N®. 15932 M"aandag 29> .Tanuari. A0 1912. geze <§tmrant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Virgadering van den Gemeenteraad van Leiden, FEUILLETON. Haar doel gemist. I PRIJS DER ADVERTENTIEN Tan 18 regel» fl.Oö. Iedere regel meer 0.17$. Grootero letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseerenwordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1 f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. op Donderdag 1 Febr. 1912, des namiddag* ts twee uren. Te behandelen onderwerpen.: 1. Benoeming van een leerares in de Gymnastiek aan het Gymnasium. (20) 2. a. Benoeming van een leerares in de Gymnastiek aan de beide Hoogere Bur- ge<rsoholen, de Kweeksahool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen en de scholen der 1ste en 2de klasse; b. Vaststelling van de jaarwedde en den pensioensgrondslag van die leerares. (21) 3. Benoeming van een leerares in de Gymnastiek aan de scholen der 1ste en 2de klasse. (22) 4. Verzoek van Mej. M. v. d. Hoeven Fraai om bestendiging in de betrekking van Stads-vroedvrouw (i 5. Verzoek van J. Wanink om eervol ont- Blag als onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de school der 3de kL No. 1. (17) 6. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan W. de Rooy als onbezoldigd Ambtenaar van don Burgerlijken Stand. (24) 7. Voorstel om aan den Keuringsveearts, teVens adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis toestemming te verleenen tot het aannemen van een eventueele benoe ming tot Rijkskeurmeester. (18) 8. Voorstel tot bestendiging van de huur van het perceel Lokhorst/straat No. 20 aan de Wed. F. van der Kloot. (16) 9. Vooretel tot bestendiging van de huur van het bovenhuis aan de Oude Heeren- graeht No. 1 aan A. de Mooy. (15) 10. Voorstel tot het doen rooien van 12 hoornen, staande op het terrein van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens. (19) 11. Vaststelling van het verslag aan Ge deputeerde Staten omtrent het gebruik van de voor schoolkindervoeding toege stane subsidie. (23) 12. Voorstel in zake de beschikbaarstel ling van het openbaar slachthuis ten behoe ve van het geven van een ouisuö in vee- en vleeschkeuring aan Luitenant-Kwartier meesters. (29) 13. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooftingen dienst 1911 en 1912, waarvan de raming te laag is ge bleken en tot voldoening van een uitgave over 1910 uit den poet „Onvoorziono Uit gaven" voor 1911. (31) 14. Verzoek van het bestuur der St.-Pe trus-Parochie om ontheffing van het be paalde bij art. 19 der Bouwverordening, ten aanzien van den gevel van een op te riohten gebouw aan de Ketelboeterateeg. (28) 15. Voorstel tot aankoop van de voor tuintjes, deel uitmakende van de percee- len Sectie M, nis G06 tot en met 611 en 626 en tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingöstaat. (26) 16. Vooustel: a. tot ophooging van het feestterrein den Zoeterwoudechen Singel en v-n het daarachter gelegen weiland; b. tot in gebruikgeving van het opge hoogde terrein aan de afd. Leiden van den Nederlandscfoen Bond voor Lichamelijke Opvoeding; o. tot vaststelling van den desbetreffen de® begrootings&taat. (14 en 27) 17. Voorstel a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging der verordening van 23 April 1908 (Gem. blad No. 13) regelende den door de gemeente te verleenen steun ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid b. om goed te keuren dat eenige wijzigin gen worden aangebracht in het Huishoude lijk Reglement voor het „Gemeentelijk Werkloozenfonds" te Leiden. (25) 18. Vaststelling van het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1911. (32). Directe Belastingen. De Burgemeester van Leide^ brengt ter algeroeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld hot kohier der grondbeslasting van den dienst 1912, executoir verklaard 26 Jan. j.l. en herinnert voort den belanghebben den aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 Januari 1912. Besmettelijke ziekte* ROODVONK. De Burgemeester van Leiden; Gelet op artikel 21 der Wet van 4 De~ oember 1872 (Staatsblad No. 134); Brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 22 tot eni mot 28 Januari 1912 aangifte is gedaan van 7 góvallen van Rood- vonk en dat in die week geen personen aan die ziekte zijn overleden. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Leiden, 29 Januari 1912. Inlevering van rekeningen. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, weife- baoen, enz. welke over het afgeloopen jaar 1911 ten laste der gemeente een vordering hebben^ die uiterlijk vóór ultimo Januari as. ter Gemeente-Secretarie (Afd. Finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. 0. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1912. Leiden, 29 Januari. Naar aanleiding van het verzoek van mej. M. van der HoevenFraai en van het daaromtrent door den Stada-Vroed- meester uitgebracht advies, geven B. en Ws. in overweging haar ieder voor den tijd van drie jaren in de betrekking van Stads- vroedvrouw te bestendigen. Den Raad wordt ter vaststelling aange boden het 2de Suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting voor 1911 met 295 aanslagen (waaronder één als forens), een belastbaar inkomen van f 194.160 en een op brengst van f 3289.79. De Directeur van het rijksopvoedings gesticht vo-or Jong. us verzoekt den Raad om vergunning tot het doen rooien van een 12-tal boo men, staande aan den slootkant op het achtergedeelte van het gestichtster rein. Bedoelde hoornen hebben, ook blijkens het door den directeur der Gemeentewer ken uitgebracht rapport weinig waarde, zijn bovendien girootendeels ziek en hun wortels onttrekken voedsel aan den grond, ten na- de ele van de beplanting in den tuin. Om die reden bestaat dan ook. tegfeürinwil- liging van het verzoek geenerlei bezwaar, ónder voorwaarde dat het rooien de> hoo rnen zal geschieden met, werkkrachten van het gesticht, doch onder toezicht van de ge. meente, en dat de kosten van het vervoer der boomen naar de Stadshulpwerf door het gesticht zullen worden gedragen. In verband dat door B. en Ws. aan den heer W. de Róoy, op diens verzoek, met ingang van 1 Februari &.S., eervol ontslag is verleend als commies 2de kl. ter GemeeD. te-Secretarie alhier, stellen zij den Raid voor aan genoemden heer, ingevolge zijn verzoek, eveneens met ingang van 1 Fe-br. eervol ontslag te verleenen uit zijn betrek king van onbezoldigd Ambtenaar van de.i Burgerlijken Standi bestemd om den bezol. diglen ambtenaar te vervangen, tót welke betrekking de titularis benoemd werd bij Raadsbesluit van 28 Juli 1984. Gistoravond had in het- Tehuis voor Schoolgaande kinderen", dat daarvoor wel willend was beschikbaar gesteld, de feeste lijke bijeenkomst plaats van de „Afdeeling Leiden van het Oud-Katholiek 0 n dorste u- ningsfondfl'k Do opkomst was - zeer groot en geen. won der, imlmers prof. Giovanni Don Bor=có,> prestidigitateur en hof-illusionist uit Am sterdam zou komen om voor de kindoren; zijn wereldberoemde toeren te vertoonen. En wanneer genieten