No. 15948 Vrijdag 1© Februari, A0. 1912. gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Haar doel gemist. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0,17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 rroorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaaseerenwordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsper 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn i 1 1.30, Pranco per post li 1.65. BBAMKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis dat door GIJ8BERTUS BERGMAN, melkslijter, wonende te Leiden, een verzoeksohrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol-vrijen drankf voor ge bruik (er plaatse van veilkoop, in den win- keL van het perceel Volmolengracht No. 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Februari 1912. Gemeentezaken. De heffing van plaatselijke direct) belasting. Onder de verschillende vragen, die met ^strekking tot de' invulling der aanslag- mi jetten voor de plaatselijke directe belas ting in deze gemeente tot on9 kwamen, zijn er een paar, idio we van genoegzaam helang achten om er een afzonderlijke be schouwing aan te wijden, omdat daaruit blijkt dat bij bepaling van het belastbaar inkomen men niet altijd weet wat daar toe al of niet gerekend moet 'worden. De een zal er bijvoegen wat de ander weglaat en wanneer de verschillende bedrageu niet voldoende op hot biljet zijn gepreciseerd, be staat er kans dat de oen belasting betaalt voor inkomsten, waarvoor een ander vrij- loopt, wat tot onbillijkheid aanleiding geeft. Als meerderjarige inwonende kinderen meer dan f 500 verdienen, worden ze aangeslagen en zijn dus .zelf belastingschuldig. klaar boe nu te Ürandolen wanneer deze kinderen minder dan f 500 verdienen? Het gaat dan ook moeilijk om het inkomen van den vader met dat van zijn meerderjarig kind te ver meerderen en dit te minder, omdat heft door id'en meerderjarigen zoon of dochter verdiende geld in de meeste gevallen niet geheel in de kas van den vader komt. Aan den anderen kant is liet zeker dat door de verdiensten of het inkomen van de inwonende meerderjarige kinderen de ouders worden gebaat. In den regel zullen zij voor kost en inwoning wel eenige vergooding geven, waar van het bedrag zal afhangen van liet ver diende loon of salaris. Daarmee dient de vader bij het opgeven van zijn inkomen rekening te houden en mocht hij het niet doen, dan is de oontro- leur der gemeente-belastingen o. i. bevoegd, hem daarvoor eenig voordeel toe te rekenen, waarvan het bedrag van verschillende om standigheden afhangt, Hoe staat het nu met het inkomen van min derjarige kinderen, dat zeer zeker meestal ten goede van het gezin zal komen? Ongetwijfeld moet bij liet bepalen van den aanslag door den vader daarmede rekening worden gehouden. Wel kan men dit inkomen ö.i. niet ten volle rokenen, doch wel voor èen gedeelte, nl. zoo'n bedrag dat niet-meer als onderhoud enz. ten behoeve van liet kind wordt geacht noodzakelijk te zijn. De kieswet bepaalt dat 't inkomen van minderjarige kinderen voor de helft geldt voor den vader. Hierin heeft men, dunkt ons, ook bij de bepaling van den aanslag in het algemeen een goeden maatstaf. Een andere kwestie, waarover blijkbaar de meeningen ook verdeeld zijn, is de vraag of de kerkelijke belasting mag worden af- getrokkon om tot heb zuiver inkomen te geraken. Meestal is dit bedrag wel niet zoo groot, dat liet op zichzelf veel beteekent, maar wanneer men aan de grens van een zekere klasse staat, kan de aftrek van eenige guldens soms een geheele klasse doen ver schillen en daardoor een vrij aanzienlijk be drag aan belasting minder betee-lcenen. Ker kelijke belasting nu mag volgens onze mee ning n ie t van het inkomen worden afge trokken. De verordening laat aftrek