<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N\ 15912 Vrijdag 5 Januari. A°. 1912. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Allean in een groote stad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Ielere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine alvertentiën van 30 woorden 40 Oen te contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sija 1.30. Tranco per post1.65. Inlevering van rekeningen. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werk bazen, enz. welke over het afgeloopen jaar 1911 ten laste der gemeente een vordering hebbent die uiterlijk vóór ultimo Januari a.s. ter Gemeente-Secretarie (Afd. Finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1912. Leiden, 5 Januari. Dr. W. de Jong, van wiens 25-jarig jubileum wij gisteren mekKng maakten, verzoekt ons mede te deelen, dat hij dien dag in familiekring hoopt te vieren en afwezig zal zijn. Naar ,,De Ned." verneemt, heeft de voorzitter der Tweede Kamer, Mr. F. Graaf van Bylandt, zich voor eenige dagen bui tenslands begeven. De maaltijd ten Hovc aan de hoofden van gezantschappen en zaakgelastigden zal plaats hebben op Donderdag 11 dezer. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie, welker zetel Rotterdam is, den heer P. W. Mari, arts te Moordrecht. Naar aan het „Haarl. Dgbl." wordt medegedeeld, zal de heer Z. Middelkoop, lid van den gemeenteraad te Haarlem, met 1 Mei naar Heemstede verhuizen en dus dan ophouden lid van den Raad te,zijn De kapitein A. Co-pes van Hasse-lt, van de gen. staf, en J. H. F. graaf Du Monoeau, van den gr ooien staf, adjudant van H. M. de Koningin, worden tegen Mei. a. s. bevorderd tot majoor. Bij de familie te Zutfen is bericht ontvangen tl et de overste H. J. van Dijk is bevorderd tot kolonel der artillerie in N.-Indiö. Door B. en Ws. van Rotterdam is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot regeling van het traktement van net personeel van het Bouw. en Woningtoe zicht, in overeenstemming met dat van Plaatselijke Werken Voor alle rangen houcït dit voorst él een verhooging in van iiet minimum of maximumtraktement. De jaar wedden van den directeur, thans van f 3000 tot f 45C0, worden gebracht op f 4000 tot f 6000. Driehonderd vijf en dertig alleenstaan de vrouwen waaronder vele weduwen te Zaandam zijn gisteren, Donderdag, ter gelegenheid van het '10-jarig bestaan der Vroüwenvereeniging aldaar, welker doel i3 bovengenoemde vrouwen te steunen met naaiwerk en het verstrekken van kleeren en brandstoffen, met een flinke feestgave ver rast. 16) „En als ge bedenkt hoe wij haar behan deld liebben!" kreunde zijn vrouw. „Niets was te goed voor haar! Laat de politie halen. Hoor je niet, George Laat de po litie halen. We kunnen ons toch niet bij zoo iets neerleggen Ach, ach', dat we ons zoo voor den gek hebben laten houden door zoo'n schepsel 1" „Het is," hernam de heer Hollingsworth veelbeteekenend knikkend, alsof hij iets nieuws ging verkondigen, „het grootste schandaal, waar ik ooit in mijn leven van heb gehoord Charlie heeft zich gedragen als een schurk. Mijn lieve Alice, je hebt onze oprechte en innige sympathie.'' Op dat oogenblik kwam het dienstmeisje binnen en diende den heer Barton aan. Opgewekt trad hij binnen. Maar de hou ding, waarmee zijn vrouw hem ontving, voorspelde niets goed. De woorden, waar mee hij haar wilde begroeten, bestierven op zijn lippen, en toen hij de bestraffende gezichten van zijn oom en tante zag, bleef hiji midden in de kamer staan en keek Ralph vragend