N°. 15T97T Donderday; 14 Maart, A0. 1912. <§eze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. FEUILLETON. XJi*eii te Londen. LEIDSCH D A ftUT, A T) PRIJS DDR ADTERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel m'eèï' /0.17£. (Irootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 80 "woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het.inoasseeren.wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I I J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post J 1.65. Leiden, 14 Maart. Heb concert van „Sursum Corda", ge geven Dinsdag 5 Maart jL in de Stadszaal alhier, ten voordeele der Wijkverpleging „Levendaal", heefb opgebracht een batig saldo van f 9(30.04; welk bedrag hedenmid dag aan het bestuur der Wijkverpleging is afgedragen. De verkiezing van den heer Smiasaerfc rtob praeses collegii van het Leidech Studen tenooi ps, tegenover den candidaat van bet Collegium zelf, is in verband, met het ont- groeningsvraagstuk, dat in den laatsben tijd nogal eens in het Corps op den voor grond kwam, niet zonder beteekenis. De heer Smissaert heeft zich in het laatste Corpsverelag, dat door hem werd geschre ven, doen kennen als een krachtig voor stander van hervorming inzake het onb- groeningsinstituut. Dib sluit nieb in, dat ook de begeooandidaat, de heer Van Ree- non, geen hervormingen zou willen, maar van den heer Smissaerb was dib in ieder ge val bekend, en men wiat, dat hij tamelijk .ver wilde gaan. Dab met deze wetenschap voor oogon heb Corps hem tot zijn praeses koos, heefb zeker beteekenis en teekent de gezindheid van een groot deel der Corps loden met betrekking tot de instelling van het ontgroenen. Hoe ver straks het nieuwe Collegium met 'deze hervormingen zal gaan, zal mede af hangen van de andere leden van het Col legium, die nog moeten worden gekozen. De afd. Leiden van „Volksonderwijs" hield gisteravond in heb Loge-gebouw haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. Blijkens het jaarverslag van den secretar ies telde de afd., die op 22 Februari 1911 werd opgericht, aan het einde van het jaar 63 leden. Het bestuur, waarvan et© beide aftredende leden met bijna algemeene «temmen werden herkozen, bestaat thans pit de heeren dr. H. J. Zwiers, voorz,; dr. D. O. Heeseling, onder-voerz.S. de Boer !Az., penningmeester; A. J. F. Oudendal, IA.. L. A. van Unen, J. A. Zuidhoff en P. A. Hibma, 6©cr. Uit de rekening en verantwoording van 'den penningmeester bleek, dat ten gevolge van de oprichtingskosten de uitgaven, die reeds gedaan waren of nog gedaan moesten worden, de inkomsten overtroffen. De voorzitter kon echter mededeelen, dat door het toetreden van 17 nieuwe leden de toe stand der financiën gunstiger was gewor den en verschillende uitgaven nieb terug zouden komen. Toch zou meerdere steun zeer welkom zijn ter uitvoering van de plan nen, omtrent welke het een en ander werd medegedeeld. Ten slotte gaf de secretaris ©en uitvoering en levendig verslag van de algemeene vergadering te Sneek, die door hem als afgevaardigde der afdeeling werd bijgewoond. De heer H. Th. van der Starre, alhier, is benoemd tot amanuensis bij het natuurk. laboratorium en kabinet der universiteit alhier. Bij het eindexamen der Rijkstuinbouw- winterschool te Boskoop zijn o.a. geslaagd 'de heeren A. N. Ballego, en J. de Josselin 'de Jong, van Leiden; G. van Muiswinkel, van Bodegraven, en G. J. van Noordt, en J. W. Ottolander, van Boskoop. Mej. F. J. Rive, te Woerden, is te Utrecht geslaagd voor het examen in de fraaie handwerken. In Den Haag slaagden voor de nuttige handwerken de dames M. de Graaf, N. Korenhoff, Th. A. J. Verweij, E. de Vries, M. C. Vroom, J. A. Wanders, J. G. van iWaveren, T. A. M. Doove, A. H. M. Gale- ma, A. G. Gooris, A. M. van der Mast, N. (Mooy, N. Versnel. De dames De Graaf, van Alphen, en Korenhoff, van