het verkeer de wegneming oer stoepen en palen, die zulk een waardig cachet geven aan deze mooie, breede straat, haast wel de mooiste, die men in onze Hol- landsche steden vindt, niet noodzakelijk eischt, zouden wij het ook aonde en jammer hebben geacht. Het met 66 der 72 winkel houders geteekende adres moge eenigen :n- druk hebben gemaakt, men moet niet ver geten, dat pr nog een honderdtal perceelen zijn, door particulieren bewoond, en die zul len den bestaanden toestand zeker wel lie ver zien bestendigd. Verder heeft de Raad niets meer gedaan dan afwijzen. Bij het verzoek van de Leid- sche Steenhouwersorganisatie om in bestek ken van gemeentewerken te bepalen, dat het steenhouwerswerk geheel -of althans ten dee- le binnen deze gemeente worde vervaardigd, kwam de p? otectiegee-st even om den hoek kijken. Als wij niet in het vooruitzicht had den een Tanefwet, die aan de wenschen van de Steenhouwers tegemoet zal komen, ware de heer Pera in het geweer geweest, evenals de heer Van Tol, die beiden daarmede te kennen gaven, dat zij de Tarief wet gaarne zien aangenomen. De heer Korevaar deed uitkomen, dat wij door toegeven aan de wenschen der steen houwers, veel duurde-r werk zouden krijgen, en hij voerde daarvoor een zeer verklaar bare reden san. Wij zouden hier ruwe stuk ken rii/rmer moeten laten komen, waarvan heel wat veiloren stukken zouden afvallen, terwijl men aan de groeve zelf voor elk werk stuk een passend stuk marmer kan nemen, zooals de natuur het biedt. Verder heeft de heer Korevaar zich ver dedigd tegen het verwijt van de steenhou wers, door de lieeren Pera en Van Tol herhaald, van zich in het rapport minach tend uit te laten over de vakkennis der Leidsche steenhouwers. In hun soort zijn zij niet minder dan anderen, maar kunstenaars in hun vak zijn zij niet, omdat kunstwerk niet van hen wordt gevraagd. En als men wees op onze grafzerken en steenen, hield spr. vol, dat. deze een vergelijking met die op verschillende buitenlandsolie begraaf plaatsen in het geheel niet kunnen door staan. Nu geven wij gaarne toe, dat er altijd ha zen boven bazen zijto, maar wij gelooven toch ook we!, dat wij in Leiden heel knappe vaklui hebbïn en wij meenen tevens, dat in het praeadvies deze noodeloos zijn ge griefd. Men had er over kunnen zwijgen, te meer, omdat niet het werk, maar het geld den doorslag in het praeadvies heeft gegeven. Aangenomen werd nog het minimum-loon der steenhouwers in bestekken van ge meentewerken van 23 oents op 25 cents te brengen, als voorloopige maatregel, terwijl in, verband met een paar amendementen en een motie B. en Ws. hebben toegezegd een geheele herziening van art. l der verorde ning, houdende bepalingen omtrent mini mum-loon en maximum-arbeidsduur in be stekken van gémèentewerken, waarin de minimuroloonen van alle vakarbeiders zijn vastgelegd. Daarover zal men nu over eenigen tijd eens kunnen boomen. Er bleek nu al reeds dat er verschil in opvatting bestaat over de vraag of de gemeente bij de bepaling hiervan, den particulieren werkgevers vóór moet gaan of er mee gelijk moet staan. De heer Bosch scheen het eerste te prefcree- ren. Vervolgens werd nog nul gegeven op het request van een aantal bewoners van de Rijn- en Schiekade, om ecu kosteloozo vaste verbinding te maken tusschen de Groenhovensfcraat en deze Kade. Wij zijn het met. B. en Ws. eens, dat hier mede voorloopig niet een zoo groot alge meen belang zou worden gediend, dat het een uitgave van een f 6009, voor het minst, zou wettigen. Laat men er voor eigen risico voorloopig eens een overzetveer plaatsen kiiken hoeveel merischen er var. profiteeren. Blijkt dit werkelijk belangrijk te zijn, dan kunnen zij met meer recht en met beter kans op welslagen bij net ge meentebestuur aankloppen. Daar de bezwaarschriften tegen de plaat selijke directe belasting geen der heeren uit hun tent