No. 15909 Dinsdag 2 Januari. A°. 1912. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Alleen in een groote stad. Leidsene Schouwburg. PEIJS DEIl ADYERTENTIEN: Van i_6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine adTertentiën Tan 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het inoasaeeren wordt 0.05 berekend. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentBj per 3 maanden ".2 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post1.65. Besmettelijke ziekte. ROODVONK. De Burgemeester van Leiden; Gelet op artikel 21 der Wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad No. 184); Brengt ter algemeene~ kennis, dat in de week van 25 tot en met 31 December ^911 aangifte is gedaan van 4 gevallen van Rood vonk en dat in die week geen personen Can die ziekte zijn overleden. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Leiden, 2 Januari 1912. KENNESGEVEBdG. NATIONALE MILITIE. Indeeling van loteDiugoii-paardeii- vet'zorgers. De Burgemeester van Leiden, Gelezen een missive van den Majoor Pro vinciale Adjudant in Zuid-Holland, d.d. 27 December jl., houdende mededeeling, dat van de lichting van het volgende jaar, oU. ,uifc deze gemeente, enkele ter volledige oefening bestemde lotelingen kunnen wor den aangewezen om na zeer korte oefe ning bij den staf van het 3de reg. Huzaren te 's^Gravenhage, belast te worden met de ïpaardenverzorging bij het Re monte-depot te M i 11 i g en Noodigt de dienstplichtigen dezer ge meente, die gewend zijn met paarden om te gaan, kennis van hun verzorging hebben en genegen zijn bij genoemd Depot te die nen, uit, zich vóór den loden Jan. a. s. aan te melden of te doen opgeven tér Gemeente-Secretarie alhier, afdeeliDg Mili taire Zaken, kamer no. 9. De Burgemeester voornoemd, r N. C DE GIJSELAAR. Leiden, 30 December 1911. Direct© Belagtangcn. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Direote belastingen aldaar is ter hand gesteld de kohieren der Belasting op be drijf s- en andere inkomsten Nos. 16, 17 en 18 van den dienst 1911/12, executoir ver klaard den 2Ssten December jl. en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtin gen om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 30 December 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder! van Leiden; Gezien het adres van A. DIEBEN, om Vergunning tot uitbreiding van de stoom- waschinrichting aan den Witten Singel no. 97, Sectie M no. 1939, door het plaatsen en li» „Omdat het vreeselijk afschuwelijk zou zijn. Ik zou een afkeer krijgen van mij zelf", zei zij met doffe stem. ,,Ja, ik weet wel, dat ik den heer Barton om geld heb gevraagd en uw ouders heb bedrogen en alle verwijten, die u mij zooeven deedt, heb verdiend. Maar ik ben nog niet diep genoeg gezonken om geld aan te nemen van iede- ren man, dien ik onimoet. U denkt zeker, dat 'fc maar aanstellerij van'mij is, maar..." Op dat oogenblik ging de deur open en trad het dienstmeisje weer binnen. ,,Er is iemand aan de telefoon, mijn heer. Mevrouw heeft, gezegd, dat zij niet gestoord wou worden, en mijnheer is juist uitgegaan, „Nu, vraag dan of ze ons straks niet nog eens kunnen opbellen." „Ja, maar ik geloof, dat het nogal haast heeft mijnheer. Ik moest zeggen, dat liet een boodschap van mevrouw Barton is". „Mevrouw Barton?" riep hij uit. ,,Goed, idan zal ik wel even aan de telefoon ko men". Zijn ontstelde, blik ontmoette dien yan Irene. „Wacht even!" Zij