N°. 15966 Vrijdag 8 Maart* A». 1912. (Beze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Haar sfoel gemist. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 rsgels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Eleine alvartentiën van 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents. Yoor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1 f 1,30. Franco per post .Jl, 1.65. Leiden! 8 Maart. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer alhier beeft benoemd tob Gids, speciaal ne- ia-sfc met het rondleiden van vreemdelingen door onze stad, den lieer H. A. Sehar- wachter, van Den Haag. Er waren 39 sollicitanten. Deze Gids komt rechtstreeks onder Vreemdelingenverkeer te staan en werkt dus niet, zooals wijlen de keer Klijné, Yoor /ngen rekening. Gieteravond hield de Lcidsclie Tuinders- leenbank, aangesloten bij de Centr. Raiffei- eenbanlc to Uüroobt, h-aar tweede algemocne jaarvergadering in ,,De Gouden Leeuw", aan den Nieuwen Rijn, alhier. Deze vergadering werd geopend en geleid door den voorzitter van den Raad van Toe zicht, den beer P. J. van Staveren. Nadat alle aanwezigen door den Voorzit- ter waren welkom gcheeten, en de notulen der vorige vergadering ongewijzigd waren vastgesteld, werd den kassier, den beer T. Kuypers, gelegenheid gegeven verslag uit té brengen. De balans weid goedgekeurd en namens 'de leden ge teekend door oen daarvoor be noemde oommissie van twee personen. Er bleek dit jaar voor f 22,301.16 aan kapi taal omgezet te zijn, terwijl 23 personen en vereenigingen financieel bij de Bank zijn be trokken. Daar bet ledental niet zoo groot 13, is dit reeds een flink begin, hoewel er toch door nog meer loden gebruik van ge- im'aakt moet worden. Daar de heer G. Doeve bet vorige najaar 'als directeur meende te moeten bedanken, Werd in deze bestuursvacature voorzien, door infet algemeene stommen op één na, den beer iBL v. d. Loüo te benoemen, die deze funelio aanvaardde. De lieer "VV. Bink treedt thans als directeur cLeï Bank op. De hoer TV", van Oef fel en, dio als lid der Raad van Toezicht periodiek moest aftre den, weid weder als zoodanig herkozen. Nadat verscheidene vragen waren bcant- 'Wocird en opkelderi ngon waren gegeven en 'de leden werden aangespoord om deze goede 'zaak, die toch eon algemeen belang der tuin ders is, te steunen, en de hoop werd uitge sproken, dat nog meer zich zullen aanslui ten, waartoe zij gelegenheid vinden door zioh bij den directeur of den kassier-boek houder aan te melden, werd de voTgadering door den Voorzitter met oen woord van dank 'gesloten. Voor het visscher ij-examen te 's Gra- venhage zijn geslaagd als schipper op zeil- zeevisschersvaartuigenJ. Groen, A. de 'Jong Lzn. en C. Plokker, allen van Kat wijk. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren een bezoek gebracht aan het Page- huis, in het Lange Voorhout te 's-Gra- venhage, waarin de zetel is gevestigd Vein het boofdcomité van bek Ned Roode Kruis. H. M. werd ontvangen en rondgeleid door Z. K. H. den Prins, voorzitter; luit. generaal J. de Waal, onder-voorzitter; jbr. O. J. A. ltepelaer van Driel, penning meester en jhr. M. Mazel, secretaris van het hoofdcomité. Met groote belangstelling bezichtigde de Vorstin het gebouw en al wat er in te zien is, inzonderheid de verbandkamer. Z. K. H. de Prins heeft bet bescherm heerschap aanvaard van de Nederlandsohe vereeniging „Onze Vloot," te 's-Graven- hage. