N*. 15903 Vrijdag JJ3 Oecember. A°. 1911. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De Nienwjaarswensclien. 'Üffleieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: "Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental wcorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt 0,05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per week 9 Cents; per-3 maanden 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Pranco per post 1.05. KERSTMIS. 'Aanstaanden M a a n d a g- en 1) in s d ag- avond verschijnt het „LeidscÏÏ Dagblad" niet. Advertentiën voor het nummer van mor gen Zaterdag-avond v. p. vóór twaalf uren inzenden. ■welke worden opgenomen In liet „Leidsch Dagblad" van Zaterdag; SO December, kosten 35 ets. per advertentie, indien z\j worden aangeboden tot en me' Donderdag; 38 December. Sla dien tijd kosten dezeadvertentièn 50 Cents. Bulten Leiden wonenden kunnen postwisse renden en de advertentie op het stropje ■chrUven. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 ea 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door A. N. BEIJERSBERGEN, caféhouder, v/o nende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van alaohólhoudenden, anderen dan sterken dxanOr, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in het benedenvoor- en acliterlokaal tram het perceel B reestraat No. 53. burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR. r - i Burgemeester. - J. H. W. VERZIJL. Loco-Secre taris Leiden, 22 December 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. RIETHOVEN, en rechtverkrijgen den tot 't oprichten van een rookerij, zou- terij en vetsmelterij in het perceel Narm- Êtraait no. 14, Sectie B. no. 172. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N C. DE GIJSELAAR, burgemeester. J. H. W. VER ZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 21 December 1911. Ofschoon de Raad in den laatsten tijd week aan week vergadert, komen er toch altijd weer allerlei adressen en verzoeken ter tafel, een bewijs van het- voortdurend contact, dat er bestaat tusschen de burgerij en het gemeentebestuur. We zullen als ge woonlijk op de gisteren ingekomen stukken nu niet ingaan. We krijgen er later-prae- adviës over van B. en Ws., en dan wordt onze aandacht er. onwillekeurig weder op gevestigd. Maar we willen toch met een enkel woord onze bevreemding uitdrukken over het feit dat de heer Roem het adres ,van de afd. Leiden van den Ned. Stee-n- houwersbond zoo maar ineens in den doof pot wilde stoppen. Daarin lei bevoorrech ting, zei hij. Maar als wij- onze eigen ingeze tenen-steenhouwers, werklieden en pa troons, nu eens konden bevoorrechten boven bijv. de Belgische fabrikanten, die thans het steenhouwerswerk meestal leveren, zor^r noemenswaardig nadeel voor de ge in eeute, waarom zouden we dit dan niet mogen doen? En dat moeten B. en Ws. eerst e^ns onderzoeken. Wij behoeven tooh geen anworotectionisten door dik en dun te zijn 1 Voordat aan de agenda begonnen wer.d,^ kreeg de Raad nog even een spoedeiScljende zaak te behandelen. De gemeente komt aan het einde van het jaar geld te kort. Zoo zullep. er meer zijn. Allerlei uitgaven zijn of moeten nog worden gedaan, en wat de gemeente te vorderen heeftj komt niet altijd even vlot binnen, en-daarom stelden B. en Ws. voor het sluiten van een tijdelijke geldleening van zoo maar even... een half millioen. De twee aanwezige leden van de Commissie van Financiën knikten toestemmend, en de Raad, die niet voor niet deze wachters bij de gemeentelijke schatkist heeft aangesteld, kon ook mee gaan. De Voorzitter lachte tevreden, hij behoefde de heeren nu niet in het begin van Jt nieuwe jaar lastig te vallen, zei hij. Me nig Leidsch burger zou wellicht 't oude jaar pleiziriger uitzitten als hij