de ouders moer, dan wan neer zJe hun kinderen zien genieten? De voorzitter, de heer Chr. Kók, heette de aanwezigen van harte welkom'. Wanneer een profeet, twee jaar geleden gezegd had, 'dat in Januari 1912 een feestelijke bijcen- komJst .zou plaats hebben, waaraan ook een 'oagen kinderkoortje rijn medewerking zou verleenen, niemand zou 't hebben geloofd. En toch is 't nu zoo. Dank zij den ijver en de toewijding van het dames-comité en de vele giften zoo van gemeenteleden als van buiten, was het bestuur in staat den" leden dezen avond aan te bieden. In hot bijzonder heette do voorzitter prof. Don Bosoo welkom', in de hoop, dat hij de gespannen verwachting niet zou teleurstel len, waarvoor de spreker overigens niet be vreesd was. Ook was 't den voorzitter aan genaam mej. Korswagen als dirigente van het kinderkoor hartelijk welkom te heeten. Daarna werd tot het programma overge gaan. Eerst werden door de kinderen een paar aardige liedjes gezongen, als „Zondag- luorgen" en „Zomer" van mevr. Lienders^- Fraekers -en „Meiliedje" van Anna Fles, waar van vooral 't laatste zoozeer in den. smaak viel, dat het na de pauze nog eem werd herhaald. 1 Vervolgens nam prof. Don Bosco 't woord. In een prettig aandoend mengelmoes van No- derlandsch met hier en daar een Duitsch woord er tussehen, deelde hij mode, dat hij alle aanwezigen hoopte te amusoeren. In; de eerste plaats de kinderen, maar toch ook dö grooto menschen, ja hij nam op zich ora, den eexwaardén heer pastoor Van Beek te doen schateren van 't lachen. En als de pastoor, waaraan alle aanwezigen zoozeer gehecht waren, pret had, wie zou zioh dan niet daarin verheugen Wonderlijke toeren werden daarna verricht en heel langzaam om toch vooral goed te laten zien, hoe hij 't deed, dan zou iedereen, 't hem thuis kunnen nadoen 1 Kan je begrijpen! Als je me daar voor je oogen van papiersnippers echte koffie ziet zetten, en als dan pastoor Van B?ek, die verzocht werd ze te proeven, uit het kopje, waarin prof. Don Bosco ze had ge schonken, inplaats van koffie in de maag, een regen van confetti op 't hoofd kreeg, tot groot vermaak van alle aanwezigen, en niet minder v^u Z.Eerw. doe dat dan maar eens na. ,,'t toch nichts als een Creech win diclikeit met de vingers, doodeinfach", beweerde prof. Don Bosco. In de pauze werd den aanwezigen choco lade, koekjes en gebakjes gepresenteerd, die zij zich goed lieten smaken. Na do pauze werden eerst weer een paar liedjes gezongen en wel .Meimorgen" en „Winterliedje", beide van Oatharina van Renne.s, die heel aardig klonken; misschien had de tweede stem iets sterker kunnen zijn, maar als je nu ook zooveel hebt ge lachen, kan je niet zoo krachtig meer zin gen. Ook liet 'tweede gedeelte van prof. Don Bosco's repertoino viel uitstekend in den smaak. Van alle toeren iets te zeggen zou dit verslag to lang makcri de een was al mooier dan de ander. Vooral het laatste nummer „De wonderdoos van Pandora", waaruit gelukkig geen ziekten of verschrik kingen te voorschijn kwamen, maar tal van verrassingen, 't Was of Cr geen einde kwatm aan de pret, toen elk kind verrast werd met een ruikertje, waar zoowaar nog mu ziek inzat, en die allemaal maar uit die lecgo kist kwamen. En toen aan 't einde prof. Don Bosco een „Lang leve pastoor Van Beek" instelde, brak opnieuw een oorverdoovend gejuich los. De voorzitter dankte dan ook prof. Don Bosco wel voor het genoegen, dat hij allen aanwezigen zonder uitzondering had ver* schaft. Het dames-comité de dames Van Beek, mevr., Willcmsc en mej. Hoogcrvorst kon tevreden zijn met het resultaat, de avond was in alle deelen geslaagd, dank zij ook de welwillende medewerking van mej. Korswagcn, dio getoond had, wat in zoo betrekkelijk korten tijd met het kinder koor te bereiken was. Ten slotte hracht de voorzitter nog dank aan den pianist en, alle jonge dam'es, die haar medewerking bij het presenteeren, enz. hadden verleend. Allen zonder uitzondering waren ten zeerste voldaan en gingen opgetogen huiswaarts, In de Ned.