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins boden gisteravond den burgerlijken autori teiten een gastmaal aan. Genoodigd waren de Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Stat en-Gene raaialle Minis- tors hoofden der Departementen van Bestuur, de vice-president van den Raad van State; de president en do procureur- generaal van den Hoogen Raadde presi dent der Algemeene Rekenkamer; de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land; de directeur van bet Kabinet der Koningin en de burgemeester der. Residen tie. Aan tafel speelde het strijkorkest der Koninklijke Militaire Kapel. Wijlen de beer Louis Fr. Leijds, in leven gepensionneerd majoor-der infanterie te 's-Gravenhage, beeft aan deu Neder- landschen Politiebond f 1500 vermaakt. Men schrijft aan dé „N. R. C.": Te Amsterdam gelijk elders blijven in de Israelietisehe Gem. vele liberaal leven de leden met de orthodoxen in één Ge meente vereenigd. Nu de benoeming van een nieuwen opperrabbijn a«_n de orde is, weneoht men er een, die in staat zal zijn zoowel voor liberalen als orthodoxen iets te zijn, daar reeds lang is geklaagd, dat do geestelijkheid weinig voeling koudl met de liberalen. Moclit do nieuwe opper rabbijn de liberale - gemeenteleden niet genegen zijn, dan is bek te voorzien, dat deze evenals in DuitschlancL zich zelfstan dig gaan vereemgen. —Onder den naam „Kerkelijke Kiesver- eeniging der Nederlandsch Herv. Kerk" is te Middelburg opgericht een kiesvereeni- ging van leden van bet kiescollege der Ned. Herv. Kerk, waarin personen zoowel van ethische, als confessicneele of moder ne richting een plaats kunnen vinden. Het doel is bevordering van het stelsel Aan evenredige vertegenwoordiging. Aanvanke lijk traden 32 leden toe. („ïïbl.") In de gisteren gehouden zitting van den Raad van Rptterdam leidde de heer Spiekman een interpellatie in over bet wei geren van het Beursgebouw voor een Mei- betooging, waarop een volgende maal door B. en Ws. zal worden geantwoord. Hetzelf de Raadslid vroeg tevens vergunning om vragen te mogen stellen met betrekking tot plannen, die hangende schijnen, om te Rot terdam garnizoen te vestigen. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd het verlóf met j5 tegen 3 stemmen geweigerd. Beslist werd, dat het voorstel tot onteigening nabij het Museum Boymans in de volgende ziting nog niet zal worden aan de orde gesteld, doch dat dan eerst zal worden beraadslaagd over de wijze van behandeling. De heer Muller wenscht n.l. meerdere adviezen en de heer Spiek man acht voorafgaand onderroek in de af- deelingen noodfg. De heer B. Duque, var. Amsterdam, «s, naar uit Hamburg aan ,,De Joodsche K o- nik" gemeld wordt, gisteren tot voorzanger bij- de Portugeeechr Taraëlietiscbe Gemeente aldaar gekozer».- De familie hier te lande moet telegra fisch bericht hebben ontvangen, dat de heer H. J. Waleson, assistent-resident van Soe rabaja^ aldaar overleden ia. Blijkens ingewonnen inlichtingen was er bevoegder plaatse geen bericht ontvangen, waaruit zou zijn af tc leiden, dat de dood van dezen Indisehen. hoofdambtenaar in eenig verband zou staan met de Chinee- sche onlusten, te Soerabaja voorgevallen. De heer Waleson keerde ten vorigen jare van zijn in Den Haag- doorgebracht verlof naar Java terug, was tevens voorzitter van den gemeenteraad van Soerabaja en officier der orde van Oranje-Nassau. Na te Amsterdam verschillende offi ciersbijeenkomsten te hebben geleid, de laatste nog gisteravond in liet Gebouw dei- Maatschappij voor den Werkenden Stand, is generaal Booth met den Hoek van Hol land-trein van 0.30 naar Engeland terug gekeerd. Hem werd uitgeleide gedaan door commandant Ridsdel en een zeer groot