flo, 15959 Donderdag 29 Februari, A0. 1912. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. Kaai* doel gemist. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer f 0.17J. (hooters lettere naar plaatsrnimte. Eleine adratontiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseerenwordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden J 1,10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn j 1.30. Franco per post J.» 1.65. Inschrijving van leerlingen voor de Openbare Scholen der 3de en 4de klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Öelet op artikel 6 der Verordening van 25 tfanuari 1894, regelende de inwendige in richting der scholen, de toelating en het Ontslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. 6 van dat jaar) brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot het doen inschrijven van nieu we leerlingen voor de openbare scholen der 9de en 4de klasse nog gelegenheid zal ge geven worden van den 4den tot en met den leden Maart e.k., in de schoollokalen op do fllinnenvestgracht aan het Plantsoen, aan de iVan-der-Werfstraat, aan de Korte Mare, aan de Langebrug, aan den Mareaingel, aan de Paul-Krugerstraat, aan den ZuidBiugel, *&n de Medusastraat, aan de Havenstraat on in de Brandewijnsteeg, dagelijks (den Zondag uitgezonderd) van des voormiddag*, fialfnegen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien yan halftwee tot twee uren des namiddags; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Februari 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 12 deT Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door P. VAN DEN WIJNGAARD beroep is in gediend tegen hun beschikking van den löden Februari 1912, waarbij de 4de voor waarde, verbonden aan de aan A van den Öuweelen bij besluit van den 5den Juli 1909 verleende vergunning tot het oprichten van >en Ikoper- en blikslagerij in het perceel Hooigracht No. 103, Sectie No. 430, in dien zin wArdt gewijzigd, dab zij zal luiden: „dat in de inrichting tusschen des avonds 8 uur en des morgens 7 uur alsmede op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen geen geraasmakende werkzaamheden wor den verrioht." Burgemeester en Wethouders voornoemd, N., O. DE GIJ8ELAAR, burgemeester» VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 28 Februari 1912. Opleiding voor winkeljuffrouw. Door een vraag, bestemd voor onze Vra- genrubriek, werd dezer dagen onze aan dacht gevestigd op bovenstaand onderwerp. Iemand vrcteg naar een gelegenheid tot opleiding voor winkeljuffrouw. Ouder ge woonte sloegen wij op „Leiddraad bij de keuze van een ambt, betrekking of beroep voor Jongens en Meisjes"; doch zochten daarin tevergeefs naar een zoodanige ge legenheid. 87) „Marie heeft het voor den dag gehaald. Francisca heeft hot eens op een gemaskerd )>al aangehad. Vindt je het niet mooi? 't Zit goed, hè?" Daarna speelde zij haa-r rol weer als vis- flcher, zonder op Friedrichs duister gezicht te letten. Kapitein Giintsch had ook de overeen komst opgemerkt tusschen het visscherspak van Annalena en het kostuum van den vis- Ksher op het gemaskerd bal, dat voor een paar jaar zooveel beweging in de stad had gewekt. „Dus u was indertijd die Hollandsche visscher, mevrouw l'1 riep Güntsch, en hij 'dreigde haar met den vinger. „Niets is zoo fijn bedacht en ingewikkeld, of het komt (och eens aan het licht. Het idee was goed; U bent door niemand herkend. Wat heeft men over dien visscher gesproken l In het Casino hebben wij ons vaak in gissingen verdiept; maar niemand heèft vermoed, dat u die visscher was." „Ja, ik