Mo. 15951 Dinsdag 30 Februari, A°. 1912. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Kaar doel gesnast. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I l 2 f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. franco per poBt 1.65. Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Greetec» letters naar plaatsruimte. Hleiue ndvertentiën van 30 woorden 40 Oeata contantelk tiental woorden neer 10 Oents.Voor het iacasseerea wordt/'O.OS kerekend. PRIJS DER ADTERTENTIEN: HIXBEBWET. Burgemeester em Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lsbe alinea, der Hinderwet; Brengen bij dec© ter. algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning ia ver leend aan J. DEN OS en rechtverkrijgenden tot het opriohten van een zouberij van yleesch in heb perceel St.-Jorissteeg No. 30, Seotde D No. 1529. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. Gr DE GIJSELAAR, Burgem, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Februari 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de 4^w£§uen 37 der Drankwet; Brengen ter n<$Q*c *ene kennis dat door BAANTJE ERAr--S, echtgenoot© van J. L. HERMANS, TiCr\ende te Leiden, een ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den •eerkoop van uitsluitend alcohol-vrijen drank 'yoocr gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel Lammermarkt No. *3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Februari 1912., DRANKWET. Burgemeester en Wethouders Van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dab door HENDRIK DEN HAAN, melikslijter, wo nende te Oegstgeest, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend aloohol-vrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in den win kel van het peroeel Oude Vest 237. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. (Leiden, 20 Februari 1912. Leiden, 20 Februari. In verband met de berichten, die wij 'den laatsten tijd opnamen omtrent het zgn. „Plan 1913", heeft misschien menigeen zich afgevraagd, of Leiden hieraan ook mee zou doen. Men weet dat het „Plan 1913" bedoelt een feestelijke viering van de opening van hot Vredespaleis in 1913 en tegelijk daarmede de herdenlking van het feit dat het in dat jaar een eeuw geleden zal zijn, dat oos land het Fransche juk afschudde. Wij kunnen meedeelen, dat de zaak reeds irij B. en Ws. in overweging is en dat het bestuur van Vreemdelingenverkeer in dezen ©en uitvoerig advies heeft uitgebracht, waarin wordt aanbevolen het organiseeren ivan speciale tentoonstellingen in de Acade mie, de Lakenhal en het Stadhuis, betrek king hebbende op kunst, wetenschap tu na tionale herinneringen aan 1813. Vermoedelijk zal binnenkort een oommis sie voor dit doel worden geconstitueerd. De heer N. Schellinger, agent van po litie 2de kL, is door B. en Ws. benoemd tot bevolkingsagent (buurteommissaris) alhier., Er waren 166 sollicitanten. Generaal Booth de krasse, oude grijs aard, di© den lOden April a.s. 83 jaar hoopt te worden en die ondanks zijn hoogen leef tijd rusteloos en onvermoeid blijft doorwer ken, zal andermaal Nederland bezoeken tot het houden van een reeks samenkomsten. Op 39 Februari zal Generaal Booth in de Rtadszaal een lering houden over het onderwerp: „De arbeid van het Leger des Heils." Door de af deeling Leiden van de „Ko ninklijke Vereeniging van gepensionnee da Onderofficieren en Minderen van het Ne- derlandsche Leger" werd! gisteravond aan— 6 leden en 5 weduwen een bedrag van f 510, uitgekeerd. Die uitkeering bedroeg voor de leden, in den rong van Onderofficier