N°. 15935 A0. 1912. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leidsehe Schouwburg. MESALLIANCE, Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Haar doel gssuisf. X>oii<ler<lag: 1 Februari, 1EIDSCH DA&BIAD PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17!. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant', elk tiental woorden moer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. "Wij kunnen tot ons genoegen aan hen, die |de voorstelling TooneelspeS in 3 bedrijven, pp "Woensdag 7 Februari zullen bijwonen, Inedêdeclen, dat do muziek vereeniging Orpheus" zich bereid heeft verklaard de pauzes met haar muziekkorps te willen op luisteren. Waar "hier de leiding is in haai den van den heer J. Vink, daar kunnen we ook wat dit gedeelte van de voorstel ling betreft, vol verwachting zijn en dank baar voor het vriendelijke aanbod, daar dit geheel belangloos geschiedt. „Mésalliance" is een oorspronkelijk too- neelspel van J. B. Schuil, schrijver van „Gedeballotcerd", „Fatsoen" en andere stukken, welke steeds met veel succes ook hier to I>eiden weiden opgevoerd; het speelt in oen der marine-plaatsen van Nederland en telt 17 rollen, voor 9 dairies en 8 hoerent waarbij sommigen belangrijke hoofdrollen te vervullen hebben. Het stuk werd hier in December 1906 door de Rotterdammers op gevoerd. De Vereeniging „Litteris Saarum" zal aan den tooncdwcdslrijd „Cromer" te Haar lem"- deelnemen met „IJsbrand", „A.d.o." mot „Mésalliance"; voor de leden van „Lit- teris" zal Ket dus niet onaardig zijn met één der concurrcerende vereeni gingen, waar mode men in Haarlem, zelfs tegen beroemde Vlaamscho tooneelgozolsohappen moet kam pen, kennis te maken. De aanvang is op 8 uren gesteld, einde loven vóór elven. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene beunis dat door N. OPDAM, dansonderwijzerwonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkvop van uitsluitend alcohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop, in het bene denlokaal van het peroeel Middelweg No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Februari 1912. Leiden, I Februari. Afloop der door den heer W. G. J. Le- rwijn gehouden aanbesteding van het glas- en verfwerk van het heerenhuis aan den Leidschen straatweg: W. H. Bey, f 788 iO; F. Etienne 1 780; T. v. Zeist, f 740; Th. Witteman, f 717 D. Scheer, Bodegraven, f 6S0. Gegund aan den laagsten inschrijver. Van het verfwerk aan 4 heerenhuizen in de Maria Condast-raat: D. Scheer, Bode graven, f640; T. Witteman, f624; F. Etienne, f 595W. H. Beij( f 587H. G. v. Weken, f588; P. S. V;s, f 550; W. Vis, f520. Gegund aan den heer W. Vis. Men schrijft ons uit Oegstgeest: Liet het zich op het einde van 1911 aan zien, dat het aantal inwoners dezer ge meente in den aanvang van 1912 beduidend zou verminderen, doordat er vele heeren huizen te huur werden aangeboden^ thans kunnen wij er ons in verheugen, dat de meeste door andere familiëri zullen wor len betrokken. Zelfs zal er in den loop v&n dit jaar weer uitbreiding komen in het aantal villa's. Immers, door twee bekende Leid- sche architecten is voor elk hunner lastge vers een groot gedeelte bouwterrein aange kocht van den heer H. W. Rubenkamp. Op, dien grond, gelegen tegenover villa Pomo na", op den hoek van het Warm onder weg je (Moordenaarslaantje) zullen drie respec table villa's verrijzen. De Koningin-Moeder heeft gister avond in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage een gedeel te van het Diligentia-concert