BOViUWYK. Elke Metaaldraadlampen SILLMANN Co., in Effecten, GROOTE OPRUIMING, Photogr. Electrisch Atelier Chroom-Zoollcder EEN BROOTE RUISTE, bekwame Metselaars TE KOOP: St-.Nicolaas-Cadeau! Ih. DE VRIES STEVENS. Tijdgeestbriefjes geldig voor één Loterij, pManilbrieven Apathekersdijk 27, Telsfaonn. 3Ü8. Ho. 10875. LEIDSGH BAO-BIjAB, Ma&aad&g' 20 M@v3m.hev. Tweede Blad. Anno 1911, C. H. DE JONG, Te Koop of te Huur gevraagd: plm. 700 a 1000 Meter. Benige Kapitaal Tandarts REGENS 8UKG Tijdelijk aanbod van per stuk f0.70, Electriciteit- en Gasmaatschappij OUDE SINGEL 196/8. Telefoonn. 116. 398ste SfaafsSetei*ij. 3 pGt. Tijdgeestpolissen a f 11.15, betaalbaar met f l.-p. maand. Gratis Herverzekering. Ho oge woerd 109, Telef. No. 1032. Electrisclïè Melkinrichting en Roomboterfabriek. M. DUBBELDEMAN'S Nieuwe Leidsche Boekhandel. JLEIIDEHN. Door aanschaffing van een Speciale phot® 38*. Lasnp is het nu mogelijk op ieder uur van den dag en ook des avonds te photographseren. Het Atelier is nu ook tot 's avonds 7 &SP8H geopend. Na dien tijd na gevraagd belet. Het drukken en retoucheeren geschiedt nu ook bij electrisch licht, zoodat Photo's voor den Sf.-^ÜCOlaas tot bijna de laatste week kunnen worden aangenomen. WBLLEM BONGENAAR. Buitenlandseh Overzicht. Sclioenreparatie, Vervormen •n Voorschoenen worden spoedig afgeleverd. Hieuw. Nieuw. is buitengewoon sterk en neemt geen vocht aan. 6003 17 Donkersfeeg 9. Achtergrond komt ook in aanmerking! mits 8 Meter uitweg aan do Open bare straat om in te richten voor het houden van Vergaderingen, Tooneel- Vooratellingen, Jaarfeesten en al wat aan het Vereenlgingawezen bevorder- itjk kan zj)n. Franco brieven onder motto Te Koop aan het Annonce- Bureau van P. KEUZENKAMP Jr., Teylingeratraat 79, Rotterdam. 6169 18 door het nieuwe middel D. D. D. Hebt gU een wond, die zweert of loopt en waardoor U vooral deB nachts gekweld wordt? Waarom schaft U zich dan niet een proefflesch D. D. D. 60 ets. aan. Verkrygbaar by HEUST KRAK en J. ELZtNGA te Leiden, en U zult van af de eerste toe passing bemerken, dat de wonden als door een wondermiddel genezen wor den. Vergeel niet, dat D. D. D. alle vor men van huidziekten geneest, zooals loopende wonden, open beenen, winter handen en wintervoeten, baardziekten, ruwe en gespleten huid en dat het aan bovenstaande adressen A 60 ets. en f 2.— per flesch verkrijgbaar ia. In plaataen waar niet verkrijgbaar, wende menzich tot de D. D. D.-Company, N.-Z. Voorburgwal 230, Amsterdam. 6299 31 TERSTOND GEVRAAGD en een STATER, b(J J. M. VAN DER STAAY, Hazorswoude, Rijndijk. 6307 6 aangeboden voor aolide le of 2e hypotheken, op bill, voorwaarden, (mits spoedig to plaatsen). Br. fr. No. 102 Adv.-Bur. N. K. M. Wijnhaven 86, Rotterdam. 3908 7 is voortaan alleen in Den Haag te consnUeeren. Laan van Heer- dervoort 157. 5685 6 Reiskosten worden vergoed. antieke Tafel «net Linnen kast en 3 kleine Knstjes. Adres: Hooigracht 63. 6302 6 1 bij meer dan 13 stnks a 0.65. 6298 40 Geldig voor 3 achtereenvolgende Loterijen. Kans gelijk 1/20 Staatslot. OOK VERKRIJGBAAR geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. 1/4, 1/5 en 1/10 Tgdgcestbriefjes kannen vóór de 5ile Klasse gesplitst worden. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofdkantoor Wijnstraat 16 en te Leiden b(j J. A. Smit, Haarlemmerstraat 83, Hoofdagent, J. Fleur, Haar lemmerstraat 250, A. Kouwenberg, Morschstraat 33, W. J. Bouman, Janvos- senBteeg 29, C. J. Wijnbeek, Nieuwsteeg 10, F. C. H. v. d. Linden, Haarlemmerstr. 