Mo. 15317 P on e rel a g a i_ J:uiuari. A#. 1912. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Alleen in een groote stad. PRIJS DER ADVERTENTIES: yaa i6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine aivertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30, Franco per postp 1.65. Directe Belasüngen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der .Personeel© belasting No. 20 van den dienst 1911, executoir verklaard den 9den Januari ji. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting ©la.den aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N C. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 Januari 1912. Leiien, 19 Januazv. Uit het verslag over het afgeloopen jaar van het Heilige Geest- of Arme Wecs- fen Kinderhuis alhier, "blijkt dat bij liet- einde van net jaar het getal der verpleegden, daar onder medegerekencl de zgn. weeshuis- eigenen", 108 bedroeg, waarvan 95 (44 jon gens en 51 meisjes) in liet Huis en 1 voor tekening van het Gesticht elders vefrpleegd •werden. De in het Huis verpleegden waren als volgt te verdeden: 38 weczcn, 40 opgeno- inen op verzoek van Burgemeester en Wet houders, en 17 op contract. Opgenomen werden in 1911 G jongens cn '4 meisjes. Ontslagen werden 8 verpleegden wegens meerderjarigheid. Twee werden wegens wan gedrag aan hun familie teruggegeven. De gezondheidstoestand was over het ge heel genomen zeer gunstig; in de laatste weken deden zich enkele gevallen van. ma- telen voor; sterfgevallen had dc inrichting piet te Jietreuren. Hun zeeT gewaardeerde genees- en lied- kundige hulp verleenden bij voortduring dr. Van der Sluys en dr. J. O. M. Timmermans. Do heer J. T. Ruygïolc was oolc dit jaar zoo welwillend kosteloos tandheelkundige hulp te verstrekken. De opleiding voor een ambacht bij de jongens en hot onderricht in huiselijkcn ar beid bij de meisjes had als gewoonlijk plaats "bovendien werd in dit jaar een begin ge maakt met het onderricht in mat ten vlechten 'en mandjesmaken bij de. school jongens. De verpleegden boven de 16 jaar genoten gods dienstonderwijs van den predikant hunner keuze Voor de schoolkinderen werd weer 's Zondagsmorgens godsdienstoefening ge houden in het Huis. De hceren J. J. Krantz en Zoon waren wotkr zoo welwillend den verpleegden het kosteloos gebruik van heb volksbadJiuis toe te staan. Aan al deze personen, die ook weer in het afgeloopen jaar door 'hun daden ge toond hebben, da.t zij een warm hart voot de Inrichting hebben, betuigt liet bestuur zijn hartelijken en welgcmeenden dank. In dc samenstelling van het- bestuur kwam, (sedert de vorige ïuededeelingen, geen ver andering. 21) 't IJs was dadelijk gebroken tusschen hen en samen hadden zij in zulke diepe wateren gezwommen, dat hij zich met haar veel meer eigen voelde clan met vele andere vrouwen, ■ch'e hij jarenlang had gekend. De volgende avonden moest hij bepaald een oyerwin- ning op zichzelf behalen om de verzoeking naar Kennington te gaan cm haar te zien optreden, te kunnen wee *3..an En toen hij Zaterdagavond een brietj.3 van haar ontving waarin zij uem bedankte voor het verzenden' van haar koffer en hot hem daar voor verschuldigde bedrag terugzond, speet liet hem hevig, dat hij de verzoeking weer stand had weten te bieden. Het speet hem, omdat het gezelschap nu voor het laatst in Kennington was opge treden en hij volstrekt niet wist waar het van daar heenging. Voor zoover hij wist kon het wel naar Schotland gaan, of naar honderd andere plaatsen, die evenver van Sydenham af waren. Hij