bijgewoond. Men verwacht tegen Mei a-.s. een groo'.e promotie in de hoogere rangen van het leger. Door het hoofdbestuur van de. „Vereeni ging van Chr. Onderwijzers en O. in Neder land en de Ovorzeesche Bezittingen" is be sloten, dat de heeren Sc.hrcuder te Amster dam en Brants to Rotterdam den Minister van Binnenl. Zaken zullen inlichten om trent de stellingen der Wetscommissie in zake het bowaarsoliool-onderwijs. Do pogingen om tot een centrale biblio theek van verschillende, bij het Christc-lijk onderwijs betrokken vereeni gingen ie gera ken, zullen voortgezet worden. Inzako subsidie voor den Schoolbouw werd medegedeeld, dat de Minister op de vraag, waarom Z.Ex. van zijn eerste plan is terug gekomen, heeft te kennen gegeven, dat dit zoo ongunstig door de Besturen was ontvan gen. Het Chr. Volksonderwijs gaat in dezen vrij uit, en naar het schijnt, ook Christelijk Nationaal en de Schoolraad. "Wenschelijk is het zoo werd door het Hoofdbestuur ge oordeeld dat onderzocht wordt, door wie dan in dezen dat ongunstig advies is gc- gegevc-n. Naar vernomen wordt, zal de direc teur van den gemeentelijken telephoon- dienst te Rotterdam, de Leer Kist, tegen primo Mei den gemeentedienst verlaten. Hij-gaat deel uitmaken van het technisch bureau Nierstraaz te Amsterdam. Voor de vacante betrekking van secre taris der gemeente Zutfen hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. B. en Ws. der gemeente Groningen hebben tot commies-redacteur ter gemeen te-secretarie benoemd jhr. A. L. F. Hora Siccama, thans adjunct-commies-redacteur. De heeren dr. J. M. Hi eb endaal, di recteur der H. B.-£>„ R. K. Kuiperij, leeraar aan 't gymnasium en de H. B-.S. te Gorkum, hebben tégen 1 September ontslag uit hun betrekkingen aangevraagd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 2 Febr. niet plaats hebben. ALPHEN. In het belang van het Chr. Onderwijl hield giste;avond ds. N. G. Veld hoen een itede in de iNed.-Herv. kerk al hier. O.m. riohtte spr. aan de hand van Gen. IS 19 een ernstig en vermanend woord tot de ouders, hen herinnerend nan Gods bevel niet alleen, maar ook aan Gods belofte, on derscheidende daarin geen verkiezing zoq- dcr openbaring, geen openbaring zonder roeping, geen roepiDg zonder opvolging en geen opvolging zónder belofte.Het Kind bekeeren kan de menSch niet doch wie 't naar Gods eisch opvoedt-, voor hen staat geschreven: „Wie zijn weg wel aanstelt, zal ïk mijn heil doen zien", en Gods beloften zijn onwankelbaar. LEIDERDORP. De Vereeniging voor Ongevallen-verzdkcring jn het Land- en Tuinbouwbedrijf voor Leiderdorp r-n Zoe terwoude (Hooge Rijndijk) hield gister avond haar jaarvergadering in „Ircui". De voorzitter van den Raad van Be roep, de heer Van der Valk Bouman, oc- richtte tot zdjn leedwezen verhinderd te rzij|n, de vergadering bij te wonen; tweo leden van dien Raad waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer A. van Leeuwen, deelde in zijn openingswoord mede, dat deze vervroegde jaarvergadering nOoaig was, om heb boekjaar in het vervolg te ól ui ten met 31 December, volgens de bepaliQ-( gen van den Oentralen Bona, - waarbij, de' Vereeniging is aangesloten. Na goedkeuring der gelezen notulen bracht de secretaris-boekhouder, de heer L. W. van Giessen, verslag uit botreffende het laatste boekjaar (MeiJanuari). Het grondkapitaal was verminderd mat f 141, zijnde de gevorderde storting voor den Oentralen Bond. Er was slechts één ongeval voorgekomen van niet-enietigen aard, zoodat het totaal der