aantal officieren 'en soldaten van het Leger der Heils, die hun scheidenden Generaal op het perron een lied toezon gen. De gemeenteraad van Bussum heeft besloten tot verbouwing van het gemeente huis volgens een vroeger door B .en Ws. aangeboden voorstel en plan. Do bouwkos ten worden op f S500 geraamd. De gistermiddag gehoude Raadszit ting te Utrecht heeft zich gekenmerkt door een voortdurende obstructie der so ciaal-democratische raadsleden, de heeren dr. J. van Leeuwen en O. de Weerd. De reden van dezeobstructie moet vermoede lijk beschouwd worden een gevolg te zijn van de gehouden besprekingen over en van den afloop van het voorstel van den heer Van Leeuwen in zake de rusttijden en het trampersoneel, toen de Raad met op 2 na (die van de beide sociaal-democratische leden), algemeene stemmen diens voorstel verwierp. Over alles werd door beide hee ren hoofdelijke stemming gevraagd, zelfs over de notulen. Alle voorstellen werden door hen breedvoerig besproken, zelfs de ingekomen stukken. Da J. Keiler,, predikant bij de Ned.- Iierv. Gem. te Dordrecht, heeft voor het beroep naar Kockengen (IJ.) bedankt. De werkcommissie uit de commissie ter verkrijging van verbetorde wetgeving op gebied van dierenbescherming heeft, zoo meldt „De Ned." een ontwerp van wet omtrent dit onderwerp samengesteld, dat aau H. M. is aangeboden. Naar liet orgaan der „Ned. Vereeni ging van Kantoor- en Handelsbedienden" weet méde te deelen, zal binnen korten tijd van Regeeringswego een onderzoek worden ingesteld naar de arl>eids voor waar den, waaronder kantoor-, en handelsbe dienden leven. De Minister -'an Oorlog heeft thans bepaald, dat het algemeen depot van disci pline te Vlissingen met ingang van 1 April xal worden opgeheven. De commissie ter voorbereiding van de herdenking in dit ja-ar van het 300-jarig bestaan van de Beemster heeft besloten die feesten te vieren op 28, 29 en 30 Augustus. Tot ge-neesheer-direteur va.i het zie kenhuis te Deventer is benoemd dr. A. J. Ph. Fesevur, arte aldaar Wij hebben medegedeeld, schrijft liet „Hbl." dat in den Raad van Twisk eon motie is aangenomen, waarbij leedwe zen werd uitgedrukt, dat de heer H. Vijn Cz., op den leeftijd van 76 ja-ren en verhoe rende in lijdenden toestand, nogmaals her benoemd was als burgemeester. Wij hebben echter het antwoord van den burgemeester niet vermeld. En toch ligt hioiin een verklaring waarom hij niet be dankt had. Hij zei nl.: „Ik dacht ook eerst mij niet weder be- ^hikbaar te stellen, doch, mede in overleg met mijn familie, besloot ik nog één jaar inijn ambt te vervullen, zoodat ik het dan 25 jaar had bekleed. Na het indienen van een medisch advies, ontmoette mijn herbe noeming geen bezwaren." BENTHUIZEN. Bij de alhier gehouden -eilkooping van het huis c.a. No, 129 aan de Dorpsstraat, thans nog bewoond door M. Vonk, werd kooper de heer A. Buijs, riecschhouwer te Boskoop, voor f 2350. HAARLEMMFRMEER In het café Dui venvoorde te Nieuw-Vennep had gisteren de verkoop plaats van z.g.n, school schapen, gefokt ten bate der Clrr. 6chool en der R.