No. IBBIQ. LEIDSOH DAGBLAD, Saterdag1 13 Januari. Tweede Blad. Anno Offieioele Kennisgeving. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. Alleen in een groote stad. Gemengd Nieuws. TEBKIEZING. De Burgemeester van Leiden; Gelet op de artikelen 8 en 9"der Gemeen tewet en op de artikelen 1 en 3 van het koninklijk Besluit van den lsten Mei 1897, xooals het is gewijzigd bij dat van 10 Jan. 1901; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de verkiezing (candidaat- Btelling) van één lid van den Ge meenteraad in het tweede kiesdistrict, bevattende de wijken II V, IX en XII en de stemdistricten II, V, VIII en X, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. van Hoeken, die in 1913 aan de beurt van aftreding zoude zijn geweest, zz\ plaats hebben op Dinsdag 23 J a- n u a r i a. s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Dinsdag 30 Ja nuari en de eventueel© herstemming op Dinsdag 6 Februari d.a.v. Op den dag der verkiezing, 23 Ja nuari, kunnen ter Secretarie dezer ge meente bij hem, Burgemeester, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten wor den ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat, en onderteekend zijn door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt. De inlevering der opgaven moet persoon lijk geschieden door een of meer personen, die haar hebben onderteekend, terwijl de ifcot invulling bestemde formulieren van deze 'opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijg baar zijn gesteld van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 6 Januari 1912. Inlevering van rekeningen. Burgemeester en Wethouders van Leiden "roepen bij deze op alle leveranciers, werk bazen, enz. welke over het afgeloopen jaar 1911 ten laste der gemeente een vordering hebben die uiterlijk vóór ultimo Januari a.s. ter Gemeente-Secretarie (Afd. Finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1912. Hoewel er van weerskanten hard wordt gewerkt aan de voorbereiding van nieuwe militaire operaties, is het tcch nog kalm op het oorlogsUrrein. Volgens de laatste berichten atlhans heersoht er algeheele kalmte in Tripoli, Aïn-Zara, Tadzjoera en Homs. Verkennin gen met vliegtuigen en cavalerie en verkre gen inlichtingen bevestigen de aanwezig heid van troepen Arabieren te Bir el Toer- ki, te Soeani ben A don, te Fondoek, ie Ben Gasjir, te Bir Tobros en te Wadiroebra De geregelde Turksche troep-en zouden verdeeld zijn tusschen deze Arabieren en Azizia. De Turksche generale staf zou zich te Soeani ben Aden ophouden. Dit is alles. Eenigen tijd geleden heeft de bekende Fransche schrijver Pierre Lofci (Viaud) in een dagbladartikel in heftige bewoordin gen critiek geoefend op het optreden der Italianen in Tripolitanië. De „Raggione" publiceert thans een open brief aan Loti van de hand van Antonio Quattrini, een zeer bekend Italiaansoh Schrijver. Deze, evenals Viaud, oud-zee-offi- cier, heeft met hem de internationale expe ditie meegemaakt tegen de Boksers in China. Zij hebben zij aan zij gestreden en nu herinnert Quattrini met bitterheid Loti aan die dagen, toen deze den. Italiaanschen matrozen een zekerder schietinethodc wees en smakelijk lachte, als er weer eenige Chi- 24) „"Wat anders kan de reden zijn? Lieve hemel, hoeveel aardige meisjes met ve-el ta lent- en met geld heb ik niet- kunnen krij gen? En een meisje uit- mijn; eigen ge zelschap bedankt me!" „Wilt ge niet gelooven, dat een meisje een man te veel kan respectoeren) om met hem te trouwen, zonder dat zij hem lief heeft? Gelooft ge niet, dat do eer, die ge me hebt bewezen, een beter loon verdient dan een jawoord, gegeven door iemand, die voelt wat ik voel?'' Zij zei het in