uitgaven slechts bedroeg f 39.35. De f 3.56 als saldo op nieu we rekening 1910, gevoegd bij de gekweekte rente ad f 12.75, gaven een ontvangst van f 16.31, zoodat door de gezamenlijke leden moet worden bijgepast, f 23.04 op een 1 o o n u i t g a v e van 56,150 gulden. Daar bij de oprichting bepaald was, dat de statuten na drie jaren moesten worden herzien, ging men nu daartoe over; ze wer den in overeenstemming gebracht met de bepalingen van den Oentralen Bond. Over de nuttige werking van dezen Bond, die de gevallen van langdurige en blijvende ongeschiktheid (invaliditeit), benevens do uitkeeringen aan weduwen en weezen van getroffenen voor zijn rekening neemt, werd door den Voorzitter nog een en ander in het midden gebracht. Als voornaamste wijzigingen kunnen wor den aangemerkt: lo. dat ook de dochters of vrouwelijke familieleden, voor zoover ze in het bedrijf werkzaam zijn, en de jeugdige arbeiders van 13 tot 15 jaar, onder de verzekerden worden opgenomen; 2o. dat dit ook Let ge val is met de losse arbeiders in aangenomen werk in het bedrijf van de leden; 3o. dat werkiëden, die van elders komen bijv. grasmaaiers, vlaswieders, enz. zich bij contract kunnen verzekeren. De lijsten der loonuitgaven, die maar voor drie jaren geldig waren, zullen den leden ten spoedigste ter invulling worden toege zonden. Nog altijd zijn er een tiental landbouwers of tuinders in de omgeving, die geen leden der Vereeniging zijn; aan de leden wordt aanbevolen lien tot deelneming op te wek ken. Na rondvraag sluit de Voorzitter deze geanimeerde vergadering. VOGELENZANG. Afloop der publieke veiling van een winkelhuis met aanhocrig- hedenhet winkelhuis werd gemijnd op f 3680 door den hear Van der Meer, te Sasscnhoim, en het arbeidershuisje niet schuurtje voor f 620 door don hoor Van Zonneveld, to NooTd- wijkörhout. "WASSENAAR. Bij de veiling dooir notaris O. de Munnich bleef dc lieer S. Voorham' kooper van het huis aan het Wassenaarscho Slag voor f 600. Hot woonhuis mot tccl- land, gelegen in het Oost-dorp, word ge mijnd docsr den heer Jac. Knijncnbu'rg. Bij do gunning werd hot toegewezen aan den heer H. J van Nocsrt, to Oegstgeest. Prol. <lr. A. J. Wcnsinck als opvolger van wijlen profdr. G. Wildeboer. Bij Kon. besluit van 31 Januari is be noemd tot gewoon lioogleeraar in dc facul teit der letteren en wijsbegeerte aan do Rijksuniversiteit, to Leiden, om onderwijs te geven in do Hebreeuwsehc taal en letter kunde on de Draöliotische oudheden, dr. A. J. Wonsinck, leeraar' aan de gymnasia te Utrecht en to Amersfoort. De correspondent te Utrecht van „De- N. Ort." meldt: Do benoeming van dr. A. J. Wens in ok, loctor on leeraar te Utrecht, tot hoogleeraar ie Lei don, is alhieoriu wetenschappelijke kringen mot ingenomenheid begroet De col- loges van den heer Wensinck in de Ooster- sche talen worden zéér hoog geschat; op do cdLlegebankon zag men naast studenten ook menigmaal professoren mot aandacht naar hem luisteren. Reeds zijn promotie te Loidon (over Mohammed) trok destijds de aandacht; dr. Wonsinck is o.m. lid der !re dactie (secretaris) voor de z.g. Muselmansok© Encyclopaedio. £ijn arbeid werd hier zeer geroemd on zijn benoeming tot professor acht men een verdiende belooning voor zijn velo belangrijke studiën. Het i3 bekend dat dezo benoeming zich lang hoeft laten wachten; do regeering moet ijverig hebben gezocht naar „een man van rechts". Deze schijnt evenwel niet te vinden te zijn geweest. Dir. Wensinck is circa 30 jaar oud. Ook volgens het ,,Utr. Dbl." zal dezo pro motie door de geleerde wereld met groote ingenomenheid worden begroet. Dc verdien sten van dr. Wensinck worden met dezo lioogle er aarsbenoermng ten volle naar waarde beloond. Hij1 toch is, alhoewel nog jong van jaren, een geleerde die reeds met onderscheiding wordt genoemd. De Leidsehe hoogesehool is met zijn be noeming geluk te wenschenzij krijgt in hem een zéér wetenschappelijk man, dien men te Utrecht noode zal missen. Bij Kon. besluit is A- J. Warning, ge neeskundige te Uitgeest, benoemd tot ridder in de orde van Onunjc-Nassaualsmede L. E. Hermeen, ontv. der directe belastingen to Zwolle, aan wion op zijn verzoek, mot 1 Mei 1912 eervol ontslag uit 's Rijles dienst is vorloond bij hot personeel van den geneeskundigen dienst van hot leger in Ned.-Indiö benoemd on aangesteld tot officier van gezondheid 2do ld., do arts B. Faber: bevorderd tot hoofdcommies der telegraphic H. J. Bcuks, thans commies der telegraph ie lste ld. aan F. J. Dooties te Zwolle, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct opzichter van den Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit van 30 Januari pcnsioe.i verleend ingevolge de Weduwewet voor de amb tenaren 18Ö0, aan: D. M. Hoos, wed. dr. G. Wildeboer, hoog leeraar aan een Rijksuniversiteit, f 690. Do Paleis Raadhuis-kwestie. In den gemeenteraa-d van Amstanaun zouden gi stern ami ddag, na afhandeling van andere zaken, aan ö'e orde komen ik' verschillende door B. en Ws. en raad? leden ingediende voorstellen en amende menten omtrent do Paleis-Raadhuis-kwes - tie. De voorzitter deelde mede, dat door eeu 12-tal leden van den raad een voorstel was ingediend om deze zaakin besloten zit&iag to behandelen. Aangezien in art. 43 van te Gemeentewet wordt bepaald, dat de deu ren worden gesloten, wanneer het in co Gemeenten met boven de 20,000 zielen di>or een vijfde der aanwezige leden wordt ge vorderd, zou r tot comité-generaal moeten worden overgegaan. De heer Wibaut, naar aanleiding hiervan het woord vragend, wees or op, dat, blij kens art. 14 derzelfde wet, in een beslotuu vergadering nieit kan worden beraadslaagd noch een besluit kan worden genomen over het doen van uitgaven, op de begroot-ing niet voorkomende, of de daarop uitgetrok ken posben te boven gaande. En nu is er een voorstel-Lambreohtsen van Rittihem c.s. waarbij voorgesteld wordt tot een belang rijke uitgave. Zou het daarom niet beter zijn de Paleis-Baadhui'skwestie in openbare zitting te behandelen'? De voorzitter antwoorddes dat hierover in geheime zitting kon worden beraadslaagd. Te tien minuten voor halfvijf gingen daarop de deuren der raadszaal dicht. Een uur bleef de Raad in besloten zitting bijeen. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat de behandeling van de Paleis- Raadhuiskwestie over 14 dagen in openbare zitting zal geschieden. Aan de openbare be handeling zal geen behandeling in besloten zitting voorafgaan. Naar het ,,Hb." verneemt bleek in de geheime Raadszitting al h'eel spoedig dat voor de vraag of het gewensc-ht was aan de openbare behandeling van de Paleis- Ra adhuis-kwesfcie een bespreking in comité- generaal te doen voorafgaan, dat de over groots meerderheid der Raadsleden niets voelde. Zelfs een aantal onderteekenaren van het voorstel der tien Raadsleden (Ter 8) „Bent u al een beetje op uw gemak in de stad en in uw nieuwe woning'?" vroeg oom Satow. „Ik heb het mij zoo gemakkelijk gemaakt als het maar eenigszins kan en al mijn oude kennissen heb ik weer om