-K. „eliool aldaar. Er waren ruim 100 stuks, die verkocht werden tegen prijzen van 23 tot 25 gulden. In verband met de flinke bietenprijzen gaat het contractseren bijzonder vlot van de hand. Van het nieuwe z.g.n. speculatief contract wordt evenwel heol weinig gebruik gemaakt; het is slechts een enkele boer, die er eens een paar bunders „aan waagt". Het meest wordt gecontracteerd op gehal te, dus waarbij de prijs afhankelijk is van het suikerperoent. In het zuiden van onzen polder, waar vele landerijen wel goed ge wicht, doch minder gehalte geven, wordt vrij vaak voetstoots gecontracteerd, d.i. tegen vasten prij6 per 1C00 K.G-, ongere kend het suikergehalte. KATWIJK-AAN-ZEE. De Voorstraat is weer een nieuwe winkelzaak rijker gewor den. De heer M. Mugge heeft er n.l. een zaak geopend in tabak, sigaren chocolade, enz. De smaakvolle étalage trekt veler aandacht en is dan ook een kijkje waard. Het strand was vanmorgen ter lengte vau ongeveer een uur gaans bedekt met riet, dat uit zee was aangespoeld. Waar schijnlijk is liet van het dek van een stoom schip afgeslagen, 't kan ook afkomstig zijn uit binnenwateren en met den stroom in zeo zijn gevoerd. Veel waarde heeft lief) niet, want de stengels zijn heel kort. Veel liefhebbers om het te bergen zijn er dan cx k niet. NOORDWIJK. In de zaal van „Hof van Holland" was gisteravond een openbare ver gadering bolegd door den „Nodcrlaudschen Bond. voor Vrouwenkiesrecht." De vergadering werd geleid door de pre sidente, mevrouw Van Eeghen-Boissevain, die een korte openingsreden uitsprak, waarin zij doel en streven van den Bond uiteenzette en de verkregen resultaten kor tel ijk meme reerde. Daarna verkreeg mëj. mr. E. O. van Dorp van Den Haag, liet woemd, om over het vrou wenkiesrecht te spreken. Als resultaat der vergadering mag ge noemd worden de oprichting van een Noord- wijksohe afdeel ing van den Bond met voor- loopig drie bestuursleden: Mevrouw L. J. Berkemoyor, moj. A. C. L. de Grave en mcj. Nelly Sanders. SASSENHEIM. In de laatstgehouden vergadering van ingelanden van den Berg en daatechén polder heeft o. a. een be stuursverkiezing plaats gehad. De voorzit ter, de heer J ac. v\ Schie, was aftredend. In zijn plaats werd gekozen de heer Alke- made met CS stemmen. De heer v. Sehie verkreeg 14 stemmen. De benoeming werd door den heer Alkemade aangenomen. Donderdag is op de algemeene be graafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer De Groot, hoofd der school te Kaag. Bij de groeve, werd de overledene herdacht als mensch en als onderwijzer^ door den School opziener in liet arrondissement Alkemade, en door het hoofd der school, den heer De Ren, van Oudewetering. Ook nog werd het woord gevoerd door een broer van den overledene en door ds. TVezenhage. De zoon dankte voor de eer zijn vader bewezen. De coöperatieve vereeniging „Helpt Elkander" heeft in Concordia" haar alge meene vergadering gehouden, ter bespre king van de balans van het tweede boek jaar. De algemeene indruk was^ dat èn do kruidenierswinkel én de bakkerij goed inar- eheeren. Aan de leden zal worden uitge keerd: 4 pCt. aan de afnemers van den kruidenierswinkel en 2 pCt. aan die van de bakkerij. In het vervolg zullen de zaken niet meer worden gescheiden. Tot bestuursleden werden herkozen do heeren K. Ouckhoorn en C. V? d. Wilden, terwijl tot commissaris werd gekozen do heer D. Zandbergen. TER-AAR. De IJsclub alhier heeft een leden vergader ing gehouden. 32 leden waren; tegenwoordig. Do Voorzitter opende de ver gadering met oen woord van wolkom. Het verslag omtrent de werking der Vereeniging Slot) De familie keerde in het slot terug en Francisca ging dadelijk naar kaar kamer. Oom Satow hielp do beide meisjes en haar verloofden om de gasten te ontvangen en te bedienen. En toen allen heen gegaan waren, liet oom Satow ook terstond zijn wagen voorkomen, nadat hij nog even bij Francisca binnengegaan was en haar in korte woorden had meegedeeld, dat hij ver trouwde bericht te krijgen, wanneer het testament geopend zou worden. En weldra kwam die dag. De zusters