No. 159*76. DAGBLAD, Woensdag: 20 Maart. B@rda Blad. Anno 1912 Buitenlandseh Overzieht FEUILLETON. KS@orrï&aHfieaaa Uit de Rechtzaal. IWarktberiehten. Nog altijd blijft de vraag open: zal Italië bet oorlogsterrein uitbreiden .en ook in Europa haar kanonnen laten spe len? Telkens duiken geruchten hieromtrent op. Thans vorluidt, dat een sterk Ita- laansch' eskader in de Aegeïsche Zee zich bevindt. Het heeft op het oogenblik een "stelling ingenomen tegenover de Turksohe kust. Uit dit alles maakb men op, dit ien actie van d3 Italiaansche vloot zeer spoedig te verwachten is. Wij gelooveu het vooralsnog niet. De mo gendheden zullen Italië weï een duidelijke wenk hebben gegeven, dab een optreden in ÖEuropeesch. gebied niet gewensckt is. In Duitsohland blijft ds hooge po litiek aan de orde van den dag. In verband met de uitgestelde reisplannen des Keizers ten allerlei andere geruchten, die van een ternstigen binnenlandschen toestand spreken, gelooft men, dat de positie van den R ij k s- kanselier zwak is. In de wandelgangen van den Rijksdag, in alle politieke en militaire kringen, werd opgewonden gesproken over de binnenland- sohe en buitenlandsche politiek. De zenuw achtigheid, die in en buiten het parlement na de laatste Rijksdag-verkiezingen van «lag tot dag toenam, die door de gebeurtenissen bij de presidentsverkiezingen, de hartstoch telijke commentaren op de steenkolensta- king in den Rijksdag en den Pruisisch en Landdag, en ten slotte door het plan van de regeering tot dekking van de koogere uitgaven voor leger en vloot steeds erger werd en heeft ten gevolge dat geloof ge hecht wordt aan alle mogelijke dwaze ge ruchten. Doch het schijnt wel zeker, dat de Keizer allerminst ingenomen is met de jongste maatregelen t door den heer von Bèthmann-Hollweg getroffen. Behalve de Rijkskanselier, zou ook de minister van buitenlandsche zaken, von jKiderlen Wachter aftreden. Men noemt reeds hun opvolgers. Hoe liet ook zij* er gaat in Duitschland heel wat om Daar komt bij, dat de rede van Chu rchi 1 den Engelsc'nen minister van Marine, ook allerlei commentaren in Duitschland verwekt-. De Berlijnsche bladen erkennen eenstem mig de oprechtheid in Churchill's verkla ringen. Voor het eerst heeft de Engelsche regeering openhartig bekend, dat haar rlootpolitiek alleen tegen Duitschland ge richt js. Mei bestrijdt- echter de juistheid y&n Churchill's redeneeringen. De „Vossische Zeitung" zegt o.a.Men Sohijnt in Engeland over het hoofd te zien, dat voor Duitschland, dab als zeemogend heid nog in opkomst is, nog andere -ver- wegingen en moeilijkheden gelden dan die welke op Engeland betrekking hebben. Een tijdperk van rust van één jaar in de uit breiding van de vloot, waarvoor Churchill gepleit heeft, zou Engeland met zijn ge weldigen voorsprong op de vloten van alle andere volkeren weinig' kwaad kunnen doen, Duitschland, dat zijn mededingers op de hielen zijn zou echter in dit jaar zeer ge makkelijk van zijn plaats als tweede zee mogendheid verdrongen kunnen worden. Het „Berimer Tageblatt" betwijfelt of Churchill handig gesproken heeft. Zijn woor den kunnen allicht een uitdagende werking- hebben. Het zal moeilijk vallen de groote menigte duidelijk te maken, dat men hem dankbaar moet zijn voor zijn openhartig heid. De „Deutsche Tageszeitung" is van mea ning, clat uit de rede de aanmatiging en de zelfoverschatting van Engeland bijzonder duidelijk blijken. Heb spoort de regeering aan om, zonder zich te bekommeren om de pogingen van Engelsche zijde tot het uit oefenen van invloed, zelfs al zijn zij minder plomp dan die van Ohurchill, voort te gaan met de uitbreiding der vloot. Ondertusschen schijnt het tusscken 'Frankrijk en Duitschland meer te boteren. De Keizer toch heeft gisteravond deel ge nomen aan een diner bij den Franschen ambassadeur, Cambon.. 