mij verzameld- En daarbij heb ik vele nieuwe vrienden ge vonden. Men is mij overal zeer vriendelijk te gemoet gekomen. lederen Zaterdag is nu mijn ontvangdag. Ik zou er ook zeer op gesteld zijn, als ik u eens bij mij mocht begroeten, mijnheer Ribbeek." „Ik zal ongetwijfeld komen, mevrouw," *ei Ribbeek met een lichte buiging. „Zoudt u een oud man als ik ben óók een bezoek willen toestaan, mevrouw V' vroeg ooocq Satow met een apottena lachje. „Het zou mij zelfs een groot genoegen zijn ale u kwam," zei Francisca levendig, zeer aangenaam verrast door het onver wachte verzoek van die zijde. De oude heer was jarenlang op Vos winkel gebleven en het had altijd den schijn gehad of hij nieta van het gezelschapsleven wilde weten en zijn dagen in eenzaamheid wilde slijten. Francisca had haar doel bereikt. Zij was verstandig en bleef niet lang meer. En toen zij nu in den avond naar huis reed, vermoedde zij met onverklaarbaar in stinct, wat het plan van den voorzichtig-be- dachtzamen ouden heer was. Maar toen zij aan Jooet vocn Ribbeek dacht, kwamen er rimpels op haar voorhoofd. Hij was zoo ge sloten, zoo terughoudend geweest; ijzig koud had hij zich den geheelen tijd tegen- over haar getoond. Dat de oude heer Satow haar een bezoek j wilde brengen, versterkte haar positie zeer i naar wenschRibbeek zou er zich over ver. bazen, dat zij zooveel invloed zou krijgen en zooveel glans om zich zou verspreiden. En als zij dan op het- toppunt van haar glo j rie stond, door velen omringd, door velen begeerd, dan zou zijl <alles aan zijn voeten leggen en zeggen: „Wat kunnen mij al cfe anderen schelen! Ik houd van jou alleen." En dan zou hij zich gewonnen geven. Een vluchtige gedachte aan Dorothé gleed haar door het hoofd, maar zij wees de-ze ver stond terug. Dat niet-knappe, veel te ern stige meisje, dat bovendien arm was, neen, dab kon geen aantrekkelijkheid voor een man hebben. Ribbeek was haar vriend, na tuurlijk, omdat hij dat ook van haar broer waa. Maar meer was er ook niet tussehen die twee. Neen, Dorothé von Satow zou het haar niet lastig maken, en geen der meis jes uit d© stad. Ribbeek had vroeger zoo vaak gezegd, dat hij geen arme vrouw kon huwen, omüat hij zelf niet de middelen had om haar te geven wat zij zou wenschen. Dus stond het spel goed I Op het landgoed Damitz in huize „Ho-hen- satow" legde dienzelfden avond Dorothé haar hand op don arm van haar oom, toen deze zich naar zijn kamer, die steeds voor hem gereed weid gehouden, wilde begeven. „Wel, mijn kind, wat heb je op 't hart!" „Is Francisca misschien de rijke vrouw, die u voor Friedrioh bestemd hebt!" vroeg rij en keek haar oom met haar ernstige oogen vorschend aan. „St!" siste oom Satow en maakte daarbij een afwerend gebaar. „Raak dat onderwerp niet aan foei toch 1" „Oom I" riep Dorothé op droef-verwijten, don toon." „Wees blij, dat je zoo'n oom hebt, en kijk mij niet zoo boos aan. Jij hebt ook geheimen meisje! Vraag ik daarnaar? Nu, laat mij dan de mijne. Ja, nu krijg je een kleur. Als je niet tevreden bent met mij, zeg het dan maar, dan ga ik weer naar Voswinkel en sluit mij weer in mijn kamers op. Ik laat het dan op Damitz gaan, zooals het uit zich zelf wil. Ik wil mij hcusch niet opdringen." „Neen, neen, oom 1" stootte Dorothé on der tranen uit. „Wat zou er dan van Fried- rich moeten worden!" „En van jou en Annalena? Kind, ver trouw toch op mij en laat ik trachten den wagen weer aan het rollen te brengen langs den weg, dien ik voor den goeden houd. Valt de gouden regen