gepenrionneerd ieder £50, voor hen die als Korporaal ge- pensionneerd zijn, ieder f 40, en aan de min deren ieder f35', terwijl aan de weduwen ieder een bedrog ran f50, werd uitbetaald 1 Door het gemeentebestuur van Amster dam is gisteren aanbesteedhet leveren van eivormige cementtrasbeton rioolbuizen voor rioleeringswerken. Ingekomen 7 biljetten. Minste insohrijver N. V. Wemink'a Betoo- fabriek, Leiden, voor f 10.50 per Meter. Voor het examen nuttige handwerken zijn te 's-Gravenhage geslaagd! de dame© 0'. J. Bokhoven, A B. Borrie, A. J. de Bruin allen te Gouda; T. de Bruin, Boakoop. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. to Waddingsveen da. A. van der Sluis, te Hui zen. Op het tweetal bij de Geref. Kerk te Hee- renveen komt voor ds. F. C. Meyster, te Zegwaard. De Prins zal zich heden, voor de nog overige dagen der week, naar Het Loo be geven. De met ingang van 1 April tot direc teur van den hoofdcursus benoemde majoor J. M. Mazel wordt reeds 1 Maart te Kam pen gedetacheerd. Bij de regimenten infanterie is eene aanvrage van luitenants, geschikt en gene gen om voor den tijd van 3 maanden bij db wie lrijders -oompagni e-cn te worden gedeta cheerd. Ten gevolge van het niet aanvaarden van het gemeente-secretariaat door mr. dr. Witteveen te Vlissingon, hebben B. en Ws. te Zutphen de volgende aanbeveling opge maakt: 1 mr. dr. H. W. Jordens, commies ter provinciale griffie van Noord-Brabant, en 2 mr. C. W. van Ommeren, secretaris van Assen. De maaltijd ten hove voor de civiele autoriteiten zal Maandag 26 dezer plaats ben. Gisteren 25 jaar geleden 19 Fe bruari 1887 werd door geheel Nederland feest gevierd ter gelegenheid van den 7östen verjaardag van Z. M. Koning Willem III. Een nationale feestdag bij uitnemend heid, omdat de vorst zich nog in een be trekkelijk goede gezondheid mocht verheu gen en omdat de aanhankelijkheid van het Nederlandeche volk aan het Oranje-huis in die dagen in sterke mate tot uiting kwam door de lieftallige verschijning van de 6- jari'ge Prinses Wilhelmina.. Oii dienzelfden dag ontkwamen H. M. Koningin Emma en de Prinses aan een dreigend gevaar. Terugkeerende van een wandelrit naar Scheveningen, sloegen de paarden voor hot rijtuig in de Zeestraat op hol en werden zij in hot Noordeinde tot staan gebracht door de koene daad van An ton Kabelaar, die zioh voor de paarden wierpde teugels greep en een onheil af wendde, dat de feestvreugde van dien dag in geheel Nederland in rouw had kunnen veranderen. Na vijf-en-twintig jaren zal menigeen zich dien datum nog dankbaar herinneren. („N. C.") Mgr. W. van ö!e Yen heeft benoemd tot oïeken van Den Bosch mgr. J. (lompen, vi caris-generaal van liet bisdom. Ten huize van prof. Bouwman, te Kampen, is, zoo meldt de „Zw. Ct." dezer dagen door iemand die onbekend! wenscht te blijven, een enveloppe achtergelaten inhoudende drie biljetten van duizend gulden mot bestemming voor de theolo- gische school aldaar. De gewone audiënties van de ministers van justitie en van waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. ALPHEN. In de groote bovenzaal van hotel „De Ter gul de Wagen", gaf gister avond de muzaekvereenigöng „Beethoven" een harer soireé's amus antes. Ook nu we der was de avond gezellig. Muziek en voor drachten deden, den tijd maar al te ras voorbijgaan. Eerst spoelde het korps een zevental muzieknummers, waarna eenige voordrachten werden gegeven, als: „Een slachtoffer van den verhoogden drank- aooijns en een brave Hendrik". Heb duo George en Tine van der Werff trad tob groot vermaak