fl\ 15924 Vrijdag 10 «Januari» A0. 1912. feze (§curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. Haar mijnheer. LEIDSC PBIJS DUB ADYEBTENTIEN: T*a 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ^.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta contant j elk tiental woorden meer 10 Oente.—Yoor het inoaaseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentai per 3 maanden i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aijn 1.30. Franco per post 1.65. MN WEKWET. burgemeester en Wethouders van Leiden; tezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; rengen bij deze ter algemeene kennis dat 'door hen op heden vergunning is verleend aan de Firma TIELEMAN en DROS, ea rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van verduurzaamde levensmid delen tussohen de Middelstegraoht en Ce ïTiterstegracatot, Sectie I dos. 798 en 2511. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N O. DE GIJSELA AR, burgemeester. VAN STRIJEN. Seoretaria. Leiden, 18 Januari 1912. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de missive vian den Minister van 'Oötplog van den 16den Januari 1912, 1ste [Afd. No. 171, waarbij worden toegezonden de stukken, bedoeld bij artikel 5 der Hin derwet, betreffende de oprichting van pa- tronenbergplaatsen in een tweetal gebou wen, zich bevindende op het terrein van de Dolden kazerne en deel uitmakende van de perceelem gemeente Leiden, kad. Sectio Q? Hos. 937 en 938; Gelet op artikel 6 der Hinderwet; Ê^even bij deze kennis aan het publiek, dat bedoelde stukken op de Secretarie de nser gemeente ter visie zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, (get.) VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door CL O. RAAR, banketbakker en kok, wo nende te Leiden, een verzoekschrift ia in gediend, om v.rlof voor den verkoop v^n uitsluitend alcoholvrijen drank, voor ge- 'bruxk. ter plaatse van verkoop, in den winkel en het salon van het perceel Lange Mare No. 74. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1912. Leiden, 39 Januari. Mr. J. Verzijl, commies-redacteur - ter giameente-sedretario alhier, is benoemd tot hoofdcoinjiiies-redacteur. tor genreen te-s eer et &- \rie te Utrecht. Gisteanamiddag bracht de bakkers-pa- troons-vereoniging „Eendracht maakt Macht", gevestigd te Noordwijk en omvattende allo dorpen in het noordelijk gedeelte van Zuid- Holland, een bezoek aan de meelfabriek „Do Sloutehs" van de firma De Koster en Co. to Leiden. De indruk, dien de leden ontvin gen op de verwerking van den graanschat, was boven alle verwachting. De opvoering van het graan uit het schip tot de zevende verdieping, hert automatisch wegen, het ma chinaal zuiveren, het malen met de waizen, wetrd met bewondering aanschouwd, vooral door de bakkers, die indertijd nog kennis hebben gemaakt met den meelbuil. Onwille keurig kwam de gedachte dor leden op heb voorheen eu thans van de bewerking van het graan en mede op den handelsnaam van het product, .namelijk „De Sleutels", cn op den firma. Het wapen van Leiden, dab zijn email ontleent aan de sleutels van Sfc.- Pieter", heeft den naam bezorgd aan de fa briek en het bloemm-erk. Gelijk de koster indertijd met de „sleutels" het heiligdom opende voor den leek, heeft de firma D e Koster heden met zijn merk „De Sleutels" voor de hakkers do schatkamer geopend van het graan, en gelijk het kerkelijk heiligdom (St.