eerst maar over Damitz neer, dan komt ook voor jou de goede tijd", zoo troostte de me-nschenkenner en veegde daarbij met zijn grooten zakdoek dc enkele zaoht-neertrilüende tranen van Dorothé's wangen, zoodat zij tegen wil en dank lachen moest. „Zoo is het goed, kind, en droom nu maar van iets mooie, dan gaat het zeker in ver vulling. Wacht maar, eens zal je een vtouw van geld zijn. Het spijt mij alleen naar, dat ik dat waarschijnlijk niet meer beleven zal" Met een hartelijk lachje verliet hij de ka mer. En Dorothé ging met verlicht gemoed ter ruste. Terwijl Dorothé in de eerst volgende maandi-n zoo hard zij kon werkte, liet me vrouw Stephany al liaar mijnen springen en wekte in de vroegere residentie herinne ring aan oude schitterend© tijden. Men amuseerde zich zooals nog nooit. Men speelde oomedie voor een liefdadig doel en France zorgde voor de kostumes. Men organiseerde muziokavonden en het goud van de knappe weduwe riep kunste naars van naam naar do stad. Dit geschied de ter afwisseling, opdat het aanhoudeud optreden van dilettanten niet zou vervelen. De winter was zeer streng. Do sneeuw lag voeten hoog. Er werden ar-wedstrijden uitgeschreven, welke door danspartijen wer den gevolgd. Men sprak van verlovingen, die op handen waren, en de moeders straal den van geluk. „Het is wonderlijk tegenwoordig. Alles is in beweging en opgewonden. Ik wou ook wel eens aan een en ander meedoen, maar ik heb mijn kinderen. Wat weet die blonde Venus van kinderen, zij maakt de stad tot een Venusberg!" 7O0 beklaagde zich de vrouw van kapitein Güstoch tegen kapitein Hintzo, die bij, hen op bezoek was. „Oah, laat de kinderen toch eens aa© de kindermeid over ©n stap er ook eens uit", lachte Hintzo. „Het moet ongedwongen bij haar toegaan als rij ontvangt", zei de heer des huizes. „Ieder, die maar wat ifl) komt bij haar. Daar heb je den ouden Satow; hij heeft ook van baar uitnoodiging gebruik ge maakt." „Maar zeg nu eens, om wien is nu ai -lie drukte begonnen vroeg mevrouw Güstach» „Hoe dant" vroeg Hintze. „Wel, het gaat natuurlijk om een man, zij wil iemand onder haar betoovcring bren gen, en voor hem is zij dit alles begonnea. Maar voer wien denk je, Hiahaet" „Ribbeek waarschijnlijk; maar hij wil niet." „Ribbeek! Maar om dien te krijgen, heeft zij oom Satow toch niet noodig?" „France laat rich niet zoo gemakkelijk in do kaart zien, zij heeft haar draden langs allerlei omwegen gespannen..." „Oom Satow heeft zeker ook zijn plan nen. Hij heeft France voor zeker doel noo dig. En zij van haar kant hem ook. Frie-l- rich Satow kan geld gebruiken. Dus het plan van oom is doorzichtig. France heeft nocdig Ribbecks jaloezie op te wekken en kan daarvoor Friedrioh gebruiken. Althans, zoo zegt men. „Ik wensch te wel eens bij haar te zien", zei mevrouw Güstsch, „en daar het Zater dag is en mij al tweemaal go.noodigd heeft, Konden wij wel eens een visite bij haar brengen. Wie van jelui gaat mee!" Beide heeren verklaarden haar gaarne »e willen begeleiden. En spoedig was het drie* tal nieuwsgierigen op weg. Het ging er heel genoeglijk toe bij Fran-< cisca Stephany. Er werd over vele dingen gesproken, maar vooral over de vorming van een fee-stcomitc voor het organiseeren van een groote uitvoering, voorafgegaan of gevolgd dooi" een bal-masqué. Ribbeek was ook aanwezig geweest met oom Satow. En toen men eindelijk scheid de, was het comité benoemd met mevrouw Stephany en luitenant Ribbeek aan het hoofd, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1