'T P0STHOF Turfmarkt 7. U kan II Metaaldraad- Lampen. CONCERT K.K. O. APPELO, Lederwaren STADS-SEHOORZARl. De Vries Stevens, „Amsterdamsoh Trio" X.. H. BBUNEXf, DE GRACIEUSE, f 1.371, per Kwartaal Portemonnaies. Zak-PortefeuiUes. Bank-, Wissel-, Actetasschen Lederen Schrgf Mappen en Scbrijf-Gassetten van ieder. Lederen Bijonterie-doozen. Sigaren- en Sigarettenkokers Lederen Boekjes en Boeken voor adyessen, ontvang dagen, gasten, enz. Briefwegers. Boekenstandaards. Fijne en gewone Papiermanden. Familielijsten. Papier- en Env. Bakken. Postpapier en Gorr.kaarfen. Armenzorg. Kunsttanden en oude Gebitten Jeiisvar SS BiStsra ©5 Gosgnac 109 Braniüewijs? Saniias» SANITAS, Steeasclmur 1. Oude Singel 196-198, LEIDEN. OSRAM, PHILIPS. VOLT. AMBESTEDW8. COUCERT BÜELHU1S. Indien gij hoest, Toegang vrij. §fl©t ggfsedkosp em soiled Adres voor EPIAHO'3 en HfieELS Is: gereed, is. Let op de kwaliteit der CKOCOLADSfiETrSRS, Borstplaat van GEB&s. PEL in alle bestaande Luxe-verpakkingen chSïdïhuïsf' Hoogewoerd 45 en 47. §00 Ifisifekaarfeo Firma B. S. WAÜ KLOETEN, Faillissementen. Uitgebreide Collectie 6178 68 Gedurende het a. s. winterseizoen zijn de verschillende lokalen <lcr Gehoorzaal weder beschik baar voor het houden van jaarfeesten, Soiróes, bals, enz. Aan feestvierende vereenigingen in 't bijzonder werklieden vereeni gingen wordt een belangrijke tege moetkoming in de kosten van huur en licht verleend. 857-2 17 Aanbevelend: Th. J. HEINS, Ouisinier-Paohter der buffetten. Een knappe Weduwe, Leven daal 99, vraagt een paar waeschen, nat of droog thuis te bezorgen, zij wil ook graag Mangelgoed hebben. Inlichting geeft gaarne Mevrouw BOONACKER, Hoogewoerd 138. 6389 8 koopt tegen hooge waarde H. J.V. AMERONGEM, Haarl.slr.233. li» i ma A. BOAS, Kon. Chir. Pédicure, Oosterpark 29, Amsterdam, zal a. s. Woensdag zUn geachte Abonués te Leiden bezoeken. gfSjjlf- Brieven uitsluitend aan bovenstaand adres. Antiseptische en pijnlooze behandeling. 7298 9 voor f 1.46 al de kinderen gelukkig maken, wonderaanbod, sterk en dege lijk, 1 groote v. Gend en LooBwagen, 45 c.M. lang, volgeladen met baal, vat, kisten, beep, met Bterk paard, geh. In leer opget., 1 winkel v. sterk hout, met toonb., weegsch., laden, staven suiker. Pak v. Meisjes: 1 snoezig ameublbest. uit: 2 stoelen, tafel, kast, sopba, 1 byp. bew. ge kleeds pop, met echt haar, 1 fijn gel. popp.wagentje m. kapje, en gratis er by: 1 extra groot prentenb. m. gekl. platen en verh. en een ievenegr. bow. zingende vogel. Wie binnen 8 dagen postw. z. A ƒ1.45 ontv. nog extra 1 tooverschommel, emusant voor jong en oud, remb. 10 ct. meer. Speel goedfabriek Haarlemmerdyk 25, 6294 23 A'dam. fsD GD P-i CC 90. 6323 8 Biersistpilleik liet beate mid del tegen Steenpuisten. Leiden. 6324 S Elsctriciteit-eu Gasmaatschappij VOORHSEN 6317 19 TE LEF. 116. VRAAGT PRIJSOPGAVE. Op Maandag den llden De cember 1911, des voormiddage te elf nor, zijn BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden, voornemens op het Raadhuis aldaar, aan te besteden: (Bestek Mo. 21). Het verbouwen der Meisjesschool aan de Boommarkt te Leiden. 