aan. Ralph maakte een eind aan de spanning. „We moeten je juist hebben, 'kerel zei hij. „Je komt op het goede oogenblik." „Zoo? Het heeft er anders niet veel van," zei Barton uitdagend. „Alice, heb jij niets te zeggen?" Zij antwoordde niet. De heer Hollings worth schraapte zijn keel. „Wij zijn er juist achter gekomen, dat 's Avonds hielden de dames-leden der vereeniging een feestlijke bijeenkomst, waarin den dames W. van de Stadt-Laten- stein en H. van Scho-uwenburg-Middelho- ve, die gedurende al die 40 jaren aan de vereeniging verbonden waren, het eere-lid- maatschap werd aangeboden. Tevens ont vingen zij een zilveren gedenkpenning en een bloemstuk. Ook de dames M. A. van Wessem^ W. AI. Huijgens en W. Poel-Honig, die 25 jaren of langer lid der vereeniging zijn, werden met bloemen gehuldigd. HAARLEMMERMEER- Het nieuwe kerk gebouw van den Ned.' Protestantenbond te Hoofddorp nadert zijn voltooiing. Aan de binnenbe-timmcring w ordt met kracht voort- gowerkt. Men hoopt he-t half Februari, ge heel geTeed, in gebruik te kunnen nemen. NOORD WIJK. Wij maakt in er vóór Kerstmis melding van clat. de scholen ge sloten waren vanwege het heersoben van mazelen. De ziekte heersebt thans nog in die mate, dat de op., eohool te Noordwijk- Binnen en de school .met den Bijbel te Noordwijk-aan-Zee wederom gesloten zijn. Op de aDdere scholen zijn de lessen hervat. RIJNSBURG. Gisteravond gaf de Chr. zang vereeniging ..Excelsior" een uitvoering in de Ned.-ILerv. kerk met welwillende medewerking van den heer L. Boom, or ganist van dc Marckerk te Leiden. Wij wenschen te beginnen met ren woord van lof te brengen aan allen, die hebben medegewerkt om deze uitvoering zoo uit stekend te doen slagen, In de eerste plaats aan den directeur, den heer P. Fontein, van Leiden, die toonde geheel voor zijn moeilijke taak te zijn berekend, die met deze uitvoering het bewijs leverde een goed directeur te zijn. Maar ook* de leden, zoo wel de dames als de hoeren, hebben niet minder medegewerkt om alles tot een schoon harmonisch geheel te maken. De koren waren uitstekend; van het begin tot het einde goed. Enkele nummers vie len meer in den smaak den hoorders, bijv. „Amerikaansch Wiegelied" van I. Cursch Btihrer, waarbij mej. N. Hogewoning tel kens het refrein zeer lief zong, daarbij ge accompagneerd dcor bromstemmen, en ,,Aria uit ,,Dc Jaargetijden" v. J. Haydn. Ook het laatste nummer, „Avondlied", van J. Kolkman, klonk nog even fiink en lief lijk als bij het begin der uitvoering. De dames Tr. Kromhout en D. Hogewoning zongen voortreffelijk de solo-partijen. De eerste vooral in „Psalm 146" van L. Boom. Échter mogen wij niet vergeten te noemen „Avondlied", duct van F. Albt, lief en zuiver gezongen door de gezusters Kon ink. De heer J. van Egmond begeleidde ver schillende zangeressen zeer verdienstelijk op het orgel. Ten slotte nog een enkel woord gewijd aan den heer L. Boom, die zich door een drietal liederen, welke van hem werden uitgevoerd, deed kennen als een componist wiens liederen zeker door alle Chr. zangvereeniging-en zullen worden ingestudeerd en die dc aan wezigen onthaalde op een orgelconcert en op „Lc jet de l'-eau" voor piano van Sid ney Smidt, waarbij allen vol aanda-cht luis terden. De hartelijke en waardeer en dc woorden van sympathie tot hem gesproken door den cere-voorzitter, ds. Van Drut-en, von- je een schurkenstreek hebt uitgehaald. Alice is natuurlijk hum... Wat je tante betreft... hum... Wat heeft je toch bezield, om zoo'n Echande to willen brengen over