7) Tante Laura nam, merkwaardigerwijze zonder tegen te spreken, den kleine op haar arm en verdween met het kind in de woonkamer. En nauwelijks was tante Ur sula alleen, of zij onderzocht de Turksche draperie van alle zijden nauwkeurig. De stof, welke met dunne spijkers langs de lijst der deur was vastgehecht, liet zich ge makkelijk ter zijde schuiven en onthulde spoedig haar geheim aan den kant, waar het 6lot der deur zich bevond. Tante Ursula yond er niet het minste bezwaar in, haar oog bij bet- sleutelgat te brengen. Die han delwijze moest haar volstrekt niet vreemd zijn, want haar lang, mager lichaam nam dadelijk de vereischte houding daartoe aan. In het eerst zag zij niets, maar nadab haai* oog aan de door een neergelaten gor dijn veroorzaakte schemering was gewend geraakt, onderscheidde zij tegenover zich een commode, met een spiegel daarboven. Op zijde daarvan zag zij een sofa, een zgn. chaise longue, waarop, ja warempel, waar op een donkcrgekleede vrouwengedaante lag! De linkerarm van de gedaante hing "Slap neer en de hand werd geheel bedekt door een witte, kanten manchet. Maar ofschoon tante Ursula nauwkeurig een ge borduurd sofakussen onderscheide, kon zij daarop toch geen hoofd ontdekken. Dit feit verbijsterde haar in heb eerst, doch toen ging er een ijskoude rilling over haar rug, een vreeselijk vermoeden kwam bij haar op de persoon op de sofa was dood, vermoord, en men had haar het hoofd afgesneden 1 Behalve de heeren van de ambassade met hun dames, waren o.a. uit-genoodigdde rijkskanselier, minister von Kiderlen-Wach- ter, prins Radolin, hertog Trachenberg, jiriris Henckel von DonnerSmarckt prins Löwenstein en graaf Harrach. Omtrent den indruk, dien de rede van Churchill in Engeland zelf heeft gemaakt, kunnen wij het volgende melden: De „Daily News" twijfelt er aan, hoe be wonderenswaardig de openhartigheid van Churchill ook was, of deze redevoering heb juiste middel tegen den be treur enswaardi- gen naijver is. Nooit had een olijftak een zoo schrikwekkend aanzien gehad. Na Chur chill's verklaring, dat Duitschland de eenige, vijand is, vraagt het blad wat het doel, wat het resultaat van de reis van Haldane ge weest is. Vredelievende en goede betrekkingen tus- schen de beide mogendheden zouden eerst het vlootvraagstuk kunnen oplossen en de bevoüdering daarvan ligt meer in de macht van het departement van buitenlandsche zaken dan van de admiraliteit, meent de „Daily News." De „Morning Post" vindt de rede helder en van beteekenis, doch niet verstandig, daar zij het beroep op Duitsohland inhoudt- zijn vlootpolitiek te wijzigen en dat zou daar den wenech wakker roepen, te bewij zen dat Duitschland in staat is Engeland in de uitbreiding van de vloot bij te houden. De „Standard" ie bevreesd, dat menige Duitscher er een dreigement in zietde mi nister van marine had zich volgens dit blad om zijn schepen en manschappen moeten bekommeren en over Duitschland zoo wei nig mogelijk moeten zeggen. Wij deelden onlangs mede, dat de beken de Fra-nsche vlieger Védrines candidaat voor de Kamer was. Hij is echter niet ge kozen. Maar zijn bewonderaars lieten het er niet bijna het bekend worden van den uitslag trok men in optoolit naar de sous- prefectuur, trapte de deur in en zong de „Internationale"zelfs poogde men de ver trekken van den sousprefect binnen te drin gen, doch deze wist de menseden door zijn. groote bedaardheid tot bezinning te bren gen. Daarop moest het café het ontgelden, waar de partij-Bonnail haar hoofdkwartier had gevestigd. Cavalerie uit Csrcassonne slaagden tegen den avond er in de rust te herstellen. Men zal na zulke voorvallen in Frankrijk niet erg meer op candidaturen van vliege niers gebrand zijn. Uit M e x i c o weer ongunstige berichten. De