6283 23 Hot bestek en de teekeningen liggen ter inzage en overname op het Bureau van gemeentewerken op eiken werkdag de besteding voorafgaande van 's morgens 6 tot 'e middags 4 uren en zyn aldaar per stel li ƒ1.25 verkrygbaar (franco per post f 1.30) zoolang de voorraad strekt. Aanwyzing in loco zal worden ge. houden op Zaterdag den 2den Decem ber 1911, des namiddags te 3 uren. Verdere Inlichtingen verkrygbaar ten Bureau Gemeentewerken dage- ïyks tusschen tien en twaalf uren. Stadsgehoorzaal Kleins Zaai. Caaega;5g AaltMaJ-kiJ. ü>iiisdag Kovemboi' 6911, des avonds 8 uur. Fanny Gelbart. Hano/Sclla Gunning, Viool-, Cato ran der Hoeven, Piolonctl. 6127 31 PROGRAMMATrio in Pis gr. t. Wolf Ferrari; Trio in Es gr. t. Haydn; Preludio e Rondo, Borghi; Aüante, Hozart; Aliomanda, Cabbo nelli voor vioolPaplllons, Schumann voor Piano; Trio in Es gr. t. L'rahmv. Perzina Concertvleugel uit het maga- zu'n vau de firma COCKUYT. Fntrée by vooruitname ƒ1.25 avonds aan de zaal 1.5Ü Leerlingen by vooruitname —.75 's avonds aan de zaal 1. - Teejangsbewijzea en plaats bespreking bij de Firma EGGERS, muziekhandel, Botermarkt 14. Om contant geld. Op Donderdag 83 Novem ber a. s., te ÏO uren, op den Huize „Dijk en Burg", te Noordwykerhout, ten overslaan van Notaris BINNEN DIJK, te Noordwyk, van eonige Meubilaire Goederen, waar onder eon Antiek Kabinet, dito Eikenhouten Pers, dito ijizeren Geldkist, voorts Stat-, Henken en Tuingereedschap, Planten Schommel met Palen en het geen meer te voorschyn zal wor den gebracht. 6208 19 Te bezichtigen 's morgens vóór den aanvang der verkooping. gebruik dan de Hoestsiroop van APOTHEKER BOOM. Deze Hoest siroop is gemaakt van de beste witte suikor en bevat verschillende genees middelen, die uitstekend helpen tegen Hoesten en Heoschheid. Deze siroop maakt de siym spoedig los. Dr. G. J. POOLMAN schreef over deze Hoest siroop, door baar goede, my bekende samenstelling is de Hoestsiroop van Apothoker BOO.M zoowel voor vol wassenen als voor kinderen alleszins aan te bevelen". Prys per flacon 70 Cents. Verkrygbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. 6229 17 Zondag a. s.0313 29 bericht dat zijn St-Nicolaas-Etalage (eigen fabrikaat.) 6303 54 Van af heden leveren wy in fraai Etui verpakt met 100 passende Enveloppen, RQ bedrukt met naam, van af Kantoor-, School-, Schrijfbehoeften, 6311 20 Pieterskerk-Koarsteag 16. dijk de beschikking over het terrein van het [tegenwoordige Invalidenhuis aan den Mid delweg weder terug zal verkrijgen, kan daarin geen verandering brengen. In de eerste plaats toch moet men niet over 't hoofd zien, dat het terrein van beu .tegenwoordige Invalidenhuis pas over eeni- ge jaren weder ter beschikking van de ge meente zal worden gesteld en dat dus, wan neer men zijn keuze op het terrein aan den Middelweg vestigt, met den bouw der nieu- fwe school eerst over eenige jaren kan wor den begonnen. Al dien tijd, alsmede gedu rende den bouw, moet de school gevestigd blijven in het tegenwoordige gebouw aan de Pieterskerkgracht, en dat niettegen staande de hoogst ernstige klachten, die zooals vroeger uitvoerig door B. en Ws. is uiteengezet, door de onderwijsautoriteiten tegen het tegenwoordige gebouw zijn te ber de gebracht en waarop ook door den In specteur van het Middelbaar Onderwijs d^ aandacht van den Minister van Binnenland- sche Zaken is gevestigd. Doch afgescheiden hiervan,, bestaan ook tegen het terrein van het tegenwoordige Invalidenhuis op zichzelf