ons huis? Ik vraag je nog eens, wat ter wereld heeft je bezield?" Barton schudde het hoofd. „Er heeft hier een vreemde vergissing plaats gehad," zei hij. „Tk begrijp in de verste verte niet wat u bedoelt." „Ik spreek van dat schepsel, dat je aan ons hebt "voorgesteld als „juffrouw Tees dale". Zij is op het oogenblik hier in dit huis." „Wat?" hijgde Barton. „Ja, hier in huisOmdat we niet andere dachten dan.dat. zij een dame en dat jij eeu heer was." „Zoo zoo, staan de zaken zoo? Kom het spijt me natuurlijk verschrikkelijk. Lieve hemel, dat had ik nooit gedroomd. Ik zal u precies vertellen hoe de vork in den steed zat. Ik kan je verzekeren, Alice, dat het de onschuldigste zaak ter wereld is. Ik had ifir natuurlijk met het recht toe haar uit te geven voor Fanoy. Maar ik zat zoo ver bazend in de klem. Als u maar wilt luis teren, tante Julia, zult u alles wel begrij pen. Ik zag geen anderen uitweg. Ralph weet er alles van, nietwaar Ralph? Hij weet, dat ik van plan was Alice, zoodra we thuis waren, alles te vertellen." „Ja, dat heb je me in Havre al gezegd," beaamde RaJph. „Je zult hem natuurlijk niet tegenspre ken," zei Alice bevend. „Moet ik uit.wat ik daar hoor, afleiden dat Ralph wist, dat dit schepsel geen juf frouw Teesdale was riep de heer Hol- lings worth* den weerklank en instemming bij allen, die hem hoorden. Den geheclcn avond was het: stil en rustig in het kerkgebouw; men kon ge nieten van hetgeen werd ten beste ge-, geven. De leiding was dan ook in uit stekende handen. Weinigen hebben zooveel tact als ds. Van Druten, om dergelijke uitvoeringen te leiden," zelfs in de pauze wist hij de talrijke menigte rustig bezig te houden. tiet was een genotvolle^ avond. SASSENHEIM. In 1911 zijn in deze ge meente 21 huwelijken gesloten. VALKENBURG. Het totaal bedrag der inlagen op de Rijkspostspaarbank geduren de het afgeloopen jaar bedroeg f 4651.20, terwijl f 4038,65 werd terugbetaald. Door een noodlottig toeval geraakte een kleine van ruim derdehalfjaar in een ondiepe' sloot. Hoewel na het vinden ter stond alles werd gedaan, om het ergste te voorkomen, mocht dit, helaas, niet baten. De inmiddels verschenen a'rts kon slechts den dood constateeren. Groot is "de deel neming in de smart der ouders over het verlies van hun kind, op zoo jammerlijke wijze. WASSENAAR. De Raad vergadert Maan dag a.9„ 's morgens te halfelf. Aan de orde worden o a. gesteld: Stratenplan in het Oostdorpverzoek van den heer Deurlo, omtrent de veranda aan hét Nieuwe Huis Den De ijl; voorstel in zake het verzoek van do AJg. Ned. Wielrijdersbond om aan leg van een ruiterpad* verzoek van de ge meente-werklieden om geldelijke tegemoet koming met het oog op de duurte der levensmiddelen; circulaire aa.ii ingezetenen omtrent oprichting eener Bouwvereeniging. Bij kon. besluit is K Boersema, te Bos koop, met 16 Januari a. s., benoemd tot amanuensis-concierge aan de rijkstuinbouw wintersdiöol te Lisse, onder toekenning vaü eervol ontslag als conciërge-amanuen sis aan de rijkstuinbouwwintersohool te Boskoop voor het tijdvak van 16 Januari 1912 tot en met 15 Januari 1913 benoemd tot ama nuensis-co nciergc aan de Rijkv-tuinbouw- wintersobool te Boskoop K A. Hiemstra, te Rotterdam; aan E, van Beusekom Ezn op zijn ver zoek, met ingang ran 1 Februari 1912. eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht. aan den officier-machinist 2de kl bij den marine-stoomvaartdienst J. Ypelaar wegens ongeschiktheid voor de verdere waarne ming va.n den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, met 