toe we gens belasting geheven door het Rijk, de Provincie, de gemeente of- andere pu- bliekrechtelijke lichamen. Onder do laatsten nu vallen kerkgenootschappen en kerken heslist niet. Publiekrechteilijke licha men zijn aangesteld door den Staat. Kerk genootschappen. voeTen een geheel eigen be staan, onafhankelijk van den Staat, die er slechts toezicht op uitoefent. Bedriegen wij ons niet, dan worden boven staande opvattingen ook gehuldigd door de autoriteiten, die ten slotte dezen aanslag bepalen en vaststellen, vandaar dat de be lastingschuldigen verstandig doen bij de aan gifte er eveneens rekening medo te houden. Leiden, 06 Februari. Met veel en zeer goed materiaal voor lichtbeelden was gisteravond do heer R. Tepe, uit Apeldoorn, en een bekwaam' helper ter luchtige vertooning daarvan op een gToot en wèlgeplaatst doek naar de Nutszaal alhier gekomen om er een voordracht te houden over eenige Nederlandsohe vogels. Deze voor dracht ging uit van het Departe ment Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en werd door vrij veel dames, maar door slechts weinig heeren bijgewoond. Spreker bezocht mot zijn auditorium in den geest achtereenvolgens de duinstreek bij Noordwijk, Bloemendaal, Zandvoort, enz. bossclien niet ver en op groot-er afstand van Leiden;het Naardermeer; het Zceuwsche eiland Schouwen en 'het Noordhollandsche Tessel. Meer en beter dan te voren leerden zij, wien de heer Tepe tot gids verstrekte, tal van vogels kennen in hun intieme leven, 't Waren prachtige foto's, welke spr. van' die vogels, vaak met groote moeite, veel ge duld en na allerhande tegenspoeden, heeft genomen. Ter afwisseling deed hij genie ten van kiekjes uit het plantenrijk en van schoone landschappen. Hoogst interessant was ook een opname in de Soerensche bosschon van wilde varkens, waarvoor spr. bijzon dere vergunning liad vorkregen van den Prins, dien hij te. voren onder zijn gehoor had mogen zien. Do vergadering was zeer voldaan. Voor het examen nuttige handwerken is. te 's-Gravenhage geslaagd mej. M. W. Blom, van Leiden. De tot officier van gezondheid lste ld. (kapitein) bevorderde officier van gezond heid 2de kl. W. C. Klaaesen Wij ft voorloo- pig werkzaam bij het garnizoen te Leiden. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem- te Ierseko ds. J. J. H. Pop, te Rijnzaterwoude; bij de Getref. Kerk to Bodograven de. F. O. Meyster, te Zegwaard. De Ned.-Herv. Zendelingsvereeniging te Voorschoten heeft4 volgens ,,De Ned.," in beginsel besloten, ook dit j aar op den 2en Pinksterdag een. zendingsfeest te vie ren. De Geref. Kerken in de chassis Woer den hebben f 700 geschonken voor een nieuw kerkgebouw te Ter Aar. (Rott.) De Konïgin-MoecLer heeft gisteravond de Prinses Reusss, die met den trein van 8.23 Staatsspoor te 'fe-Gravenha-ge aan kwam om enkele dagen ten iPaleize van H. M. te logeeren, aan het 6teation verwel komd'. De heer Von Midler, gezant van het Duitsche Rijk, was ter begroeting van de Duitsche Vorstin aan het station aanwe zig. De plechtige inwijding van d; nieuwe kerk van ö'en Protestantenbond te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) zal plaats vinden Zondag 25 Februari. (Hoi.) ,,De Standaard" deelt mede, dat do Staatscommissie inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal, j. 1. Maandag haar rapport met nota's en bijlagen aan het Ka binet der Koningin heeft overhandigd. Prof. Moll, te Groningen, wiens ge zichtsvermogen reeds geruimen tijd zeer veel te wensahen overliet, heeft voor eenige dagen die stad verlaten om zich onder be handeling te stellen van prof. Snellen te Utrecht. De zangvereenig „Jacob Kwast" te Wognum heeft van een impresario een uit- noodiging ontvangen voor nn tournée door de middenstaten van N.