-Pioterskerk) ontsloten werd tot voeding van de ziel, wordt hier de graanschatkamcr geopend tob voeding van het lichaam. De directie der fabriek betoonde zich zeer ingenomen met het bezoek der leden en de gulle ontvangst gaf aanleiding tot lediging van menig glas op het welvaren der fabriek, wier firmanten het zoo aangenaam was do bakkersklanten eens gezamenlijk te aan- schouwen. Bij afwezigheid van den voorzitter, dankte de heer A. J. Dijssolbloem to Voorhout, se cretaris der Verecniging, de directie voor do schitterende ontvangst en 6prak den wenseh uit dat de firma De Koster nog vele jaren met de leden-bakkers moge zaken doen. Na afloop dezer handeling begaven do leden der Vcroeniging zioh naar „Den Ver gulden Turk", tot 't gebruik van een souper. Op 28 Januari zal in de zaal „Diligen- tia" te 's-Gravenhage, het zeg- en zangspel worden opgevoerd „De Hemelsche Altaar- waeKt. Mej. Harry van der Harst zal de rol van Aartsengel Michael vervullen. De uitvoering zal strekken ten bate van de nieuwe kerk in de Engelenburgwijk. Naar de ,,N. Haarl. Ct." verneemt, is op telegrapliische order van de directie der posterijen en telegraphie do verdere verkoop van de Zondags-etiquetten reeds verboden. Men schrijft uit Alkmaar aan de „N. R. C.": De reeds gemelde overwinning van de vrijzinnigen alhier bij de op Maandag en Dinsdag gehouden stemming van 56 candi- daten voor het kiescollege o!er Ned.-Herv. Gemeente zal bij de vrijzinnig kerkelijke partij in den lande zeker met blijdschap vernomen zijn. Na jaren van volharden den arbeid en voorbereiden is het baar mo gen gelukken in deze de zege te behalen. Het behoeft geen betoog, dat er bij de aanhangers der Evangelische Unie" (vrijz.), zoowel als bij die van ,,0nze Her vormde Kerk" (rechte.met de uiterste krachtsinspanning is gewerkt. Dit verklaart dan ook, dat er van de 1618 kiesgerech tigden niet minder dan 1497 aan de stem bus versohenen. Twee dagen lang snorden de auto's en rolden de rijtuigen van de wederzijdsche partijen door de stad en zel den zal een kerkelijke verkiezing met zoo veel vuur gestreden rijn. De Staatscommissie vo©r de binnen- schipperij heeft haar taak beëindigd, co. haar rapport aan H„ M. de Koningin aan geboden, ^ij de te Heemstede gehouden Raads verkiezingen verkregen de heeren H. J. M Peep-erkorn (R.-K.) 44l en H. A. Waller (Prot.) 403 stemmen. Gekozen is dus de heer Peeperkom. Bij het wapen der infanterie van bet leger hier te lande zijn thans overcompleet 38 eerste luitenants, terwijl er een incom pleet van tweede luitenants is van 76. Het legerbestuur heeft de beschikking over 351 reserve -o f f icieren. AARLANDERVEEN- Up 1 Febr. a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat.de keTlceraad der Ned.-Herv. Gem. aihiejr, onder leiding van ds. J. Osinga-, besloot) te breken met de Synodale organisatie van 1816. Dit feit hoopt de Geref. Kerk alhier te gedenken in een samenkomst op dien dag, 's avonds te halfzeven, waarin ds. Osinga, thans te Schoonhoven, de gedachtenisrede zal uit spreken. BOSKOOP. De vereeniging „Zelf Hulp" hield haar jaarlijksche algemeene vergade ring. Deze Vereeniging stelt zich ten doel haar leden bij ziekte gedurende 18 weken f 6 per week uit te betalen. Het aantal leden is 742. De ontvangsten aari contributie be droegen f 3833.25. Uitgekeerd aan zieken geld f 3456. In kas was 31 Dec. 1911 f 6555.36k HAARLEMMERMÉÉR. De zangvere-etii- ging „Gezang verhoogt het loven" hield gisteravond to Nieuw-Vennep haar eerste jaarvergadering, waarin o. a. de secretaris jaarverslag uitbracht. Het bleek, dat net- ledental vrijwel constant gebleven was en op het oogenblik 15 bedroeg. D jaarreke ning sloot met een batig saldo. Hierna had bestuursverkiezing plaats, waarbij gekozen werden mej. G. van Noort en herkozen mej. L. Houtkoope-r en de h-eoren J. Berrevoets, J, Brooiwer