gezant der Vereenigde Staten heeft een verzoek om bescherming ontvangen van de Amerikaansche burgers te Tanipioo aan de Golf van Mexico. Het gepeupel daar is feitelijk meester van de stad en er is een oproep verspreid, waarin de bewoners^ aan gespoord worden tot betoogingen tegen rJe vreemdelingen. De Mexicaansche correspondent van de „Times" meldt ook, dat de toestand in Mexico weer micider gunstig is geworden. Er is een strooming die zich wil verzetten tegen den terugkeer van Senor de la Barra, die vóór president Madero's optreden tijde lijk het presidentschap waarnam, en dat brengt nu weer verdeeldheid onder de aan hangers der regeering, daar juist anderen van de samenwerking tusschen Madero en de la Barra veel goeds verwachten. Ook in China gaat het nog niet vlot. Uit Tientsin wordt geseind, dat do troe pen te Peking dermate verbitterd zijn qp Joeansjikai, dat zij dreigen hem te veS moorden. Zij eischen onverwijlde betaling van de achterstallige soldij. Er verluidt, dat de agenten van de ban ken der vier bekende mogendheden te Pe king besloten hebban niets verder aan Chi na voor te schieten uit hoofde van de ach- terbaksche handelwijze der regeering met het Engelsch-Belgischo leeningssyndicaat. De geldkwestie nijpt thans bijzonder m het rijke China. Volkshuisvesting. Uit den Verbond van het Drankmisbruik beeft zich een permanente commissie ge vormd voor de Volkshuisvesting, welke ut taak heeft, de belangstelling op te wekken voor het vraagstuk der volkshuisvesting,- door het houden van lezingen, het geven van voorlichting en het beantwoorden van vragen. De commissie bestaat uit de heeren G. Oosterbaan, inspecteur van de Volksgezond heid, te Zwolle; J. H. E. Ruokert, ingenieur der gemeentewerken, te Leiden en U. Spree,_ie Utrecht. l)o Invaliditoits- en Ouderdoms- verzekering in verband met de Tariefwet. Gisteravond trad vanwege het BondJoe- stuur van „Patrimonium'' in „De Gram- beurs" alhier op de heer G. Smeenk, hoofd redacteur van „Patrimonium" en bet „Arnh. Dagblad". De vergadering werd ge opend raeb gebed door den beer J. Ro;ch, voorzitter van „Patrimonium" afdeeliag Leiden). De Voorzitter, die allen een hartelijk wel kom toeriep gaf, om geen tijd verloren te doen gaan, oogenblikkelijk liet woord aan den spreker, die mededeelde, dat de Twee de Kamer voor een zeer omvangrijke taak staat, en dat- vele belangrijke, beslissingen zullen moeter worden genomen inzake de vele sociale wetten welke voor behandeling gereed liggen Met de Bakkerswet was zij minder gelukkig, maar ook deze zal do vol gende week in behandeling komen. En waar onder de energieke leiding van minister Talma vele sociale wetten werden gereed ge maakt daar vraagt spreker een bijzond .re aandacht te willen wijden inzake 't ontwerp- Talma: de verzekering van werklieden te gen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. En waar van zekere zijde dit ontwerp als onaannemelijk wordt voor gesteld en het publiek eenzijdig wordt in gelicht, en men liet doet doorkomen als zou in het ontvcrp-Talma niets goeds zitten voor onze arbeiders, daar acht spr. zich geroepen zich met alle kracht hiertegen te verzetten, opdat geen nieuwe teleurstellL ig voor de arbeiders het gevolg moge zijn van een onverantwoordelijke agitatie. Het Mi nisterie-Heemskerk moet gesteund worden, opdat het deze belangrijke sociale wetten spoedig tot stand zal kunnen brengen. Spr. wijst op hen, die Staatspensionnee- ring prediken, en toont in zijn rede aan een groote tegenstander te zijn van Staatspm- sionneering, omdat daardoor de werkman afhankelijk wordt gesteld van den Staat. Spr. verwijt de voorstanders van Stants- pensionneeripg, dat zij van de taak der Overheid niets begrijpen, omdat zij verder zien en geen rekening houden met het be ginsel. Spr. wijst