lokte was de agenda afgeloo pen. De heer Sijtsma deed den Wethouder van Onderwijs, wien het gisteren nogal druk werd gemaakt, nog een paar vragen, uit het antwoord waarop wij vernamen, dat weldra een voorstel kan worden verwacht voor de oprichting van een school voor zwakzinnigen, waaraan in deze gemeente inderdaad behoefte bestaat, en waarvoor het Rijk het leeuwenaandeel der kosten be ta al t-, en verder dat door den Wethouder met sympathie wordt gevolgd de beweging om de bioscoop dienstbaar te maken voor het onderwijs.. Leiden, 22 ^aarf. D8. R. J. W. Rudolph, pred. bij de Geref. Kerk alhier, heeft een benoeming ontvangen als geestelijk verzorger aan de te stichten inrichting voor verwaarloosden en voogdijkindeven tussohen Amersfoort en Barneveld. De Leidsche medewerkers van de Boe- ken-Commissie van het »»Alg. Ned. Ver bond" hebben een nieuw plan gevormd om voor de Commissie te trachten in Leiden boeken te verkrijgen. Iedereen heeft thuis immers zooveel boe ken, oude jaargangen van tijdschriften, die maar in de kasten blijven, omdat zij er nu eenmaal stonden, zonder dab iemand zo ooit inziet, zonder dat zij eenige waarde voor den bezitter hebben. Nu zal de sub-Boeken-Commissie van de Stud. AfcL Leiden van het ,,A. N. V.", daarin door het bestuur van de burgerafd. gesteund, zooals zij door een rondzendbrief heeft aangekondigd, te beginnen niet Don derdag 23 Maan t een ommegang door de stad houden, om boeken, welke men wil afstaan, op te halen. Die boeken worden naar Rotterdam, den hoofdzetel der Boek en-Commissie gezon den, en van daar uit verdeeld over de Ne- derlansche nederzettingen, kolonies, zee manshuizen, enz., over de geheele wereld. Overal, waar Nederlandera moeite doen om in den vreemde Nederlandsche boeken te krijgen en financieele redenen hun dat moeilijk maken, zorgt de Commissie voor heb stichten van leesbibliotheken en lees zalen. Wij kunnen niet dan dit werk in aller be langstelling aanbevelen, cn ieder aanraden zijn boekenvoorraad eens na te gaanal licht is er iets voor dit zoo goede en groote doel te vinden Mej. A. W. Beukman, alhier, is in Den. Haag geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken. Onze vroegere stadgenoot de heer Louis de Morée, thans onderkapelmeester bij het 6de reg. inf. te Breda, is benoemd tot kapelmeester bij het 4de reg. huz. te Deventer. Benoemd is tot onderwijzers met ver plichte hoofdakte tt Eist, gemeente Rhe~ nen, mej. J. S. Meijers te Wadingxveen. Gisteren, terwijl de Normaalschiet- sohool proeven hield aan het strand te Soheveningen, verscheen aldaar H. M. de Koningin met de hofdame freule Rengers, in een open rijt-uig, gevolgd door een gesloten rijtuig met luit.-generaal graaf Du Monceau, chef Van het militaire huis van H. M., gen.-majoor baron Van Tuyll van Serooskerken, sous-ohef, en den ko lonel graaf Sohimmelpenninck, adjudant. H. M. steeg uit en ondanks het zeer on gunstige weer ble f zij meer dan een uur ter plaatse om de proeven bij te wonen. H. M., liet zich in bijzonder voorlichten. Op hartebjken toon onderhield H. M. zioh met het personeel. H. M. zag o. a. de oefening van het aanleggen der mitrailleur binnen een rayon in de zee, het schieten op opge stelde sohijven, waarbij was waar te nemen de uitwerking van het vuren 4er sectie onder bevel van den le-luit'. De Bruyn.. Onder leiding van overste Schotman, de kapiteins Boeye en De Voe werden H. 