-Amorika. De lste luit. W. J. A. de Wolf, van het 4de re-g. inf., thans gedetacheerd ten bu reel© van den hoofdintendant wordt van 1 April vot 30 Juni gedetacheerd ten bu- reele van dei intendant der lste divisie te 's-Gravenhage en van 1 Juli tot en met 14 Augustus bij de hoofdadministratie van het reg. grenadiers en jagers aldaar. De heer L. V. Joyëkes, te Rijswijk (Z.- H.) is bestemd voor den dienst in Ned.- Jndie, om te worden geplaatst als tijdelijk ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande, speciaal voor de irrigatie in de Buitenbe zittingen. Te Arnhem is overleden, 57 jaar oud, de heer G K. de Witt Wijnen, inspecteur der posterijen en telegraphie aldaar. Te Madrid is overleden mevrouw Dou- de van -Troostwijk, echtgenoote van den Nederlandschen gezant aldaar. De teer Van YollenliO'ven, gezantschaps secretaris lste kl. te St.-Petersburg, ver trekt naar Madrid, ten einde tijdelijk bij de legatie aldaar werkzaam te zijn. HAARLEMMEPJVIEER. Nadat de maze len te Abbenes hebben uitgewoed, zijn zij thans te Nieuw-Vennep uitgebroken. Vooral onder de bevolking der Chr. school heer- schen zij in hevige mate, waardoor de klas sen voor een groot deel ontvolkt zijn. De ziekte blijkt tot nog toe niet van een kwaadaardig karakter te zijn. Voor een stampvolle zaal gaf gister avond de tooneelolub der wielrijdersvereeni- ging „De Zwaluw" te Nieuw-Vennep een uitvoering in het café Stapel. Het program ma, dat een zestal nummers bevatte, werd vlot afgewerkt en liep vlug van stapel. Heb blijspel „In de wachtkamer" vooral bracht de lachspieren in beweging. Het slotnum mer „Op Zee" eindigde met een tableau, door bengaalsch vuur verlicht, dat een mooi effeot maakte. Een daverend applaus be loonde ten slotte de spelers, hetgeen in alle opziohten welverdiend was. Benoemd is met ingang van 1 April a.s. tot bode aan het postkantoor te Nieuw- Vennep M. D. Beets thans in gelijke func tie te Abbenes- Deze benoeming geschiedt in veTband met de pensioensaanvrage tegen dien datum van O. Donker, bode te Nieuw- Vennep, wegens het bereiken van. den 65- jarigen leeftijd. Ruim 36 jaren heeft hij! dan dienst gedaan aan het kantoor te Nieuw-Vennep. De meeste van die jaren was hij belast met het overbrengen der poststukken van Nieuw-Vennep naar Hoofddorp. Zooals. reeds vroeger gemeld, zal in het Stoomgemaal „Leeghwater" nieuwe machinerie geplaatst worden en het tegen woordige pompstelsel vervangen worden door oentrifugaalsysteem. Met de daartoe noodige werkzaamheden is een begin ge maakt, en de „Leeghwater" buiten dienst gesteld. Het personeel is nu vertrokken naar de „Crucquius", die nu zoo noodig nog dienst zal moeten doen om na verande ring dér „Leeghwater" geheel op nonaoti- viteit te worden gesteld. Door notaris Boerlage, te Heemstede, word in Hotel „De Landbouw", te Hoofd dorp, geveild de bouwmanswoning „Welte vreden" met 20 H.A. bouw- en weiland, aan den Ringdijk bij de Nieuwebrug. De veiling geschiedde in drie peroeelen. Perceel I: De bouwiuanswoning met koe- en paardenstal, benevens sohuur en erf, als mede eenige perceelen weiland, ter grootte van 5 H.A., 1 A en 3 c.A., geboden tot f 12,700, door O. van Saaze, te Nederhorat- den-Berg; perceel II: Eenige perceelen weiland, ter grootte van 8 H.A., 29 A. en 2 o.A., geboden tot f 13,900, door J. v. d. Peet, alhier; perceel III: Eenige perceelen bouwland, ter gezamenlijke grootte van 6 H.A., 11 A. en 65 c.A., geboden tot f 10,500, door van Saaze, voornoemd. Te zomen in bod op f 37,100. Bij afslag afge mijnd op f 1600 door J. v. d. Peet, alhier, die alzoo kooper werd voor f 38,700. Er was zeer veel belangstelling bij deze verkooping, HILLEGOM. De IUllegomsche zangveï- eeniging „Zang en Vriendschap", gaf gis teravond onder directie van den heer J. C. Tuin en met