-Herv. kerk te Sprang had gisteren de bevestiging plaats van ds. AJ. F. P. Pop als predikant aldaar. De bevestiging had, doordien ze ge schiedde door den [tweelingbroeder ds. J. J. H. Pop, van Rijhzaterwoudenog een( plechtiger karakter aangenomen. De beves tiger had tot tekst Spreuken 2323a. Aan dc handoplegging namten, benevens den bevestiger deel ds. Locher, van Waspik, coim sulent van Sprang. Des namiddags hiéld de jonge predikant zijn intrede naat (aanleiding der tekstwoor den uit 1 Koningen 2214. Deze plechtigheid weid medo bijgewoond door de predikanten ds. Klonip, van Meeu wen; ds. Buishool, van Kcthel; ds. Fcykcs, van Genderends. v. Leeuwen, van 's-Gra- venmoer; ds. v. d. Hoff, van Drunen en ds. Louwo Kooymans, van Baardwijk. Vootral dos namiddags was het kerkgebouw; overvol bezet. Bij de te Voorburg gehouden aanbe stedingen voor den bouw van een gemeen- tegasfabriek aldaar waren laagste inschrij vers voor: Bestek I. Gebouwen en directeurswoning: W. Korevaar, te Alblasserdam, voor f 39,500; bestek II. Bouwen van een gashouder: Techn. Bur. Bamag en Didier, te Zeist,; voor f 13,545; bestek III. Toestellen: Maatschappij ter vervaardiging van gasmeters, enz., te Dordrecht, voor f 14,985; bestek IV: Retortovens enz.: Sol en Co., te Rotterdam, voor f 11,630. 't Plan is om na de hervatting der werk zaamheden op Dinsdagavond, Woensdag in de Eerste Kamer met de openbare behan deling van de Militie wet te beginnen. Als opvolgers van wijlen den heer P. Goedkoop Dzn. rijn benoemd tot directeu ren van de werf „Conrad" te Haarlem, de keeren C. H. Holst en P. Lugt, beiden w<h nende te O verveen. De heer Holst was reeds als scheeps bouwkundig ingenieur, en de heeT Lugt als werktuigkundig ingenieur aan de werf ver-: bonden. De Israëlitische lotelingen van de lich ting van 1912 zullen desverkiezende wordeni ingedeeld hij de korpsen of onderdeelen van korpsen in de grootere garnizoenen. Hiertoe komen in aanmerking: Amsterdam* Arnhem, Assen, Amersfoort, Breda, Ber- gon-op-Zoom, 's-Gravenbage, 's-Herbogen- boech, Haarlem, Groningen, Leeuwarden,- Nijmegen, Utrecht, Leiden en Middelburg. B. en Ws. van Den Haag stellen donj gemeenteraad voor op de gemeentebegróOH ting voor 1912 een som uit te trekken van, f 440,000 voor do stichting van een gebouw) voor vakschool voor meisjes. Ook wordt voor gesteld oen bedrag van f 3000 op die begroet ting te brengen i-a verband met de op IJ Januari 1912 aan genoemde stichting toe-, gekende subsidic-verhooging. In de openbare vergadering van da afd. 'e-Gravenhage van den Bond van Ne- derl. Onderwijzers', a.s. Woensdagavond 8 uren in het feestlokaal, Willcmstraai, tel houden, zal do heer F. L. Ossen dorp inlei den het onderwerp: „De schorsing van coD lega Wanink", in plaats van heb vroeger aangekondigde: „Hoofden van scholen contra] kl asse-onderwij zerg. .De „Staatscourant" bevat de statutes van ,de naaml. venn. „Sportterrein Gouda",- te Gouda. Doelhet aankoopen van grunV den in of bij de gemeente Gouda, deze ix' te richten voor spart-, tentoonstcllingstsry tein of voor andere doeleinden en ze ai. 