No. 15972 Vrijdag 15 Maart, A°. 1912. t§eze iCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De moordkamer. LEIDSCH PEIJS DEE ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. firootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woerden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I 1 l f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn i 1.30. Franco per post J 1,66. Inschrijving van Leerlingen voor de Openbare Herhalingsscholen. Burgemeester >a Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 18 tot en met 23 Maart a.B., dagelijks des namiddags van zeven tot acht uren: voor jongens, in de sohool aan de Korte Mare; voor meisjes, in de sohool aan de Lan- gebrng; dat tot het Herhalingeonderwija worden toegelaten: lo. zij, die na het gewoon lager onder wijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daaropvolgenden cur ias van het herhaüngsonderwijs aanmelden 2o. zij, die niet vallende in de termen, bedoeld sub lo., bij een af te leggen ©ramen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool (kunnen volgen; dat de iaachrijving geschiedt voor den uitgebreiden cursus van 288 uren, die over het geheele jaar loopt on waarop onderwijs gegeven wordt: voor de jongens, gedurende de zomer maanden, in Nederl. taal, rekenen, aan schouwelijke meetkunde, aardrijkskunde, geschiedenis en teekenen; gedurende de wintermaanden bovendien in: handelsveke- nen, kennis der natuur, natuurkennis van den mensoh en gezondheidsleer; voor de meisjes, gedurende de zomer maanden, in: Nederl. taal, rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis, handwerken, huis houdkunde, kookkunst en de behandeling van de wasch; geuVirende dè wintermaan den bovendien inkennis der natuur, na tuurkennis van den mensoh en gezondheids leer; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 6 cents voor kinderen van minvermogen den, terwijl kinderen van bedeelden en on- vcimogenden kosteloos het onderwijs Scun- Den volgen; •dat nadere inlichtingen, omtrent dagen en uren waarop het onderwijs gegeven wordt, bij de inschrijving door de hoofden der betrokken soholen zullen worden ver strekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 14 Maart 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door W. VAN STRIE'N, koopman, wonende be Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van het perceel Groene- steeg No. 70. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders cler gemeen te Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat het IJkkantoor alhier gedurende het jaar 1 9 1 2 op de navolgende dagen ge opend zal zijn lo. Van 15 Maart (begin herijk-rris) tot 25 Juli (einde he rijk-reis). 3, 4, 19 en 20 April, 3, 4, 17, 18 en 31 Mei, 1, 14, 15, 21 en 22 Juni, en 1, 2, 12 en 13 Juli, telkeDs van des voormiddags negen tot twaalf uren en van des namiddags één tot vier uren. 2o. nè 25 Juli: op eiken Vrijdag en Zaterdag van des voormiddags negen tot des namiddags één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN JHAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 14den Maart 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen hij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan H. van Rosse, en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een rookerij van visch in het perceel Haarlemmerstraat No. 87, Sectie H no. 477. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Looo-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1912. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld de kohieren der Personeele belas ting Nos. 21 en 22 van den dienst 1911, executoir verklaard den 13den Maart jl. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. lo. Burgemeester. Leiden, 15 Maart 1912. Leiden, 15 Maart. In de zeer góed met belangstellenden gevulde Oosterkerk alhier gaf gisteravond de Chr. zangvereeniging Zingt den Heer'' (dir. de heer A. J. de Lange), ten voor deel© van het Wijkgebouw Levendaal, waar aan zij nauw verwant is, een uitvoering. Het samenzijn werd geopend met het ge meenschappelijk zingen van Psalm 150 vers 1, waarna ds. M. J. Punselie voorging in gebed en een kort inleidend woord sprak, waarin hij er o. m. op wees, dat van het Wijkgebouw verschillende arbeid uitgaat, welke in al z\j<n af deelingen steun behoeft, zoodat het recht van bestaan heeft, dat kort na een uitvoering van. ,,-Sursum Corda" voor een deel van dat werk, nu „Zingt den Heer" voor een ander deel hulp wilde bie den en medewerking had verzocht; en even stilstond bij het verblijdend verschijnsel, dat zang en muziek ook meer en meer een plaats gaan innemen in den Christelijken jkring. Daarna zette het koor dat in den heer L. Kooien aan de piano weer een uitsteken den steun had in met F. Himmels „Mor. genhymne" en vervolgde met slechts korte tusschenpoozen met nog vier nummers: ,,Wie tot aan liet einde volhardt" van F. Mendelssohn; „Het einde des rechtvaarcïi- gèn" van J. G. Schicht; „Vaderlandsch Lied" van W. F- G. njiQolai, en ,,Op Haar lems wallen", Historische Cantate van Henri J. J. Rousseau Duoroisi. Over het algemeen heeft het koor, waar in den sopranen de moeilijke taak was op gelegd bijzonder lioog te moeten'zingen, zich goed gehouden. Het had o. i. in de „Morgenhymne" wel wat krachtiger kunnen wezen; wat meer gevoel kunnen leggen in het koor uit „Elias", zuiverder kunnen zijn en gelijker kunnen invallen in „Het einde des Rechtvaardigen"; maar daar tegenover staan de uitstekende uitvoering van het „Yaderlandsch Lied" (woorden van N. Beets), en een te prijzen vertolking van „Op Haarlems wallen", dat menigeen van die er nu waren nog wel eens zal willen hooren en anderen kan aanbevolen worden te gaan beluisteren, als de gelegenheid daartoe zich mocht voordoen. Aan „Het Kruis", dubbel kwartet van Gounod-Plette, zullen wij nemen het grif aan heelwat oefenings-kwartiertjes zijn besteed en toch was het resultaat nog niet, wat het had móeten wezen. Durfden de stemmen niet, hier, iii de kerk? Mej. M. J. Christiaanse, lest best het koor zal ons deze twee woorden wol niet euvel duiden heeft het genot van den avond door haar medewerking als sop r aan - zangeres zeer verhoogd. Zij gaf de „Pfingstoantate", van Bach, aria's uit Handels en Mendelssohn^ „Messias" en „Paulus" en zong de Kenau-Hasselaar partij in de Historische Cantate, voortref felijk. Ds. Punselie sprak een slotwoord, een woord van dank, van bemoediging en van toepassing. Allen zongen Gezang 96 en ds. Punselie 6loot met dankgebed geruim.cn tijd vóór tienen voor al het genotene. Bij enkele candidaatsstelling is geko zen tot ab-actis oollegii van het Leidsch Studentencorps de heer B. Boelmans. ter Spill. Ds. G. van Reenen, alhier, is beroe pen bij de Geref. Gem. te Goes. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. Terdu, thans koster van de OudezijdskSp'el te Amsterdam, is door kerkmeesters voor diezelfde functie benoemd aan de nieuw opgebouwde Nieuwezijdskapel, staande tusschen Kalver6traat en Rokin, aldaar. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens op Dinsdag 19 en Donderdag 21 Maart een soirée te geven. Vanwege H. M. de Koningirr is aan de firma Jac. den Duik en Zn., te Sche- veningen, na Haar bezoek met Z. K. H. den Prins aan de inrichtingen "van haar reederijonderneming, een bedrag ter hand gesteld om dit naar de inzichten van de firma aan te wenden in het belang van haar personeel. De burgemeester der hoofdstad heeft het bestuur van den Amst.* Politiebond doen weten, dat de uitdrukking in de motie, door den A. P.