Maandag 26 Februari» <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz, Gemengd Nieuws. N<>, 15956 a* \mz LEID PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. (Irootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden l.io. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1 1.30. Franco perjiost1.65. Besmettelijke ziekte. ROODVONK. L De Burgemeester van Leiden; - Gelet op artikel 21 der Wet van 4 Den oember 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter algemeene kennis, dat in de Lweek van 19 tob en m,et 25 Februari 1912 ^tóügifte is gedaan van 1 geval van Rood vonk en dat in die week geen personen 'jtan die ziekte zijn overleden. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 26 Februari 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis dat door GERARD CANNOO, Wijnhandelaar, wo nende te Leiden, een verzoekschrift is inge diend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, in de benedenlocaliteit van het perceel Hooge woerd No. 117. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Februari 1912., Leiden, 26 Februari. In do alhier gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders in de N.V. „Eerste Leidsche Hulpbank met Winst- •deeling", gevestigd te Leiden, werd de balans en winst- en verliesrekening over het tweede boekjaar 1911 goedgekeurd en be sloten, na afschrijving van f 61.25 op op richtingskosten en f 42.13 op materiaal, het winstsaldo ad f 8.76 op nieuwe rekening over te schrijven. Uit het door de directie uitgebracht ver slag bleek, dat in het afgeloopen jaar wa- en ingenomen 333 aanvragen, waarvan toe gestaan 280 tot een bedrag van f 47,983.30. Door debiteuren werd afgelost f 40,847.80, zoodat op 31 Dec. 1911 uitstond een bedrag van f 29,868.60, verdeeld over 232 leeningen of gemiddeld f 128.70 per leening. Alle aflossingen kwamen geregeld binnen, en de Bank bleef ook nu weer voor verlie zen gespaard. Het geplaatst maatschappelijk kapitaal bedroeg op uit Deoemh&r 1911 f 31,500, waarop gestort f 18,525. In dit jaar wer den 40 aandeele® geplaatst, waarop gestort •f 8000. De Ambaok te school alhier heeft weder 'de inschrijving voor nieuwe leerlingen ge opend. Op die school bestaat gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame tim merlieden, meubelmakers, modelmakers, huissmeden, machinebankwerkers, construc tie werkers, vuurwerkers en huisschilders. De „Martha-Stichbing" te Alpben aan den Rijn heeft ontvangen uit Breukelen 'door H. D. W. v. C. van mevr. douair. L. O. Q. van U., geb. W. van C., duizend gul den. Bedanikt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Gameren door da S. J. Lan gen, te Gouda Aangenomen is heb beroep naar de Rem. Gem te Waddingsveen door den heer O. M. IA. A. Lindeman, prop, to Leiden. Voor de akte nuttige handwerken zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames E. E. Duyn en J. E. Edouw, beiden van Gouda. Prinses Reuss, geb. prinses van Sak- ben-Weimar-Eisenach, is Zaterdag, na tien dagen in de Residentie te zijn geweest, naar (Weimar vertrokken, uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin-Moeder. Benoemd is tot directeur der gem.