en G. Beete Door notaris Hein rins werd in hotel ,,Do Beurs" te Hoofddorp jeveild: 4.35.32 H.xA bouwland, in de nabijheid van Hoofd dorp, in 8 perceelen. De belangstelling in den verkoop was zoo gering, dat alles ten slotte door den eigenaar werd opgehouden. KATWIJK. Tot tijdelijk onderwijaac aan de Chr. School voor M. U. L. O., alhier is benoemd de heer W. F. Daniels, te Baarn. KATWIJK-AAN-ZEE. Vandaag en gis teren kwamen te IJmuiden van de travvl- visscherij. zestien Katwijksohe loggers bin nen, waarvan sommige tot tegen de f 400 besomden. KOUDEKERK. Gisteravond had onder gTcoto belangstelling do plechtige inwijding plaats van heb nieuwe kerkgebouw dor Ge ref. Gem'. alhier- Nadat de consulent, ds. Woudstra, van Lei derdorp, 'met gebed de bijeenkomst had ge opend, koos zij neer w. tob tekst Psalm 84:2 en 3. In zijn rede bracht liij' dank aan den Kerkeraa-d voor do moeilijke taak, die hij in de laatste maanden had gehad, het Dag. Be stuur der gemeente voor zijn tegenwoordig heid en ardiit-ecfc, opzichters, aannemers en werklieden over het. tot-standbren gen vam dit schoone gebouw. Na het ringen van Psalm 105:1 betrad de vroegere herder en 1 eeraar ds. R. W. Hui- ring, van IJmuiden, het platform, die in herinnering bracht wat al niet in een jaar tijds kan gebeuren. Ih nog geen jaar tijds toch was het oude kerkgebouw in vlammen opgegaan; was de voorganger, die ziju af scheidsrede in het Ned.-Herv- Kerkgebouw heeft gehouden, vertrokken, en heeft men al dien tijd op de bovenzaal van Van Eg- mond de godsdienstoefeningen gehouden. In dieri tijd is een predikant beroepen en dit schoone gebouw voltooid, waarna hij ook in zonderheid het Kerkbestuur dank bracht voccr de pioeitevolle taak. Vervolgens voerden nog liet woord ds. V- d. Heide, van Oudshoom, en ds. Rouma, van Hazerswoude, waarna de nieuw beroepen pre dikant ds. Rietberg de bijeenkomst met dank gebed sloot., LISSE. Heden heeft men het nieuwe politiepostje geplaatst op het trottoir in de Kanaalstraat- Het is een houten gebouwtje van niet te groot en omvang, maar van sier lijken bouw, terwijl de plaats ons ook zeer goed gekozen voorkomt. Onbestelbare poststukken van de eer ste helft van Januari bevinden zich aan het postkantoor voor A. Duindam, in Den Haag; H. Heemskerk, te Londen, en C. van Leeuwen, te Amsterdam. NOORD WIJK. Bij Kon. besluit is met 1 Maart a. s. aan den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, den heer T. Tulleken, op zijn verzeek eervol" ontslag verleend. In café :,,Het Fortuin" vergaderde gisteravond de afd. Noordwijk van liet Hollandsch Blocmbollenk weekersge-noob- scliap" (II. B.-G-.) ondier voorzitterschap van den heer G. J. G. van Pa-rijs, die bij de opening den leden een gelukkig jaar 1912 toewensclite. De Voorzitter deelde mede, clat het H.-B. heeft beloofd, een adres te zenden aan do H. IJ.-S.-M., indien meer klachten over ruwe behandeling der bollen mochten in komen. Ook wil Eet H.-B. bij de Noord en Zuidh. Tramwegniaatsohappij wel aan dringen op verlaging der vrachttarieven, indien er nog meer aanvragen mochten in komen daaromtrent. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. van 29 Jan. a. s. te Haarlem behandeld. De afd. Noordwijk besloot, den aftreden den voorzitter, den heer J. H. Kruseman, als zoodanig te herkiezen. Een voorstel van het H.-B., om een in formatie-bureau op te richten, dat gege vens zal verstrekken aan clo leden omtrent vertrouwbaarheid, soliditeit, enz. der bloembollenhandelaren, werd gesteund, na^- dat de Voorzitter aan de hand der memorie van toelichting nog inlichtingen had gege ven. De a-f deeling Bennebrook—Vogelenzang stelt voor, een premie van f 500 uit te loveu voor het fabriceeren van een goede bollen- rooimachine. Het H.