ernst, maar zij respecteerde hem veel minder dan eenige minuten van te voren en misschien voelde hij dat. De woorden waren althans geen balsem voor zijn wonde. Na haar nog eenmaal te heli- ben gevraagd goed na te denken, alvorens voor goed, een besluit te nemen, en zij hem ten tweeden male had gezegd, dat zij nooit tot andere gedachten zou komen, zei hij haar op norsclien toon vaarwel. XII. Hij behandelde haar dien heelcn avond met ijskoude onverschilligheid, of trachtte althans dit te doen'; maar het ging hein niet goed af. Als hij uit de hoogte wilde zijn^ werd hij onbeleefd. De ridderlijkheid van zijn houding tegenover haar zoo lang hij op-het. tooneel was, en zijn in het oog loopende-onbeschoftheid, zoodra zij weer j achter de coulissen wareR en hij haar den j neeaen in het zand heten, „Denk een3", schrijft hij, „aan ons verblijd: te Shanghai, toen gij uw theorieën veikondigdet, voor wij naar Peking gingm, over de beste ma nier om al dio „barbaren" in massa te ver nietigen. „En nu zijt gij zOö streng in uw oordeel tegenover onsWaar hebt gij uw bloed dorstigheid gelaten, o verheven menschen- vriend?" De Fransohe pers is natuurlijk nog vol van delkabinetsorisis. Er komt van alles aan het lioht. Een -riend van den oud-minister De Sel ves vertelt in de „Echo de Paris" hoe al dadelijk ernstige bneenigheid ontstond tus schen Caillaux en De Selves, over de wijze waarop de Marokko-onderhande1 ingen moes- ten gevoerd worden. De heer De Selves er kend o dat hij ongelijk had door toe te la ten, dat Caillaux een lijfdiplomatie er op na hield, die naast de officinale diplomatie werkte. Caillaux gaf rechtstreeks aan de ambassadeurs zijn instructies en bevelen. De Selves had zijn ontslag willen nemen, diooh was van dit plan terug gekomen op aandrang van president Fallières, die vreesde, dat Caillaux dan de portefeuille van buitenlandsche zaken zou nemen. De Matin" van zijn kant verzekert, dat het Caillaux meermalen gebleken is, dat De Selves vaak het tegenovergestelde deed als waartoe de ministerraad had besloten, en ook, dat de minister van buitenlandsche zaken belangrijke stukken achterhield. Nadere berichten behelzen, dat president Falliëres gisteren achtereenvolgens de oud- ministers Bourgeois en Deloassé ontvangen heeft. De eerste heeft reeds in den aan vang van het onderhoud gezegd, uit hoofde van zijn zwakke gezindheid, de opdracht tob het vormen van een ministerie niet re kunnen aanvaarden. President Fallières heeft daarop dezelfde opdracht aan den heer Delcassé aangeboden, die verzocht heeft, zijn politieke vrienden te mogen raadplegen. Men had gisteren den indruk dat Delcassé nog denzelfden avond het aan- b' 1 zou aanvaarden. Toch zou hij, volgens zijn politieke vrienden, na de zaak overwo gen te hebben, tot de overtuiging zijn ge komen, dat niet hij zoozeer aangewezen was om de leiding van het bewind op zich te nemen en dat hij zich voorstelde den heer Poincaré te noemen, als een van de meert aangewezen personen voor de opvol ging van den afgetreden minister-president Dit komt uit. Een telegram van heden toch meldt dat na Bourgeois ook Delcassé voor de opdracht om een kabinet be vor men, bedankt heeft. Wie hu? Er wórden allerlei gissingen gemaakt, maar de ingewij den blijven zwijgen* Terwijl Parijs leeft van de ministerieele crisis, leeft B e r lij n van de verkie zingen. De Rijksdsgverkiezingen die dit maal in Duitschland worden gehouden gaan in een kalm tempo. Zelfs in de middaguren was er in Berlijn weinig te merken van de „stemkoorts" Waarschijnlijk oefenden de felle kou (het vriest er 10 gr. C.het is om van te watertanden voor liefhebbers van ijsver maak) en snerpende wind een slechten