- ^asfabriek te Voorburg de beer J. H. Sohen- ue, onder-dir. van de lichtfabrieken te iZeist. Te 's-Gravenhage bestaat bet voorne men het eeuwfeest van Neerlands onafhan kelijkheid te vieren door het houden van een tentoonstelling voor kunstnijverheid. Mocht, wat in de bedoeling schijnt te lig gen, besloten worden tot stichting van een gebouw voor het houden van permanente tentoonstellingen, dan zou de Regeering be reid zijn dit plan financieel krachtig te steu nen. Is ,,Het Vad." wèl ingelicht, dan zal de gemeente behalve een terrein aan den Wa- ge naars weg, f50,000 in de kosten van bet gebouw ter beschikking stellen, in weKk geval de Regeering een gelijk bedrag zou geven. Tot directeur der overdekte zwem en bad-inrichting te Rotterdam is benoemd de heer C. Vijverberg, uit Vlaardingen. In 1911 werden 89,318 baden genomen. B. en Ws. van Alkmaar besloten bij wijze van proef gedurende het a.s. zomer halfjaar, aanvangende 1 April en eindigen de 1 October het uur van opening der groo ts Vrijdagsohe kaasmarkt een halfuur te vervroegen en dus te doen aanvangen te halftien. Uit de „N. R. C." hebben wij een be richt opgenomen aangaande ds. Joh. Stef- fens, predikant bij de Geref. Gem. te Lan- gerak b/z. de Lek Ds. Steffens heeft neb blad in bijzijn van een zijner kerkeraads- leden verteld wat er werkelijk is voorgeval len, en daaruit blijkt, dat het bericht on juist is geweest. Men schrijft ons uit Haarlem: Met de aspholt-gesehiedenia staat het zóó: Verworpen is door den Raad het voorstel van eenige leden, om nu reeds te besluiten tot asphalteering detr hoofdstraten van sta tion tot Hout, maar daarna is aangeno men het voorstel van den heer Thijssen en enkele anderen, om terstond de Barteljoris- straat te asphalteeren, maar tevens tegelij kertijd de ondergrondsohe werken in Kruis weg, Kruisstraat, Groote Houtstraat en Anegang, die voor eventueele latere asphalteering noodig zullen zijn, ter hand te nemen. Dit voorstel ging verder dan dat van B. en Ws., die de Barteljorisstraat wil den asphalteeren, zonder meer, en geeft ge legenheid, wanneer het asphalt in genoem de straat bevalt, ook over te gaan tot asphalteering der andere straten, zonder dat daartoe alles weer behoeft te worden opgebroken. Wat aangaat de kermis: de meerderheid van B. en Wa verklaart zich tegen heb voorsteü-Bregonje om haar af te schaffen. De Amsterdamsche Politiebond heeft aan den Raad verzonden de motie, aange nomen in de op 13 dezer gehouden vergade ring. In die motie geeft de Bond als zijn oordeel te kennen, dat door invoering van de voorgestelde wijzigingen de dienst over heb algemeen met wordt bekort, en dat het bezwaar van 24 uren dienst achtereen om de 14 dagen niet zoo bezwaarlijk is als 't totaal gemis aan vrijen tijd en andere bezwaren in verband met huiselijke omstandigheden, welke aan de voorgestelde wijziging verbon den zijn. De vergadering van Moderne Theolo gen zal den 16den en 17den April worden gehouden in het „Gebouw voor den Wer kenden Stand", te Amsterdam. AALSMEER. Dt gemeenteraad raamde op de gemeentebegrooting voor 1912 den post jaarwedden voor veldwachters op f650. De post, door B. en Ws. op f1150 gesteld, werd hierbij verlaacra' met f 500, „als protest tegen de wijze, waarop het politietoezicht in de gemeente wordt uit geoefend." .De p voar kleeding en uit rusting van de veldwachters word geraamd op f75; deze post was oorspronkelijk voor twee veldwachters geraamd op f 150. Blijkens provinciaal blad hebben Gede puteerde Staten van Noord-Holland1 thans de door B. en Ws. voorgestelde bedragen alsnog op de begrooting gebracht. LEIDERDORP. In de jaarvergadering der landbouwvereeniging, die door onge steldheid van den voorzitter den heei A. van Leeuwen, werd gepresideerd door den heer J. de Graaf, werd medegedeeld dat het aantal leden bedraagt 34 en dat in kas was f 31.32. De commissie van veevoeder- onderzoek bracht verslag uit van haar werk zaamheden. Zij had laten onderzoeken een Amerikaansch lijnmeel, leverancier de