kreeg grooten lust haar te gaan zien, waar zij den volgenden keer dan ook zou optreden, en vond dat luj een groote dwaasheid had begaan met zich het genoegen te ontzeggen haar in Kennington, dat betrekkelijk zoo dichtbij was, te zien spelen. Hij wist te weinig van haar beroep af om zich op een andere ma nier op de hoogte te houden dan dóór het lezen van de tooneelbericliten in de dagbla den en daar die, welke hij las, slechts be- In de jonge as-afdeel ing werd het echtpaar KeestMol vervangen doocr het echtpaar RaamsdonkVan Sprang, uit Vlissiugen aan den man is het opzicht over de werk jongens/aan de vrouw dat over de school jongens opgedragen. Dc meisjesmoeder, mej. G H. Wester, verzocht haar ontslag, en werd vervangen door mej. IC. W. Schweneke, uit Rotterdam. De naai juffrouw, mej. A. Beau- sar, nam elders een betrekking aan en haar plaats werd vervuld door mej. D. Hamer, uit Haarlem. De kok J. li. de Smit verzocht, na meer dan twintigjarigen dienst, ontslag en werd door het bestuur gepensionnoerd. Hij werd in zijn werkzaamheden vervangen door een vtouw, mej. de wed. RiedLkorst, uit Broek-in-Watcrland. De open plaats van den mr. kleermaker werd vervuld door P. H. Segaar, uit Leiden. De behoeften in een Gesticht als dit nemen natuurlijk eer toe dam af, terwijl dc giften en gaven, helaas', voortdurend minder wor den. Daarom is het bestuur zoo vrij, onder hartelijke dankzegging voor de tot dusverre ontvangen bijdragen, "beleefd doch dringend te verzoeken die voor het ver volg niet in te houden of te verminderen, maar het Gesticht, dat nog altijd aan zoo vele weezen en verlaten kinderen ten zegen is, te blijven gedenken. In het vorige jaar werd het bestuur maar schaars verblijd door geschenken van voor de bibiLiotheek geschikte boeken, en van speelgoed voor de kleine weesjes. Het beveelt zich bij de vrienden van het Gesticht daarom ditmaal met bijzonderen drang voor derge lijke geschenken aan. Bij de door het Dep. van Kol te Am sterdam gehouden aanbesteding vos o.a. minste inschrijf ster voor: 1000 W grein de firma J. en A. de Poole, te Leiden, f 1000. De kapitein-kwartiermeester W. C. N. de Vries, toegevoegd aan den hoofdoffi cier belast, met de mandateering te 's-Gra- "venhage, is bestemd om met 1 Mei op te treden als secretaris van de hoofdadminis tratie bij het 4de reg. inf. te Leiden, bij welk korps hij dan wordt overgeplaatst. Men melt uit Bodegraven aan .,De Rott.dat bij de Doopsbediuuug in de Ned. Herv. Kc-rk aldaar een Dr vaders weigerde te antwoorden op de hem gestelde vragen volgens het formulier. De moeder antwoordde bevestigend. De predikant ds. S. van Dorp wilde daarop het kiud niet doopen. De 29ste of laatste lijst van de 33ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bij bel vermeldt o.m.Hoofddorp niet f 125. Het totaal bedrag is f96,934-251 of ruim f 2000 meer dan in 1910. Ds. J. G. Has ©lager, die a.s. Zondag zijtn intrc-de hoopt te doen te Warmond, nam afscheid van de Ned.-Herv. Gem. te 'Dcrkwerd. Tot tekst had hij gekozen Jes. 40 3- De consulent sprak den vertrekken- den leera-ar aan het eind der godsdienst> oefenirïg waardeerende woorden toe, waar na de Gemeente zong Psalm 134 3. B en Ws. van Den Haag stellen den gemeenteraad voor. een gunstige beschik king te nemen op een door den directeur van den Koninklijken Schouwburg gedaan verzoek, om den datum van sluiting van den schouwburg 31 Maart a. s. te ver dagen tot 30 April 1913 en de bestaande overeenkomst tot dién datum te verlengen. richten gaven van dc voornaamste