er dan op hoe het op den weg van de Overheid ligt in te grijpen door het insl ellen eener algemeen werkende verzekering van arbeiders tegen de gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en deze venekering verdient voor een ge zonde ontwikkeling van onze maatschappij, de voorkeur, terwijl door Staatspension nee ring alle economische lasten van het be drijf op den Staat worden geworpen. Spr. zet nu duidelijk uiteen, wie of er verzekerd ziin en de premies, die, om verze kerd te zijn, moeten betaald worden. Ver zekerd is een ieder, die den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt. Alle loontrekkenden, die niet meer dan f 1200 verdienen en van 16 tot 70 jaar oud zijn, moeten zich verze're ren. Zij werden ingedeeld in vijf loonklns- sen, waarvan do volgende weekpremiën moe ten worden betaald: Klasse I jaarloon tot f 240, weekpremie 20 cents. Klasse II jaarloon van f 210f 400, week- p rem ie 24 cents. Klasse III jaarloon van f 400f 600, weok- premie 32 cents. Klasse IV jaarloon van f 600f 000, v/oik- premie 40 cents. Klasse V jaarloon van f 900—f 1200, weekpremie 48 cents. Een jaar wordt gerekend op 47 premie- weken. De bedragen der rente voor invaliditeit en ouderdom worden voor alle loonklassen op dezelfde wijze genomon. In de tweeede plaats zet spr. in het kort uiteen, dab de gelden voor de sociale ver- B— UlHLHIIIMLllULIIMLUI I-1 WM. I L zekeringen er meer bepaaldelijk ook voor het pensioen voor hen, die thans reeds oud zijn, moet komen uit het tarief. Velen zeg gen: men moet het gold halen waar heb te halen isspr wijst op het gevaar, wanneer het geld gehaald zou worden door ver hoogde successierechten of uit de directe belasting, waardoor het kapitaal zich zou verplaatsen. Daarom acht Minister Kolk man het wejsckelijk die artikelen te belas ten, welke voor den werkman in hoofdzaak weelde artikelen zijn. De tegenwoordige Tarief wet is op het oogenblik stelselloos, terwijl in het ontwerp-Kolkman systeem zit. En waar reeds 250 art. belast zijn, die 14 millioen opbrengen, daar wil minister Kolkman do opbrengst uit het tarief met 10 millioen verhoogen. Een verbeterde Tarief wet, zegt spr-, zal niet alleen ten goede komeu aan onze ar beiders, maar zal ook menige industrie be hoeden vootr ondergang. Als voorbeeld wijst hij op Engeland, waar vrijhandel is, en zegt, dat in de jaren 1906 en 1908 de werk loosheid driemaal gTOoter was dan in Duitsch land, waar geen vrijhandel is. Spr. zegt dan ook, dat de agitatie, die uitgaat van do mannen van liet vrijhandelsstelsel, van nul on geener waarde is en wekt iedereen op dit Ministerie te steunen en zich te orga- niseeren- Voor het debat gaven zich op de lieer E. de Korvor, van Rotterdam, D. Manassen, uit Amsterdam, voor do liberale partij, de heer Van Rossum du Chattel, van hier, en de heer Wijnkoop, uit Amsterdam. Voor het debat word aan eiken debater een kwartier toegestaan. De heer Dc Ivorver, Roltordaméch winke lier, zogt afgevaardigd te zijn door liet anti- Tariefwet-Comité en als vertegenwoordiger van den middenstand. Hij wijst, op de uit- eenloopcnde denkbeelden in zake de Tarief- wet onder de geestverwanten van uïr. Kolk man en zegt, dat de voordeelen van de Tarief- wet in het buitenland in do zakkcu vau de jonkers kom en- De hoer Manassen wijst' oip dc verwarde rede van den spreker en zegt, dat hij als beslist anti-re vol u tionnai r het Staatssocialis me heeft, gepredikt, terwijl Lobman en Fabius zich hebben uitgesproken tegen dwangver zekering te zijn en hij het ontwerp-Tarief- wet beschouwt els ecu sprong in het duister. Do heer Van Rossum du Chattel is tegen de Tariefwet, cn zegt, dat juist bescher ming aanleiding geeft tob het verlagen der loonen, hetwelk hij met. voorbeeld en uit eigen ervaring aantoont, en wekt de