in vloed uit op deu politieken ijver, doodden zij de politieke hartstochten. Overal was liet kalm, soms zelfs akelig stil. Na drie uren werd het betertoen de groote fabrie ken sloten, toog een schaar van duizenden werklieden ter stembus. De groote toeloop kwam eerst tusschen vijf en zeven, toen van alle zijden door rijtuigen en auto's de laksche kiezers aangebracht werden. Tegen 10 uren was de belangstelling in het centrum der stad in de omgving van do bureaux, der groote couranten, enorm. De bulletins, die bij tienduizenden om liet kwartier verspreid worden, worden den loopers uit de hamden gerukt. In Berlijn I, het paleisdistrict., moot her stemming plaats hebben tusschen don vrij zinnigen en den sociaal-dniocratasohen can didaat, in de overige Berlijnsche districten werden sociaal-democraten gekozen. Qm twee uren was de stand Gekozen conservatieven 10, herstemming 21Rijkspartij 2 en 5, antisemieten 2 en G, Centrum 34 en 14, Poleii 3 en 1, natnonaal- rug kon toedraaien, vormden zulk een schril oontrast, dat het den toeschouwer, die niet aan dergelijke bruuske overgangen go wend is, versteld zóu hebben doen staan. Heb trok.zelfs de aandacht van Irene's collega's en na verloop van een paar dagen vroeg men haar de oorzaak. „Wat is er toch aan de hand?" vroeg Fc Filton. „Je wilt me .t-ccli niet zeggen dat Fair je gevraagd heeft en dat je hem hebt bedankt?" Weineen,zei het meisje. Het was een der laat-ste dingen, die zij aan een ander zou vertellen. „Nu, ze zeggen het tocli allemaal, hoor." „Dan deedt je boter hun te raden met zoo'n onzin te praten" riep Irene driftig. „Als Fair er van hoorde, zou hij woedend zijn. Hij zou in staat, wezen enkelen van jullie-over veertien dagen te ontslaan." Maar haar vriendin zag er niet overtuigd uit en heel spoedig werd de wrok, die de directeur haar toedroeg, zóó in het oog vallend, dat zij zich bevend begon af te vragen of zij zelf misschien dc-gecn was, die met ontslag werd bedreigd. Er naderde een catastrophe zij zag het aan allerlei onbe duidende verschijnselen. Ofschoon het -altijd •heel moeilijk voor haar was geweest een kleedkamer voor zich alleen te hebben, had zij nu dadelijk als eerste actrice de mooiste kamer na die van Fair tot. haar beschikking gekregen en behoefde zij die nooit met. meer dan twee van de andere voornaamste actrices t-e deelen. Plotseling echter werd er besloten, dat de eerste actrice zich :n het vervolg zou moeten kleeden in een Ka mer, die met opzet gekozen scheen om de bijzondere ongerieflijkheid. De week daar op kreeg zij een betere kamer maar een, liberalen 1 en 30, VTijzahnigen 0 en 29, wil den 2 en 2-, soc.-democraten 51 en 61. Dat wil zeggen van de 105 definitieve uitslagen zijn er 51 soc.-dem. en bij' de 82 herstemmingen zijn er 56 socialisten be trokken. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de helft van het aantal nog niet bekend is, dan zal het duidelijk zijn, hoe enorm de winst der socialisten is. Het koninkrijk Sak sen, in 1907 bijna geheel voor hen verloren gegaan, zal nu weer overwegend rood wor den. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat- de „Vofrwarts" de sociaal-democratische overwinningisberichten op doek projecteeren liet. De menigte begroette, de tijdingen met hochgeroep. Twee politieofficieren be gaven zich in de bureaux en verboden de verdere bekendmaking. Hort daarop ver sohenen weer mededeelingen voor het huis. Ook dit verbood de politie, hetgeen het publiek met sissen en fluiten begroette. Ten slotte ging men uiteen. De stand der werkstaking in de steen koolmijnen van den Borinage blijft onveranderd. Intusscken is ook in de omstreken van Luik de toestand niet