graanhandelaar A. van Nood; verder een monster lijnmeel van de fabriek Sillevis en Rutten; een monster van Dros en Hooge- veen, te Alplien; twee monsters van H. W. Koning, te Zoeterwoude; benevens een monster Glutemeel van den heer Witsen- burg, te Amsterdam. Duidelijk kwam het nut der onderzoekin gen uit; de leden zijn daardoor in staat te beoo'rdeelen wat het beste en voordeeligste veevoeder is. Verder kwam ter sprake de invoer van vet vee in ons land; gewezen werd op de on billijkheid, dat voor een rund, uit het bui tenland ingevoerd, slechts f 7 aan inkomen de rechten behoeft te worden betaald, ter wijl daarentegen voor inlandsch vee, dat ge slacht wordt, 10 pOt. van de waarde van het beest aan accijns betaald moet worden. De vergadering was van oordeel, dat het op haar weg lag op deze zaak de aandacht te vestigen, omdat bevoorrechting van buitenlandsch vee boven eigen niet billijk is. Tot bestuursleden werden herkozen de beide aftredenden, namelijk de heeren A. van Leeuwen, voorzitter, en W. Samsom. De waarnemende voorzitter deelde nog mede, dat binnenkort voor de Vereeniging als spreker hoopt op te treden de heer Van der Slikke, landbouwonderwijzer. De opgewekte en gezellige vergadering, die ach kenmerkte door het behandelep van practische vraagstukken, betrekking heb bende op bet landbouwbedrijf, werd daar na gesloten. LISSE. Door het zachte weer der laat ste dagen zijn de gele (krokussen en ook een paar soorten vroegere blauwe in bloei ge komen. De hyacinten zijn zoover gevorderd, dat zij in deze week overal geheel ontdaan moeten van het dek. Verschillende hoeken zijn dan ook reeds „bloot". De planten ko men prachtig en frisob van onder het dek te voorschijn, NOORDWIJKERHOUT. Na de verbou wing van de R.-K. sohool, welke spoedig gereed zal zijn, zal ooik in het leerplan wij zigingen gebracht worden. In het vervolg zullen nieuwe leerlingen om de 9 maanden worden toegelaten n plaats van om het jaar. OEGSTGEEST. In verband met het on geluk bij Postbrug tusschen Oegstgeest en Sassenheim, waarvan wij Zaterdag reeds melding maakten, kunnen wij nog het vol gende meedeelen. Een stoomtram naderde uit de richting Haarlem. Behalve de ge wone wagons bevond zich achteraan een lor rie. Uit de richting Leiden komt een rijtuig. Juist in een bocht zullen ze elkaar pas3ee- ren, doch het paard schrikt, maakt een zij sprong, waarvan het gevolg was, dat de lorrie uit de rails werd geworpen, het '"ij- tuig beschadigd en het paard op twee plaatsen gewond. Nadat de ontspoorde lor rie verwijderd en de veg weer vrij gewor den was, konden de trams uit Leiden was er intusschen ook een op de bewuste plek gearriveerd hun reis voortzetten, doch nieb dan na een vrij lang oponthoud. OUDEWETERING. Aan N. Th. van der Meer, scheepmaker alhier, is vergunning verleend tot het oprichten van een scheeps timmerwerf op het perceel kadastraal be- kend Sectie B Nos. 1359 en 1364. RIJNSBURG. In de laatst gehouden ver gadering van het Hoofdbestuur der Algem. Vereen, v. Bloembollencultuur is tot ïid- plaatavervanger in het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandiel benoemd, de heer S. Schoneveld, alhier. Bij den landbouwer Gl., alhier ia een geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd. De besmette stal wordt dag en nacht bewaakt. SASSENHEIM. Zaterdagavond ongeveer halftien liep alhier in het dorp een vrouw, die door kleeding en handelwijze de aan dacht van den veldwachter Posthumus trok. Deze nam haar mee naar zijn huis en be merkte al heel spoedig met een (krankzin nige te doen te hebben. Na informatie, door dr. Quant, bleek de vrouw een ver pleegde van „Endegeest" te zijn. Drie zus ters dezer inrichting kwamen bij elven met een rijtuig de patiënt halen. VOORSCHOTEN.