arbeiders op wel te strijden voor sociale wetten, maar ook te strijden tegen protectie. Do heer Wijnkoop dankte voor het vrije woord, dat niet altijd in Leiden wordt ge geven, en zegt, dat de heele Tariefwet, die moet leiden tot loonsverhooging, niets an ders is dan toekomstmuziek. De arbeiders lucetcn betalen, zonder te weten wat zij krijgen. Van de loonen. welke veel lager zijn dan in andere landen, moet men nog betalen, terwijl men in Engeland niets heeft te-be talen. En oj de Vraag: Waar-moet hot geld vandaan komen zou hij zeggenDaar, waai' het geld vandaan komt, dat men be steedt voor bijzondere scholen on militarisme. De lieel* Smeenk bestreed de debaters, waar liet gold het maken van een zuiver econo misch vraavstuk tot een politieke partij- wet, hij Verweet de Vrijzinnigheid, dat die ei' een politieke kwestie van heeft gomiiakt; In hert kort vees hij nog op de tweeërlei levensbeschouwing, die er bestaat, waarme de de Staat rekening lieefb te houden. Intusschen was het middernacht geworden. De Voorzitter dankte spr. en allen, die waren opgekomen, en sloot deze vergadering, die zeer goed bezet was, met dankgebed. De Bakkerswet. De Vereeniging' van broodl>akker3pa- troons uit de luxe-, gemengde en midden bedrijven, die in het begin van 1911 in een adres aan de Tweede Kamer in een vijftal conclusies haar hoofd bezwaren tegen het ontwerp-Bakkerswet heeft neder gelegd, heeft zich thans met een nieuw adres tot de Kamer gewend. Zij heeft dit gedaane, omdat aan haar be zwaren, niettegenstaande een uitvoerige toelichting de juistheid daarvan bewees, aan. „Gij kent toch zeker ook de blondo Ida?" „Ja zeker ken ik die, mejuffrouw'', „Dat is mooi", prees tante Laura- „Weet gij waar zij is?" „Dat weet de Hemel eu do licvo zon al leen", beweerde het meiaje. „Zij heeft mij dat niet gezegd. Zij heeft beloofd na drie dagen terug te komen, die praatjesma te ster, maar jawel, larifaril Eerst is zij ge komen en heeft zij de nieuwe marine blauwe japon voor mevrouw half afge maakt, en toen is zij lang weggebleven, wijl er rouvkleeren moesben genaaid wor den; dab zeggen 25e allemaal! Nu ligt de japon daar zonder ga-meering en zonder belegsels en de jonge mevrouw kan wach ten, totdat mam-sel Idaaltje terugkomt en totdat zij zwart wordt, namelijk de jong3 mevrouw „Dus de naaister!" fluisterde tante Ur sula in haar zakdoek „Dat arme, op een dwaalspoor geleide, bedrogen wezen!" „En heeft de blonde Ida zich nu r et meer laten zien?" vond zij de kracht er luid bij te voegen. „Wanneer ia zij het laatst hier geweest?" „Wel, de vorige week, meer dan acht dagen geleden", antwoordde liet meisje, blijkbaar verontwaardigd. „En na drie da gen wilde dat spook weer terugkomenHet verwondert mij, dat deJLeugen haar niet in de keel is blijven steken Hoe de zusters de uren doorbrachten, tot dat de Wellcrs zeer vergenoegd en opge wekt van 't diner terugkeerden, wist tante Ursula later niet meer. Zij wist alleen, dat zij door de vreeselijkste opwinding werd verteerd en dat zij aanvallen van flauwte had, waaruit geen geneesmiddelen haar niet de aandacht tis geschonken, die leidde tot oplossing van de moeilijkheden. Daarom heeft zij nogmaals het licht doen vallen op vele wantoestanden, die bij eventueele invoering der wet zouden komen toestandem die zullen leiden tot verhoo ging van broodprijzen, tot ondergang van vele en tot achteruitgang van alle bakke rijen, waarin thans nachtarbeid wordt ver richt. De Vereeniging meent dan ook de in het eerste adres neergelegde conclusion onver zwakt te moeten handhaven. Deze conclusion zijn: lo. Bij de voorloopige behandeling der Bakkerswet zijn de patroons uit de luxe-, gemengde- en middenbedrijven buiten hun wil en in strijd met de waarheid tot de voorstanders van afsoha-ffing van nacht arbeid gerekend. 