medewerking van mej. Annie Peereboom, violiste te Haarlem, begeleiding van id en hoer N. P. van Ruth, te Amsterdam!, en van den heer E. J, Hoefman, bariton, be geleiding van den heer P, Daudey, beiden te Haarlem, voor een volle zaal in Hotel Sistermans een zeer goed geslaagde uitvoe ring. Geen plaatsje in het gebouw was on bezet en onverdeeld was de aandacht bij het hooien naar de twaalf zeer afwisselende nummers, die alle door de grondige studie der zangers uitstekend tob hun recht kwamen. Het viol te voren meermalen op, dat zoo weinig Hollandsche liederen werden inge studeerd; bij deze uitvoering zagen wij ech ter pjize veronderstelling bewaarheid, dat er óók in onze taal nog wel wat schoons tej vinden is op het gebied van zang cn muziek.' Vroolijk, leuk, vol temperament was „Een,' nieuw lied van een meisje en een schipper", welbekend, dooli daarom niet minder moon- Met animo zong de Vereeniging het Lento- lied, kortom het was weer een genotvolle avond, waarvoor niet weinig dank versehul- Vligd is aan den lieer E. J. Hoefman en vooral ook aan mej. Peereboom, aan welke laatste als een zichtbaar bewijs, onder een welver-1 diend applaus een fraai bloemstuk werd' aangeboden. De begeleiding was in handen van den heeren Van Ruth, te Amsterdam, on van P. Daudey, te Haarlem, die dit deden; op een wijze, waarvoor hun zeer zeker do dank der Vereeniging mag worden gebracht, daar ook zij tot het succes van den avond' op niet geringe wijze hebben medegewerkt. KAT WIJ K-AAN-ZEE. In de Gemeente- zaal alhier trad gisteravond op prof. dr. H. Vissoher, met 't onderwerp: „De Mes- siaaDsche verwachtingen der heidenen." Spr. verdeelde zijn rede in twee deelen. Eereb zou hij spreken over het feit, dat ook in de harten der heidenen verwachtin gen omtrent een Messias werden gekoes terd, terwijl hij in het tweede deel een ver klaring van dat feit zou geven. „De Messiaansche verwachtingen", aldus spr., „zijn niet specifiek Israëüetisoh. Daar van, spreekt ook de Bijbel. Diep in de mensckheid leeft de verwachting van een komenden Messias." Met enkele historische herinneringen lichtte spr. dit toe; ontleend aan een voorval op het eiland Hawai in de Stille Zuidzee, op 17 Januari 1779, en aan de verovering van Mejico door Cortez. Hij trad verder in beschouwingen over het Budhisme, waaruit bleek, dat ook bij doi Budhist-en een uitzien is naar Hem, die ko- men zal; besprak daarna de verwachtingen der Babyloniërs, en toonde aan, dat door al die voorstellingen do sprake klinkt van' een diepgevoelde zielsbehoeffce. Al die ver* wachtingen zijn vervuld in Christus. Na het zingen van Ps. 150 vers 1 door de aanwezigen begon spr. het tweede deel zijner lezing aldus: Al de verhalen, zoo straks door miji gedaan, zijn geen kunstig verdichte fabelen maar zuivere waarheid, en zij kunnen ons hart verruimen en ons doen gevoelen, dat de gemeente Gods daar, is, om Gods werk te doen en niet om zich te verheffen op de meerdere voorrechten, die ze boven de heidenen bezit. Reeds voor twintig eeuwen is de aandaohtJ gevestigd op de Messiaansche verwachtin gen dor heidenen door Flavius Jesephus, die o. m. betoogde, dat Plato en andere wijsgeeren oopieën waren van Mozes. Er is door de geleerden veel moeite ge daan, om de verwachtingen der heidenen van een Messias te verklaren. Prof. Yan' Oosterzee trachtte ze op de volgende wijze te verklaren: „Aan de mensohheid is wei eer een primitieve Godsopenbaring gedaan, in hoofdzaak gelijk aan de paradijs-belofte; de overlevering heeft die belofte bewaard in Gods volk en de belofte heeft zich, zij het dan ook verdraaid en verworden, voort geplant onder de volken, in wier middenl Gods volk leefde. Spr. toonde vervolgens aan, dat deze ver klaring niet opgaat. Hoe moeten we danl die