slechts een hon derdste, of was het maar een' duziendste ge deelte, zoo gemakkelijk kon leenen. Er zit achter deze leening niets geen kwaad, maar we begrijpen toch niet hoe die behoefte tot het leenen van zulk een groot bedrag, zoo uit de lucht kwam vallen. Wisten B. en Ws. daar nog niets van toen de agenda in zee ging? Nu volgden ér nog een paar benoemin gen" en dan kon men mét het groóte punt van den dag beginnen. Er stond zoo dood onschuldig op de agenda: Benoeming van een lid van het Algemeen Bestuur der Ver- eenjging Openbare Leeszaal en we hoorden sommige leden al óverleggen wie daarvoor de uitverkorene moest zijn, tóen mr. Briët leukweg voorstelde niet tot deze benoeming over te gaan, omdat zij zou zijn..., in strijd met de waardigheid vgn den Raad. Het Pe stuur der Leeszaal toch had bij dë uitnor- diging om uit den Raad een lid a-an te wij zen, die in het Algemeen Bestuur zitting zou hebben, de clausule gevoegd: tot we- deropzeggens toe". Dus, zoo redeneerde mr. Briët, als zoo'n lid het den heeren wat lastig maakt, dan wordt hij weer buiten de deur gezet. ,,Waar ziet u dan, toch het bestuur dezer insteHingvQor aan?" repli ceerde prof. Ileeres. De heer Sijtsma vond een zeer verklaarbare reden voor deze, uit drukking. Zoolang de gemeente .een subsi die geeft, is een Raadslid-bestuurder er op zijn plaats. Snijdt de gemeente .onverhoopt den financieelen band tusschen haar en de Leeszaal door, dan zou er ook geen reden meer zijn waarom een Raadslid bestuurslid zou blijven. De heer Van der Lip en de Voorzitter dachten er ook zoo over. Het kreeg den schün, dat de heer Briët zich van den aanval zou terugtrekken, toen hij steun kreeg van mr. Aaiberse en hoewel minder krachtig van de heeren Vergouwen en Bosoh. De uitdrukking tot wederopzeg- gens toe was dan toch niet zoo -onschuldig xooeven aan den pen van den. secretaris ont slipt, meende, mr. Aaiberse. Zij stond met zoovele woorden in de statuten, welke hij er op ra gezien had. Daardoor bekeerde de heer Fokker, die eerst aan de aange vochten uitdrukking niet veel"aandacht had geschonken, ook. Inderdaad, de waardig heid was er mee gemoeid en met 14 tegen 13 stemmen werd besloten geen lid aan te wijzen, die in het bestuur der Leeizaal zit ting zal nemen. De Leeszaal zal dtts het cachet,, dat een Raadslid, Daar mr. Aaiberse op merkte, aan zhlk een instelling zóu kunnen geven, moeten missen, Meri zal er het. be stuur heel beleefd ikennis van" geven, zejde, de Voorzitter. Na deze door velen niet verwachte dis cussie, die nogal wat tijd had gevorderd, kwam men tot het voorstel van B. en Ws. inzake de leiding van den op 1 Januari 1914 in te voeren gemeentelijken reinigings-. dienst. Onze lezers kennen het voorstel. B.c en Ws. willen den eigenlijken ophaaldienst scheiden van de verbranding. Het eerste moet ressorteeren onder den directeur van gemeentewerken; de verbranding van het vuil behoort ondergebracht te worden bij de Gas- en Electriciteitsfabriek. Behalve de heer Vergouwen was blijkbaar de ge- heele Raad het met deze splitsing, dit o\*k logisch uit den aard van het bedrijf volgt, eens. Maar dan kwam het verschil. Hier w^ren er, zooals de heer Fokker met eenige over drijving opmerkte, zooveel zinnen als hoof den en juist daardoor stond de heer IIo re- vaar sterk tegenover een verdeelde op po sitie. De heer Roem wiilde in overeenstemming met de oorspronkelijke opvatting van de Commissie van Fabricage ook den ophaal dienst, den dienst in de stad, geheel los ma ken van Gemeentewerken. Daarover heeft hij met den heer Korevaar nogal heftig ge- polimiseerd. En toch gelooven wij® dat in" de praptijk het verschil tusschen hetgeen de heer Roem wilde en wat door B. en Ws. werd voorgesteld, zeer gering is. De groote mate van zelfstandigheid, die aan den adjunct-directeur zal worden gegeven, maakt het oppertoezicht van den Directeur en de Ingenieur van Gemeentewerken vrij wel illusoir, tenzij wat wij in het belang .