'zoodanig te exploiteer en, hetzij door ver huring of in eigen beheer. Kapitaal f 50,000 verdeeld in 2 serieëni, elk van f 25,000., 4) Hoe gemoedelijk ziet het er hier uit, dacht Ribbeek, terwijl hij door de zou-ver lichte kamer en naar de ontbijttafel keek. Dorothé kwam hem te gemoefc, drukte hem hartelijk de hand en keek hem met haar heldere oogen vriendelijk aan. Men kon da delijk zien, dat zij in hem een vriend des huizes begroette; toen eerst wenddte zij rich tot haar broeder, die ondertuasohen door Annalena op stormachtige wijze was begroet. Annalena had Satow al gevraagd of hij haar op een avondrit wilde verge zellen. ,,Als je niet meegaat, staat vader het niet toe. Vroeger mocht ik altijd alleen uitgaan maar nu niet meer; dat komt door die malle lange kleeren, die ik nu draag; niets als last. En hij heeft mij ook zelf van de kostschool gehaald ditmaal. Het onderhoud dat. hij met de directrice heeft gehad, heeft hem zeker wat bezorgd voor mij doen wor den. Kras hè? Dat de oude man nog zoo réizen durft; een kranig stukje, niet?" „Juffrouw Annalena, hoe gaat het?" zoo begrootte Ribbeek nu ook haar. „Hebt u ook nog een blik over voor den ouden vriend of geef je tegenwoordig alleen aan de we tenschappen audiëntie?" „Och, daarmee sta ik op nog veel vijan diger voet dan met mijn lange Tokken. Goed dat de sport- steeds meer in de mode komt en die schrijft toch korte rokken voor,** „Kom, kom, maak je zelf nu met slechter dn*! je bent," zei Dorothé. „Annalena heeft een heel goed rapport meegebracht, Rib beek; dus wij kunnen tevreden rijn." „Natuurlijk, zij heeft verstand genoeg, hoewel rij het wed saai in zoo'n inrichting zal vinden." Allen lachten, ook de oude heer, die uu echter met luide stem riep: „Neem nu plaats, Rabbeok; je zult wel Konger hebben." Annalena schonk koffie voor de hoe ven in. „Hier, Ribbeek, kom naast mij ritten; ik moet je nog eens ee»n en ander over mijn jongen vragen. Hoe houdt hij zich in het regiment Ribbeek gaf lachend de gevraagde inlich tingen en onder groote vroolijkheid werd voortgegaan met het ontbijt. De oude heer was de meest, vergenoegde van allen. Hij had blijkbaar een zeer goe den eetlust en dronk den eenen kop sterke koffie na den anderen, om ten slotte met een flink glas cognac te besluiten. „Kunt ge niets verdragen, Ribbeek?" vroeg hij, toen Ribbeek beleefd zijn aanbod, om ook een glas te nemen, had afgewezen. „Ik heb er altijd gauw last van, mijnheer Satow." antwoordde Ribbeek kalm en ver heugde zich daarbij over het opklarend ge zicht van Dorothé, die met zorg het drin ken van haar vader had gadegeslagen. De oude heer had die bezorgde blikken van zijn dochter ook wel gezien en merkte nu spottend op: ,Och, Dorótbé, denk maar ntefc aan wat de dokters er van zouden zeggen. AIm je daar rekening mee honden moest... Ak ik de raadgevingen van de dokters opgevolgd had, geloof me, dan lag ik al lang in onzen grafkelder. Wij hebben dat met mama on dervonden. Bij die woorden wilde de heer Satow zioh' nog een glas cognac inschenken. „Neen, neen, vader!" riep Dorothé op beslisten toon. „Denk tooh eens aan dien aanval van duizeligheid van gisteren." „Bent u gisteren weer zoo duizelig ge weest, vader?" vroeg Friedrioh bezorgd, terwijl Dorothé vlug de oognacflesch in hert buffet wegsloot. „Och wat, niet de moeite waard, jongen. Ik had wat last van de warmte, anders niet." „En vanmorgen bent u tooh maar weer voor dag en dauw opgestaan!" riep Anna lena op