2o. De financieele bezwaren zijn voor velen zoo overwegend, dat het hun onmoge lijk zal blijken hun bedrijf voort te zotten. 3o. Voor twee volkomen gelijkwaardige categorieën van staatsburgers, als de leden onzer vereeniging en de banketbakkers, schept, de wet voor de eerste willekeurig zulke beperkende bepalingen, dat het hun niet- mogeb'jk blijft den strijd om het be staan vol te houden, dat is onrechtvaar- dig 4o. Het is in hooge mate onrechtvaardig, dat een bakkerspafcroon in de toekomst voor liet onderhoud van zijn huisgezin zijn ar beidskrachten voor vrouw en kinderen niet zal mogen aanwenden op de wijze als hem zelf goeddunkt. 5o. De moreele en financieele schade aan' een belangrijk deel der nijverheidsbevol king toegebracht is door geen enkeion maat regel ongedaan te maken. Ten slotte verzoekt de Vereeniging met aandrang de aanhangige Bakkerswet to verwerpen. De agent van politie M. Lunenburgj le Gouda, arresteerde aldaar in den nacht van 13 op 19 Februari een persoon, dien hij op het plegen van een strafbaar feit betrapte. De niet voor de rechtbank te Rotterdam versohenen beklaagde W. S., werkman te Gouda, verzette zich tegen de overbrenging van den arrestant en greëp den agent aan, die genoodzaakt was, den gearresteerde 'ia te laten. Bovendien schold S. den politieman voor „smeerlap" uit. Het O. M waargenomen door mr. St-een- berghe, requireerdo wegens wederspaimig- heid en belcodiging van een ambtenaar, zes weken gevangenisstraf. Bevestigd werd dóór ovengenoemde recht bank eon vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij G. G. H., 4 jaar, los work man te Gouda-, werd veroordeeld tot drie dagen hechtenis en plaatsing in een rijks- we rkinrichti.ig voor den tijd van een jaar,, wegens openbare dronkenschap, bij herha ling. Bij de rechtbank te .Heerenveen zijn "n den laats ten tijd zóó weinig strafzaken aan hangig, dat de gewone wekelijksche zitting niet meer noodig is. Zoo nu en dan houdt men om de veertien dagen een strafzitting.- Wassenaar, 19 Maart. Tuindovs Vereeniging „Ons Streven", lïopen per 10 /0.20. Aa.dappolen per kin f0.80 a f 1.20. Peen per a H.L. /0.70. Br. boonen per 1 kop f0.17. Eieren per 100/3.89 a f 4.50. Yoorscliotöu. Vrije Veiling. Kipeieren 956 stuks f4.15 tot f4.35. EondeiereD 173 stuks /"4.10 tot f4.75. Duiven 25 c. per stuk. Hanon f 1.15 per stuk. Jonge geiten 18 tot 20 c. p*r stuk. Bruine Boonen 80 c. per 5 liter. Kapen 4 c. per stuk. Peil'merend, 19 Maart. Heden waren aang-ivoerd 49 stapels kuas; hoogste prijs voor fabrieks- f 37, boeren- f38 Handel willig. Sn«ek« 19 Ma >rt. Boter. Aanvoer 3/4 en 1/8 v., Priis le keur ƒ51.59. Bij de vereeniging: le keur f55. Pabrielc-aanvoeron en 29 6 v. f 57 a/— Noteering van do commissie der vereeniging voor boter- en kaashandelaren in Friesland le soort 60» Kievitseieron 25 stuks. Prjjs 75 a 80 c. ^chiedurn. 19 Maart. Noteeriny: Beursoommissie. Moutwijn f 16.25 nor Ned. vat. zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn kalm. Spoeling per ketel f 1.80. Uraanspiritus f26.50 a f27.Melisse Spiritus f22.a f22.25, ruwe Spiritus f 12.50 a met zooveel suoces hadden kunnen opwek ken dan een serio van hoogst stekelachtige gezegden, waarop tante Laura haar ver gastte. „Is u ziek, tante Ursula?" was dan ook spoedig Ilse's deelnemende vraag. „Ik voel mij niet heel wèl", fluisterde dn tante met zwakke stem. „Moge gij nooit voe'en, wat er nu in mijn gemoed omgaat!" „Heeft u uw maag bedorven?" vroeg Weller meer practiseh dan gevoelvol. „Kan. ik u ook dubbel-koolzuur-soda aanbieden Tante Ursula rilde en sloot haar oogen. „Mijn kwaal is niet lichamelijk", zeide zij zwak; „maar er brandt mij iets in neb liart. Maar nu wist Ilse, dat, wanneer tantó Ursula pijn in het hart had, er meestal een storm in aantocht