-jam den dienst allerminst hopen, hun op- •"■f^ttirfgen met elkaar in botsing mochten In de practijk zal men dan toch een afzonderlijken dienst krijgen. Bedriegen wij ons niet, dan was dit ook de reden waarom een andere groep zich tegen de aanstelling van een adjunct-directeur van gemeentereiniging verzette. Een verschil van f 1000, waarmede de adjunct-directeur boven een opzichter moet worden bezoldigd, beteekent niet veel. Maar de tegenstan ders vreezen met ons dat de dienst nu veel meer samengesteld zal worden en daatrdoor kostbaar. De heeren Van Grufcing, Fokker, Sijtsma en Pera hebben dit in ver schillende toonaarden gedemonstreerd. De heer Pera deed het wel, heel kras en Het zioh zelfs verleiden tot do al te practisohe uitspraak, dat men van de grootste heeren het slechtste werk kreeg, waartegenover de he^r Aaiberse de om haar algemeenheid ook weinig zeggende uitspraak plaatste, dat goedkoop duurkoop is. Drie der voorstanders" om nj et aan te stel len *.en adjunchdirecteur, :maar te volstaan met een eersten of hoofdopzichter, belichaam den hun denkbeeld in eón' voorstel, waarvan ten slotte twee overbleven: het voorstel- Van Gfuting om eon eersten opzichter te benoemen op een bezoldiging van f 1100 tot f 1400 e.n dat van mr. Fojkkër om een hoofdopzichter te benoemen op gelijk salaris als de hoofdopzichters in-andere takken van gemeentedienst f 1700—f 2000. Daarbij kwam nog het voorstel-Roem om den dienst in de. stad geheel los' te maken van Ge meentewerken en den te benoemen ambtenaar den titel van directeur te geven. Of de heer-Roem dien directeur ook het zeggen schap over het verbrandingswerk wilde ge ven, boven de Directie der Lichtfabrieken, waardoor hij in het vaarwater yap den heer Vergouwen zou zijn gekomen,' werd ons niet duidelijk. De heer Korevaar heeft het yoorstel van B. en Ws. zeer warm en mpt groote zaak- keDiiis verdedigd. Jammer, dat hij niet best tegen bestrijding kan en-zich daartegen wat al te prikkelbaar betoont? Een.en andermaal in de rede gevallen,dreigde hij eens zelfs van verdere verdediging te zullen afzien. Zijn betoog kwam hier op-neer, dat de heeren Sijtsma, Van Gruting, Fokken .en Pera zich den dienst in de stad 'veel- té eenvoudig voorstellen. We hebben daarbij bekwame lei ding noodig, vooral wat Voor de practijk daar noch do directeur, noch de ingenieur prac- tische bedrijfsleiders -kunnen zijn. De heer Fokker begreep dan niet hoe het met de afdeeliDg Fabricage dan goed ging, omdat deze z. i. éen. bij uitstekpractische afdeeding is. Men moet zich den dienst niet zoo eenvou dig voorstellen, zei de heer Korevaarer zal bij te pas komen behalve het ophalen van hek vuil -en hetr schoonhouden der stra ten, het leegen van kolken' en riolen, het uitdiepen van grachten, het sneeuwoprui men, het Lieraurstelsel. de desinifectiedienst enz. En als dé heer Sijtsma er op wees dat het bagger werk nu wel zou worden aanbesteed, dan merkte hij daar tegen op.dat ook daar over liet gemeentelijk toezicht zal -móeten gaan. Een zeer gewichtig punt, waarom B. en Ws. tot een deskundig-leider komen is ook de kwestie, van menging van het vuil, waar door. het meer geschiktwordt voor1 vérbran- ding, wat cloor denheer Sijtsma ccü zaak van ondervinding wprd geacht. Men krijgt toch geen man, .die, dit uit ervaring weet, tenzij mén naar het buitenland gaat, meen de hij. Het komt. volgens den heer Korevaar ook vooral op organiseer.end talent aan en dat kan men niet. verwachten van een opzichter, zooals wij er hier een hebben; wións capa citeiten hij overigens ..zeer waardeerde. De heer Korevaar ging zoover dat