Leiden, .waren leerlingen van mej. Aewerdonk. In heb 36ste vorderingsdistrict (Lei den) voor paarden is benoemd tob taxa teur, in plaats van wijlen den heer A. J. Zwaan, de heer J. H. H. Borgerding; her benoemd tot hulptaxateur in het district Delft de heer J. Vollebregt Cz. te Zeg waard. De vaste keuringscommissie der Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde heefb toegekend een getuigschrift eerste kla-sse aanAzalia Hinodigiri van de lieeren Ottolander en Koppeschoar te Boskoop; een bronzen med. aan een verzameling Cyclamen van den heer Aid. Maar se, te Aalsmeer; een eervolle vermelding aan: 25 takken seringen van den heer M. Alder- dèn Sr., te Aalsmeer; een zilveren med. aan: 100 takken afgesneden seringen van den heer M. Alderden Czn., te Aalsmeer; een verzameling Cyslamen en Primulas an den heer J. C. M. Mensing, te Aalsmeer. Naar uit Hoensbroek aan de „L. K." wordt gemeld, zal het nieuw te bouwen klooster in de mijnstreek bestuurd worden door Paters Oonventioneelen, die reeds in onderhandeling fcijn over den aankoop van grond in de nabijheid van Hommert, op een kwartier af stands van de staats mijn „Emma." H. M. de Koningin heeft een onder houd gehad met ridder De Stuers, Hr. Ms. gezant te Parijs, tijdens diens kort verblijf te 's-Gra.venhage. H. M. hèëft honderd gulden geschonken als bijdrage voor het Ziekenfonds van het Residentie-orkest. In de gisteren gehouden zitting van den Haarlemsohen Raad verzocht de heer V. d. Kamp over te gaan tot behandeling van heb voorstel-Bregonje tot afschaffing van de kermis, waarschijnlijk ook niet- het oog hierop, dat mr. Thiel, die voor de af schaffing is, zijn buitenlandsche reis had uitgesteld, om alsnog bij do behandeling te kunnen tegenwoordig zijn. Tegen deze af wijking van den gewonen loop van zaken verhieven zioh echter zooveel stemmen, dat de heer v. d. Kamp zijn. verzoek niet in een voorstel omzette. In plaats van dr. A. Bredius werd geko zen .tob lid der commissie van toezicht op het Stedelijk Museum dr. C. Hofstede de Groot en in plaats van den heer jhr. Repe- laer van Spijkenisse de heer A. Einkema (de voordracht van B. en Ws. bestond uit de heeren J. van Essen en dr. Hofstede de Groot). De Amsterdamsche Raad verwierp in zijn gistermiddag gehouden vergadering met 24 tegen 18 stemmen het voorstel der socialisten om. den duurte-toeslag ook over Maart en April uit te kearen. Door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie werd in Den Haag aanbe steed: heb herstellen en verbeteren van de rijksbelegraaflijnen langs den Staatsspoor weg DordrechtRoosendaal. Laagste in schrijver do heer P. van den Berg te Wad dingsveen, voor f 1589. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Utreoht heefb besloten instem ming te betuigen met het adres van den Ned. Kamer van Koophandel te Londen tot niet-aanneming van het onbwerp- Tariefwet. De gewone audiënties van de Minis ters van Koloniën en van Marine zullen 15 Maart niet plaats hebben. KATWIJK. In verband mët. de niijuwer kersstaking is men vanwege do gasfabriek begonnen met bezuiniging in do straatver lichting en branden alleen de lantaarns, ge plaatst op hoeken der straten, bij bruggen, enz. Voor onmiddellijkcn kolennoed bestaat cohter nog geenszins gevaar; naar men ons mededeelt, is voor ongeveer twee maanden nog wel voorraad aan de gasfabriek aan wezig; toch meende de gascommissie, met het oog op de onzekere toestanden i,n den kolenhandel, tot dëzën maatregel tö moetën ftdviseeren. Gelijk in |do geheele provincie Zuid- Holland, wordt ook hier door middel van vragenlijsten een onderzoek ingesteld naar 'de voedingswijze, verzorging, sociale omstan digheden en sterfte van kinderen beneden, hjpt jaar, geboren in 1912. Wij zouden hier van geen melding maken, ware het niet, dat sommige ingezetenen in de meening