-B. inzake den 24-uurs Zondags dienst aangenomen, over het „misnoegen betreffende het feit, dat de organisatie niet bij de voorgenomen nieuwe regeliDg is ge hoord" hem zeer heeft ontstemd. Het be stuur heeft daarop een onderhoud met den burgemeester aangevraagd en zal binnen enkele dagen tot den burgemeester worden toegelaten. Bij den aanvang der gisteren gehouden Raadszitting te Utrecht werd namens de sociaal-democratische Raadsleden de mede- deeling gedaan, dat zij van verdere obstruc tie in den Raad afzien. Men vermoedt, dat beide socialistische Raadsleden een wenk hebben gekregen van het partijbestuur, om de obstructie niet voort te zetten. De jaarwedde van den directeur der ge meente-slachtplaats werd bepaald op f 2509—f 3500. Den tegenwoordigen titula ris zal het maximum toegekend worden. Mr. D. Ragay, wethouder van onderwijs te Utrecht, heeft naar het „U. D." me dedeelt aan den Raad bericht voorne mens te zijn dit jaar af te treden als wet houder, omdat zijn drukke bezigheden hem daartoe nopen. Men meldt uit Groningen aan de (a.-r.) „Rotterdammer": Dr. A. Kuyper hoopt alhier op te treden voor de anti rev. partij in de provincie Gro ningen op Woensdag 27 Maart a.s., des na middags. Het Provinciaal Comité heeft reeds maat regelen genomen, o. a. deze, dab de verga dering zal gehouden worden in de Zuider- kerk. Voor 12UO menaschen. zal daar pltsa-és verschaft worden; alleen voor degenen, die kaarten op naam van hun antirev. kiesver- eenigingen hebben verkregen. Dr Kuyper wenscht alleen voor vrienden op te treden, terwijl de pers geen toegang heeft. Den dag te voren treedt Z. Exc. te Leeuwarden op. Ook daar is de bijeen komst voor de pers niet toegankelijk. De Engelsche gemeente te Vlissingen, die haar bedehuis had in het N.-O. deel van den kortsten kruisarm der St.Jacobs- kerk, is, volgens „De Stand.", voornemens een nieuw bedehuis te stichten. De her bouwde St.-Jacobskerk komt dan weer ge heel in gebruik van de Ned.-Herv. Gem. Tot leeraar in het vakhandteekenen aan de Ambachtsschool te Gouda is met in gang van l April a. s. benoemd de heer J. Rauo, te Enkhuizen. De Nationale Vrouwenraad in Neder land zal zijn dertiende algemeene vergade ring houden op 11 en 12 April te Alkmaar. In ons nummer van 15 Februari is me degedeeld, dab het nieuw gevormde kiescoL lege te Alkmaar eenige vrijzinnige ouder lingen en diakenen benoemde, en dat dezen Zondag 3 Maart door ds. De Pree zouden worden bevestigd. Wij vernemen thans, dat deze bevestiging nog niet heeft plaats gehad, en ook nog wel eenige dagen op zich,, zal laten wachten. Toen gesproken werd over de wij-ze, waar op de bevestiging zou worden ingericht, bleek namelijk, dat ds De Pree het oude formulier met de oude vragen wenschte te gebruiken; vragen, waarop de te bevesti gen kerkeraadsleden niet toestemmend zou den kunnen antwoorden. Na eenige besprekingen is men toen tot do conclusie gekomen, dat het maar het beste was ten einde een herhaling van wat te Dordrecht gebeurde te voorkomen het Classicaal Bestuur uitspraak te laten doen. En zoo is de zaak in handen gesteld van dit bestuur. Thans moet natuurlijk de uitspraak van heb Classicaal Bestuur het is voornemens 20 Maart a.s. te vergaderen worden afge wacht. („Wkbl. Vrijz. Herv.") In de Domkerk te Utrecht deed ds. J. Goslinga, van Leerdam gekomen, zijn intrede bij de Ned.-Herv. Gem. aldaar. Do leeraar had tot tekst gekozen Col. 4 2 en 3a. Bij het bestuur der kweekschool voor Vroedvrouwen, te Heerlen, beslaan ern stige plannen en deze moeten reeds een vasten vorm hebben aangenomen, dat naast deze kweekschool tevens een Kweek school voor Ziekenverplegers zal worden opgericht. („He Tijd") Het Collectanten-gezelschap bij do Ned.-Herv. Kerk te Groningen heeft dit jaar honderd jaren bestaan. Dit eeuwfeest wordt gevierd op 11 en 12 Juni a. s. De dankstond wordt geleid door den oudsten dienetdoenden predikant, ds. Krap. P<rof. dr. Van Rhijn zal de geschiedenis mededee- len van het Gezelschap. In een groote open bare samenkomst .zal in de Martinikerk het woord gevoerd worden door ds. Willemze en ds. Van den Broek. Aan het festijn zijn verbonden diners en een 'rijtoer. Uit Amsterdam meldt men ons de op richting van eoii Nederlandsohen Rond v»n fabrikanten van limonade' en alcoholvrije dranken. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. F» B. Enthoven, advocaat en procurour te Am sterdam, rechte r-plaatsver vanger in de arr.