-B. ontraadt het aannemen van dit voorstel. In verband met dit voorstel betreurden velen der verg. het ontbreken van een Octrooi wet in Nederland, die een uitvinding voor namakers in bescherming kan nemen. De vergadering vereenigde zich met het praeaclvies van het H.-B. De afd. Monster verzocht, dat in het Kweekersblad wekelijks berichten omtrent handel en cultuur worden opgenomen. Het H.-B. gaf bij dat voorstel een mindei malsch praeadvies, er op wijzende, dat de gevraagde benchten in den liandelstijd ge regeld worden opgenomen, maar dat men maar eens moest beginnen, met het blad werkelijk, te „leze n," Het H.-B. meent, dat het blad voldoende geeft. De afd. Noordwijk gaf omtrent dit voor stel aan den afgevaardigde een vrij man daat mede. Besloten werd, voor deze alg. verg. maar één afgevaardigde te benoemen. Benoemd werd de heer Hein Vink Vz., en tot plaats-- vervanger-dito de lieer Jeroen Vink. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering onder dankzegging voor de werkelijk goede opkomst gesloten. Het doet altijd goed, op een vergadering van bloem bollen kweekers een mooie collec tie bolbloemen aan te treffen. Dat hoort eij zoo bij. De heer Jan Soeteraan had eeu fraaie collectie bloeiende tulpen geëxpo seerd: Proserpine, witte en Rose Joost van den Vendel, gele Toumesol, Rose Gris de lin en la Reine. De leden stelden het zeer op prijs, dal) zij voor de verloting beschikbaar waren. NOORDWIJKERHOUT. In het nieuw geopende café „De Toekomst" vergaderde gisteravond de R.-K. bloemist-, land- en tuinb.-werkl.-vereeniging „Door Eendracht Verbonden." Hoofdzakelijk was men bij eengekomen ter bespreking van het punt „Ziekenfonds." Sommige leden willen het Ziekenfonds geheel van de vereeniging scheiden, terwijl anderen zeggen: Wie lid is van de Vereeniging, is tevens verplicht lid te zijn van het Ziekenfonds, ton einde door het betalen van contributie den zieken ka meraad te steunen. De adviseur der Vereeniging heeft aia zijn meening te kennen gegeven, dat heb noodzakelijk' is, dat de afd. „Ziekenfonds'' 66ji blijft met de Vereeniging. Na langdurige discussion werd besloten over dit punt te stemmen, waarbij echter, de stemmen staakten. Men is daardoor ge noodzaakt in een volgende vergadering er nog eens op terug te komen. Punt 7 van liet reglement werd zoodanig gewijzigd, dat deelhebbers bij ziekte geen uitkeering genieten, indien de Ongevallen wet hierin voorziet. De penningmeester deed rekening en ver antwoording, waaruit bleek, dat er een batig saldo voorhand-en is van f 111.08; bo vendien bezit de Vereeniging dertig roeden tulpen, geplant op het land van den lieer P. Heemskerk Jr. Vervolgens legde de pen ningmeester zijn functie neer, 'terwijl geen' enkel aanwezig lid zich als zijn opvolger beschikbaar stelde. Ook hierop zal nader worden teruggekomen. WARMOND. De R.-K. kiesvereniging! „Kiesrecht is Kiesplicht" vergaderde gister* avond in „De Zon." Na opening dier vergadering dool' den] Voorzitter en voorlezing der notulen door den Secretaris, den heer Paar dele ooper, word door den lieer C. van Stijn als penning-meester! rekening en verantwoording gedaan over hot* afgeloopcn jaar. Het eindcijfer van de ont vangsten was f 51.99, dat.der uitgaven was f 41.30; een saldo alzco van f 10-69. Met bijna algemeene stemmen werd Jrioroni het aftredend bestuur, dat geheel aftrad, her kozen welke benoeming door allen werd aanii1 3) *,Die goede mijnheer I" Nog nooit had Leopoldine iemand, bij wien zij in dienst was, zoo