16 Jan. 1912 eervol ontslag uit den dienst bij de zee macht verleend, onder toekenning van een pensioen van f 1563 's jaars. De aanstaan deToonkunstop- voering. Naar men uit Amsterdam meldt, i's de a.s. Maartuitveering van Toonkunst be paald op den lOden dier maand. Naar men „Dat zeg ik niet. Ik zei, dat hij wist, dab ik van plan was, Alice de geheede geschie denis te vertellen. Als u maar wilde luiste ren. Ik had dat meisje nooit in mijn leven gezien, vóór dien bewusten avond. Zij waa. doodop. Ik gaf haar een kleinigheid, zooals ik die een bedelaar zou hebben gegeven, Maar zij was iemand met een goede opvoe ding; dat zag ik dadelijk. En zij vertelde, dat zij journaliste was, maar geen werk had. Wij stonden vlak voor het Oriental Hotel en opeens kreeg ik een ingeving en vroeg haar binnen te komen en er te dinee- ren. Ik wilde werkelijk niets anders dan haar in de gelegenheid stellen haar honger te stillen en dan verder te gaan. Ik zie daar niets geen kwaad in." „Neen, 't is héól ridderlijk,'' smaalde zijn vrouw. „Daar hebben we het niet over," merkte zijn oom op. „Als men mij maar wil laten uitspreken, zal ik u een uitvoerige verklaring van de zaak geven. Ik weet niet of het ridderlijk is of niet, ik weet alleen dat het fatsoenlijk was. Het meisje was juist op straat gezet door haar hospita." „Dat wil ik wel geüooven,' 'zei zijn tante. ,,'fc Zal wel met de eerste hospita zijn, dio haar op straat heeft gezet." „Zij was op straat gezet, omdat zij geen geld had!" riep Barton ongeduldig. „Zij had geen dak boven haar hoofd en dus be sprak ik voor dien nacht een kamer voor h'aar in het hotel, die ik betaalde. Waarom zou ik het niet hebben gedaan? 't Was waar lijk zoo'n groote uitgave niet. En ik had er pleizier in." „Och, hadt je er zoo'n pleizier int" Troeg zijn vrouw spottend. weet, zal dah door het koor van Toonkunst in samenwerking met heb Concertgebouw orkest voor het eerst in ons iand de Achtste Symphonic van Gustav Mahler ten gchoore worden gebracht. Het geheel zal staan onder leiding van den heer Willem Mengelberg. De afdeeling moderne kunst in h e t R ij k s ra u 3 e u ra. Men melt uit Amsterdam dat in deze afdeeling, en wel in de Drucker-zailen, een verbetering is tot stand gekomen, waardoor de schilderijen thans beter tot hun recht komen, dan tot nu toe heb geval was. Om een en ander te verhangen, is de moderne kunstafdeelmg een tweetal dagen gesloten geweest. De schilderijen van Jozef Israels, thans nog met eenige van dezen meester vermeer derd, hangen nu in één zaal (No. 36S), ter wijl de stukken van Maris en Mesdag in de zaai zijn ondergebracht (No. 367), waarin vroeger de Israëlsen hingen. De Mauves hebben daarvoor plaats moe ten maken en zijn op hun beurt weer in een kleiner zaaltje (No. 366) geplaatst. Mevr. Prof. Curie. Volgens een telegram uit Parijs aan de „Times" d.d. Woensdag, was de gezond heid van mevrouw Curie, die naar men weet een operatie wegens blindedarm-ont steking zou ondergaan^ zoo bevredigend nis maar verwacht kon wórden. Ook de Matin" vau gisteren meldt, dat de toestand geen ongerustheid inboezemt; de operatie zal verricht worden, zoodra de toestand van de zieke het zal veroorloven De onlangs te Parijs ovcnleden prof. Lan- nelongue heeft zijn groot vermogen ver maakt aan tal van philanth'ropische inrich tingen of aan nieuw op te richten philan thropist wetenschappelijke instellingen. Zoo krijgt de Parijsche universiteit een jaarlijbsche rente van .500.000.fr., waarover het curatorium