hoogst ernstige bezwaren. Men kan nl. volgens de meening van B. en Ws. al haast geen ongeschikter plaats voor de nieuwe Hoogere burger school bedenken, dan juist dat terrein. Het terrein toch is slechts toegankelijk langs allerlei nauwe straten en stegen en wordt begrensd deels door den Ouden Rijn, deels door den Middelweg en de Koppenhink- steeg. Mag men ook uit een hygiënisch oogpuot daar een schoolgebouw stichten] Hun ant woord hierop luidt volmondig: neen. Slechts in den uitersten nood, indien geen betere plaats te vinden is, zou men op een derge lijke achteraf gelegen buurt zijn keuze ves tigen. Reeds heeft men van verschillende kanten bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de Meisjesschool 1ste kl. aan de Boom- markt aan het water grenst^ hoeveel meer stemmen zouden er dan niet zich laten hoo- ren, indien een nieuwe Hoogere Burger school aan een gracht als de Oude Rijn werd geplaatst, waarvan het water toch zeer zeker in hoedanigheid verre achter staat bij dat van de gracht tusschen Apo- thekersdijk en Boommarkt. Doch er is meer. Een der redenen, waar om de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs op den bouw van een nieuwe Hoogere Burgerschool aandrong, bestond hierin, dat in de aan de Schoolsteeg grenzende lokalen van het tegenwoordige gebouw veel last werd ondervonden van straatgeluiden uit die steeg, vooral veroor zaakt door het gepraat in die steeg. Wel nu, datzelfde euvel zou zich natuurlijk ook voordoen, wanneer men de nieuwe school bouwde aan den Middelweg en de Koppen- hinksteeg. Ook daar zou het onderwijs zeer worden gestoord door het gepraat der om wonenden, hetgeen voor het les geven veel hinderlijker is en waardoor de aandacht van de leerlingen veel meer wordt afgeleid, dan door het voorbijrijden van trams i/f wagens op veel verderen afstand. Een ander bezwaar tegen het terrein, thans ingenomen door het Invalidenhuis, bestaat hierin, dat de aangrenzende terrei nen niet in het bezit der gemeente zijn, zoodat men bij stichting van het nieuwe ge bouw op die plaats, steeds gevaar loopt, naast het gebouw de een of andere inrich ting te krijgen, die het onderwijs geven >n hooge mate zou kunnen belemmeren. En nu kan men wel, op grond van de bepalin gen der Hinderwet, trachten hiertegen zoo veel mogelijk te waken, doch dat dit steedë afdoende kan geschieden, zal toch wel nie mand beweren. En eindelijk geldt bij B. en Ws. ook nog dit bezwaar, dat het terrein aan den Mid delweg eveneens betrekkelijk ver van de tram gelegen is, hetgeen vooral bij slecht weer, wanneer de leerlingen geen gebruik kunnen maken van bun rijwielen, een groot inconvenient moet worden genoemd. Een der aangevoerde bezwaren, n.1. de slechte toegang, kan natuurlijk, B. en Ws. willen het geenszins ontkennen, verholpen worden. Men zoude n.l., hetzij door 't ma ken van een brug, hetzij door bet wegbre ken van eenige huizen, een beteren toegang tot het terrein kunnen verkrijgen. Doch do kosten aan een van beide verbonden, zijn zoo hoog, dat zij verwezelijking van een dergelijk denkbeeld beslist meenen te moe ten ontraden, te meer waar toch de overige bezwaren tegen het terrein onverkort zou den blijven gelden. Stelt men nu tegenover dit terrein, de indertijd reeds door hen voorgestelde plaats aan den