zaten met him oom in de kamer van wijlen Friedrich en wachtten de komst van den notaris af. „Te denken, dat de dood van onzen bloeder ons geluk brengt in financieel op zicht, is zoo pijnlijk te dragen, oom," zei Dorotbé, na Jang zwijgen. „Je moet de zaak omdraaien, mijn docu- ter," meende oom bitter. „De vrouw, clic tot eiken prijs jouw huwelijk wilde voorko men wordt door Friedrichs dood gedwon gen je erfdeel tegen haar wil uit te betalen. Zij zal zeker Damitz nu overnemen. Je kunt je erfdeel dan opoischén, wat je bij 'Friedrichs leven niet kon. Zijn vrouw heeft hem ia den dood gedreven." „Oom, u wilt toch niet zeggen...?" „Ik wil niets zeggen. Je broer zocht in de zeileport zijn ongelukkig huwelijk verge ten. Dat is zijn dood geworden." Het was uit oom Anton's woorden te hooren, dat hij zijn eigenlijke meening vr- zweeg. Die was niet anders dan dat hij ge loofde-, dat zijn neef moedwillig den dood had gezocht. „En als ik dan bedenk, dat ikzelf hem tot dit treurige huwelijk heb aangezet," zei oom verdrietig. „Gij deedt het ter wille van Damitz", troostte Dorothé. Zij zwegen weer, tot Francisca doods bleek binuenkwam, gevolgd door den nota ris. Na eenige formaliteiten vroeg de no taris „Is mevrouw bereid het landgoed over te nemen?" „Neen," klonk haar koude stem. „Neen?" riep ocm Satow. „Neen!" zei zij nogmaals. „Dus Damitz moet verkocht worden?" „Ons Damitz onder den hamer!" riepen de meisje ontsteld. „De schuldenlast is zoo zwaar, dAt bij verkoop niet veel over zal blijven," meen de de notaris. „Dus dan kunnen de meisjes haar geld niet krijgen!" riep oom en zijn woede niet meer meester, sloeg hij op de tafel en voegde er dreigend aan toe: „Wij et-aan daar machteloos tegenover; maar, Fran cisca zorg, dat je hier uit de buurt weg komt, want het zal je hier na den verkoop onmogelijk gomaakt worden. Daar zal ik voor zorgen. Komt, kinderen, zoo spoedig mogelijk uit dit huis en iiit haar nabijheid." „Een oogenblik, ik heb hier nog een brief van den heer Satcyyv," zei de notaris. Allen gingen, hoewel met tegenzin, weer zitten. De notaris begon te lezen: „Aan mijn lieve Zusters! Uit vrees, dat het mij niet gelukken zal nog bij mijn leven uw vermogen uit te be talen, heb ik mij verzekerd ten gunste van u beiden voor een bedrag van honderd vijf tig duizend mark, betaalbaar na mijn dood. Indien dus Damitz, wat ik vrees, we gens 6chulden, na mijn overlijden ver kocht zal moeten worden, dan zal dit voor uw financieele positie niets afdoen. Uw liefhebbende broeder Friedrich.'' De notaris legde het papier kalm op de tafel, terwijl de beide meisjes in snikken uitbarstten. Ook oom Anton sprongen de tranen in de oogen. „Die goede kerel," zei hij toen met tril lende stem; „dat is net wat voor hem. Daarvoor heeft hij dus vóór alles nog wil len zorgen. Dus niet uw goud, Francisca, maar de edele gezindheid van Friedrich spreekt hier het laatste woord. Bij den ver koop, die nu volgen gaat, zal ik nog zien een en ander te redden. Ik verzoek alleen nog, dat ik bericht krijg, wanneer gij, Fran cisca, heen gaat. En nu, meisjes, laten wij gaan. Jelui verloofden zullen rr.et ongeduld wachten een nieuw, gelukkig leven gaat voor jelui beginnen. Misschien zal dat het verdriet, op Damitz gel oden, wat doen ver geten." j Zij gingen, zonder ook nog slechts éénmaal te kijken naar Francisca, die als gebroken op haar stoel za*. A1 haar alarmen waren immers mislukt 1 „Zij is ten slol'.e te beklagen, oom," zei Dorothé in het rijtuig. Alles s haar ont nomen, zelfs kan -"j zich niet wreken op ons." „Yoor het