hij liever de geheele nieuwe regeling introk, dan het zon der den door B. en Ws. begeerden adjunct- directeur te moeten stellen. Een krachtigen bondgenoot kreeg hij ten slctte in mr. Aaiberse, die de kwestie trou wens zeer in 't algemeen behandelde. Do heer Korevaar heeft de geheele voorberei ding meegemaakt en wij moeten derhalve op hem afgaan en bij de organisatie van dezen dienst niet al t.e karig zijn. Particnlicren verbinden aan hunne bedrijven in den regel ook goed onderlegde en ruim betaalde be drijfsleiders. En de gemeente mag niet an ders deen. -Hij vond h,et salaris nog eer te laag dan te hoog, en hij. zou zich niet ver antwoord achten tegen het voorstel van B. en Ws, in te gaan. Met deze uitspraak ste gen de kansen van het voorstel van B. on Ws. aanmerkelijk. De heer Aaiberse heeft ge woonlijk eenige léden achter zich en dit bleek ook nu het geval te zijn. Do heer Vergouwen, die door den Wet houder van Fabricage met talent was bestre den, ten opzichte van het denkbeeld om de geheele zaak in één hand te brengen, liet dit nu varen en bleek met de aanstelHng van een adjunchdirecteur ook verzoend, wiens positie hij eenigszins vergeleek met die van den algemeenen markt- en havenmeester. De bestrijders bleken echter noch door den wethouder, noch door mr. Aaiberse overtuigd. De heer Roem meende zelfs, dat hij in het geheel niet door den wethouder beantwoord was. De heer Korevaar zei de dat zij zcoals we boven ook al reeds opmerkten het eigenlijk vrij wel eens zijn. Ten slotte, toen de meesten tweemaal en enkelen zelfs voor de derde maal het woord hadden gevoerd, waardoor het debat vrijwel uitgeput raakte kwam de voorzitter nog het voorstel van B. en Ws. met een gemoe delijk en toch frisch speechje verdedigen. De heer Van Gruting, hoewel' nog niet van ongelijk overtuigd, trok zijn voorstel eindelijk in en zoo bleven alleen over de voorstellen Fokker en Roem. Het eerste werd verworpen met 19 tegen 8 stemmen, die van de heeren Botermans, Van der Eist, Fokker, Van Gruting, Pera, Roem, Sijtsma en Zwiers. Dat van den heer Roem kreeg nog twee voorstemmers minder, nl. de heeren Van der Eist en Sijtsma. Het voorstel van B. en Ws., splitsing van het bedrijf, en aanstelling van een adjunct- directeur. op een jaarwedde van f1800 f 2400, werd nu zonder hoofdelijke stemming aapgenomen, en het voorstel te beslui ten den nieuw tc benoemen adjunct-directeur vanaf een nader door B. cn Ws. te bepalen datum tot zijn definitieve indiensttreding als adviseur in dienst der gemeente aan tc stel ten, tegen een bezoldiging, gelijkstaande met de helft van zijn aanvangssalaris, werd ten slotte aangenomen mot 20 tegen 7 stem men. Het succes van B. en Ws. was dus verder volkomen, evenals verleden week met het voorstel omtrent de plaatsing van de Hoo- gere Burgerschool. Den lieer Korevaar, die beide voorstellen voornamelijk heeft moeten verdedigen, komt daarvan de grootste eer toe. - Meer "nog'dan de verdediging zelf, heeft hij deze -overwinningen te danken aan het vertrouwen dat de Raad in dezen wethouder stélt, en dit maakt voor hen het suoces nog grooter. Hét voorstel tot intrekking der verordening regelende het van gemeentewege doen weg ruimen van sneeuw en-ijs- van den openbaren weg, voor pi\ langs particuliere peroeolen, die zich nimmer in de bijzondercr - gunst van do burgerij heeft mogen "verheugen en do gemeente heel wat kosten en rompslomp heeft veroorzaakt, werd vervolgens aange nomen De Commissie van Financiën, die in deze verordening voor de burgerij een groot belang zag, wilde het nog eens beproeven, waarom de heer Fokker haar steunde. Deze wilde propaganda voor de verordening maken en, sommige raadsleden wenschten hem daar voor tot propagandist aan te stellen om er le zingen voor te houden. De