der aanwezigen in menig stuk op, heb oogstte veel lof. Na afloop der gezellige bijeenkomst was er bal, waarin ■die walsen afgewisseld werden door voor drachten. AARLAN D ER VEENDe Raad vergadert Donderdagmorgen to tien uren, ter behan deling o.a. van: verzoek om toeslag aan ge meente-werklieden door Verschillende or ganisation. BODEGRAVEN. Gisteravond gaf het B odegraven9che muziekgezelschap, onder directie van den heer J. Vink, van Leiden, zijn rijfde uitvoering voor een vrij talrijk publiek. Het podium, waarop het orkest zat, was voor deze gelegenheid versierd met palmen van de gebr. Lam, te Oudshoorn. Heb goed gekozen programma we>rd uitste kend afgewerkt. Het is op dezen avond gebleken, dat het gezelschap in zijn vijfja rig bestaan groote vorderingen in het en- aemblespel gemaakt heeft. Het suooes van deze uitvoering was, zooals de voorzitter. d!r. M. W. Marsman, aan 'b slot zeide, te danken aan den ijver van de leden, aan de uitstekende leiding van den directeur en aan de welwillende medewerking van jhr. A. Happaard, te Leiden, die het publiek ver gastte op riool-soli, waarmede hij veel dank in oogstte. Een woord' van dank bracht de voorzitter ook nog aan mej. Dingo mans, te Leiden, voor haar pia-no-aooompagnement. HAARLEMMERMEER. De Raad ver gadert a.s. Donderdagmorgen to elf uren. Te Hoofddorp is thans reeds een twee de begrafenisvereeniging opgericht. Deze is op een gansoh anderen voet ingericht als de reeds bestaande en past zich meer aan het stedelijk gebruik aan. Men heeft er o. a. vier klassen van begraven. Van twee hondenkarren, welke elkaar aan den Kruisweg passeerden, vlogen de honden op elkaar af, zoodiat de bestuurders de karren niet meer recht konden houden. Een kar, volgeladen met aardewerk, kan telde en kwam. in een diepe sloot terecht. De andere reed door, zonder averij te be komen. Behulpzame handen waren spoedig aanwezig om de kar uit de sloot te helpen, doah van den inhoud kwam er niet veel heelhuid» af. De koopman Prins, komende uit Aalsmeer, lijdt groote schade door dib ©ogenschijnlijk nietig ongevalletje. KATWIJK. De Raad vergadert a.. s. Don derdag, des morgens te halfelf. Behandeld worden o. m.voorstel weder inhuring strand; benoeming en ontslag on derwijzend personeel; vaststelling leeninge- be sluit. NOORD WIJK. De tooneelvereeniging „Heb Tooneel is ons streven", een olub, die op heb gebied van dilettant tooneespel zoo langzamerhand een goeden naam begint te krijgen, heeft voor de ■stampvolle zaal van café „Flora" een goedgeslaagde uitvoering gegeven. Reeds een paar dagen van te vo ren waren alle kaarten verkocht; die groote animo moet echter voor een deel toege schreven worden aan den tdjd, waarin we leven, n.l. den vastenavondtijd. Dèn toch wil een rechtgeaard Nooïdwijker minstens èén avond eens pret hebben.. En pret heb ben zij gehad, en gelachen hebben zij ook; gelachen, dat de tranen over de wangen rolden. Het was dan ook een goede ge dachte van T. I. O. S.", om uitsluitend lachnummers op het programma te zetten. De avond word geopend met een duet; „De bedroefde reeruut". Wie een recruut goed kan spelen, heeft- altijd succes, vooral als de gTimeering meewerkt. Nu, deze is onzen kapper V- cL Heide wel toevertrouwd. Hij heeft dan ook zijn beste beentje weer voorgezet. Met dat ope-ningsduetje be haalde men reeds aanstond een enorm suo oes. En het was verdiend ook. Er zijn twee blijspelletjes vertoond: „Een nacht achter de tralies", en „De Zuïdpool- uitvinder." Er is onbedaarlijk gelachen. De dilettanten hadden niet te