verwachtingen verklaren? De mensch blijft, in weerwil der zonde, het merkteeken der schepping bewaren, en', dit heeft overwegende beteekenis voor zijn 24) Zij vertrouwde blindelings op zijn beter inzicht en beloofde geheimhouding zonder .voorwaarde. En wat zij beloofde,-zou zij doen; dat las de baron in de eerlijke oogen, die hom nu met heiligen ernst aanzagen. Geen vroegtijdige onthullingen, zoo dacht Thumm. Mevrouw Satow moest in de mee- ning blijven, dat hij Dorothé een beetje het hof maakte. Dat zou hem den toegang tot Damitz gemakkelijk maken; memand mocht vermoeden, dab dit kind aan zijn zijde een heftig verlangen in hem had gewekt. De eerste'^jaren was aan een aanzoek om haar hand niet te denken; zoolang moest hij zich hoe don voor onvoorzichtige uitlatingen, „Zoo hebben wij nu een geheim met elkaar en alleen tegen mij mag je er over spre^ ken," zei hij na eenig zwijgen. „Misschien wilt ge mij later wel eens een briefje schrij ven, om mij op de hoogte te houden van den stand der zaken. Zou je d!at wel wil len doen?'' Graag, baron. U interesseert zioh im mers zoo voor Damitz." „Natuurlijk, voor alles. Maar kijk nu eens rond I Wij hebben nog een heel eind voor ons. Kijk, daar boven, dódr moeten wij wezen. Wij mogen ons wel wat haasten; anders stuift de auto ons nog tartend voor bij Kijk, dat is het hotel, waar wij eten «uilen, volgens afspraak. Ferdinandshöhe, wij groeten u; woldra zullen wij u te pak ken hebben „Als we nu maar weer met zoo lang aan tafel moeten zitten," klaagde Annalena. „Francisca doet alles altijd zoo langzaam en op haar gemak." „Ja, daar heeft rij nu eenmaal recht op." Zoo pratend hepen zij voort. De baron wist op al de vragen van Annalena ant woord te geven. Verstandige en domme, ernstige en vroolijke opmerkingen werden gemaakt en steeds inniger gevoelde de reeds rijpe man zich tot het jonge, beminnelijke wezentje aan rijn zijde aangetrokkén. Vóór zij het wisten, stonden zij boven op heb Stilfser Joch en keken terug, den weg af, waarlangs zij gekomen waren. De weg slingerde zioh iu de wonderlijkste bochten; soms verdween hij even bij hoeken en bij dicht geboomte, doch verder op zagen zij hem weder voort-kronkelen, een wonderlijk getuigenis van menschelijken ijver en kracht. „Nu nog snel die hoogte daar beklom menriep de baron. „Ge moet er je later op kunnen beroemen met eigen voeten de plek betreden te hebben, waar de grenzen van Zwitserland, Oostenrijk en Italië elkan der raken. Wij hebben nog een uur tijd vóór daar in het hotel de Babylonische spraakverwarring begint." En het duurde niet lang, of zij stonden op de hoogte, omsuisd door den wind, ge nietend van het heerlijke vergezicht op Ortler- en Oetztaler-alpen. „Magnifique, ontroerend schoon!" klonk plots een heldere stem achter hen. Die stem moet ik kennen, -dacht baron Thumm, en toen hij zich omkeerde, stond hij tegenover een slanken toerist, dien hij aüs rijn neef herkende. ,ï7ij hier?" „Hé oom Karl, dat wij elkaar nu juist in dit hoekje treffen moeten, dat mag merk waardig heeten! Het is hier wonderlijk mooi, vindt u niet?" De aardige jonge man, in wien men ter stond den officier herkende, was onweer staanbaar in zijn overmoed en Annalena lachte, terwijl zij hem hartelijk de hand drukte. Ook Ribbeek en Dorothé, die weer naar hun gewoonte-, een weinig ter zijde stonden, kwamen nieuwsgierig dichter bij. Dat was een verrassing. „Thumm, jij ook hier?" riep Ribbeek verbaasd. „Ik kan even verbaasd vragen of jij hier ook be-nt," lachte Thumm. „En brengt ge goede tijding van het slot op Damitz?" vroeg Dorothé, „Dat was dus Thumm; zoo stelde Anna lena vast. Zij had den jougen officier nog niet op heb slot ontmoet; maar zij had al veel goeds van hem gehoord, hoewel hij nog maar korten tijd in het