knikte bevend met het hoofd. Terwijl Lij in de hal stond, kon zij duidelijk ver staan wat hij zei. „Ben jij daar, Alice? Ja-, je spreekt met mij, met Ralph. Och kom, wat spijt me dat! O ja, ja-, natuurlijk. Zeker, dat zal haar .reel pleizier doen. Ts Charlie thuis? O! Ja, ik heb hem daar gezien. Goed, zij zal je straks opbellen. Dag, Alice I,? in werking stellen van een stoommangel ter vervanging van den bestaanden mangel; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 13 Januari aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid tal worden gegeven om bezwaren teiren dib verzoek in tó brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den rijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 December 1911., Leiden, 2 Januari. Onder talrijke blijken van belangstel ling heeft de heer Ch. van Spall gisteren zijn 25-jang jubileum herdacht. Behalve een groot aantal gelukwenschen per post en telegraaf, toonden vele particulieren en corporaties hun belangstelling door het zenden van bloemstukken, die de verschil lende vertrekken en het kantoor vulden. Onze bijzondere aandacht trok vooral een prachtbloemstuk van het bestuur der Leid- sche Manége, waarin op symbolische wijze de beteekenis dezer vereeniging was uitge drukt. Des namiddags hield de heer Van Spall te zijnen huize een receptie, welke zeer druk bezocht was. Door den burgemeester, jhr. De Gijselaar, en de wethouders werden hem namens de gemeente de beste wenschen vertolkt. De commissarissen der Maatschappij de heeren B. J. H. Haitink en W. F. Verheij van Wijk, brachten hem voor de Maatschappij zelf de gelukwenschen. De med-directeur de heer Middelberg, had te kennen gegeven dat. hij- verhinderd was persoonlijk over te komen. Verder waren vertegenwoordigd de bestu ren van de „Leidsche Manége", de „Leid sche IJsclub", de „Leidsche Zwemclub", „Vreemdelingenverkeer" en verschillende andere- corporaties, benevens tal van par ticulieren die deze gelegenheid aangrepen hem de hand te drukken. Hed.cn was het 12V2 jaar dat mie juffrouw L. Dobbe als caissière bij de firma Wisbrun en Liftman in betrekking kwam. De jubilaressie was verzocht eenige uren later dan gewoonlijk te komen. Bij haar komst werd zij door den patroon toege sproken, waarin hij deed uitkomen, dat mej. Dobbe al dien tijd door -eerlijkheid en accuratesse uitblonk en steeds tot groote tevredenheid der firma werkzaam was. De cassa was aardig met groen versierd. Mej. Dobbe werd door den patroon met een fraaien armband vereerd, terwijl zij van het personeel een mooien zegelring ten geschenke ontving. Voor het „Mercurhis"-examen in do Engelsche Handelscorrespondentie, afge nomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden, is gedaagd de heer W. Slocs, alhier, leerling van den heer E. S. Offxinga. Voor Duitsohe Handelscorrespondentie in de Praktijk zijn geslaagd de hoeren J. A. Toen hij weer binnenkwam, zag hij er ont daan uit en deed de deur achter zich toe. „Zij komt hier", vertelde hij. „Zij vraagt belet bij mijn moeder." „Tegen dat zij hier is ben ik weg", mom pelde zij. „U zult weg zijn, maar zij zal hooren, dat „haar zuster" hier heeft gelogeerd. Ik kan er niets aan doen! Als ik mijn ouders vroeg om niet met haar over u te spreken, zou dit een heel ongunstig licht werpen op Bart-on." „Misschien heeft hij haar de heele ge schiedenis al verteld. En zij kan h e m toch geen verwijt makno van wat i k sinds ge daan heb „Hij is nog niet terug. Hij heeft haar nog niets verteld. Hij heeft daar natuurlijk mee gewacht tot hij weer thuis zou zijn Ik zie geen uitweg. Ik kon toeh niet zeg gen, dat mijn moeder kaar niet wil Ie ont vangen." zou haar misschien, vóór zij nog iemand anders ziet-, het heele geval uiteen kunnen zetten," opperde zij. „Als u haar alles eens precies vertelde, hoe hij mij ont moet heeft en waarom hij zei, dat ik zijn schoonzuster was. En breng haar goed aan het verstand, dat hij er niets aan kan doen, dat ik hier ben." Hij fronste het voorhoofd. „Het verhaal zou haar gedaan moeten worden vóór zij nog van iets gehoord heeft, anders houdt zij het natuurlijk voor een verzinsel. En de vriend van haar man is, dunkt me, niet de persoon, om haar gemak kelijk te kunnen overtuigen." „"Wie zou dat- dan wel kunnen?" „Haar man zelf bijvoorbeeld. Of hij Sasburg, te 's-Gravenhage en W. Wiggers, alhier, beiden leerlingen van den heer B. P. du Croix. Geslaagd is voor heb .examen Poekliou- den, Handelsrekenen en Handelsrecht de heer J. van Dommelen^ alhier, leerling van mej. Octavia Parmentier, alhier. De heer L. L. H. M. van Wensen, alhier, eveneens leerling, ran mej. Oct. Parmen- tier, slaagde ook voor het examen in Boek houden en aanverwante vakken. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1912, benoemd tot- conservator bij 's -Rijks Herba rium te Lei-den, dr. II. Hallier. De kapitein C. L. G. Schrassert Bert, van het 2de reg. veld-art., is overgeplaatst van Leiden naar 's-Gravenhage. De kapitein G. Vogelaar^ v**n het lste reg. vesting-art., is overgeplaatst bij de 2de afd. van heb 2de reg.. veld-art. te Leiden. De 1ste luit. J. H. M. Verhaegh, van het 10de en de 2de luit. A. A. H. Ouds- hoorn, van het 4<le reg. inf., worden 25 dezer gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. Aangenomen is het beroep naar de Doopsgez; Gem. te Amsterdam door ds. Y. Loosj es, te Sneek. Bedankt is voor het beroep naar de Chr.- Geref. Kerk te Rijnsburg, door ds. Joh. Jansen, te Utrecht. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Waddingsveen door ds. W. Biesbaar, te Zetten. Z. D. H. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te. Ylaardingen, den Weleerw. heer J. L. Wouters; tot paeboor te Amsterdam (H. Maria Magda- lena) den Weleerw. heer B. P. Aalbeme tot pastoor te Zwaag den Weleerw. heer A. H. J. Sprenger; en tot pastoor te Oud- Beijerland den Weleerw. heer J. RuijW, die kapelaan, was. te Amsterdam (H.H. Joannes on Ursula). Naar de „Pr. Gron. Ct," verneemt, Vs de mogelijkheid groot, dat binnenkort blijkt van pogingen, van regeeringswege gedaan, om de gemeenten Hoogezand en Sappe- meer tot één.gemeente samen te trekken. Bij resolutie van den minister van ko loniën is C. Bouman ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van. Ned.-Indie, ten ein de te worden benoemd tot telegrafist 2de klasse bij den radio-telegraphischen dienst van den post-, telegraaf en teleplu on dienst daar te lande. (St.