klagen, dat zij geen dankbaar publiek hadden: aanhou dend blonk een warm applaus. Nog twee duetten: „Hedendaagsohe toestanden", en „De twee aviateurs", werden tusschen de groote re stukken door gegeven. Een geani meerd bal besloot het feeet, want feest heeft men gehouden, en goed ook. Wij merkten onder de leden van „H. T. I. O. S." een paar nieuwelingen op, maar be houdens een paar kleinigheden ging het al best, hoorl Dat beloven goede krachten te worden. Wij vertrouwen, dat ,,H. T. I. O. S." met de Noordwijksohe kermis wel weer voor den draad zal komen. De lui spelen leuk. NOORD WIJ K-AAN-ZEE. Gisteravond hield -de „Noordwijksohe Vereeniging tegen drankmisbruik" een feestelijke vergade ring in de groote zaal van „Ons Huis". Dr. C. H. Hermanides, voorzitter, sprak heb openingswoord en hield naar aanleiding van eenige door hem vervaardigde, grafi sche voorstellingen een improvisatie over den nadeeligen invloed van den aloohol op het menschelijk lichaam. De cijfers, door hem genoemd, om zijn betoog kracht bij te zetten, zijn te frappant en te sprekend, om er niet eenige van te releveeren. Doordat het misbruik van sterken drank 'a men- scken weerstandsvermogen geringer maakt, zijn zij, die" veel alcoholia gebruiken, spoe diger aan sommige ziekten bezweken clan anderen, die weinig of geen gebruik maken van aloohol houdende dranken. Wordt voor lijders aan longtering het aan tal sterfgevallen onder de algemeene bevol king vastgesteld op 192, dan bedraagt heb voor tappers 259 en voor keilners 476. Aan lonontsteking bezrwijken 300 kellnors en 160 tappers, tegen 110 van de algemeeno bevol king. Bij leverziekte zijn de cijfers respec tievelijk: 29 algom eene bevolking, 63 küLLners en 201 tappers, enz. Van duizend personen tusschen 25 en 30 jaar sterven er jaarlijks 6 landbouwarbei- ders, 9 industrie-arbeiders, doch li bier brouwers en 16 tappers en kellnors. Ook in de leeftijdsklassen 35 tot 45 en 45 tot 55 jaar komen de hoogste sterftecijfers voor onder diegenen, wier beroep meebrengt, dat zij veel alcoholia gebruiken. Het was een leerzame redo, die dr. Hermanides ter inleiding hield. Daarna zong het Christelijk zangkoor „Soli Deo Gloria," directeur d® heer J. Smit, van Delft, eenige liederen, wolko zeer in den smaak vielen. Vooral een dubbel-kwaTtet werd zeer zui ver en met gevoel gezongen. Heb goed be zette koor heeft onder de bekwame leiding van den lieer Smit goede vorderingen ge maakt. Tusschen de zangnummers door, werden voordrachten gehouden, waarvan eenige van propaganda sche waarde bedoel den te zijn voor de onthouding. Het waren s meerendeels luimige nummertjes, die een gullen lach deden, weerklinken. Mej. Brak zong met pianobegeleiding van moj. V. d. Berg eenige liederen die een welverdiend applaus oogstten. Deze dame heeft blijkbaar een goede oefenschool 1 gehad. De heer Floor Bamhoorn Pz., loco-voor zitter van de Gereformeerde Drankbestrij- dersvereeniging, bracht een groet over van de zustercorpor&tio. Alles bijeengenomen was het een gezellige avond; een avond, die den leden duidelijk bewezen moet hebben, dat men vroolijk en opgewekt kan zijn zonder kunstmatige opwinding door het gebruik van drank. Er heerschte onder de talrijke aanwezigen een rechb feestelijke stemming. SASSENHEIM. De installatie van den nieuwen burgemeester zal morgen plaats hebben. De Raad, waarin deze plechtigheid zal geschieden, vangt des morgens om kwart vóór twaalven aan. Door den heer A. L Verhoog, archi tect alhier, ïs heden aanbesteedHet bou- wen van een woonhuis en