pluis. In het Han delsblad v. Antw. leest men n. 1. De mijnwerkers van ]iet Luikerland be ginnen zich ook te roeren. Gisteren is er een werkstaking uitgebroken in den kool- put Fanny, te Ougrée-Marihaye. Doch hier is de oorzaak heel anders dan in den Bo rinage. De mijnwerkers, die 's nachts in de mijn dalen, werken van zes uren 's avonds tot 4 uren 's morgens en winnen 4.70 ft. Zij had den gevraagd om te 3 uren te mogen boven komen in plaats van om 4 uren. Dit werd hun gereedelijk toegestaan, maar mits een aftrek op hun loon van 55' cent. Hiervan echter willen de mijnwerkers niet weten en daar de bazen ook niet willen toegeven its de werkstaking verklaard. Ook in E ngelandis geen verandering in den economisch en strijd. Wij moeten thans weer eens meer van nabij de bewegingen der Russen in Azië nagaan. Hoe meer stemmen in Engeland op gaan, om het Russische optreden in P e r z i en Mongolië af te keuren, des te luider komen uit Rusland de verzekeringen van onschuld. R-usland is -niet van plan, deelen van Perzië of Mongolië te annexeeren, ja, het denkt er zelfs niet aan, zich met de binnenla-ndsclic aangelegenheden van die Aziatische staten te bemoeien. Wat Rerzië betreft zijn die verzekerin gen zeker nog "verbazingwekkender dan voor Mongolië. Er is wel niemand meer, die verwacht, dat Rusland, nu het eeïimaal zijn hand naar Nord-Perzië heeft uitge strekt, die hand weer zal terugtrekken. De Russen treden er op alsof zij er baas zijn. Zij hebben er ve.ldkr ijgsraden ingesteld, houden er huiszoekingen, zij airesteeren en vennissen menschen, en laten ze ter dood brengen of afranselen, en doen alsof zij tehuis zijn. Maar, naat Russische opvat ting, is dat geen bemoeiing met de binnen- landsche aangelegenheden van Pe'rzië, even min als liet aandringen op het ontslag van Morgan SKuster, of de andere Russische voorschriften, die de regeemng te Teheran wel gedwongen is op te volgen. In die Russische tegenspraak wordt ech ter het zwaartepunt gelegd op het woord „annexatie". En dit geeft voldoende weer, wat de Russen nog niet zullen doen. Van een openlijke annexatie is geen sprake, noch in Perzië, noch in Mongolië. Dat zou j allicht tot internationale moeilijkheden i kunnen leiden, en men kan zijn deel ook j wel bereiken, zonder de offioieele annexa- t-ie. Bovendien zou de annexatie de Rus- j sische 'regeering verantwoordelijk maken voor een geregeld bestuur in de geannexeer de gebieden, mitsgaders voor de kosten. Dat wil Rusland niet. In Perzië werd daar om de militaire bezetting ingevoerd, in Mongolië zal een Russisch protectoraat worden ingesteld. Üit G h i n a komt een bericht, dat weer een kijk geeft op de inwendige verdeeldheid dés Rijks. Het „Petersburgsche tel eg raaf - age nt- Bchaip" verneemt uit Koeldsja, dat in Nieuw-Soeidoen den 9den Januari een nieuwe revolutiormaire regeering uitgeroe pen is, aan welker spits generaal Hoesanfoe staat. Die regeering heeft de bevolking uit- genoodigd de orde te bewaren en de vreem delingen te beschermen. Den loden Januari heeft ook Oud-Soeidoen Jch aan de zijde der revolutionnairen geschaard, terwijl de witte vlaggen de vanen van den opstaud geheschen werden. De buitenlanders be vinden zich buiten gevaar. Den I2den Jan. heeft de nieuwe regeering? die de Mantsjoes in de regimenten niet vertrouwt, het gar nizoen versterkt met Doenganen, De Doen- ganen zijn de Mohammedaansche bewoners van het Noordwesten van China, in het bij zonder van de provincies Kansoe en Sjensi, en van Turksch-Tartaarsche afkomst. Arrestatie van een En- gelsohman te Scheveningen. In het Jan.