ver- keeren, jdat dit een nieuwigheid is van een onzer geneeskundigen. Het is daarom wel licht goed even te herinneren, dat het on derzoek uitgaat van de Oommissie voor Ktaamvrouwonverzorging en zuigelingen-be scherming, afdeeling der Zuid-Hollandsoho' Vereeniging „Het Groene Kruis". KATWIJK-AAN-ZEE. In de gémëentezaal werd gisteravond een openbare vergadering belegd, waarin als spreekster optrad mej. Chr. M. C. Staas te Amsterdam, vanwege den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Da. zaal was te acht uur reeds stampvol. De aanwezigen werden welkom geheeten door den heer Van Reedt Dortland van "Leiden. Daarna gaf de spreekster een schets van het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht. Toen volgde een IcoTlo pauze, waarin ge legenheid was tot het stellen van vragon of zich opgeven voor debat- De eerste vraag dóór spr. na de pauzte be antwoord was deae: „Is het mogelijk op Bijbelsoh standpunt staande, lid to worden, van den Bond?" „De Staafy" aldus spr., ?tis opgebouwd uit gezinnen; waar de man staat aan 't hoofd van 't gezin, is hij kiezer. Is m'en nu voorstander van gezinshoofden kies recht, dan kan men op Bijbelscli standpunt staande, lid van den Bond zijn, want or zijn gezinnen, aan 't hoofd waarvan een vrouw staat." Een tweede vraag'was: „Hoe komt het, dat Sara Abraham haar hoer noemde on waarom zegt Paulus, dat 't een vrouw niet betaamt in 't openbaar te spreken." Spr. beantwoordde deze vraag aldusAls gij don Bijbel besohouwt als een receptenboek, kan men 't vrouwenkiesrecht niet aanvaarden, doch evenmin 't nionnenkiesreolit, want. dit wordt in den Bijbel evenmin gcno2md. "Wat 't- laatste punt betreft, leven we in 't geheel niet meer volgens de eischen des Bijbels, dan zouden we een heel eind terug moeten met onze maatschappij en zouden er ook geen onderwijzeressen geduld mogen worden, want volgens Paulus komt het een vrouw niet toe te onderwijzen. Eindelijk vroeg een der aanwezigen hoe men, op Bijbelsoh standpunt staande, neu traal kon blijvenspr. toch had gezegd de Bond voor Vrouwenkiesrecht is geheel neutraal. Spr. lichtte dit punt even toe door te zeggen, dat de Bond neutraal is wat de soort van kiesrecht betpoft. Do openbairo Vergadering was liierniee ge ëindigd en iring over in eea huishoudelijke; pr wtrd n-1- een nieuwe afdeeling van den Bond. do afdeeling ,,Kat?7jjk" opgericht met vijftien leden, terwijl ook eenige voorstanders toetraden. LEIDERDORP. In de kosten van het la ger onderwijs over 1912 wordt aan de ge meente een voorschot van f 2300 uit 's Rijks kas verleend. Door de provincie is aan de gemeente, over 1911, een subsidie verleend van f 195 in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen. NOORD WIJK. In de lieden gehouden Raadsvergadering kwam ie het verslag van de „Schoolcommissie", waaraan wij het vol gende ontleenetn In liet algemeen genomen noemt de Coou- inissio de resultaten van het onderwijs in de gemeente vrij goed, al houdt zij bij dit oordeel rekening mot de moeilijkheden, waar mode men te kampen heeft. Dankbaar erkent de Commissie de toewijding en den ijver van het onderwijzend personeel. Do Commis sie is van oordeel, dat de resultaten van. het onderwijs pog beter zouden zijn, als in sommige klassen den leerlingen wat meer gelegenheid werd gegeven tot zelfwerkzaam heid. Het maken van „vrije- opstelletjes", op sommige scholen ingevoerd, lijkt der Com missie een stap in de goede richting. Verder "wijst ¥le Commissie op dep opvoedkundigen stelregel, dat het onderwijs voortdurend moet hervormd worden in de richting, door de eischen van 't leven aangewezen. Naai1 hot oordeel der Commissie wordt" bij 'hert Rekenonderwijs wel wat lang ge offerd aan den eisoh der aanschouwelijkheid; de Commissie zou gaarne zien, dat vaste vormen voor getalbewerlcing zóó werden aan geleerd, dat het ten laatste een „machinaal" doen wordt. De resultaten, van liet taalonderwijs zijn op alle scholen zeer goed. Het lezon hoeft tainder tevredenheid van do Commissie mo gen verwerven: er moot h. i. moer gelet' worden op natuurlijk lezen en op den juisten toon- Do Commissie is zeer tevreden over do resultaten, verkregen op do Zustersohool en do 0. 