-rechtbank aldaar; mr. B. M. Taverne, rechter in de arr.-rechtbank te Rotterdam; mr. J. Wiarda, rechter in de arr.-rechte bank te Dordrecht. De Commissie van Toezicht op hel L. O. te Hoorn diende voor korten, tijd een voorstel in bij den Raad tot wijgiging der instructie voor het onderwijzend personeel der O. L. scholen. Dit voorstel beoogde iu hoofdzaak 'n verbod tot nablijven der leer lingen. De Raad verwierp dit voorstel en u<! heeft de schoolcommissie en bloc haar ont slag gevraagd. De tweejaarlijksche algemeene verga dering der „Vrijzinnige Zondagsscholen in Nederland" zal 17 Juli te Enkhuizen ge houden worden. De godsdienstoefening zal worden geleid door dr. H. L. Oort, Rem. predikant te Utrecht, en de volgende on derwerpen, zullen ter sprake komen: „Hoe heeft men tot de kinderen over Jezus te 2) „Zij komen dan tooh," lie weerde mevrouw Ilse hoofdschuddend, „of zij stellen haar reis eenvoudig uit, totdat gij terug zijt. Neen, er zit niets anders op dan dat ik de logeerkamers in orde breng." „Voor Laura of Ursula? Wij hebben slechts één logeerkamer, lieveling." „Maar de sofa is een slaapsofa en die beiden zullen niet van elkaar willen schei den." Ritmeester von Weller slaakte een diepen zucht. Het bezoek van de beide tantes bracht hem niet in vervoering; integendeel, maar niemand kon dat ook van hem verlan gen, want het waren immers niet zijn tantes. Doch uit de neerslachtige uitdruk king op het mooie gericht je van zijn vtouw bleek hein, dat ook zij in het diepst van haar hart, naast alle plichtmatige vereering voor haar bloedverwanten, in verzet kwam tegen haar onmiddellijke nabijheid, en dat vervulde hem met een onbestemde vrees voor het eigenlijke karakter van het onver wachte bezoek. De beide tantes moesten, daarnaar te oordeelen, zeer eigenaardig zijn. En hoe zagen zij er uit? Weller was zeer gesteld op een onberispelijk voorko men? Leelijk? O, rij mochten leelijk rijn zooveel zij wilden, als haar geheele ver schijning overigens maar presentabel was. Maar, maar... „Use," begon hij na een poosje, waarin het doodstil in de kamér was geweest, .doch deze ééne sympathieke klank deed plotse ling het ijs breken. „Het is vreeselijk, Hans!" riep de jonge vrouw met gewrongen handen. „Gij kent de tantes niet, maar ik wel. Zij zetten het huis op stelten, als zij bij ons logeerden, en mijn moeder heeft haar bij haar vertrek altijd drie kruisen nagezonden en weken noodig gehad, om te bekomen van tante Laura's geschreeuw en onbehouwen gedrag, van tante Ursula's gesnuffel, gespionneer en inmengingen in alles- alles! En van het aanbreken van den dag tot diep in den nacht houden zij iemand in touw, laten iemand niet met rustl O, en met haar hier te Berlijn te moeten rond- loopen. Hans, dat zal je niet gemakkelijk vallen 1" Hans legde in zijn binnenst© den onbarm. hartigen eed af, om dat „rondloopen" aan zijn vrouw over te laten, want haar blijk bare wanhoop deed ook hem met steeds grooteren weerzin aan het bezoek denken. Hij had zich dat in liet eerste oogenblik niet zoo erg voorgesteld 1 Drommels, dat kon e©n mooie boel wordenHij raapte echter zijn geheelen voorraad aan opge wektheid bijeen en stond op. „Moed, vrouwtje, het zal wel gaan", zeid© hij. „Ik moet nu wegl Maak je maar geen zorgen en laat de logeerkamer voor- loopig met rust; gij hebt daarvoor tot morgenavond genoeg tijd. En als ik van middag thuis kom, houden wij krijgsraad „Ja, ja", riep mevrouw Ilse vol geest- drit, want rij was levendig en optimistisch van aard. Ritmeeeter Weller wandelde nadenkend naar rijn bureau. Ziin vrouwrtie had hem tot dusver blijkbaar de schaduwzijden der tantes niet onthuld; maar wat zij zich daarover in dit oogenblik van wanhoop had laten ontvallen, was niet bepaald ge schikt om zijn hart met reine vreugde te vervullen. Maar zooals gezegd, het waren rijn tantes niet, en hij deed' zichzelf dan ook de gelofte, om, wat er aan krijgslist tegen haar kon aangewend worden, 'niet achterwege te laten. Toen hij 's namiddags thuis