bollenschuur al daar, nabij Postbrug. Uitslag: Joh. Ver loop A sm Katwijk-aan-Zee, f 4960; G.' Ransdorp en Zonen, Haarlemmermeer, f 4775; W. van Beek, Leiden, f 4595; G.: Vooys, Katwijk aan den Rijn, f 4220; D., Schaak©, Leiden, f 3957- 28) Wat zon hij haar hebben kunnen weigs- ren, juist nu'? „Nu, Francisca, doe dan wat je niet laten kunt, maar bJameer ons niet." „Frieclrichzei Francièca gekrenkt „Je kent onze jonkers nog niet als jagers en je hebt geen ervaring van de stemming op zulke dagen." „Welke jachtpartijen stel je het hoogste, wat de feestelijkheden daarbij betreft1?" „Van clie bdj ons?" „Neen, van die in Duitsohland." „Dat is moeilijk te zeggen." „Van die in Pruisen dan1?" „Die in Silezië. Maar waarom interes seert je dat?" „Dat is mijn zaak." Francisca wist, dat baron Thumm ieder jaar de jachtpartijen bij cle Silezische grondbezitters meemaakte. Hij was dus van alles daar goed op de hoogte en zou haar uitvoerig kunnen inlichten. Een brief aan Thumm was spoedig geschreven en oven snel kwam zijn antwoord, met de be lofte, dat hij een -paar dagen vroeger zou komen. Hij bracht een Sileziscken huishofmeester, die bij een vriend van hem in dienst was, mee, die nu geheel ter beschikking van Francisca stond. „U kunt hem alles toevertrouwen, me vrouw," zed Thumm. „Hij heeft connecties met de beste firma's in Berlijn, zoodat u er van verzekerd kunt zijn, dat wat hij bestelt van de pnikste qualiteit zal zijn." Francisca had een lang onderhoud met Lenz, haar ceremoniemeester, zooals zij hem schertsend noemde, en deze weer met den kok. Baron Thumm bleek gelijk heb ben. Lenz was van duizend kleine dingen op de hoogte; hij had ervaring en wist de geechikste adresen voor al het benoodigd?. De baron prees hem en Lenz zei: „Het is, zooals ik u al vooruit gezegd heb, meneer. Ik heb er pleizier in mij in te spannen om iet© goeds tot stand te brengen. Damitz is een heerlijk landgoed en me vrouw is als een gravin, een echte dame van de wereld." Dit laatste was de hoogste lof, dien Lenz ooit voor iemand uitte; maar van wie hij dit zei, die stond ook zeer bij hem in de gunst. Hij was gewoon iedere dame te ver gelijken met de gravin, bij wie hij vroeger in dien6t was geweest, en met wie hij dweepte. „Dan blijf je misschien hier wel," zei de baron schertsend. „Neen, meneer, hoe voornaam alles hisr ook is, werkelijk voornaam, het ia toch niet zoo&b in Silezië." „Jelui, Sileziërs, zijn toch onverbeterlijk niets is zoo goed als bij jelui, hél" Annalena was bang, dat zij niet mee mocht doen aan de jaoht, en had daarom de hulp van den baron ingeroepen. „Er doen nog twee dames mee. Ik moet meedoen, baron, anders sluit ik mij in mijn kamer op. Toen papa nog leefde, mocht ik ook altijd meedoen; eerst als drijver, later als jager." „Nu, goed dan, maar onder voorwaarde, dat je steeds naast mij blijft 1" „Niets liever dan dat, baron." Lachend keek zij hem met haar stralende kinderoogen aan. Hij had haar wel willen kussen op haar rooden mond. Ach, 'lie jeugd I Hoe weinig kent zij toch eigen be koorlijkheid, dacht baron Thumm. De avond vóór "den grooten dag brak aan en vele gasten kwamen op Damitz. Ook oom Anton arriveerde. Hij was in zeer goed hu meur en bleef dat zelfs, toen hij hoorde hoeveel uitnoodigingen er wel voor de jaoht verzonden waren. „Nu, de kok zal het druk krijgen," lachte hij. „Als er maar genoeg geschoten wordt voor zooveel monden V „Ik üaat ditmaal het geheel© landgoed vrij voor de jacht, ook den Wahlberg." „Donnerwetter, dat kan goed worden, Wie weet wat groot