tooneei gezelschappen, bleef hij er tot den Zondag onkundig van, dat. zij nog in Londen was. Den daarop volgenden Maandag vernam /lij uit een nummer van „Het Tooneei" dat het gezelschap waarin zij optrad, een reeks voorstellingen zou geven in het Princess' Theater te Brixton. Hij- was blij, het te weten. Dien middag dineerde hij in de stad en begaf zich toen onverwij'd naar het voorstadje, waar hij, zoodra, de schouwburg geopend werd, zich een plaats verzekerde in de stalles. En ofschoon er niets bijzonders was in het feit, dat haar naam op het programma stond, toch infce resaeerde dit. hem zóó, dat hij er zijn oog niet van kon afhouden. Als een man in zulk een stemming is, en hij zit in dé komedie, en hij kent en l>e- wondert het meisje, dat de hoofdrol speelt, reeds, dan kan dit alles slechts tenzij het een zeer slechte actrice is 4cn resul taat hebben. Toen het orkest het volkslied speelde, was Ralph reeds verliefd, 't Kon hem niet schelen hoe het stuk was, hoe de anderen speelden en wat een belachelijke taal zij nu en dan-spraken. Zoo lang zij op het tooneei was ging hij op in het stuk en haar spel maakte nog meer indruk op hem juist omdat hij haar kende. Hij was eigen lijk alleen maar hier gekomen om haar te zien spelen; maar nu bc-gon hij zichzelf af te vragen waarom hij na af loop van het stuk niet even naar haar toe zon gaan. Hij begaf zich dus naar den artLsizniugang zond haar zijn kaartje en toen de bode te rugkwam met het verzoek of hij even ge duld wilde hebben, bleef hij met het- groot ste geduld in de tocht staan waohton. Gewezen wordt op de uitgevoerde verbe teringen, die, zoo zeggen B. en Ws., geacht kunnen worden te hebben bijgedragen tot een niet onbeduidende vermindering van het gevaar voor en bij brand, en op de om standigheid, dat een oplossing van het schouwburg-vraagstuk niet zóó spoedig te verwachten is, dat vóór 30 April 1913 slui ting van het gebouw noodig zal zijn. De Koningin-Moeder heeft gister avond Let Diligentia-concert in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijgewoond. De ministers van justitie en van wa terstaat hebben, na een verbbjf van enke le dagen buitenslands, hun werkzaamheden aan hun departementen hervat. Op „Gud Eik en Duinen" te 's-Gra- venhage is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje, in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van tal van cor poration en van vele belangstellenden, onder -wie van de Regeering de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën, de Burgemeester en de Wethouders met den Secretaris en de bijna voltallige Ge meenteraad. Het aantal belangstellenden bedroeg wel vijf honderd. Zeer vele kransen van instellingen, waarvan de ontslapene bestuurder was, waren voor dc komst van den lijkstoet bij de groeve neergelegd. Bij het geopend graf weid het woord ge voerd door den Burgemeester, die den over ledene herdacht als verdienstelijk Raadslid en medeburger; verder namens de Teeken- academio door den heer Peters, namens curatoren van het gymnasium door jhr. Van Teilingen, namens de ambachtsschool en de vereeniging van hoofden van scholen door den heer Valken, namens het Konink lijk C oser vatoni u m voor Muziek door jhr. mr. Beelaorts van Blokland, namens dc commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs, door mr. Andrics en na mens de Industrieschool voor Meisjes door mr. Roycr. De zoon dankte den Burgemeester en dc verdere sprekers en belangute'lenden voor de betoonde deelneming. Het „Haarlemsch Dbld.'' verneemt, dat wethouder De Breuk met den directeur van het bacteriologisch laboratorium, clen heer Ha-velaar, naar Berlijn is vertrokken, ter bestudeering van cle aldaar genomen maatregelen, tegen de diph'theritis-epicle- znie, die claar geheerscht heeft. De heer L. A. Boers, adjunctrinspec- teur van financiën in Ned.