1. s. te Noórdwijlc-Binnen, waar do leien afgeschaft zijn, en waar al het werk met potlood of pen wordt gemaakt. Do Commissie noemt voorts de resultaten van het onderwijs in schrijven, aardrijkskunde en geschiedenis goed. Op één school bevond de commissie, dat het onderwijs in natuur kunde noga.1 te wenschcn overlieb. Do ver houding tussclven hoofd- en personeel is goed, doch op één school (waarom die school maar niet genoemd laat het gemeen overleg te wenschcn over. Aan jhc-t slot zegt de Conimissie, dat waar de ge racen to heel wat doet, om liet ge trouw school bozoek te lie vorderen som mige schoolautöriteiteii niet om futiele re denen de school moeten sluiten. Het ge dwongen thuisblijven toch der kinderen om nietige redenen, zou voor sommige, oudei's aanleiding* kunnen worden, liet schoolverzuim wat minder ernstig op te nemen- In do zaal van café „Het Fortuin", veirgaderdo „gisteravond do R.-K. Kiesvcr- eeniging „Kiesrecht is Kiesplicht", onder voorzitterschap van dr. A. Kervel. De heor N. M. Alkcmado bracht verslag uit van do verg. der Cent. R..K. K. „Katwijk Lei derdorp", den 2 Os ten Jan. j-l. te Leiden gehouden. Daarna ging men afgevaardigden kiezen voor de volgende vergadering van, de „Centrale" op 17 Maart a^s. te Leiden Do Voorzitter herinnerde, er aan, dat volgens het nieuwe reglement do afgevaardigden vier- jaar als zoodanig optreden, terwijl voor iederen afgevaardigde een plaatsvorvanger moet wordou gekozen, die uitsluitend de plaats mag innemen van den afgevaardigde, wiens plaatsvervanger hij is. Tot afgevaar digden werden gekozen de heeren. C. G. J. Alkemade, N. M- Alkemadc, en C. Vevwey, tot plaatsvervangers resp. de heeren IV. do Ruiter, P. II00 ge veen on J. A. J. xA.ango« nent. Bij loting weid bepaald, dat de heeren. C. G- J. Alkemadc en N. M. Alkcmado in 1916 zullen aftreden cn do hoer C. Vcrwey in 191-1. Tot afgevaardigden naar de vergadering1 van den Prov. Bond van R.-K. Kicsvcrecni. gingen in Zuid-Holland werden, gekozen do hoeren P. do Groot Jz., O. IV. Alkcmado, N. M. Alkcniade, C. G. -J. Alkemade en C. Verwey cn tob plaatsvervangers de heeren, W. P. de Vreede, J. do Groot Lz., J. H. v. d. "Werf, Chr. v. d. Meer cn A, van. Ives teren- Tot Jid van het bestuur werd in de plaats van Paner. v. d. Plas, <üo bedankt heeft, gekozen de heer Chr. v. d. Moer. De Voor zitter deelde mede, dat heb Bestuur vau de „Centrale" besloten heeft een proef te nomen met heb houden der vergaderingen op Zon dag. Slaagt die proef, dan zal men er mee voortgaan. Hij doelde ook mede, dat hot bestuur van „K. I. K." besloten heeft, eon actie op touw to zetten, om het ledental de"r plaatselijke R.-K. Kiesv. te vergrooten. Hij riep de wel willende medewerking aller leden daartoe in. Volgens het nieuwe reglement toch hangt dé invloed, die een plaatselijke kicsvérecni- ging heeft op heb stellen van Candida ben; voor Kamer of Staten voor een groot deel zoo niet geheel af van lwt aantal leden. Aan het slot der vergadering werd aan het Bestuur in overweging gegeven ocus een Spreker uit to noodigen, om' ccn rede te houden over de politiek in het algemeen of over een onderdeel daarvan, bijv. over liet groote verschil, dat er nog immer bestaat! tusschen da behandeling van Staatswege vaa openbaar en bijzonder onderwijs. Het Be stuur beloofde ernstige overweging. Daarna werd de verg. g'cslotcn- Gisteravond hield de afd. Noord wijk van do Alg. Nedcrl. TimmcrLicdenverocni* ging oen vergadering op do bovenzaal