-Ct.) Zaterdag is overleden, 90 jaar oud, mr. W. D. Coninck Liefsting, oud-rechter te Zwolle. HAARLEMMERMEER- In den ouder dom van ruim 76 jaren overleed alhier de heer P. de Breuk. Gedurende ongeveer 35 jaren maakte hij deel uit van den Gemeen teraad, en tevens was hij reeds jaren Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De veldwachter D., te Abbenes, werd Zondagavond bij zijn avondronde door een troepje met stokken gewapende jongelui opgewacht, onverhoeds aangcvaJlen en ergerlijk mishandeld, waarna zij er van door gingen. Vermoedelijk geschiedde dit uit wraak over vroeger gedane bekeurin gen. Daar echter de daders bekend zijn, zal dib feit niet ongestraft blijven. aarzelde u I Hebt u den moed om haar onder de oogen te komen?" „Als 11 denkt, dat het 't beste is, ja," „Zooals de zaken nu staan, zou het, dunkt me, verreweg het beste zijn, voor haar en voor hem. Maar het i3 een allesbehalve aan gename taak voor u Ik geloof niet, dat zij u heel geduldig zal aanhooren. „Ik moet alles verdragen, als ik daar iets mee kan goedmaken." Hij zag haar bewonderend aan. „Dus u zult haar alles haarfijn vertellen, ook op welke manier u van het gebeurde partij hebt getrokken?" „Alles. Om hoe laat zal zij hier zijn?" ,,0, zij zal hier niet zijn vóór morgen. Zij telefoneerde uit Li erpool. En 's mor gens moet zij naar den oogarts. Ik denk, dat zij tegen den middag hier zal zijn." „Morgen dus?" Zij zag hem verbaasd aan. „Ja, ik weet hét", zei hij. „En ik vrees, dat ik geen recht heb u die gunst te vra gen. Ma-ar als u bereid was tot morgen r.e blijven, zou u een goede daad doen en zou ik u heel dankbaar zijn." „Ik zal tot morgen blijven." „Ik dank u, ik dank u recht hartelijk, juffrouw Thonpe. En is heb te veel ge vergd, als ik u vraag den vrede te teekénen tusschen ons en mij de hand te geven?" „Dus... dus u wilt de hand drukken van een avonturierster?" vroeg zij met onvaste stem. „Neen", zei hij, „dat niet. Als u 't mij vergunt, wil ik de hand drukken' v-an een heel moedig meisje." Zij stak hem de hand toe en hij hield die vast in de zijne gejklemd.. Bij den Leer W. Wamsteker is Zondag nacht uit een gesloten schuur een rijwiel gestolen. KATWIJK-AAN-ZEE. Heb verkeer over de Noordwijkerbrug is nog gesloten, hoe wel reeds met kracht de herstelling ter hand genomen is. Het vaste gedeelte, het welk beschadigd was, is naar de Grofsme derij vervoerd om daar te worden hersteld. Om de fundeering te maken, zal men een kistdam aanleggen en het water claartais- schen met behulp van een vijzelpomp ver wijderen. -- De nieuwe zitplaatsen in de Ned.- Herv. kerk zijn tot na de verhuring vrije plaatsen, dus wie het eerst komt, mag ze bezetten, en zoo gebeurt Let thans vaak, nu er zulk een gebrek aan zitplaatsen heerscht-, dat die nieuwe vrije banken reeds bijna een uur vóór den aanvang der gods dienstoefening ingenomen worden. De collecte, voor de Herv. Scholen in. de Ned.-Herv. kerk alhier gehouden, heeft opgebracht f 121.50.L Ziet men hier tijdens de haringvis- soherij steeds met haring beladen wagens rijden, de vorige week kon men dag aan dag wagens naar het Prins-Hendrik-kanaal •zien rijden, beladen met tonnen zand. De loggers toch', dïo ter trawlvisscherij gaan, nemen zand mee als ballast, sommige zelfs 300 ton. Dit zand werd betrokken van de duïnreep en van het terrein voer het Groot Badhotel, dat nu aanmerkelijk lager komt te liggen. NOORDWIJKERHOUT. Door het ne men van oen verkeerden draai had de land bouwer E. Ponnings, alhier, het ongeluk met zijn wagen om te slaan, waardoor deze in twee stukken brak en geheel vernield werd. Naar omstandigheden kwam P. er zelf betrekkelijk goed af. -De sinds korten tijd opgerichte on- derafd. „St.