- nummer van de „Cyclist's Touring Club Gazette" heeft „De Fiets" een zonderling verhaal gelezen. Een der lezers van dat blad vertelt dat hij te Scheveningen een politic-agent naar den weg vroeg. Hij be diende zioh van de Duitsche ta&l, maar toen hij niet begrepen werd, herhaalde hij zijn vraag in het Engelsch. Daarop zou de po- litie-agenfc erg opgewonden zijn geraakt, een oollega hebben geroepen en dep En- gelschman gearresteerd. Na eenigen tijd in hechtenis te hebben doorgebracht, werd de Engelschman weer losgelaten, en de po litie had ten slotte den Engelsohen consul haar excuses aangeboden, maar niet in zoo. danigen vorm, dat de beleedigde Engelsch man e-r mede voldaan is. Het geval blijkt zich echter, naar van an dere zijde wordt gemold, eenigszins anders te hebben toegedragen dan de betrokken persoon vertelde. Dezen zomer vroeg een buitengewoon schunnig gckleede vreemdeling aan twee agenten in de Keizerstaat te Scheveningen naar een logement. Het voorkomen van den man boezemde geen vertrouwen in en toen hij op eenige vragen weigerde antwoord te geven, besloten de agenten hem mee te ne men naar het bureau. Daar bleek, dat men waarschijnlijk met een zenuwlijder te doen had. Hij was in het bezit van een pas vana het jaa-r 1891 en had in munten van verschil lende landen voldoende geld bij zich. Op alle vragen gaf hij de vreemdste antwoor den, De Engelschman, die in de Volksgaar keuken geweigerd was wegens zijn haveloos uiterlijk, werd ten slotte losgelaten. Een paar dagen later vervoegde z.ch de Engelsche vice-consul op het politiebureau, daar de gearresteerde zich bij hem be klaagd had. Het optreden van de agenten kon hij evenwel niet anders dan goedkeu ren, maar om de Engelschman, die zich diep gekrenkt scheen te gevoelen, tevreden te stellen, gaf de commissaris hem een schrijven mee, waarin geen verontschuldi gingen aangeboden werden, maar alleen leedwezen uitgedrukt werd over den last, die den gearresteerde aangedaan had moe ten worden. In zijn land teruggekeerd, schijnt do En gelschman zijn vermeende grieven tegen de Haagsche politie nog eens lucht gege ven te hebben. De 2 8-jarige Cornelia K u y- per, dienstbode ian dan landbouwer J. Neisaen te Osdorp (N. H.), heeft Woens dag bij het aanmaken van een kachel met petroleum ernstige brandwonden opgeloo- pen en is Donderdag in het O. L. V. Gash huis te Amsterdam overleden. D e 74-j a r i g e P. Bankert te ,W ij- denes (N.-H.) werd gisteren door een nj-o- lenwiek getroffen en in het water gewor pen. Levenloos Werd hij opgehaald. Afgezien van onvoorziene omstandigheden zullen de auto-taxi door Haarlem beginnen te rijden met 1 Maart a. s. Hoe belangrijk de varkens- handel te Wolvega is, blijkt uit het feit, dat in het jaar 1911 op de gemeentewaag circa 38,000 krulstaarten zijn gewogen. In 1912 hoopt men, ten gevolge van den bouw der exportslagerij der firma Lezer en ae stichting van het nieuwe marktterrein on middellijk bij het station, op nog groote ren aanvoer. Eenmoordenaar-rooverhoofc!- man. Men meldt aan de „L. K.": Er is reeds melding gemaakt van de arrestatie van zekeren P. S-enden, verdacht- van dm moord op den grijsaard Gelissen te Beek. De volgende bijzonderheden kunnen wij nog mededeelen Piet Benden, ge>j ïren te Broekhuizen bij Wauboch, is in Oct. 1911 ontslagen uit a* gevangenis, waarin hij 9 jaar vert-oefd hid wegens diefstallen, enz. Tevens wordt ver moed, dat Sende-n nog meerdere diefstallen gepleegd heeft op Duitsch grondgebied, ja er zelfs een moord heeft bedreven. In dien tijd had hij zijn arbeidsveld gekozen tus schen VenlooNijmegen en op T "itseri. grondgebied. Sinds September jl. hadden in het zuiden van Limburg vele diefstallen plaats, en d* commandant van de marechaussee te Heer. len sprak meermalen het