de onvoorwaardelijke be schikking heeft. De medische faculteit te Parijs ontvangt een gelijk jaarlijksch bedrag ten behoove van studenten en medici, die ondersteuning behoeven. De geboorteplaats van Lannelongue, Cas- tera-Yerdusan krijgt een museum van kunstvoorwerpen door den geleerde verza meld en een groote som geld voor verschil lende werken. In den nacht van 9 dezer zal Yenus in. oonjunctie komen met Jupiter. Dezo schit terendste twee planeten naderen elkaar tot op i-o ll maan-middellijn. Voor ama teurs zal de waarneming eenige mooite op leveren. Venus is morgenster. („N. R. C.") Landgoed „Simmerdor." Overeenkomstig het voorstel van het da- gel. bestuur, besloot de gemeenteraad van Amersfoort bij de Kroon vernietiging a?»n te vragen van de beslissing der Gedep. Sta ten van Utrecht, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het Raadsbesluit (l Sept. 1911) tot aankoop van het landgoed „Nim- m er dor" voor f 200,000. „Ja, ik had er pdeizier in een fatsoenlijk meisje, dat in groote moeilijkheid was, te helpen en..." „Een fatsoenlijk meisje hoonden nog vóór hij had uitgesproken de drie stemmen. „Haar komst hier, in dit huis, is zéér ongepastriep hij uit. ,,In dat opzicht ver dient zij alles, wat u van haar zegt. Maar daar kan ik niets hoegenaamd aan doen- Zoo iets is nooit in mij opgekomen. Ik had niet gedacht, dat ik haar ooit weer zou zien of weer van h'aar hooren." „Je hebt dat schepsel aan je tante en aan mij voorgesteld als „juffrouw Tees dale"," zei zijn oom met snijdende stem. „Dat is o n s punt. Daar beklagen wij ons over. De bijzonderheden van de kennisma king zijn voor Alices rekening. Daar moet je Alice maar opheldering van geven." „Ik geef iedereen opheldering. Ik her haal, dat ik niet had gedacht ooit weer iets van haar te zullen zien of hooren, en ik had zeker niet gedacht, dat ik u en tante Julia dien avond zou ontmoeten. Maar u was er nu eenmaal en dat maakte mijn toestand verbazend hachelijk. Als mevrouw Lee er niet bij was geweest, zou ik u alles eerlijk verteld hebben. Maar nu zij er wèl was, kon ik dat niet. Als ik de volle waarheid had gezegd, zou mevrouw Lee mij voor een leu genaar hebben gehouden. Ik moest jokken om geloofwaardig te zijn. Ik dacht aan Alice. Moest ik dat mensch, dat toch al zoo op schandaaltjes belust is, in de gelegenheid stellen een nieuwtje uit te bazuinen, dat... ja, dat ons geluk zou verwoesten? Immers neen. En ik loog- dus. De eerste leugen, die mij inviel, flapte ik er uit. En ik zou het weer doen, als hetzelfde geval zich weer voordeed. Liever dat^ dan lijdelijk toe te Spoorwespersoucel. Het adres, aan de directie van de staats spoorwegen tot afschaffing van stukwerk, uitgaande van de drie groote alg:mcene vereenigingen van spoorwegpersoneel, is, geteokend door 2325 leden van het werk- pl aatsp ersonee 1ve rzon den Sabotage op cl© .spoorwegen? Men schrijft aan de „N. R. C.", Uit goede bron vernemen wij. dat de regeering en de spoorwegautoriteit, met elkaar in verbinding zijn getreden naar. aanloiding van het vermoeden, dat er plan nen fcettaan hebben daden van sabotage op den spoorweg te plegen. Een feit moet het zijn, dat verschillende lijnen door de politie streng bewaakt worden en ook van wege den spoorwegdienst zelf een bijzon der wakend oog op den weg en de werken gehouden wordt. Een feit is het verder, dat Dinsdag, avond 2 dezer op den verbindingsweg tus- schen het Centraalstation te Utrecht en station Maliobaan aldaar ontdekt is, dab