-Victor" van „Het Kruisver- bond" vergaderde voor de eerste maal in liet Lokaal „Van Denzen." De voorzitter der gewestelijke propagan- da-commissie leidde de vergadering. De geestelijke adviseur, de eerw. heer Muller, was ter vergadering aanwezig en dankte allen, vooral den heer Kortekaas, voor de Vele moeiten en zorgen, welke noodig ge weest waren om de onderafd. tot stand te brengen. Hét reglement werd daarna gewijzigd en vastgesteld. SASSENHEIM. Tot tijdelijk penning meester van de „Vereeniging voor Christe lijke verzorging van krankzinnigen", in plaats van S. Baron van Heemstra, is be noemd de heer J. Krap, te 's-Gravenhage, lid van de Alg. Rekenkamer. De leden der Patroonsvereeniging al hier hebben van het bestuur hunner Ver eeniging een circulaire ontvangen van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van de besprekingen op de vergadering van 15 Dec. j.l. is het weekloon, aangenomen werk en overwerk aldus vastgesteld: Loon: vier maanden van 10 gld. per weekacht maanden van 9 gld. per week; dagen zooveel mogelijk vol op het werk. Aangenomen werk: Hyacinten planten gemiddeld 15 ets. per rol; tulpen planten gemiddeld 14 ets. per rolnarcissen plan ten gemiddeld 12 ets. per rol; afleggen-niet inbegrepen. V... Het was een vreemd? avond voor haar zoowel als voor hem Zij had gedacht, dat zij zich verlegen en diep ellendig zou voe len maar hun vriend jchapsband, die, wa ren zij van elkaar gegaan, spoedig zou zijn verslapt, werd nu al pratende ongemerkt nauwer toegehaald. Na het eten waren zij weer eonigen tijd met elkaar alleen in de biljartkamer en spraken zij eerst over haar onderhoud met Alice, maar ook over veel andere dingen. Ralph vroeg haar met be langstelling naar haar vroeger Leven en zij antwoordde hem zeer ongedwongen. En hij vertelde haar van de moeilijke tijden, die hijzelf had doorgemaakt-; van de dagen, waarop hij ternauwernood genoeg te eten had gehad, en zij stond niet weinig ver- ~baasd te hooren, dal hij Ook armoede had gekend. Zij vertelde hem enkele bijzonder heden uit haar leven aan het tooneel, en zij deed dit met een sterk humoristisch tintje, dat hem deed lachen. Hij was er op uit geweest haar in een meer opge wekte stemming te brengen, maar hij had niet gedacht daarbij zelf ook in een vroo- lijke bui te geraken. Hij kon zich nu be grijpen, dat zijn neef haar had meegeno men naar het Oriental-Hotel. Hij zou het zelf misschien ook hebben gedaam Maar met dat al stond het moeilijke on derhoud, dat zij den volgenden dag zou hebben, haar nog te wachten, en al verga ten zij het nu en dan, zij spraken er toch telkens weer over. De voornaamste vraag was: Hoe zou zij het aanleggen om me vrouw Barton, onmiddellijk na l a-ar aan komst, onder vier oogen te spreken? „Als zij mijn. ouders eerst ziet", z 1 hij, Tulpen pellen twintig 5, vijf en twintig cents per halfmudmand (schoon). Overwerk: per uur 15 cents. .VOORHOUT. In café „Flora" vergaf derde de bloemist-werklieden vereeniging'. „Plicht en Recht". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkom sten de uitgaven overtroffen en er oen batig saldo is van f 28.32. Tot het nazien der, rekening werden benoemd de heeren J.