kan het nu niet meer ontkennen. Ik ben voor de verleiding bezweken en heb toen dit visscherskostuum bedacht, omdat ik dan zeker was niet herkend te worden." „Gij hebt ons allen voor den mal gehou den," zei Hintze. „Wat wilt ge, dat ik zal doen om mijn zonde te boeten V' vroeg Francisoa, harte- Ijjk lachend. En daarop wendde zij zich tot Annalena en vervolgde: Toevallig kwam ons in handen een bro chure, bewerkt door mej. Anna J. Jung- man, secretaresse van het Nationaal Bureau yoor Vrouwenarbeid. Misschien biedt dit werkje een welkome gelegenheid om de vraagster te helpen, zij het dan in een anderen werkkring. Wij vonden er cursussen voor huishoud sters, winkeljuffrouwen, voor kantoorbe dienden, voor typisten, voor typewiïtsters, voor aanstaande landbouwersvrouwen zelfs, om over opleidingen voor vroedvrouw, pleegzuster, onderwijzeres, bewaarschooL houderes niet eens te spreken. Maar er wordt blijkbaar voor de opleiding van winkeljuffrouwen hier te lande nog niets gedaan. En toch vormen de winkeljuffrouwen een geheele klasse van vrouwelijke geëmployeer den, waaronder er zijn, die een zelfstan dige en goed betaalde positie innemen, want ieder koopman weet goede krachten in zijn zaak op haar waarde te schatten en goed te betalen en te behandelen. Wij gelooven dan ook, dat meisjes met een behoorlijke ontwikkeling, wel lust zou den gevoelen voor het vak van winkeljuf frouw, wanneea* maar voor een behoorlijke vakopleiding werd gezorgd. Het zou voor den winkelier en koopman zelf ook van groot belang zijn goed ge schoold en opgeleid personeel te bezitten. Klanten te bedienen en zóó te bedienen, dat deze geneigd worden te koopen, het is waarlijk niet gemakkelijk. Ontwikkeling en beschaafde manieren zijn daarvoor een paar der eerste vereischten. Mensohenken- nis en als gevolg daarvan slag om met men- schen om te gaan, kunnen ook niet gemist worden. Wie van nature met deze eigenschappen begaafd is, komt er wellicht vanzelf wel, maar dat zijn er, zooals met begaafden op elk gebied, slechts enkelen. De anderen heb ben leiding, steun, opleiding noodig. En waar er van buiten af nog zoo goed als niets in deze riohting is gedaan, moet de winkelstand zelf de hand aan den ploeg slaan. Hier ligt een vruchtbaar arbeidsveld voor de winkoliersvereenigingen. Laten zij oursussen ter opleiding van win keljuffrouwen oprichten! De veldwinnende beweging naar vervroegde winkelsluiting kon deze cursussen zeer in de hand werken. Menig beginnende vrouwelijke winkelbe diende zal zeker ook nog gaarne zoo'n cur sus volgen. En overigens opene men deze cursussen voor fatsoenlijke meisjes ook uit den burgerstand, die daarvoor lust en roe ping gevoelen, en eenige eigenschappen be zitten, welke naar het oordeel van ter zake kundigen haar voor dit beroep geschikt maken. Men bewijst daarmede in de eerste plaats een dienst aan de voor dit vak opgeleiden, men werkt aan de opheffing van den tot dusverre nog weinig gekenden stand der winkeljuffrouwen, en bevordert tevens het belang van den neringdoenden midden stand, voor wien het veel waard is goed ge schoold, ontwikkeld en begaafd personeel te bezitten. Laat Leiden, dat op onderwijsgebied zulk een goeden naam heeft, ook in dezen eens het voorbeeld geven! „En wat zal ik met jou doen, die mijn geheim verraden hebt? Ik geloof, Friedrich, dat wij haar wat minder vrijheid moeten itoestaan." Francisca keerde zich naar liaar man, die doodsbleek tegen den wand leunde. „Hemel, Friedrich, wat zie je er uit!" Snel trad zij op hem toe en wilde zijn hand grijpen. Maar het kwam niet zoo ver. Hij