van café ,,Dé Poort van Kleef". Daar de voor zitter afwezig was, werd do vergadering geleid door den heer Molenaar, lid van den, Leidschen Bcstuurdersbond. Na het openingswoord werd heb woord verleend aan den. spreker van dou avond, dc.ii heer v. d. Wal. Spr. wilde het hebben over de slechte toestanden, die heersohen iu do arbeiders* wereld, in'het algemeen, in den bimmerliodeoi- stand in hot bijzonder; hij wilde het publiek duidelijk maken, dat door organisatie iu deze slechte locstanden wel wat te verbeteren valt. Hot arbeidersbestaan werd door spr. in 't kort geschetst en hij kwam tot dezelfdo conclusie als hot Amsterdamsche gemeente raadslid Wibaut, dat in gewone tijden, bij geregeld werk, de arbeider karigjes in zijn. la vensonder houd kan voorzien- Hoe moet het bestaan van den arbeider dan niet zijn iu dagen van werkloosheid, ziekte, enz. Verbetering in de toestanden der arbeiders ie brengen, ziedaar volgens spr. heb dool dor- organisatie. In de steden hoeft do or ganisatie zich het kraohtigst ontwikkeld, maa'r ook op hot platteland is de werkman gaan begrijpen, dat eendracht macht maakt. Vandaar dan ook, dat in do groote steden, do looustandaard der timmerlieden aanmer kelijk is verhoogd, zelfs tot 30 cents per uur is opgevoerd. Hoe zijn de toestanden hier in Noordwijk? Do werktijd bedraagt in den zomer 127a uur bij een loon van 17 a 18 cents per uur. In den winter verdient dus de timmerman oor weekloon van ongeveer elf gulden. Dit loou is, naar sprekers meening, voor een arbei dersgezin onvoldoende, om van to leven. Vandaar dan ook, dat de afd. aan de pa troons iu heb timmervak een circulaire heefb 'gezonden, waarin op een loon van 20 oents per uur bij een werktijd van 11 Vu uur wordt aangedrongen. De patroons hebbeu op cLit schrijven cohter geen antwoord go go ven, als wilden zij dus, volgens spT., do vak vereeniging niet erkennen. Spr. hoopt, Vlat do houding der patroons zal veranderen.' cn dat zij het bestaansrecht der vakvereonL ging zullen erkennen. Nadat do waarnemende voorzitter de aam wozigen voor hun trouwe opkomst had be- idankt, word de vergadering gesloten. Do rode van don heer v. d. Wal had dit sucj ces, dat na afloop der vergadering cenige' nauwe leden de gelederen der afd. lcwa* ineoi versterken. Heden werden door notaris Biunehv dijk bij afslag verkocht eenige perccelcn' weiland aan de Boekersloot. Perc. I, 413 II.R., voor f 3750, aan II. A. Barcndrccht van Charlois, Den Haag; pero. II, 455 R.R., voor f 3900, nan Cor. C. A. don Beer Poor, tugnol Barendreoht, Den Ilaag; perc. III, 551 R.R., voor f 6300, aan dc wed. II. Trorapert, Noordwijk; pore. IV, 672 R.R., voor £6300, opgehouden- NOORDWIJKERHOUT. In café „Do Zwaan" vergaderde Woensdagavond de R.-K,. Kiesvereeniging „Recht en Orde." Voor den eersten keer werd de vergade ring geleid door den onlangs gekozcu voor zitter, den heer E. Oostdam Jbzn. Met wcL gekozen woorden bracht doze zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij zich bij voortduring hoopt waardig to maken. Den groei en bloei der Vereeniging te bevorderen zal zijn eenigst streven w^zejii. Daartoe roopt hij tevens aller medewerking in. Met waardeerendo woorden herdenkt hij 'den afgetreden Voorzitter, en tevens allis wat <\azQ voor de Vereeniging heeft tot stand gebracht. Aan do orde was: Bespreking van den beschrijvingsbrief R.