'I. de afstandmeters uitgelegd, die in beproe ving zijn aan de Schietsohool, en woonde H. M. het vuren bij met het nieuwe mi trailleur-geweer, waarmede op 6chijven werd geschoten. Nog werden voor H. M. een geweer en verschillende soorten van patronen gede monstreerd, ten einde het indringings- vermogen van het projectiel en de uitwer king op kleidoelen na te gaan, en ten slotte werd in Hr. Ms. tegenwoordigheid gevuurd met de voor het Indisohe leger nieuw ingevoerde revolver. Z. K. H. de Prins wordt a. s. Zater dag uit Duitsohland in de Residentie te rugverwacht. H. M. de Koningin-Moeder gaf gister avond een tweeden ontvangetavond, welke evenals die van j. 1. Dinsdag, niet door muziek werd opgeluisterd. Onder 1*3 bezoekers waren ditmaalde president van do Eerste Kamer der S to ten-Generaal, den vorigen keer behoorde daartoe de voorzitter van de Tweede Ka mer de Commissaris der Koningin in Zuid-Hollandvele leden der diplomatie en van het Hof, zoomede een talrijke groep dames en heeren uit particuliere kringen. De commissaris van politie in de eerste afdeelin<r te 's-Gravenhage, de heer W. H. Olivier, is door den president der Franeche Republiek benoemd tob officier in de orde van de Zwarte Ster van Benin. Voor den bouw van een administratie gebouw aan de lichtfabrieken te Haarlem vragen B. en Ws. aldaar een krediet van f 37,000. Op de voordracht voor gemeente-arts te Zwolle komen voor dr. J. W. Tjeenk Willink, arts te Zwolle, en mej. E. H. Hengeve ld, arts, assistente aan het Zee hospitium te Katwijk-aan-Zee. Het Ned. Luther6ch Genootschap voor in- en uitwendige Zending houdt 10 April te Amsterdam zijn algemeene vergadering en zal dan tevens zijn zestig-jarig bestaan vieren. Des avonds zal er 'n openbare ver gadering in de Herst.-Ev. Liith. Kerk zijn waarbij als sprekers zullen optreden ds. O. A. Evelein, ds. C. P. Westerman en ds. J. C. «Schroder, van Nijmegen; en den llen April des avonds een feestelijk samenziju in „Parkzicht". Te Amsterdam is gisteren het huwe lijk voltrokken Tusschen j hr. J. A. Röell, bate-lui/te na rit der huzairen, en jbnkvr. L. M. van Loon, dochter van mevr. Van LoonAegidius, dame du Palais van H. AI. de Koningin. De huwelijksinzegening had onder groote belangstelling plaats in de Nieuwe Kerk. Voorganger was dr. Lammerts van Bucron. In den Raad van Enschede werd be handeld het adres van de heeren J. J. van Deinse en J. H. v in Heek, namens het oomité, opgericht ter herdenking van het feit, dat het op 7 Mei dezes ja a rs 50 jaar zal zijn geleden, dat de stad Enschede bij na geheel door brand werd verwoest. Het denkbeeld van de herdenking wordt door B. en Ws. zeer toegejuicht, terwijl de wijze van herdenking de volkomen instem ming heeft van hit Dag. Bestuur, dat voorstelde het ged ukteeken na onthulling in eigendom en onderhoud als een ge schenk te aanvaarden. Besloten word de thar op de markt staande fontein (aldaar geplaatst als ge- denkteeken aan dc openi g der drinkwa terleiding) te doen verplaatsen naar liet plantsoen op het De-Ruyter-plein in de stadsweide, en daarvoor een krediet te ver- leenen van f600; vergunning te verleenen voor de oprichting van het gedenkmonu- ment op de markt ter plaatse van de fontein en dit na onthulling in eigendom en onderhoud als een geschenk aan do ge meente te aanvaarden. Het „Weekblad voor de Vrijz.-Her- vormden" merkt op, dat do 135 vacaturen m de Ned.-Herv. Kerk of eigenlijk rijn het er 121, aangezien er 11 als bezet kun* nen worden beschouwd voor het mee- rondeel in moderne gemeenten zijn. In het orthodoxe Utrecht bijv. zijn er slechts 5 vacaturen, in het overwegend orthodoxe Friesland zijn er van de 16 vacante ge meenten slechts 2 orthodox. Voor de ver vulling van de vacaturen zijn er slechts in 't geheel 32 proponenten beschikbaar, cn van deze is er slechts één modern. Er ia in het blad laatstelijk al meer gewezen op het gebrek aan moderne joDgelui, die dominee willen worden. Te Koewacht zal, op Nederlandsch grondgebied, een zusterklooster met meis jesschool worden opgericht. De Raad van Rotterdam heeft giste ren aangenomen het voorstel van B. en Ws. tot vernieuwing van de Roobrug; kos» ten f105,000. De voorzitter diende den heer Spiek- mana van antwoord op zijn vraag, in C,*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1