keek haar met uiterste verachting aan, draaide zich toen om en ging heen. Francisca bleef eerst onbeweeglijk staan, met den rug naar het gezelschap toe, en toen zij zich einde lijk omkeerde, was ook haar gelaat zeld zaam bleek. Koortsachtige gedachten vlogen wild door haar hoofd. Wat was er gebeurd? Was Friedrich zoo bleek geworden bij het zien van het kostuum van Annalena? Nu kwam hij weer binnen en met toornige stem hoorde zij hem tot Annalena zeggen: „Hoe lang denk je nog zoo in mannen- kleeding hier rond te loopen?" Annalena keek hem verrast aan en zei toen teleurgesteld: „Als Francisca zich eens de weelde ver oorloofd heeft, om zoo in gezelschap te ver schijnen, dan mag ik, die zooveel jonger ben, het zeker ook wel doen." De tranen kwamen haar van spijt in de bogen, haar pleizier was uit en haastig liep zij weg, om zich te verkleeden. In de kamer daarnaast liep zij in haar haast den baron tegen het lijf. „Kom", troostte hij, „trek het je zoo niet aan, dat je broer kwaad is, omdat zijn, vrouw vroeger dwaasheden heeft begaan. Als ge eens wist, hoe lief je er zoo uitziet t In zulk een draoht gaan de dames bij ons Leiden, 29 Februari. Morgen, 1 Maart, hoopt de heer P.. Engelbregt-, eerste klerk aan de Sted. Gas fabriek alhier, zijn 25-jarige ambtsvervul ling van deze fabriek te herdenken. Generaal Booth, van het Leger des Heila, is hedenmiddag alhier met den trein van 12 u. 28 m. uit Gorkum, via Den Haag, aangekomen. De komst van den nog krassen grijsaard, die hedenavond in de StacLszaal zal optre den, werd door zeer velen, zoo op het per ron als op den Stationsweg afgewacht. Officieren van het Heilsleger alhier ver welkomden den generaal en zijn staf bij het verlaten van den eerste-klasse-coupé, en daarna schreed het hoofd van het Leger, gevolgd door de zijnen, naar den gewonen uitgang, waar zijn verschijnen werd begroet met gejuich en gewuif. Hij nam plaats in de te zijner beschikking gestelde auto van den heer Zaalberg, in welk gemakkelijk voertuig een bloementuiltij e was aange bracht en reed onder begroetingen van de menigte, waarop hij met een handbeweging antwoordde, naar „Hotel Levedag", zijn tijdelijk verblijf te dezer stede. De heer J. A Repelaer, die onlangs is gekozen tot praeses collegii van het Leidsch Studentencorps, heeft voor di# benoeming bedankt. Geslaagd zijn in Den Haag voor het examen in de nuttige handwerken de da mes L. van der Zaal, te Voorschoten; J. van Hoeken, H. Huntelman, C. W. Loeber en A. W. T. Schaap, allen van Leidenals mede J. E- Faay, van Gouda. Mej. Van der Zaal was leerlinge van mej. M. P. de Sauvage. Met de„Sts.-Ort." zijn verzonden de statuten van den Bond van Gemeente-Po litiebeambten in Nederland, te Leiden. Men meldt ons uit Amsterdam: gister avond hield de Vrijz.-Dem. -vereeniging een druk bezochte jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris consta teerde een opgewekt vereenigingsleven en een flinken groei -van het ledental. Tot candidaten voor het Hoofdbestu.ir werd o.a. gesteld de heer Alings, te Leiden. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den Haagschen gemeenteraad in dis trict II. (vacature dr. v. d. Hoorn) waren uitgebracht 5308 geldige stemmen. Daarvan kregen de heeren C. v. d. Voort v. Zijp (A.-R.) 2587 en J. H. Wameke (U. L.) 2719 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. H. Warneke. De algem. jaarvergadering van den Ned. Aannemersbond zal begin Juli te 's-Hertogenbosch worden gehouden. Te 's-Gravenhage is gisteren in de ver gaderzaal van den gemeenteraad, onder voorzitterschap van mr. dr. Van Roy en, burgemeester van Zwolle, die eerste consti- tueerende vergadering gehouden van de „Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten." Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage bood den heeren bij gelegenheid van deze eerste vergadering een lunch aan in hotel „De Twee Steden,'' waaraan ook deelna men B. en Ws. van 's-Gravenhage. Bij den aanvang van de lunch sprak de burgemeester van Den Haag het welkomst woord, waarbij hij wees op de beteekenis immers vaak genoeg de bergen beklimmen.'' „U vindt er dus niets in, baron?" „Ik heb nooit iets mooiers gezien dan jou en mevrouw Güntsoh in deze kleederdracht. En wie zegt, dat het onbehoorlijk is, krijgt het met mij dan den stok. Maar haaöt je nu, anders gaan de bezoekers weg zonder afscheid van je genomen te hebben." „Ik geloof werkelijk, dat het 't beste is, dat ik heelemaal niet meer te voorschijn kom. Mijn wangen zijn nat van tranen en mijn oogen rood." „Zooals je wilt," zei hij, en dacht daarbij, dat het inderdaad nog het beste was, dat zij niet weer naar binnen ging, omdat zij dan ook rijn neef niet weer zou zien. „Gij rijt altijd goed voor mij, baron t Ik ben nu weer heelemaal getroost. Mijn broe der is natuurlijk bang, dat er praatjes ko men over Francisca, dat rij zoo iets doet. Daarom is hij zeker zoo nijdig op mij ge worden. Nu, goeden nacht baron. Wat hebt li zioh vandaag ingespannen om ens te ver vermaken Dat is uw neef ook opgevallen." Dat laatste bedierf alles weer voor den baron. Boos ging hij terug naar de zaal. Hij zocht. Friedrich. Deze stond met ernstig ge richt, blijkbaar verstrooid, te midden der gasten, die zich gereed maakten om heen te gaan. Toen allen heengegaan waren, wenschte ook baron Thumm gastheer en gastvrouw goeden nacht. Op rijn kamer gekomen be merkte hij, dat hij beneden iets had laten liggen. Hij ging de trap weer af en werd! ongewild getuige van het volgende gesprek tusschen Friedrich en Francisca. „Blijf nog een oogenblik hier, Franoisca'j ik heb je wat te vragen, van de Vereeniging, die haar zetel in Den Haag zal krijgen. Aan de gemeente Amsterdam is een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een bedrag van ten hoogste f 5-10,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen a'an de Algemeene Woningbouwvereniging, ten behoeve van den bouw van 67 woonhui zen, met te zamen 226 woningen. Reeds werd meegedeeld, dat te Am sterdam door het Plaatselijk Comité der Katholieke Sociale Actie pogingen worden in het werk gesteld om te komen tot op richting van een R.-K. Politiebond. Heden avond zal wederom een vergadering worden gehouden om tot dit doel te geraken. Door een R.-K&th. politiebeambte is gis teravond op de versohillende politiebureaus cn -posthuizen een circulaire, gericht aan zijn R.-K. ambtsbroeders, verspreid, waarin de schrijver er op w\jst, dat hem geenerlei motieven bekend zijn voor de oprichting van een R.-K. Politiebond. Hij acht het noch noodig, noch gewenscht, dat de politie mannen zioh in verschillende groepen ver doelen. In deze circulaire wordt nog in herinnering gebracht, dat tot de oprichters van den (neutralen) Amsterdamse hen Poli tiebond de heer Passtoors behoord heeft. Gisteravond deed in de Nieuwe Kerk de dertigste predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, db. A. G. H. van Hoo- genhuyzen, zijn intrede, met een predikatie over 1 Petrus 4 vers 10 en 11. Aan het einde der godsdienstoefening zong de zeer talrijke schare den nieuwen leeraar Psalm 134 vers 3 toe. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 21 tegen 17 stemmen aangenomen het voorstel-Van den Tempel, om het ver voer met de pontverem over het IJ, Do RuyterkadeBuiksloterweg en de Ruyter- kadeValkenweg kosteloos te doen ge schieden. De installatie van den nieuwen rab bijn der Ned.-Isr. Gem., den eerwaarden heer L. Sarlouis, zal Donderdag 28 Maart in de nieuwe Synagoge te Amsterdam plaats vinden. De Raad van Kampen heeft besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van het voorloopige bestuur der Vereeniging tot oprichting van een Openbare Leeszaal en Bibliotheek, om een jaariijksch subsidie van f 1000. ALPHEN. Niet de Raad van Alphen, maar die van Aarlanderveen besloot om te trachten bet dorp Aarlanderveen van gas te voorzien. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp ia een schermvereeniging opgericht met aan vankelijk een tiental leden. Heb onderricht zal worden gegeven de or den tweeden lui tenant der Landweer V. d. Berg, te Am sterdam. KOUDEKERK. Gistermorgen werd een werkman van de gasleiding door een col lega zoodanig bij ongeluk met een pikhou weel in don rug getroffen, dat een bloe dende wond ontstond en dr. Baai*, den man. moest verbinden. Vermoedelijk zal hij wel eemigen tijd rust moeten houden. Gisteravond gaf voor 'een stampvolle zaal Koudekerk'a Kindoirzangschool haair jaar- „Ik ben zeer moe en zou graag willen slapen." „Wat ik met je te bespreken heb, is in weinig woorden afgedaan. Ik zal in elk ge val zoo kort mogelijk zijn. Dus het ie juist, niet waar, dat je indertijd op dat bal in het kostuum van een visscher benb ge weest?" „Als je het gemaskerde bal anderhalf jaar geleden bedoelt, ja. Interesseert je dat? Jij was toen toch nog in den rouw ovefr je vaders dood?" „En als ik er nu tooh eens geweest was?" Jij, jij was op het feest?" „Door mijn liefde voor jou gedreven, ging ik er heen; ik wilde een poging doen om je te naderen zonder dat iemand het vermoedde. Ribbeek leende mij zijn Fausfe- kostuum. „Ribbeek? Jij waart dus de Faust op het bal?" „Ja. Ik heb toen met je gesproken zon der het te weten en jij daoht, dat ik Rib- beok was. Francisca trad met opgeheven hond op hem toe. „Hoor toch eerst, Friedrich." Hij sohudde driftig haar hand van zijn schouder. „Wat zal ik hooren? Mijn geloof in je ïs geknakt. Heb is tevergeefs. „Ben ik je niet trouw geweest, Friedrich? Heb je iets gemisb in onze samenleving?" vroeg zij met zachte stem, terwijl de tranen haar in de oogen sprongen. „Dat komt niet door jou. Als Ribbeek niet een man van eer geweest was en een zoo trouw vriend, zou heb heel anders met jouw trouw gegaan zijn. En toen je be merkte, dat hij mijn zuster liefhad, besloot lijksche uitvoering in de Openb. Sohool. Dé nummers werden keurig gezongen. liet laatste nummer de Kerstcantate van Cabli. van Rennes, en gezongen door de 2de klasse, inet medewerking van het Dameskoor, was oen waardig slot. Ook enkele voordrachten; vielen bijzonder in den smaak. Het was dan ook in aller geest gesproken, tóen de hoor Van Driel namens hot bestuur, allen dankte voor het welslagen van dezen avond, in het bijzonder den directeur, den heer Joh. Kres, van Oegstgeest on den heer P. Segaar, nit Leiden, die geheel belangloos de KeTstoantato accompagneerde. LEIDERDORP, Gisteravond vierde dé Chr. Jongel i ngs vereeniging „Bidt en Wetrkt" feestelijk haar zovenjarig bestaan in de oatediisatiekamer der Ned.