gaarne mogen lijden als hem. Va-u het eerste oogenblik af was rij hem van gansoher harte genegen geweest. Hij had altijd een vriendelijk woord, een rriende-' lijken blilk voor het dienstmeisje. En die blik ging het meisje als een zonnestraal door hart en gemoed. Leopoldine zat nu in haar (kamertje op haar bed en weende er over, dat de jonge man oie vrouw zoo blir telings gehoorzaam de. Het wekte bepaald haai* verontwaardi ging op. Hij bezat geen enkelen slechten hartstocht; hij dronk niet, speelde niet, zocht het gezelschap zijner kameraden niet. Waarom liet die slechte vrouw hem niet voor de piano zitten] En Leopoldine voel de een gloeienden haat tegen haar meeste res in zich opkomen. Zoo machteloos te moeten toezien, hoe ongelukkig zij hem maakte, haar niet te mogen toeroepen „Gij zijt zijner niet waard l Niet tegen hem te mogen zeggenr ,,Ik begrijp u; ik weet u op prijs te stellen ofschoon ik maar een arme, onwetende dienstbode ben." Zij mocht eobter nooit zoo spreken om voor heb eerst voelde zij den geheelen vloek van haa-r dienstbaarheid, van haar onder geschikte betrekking. Zij mocht nooit de vriendin van ha-ar mijnheer worden, nooit zijn vrouw de waarheid zeggen. Zij mocht geen spier vertrekken, slecht© onderdanig degene naderen, die zij haatte. O, het gist- te Rit woedde zoo in haar binnenste! Toen de heer en de vrouw des huftes thuis kwamen, was zij nog altijd op. Zij ging de gang in om luisteren. Mijnheotf stapte moeilijker uit -het. rijtuig dan anders. Hij was bleek tot in de lippen en bestelde een glas spuitwater. Leopoldine bracht het verlangde en ontdekte daarbij, dat het echtpaar, juist zooals op den eersten avond, in een teedere omhelzing op de chaise lon gue zat. Edmund glimlachte mat; doch scheen tevreden. Zeker, de geheele avond was eon marteling voor hem geweest; maar hij kon daarom toch niet boos op zijn vrouw zijn. En in dat oogenblik haatte Leopoldine beiden ook mijnheer. III. Ei* werd den volgenden morgen in all© vroegte gebeld, ofschoon de familie zoo laat naar bed was gegaan. Leopoldine trok, uit haar morgenslaap opgeschrikt, slechts de noodigste kleeren aan. Zij vond de jonge vrouw in de woon kamer, in tranen badende. „Hij ie riek, zeer ziekl" riep zij. „Zend Anton dadelijk naar den dokter en kom dan binnen." „Mijn hemel? wat is hier gebeurd]" riep het meisje buiten zichzelv? Vilma vergat voor een oogenblik haar voornaam masker; aan haar angst, haar behoefte, om haar verdriet mee te deelen, toegevend, verteld© rij hrt meisje, dat hij reeds de. geheel en nacht had geleden, naar haar niet had wil len wékken. „Och, hij is toch zoo goed!" bracht Poldi in het midden. „Spoedig, spoedig een dokter!" Leopoldine bemerkte voor het eerst tij dens deze kleine scène, dat de jonge vrouw mooi was. Ongekapt, met een besclireid, ontdaan gelaat, in een verkreukelde nacht japon, vond het jonge meisje haar mooi. „Zij houdt toch veel van hem. Hoe zou het ook andere kunnen!" De beide ontboden geneesheeren consta teerden, dat het hart. van den patiënt met in orde was, en vonden den toestand niet zonder zorg. Vilma voelde zioh zeker niet goheel on schuldig aan do treurige gebeurtenis. In een wedkelijk verwaarloosd négligé, met door tranen benevelde oogen ©n wanhopige gebaren, zat zij aan het ziekbed van haar echtgenoot. „Nu staat haar geluk op het spel", dacht Poldi. Twee dagen en naohten zweefde de jonge man in levensgevaar. De kwaal werd met een sterk© dosis morphine onderdrukt. Et trad den derden dag beterschap in. Leopoldine luisterde, toen de geneeshee ren de jonge vrouw voorschriften omtrent de behandeling van den patiënt