^ In een adres aan den Gemeenteraad deelt het bestuur van de af- deeling Voorschoten van het Groene Kruis mede, dat voor de Wijkverpleging voor de Protestanten voorloopig tot 1 Jan. a. b.. wordt noodig geacht f 600, waarvan door het Groene Kruiis uit een afzonderlijk fonds „Wijkverpleging" f 200 zal worden bijge dragen, door het NecL-Herv. Armbestuur eveneens f 200, en door liet Gereformeerd Armbestuur f 35. B. en Ws stellen nu voor aan het Groene Kruis f 265 subsidie te ge ven, onder voorwaarde, dat daarvan f 100 worde uitgekeerd aan de R.-K. wijkverple ging. Zulks is berekend naar de verhouding van hot aantal Protestanten en Katholieken bij de laatste volkstelling. De Raadsvergadering wordt nieb Dins dagavond 27 Fehr., maar Woensdagavond 28 Febr. gehouden. VALKENBURG. Voorafgegaan door een vergadering van het Hoofdbestuur afwe zig met kennisgeving de heer Van Steyn hield Vrijdagavond de „Harmonie" haar al gemeene vergadering, bijgewoond door den directeur, den heer A. J. Hupkens, en 21 werkende leden. Te acht uur opende de voorzitter, de heer P. Lotsy, de vergadering. Na de behandeling van enkele ingekomen stukken vraagt de voorzitter den directeur te willen mededeelen in welken staat de instrumenten verkeeren. De heer Hupkens veilklaart, dab deze, behoudens een paar oude, dank zij de goede zorg der leden, in gunstige conditie zijn. Ook het jaarverslag over 1911, dat nu volgde, stemt bemoedigend: het hoofdbe stuur onderging geen verandering; de re- petitiën werden trouw bezocht en de mu ziek met ernst beoefend; een paar leden vielen uit, doch weer nieuwe traden toe. Verblijdend was ook het batig saldo, waar mee de rekening van den penningmeester sloot. Zonder bezwaar volgde nu Het besluit, om de tent, waarin bij gunstig weer de repeti- tiën worden behouden, de noodige herstel ling te doen ondergaan. Het laatste punt van de agenda luidde: „Herdenking van het tienjarig bestaan der vereeniging, op 29 Juni e. k." Algemeenen bijval vond het voor stel dit feit in een uitvoering te belichamen en de burgerij uit te noodigen dien datum aan de leden een of andere verrassing 1.e bereiden. WARMOND. Gisteravond vergaderde de onderafd. van den Ned. R.-K. Volksbond Sassenheim en Omstreken „St.-Barbara". Een voorstel van den heer Heijmans, om van deze onderafd. van den N. Ik-K. V. te maken een afzonderlijke vereeniging, die, afgescheiden van de Volksbon daf deeling, geheel parochiaal zou werken, werd na eenige toelichting en bespreking met 26 tegen 4 stemmen aangenomen. Door dit be sluit komt ook wijziging in de werking der Vereeniging; en zullen voortaan ook niet>- leden van den N. R.-K. V. door de Vereeni ging begraven kunnen worden, echter met als tot heden de leden, nL gratis, doch tegen een tarief van f 15, waarvan f 10 voor draag penningen en f 5 ten voordeele van de kas. De boomenrij langs het z.g.n. „Over- bosch", de overplaatsing van het „Huys te Warmont", gaan, zegt men, verdwijnen. Dat die hooge populieren, een respecta belen ouderdom hebben, laat zich wel aan zien, doch het zal er erg kaal worden. De laatste storm heeft er al veel heb voetje ge licht, doch als alles weg gaat zal in den zomer het schaduwrijke van den weg go- heel verdwijnen. Of komt er weer een nieu we rij jonge boomen voor in de plaats? Biji Kon. besuit is den reserveduit. A. J. B. Burgers van het 4de reg. vesting^art. op verzoek eervol ontslag uit den