- Vrolijk en P. van Dijk. Het verslag van den coöperatieven aankoop van turf, gaf de cijfers f 1.90 per duizend; voor niet- leden f 2 per duizend. Er waren 80,000 turven ingekocht. De gelden, welk2 door niet-leden- méér betaald waren, werden ges stort in de kas van liet Ziekenfonds. Be sloten werd den feestavond ter viering; van het 5-jarig bestaan der Vereeniging, te houden in café „Boerhave" op 4 Februari-' Medegedeeld werd o. a., dat ds statuten, aangaande den „Woningbouw" in handen zijn van den burgemeester. De Voorzitter maakte bekend, dat in 1913, aftredend zijn van liet bestuur de eerste, voorzitter, de eerste penningmeester en de tweede commissaris, doch dat allen vol gens het reglement weder herkiesbaar zijr, Bij de rondvraag verlangde de heer P. v. Dijk, die opgemerkt heeft dat f 10 van het Ziekenfonds -in bruikleen gegeven was voor aankoop van het meel, teruggave daar van of dat er rente voor betaald zou worden. Besloten werd de kas van het Ziekenfonds aan te zuiveren. De heer Ch. Does, maakte als penning-- meester dar Spaarkas dén leden bekend^ dat de onderafdeeLing „Spaarkas" uit muntend werkt en spoorde de leden aan. zooveel mogelijk van deze instelling ge bruik te maken. Nadat door den heer J. Vrolijk inlicli-: ringen gegeven waren aangaande het „Zie- s kenfonds", werd de vergadering gesloten.; VOORSCHOTEN. Zondagnamiddag te halfeen werd op het kerkhof der Ned.- Herv. Gem. tér aarde besteld het stoffelijk' overschot van mevrouw de Douairière J. A., E. P. Bowier. De overledene, die onlangs te 's-Gravenhage woonde, was oud-ingece- tene van Voonschoten en werd in heb fami liegraf alhier bijgezet. WARMOND. Door den Commissaris den Koningin in deze provincie is -•> den ge- meénte-velclwaohter B. C. Mport alhier, op, diens verzoek, met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend. Dat het gasverbruik alhh*1 neg steeds toeneemt, blijkt hieruit, dat tot heden 51 gasmuntmeters zijn geplaatst en het ge bruik in December was 8874 kub. M., terwrjl 84 gewone meters werden geplaatst. II© klein© Lord. In dc kinderliteratuur zijn er zoo enkele boeken, cTie niet tegenstaan do de voort durende nieuwe productie standhouden. „Prikkebeen" en „Duizend mijlen onder Zee" en zoo ook: „De Kleine Lord." De stof van het laatste heeft- zich uitstekend geleend tot een tconeelspclin de Kerst- vpcantie hebben wij het dan ook meer malen op het t;ooneel ontmoet..'De jonge- juffr. A. Naglegaal, een jonger zusje van een vroegere jongejuffrouw Nagtegaal, heeft thans dc hoofdrol vervuld van Cedrio „zullen zij natuurlijk dadelijk met haar ever haar zuster spreken, en dan komt alles uit. Want zij weet, dat haar zuster thuis is, esi zal hun dit vertellen. Zij moet in de gelegenheid worden gesteld het geval in den doofpot te doen, als zij dit wil en waarschijnlijk zal zij dit willen ter wille van Barton en '/an zichzelf. Het kwaad kan maar half uit den weg worden go- Aiimd, als u haar de zaak uitlegt, nadab zij met mijn ouders heeft gesproken." „Maar hoe zal ik dat voorkomen?" vroeg Irene angstig. „Zal ik naa/ het station gaan? Maar ik ken haar niet van aanzien." „Ik weet niet zeker of zij wel met den trein zal komen. Misschien komt zij wel met een rijtuig. Jlc vina dat waarschijnlij ker. Weet u er niets op?" „Als ik mevrouw Hollingsworth eens vroeg of ik mevrouw 3arton onmiddellijk na haa-r aankomst, even onder vier oogen mag spreken?" „Waarom? U zou ee«n reden moeten op geven." „Aok ja." Zij zuchtte. „Het zou een vreemd v zoek zijn, vindt u zelf ook niet?" „Ik vrees van wel," beaamde zij. „Ik weet wat Ik zm mijn moeder kun nen zeggen... Of neen, dat gaat toch ook niet." „Wat wilde u zeggan V' „Ik wilde u raden mijn moeder te vra gen niet te zeggen, dat u hier bent, omdat 11 uw zuster wilde verrassen." Hij zag haar verlegen aan. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1