gaven, want zij vertrouwde haar niet; zij wild© zelve over den zieke waken. Maar Vilma verpleegde haar echtgenoot, een geheel» week met teedere opoffering; ja, rij deed dat wat al te goed. Zij wond hem door haar overdreven zorgen en drukte daarbij op en juist dat hadden de geneesheeren voor ge vaarlijk verklaard. Doch! op zekeren dag bemerkt© Vilma tot haar sohrik, dat d© ijeomelagen haar mooie handen bedierven. „"Wij sullen een zuster van „Het Roods Kruis" moeten nemen", merkte rij op. „Als mijnheer het goed vindt, zal ik de omslagen maken", riep Leopoldine. „Ach, ja, ja", zehle Edmund met zijn vermoeide stem, „geen vreemd gezicht, *k heb Poldi liever". Daar Vilma nu niet meer door een telkens terugkeerende taak aan de ziekenkamer was gebonden, nam zij haar gewone bezig heden weer op, confereerde met haar naai ster en ontving bezoeken. Edmund was im mers buiten alle gevaar en Poldi bleek een vertrouwde verpleegster te rijn 1 Vilma liet aan h&ar zonder eenig bezwaar de zorg voor den patiënt over. Poldi waa immers slechts een dienstbode en Vdm* keurde het volkomen goed, dat Edmund ook, al was zij zelve aanwezig, allerlei klei ne handreikingen van Poldi verlangde. Even natuurlijk vond zij het, dat het meisje twee weken achtereen in de kleeren op een divan sliep en meermalen 's naohts opstond, om de omslagen te vernieuwen. Vilma liad er nog nooit aan gedacht, dat. dienstboden ook moeten slapen. Ook bemerkte men nooit eenig teeken van vermoeidheid of mis noegdheid bij Poldi. Zij was geheel een dienstbode naar Vilma's zin. De dienstbo den moeten er slechts zijn om haar meester of meesteres te dienen. En Poldi voelde ook werkelijk geen ver moeidheid. Zij was overgelukkig, dat mijn heer haar gaarne bij zich zag. Haar hart klopte sneller, wanneer hij haar riep. Zij schrikte telkens uit den sla-ap op, als bij rich maar in zijn bed verroerde. Zoo moest het een moeder te moede zijn, dacht Poldi; een moeder valt het nooit te zwaar, wa-t zij voor ha-ar kind kan deft. Er was niets, wat Poldi niet gaAirn© voor haar geliefden heer zou gedaan hebben. Zij betrapte zicIU zelve op de afschuwelijke gedachte, ho© treurig het zou zijn, als mijnheer weer ge-1 zond was en haar niet meer noodig had. „Zoo'n gesloofzeide Anna medelijdend.- „Dat houdt slechts een verpleegster uit.. Waarom doet gij het toch'?" En Leopoldine antwoordde (rotsch ert verheugd: „Mijnheer wil geen verpleegster,; maar mij hebben." Eens was Edmund, terwijl zijn vrouw inl de stad een conferentie met haar naaister had, ingedommeld, terwijl Leopoldine hem voorlas. Zij bleef stil, onbeweeglijk zitten] en sloeg zijn nog altijd zware ademhaling gade. Wie weet hoe lang zij zoo had Caninei* zitten „Ik slaap niet, Poldi",. zeide hij plotse ling met zijn lieve, vriendelijke stem, „maar het lezen vermoeit mij vandaag. Vertel mij maar liover iets uit uw leven". „O, er valt daaruit niets te vertellen V riep rij geheel verschrikt. Hij glimlachte met gesloten oogen. „Gijl hebt tot dusver toch ergens geleefd en ook het een en ander beleefd?" „Dat wel, maar dat is het vertellen niety waard". Hij drong echter bij haar aaii en dus ver* telde rij van haar jeugd. Haar vader \vafl\ gerechtsdienaar geweest en had veel k;n- déren. Leopoldine zou gaarne iets geleerd', hebben, maar daarvoor was geen geld. Dé» ambtswoning was ook te klein geweest voc de groote familie. De jongens kwamen du* met veertien jaar in. de leer, do meisjes/ mot zestien jaren in een dienst. „Ik diem(, sinds elf jaren, mijnh'eer, en dit ia mijn geh) sohiedenia". (Wordt vervolgd.!

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1