wild wij nog opjagen." Genoeglijk ging de avond voorbij. Nog steeds kwamen nieuwe logés aan, onder an deren ook de generaal uit Berlijn, een familielid van den kant der Satows. Er werd wijn gedronken en daarbij von den de heeren gelegenheid te toosten op de vrouwe van Damitz. „Je hebt een prachtige keuze gedaan," zei de generaal, Friedrich op den schouder kloppend. „En er is nog veel geluk op -komst, hoor ik van oom Anten. Nu, huize Damitz bloei e, Prosit Het was de morgen van den dag der jacht. Een heerlijk zonnetje zond zijn stra len neer op het witte schitterende feest kleed, waarin het landgoed Damitz gehuld] wa#. Vroolijk hoorngeschal klonk op het terrein, ten teeken, dat men moest uit trekken. „Een verrassing van den kant van mijn vrouw," zei Satow lachend tob een der hee ren, die hem gevraagd had wat dat hoorn- geluid moest beduiden. „Juist zooals bij keizerlijke jachtpar tijen fluisterden de bezoekers elkan der toe. Annalena hoorde met groot ":t naar heb ongewoon signaal. „Hebt u dat zoo geregeld, baron?" vroeg zij nieuwsgierig. Zeer bekoorlijk zag zij er uit in haar jachtkostuum, waarvoor Fran cisca zorg gedragen had. „Ik heb slechts kleine aanwijzingen ge geven," zei hij, in de beste stemming. „De uitvoering was geheel in handen van j® schoonzuster; die is een meesteres in zulke dingen." Men stapte in de rijtuigen. Maar of het ook een aanwijzing van baron Thumm was geweest, dat zijn neef aan de andere zijde van Annalena plaat© nam, viel te betwijfe len, want Thumm keek zeer grimmig naar dien kant. Er viel nu echter niet meer aan te veranderen. De baron nam met een duis ter gezicht genoegen met dit gedwongen samenzijn. Maar toen voor het laatste drij ven ieder zijn plaats innam en de jonge officier daarbij alweer naast Annalena kwam, toen liep de maat over en kon Thumm een kernachbigen vloek niet weer houden. Daarna begon het opdrijven, dat den ouden Nimrod geheel in beslag nam. Hun hoek bleek heel wat wild te verber gen. Dam* het eerste wild van rechts kwam, had de jonge Thumm het eerste schot. „Laat <1® kerel naar den duivel loopen \n bromde Thumm tusschen de banden. Een diepe >omplooi lag in zijn voorhoofd en door de opwinding en zijn ergernis miste hij ecu prachtdgen reebok, die hem voor, den geweerloop kwam. „De jeugd heeft tegenwoordig geen eer bied meer voor den ouderdom Voor den ouderdom 1 Maar hij was nog heeleraaafl niet oud met zijn vijftig jaar. Hij keek tersluiks naar Annalena. Haar wan gen glooiden van inspanning en winter koude. Zij had nog geen enkelen keer ge schoten. „Opgepast, juffrouw V' hoorde hij zijn! neef duidelijk zeggen. „Het eerste, wat nu voor den dag komt, laat ik aan u over." Plotseling schoot in haar onmiddellijke nabijheid iets donkers uit den grond. Anna lena had geen tijd om te overleggen; rij mikte en schoot terstond. Zij zag heb dier vallen; toen liep het met moeite verder. „Een jong wild zwijn, juffrouw; ik go- loof, dat u goed geraakt hebt." Zij liopen het dier achterna; Annalena overmoedig met haar groenen hoed zwaaien de. Het schieten had opgehouden en overal ging men het geschoten wild opzoeken. D>> baron volgde de beide jongelui hij wilde Annalena niet met zijn neef alleen laten en zag hoe zijn neef het dier doodde, on* daarna een afgebroken takje op haar hoed te steken. Baron Thumm kon niet anders doen dan) haar met haar suoces geluk wensohen. Dat gaf een beweging, toen het drietal een drijver met heb geschoten dier voorop op do verzamelplaats kwam (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1