heer Corts vond het ouderwetsch, nog passend voor een plat telandsgemeente, dat de particulieren zelf voor sneeuwopruiming pioeten zorgen. Zoo iets moet zonder kosten voor de particuHeren van gemeentewege geschieden. Het denkbeeld is heel mooi, zeide de Voorzitter, maar liet zou de gemeente veel kunnen kosten en de inmiddels gedunde Raad had ondanks de wetenschap dat er subiet f 500,000 zou wordeu geleend, een be vlieging van zuinigheid, zoodat zij met 15 tegen 9 stemmen tot opheffing der veror dening besloot, zonder meer. Misschien komt het denkbeeld van den heer Corte straks bh de organisatie; van den nieuwen reinigingsdienstnog wel tot zijn- recht. Het zou ons het best toelijken. Als de ge meente in het midden van de straat aan het opruimen gaat is het toch' niet zooveel meer moeite dat ook de stoepen en trottoirs voor particuliere woningen schoongemaakt worden. De aanzegging der politie uit naapg van den burgemeester om sneeuw op te ruimen of zand of asch te- strooien is toch waarbjk wel een beetje uit den ouden tijd. Het voorstel tot intrekking der verorde ning houdende 'voorschriften in gevolge art. 37 der pandkuiswet en vaststelling van een andere verordening, dat om te gemoet te komen aan de door Ged. Staten geopperde bezwaren, ging er vlot door. Dit leek niet het geval te zullen zijn met een andere ver ordening, die na invoering der zedelijk- heidswetten overbodig schijnt te zijn ge worden, volgens B. en Ws. De heer Briët vroeg er het woord over, en kon zich niet tot een enkele opmerking bepalen. De Voor zitter achtte het daarom maar beter dit punt uit te stellen tot een volgende verga- dieringj waartegen geen bezwaar kon be staan. ,,Als u de vergadering dan maar niet op a. s. Donderdag uitschrijft," riep de heer Rcem, „want wij hebben nu waarlijk in deze maand al. genoeg vergaderd.'' De Voorzitter was dit ook niet van plan. Reeds hadden de heeren Kun portefeuil les al gepakt, boen bij de rondvraag de tongen van enkele leden nog los kwamen. De heer Aaiberse vond het nu met al het tramverkeer bij het station wel heel groob- stee»dsohi maar vooral des avonds als men zioh vanaf het station stadwaarts begaf niet zonder gevaar. Men is dan geneigd den kortsten weg te kiezen en loopt gevaar mét een der vele trams in aanraking te komeoa. Hij- wilde nu niet het verkeer belemme ren, maar een voetpad aanleggen met in het oogloopende steenen, waarlangs de voetgangers zioh zullen kunnen bewegen zonder groot gevaar te loopen -onder de Noordwijlksche, de Katwijksohe of Leidsche bram te geraken. Of het veel zal helpen, weten wij niet, in ieder geval zal het dan zaak zijn, dat de menschen, die met de faatste treinen uit het Haagje kbmenl net pad recht weten te houden. De hoeren Zwiers en Fokker vertolkten nog eens de af en toe geopperde klachten over het ongeregeld rijden van de tram en de heer Vergouwen stelde heel gewichtig B. en Ws. in kennis met hetgeen de Mi nister van Binnenlandsohe Zaken had ge zegd in de Tweede Kamer ter opzichte van het Ethnographisch Museum, ni. dat hij gaarne aanbiedingen ook uit andere ste den zou ontvangen voor plaatsing van dit Museum. B. en Ws. zouden natuurlijk al de gemaakte opmerkingen ernstig overwe gen. Zouden we nu bij de twee monumen tale gebouwen op het Raamland nog een derde krijgen? Wie weetl De Voorzitter wensokte den heeren pret tige Kerstdagen en een gelukkig uiteinde en de heeren deden het hem wederkeerig en zoo ging men heen. Eind goed al goed. Leiden, 22 December. Mejuffrouw Suze de Wekker is ge slaagd voor Solo-zang M, v. T. te Leiden. B. en Ws. van Rotterdam stellen den Raad voor om in verband met de vacature bij het gymnastiekonderwijs aan de H. B.