vermoeden uit, da-t dit wel het werk zou kunnen zijn van P. Senden. Toen de moord bekend werd op Gelissen te Beelk, werd weer aan Senden gedacht en in het geheim gezocht naar de zen persoon. Den 4den Januari mocht het brigadier Sturmans gelukken een liefje wbn P. Sen den te arresteeren in een. logement te Heer len. Tijdens een scherp verhoor liet de vrouw veel los, en al spoedig bleek, dat het ver moeden van de Heerlensche marechaussee niet onjuist was. GTit. de verklaringen van deze vrouw IReek nL, clat al de diefstallen van Roermond tot de grenzen, op rekening kwamen van P. Senden, en dat hij ook de hoofddader was van den moord op Gelissen te Beek. Sinds dien heeft men geen rust gekgnd, tot men Senden in handen had, zoo ook zijn helpers. Maandag mocht het gelukken, den ver dachte te doen arresteeren te Aken. Een zekere R., geboren Maastrichtenaar, is 09 ic gearresteerd wegen vermoedelijke mede plichtigheid. Nog worden eenige D uitschee gezocht, ook verdacht van medeplichtigheid aan dien moord. Verder kregen wij nog te weten, dat reeds de wasch indertijd gestolen bij Fl. te Heer len, in beslag is genomen te Aken. Eenige personen van Heerlerheide werden in ar rest gesteld, van wie men vermoedt, dat zij (kippen, aardappelen, enz. van P. S. ge kocht hebben. De bekende familie St. werd ook door de justitie gehoord, wijl Senden een tijdlang met- deze nomaden gezworven heeft. Uit de verklaringen van het liefje van P. Senden moet verder gebleken zijn, dat P. S. nog meerdere pogingen heeft gedaan om in te breken, o.a. te Waubach en Kerkrade verder, dat hij een lijstje had aangelegd,, wie in den eersten tijd aan de beurt kwa men, om bestolen en zoo noodig vermoord te worden. Daarbij waren ook de namen van personen uit Heerlen, Waubach, enz., meest personen, die alleen woonden en van wie verondersteld werd geld in huis t.e heb ben. P. Senden liet zich slechts zeer zelden over dag op den openbaren weg zien hij werkte bij vootfk'enr 's nachts en dan neg ging hij niet over den weg, maar altijd mid den door het veld, door heggen en struiken en over sloten heen. Hij was altijd gewa pend met een dolk en een revolver. Volgens de verklaringen van de vrouw moet S. ook personen aangcvallèn hebben op den openbaren weg en hen van alles ge roofd hebben. Een eigenaardige truc hield S. er op, na, om de politie in de luren te leggen, bij Jhaar onderzoek. Als hij op roof uitging, had liij altijd een paar klompen bij zich. Kwam hij aan liet huis of erf, waar hij in breken of stelen wilde, dan deed hij de schoenen uit en dë: klompen aan, om na de daad weer de klompen met de schoenen te verwisselen. die zij moest deelen met twee actrices, die ondergeschikte rollen te vervullen hadden. Zulke kleinigheden waren, hoe. onbedui dend zij den oningewijde ook mogen toe schijnen, van groote b?teekenis. Als zij er zich tegen had verzet, zou zij ook volko men in haar recht zijn geweest. Zij dë>d het niet, eenvoudig omdat haar middelen het haar niet veroorloofden. Als zij klaagde, zou zij Fair tevens de door hem zoo ijverig gezochte gelegenheid geven tot haar te zeg gen: „Als u toch zoo moeilrjk te voldoen is, zou het beter zijn, dat u een anderen werkkring zoeht." Zij (klaagde dus niet. Maar zij kocht alle toon e el b 1 aadj e s en bestudeerde alle adver tenties met het opschrift „Er wordt ge vraagd", enz. En zij en Eé Filton, met wie zij weer samenwoonde, waren reeds stil zwijgend overeengekomen, dat dit niet voor lang was, daar Irene niet tot het eind van de rondreis zou blijven, als zij vóór dien tijd aan een anderen schouwburg geplaatst kon worden. De groote vraag, de waag, die haar het meest bezig hield, was nu nog: Wie zoa er een eind a-a-n malken Zou zij er in sla gen een andere plaats te viuden en dus haar ontslag kunnen vragen^ of zou Fairs kwaadgezindheid zoo ver gaan, dat hij haar lieur ontslag gaf? Haar kans op succes, hoe gering ook. werd verhoogd door het feit, dat zij niet buiten betrekking was. Want of schoon het nooit gemakkelijk is voor een actrice werk t:e vinden, toch is-liet altijd iets minder moeilijk, als zij kan verklaren, dat zij op het oogenblik niet zonder werk V Zij schreef op verscheiden advertenties, sloot liaar portret in en verwees den schrij ver naar de meest bekende schouwburgdi recteuren, bij wie zij werkzaam was ge weest. Maar tevergeefs. Eindelijk viel de slag. Het salaris werd altijd uitbetaald op Zaterdagmorgen en toen zij zich den eerstvolgenden Zaterdag naar den schouwburg be,gaf, om haar geld in ontvangst te nemen, werd haar tevens ftezegd, dat men haar nog slechts veertien dagen noodig had. „U is niet geschikt voor de rol juffrouw Thorpe," zei de administrateur. De heer Fair zoekt er een andere actrice voor, die beter aan de verwachtingen zal beantwoor den." Fair had dus de overwinning behaald Dank zij haar zuinigheid, was zij in de ge legenheid geweestiongeveer vijf en twintig gulden op zij te leggen, maar toch was haar gemoed vol, toen zij het bericlit kreeg. Met j saamgeklemde lippen en brandende oogen j keerde zij naar haar kamers terug, om j brieven te' schrijven. Fé FiRon hoorde net j nieuws tien minuten later, en begon te schreien en haar te troosten, 't Was een echte voorstelling uit. het tooneekpeel- stersleven^ zei zij het armoedige vertrekje op de tafel een exemplaar van „Het Too isel", het ééne meisje in tranen, het andere met een diepongelukkig gezicht aan tafel zittend en bezig haar naam en adres 10 1 de achterzij van een portret te schrijven. Dienzelfden dag las Ralph Hollingsworth, j toen weer te Parijs, in een exemplaar van „Het TooneeHeven", dat het gezelschap waaraan Irene verbonden .was, de volgende week zou optreden in liet Grand Theatre te Wigan. Hij had ieder uur van den dag aan haar gedacht en was vast besloten weer naar haar toe te gaan# daar hij er vurig^ naar verlangde haar weer te zien en te spreken. Zóó groot was zijn verlangen, dat *1? gedachte, dat heb den volgenden dag Zon dag was, en hij dus niet zou kunnen hande len en niets naders t-e weten (komen, hem bepaald zenuwachtig maakte. Niet wetende, waar zij in Wigan zou logeeren, zou hij haar dus niet vóór Maandag kunnen zien. En hij was boos op zichzelf, omdat hij den vorige 11 dag geen kloek besluit had geno men en naar London vertrokken was. Zou hij misschien in Wigan kunnen zijn vóór het tooneelgozclschap er aankwam en haar aan het station opwachten? Hij zag geen anderen uitweg. Maar wanneer zou het gezelschap er aankomen? En hoeveel tijd zou het nemen om van Londen naar "Wigan l? gaan? Hij wist het niet. Hij wist slechts, dat er 's Zondags minder treinen zouden loopen. Hij moest er kalm ovct denken. Als hij over Havre ging, zou hij den volgenden morgen, even voor negenen, te L-onden kunnen zrn. Dat was misscluen zelfs al te laat; de eerste trein kon dau reeds weg zijn en welicht zou hij uren moe-ten wachten eer er weer een vertrok. Misschien was "'o route over Dieppe en Newhaven beter. Als hij zich niet vergiste, kon hij dan twee ea ec-n half uur vroeger te Londen zijn. Dat was een goede invalHij ging over Dieppe en ofschoon hij veel meer tijd had' dan noodig was, om den trein, die te tien uren East-on verliet, te halen, scheen het toch in alle opzichten voor hem de meeat geschikte route te zijn geweest. (Wordt vervolgdJ

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9