een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg stuk was, waardoor. ds trei nenloop tusschen Utrecht-Maliebaan ge staakt- moest worden, en de treinen naajr Arnhem verkeerd spoor moesten loopen. Voorts vernamen wij, cveneene uit een geloofwaardige bron, dat een spoorwegbe ambte van het Zuiden des lands de auto riteiten moet hebben gewaarschuwd. Onder het spoo-rwcgpecuoneel zelf loopen verschillende geruchten. Zoo werd van die zijde verteld, dat de minister en de direc teur-generaal der staatsspoorwegen dreig brieven moeten hebOen ontvangen, welko brieven gepost waren te Bodegraven. De-ze geruchten moet men echter laten, voor wat ze zijn, namelijk niets meer dan geruchten. Als lijnen, die bewaakt worden, worden bepaaldelijk genoemd de lijnen Arnhem- Amsterdam, BoxtelNijmegen en Utrecht Leiden. Waarsahijnlijk is het echter, dat alle lijnen bewaakt worden. Men meldde dato 3 Januari ook aan „Do Tijd"* Niemand in Nederland weet misschien op het oogenblik nog, hoe alles in rep en roer is, om de veiligheid der reizenden te be schermen. Toch is er gisternacht een heele macht op de been geweest met dit doel., En ook hedennacht is weer dezelfde bewa king opgeroepen. Er schijnt namelijk bij de directie de* Staatsspoorwegen een dreigbrief ter kennu gekomeu te zijn, waarin gemeld werd, dat er heden op de lijn UtrechtBokstel een aanslag zou worden gepleegd op groote schaal. Het schrijven is gedeponeerd bij de Justitie te Utrecht, maar intusschcn heb ben de justitie en directie der S.S. alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen genomen, ora, indien het schrijven inderdaad ernstig mocht bedoeld zijn^ te trachten het onheil te vooilkomen. Nagenoeg alle spoorweg ambtenaren, de marechaussees en andera handhavers der openbare orde zijn gerequi-, reerd en langs de lijn gestationneerd ter be waking. Alle stationschefs langs de lijn Utrecht Bokstel hebben de noodigo instructies ge kregen en alles is op zijn qui-vive. De zaak! moeten laten, dat Alice ongelukkig werd gemaakt om een beuzelarij... om niets. Het meisje schijnt een bedriegster te zijn* Het feit, dat zij hier is binnengedrongen, bewijst dat. Zij verdiende dus niet te wor den geholpen. Laat haar halen. Laat haan binnenkomen en ik zal... ik zal... Maar hoe kon ik denkeu, dat zij zoo'n brutaliteit zou uithalen? Ik ga nog verder. Ik verklaar zelfs, dat ik hier absoluut niet aansprake lijk voor ben en daar niets aan kan doen., Ik heb u niet verzocht haar te logee ren te vragen. De eenige onregelmatigheid, die ik heb begaan is, dat ik haar aan u heb voor gesteld als Fanny Teesdale, en ik houd vol, dat ik dit deed uit zeer natuurlijke en lof felijke beweegredenen. Toe, Ralph, geef me eens een sigaret „Als ik mijn meening mag uitspreken."- zei Ralph', „dan moet ik zeggen, dat ik het verbazend veel geschreeuw om weinig wol vmd." Ralph was nu geheel en al vervuld vart Irene. Hij giDg naar de hal en belde de dienstbode, om te vragen of de logeé bo ven was. Het dienstmeisje antwoordde out-, ikennend, en zei, dat zij geloofde, dat juf-« frouw Teesdale uit was gegaan. UitgegaanHij was ten einde raad, wanfi hij wist in welke groote moeilijkheden 7 ij verkeerde en hij zag geen kans haar to helpen. Hij vroeg zich af over hoeveel of hoe weinig geld zij beschikken kon en of zij per trein of wel te voet naar de stad zou gaan. De meeste kans haar te vinden; zou hij hebben als hij naar het station ging.; Hij nam zijn hoed en ging dus zoo spoe: dig mogelijk daarheen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1