-Indië, met ver lof hier te lande, is aan het departement van koloniën werkzaam gesteld bij bet bureau van inlichtingen omtrent uitzen ding van ambtenaren naar de koloniën. Den lOden Maart viert de heer M. F. Steyn, oud-staatspresident van den Oranje- Vrijstaat, zijn zilveren bruiloft. Mevr. de wed. dr. Berns-Van Rees, te Utrecht, dr. H. J. Kiewiet de Jonge, te Dordrecht, prof. mr. J. de Louter, te Utrecht, de heer G. A. A. Middelberg, te Loenerrioot, dr. Hendrik Muller in Den Haag en prof. dr. C. Wink ler, te Amsterdam, deen moeite om den lieer en mevr. Steyn dien dag een geschenk aan te bieden, vergezeld van een. album met een a-dres en de handteekeningen van alle bijdragers. „Hoe maakt u het, mijnheer Hollin.gs- worth V' „Hoe maakt u het, juffrouw Thorpe?" „Ta u in. de komedie geweest?" vroeg Irene. „Ja. Ik vond u uitstekend goed in uw rol." „Werkelijk? Zij zag hem verheugd aan. „Wat /egt u van het stuk?" „Nu, 't is geen meesterstuk." „Vreeselijk stuk, nietwaar? En hoe vónd u Fair.?" „Een malle vent, die zich aanstelt 1 Waarom neemt hij telkens zijn hoed af, als hij zegt: „Dat is valsch" F' „O, dat brengt henI aan den gang." „'Pardon,, ik begrijp u niet. Wie brengt hij aan den gang?" „De toeschouwers, die willen applaudis- seeren. Dat doet hen dadelijk in de handen klappen, tot heel achter in de zaal toe. „Dat is valsch!" met een zwaai vab den hoed slaat tienmaal heter in dat „dat is valsch J" zonder den zwaai van den hoed." „Is u do volgende week in de stad?" „Neen, we gaan naar Leicester. De ge- heele volgende week zijn we in de provin cie Leicester, Northampton, ik geloof, dat we zelfs tot Newcastle gaan. Wanneer gaat u naar Parijs terug „Ik dénk over een paar dagen. U gaat zeker niet naar Parijs, nietwaar?" „Neen, Parijs staat niet op onze lijst. Daar zal ik wel mee moeten wachten tot ik een ster ben, aan een der eerste thea ters." „Misschien zal ik uw naam daar een» Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben bepaald, dat het salaris van den burgemeester te Heemstede van 1 Jan. j-1. zal zijn f 2000, dat van den secretaris dier gemeente f 1900 en van de wethoud rs elk f 200. Op de voordracht voor hoofd eener openb. lag. school te Krimpen aan de Lek komt voor de heer K. Lambo, te Hoog- made. Tweetal bij de Rem. Gem. te Wad dingsveen: de heer -Lindeman, prop. te ._m- sterdam, en ds. M. J. A. Moltzer, te Nieuw koop. Naar de „Pr. Gron. Crt. meldt, zal *n October van dit jaar de Middelbare Land bouwschool te Groningen worden geopend. Mevrouw A. Wagemakero, geb. Blan ke rs, te Breda, is door Z. H. den Paus be giftigd met het kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. - De 1st© luit. J. C. M. Simon Thomas, van het 4e re~. inf., wordt 1 Mei voor den tijd van 5 maanden gedetacheerd bij het 4de reg. veld-art. te Ede. Gisteren is te Utrecht overleden in den ouderdom van ruim 74 jaar, de heer J. H. F. Hitter, oud -majoor van den plaat selijken staf aldaar. Na een langdurige, eervolle officiersloop baan, bekroond met buitengewone bevorde ring en het Ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau, bleef de overledene na zijn pensioen in 17597 te Utrecht gevestigd. (U. D.) Nu het hoofd der. Openbare School in Diermen (gem. Putten op de Veluwe) we gens zijn leeftijd ontslag bekomen heeft., worden met toestemming van Geel. Staten twee loka len aan een Clir. School ver eeni- ging verhuurd, terwijl één lokaal voor het Openbaar Onderwijs bestemd blijft. Ver moedelijk wordt de Christelijke School reeds omstreeks half Januari geopend, voDrloopig met een tijdelijk hoofd en een onderwijzer, den heer Dijk, van Haarlem mermeer. Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee W. T. de Booy, is, na tot aanvulling van den kolenvoorraad te St.-Thomas te zijn bin nengevallen, weder van daar vertrokken met eerste bestemming naar Ponta Delgada. BOSKOOP. Tot burgemeester is be noemd de heer J. Grootenhuis, wien eer vol ontslag is verleend als burgemeester van Scheemda. HAARLEMMERMEER. Ilct zielental dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1910: 10228 m. en 9479 v„ totaal 19707 perso nen. In 1911 werden geboren 364 m., 338 v. totaal 702 in 1911 zijn overleden 173 m„ 137 vr. totaal 310; in 1911 zijn inge komen 558 m., 593 vr., totaal 1151; in 1911 zijn vertrokken 629 m. 608 vr., totaal 1237. Het zielental bedroeg dus op 31 Decem ber 1911: 10384 m.. 9665 vr. totaal 20013. Het aantal gesloten huwelijken in 1911 was 145. Vanwege de afd. Nieuw-Ven nep van den Bond voor Staatspensionnccring, werd in het café van mej. Stapel een propagandc- met groote letters op de affiches vermeld zien staan." „En dan zult u zeggen„Irene Thor pe? Irene Thorpe? Ik geloof, dat ik dien naam wel eens meer heb gehoord." „Nu", zei hij half boos, „ik geloof, dat het veel waarschijnlijker is, dat juffrouw Thorpe zich den naam van Ralph Hollings- worth niet herinnert, wanneer zijn kaartje haar wordt gebracht." „U loopt tóch niet te veel óm?" vroeg zij na een korte stilte. „Ik zou li graag thuis willen brengen, als u het me wilt toestaan. Ik vrees, dat ik geen gelegenheid meer zal hebben hier nog eens terug te komen, dus we zullen elkaar wel niet zoo spoedig terugzien..." Hij aarzelde even. „U weet wat ik u wil zeggen? Ik wilde zeggen, dat, als ïk u ooit met iets van dienst kan zijn, dit voor mij een waar genoegen zou wezen. Het klinkt heelemaal als een frase, nietwaar?" „Dat is mij niet opgevallen." „Het is ten minste oprecht gemeend. Als ik u werkelijk eens met iets kan helpen, hoop ik, dat u het mij zult zeggen. Ik be loof u, dat ik zal doen wat u mij vraagt, als het in mijn vermogen is." „Dat is heel vriendelijk van u." „Ik heb het nog nooit tot iemand an ders gezegd. Hier is mijn adres. Als n mij daarheen schrijft, krijg ik uw brief in ieder go val." „Dank u." „Maar u zult me niet schrijven." „Wat bedoelt u „Als u werkelijk in moeilijkheid bent, zult u toch niet aan mij denken." Jawel, Stellig welverzekerde zij. „Nu, misschien wel aan mij denl en. tooneeluïtvoering gegeven door het gezel-, schap „Door inspanning uitspanning", van, Amsterdam. Eerst werd door den heer C. Voorhuijzcn het goed recht van Staats-», pensioen verdedigd. Daarna werden opge voerd „Naar 't Huis" en „Harm Muller", beide stukken pakkend van inhoud, met zuiver propagandistisch doel. Keurig werd gespeeld en zoo ooit de ideeën „er in-: gaan," dan zeker op deze wijze. Een warm applaus viel den spelers ten deel en de aid. Nieu'w-Vennep zag haar ledental weer; met eenige vermeerderen. De zaai was propvol; voller dan oo;t te voren. De heer Says, van Haarlem, trad, voor „Concordia" te Hoofddorp op, om een spreekbeurt te vervullen over „China en de Chineezen." Amusant en schilderend met het. woord, werd door