-K. Centrale. Punt voor punt word behandeld, doch lokte geen bij zondere bespreking uit. Do lieer G. Bulten, had, als afgevaar digde de vergadering bijgewoond van don: Blot) ,,Wie ia daar?" vraag ik en houd mijn adem in. „Ikgrinnikt het door het sleutelgat). Niet veel wijzer geworden ga ik voort: „Och als 't u blieft, open de deurt" De onbekende „Ik" draait weer machte loos aan den deurknop en grinnikt daarbij. „Neen, dat geeft niets!" roep ik. „Wii Eoo vriendelijk zijn en zien of de politie agent er ook is, die mij hier heefb opge sloten Heb is een man met vuurroode bak kebaarden, en toe, zeg hem, dab hij oogen- blikkelijk komt en de deur openmaakt I" Het gegrinnik is verstomd, Poli'tiagent, fep ge sloten, o, hoe vreeselijk 1" mom pelt de „Ik". Dat ontbrak er nog aan! De „Ik" ge looft, dat ik mij hier onder toezioht der po litie bevind. In haastige woorden zuiver ik mij door het sleutelgat van die verdenking. De „Ik" grinnikb tevreden gesteld en gaat heen met de belofte aan mijn verzoek te zullen voldoen. Ik sta lang te wachten. Ein delijk naderen voetstappen, zware, wel ba kende voetstappen. De deur gaat open. Mijn roode vriend staat voor mij. In plaats van achteruit te deinzen, als hij mij ziet, zich voor heb hoofd te el aan, zichzelf te beschuldigen en mij op de knieën om vergiffenis te smeeken, glim lacht hij onschuldig als een kind on zegt: „Verlangt u licht ma'am] Vergeef mij I Ik had dat vergeten, was een beetje inge dommeld". Met die woorden strijkt hij een lucifer af en begeeft zioh naar do gaskraan. Ik ben verontwaardigd over zulk een kalmte, doch houd voorloopig mijn toorn nog in toom en zeg slechte heel ernstig: „Wil 11 zoo goed zijn en eens op uw hor loge kijken?" „Dadelijk", antwoordt hij, steekt mat het grootste flegma drio gaspitten aan, werpt het verkoolde overblijfsel van den. lucifer weg en haalt dan zijn reusachtig horloge te voorschijn: „Vijf minuten over drieën ma'am". „Drio urenherhaal ik verontwaardigd, „en gij zegt, dat met een onverschilligheid., alsof 't het natuurlijkste van de wereld was, dat gij mij den trein van vijf uren en wie weet hoe vele treinen na dezen hebt laten verslapen?" „Laten verslapen?" zegt hij en kijkt mij verbluft aan. „Ja, laten verslapen 1" „Maar, mijn hemel, het is immers pas drie uren". „En de trein i'a gisternamiddag om vijf uren vertrokken". De agent kijkt mij onthutst en strak aan. alsof hij bang is, dat ik mijn verstand heb verloren. „Veroorloof mij, ma'am", zegt hij lang zaam en met nadruk, „de trein vertrekt liedennamiddag om vijf uren; dat wil zeg gen: over twee uren. „Hedennamiddag? Om 's hemels wil; het is immers nacht, pikdonkere nacht. Gij zult mij toch niet willen wijsmaken, dab de zon om dezen tijd van het jaar vóór zeven uren ondergaat?" Bij die woorden ontspannen zich de ge laatstrekken van den agent. „Dus daarom!" roept hij, als van een last bevrijd. „God© zij dankIk dacht reeds... wij hebben mist, ma'am", gaat hij lachend voort, „een mist, zóó dik: nien zou dezen erwtensoep mist nieb met een mes kunnen snijden". Ik val krampachtig lachend op mijn lede ren canapé. De agent lacht mede en hij heefb daartoe alle re den. De man. had zich reeds In zijn geest genoodzaakb gezien, mij" op dezen vreeselijken Zondag nog naar een krankzinnigengesticht te moeten transpor, teeren; hij dacht niet andera dan dat ik in de vreeselijke eenzaamheid van de wacht kamer mijn verstand had verloren. Nadat ik niijn oogen had afgedroogd, ga ik naar buiten en aanschouw den beroem den, onheilspellenden nevel, die zich in Lon den uit kolenrook en alle mogelijke be- standdeelen vormt en slechts den naam ge meen heeft met het onschuldige natuur kind, dat bij ons in den herfst bo6cli en veld aan liet oog onttrekt. Want liij hangt niet in lichtgrijze sluiers, maar in sombere^ zwartbruine gewaden oyer alles heen Klaart hij een oogenblik op, dan toont hij een gelen achtergrond, van dezelfde kleur en bijna zoo dik,als de lievelingssoep van Albions kinderen, waaraan hij den mooien naam van erwtensoepnevel te danken heeft., Een paar uren later zit ik in den trein, stoom naar het Noorden en zie, uit dëi duisternis komend, het zeldzame schouw spel, dat de zon in een rood-gouden gloed in al haar pracht ondergaat-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1