Hoogen Rijndijk op het Raamland, dan gelooven zij, dat deze om tal van rede nen verre de voorkeur verdient. Tegen die plaats zijn eigenlijk slechts 2 bezwaren geopperd- In de eerste plaats is de meerderheid der Commissie van Fabricage van oordeel, dat het onderwijs in de school, indien zij op het Raamland wordt gebouwd, binder zal on dervinden van het rumoer, dat door Let rij- en tramverkeer op den Hoogen Rijn dijk zal worden veroorzaakt. Dit bezwaar wordt, volgens B. en Ws., door het lid der Commissie, dat de minder heid vormt, op afdoende wijze wederlegd. De school behoeft immers niet, zoo merkt zij terecht op, direct aan den Hoogen Rijn dijk te worden gebouwd, dcoh kan meer binnenwaarts worden geplaatst. Nergens heeft men hierin zoo de vrije hand als juist bij liet Raamland, dat in zijn geheel eigen dom van de gemeente is en waardoor ook hinderlijke buren kunnen worden geweerd. Bovendien zou men de gangen van het nieuwe schoolgebouw aan de zijde van den Hoogen Rijndijk kunnen ma-ken en de lokalen aan de zijde van den daar ter plaatje aan te leggen boulevard en aan de achterzijde. Het bezwaar, door de meerderheid aan het straatrumoer ont leend, vervalt dan vanzelf. Ook het tweede bezwaar, dat door de meerderheid der Commissie van Fabricage is te berde gebracht, de verre afstand van het centrum der stad, is niet van zoo groot gewicht, als men op het eerste oogenblik misschien zou denken. Natuurlijk willen B, en Ws, volstrekt niet ontkennen, dat het Raamland verder van het centrum der stad gelegen is, dan het terrein aan den Middelweg, de Koppenhink- steeg en den Ouden Rijn, al mog© voor de leerlingen, die per rijwiel naar school gaan en( dat zullen verreweg de meesten zijn het verschil in afstand niet bijster groot zdjn. Doch, zoo zouden B. en Ws. willen vragen, is hel wel zoo noodig, dat de nieu we Hoogere Burgerschool juist in het cen trum der stad gelegen is Dit zou misschien het geval kunnen zijn, indien leerlingen en leeraren grootendeels in dat centrum woon den. Dooh dit is toch inderdaad niet 'het geval. Let men op de belangen van de mees te leerlingen en leeraren, dan moet men dus de sohool juist, niet in het centrum bouwen. Immers, vele leerlingen en leeraren wonen tegenwoordig in de buurt van den Witten- of Zooterwoudschen Singel of in de daar achter gelegen straten, kortom buiten of nabij den SiDgelrand. En voor hen zal het due nüet zooveel verschil uitmaken, of de nieuwe school in het centrum der stad wordt gebouwd, dan wel aan den Hoogen Rijndijk, ja zjslfs zal voor velen de laatste plaats nog dichter bij hun woning zijn dan. de plaats van het tegenwoordige Invaliden huis. Bovendien is het groote voordeel van het Raamland, dat het aan de tramlijn ge legen is, zoodat de buitenlecrlingen uit Oegstgeest, Katwijk, Noord wijk en andere omliggende gemeenten en die üexaren en leerlingen, die in Leiden nabij de tramlijn wonen, vooral ook bij slecht weder, gemak kelijk de school kunnen bereiken. Meenem B. en Ws. hiermede de beide be zwaren, tegen het Raamland geopperd, ont zenuwd te hebben, thans wijzen zij nog in het bijzonder op het groote voordeel, dat ex voor de gemeente in gelegen is, de nieu we Hoogere Burgerschool op het Raamland te bouwen en waarop ook de minderheid der Commissie van Fabricage