hem een helder beeld gegeven van het land en de „lang, staarten." NOORDWIJK. Loop der bevolking in 1911. Bevolking op 31 Dec. 1910: 3176 ra., 3216 vr., totaal 6392. Vermeerderd door geboorte met 112 m., Ill vr., of 223 personen, door vestiging 195 m„ 193 vr., of 388 personen. Totaal vermeerdering: 307 m„ 30-1 vr., ol Gil p., of 3183 m., 3520 vr., 7003 p. Vermindering door overlijden 30 m„ 47, v., 77 personen; door vertrok 138 m„ 135 vr. 273 personen. Totale vermindering 168 in., 182 vr., 350 p. Op 31 Dec. 1911 dus: 3315 m., 3333 vr., 6643 p. Getal huwelijken 54. Geheel© vormeerdering 261 personen. OEGSTGEEST. In het, afgeloopen jaar werden 129 kinderen geborenoverleden zijin 91 personen; in het geheel werden 33 huwelijken uitrokken. Gisteravond hield de heer Van der Voort van Zijp, Jid der Tweede Kajner een opwekkingsrede voor Christelijk On derwijs Het supple tie fonds der Ned.-IIerv. School had daartoe een zangavond georga niseerd in het Groene Kerkje. Wie het on gunstige weder getrotseerd heeft kon de Rijn&burgsch'e zangyereeniging „Excelsior" eenige keurige nummers hoorén uitvoeren. Daaronder waren twee nieuwe stukjes van den bekenden blinden Leidschen musicus, den heer L. Boom. Vooral het „Laat do kinderkens tot Mij komen", viel zeor in den geest van de accurate uitvoering en gevoelvolle voordracht. Oncler de leiding van clen heer P. Fontein Pzn. heeft ge noemde zangvereeniging dezen winter do aandacht op zich gevestigd en ook gister avond heeft zij getoond vele goede krachten te hebben, die liun stem weten te bcheer- schen; Het was voor een dankbaar publiek, al was liet niet groot, clat de spreker zijn denkbeelden kon ontwikkelen. Hij stelde den eisch van Christelijke opvoeding, dio reeds op zeer jeugdigen leeftijd begint., Zoodra de wil van het kind zich openbaart, en voortgezet wórdt in de school. Spreker is beslist tegen neutraal onderwijs cn wekt op'om Christelijk Onderwijs te vragen voor eigen kinderen en te helpen dat hier cn in groote steden, waar aan liet. bouwen an Dhr. Scholen zooveel bezwaren verbonden, zijn, voldoende Chr. Onderwijs kan gegeven worden. Voor vele dorpsgenooten was déze avond met recht een opwekking. Maar u zult mij daarom nog niets vragen... nietwaar „Ik ben u zoo dankbaar", rei zij met onvaste stem, „als men iemand maar zijn kan. Het is gek, maar.."' „Maar wat?" „Misschien moest ik het niet zeggen. Maar ik ben u dankbaarder dan uw neef. Ik geloof, dat ik hem niet dankbaar kan zijn voor zijn hulp, omdat deze zulke on aangename gevolgen voor mij had. Dat is eigenlijk leelijk van* mij. Zijn mevrouw Barton en hij weer heelènxaal verzoend?" „Heelemaal. Ik heb gisteren nog ^en brief van hem gekregen. Ja, u moest Char lie veel dankbaarder zijn dan mij. Ik heb eigenlijk niets voor u gedaan. Toch spijt het me niet dat u h.et niet bent." Hij was voortdurend op het punt haar te. vragen nog eens met hem in een restau rant. te gaan lunchen, voor hij Engeland verliet; maar hij durfde niet. En de af stand naar het huis, waar zij een .kamer had, was trouwens maar heel kort. Na wei nige minuten bleef zij op een vuile stoep stilstaan en slak hem de hand toe. „Ik kan u niet vragen om binnen te ko men", zei zij. „De hospita zou het niet» goed vinden.'' „Ja, dat weet ik. Dat begrijp ik." ,,Ik hoop, clat u heel veel succes zult heb ben en iets groots zult maken. Ik bedoel niet van omvang, maar van waarde." „Ik zal er naar streven. En vergeet ni et wat ik u zooeven heb gezegd." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1