mpitai- ren dienst verleend, en is aan P. L. Hon- ooop, burgemeester van Zuilichem, toestem ming verleend om tot 1 Maart 1914 te Zalt- Bommel te wonen. Door een bijzondere vergunning van het bestuur van de Stichting zijn mej. Eck stein, uit Boston, en eenige andere dames en heeren van de Vredesbeweging in de ge legenheid gesteld het in aanbouw zijnde Vredespaleis in Den Haag te bezichtigen. Aan het bezoek, dat uitging van de Haag- sche afdeeling van „Vrede door Recht", namen deel de heeren jhr. mr. Van Asoh van Wijok en mr. Ankerman, leden van de Tweede Kamer, en verder mevrouw De Witt-Andringa de Kempenaer, freule Bac ker, de heer en mevrouw De Jong van Beek en Donk, mevrouw Bakker Bosse en de heer v. d. Vies, uit Amsterdam. Mej. Eckstein stelde den opzichter, die de bezoekers rondleidde, verschillende exemplaren van de wöreldpetdtie ter hand, opdat deze door het werkvolk, dat het Vre despaleis helpt tot stand brengen, zouden worden geteekend. Mej. Eckstein is ook door den Minister van Staat Staatsraad Asser ontvangen. 8 o h o u w b u r g p 1 a n n e n in Den Haag. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders in de naamL ven. nootschap Gebouw voor Kunsten en Weben schappen te 's-Gravenhage, werd machti ging verleend tot aankoop van den tuin van wijlen mevr. Gebel en van het kantoor der firma Landry aan de Heerengracht, en voorts tot het aangaan van een geldleening groot hoogstens f 300,000, alsook om tot ze kerheid dier geldleening de eigendommen der vennootschap te bezwaren. Verder werd nog machtiging verleend om casu quo met het bestuur der gemeente 's-Gravenhage in onderhandeling te treden in verband met het verzoekschrift dd. 12 Febr 1912. De in ons land aangekondigde Wül'lner- Boa-conoerten zijn wegens ongesteldheid van dr. Wüllner afgezegd en tot na Pasohen uitgesteld. De jury van de door het tijdschrift „Die Woche" uitgeschreven prijsvraag voor mi litaire marschen heeft niet minder dan 3791 inzendingen moeten doorworstelen. Vier er van werden bekroond met prijzen van resp. 3000, 2000, en twee van 1000 Mark, terwijl nog elf andere inzendingen door het tijd schrift werden aangekocht. De vijftien mar schen zullen binnenkort in een afzonderlijk nummer verschijnen. Gemeentelijke ontsoicttingg- «liensteu. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de minister van binnenlandsohe zaken het vol gende geschreven aan de Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën: Bij de behandeling van het wetsontwerp, dat geleid heeft tot de wet van 14 Juli 1910 heb ik eonig vooruitzicht geopend, dat ik aan de Staten-Generaal zou voorstellen, om aan de gemeenten, die een goeden ont smettingsdienst hebben, een Rijksbijdrage te verleenen van 50 pCt. van de waarde, die de voorwerpen en goedeTen, tot dien dienst behoorende, zouden bezitten op het oogenr blik, dat genoemde wet in werking zou treden. Naar aanleiding daarvan verzoekt de Mi nister dat college hem eon opgave te willen doen van de gemeenten, waarin een go< meentelijken ontsmettingsdienst bestaat; van de gebouwen, goederen en verder ma teriaal, die tot den ontsmettingsdienst be* hooren, en van de waarde, welke die ge bouwen, enz. op April a, s. ongeveer zu/ len bezitten. Het Bioscope-theater alhier heeft weer een zeer afwisselend prograra.