in haar rapport van 28 December 1910 de aandacht vestigt. Volgens hef door den Raad vastgestelde uitbreidingsplan toch is de bedoeling bij het in exploitatie brengen van het Raamland, aldaar een breeden boulevard aan te leggen, die deel moet uitmaken van een op ge noemd plan geprojecteerde ceintuurbaan. De breedte van dien boulevard zal bij den Hoogen Rijndijk; 40 M. bedragen en nu ia bet, de minderheid in de Commissie van Fabricage zegt het terecht, met bet oog op dien aaileg van het allerhoogste belang, dat aan het begin van dien boulevard geen gewone huizen of kleine villa's worden ge bouwd, doch dat aldaar monumentale ge bouwen verrijzen. Aan den eenen boek zal dit ten gevolge van het door den Raad genomen besluit in zake het afstaan van grond voor den bouw van een nieuw Invalidenhuis reeds het ge val worden. Besluit men nu aan den ande ren hoek de nieuwe Hoogere Burgerschool te stichten, dan zouden aan het begin van den boulevard twee mooie monumentale ge bouwen kunnen komen te staan en zou met het in exploitatie brengen van bei Raam land op waardige wijze een beg: - worden gemaakt. Men onderschatte het belang, dat de ge meente daarbij heeft toch vooral niet, zeg gen B. en Ws. Zorgt de gemeent© niet, dat haar terreinen aan de oostzijde der stad op goede wijze in exploitatie worden gebracht, dan zal de trek naar de andere lijde, naar de gemeente Oegstgeest, in bedenkelijke mate toenemen, zeer ten nadeele natuurlijk van Leiden. Alles moet derhalve in het werk worden gesteld, om het op go-ede wijze in exploita tie J>rengen van het Raamland zooveel mo gelijk in de hand te werken. In andere gemeenten geeft men wel ton nen gouds uit, ter bevordering eener goede stadsuitbreiding, en zou men dan hier niet de zoo ongezochte gelegenheid, dat een nieuwe Hoogere Burgerschool moet worden gebouwd, aangrijpen, om een dergelijk doel aan de oostzijde onzer gemeente te bevorde ren] En dat dit doel (kan worden bereikt, daar aan twijfelen B. en Ws. niet. Het is toch te verwachten, dat zich aan het nieuwe door de provincie to graven kanaal verschillende industrieel© ondernomingen zullen vestigen. Worden nu verder aan het begin van de ceintuurbaan een tweetal groote monumen tale gebouwen gebouwd, dan is de waar schijnlijkheid, groot dat men daarachter een fraaie villabebouwing verkrijgt en is zoo doende een groote stap gedaan tot verwe zenlijking van het uitbreidingsplan aan die rijde der gemeente. Typowrafen-tabcrculosc-foncls. Zaterdagavond gaf de afd. Leiden van de „Ter. tot bevordering van de gezondheid in de grafische vakken in Nederland", kort heidshalve Tubercuiose-fonds genoemd, :n „De Graanbeurs" een eerste Buitengewone uitvoering met introductie. In korte trekken schetste de voorzitter, de heer A. Eikerbout, wording en doel van dit fonds; hoe eerst, in 1S07, door de ufdec- lingen Amsterdam en Den Haag van den Alg. Ned. Typ.