gevr\ dat zi> het. waagt Da mitz nu toch nog te koopen, zal ik er voor zorgen, dat het leven baar hier onmogelijk gemaakt wordt. Zij zal gevoelen, dat de menschen haar minachten. En dat zal haar verdiend? loon zijn. Maanden ~;nje:i or rbij. In Mei werd tot den verkoop van Damitz overgegaan. In de familie Satow was de spanning groot; de vraag was cf Francisca bieden zou. Allerlei geruchten deden omtrent de plannen van mevrouw Satow de ronde, maar met zekerheid bleek niemand iets te kunnen zeggen. Eindelijk was heb de groote dag. Talrijk waren de kooplustigen. Allen hoopten Da mitz goedkoop te krijgen. Ook oom Satow was onrustig. Hij kwam al vroeg naar Damitz. Hoe groot was echt-er zijn verba zing, toen hij ook baron Thumm daar ont moette. „Baron gij hier?" „Zooals ge ziet." „Wilt gij Damitz koopen? Dat ware een prachtige oplossing." „Ik heb al heel wat lasten te dragen. Het zal een harde strijd worden. Biedt Francisca ook mee?" „Ik weet het .riet. Misschien maakt zij gebruik van Ben schijnkooper. Men kan van haar a.iles verwachten-" Het bieden begon. Spoedig was de som van vierhonderd duizend mark bereikt. Nu trad de pauze in. Reeds wilde de deurwaar der den naam van den hoogsten bieder her halen, toen baron Thumm kalm riep: „Vijfhonderd duizend 1" De laatste strijd begon. De deurwaarder ging naar binnen, om Francisca te raadple gen. Oom Satow drukte ondertussohen Thumm de hand. „Hoe blij ben ik, dat Damitz in uw han den komt. En Annalen a en uw neef, wat zullen die juichenGe moest eens zien hoe gelukkig het kind is." Zoover komt het niet. Ik ga vanavond alweer terug". „Bent ge nog niet over uw 6trijd heen?" „In geen tien jaar nog, denk ik. Maar als z ij maar gelukkig worclt. Later kom ik naar huri kinderen kijken. Ik wenschte ze hier spelende te vinden." „Kom. Ge vindt nog wel een andere vrouw. Pas op, daar komt de deurwaarder terug." „Achthonderd duizend 1" Dat was het laatste bod van Francisca. „Negenhonderd duizend!" rei Thumm steeds kalm en trad naar voren. Er kwam geen bod meer. De baron had gewonnen. Weinig oogenblikken later klonk heb gerucht van een wegsnorrende auto. Het was Francisca, dio Damitz verliet, om er nimmer weer te komen... „Maar zeg mij nu eens, wie zal hier wo nen, baron, als gil zelf het niet zijt?" vroeg oom Satow, toen zij kort daarop samen een sigaar rookten. „Ja-, kijk eens, ik handel als voogd van Hans. Mijn neef zal nu weldra een vrouw hebben, en een landgoed als dit met- goede joebt en gelegenheid om te zeilen en te vis sollen is jui6t iets voor hein. Ik denk, mijn neef zal een waardig eigenaar kunnen z-ijn voor dit goed. En zijn jonge vrouw zal er zeer gaarne wonen. En wat Francisca be treft, ik denk, zij verkoopt ook nog het meubilair, en dan is het jonge paar gereed." Hier boeg de baron zich plotseling voor over en zei zacht: „Gelooft ge, dat het een ongeluk was, dat Satow deed sterven?1" „Neen. De arme jongen kon niet langer naast een vrouw als Francisca voortleven. En hij heeft zijn verplichtingen tegenover zijn zusters volbracht. Heur kapitaal wordt haar uitgekeerd. Ribbeek en Dorothé kun nen nu spoedig trouwen en h«j> kan officier blijven, wat een geluk rnag liecten. Maar praten wij nooit over onze vermoedens om trent FriedricK" Zwijgend zaten do beide mannen neg eeni- gen tijd en rookten. Zij dachten over 's levens aanvang en einde. Yoor hen was liet einde nabij: maar de heide paren, wier geluk zij haddden helpen grondvesten, wa ren nog jong en krachtig. Hun behoorde d® toekomst.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1