garnizoen van hun geboortestadje lag. Wat zou de baron blij zijn over deze onverwachte ontmoeting, meende zij. Maar toen zij zich daarop tot haar oude ren vriend wendde, zag zij hem schijnbaar ontstemd in de verte staren. Goed, dab zij de gedachten niet lezen kon, die hem nu bezig hielden. Moet die bengel, zoo peinsde baron Thumm, nu ook al op reis en juist hier- heen, om mij in mijn. vaarwater to zitten, en dat nog wel vau het geld. dat ik hem gegeven heb! Wacht, mijn jongen, dat zal niet ongestraft gebeuren. Wie mij in miju kring stoort, moet de gevolgen daar maar van ondervinden. Wat ik de laatste dagen overdacht heb, dat spel moet ik alleen uit spelen, daarbij heb ik geen jongen bemoeial noodig, en vooral geen gevaarlijke oonour- renten zooals Hans. Dab alles en nog meer duistere dingen woelden door zijn brein. „Bent u dan niet bdij, dat hij gekomen is?" vroeg Annalena zaoht. „Ik houd er niet van, dat men doet of men geheel alleen op de wereld is." „Och, een man mag zich toch wel eens luidruchtig en vrij uit vroolijk maken, zoo als hij," meende Annalena vergoelijkend en zijn stem nadoend, vervolgde zij: „Magni fique, ontroerend schoonBaron, gelooft u niet, dat ik heerlijke indrukken voor de kostschool mee zal nemen? Ik zal daar heel wat opzien wekken, gerust!" „Natuurlijk!" zei hij kortaf. „Wat scheelt er nu tooh aan? Ik dacht, dat u een vriend van de jeugd was, want met mij kunt u het tooh uitstekend vinden. Ik heb toch hoogst aangename dagen met u doorgebracht. En daarom ben ik u ook hoogst dankbaar voor uw geselschap". De baron hoorde niet hoe hartelijk dat gezegd werd; ook het ontzag, dat uit An- nalena's toon sprak, viel hem niet op. Wat al zijn aandacht thans in beslag nam, was de vraag hoe hij zich op de snelste wijze van het gezelschap van zijn neef -zou ontdoen. Hij had daar veel voor over en heb kon hem niet schelen, al kostte het hem ook een sommetje geld. Met een vast besluit wendde hij rich nu tot zijn neef, die met Ribbeek en Dorothé stond te praten, en daarbij*, ergerde hij zich over de wijze, waarop de jongeman naar Annalena keek. „Zoo zoo," «ei de officier, „dus hierheen moest ik heelemaal gaan om kennis met u, te maken. Hoe kwam het, dat ik u op Da* mitz niet eer ontmoette? Ik ben daar tooh vaak genoeg geweest." „Ik was in de kinderkamer, meneeu Thumm," antwoordde zij spottend. „Zoo!" zei hij verbluft en beide lachten als een paar overmoedige kinderen. „Daar bent u toch niet meer op uw, plaata," vervolgde hij. „Wat zegt u, oom?" „Neen neen," was alles, wat oom ge- ergord uitstootte. Even later nam hij zijn lastigen en onwelkomen neef ter zijde eü ondervroeg hem over zijn plannen. Toeni oom hoorde, dat zijn neef nog maar een! paar dagen hier in de buurt dacht te blij ven, dreef rijn booze bui weer voorbij. Ondertusschen waren verscheiden wagens aan komen rijden en hadden hun passagiors voor het hotel uitgelaten. Toen het gezel* schap de eetzaal binnentrad, was deze ge vuld met reizigers, die allerlei talen door elkaar spraken. Heb was een zoo typisch geluid, dat Annalena niet nalaten kon *"ej lachen Kellners en buffetjuffrouwen lie pen ongedurig, gehaast door de zaal en de hotelier zelf moest ook meedraven, om het den gasten naar den zin te maken. Eh steeds kwamen weer nieuwe gasten binnen, die het gewirwar nog verergerden. „Dat is wat mooie!" riep Francisca, dia met de hulp van een bekende haar tafel als een leeuwin verdedigd had. „Ik meen*( de, dat ik hier een gereserveerde tafel zoit> vinden, en in plaats van dat moest ik eerst' met geld en goede woorden dezen hoek ver overen en nu nog bestormt men mijn afdoe-' Kng steeds met vernieuwde woede. Woaf, ben jelui nu zoo long geweest?" (Wordt yervolgd^V

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1