-Herv. Gein. Dezio bijeenkomst wörd, na gemeenschappelijk ge zang. geopend met gebed door den eer cv voorzitter, ds. J. Nierstrasz, die alle aanwe zigen, waaronder vele afgevaardigden van zusrtor-vereenigïngen, hartelijk welkom heet te, waarna de secretaris on de penningmeester liun v<$rslagen uithrachtea. De avond weird gesleten met heb ten beste geven van voor drachten, sainjonspraken en mnziek. De voor drachten waren heel aardigde samenspraken werden goed uitgevoerd en wijl deze nogal luimig waren, kwamen de lachspieren raeer- inelen in beweging. Deze nummers van het programma werden verdienstelijk afgewisseld door hot ten go- hoore brengen van eenige muziekstukken op viool, klarinet en orgel. Aan het einde dankte ds. Nierstrasz de- gienen, die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen, alsmede den burgemees ter, die door rijn aanwezigheid gedurende oen deel van den avond, blijk van zijn belang stelling gaf. Geëindigd werd met psalmge^ zang cn dankzegging. Het was een recht gezellige avond, waar- Op de leden met genoegen kunnen terug zien. Het aanbal leerlingen aan de Christe lijke, door de gemeente gesubsidieerde bej waar sohool bedraagt 62 en wel 21 jongens beneden 6 jaar en 11 daarboven; 24 meisjes beneden 6 jaar en 6 boven dien leeftijd. Gisteravond hielden de leden der Cluriste^ lijkje Sohool in het gebouw „Irene" een ver gadering. Bij afwezigheid van den voorzit, ter, 'den heer J. W. Koning, werd zij ge-, opend door don eere. voorzitter, ds. F. H. Woudstra-. Na heb lezen der notulen en het verslag van don penningmeester, werd over gegaan tot verkiezing van drie bestuursleden. Als zoodanig werden gekozen de heeron S, J. van der Stoel, M. Splinter cn A. G. van Osnabrugge, die zich' allen de keuze lieten welgevallen. Daarna hield ds. Woudstra een," lezing over: „Hot verband tusschen Kerk! en School", waarop oonige bespreking volgde. De vergadering werd hierna op de gebruik kelijke wijze gesloten. LISSE. De R.-K. Drankbesbrijdersver- eeniging St.-Jan den Dooper" zal over eemigen trijd in het bezit komen van een' vaandel. Een daar'oor speciaal gekozen commissie heeft een beroep gedaan op de offervaardigheid van alle katholieke inge zetenen, met een zoodanig gevolg, dat heb benoodigó'e bedrag op een zeer klein gedeel te na, bij elkaar is. De vervaardiging van het vaandel ia op gedragen aan den heer J. H. Lindeman te 's-Gravenhage. je hem en haar met je haat te vervolgen, nietwaar? Alles is mij nu duidelijk. Inder tijd heb je je voor geld en goed aan den ouden Stephany verkocht en daarna ben jo hierheen gekomen met je millioenen, om te pogen Ribbeek te winnen. En toen hij niet wilde, besloot je het langs een omweg te beproeven. Die weg liep over Damitz en jé trouwde meb mij. Ribbeek is echter stand vastig gebleven. Hij heeft alleen Dorothé hef." „En heb jij mijn millioenen niet ger bruikt?" vroeg __zij en verhief zich nu trotech. Zij voelde, dat zij haar invloed op hem verloren had, en wilde hem nu ten minste nog verootmoedigen. „Ik heb jo niet in de eerste plaats om je geld getrouwd. Ik had je liefmaar het is waar, dat je geld mij welkom was." „Aan mij heb je het te danken, dat jé' Damitz behouden hebt." „Daar ben ik je dankbaar voor. Maar jij hebt voor het altaar op onzen trouwdag een leugen uitgesproken. En je deedt dab met te meer gemak, omdat je het al eer gedaan hadt!" „Friedrich 1" riep Francisoa luid. „Ik wil geen schandaal; anders liet ik mij van je scheiden." Zij deed een stap terug en zei, steeds driftiger wordend: „Ik heb je niets ontnomen; niets mis daan." „Je hebt mij alles ontnomen en zeer be drogen. Ik gaf je een eervollen naam en dien hadt je noodig, want je vorige naam had geen goedien klank in de gezelschaps-» wereld." (Wordt vervolgd-)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1