was. Zij stelde daaronü voorzichtig voor, of zij niet naar bed wilde gaan, en enthusiast over dit goede denk beeld, gespte Weller zijn sabel om, ten einde de tnfrtes naar haar hotel te begelei den. Bij het aandoen van haar goed in de gang wees tante Ursula met een afgewend gelaat op de Turksche draperie. „Bevindt er zich geen vertrek achter dit gordijn?" vroeg zij met een onschuldig voorkomen, terwijl tante Laura een oog toekneep en haar lippen als tot fluiten- spitste. Ilse werd gloeiend rood, maar wié A heeft gezegd, moet ook B zeggen, en daarom zeicle zij, nadat zij haar keel had geschraapt: „Ja zeker, lieve tante, doch dat behoort helaas niet tot onze woning, maar tot die van het achterhuis!" „A!" zeide tante Ursula en tante Laura kneep nu het andere oog toe. (Wordt vervolgd.) Do bloedvlek op den grond naast de sofa getuigde voor de vreesebj'ke daadl Over al haar leden bevend, ging tante Ursula op de kist, waarop zij tot dusver sleoht-s geknield had gelegen, zitten en trachtte het ontzettende te vatten, hetwelk daar voor de oogen der menschen en der wrekende gerechtigheid was verborgen. Wat had het kind in zijn onschuld verra den? Zijn vader had een persoon, de blonde Ida genaamd, naar die kamer gesleept, zonder te vermoeden, dat zijn kind het ge zien en opgemerkt had, dat die persoon dood wasHij moest haar daar binnen het hoofd hebben afgesneden; maar waartoe, waarom? Daarover lag een donkere sluter verspreid, de sluier van een ontzettend ge heim, van een ongehoorde misdaad! Jante Ursula keerde met knikkende knieën naar de woonkamer terug* „Ga," hijgde zij haar zu6ter in net oor, „ga en zeg mij of mijn beide gezonde oogen mij hebben misleid. Achter de draperie. Een deur. Ga!" Brommend volgde tante Laura h?t bevel op. Toen ook zij de deur ontdekte, trok zij haar wenkbrauwen in de hoogte en bracht haar oog ook bij het sleutelgat. Evenals -haar zuster zag ook zij de oommode met den spiegel daar boven, zag de bloedvlek, doch de laatste maakte op haar niet den indruk daarvan, maar meer van een enorme don- kerroode roos, met fijne wol op stramien gewerkt, waardoor bleek, dat voor twee menschen hetzelfde ding er geheel verschil lend kan uitzien, zooals dat zoo dikwijls het geval is. Tante Laura ging na de gemaakte ont dekking ook op de kist zitten. Zij hield zich echter niet met rillen op, maar haar ont roering openbaarde zich in het fluiten eener melodie, waarvan de componist Jacques Offenbach was, en die tot refrein had „Spiegelberg, wij kennen je!" Meer nog, zij lachte zelfs, waarmede zij wederom het bewijs leverde, dat een oor zaak verschillende uitwerkingen kan heb ben. Doch toen zij daarop weer in de ka mer terugkeerde, trok zij liaar breed ge laat in ernstige rimpels. „Welnu schoot tante Ursula op haar los. „Hm!" zeide tante Laura, wat alles kan be teekenen. „Ontzettend, vreeselijk, nietwaar?" lis- pelde Ursula. „Aschuwelijk", stemde tante Laura ver strooid toe. Ursula stiet een geluid uit, waaruit wan hoop, vrees en ontzetting klonk, en fluis terde toen haastig haar zuster toe: „Ge zwegen, Laura, in 's Hemens naam, laat geen geluid over je lippon komen, anders verspelen wij nog ons eigen leven. Zoo het niet om onze nioht ware, dan zou ik wei weten te handelen; maar er moet een fa milieschandaal vermeden wordenIk zal dien man ter wille van onze nicht waarschu wen 1 Speelt, hij dan nog de onschuldige, dan, vaarwel, engelachtige toegevendheid. Ik zal dan zijn misdaad niet langer ver helen „O, neen toch", bromde tante Laura snsend en verzonk in diep gepeins, waarin zij echter zeer spoedig door het kinder meisje, dat den kleine kwam halen, werd gestoord. „Zeg eens, meisje", sprak tante Laura, van de gelegenheid gebruik makend, haar

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 17