-S. voor meisjes, aldaar, met de tijdelijke waar neming van de lessen in gemeld vak tijdelijk te belasten mej. C. K._Kók, ie Leiden, Tot lid van den raad der gemeente Woerden is gisteren gekozen de heer D. Engel met 387 stemmen tegen 334 op den heer A. J. van Wijngaarden. Beroepen is bij de N-d.-Herv. Gem. te Hurwenen ds. C. Fontein, te Rilland- Batk. Mej. G. H. Punt, te Haarlemmermeer, staat nuöimer één op een voordracht voor onderwijzeres aan een openb. lag. sohoof te Haarlem. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Rijswijk, Zuid-Holland,, luidt als volgt: J. Baak, hoofd eener school te Hillcgersberg2. C. W. Hubregtsen hoofd eener school te Vreeswijk3. W. H. Visser, onderwijzer te Delft. Er is door meer dan 100 personen uit verschillende deelen des lands naar deze be. trekking gedongen. De Koningin-Moeder zal bij de over brenging van het stoffelijk overschot vaa den vice-president van den Raad van State jhr. mr. Van Swinderen, vertegenwoordigd worden door Hr. Ms. kamerheer mr. S. B., W. graaf van Limburg Stirum. H. M. heeft gisteren een grafkrans aan het sterfhuis laten brengen. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag ochtend ongeveer halftien van het sterfhuis in het Lange Voorhout in Den Haag naar het Staatsspoorstation wordèn gebracht, ten einde naar het familiegraf te Noord-* laren, bij.-Groningen, te worden vervoerd!. Aan de overbrenging van het stoffelijk .overschot naar het station zal morgenoch tend ten huize van den overledene vooraf gaan een eenvoudige lijkdienst, welke o. a. zal worden bijgewoond door den Prins en den vertegenwoordiger van de Koningin- Moeder, die beiden in rijtuigen den begra fenisstoet naar het station zullen volgen. De stoet zal door Lange- en Korte Voor hout, langs de Princessegraeht, liet Bezui- donhout en door de Rijnstraat den weg naar het station nemen. De 1ste klasse wachtzaal zal gereserveerd worden om daar de autoriteiten,'- die den overledene als laatste eerbewijs uitgeleide wensohen te doen, te vereenigen. Door deze wachtkamer zal de lijkbaar over het perron naar den trein worden ge dragen. De trein vertrekt te 10 u. 5 min. van 's-Gravenhage, terwijl de aankomst aan het station te De Punt is bepaald op 2 u. 19 m. Van laatstgemeld station heeft dan verder de overbrenging plaats naar Noord- Laren. De Koningin-Moeder heeft gistema- nuddag in audiëntie' ontvangen den minis ter van buitenlandsche zaken en den minis-i ter van justitie- Men maakt er ,,De N. C." opmerk zaam op, dat de gift, die de Koningin bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Ev.-Lu-th. Gemeente van Den Haag aan den kerkeraad deed toekomen, geheel over eenkomstig het verlangen van H. M., uit sluitend ten goede is gekomen aan de extrar-uitdeeling ten behoeve der armen, weezen en oudelieden dier Gemeente. De mededeeling, dat een gedeelte van oe vors- telijike gift ter bestrijding van de restaura tiekosten van de kerk is aangewend, was dus onjuist. Voor de benoeming tot secretaris van: de gemeente Zwolle bevelen B- en Ws. aan: 1. mr. dr. G. van Leyden, secretaris van Zu-tfen, en 2. mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, commies-redacteur ter secretarie van Arnhem. Blijkens telegraphisch bericht is de kapitein der infanterie van h'et Ned.-Indi sche leger I. E. Collard bevorderd tot ma joor. Te Nieuwediep is aangekomen het pantserdekschip Gelderland" gekomen uit de Middellandsche Zee. De Asser Ct." noemt als de onder officieren, aan wie binnenkort vergunning zal verleend worden om zich buiten dienst in burgerkleeding in het openbaar te ver- toonen, adjudanten-onder officieren en daar mede gelijkgestelden en onderofficieren van hoogeren rang. De overige onderoffi cieren op Zon- en feestdagen en gedurende den tijd dat zij met verlof afwezig zijn vaa de korpsen.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1