kwam, vond hij Ilse in haar klein salon, waar zij met somberen blik naar het vreeselijk© vloer kleedje der tantes tuurde, hetwelk zij, over het mooie, dikke, zaohtgekleurde Smyrna- tapijt voor d'e sofa had uitgespreid. „Dat monster maakt mijn geheel salon leelijk", riep zij hem half weenend toe. „Die vreeselijke, schelle rozen op het zwar te fond maken het teeren rococo-patroon, van het licht zeegroen-zijden bekleedsel der meubelen eenvoudig afschuwelijk". „Ja., maar waarom laat gij het kleedje niet, waar het is?" vroeg Weller verbaasd- „Omdat het een geschenk van de tante© is en omdat de tante© mij zouden vermoor den, als zij het monster niet op de eer©- plaats in het salon vonden", riep mevrouw Hse heftig. „Zij zouden doodelijk beleedigd zijn, vooral tante Ursula. Tant© Laura is daarin niet zoo". Weller zette zijn monocle in het linkeroog en keek naar liet kleedje. „Afschuwelijk vod", zeide hij met overtuiging. „De tan den worden iemand stomp als men het ziet. En ik wil wedden, dat dit vloerkleedje het aan duurzaamheid van alle andere kleedjes wint. Dat erven onze kleinkinderen nog- Maar ik hleb een idee. Pak het ding in en zend het naar den uitstoomer. Het is daar goed opgeborgen, terwijl de tantes hier zijn". „Dat is een prachtig idee", juichte Ilse, terwijl rij hot bewuste voorwerp oprolde. „Wij zullen wel moeten hooren, nat wij ruw met het kostbare stuk zijn omgegaan, dat het nu reeds uitgestoomd moet worden. Maar liever dagelijks een preek dan dage lijks dit monster voor oogen „Bravo! Moed siert den inensch", prees Weller. „Maar mijn ideeén zijn daarmee nog niet uitgeput. Luister, Ilse, vrouw van mijn hart, en wees verbaasd; wij zullen onze logeerkamer verloochenen!" „Hans! Maar dat is onmogelijk!" „Volstrekt niet. De logeerkamer ligt aan het uiterst© einde van de gang, geheel af gezonderd van de overige verbrekken, in een afgelegen hoek van het huis. Het ver trek heeft verder slechts één deur, welke in de gang uitkomt. Die drapeeren wij zoo, dat niemand kan vermoeden, dat zich daar achter een vertrek bevindt. Ik heb op weg naar buis den behanger reeds besteld. Vrienden en dienstboden worden gewaar schuwd op straffe des doods daarvan te spreken. Wij hebben geen logeerkamer en daarmee basta! Hoe vindt ge dat idee?" „GrootsohPrachtig! Hans, ge zijt een denker. Maai' de tantes?" „De tantes brengen we in een hotel gar ni in de Bendlerstrasse, waar haar het ont bijt ook zal verstrekt worden. De avond en een gedeelte van den morgen, welke met het heen en weer loopen heengaat, behoort ons. Die kleine Vermoeienis zal den tante© geen kwaad doen en geeft ons, vooral jou, wat lucht. Wat zegt ge daarvan?" „Prachtig!" verzekerde Hse. „Ik geloof warempel. Hans, dat het zal gaanEn dan sluiten wij het kleedje eenoudig ook in die kamer weg hè? Want al zeggen wij ook, dat het uitgestoomd wordt, dan is dab eigenlijk geen leugen, maar slecht© een verzinsel in het belang der gekwetste „aesthetica". „Hoor eens, Ilse", zeide Hans Weller ernstig, „als jij je geweten ten opzichte van dat vloerkleedje door zulke spitsvon digheden tracht te misleiden wat doet g'l dan met de verloochende kamer Is dat een leugen of ook maar een verzinsel „Dat is zelfverdediging, is een zedelijke noodzakelijkheid", antwoordde Ilse prompt en plechtig. Aha, nu, ik zal je wat zeggen, schat! Wij moeten ons geweten maar tijdens heb bezoek der tante6 uit ,Hinterwalde" kalm in de mottenkist pakken, want heb komt mij voor, dat wij dat nog meermalen zullen moeten kwetsen. Wij kunnen ons wegens het verloochenen der kamer toch niet op onze zedeleer voorstaan. Waartoe dus die gewetensbezwaren wegens het kleedje?' „Gij hebt goed praten, Hans. De tantes hebben de kamer niet gebouwd, maar zij hebben het kleedje gewerkt,.en je onschul dige ziel vermoedt nog niet, wat dat wil zeggen „Weg, werp het- monster in de Wolfs- sohlucht!" zeide Hans lachend, ofschooui niet overtuigd. En aldus gebeurde het. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1