-. ma. Waarop wij in 't bijzonder willen wijzen is: het geeft als hoofdfilm „Cyrano de Ber gerac," welke heldencomedie van Edmond Rostand hedenavond in den Schouwburg door Albert Vogel wordt vertolkt. Er heeft zich een 1 i e f) d o a- drama afgespeeld. Halfelf nog gisteravond stonden twee geliefden op 'n bruggetje op den Vinkweg, dat naar 't land' van den heer Schild leidt; plotseling bezweek de leuning van de brug en ziet, de geliefden stortten in de sloot. Het was een heele trek voor de redders om hen er uit te krijgen. Omtrent het vinden van het lijk in a'e Ringvaart van den Haarlemmer- me enne er waarvan wij Zaterdag melding maakten, kan nog het volgende worden medegedeeld Bij het onderzoek is gebleken, dat het niet het lijk van een man, maar dat van een jonge vrouw van plm. 20 jaar is. Nictf alleen heb hoofd en de rechterarm maar ook'1 het linkerbeen tot aan de knie is er blijk* baar afgeslagen. Ook vertoonde 't lichaam nog verschillende wonden. Daar het lijk geen enkel herkenningsteeken vertoont, zal het moeilijk door iemand kunnen' word on herkend. Aanvankelijk is er wel vermoeden ge weest, dat er misdrijf in het spel was, doch cfit zal wellicht wel nimmer worden opge lost. De Justitie heeft verlof tot begraven gegeven, zoodat het heden ter aarde be steld zal worden. Toen de direoteur van de Haagsche Bioscoop in de Boekhorsstraat in zijn kantoor kwam, zag liij, dab de brand1- kast was gekanteld, aan do achterzijde ver nield en dat er een bedrag van ongeveer 70 gulden uit was verdwenen. De dieven' zijn waarschijnlijk over het houten hek, dab de voorplaats afsluit van de Boek» hoTststraat geklommen, hebben het raampje! van het kantoor geforceerd en zijn zóó bin» nengekomen. Met politiehonden is gebracht een spoor van -de daders te vinden, doch tot nu toe bleven die pogingen vruchteloos. Ook zijn in en buiten het kantoor vingerafdrukken genomen. Een der ongenood© gasten schijnt bij het bahnenklimmen in het kantoor of bij heb verlaten daarvan getrapt te hebben op het drukkussen van een stempel, want van het raam tot aan het hek werden sporen gezien van aniline. Niet onvermakelijk is, dat de directie der bioscoop voor Zaterdagavond juist als nieuwste suocesfilm had aangekondigd: „Een onaangename verrassing." Wegens gebrek aan ruimte in de Oranje-kazerne te 's-Gravenhage zal door een bataljon van het reg. grenadiers en jagers van 26 Aug. tot 21 Sept. een kamp worden betrokken op de vlakte van Waalsdorp. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft den Raad van Schiedam doen weten, dat Rotterdam bereid is aan Schiedam electrischen stroom te leveren. Bij het sloopen van den Park- sohouwburg te Amsterdam is Zaterdagna middag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie sloopers waren bezig op den koepel, waar van het bovenste gedeelte reeds verdwenen was. Toen eenige ijzeren bouten rondom losgeslagen waren, gevoelden zij plotseling, dat er beweging in kwam. Stuksgewijze stortte de koepel, uit ijzer geconstrueerd, omlaag in de stalles. Een van de drie werk lieden had nog gelegenheid op den muur te springen, waarop de koepel rustte; de beide andere echter, E. V. en J. L., vielen mede. De hoogte van hun val wordt geschat op 20 a 25 meter. Eerstgenoemde werd zoo zwaar verwond, dat men voor zijn leven vreest; de toestand van den ander laat zich minder ernstig aanzien. Beiden zijn per auto-brancard naar het ziekenhuis gebracht.. De brandweer was nog uitgerukt, maar haar hulp bleek niet noodig, daar de beide werklieden boven op het puin en geheel vrij lagen. Een onderzoek van de politie heeft niet aan het lioht gebracht, dat aan iemand de aohuld van dit ongeluk te wijten is. Den arbeiders wa^ met bijzondere klem aange maand bij het sloopen van dit gebouw uwi buitengewone omzichtigheid te werk te gaan.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1