teederverwijtenden toon. „Ik kan je toch niet alleen een rijtoer laten maken. En bovendien, ik moest je zooveel dingen laten zien en aanwijzen, de nieuwe uitgravingen voor boomaanplan- tdng, de vernieuwde brug... Ja, dat alles kost handen met geld, maar heb moet toch gebeuren en dat kapitaal is niet weggewor pen. En we rijn nog enkele voordeeltjes te wachten... Maar het wordt nn tijd voor de kerk, kinderen. Hoor, rij beginnen al te luiden en de dominee houdt van op-bijd- zijn." „Wat praat vader vandaag druk," fluis terde Fried rich zijn mater toe op weg naar de kerk. „Hij ia de laatste dagen erg opgewonden en heeft meer last van rijn kwaal dan hij «egt. Tk maak mij ernstig ongerust Fried- rich/' Zij traden ia de kJkmte, oude kerk, waar heb zeer kil was, want de kachel was nog niet gezet. Dorothé keek bezorgd naar haar vader, die achter haar plaats nam naast Ribbeek. Hij had slechts een dunne, zwarte jas aan en het verschil met buiten, waar de herfstzon nog tamelijke warmte verspreidde, was nogal groot. Het orgel zette in en de gemeente zong het eerste lied. Toen stond men op voor het gebed. Plotseling hoorde Dorothé een zwaar zuchtend geluid, snel wendde rij het hoofd om en zag haar vader in den arm van Ribbeek achterover yallen. Met een ze ldza am - vrag e n den bliik keek cte stervende zijn ontstelde dochter aan en blies den laatsten adem uit. Op een baar werd de zoo onverwacht ver scheiden heer Satow naar zijn huis gedra gen, dat hij nog geen kwartier geleden, schijnbaar nog in den bloei des Tevens, vtoo- lijk pratend en toekomstplannen makend, had verlaten. In de kerk bad de dominee er voor ge zorgd, dat alles een ordelijk en vlug ver loop had; nu echter nam Ribbeek de rege ling van een en ander over, daarbij gehol pen door Dorothé, Friedrioh en den ouden dienaar Johann. „Je bent zoo goed en denkt ora alles, Ribbeek", zei Dorothé, toen de telegram men verzonden waren, om de naaste fami lieleden met het gebeurde in kennis te stellen. Joost keek in het treurige gezicht van het beminde meisje, waarop hij alles lis, wat in haar gemoed omging. Had hij haar tooh in rijn armen genomen en togen zich aan gedrukt, dan waren zij beiden gehoh peil) Maar hij waagde dit niet, nam zacht haar hand en drukte die teedcr: het waal een stille belofte tot steun en hulp in de! droevig© ure. Dorothé kreeg een gevoel van groot ge luk, toen zij in rijn goede, trouwe oogen! keek: het was of er een 6tille hand tus sehen hen gelegd werd en Dorothé zou dit korte oogenblik nimmer vergeten. Maar toen was Joost heen gegaan en met hem haar laatste troost. Het was drukkend stil in huis en Dorothé voelde zich eerst angstig in dio stilte. Zij dacht aan de too-, komst, een duister, somber verschiet. Er was veel voor haar verborgen geblé ven, maar wat rij van de zaken van haar vader had gezien, was voldoende, om biji haar het vermoeden te wekken dat het landgoed er allesbehalve goed voorstond1 Zij wist wel, dat haar vader zijn bezittin gen slecht beheerd had. Met allerlei nieu wigheden waa op hot landgoed begonnen, maar de dingen, die eigenlijk hadden moo- ten gebeuren, bleven achterwege of werden; niet voltooid. Do arbeidskrachten waren' onvoldoende en vooral was er gebrek aani geld geweest. In den laatsten tijd was haar dat duidelijk geworden. Haar vader waa veel in sombere gedachten verdiept ge weest, wat anders niets voor hem was, ori! vaak had hij bezwaar gemaakt tegen het» doen van kleine noodzakelijke uitgaicn. (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1