-Bond een plaatselijke ver- eeniging werd opgericht, waarbij al spoe dig bleek, dat bet voldoen aan haar taak boven haar financïeele krachten ging. Dra werd dan ook ingezien, dat slechts c:n lan delijk© vereeniging iets van beteeke-nis tot stand kon brengen, en kwam, na een eerste oproep, nu een tweetal jaren geleden, ook in Leiden een af deeling tot stand. Zoo wordt ook bier, met betrekking tot hetgeen voor den lijdennen typograaf in den lande wordt gedaan, het woord bewaarheid, dat alleen in eendracht kracht kan gevonden worden. Kon toch door Amsterdam in liet eerste jaar aan één patiënt slechts eenige 'im verleend worden, het tweede jaar aan ze ven patiënten, nu het een landelijke ver eeniging is geworden, kon door den cenira- len secretaris, den heer Linke, in het jaar verslag over 1910 geconstateerd worden dat reeds een som van ruim f 1Ö94 voor verple- gingskosten in een sanatorium kon worden uitgetrokken. De vereeniging vraagt van haar leden een contributie van 2 Cis., terwijl men voor minstens f 1 's jaar3 donateur of donatrice kan worden. Het is echter gebleken, dat aan het zen den van patiënten naar een yerplegingsin- riohting een schaduwzijde verbonden is, nl. het wachten op plaatsing, daar de meeste inriohtingm steeds overvol zijn .En waar vooral ten opzichte van den tuberculoselijder spoedige hulp dubbele hulp kan genoemd worden, werd tot het grootschc plan beslo ten een eigen Rust- en Herstellingsoord ts stichten. Zeei veel geld het wordt niet ontkend is hiervoor noodig, maar men hoopt, rekenend op veler steun, daartoe wel in afzienbaren tijd te kunnen geraken. Zoo werd dan, om een steentje tot dit' gebouw aan te dragen, deze avond georga niseerd. Een woord van hartelijken dank meende de voorzitter hier op zijn plaats aan den' heer Backer, die zaal en plantengroen gra tis beschikbaar had gesteld, maar ook aan het bondslid Barendse, declamator, het mandoline-gezelschap „Krebustlipo" voor zijn belangloze medewerking, de directie van de drukkerij „Hermandad" voor het gratis drulkwerk, alsmede aan de heeren Hellmann en Tan Leeuwen, die tegen eeu lager tamf zich beschikbaar hadden ge steld. Den aanwezigen een aangenarcen avond toewenschend, opende de voorzitter onder applaus deze avond. Op het mooie programma, dat nu met spoed werd afgewerkt, vond men vermeld den heer Barendse, declamator, uit Den Haag. De door hem met veel gevoel voor gedragen stukken, vooral het „Triomfied der beschaving' verdienden ten volle het krachtig applaus. Ook heb mandoline-ge zelschap, onder leiding van den heer L. Teerman, gaf eenige verdienstelijke num mers. De heeren Hellmann en Tan Leeu wen deden door hun grapige voordrachten, waaronder een paar toegiftjes," de zaal vaak daveren van het lachen. Een bal besloot dit feest, dat in ieder op zicht geslaagd mocht heeten. Een gehouden collecte tqn bate van bet Rust- en Herstel 1 ingsord bracht de som van f 8.90 op. Ook ansichtkaarten werdeD ten behoeve van deze instelling-in-wordinx verkocht. Post op Java. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, a. cl. 17 dezer, betreffende pestgevullen op Java, geduren de de week 8 tot cn met 14 dezer: Afdeeling Malang: vijftien pestgeval- len, twaalf dooden. Toeloengagoeng: van de gesein de ziektegevallen bleken vier pest te zijn. Allen zijn overleden. Hoofdplaats Madiocn: twee pestge- vallen in kampong Kedjoeroo, waarvan één dodelijk was. J. Zoethout, schilder, te Keeg. A. H. de Lange, broodbakker te Alkmaar. T. Becrepoot, aannemer te Wognuin, en J. Tertclrnan, aannemer te Nitbixwoud. J. Wilkers, winkelier in Den Helder. A. van Riet, herbergier, te Stratum.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6