18, A. Starkenbrug Hooigracht 100, W. Vermey, Noord einde 6, F. J. C. Goddjjn, Heerenstraat 16, H. Zirkzee, Nieuwe Ityn 63, P. C. Beugelsdijk, Groenoordstraat 5 en G. Pierlot, Hjsbertsteeg. Te Sas- senheim by G. J. de Nobel, te Noordwjjk a/Zee bjj C. W. Van Riel, te Katwijk a/Zee bij H. W. v. d. Laan, te Zegwaard by P. Sjard(jn, te Voorschoten by H. v. d. Wijngaard, Kerksloot 63, te Oegstgeest by M. Vrecken, Rynsburger- weg 40, te Rynsburg by J. J. Verbree, Café Central, Restaurant, te Lisse by Wed. J. D. Koek, Dorpstraat C48, te Noordwykerhout by A. de Winter, te Warmond by J. J. van" Seggelen, te Zoeterwoude by G. r. d. Lubbe, te Alfen by J. Voorbergen. 5762 60 belasten zich met de uitvoering van aan- en verkooporders aan binnen- en buitenlandschs beurzen, verzilvering van coupons, sluiting van prolongaties en voorts met alle overige werkzaamheden, tot de Effectenbranche behoorende- Zyn ook gaarne bereid tot hot verstrekken van de meest uitvoerige inlichtingen over fondsen. 6304 30 Eerste Mèferlandsche ScheepsvsrMhd-Maatschappü zijn verkrijgbaar (in etukken van /"ÏOOO.— en 500.ten hoofd- kantore te Dordrecht, alsmede by haar Correspondonten. Deze Pandbrieven worden gewaarborgd a. door gesloten scheepsverbanden tot ten hoogste 60 pCt. van de getaxeerde waarde der onderpanden b. door hot niet gestorte gedeelte van het geplaatste aandeelen kapitaal, zijnde 90 pCt. van f 4,000.000.— 5232 27 c. door de belegde reserve ad 418,459.05. Volgens artikel 2 der Statuten mag het uit te geven bedrag aan Pand brieven het vijfvoud van het ge plaatst aandeelonkapitaal niet te boven gaan. Ds prijs der ROOMBOTER dagel. versch is f 1.96 per Kilo. ZOETE MELK 11 Cents per Liter. KARNEMELK 5 Hoogachtend, H. J. RUSBERGEN, Kraaierstr. No. 5. 1294 12 Ur. ROSSO 1)1 SAN SE CONOO, is voornemens oen Cursus te geven in het ïtaliaanach over de Letterkunde van z'^jn land, en uneer in het bijzonder over die der I9de eeuw. ueze Cursus bestaande uit 20 lessen (tegen 115.—) zal by voeldoendo deelname in een nader aan te wyzen gebouw plaats hebben. Ook is hy niet ongenegen Privaat lessen te geven. Men wordt beleefd verzocht zich -op te geven Villa „ELEMA.", Oegstgeest. 6102 14 KUNSTHANDEL. KANTOORBOEKHANDEL. HAARLEMMERSTRAAT 1, hoek PRINSESSEKADE. TELEFOON TVx*. 1063. gedurende de eerstvolgende dagen van een partij, gebonden Jongens- en Meisjesboeken, van de beste schrijvers, met 20-, RO- en 40 nCt. korting (worden niet geëtaleerd.) Rnim gesorteerd in «1e mooiste Prentenboeken. Grootste Collectie Knust- en Wantlkaleniiers. 6216 30 Aanbevelend, M. DU3BELDEMAN. 6296 80 Aanbevelend, Frankrijk en Spanje zullen nu .dok wel spoedig hun Marokko-rekening ver effenen. Er is echter nog niets hieromtrent bekend. Wel is de Fransche pers nog al boos op de Spanjaarden, en verwijt hun dat ze in troebel water hebben gevischt, maar er gaan toch ook stemmen in Frankrijk op die er op wijzen dat men Spanje moet ont zien, en te vriend houden. Gewezen wordt ook op de loyale houding door Spanje aan genomen in verband met de Algeciras-akte. Tegenover Spanje mag Frankrijk geen an dere gedragslijn volgen dan tegenover Italië in de Tripoli-politiek. De Servische koning, die op het oogenblik de gast van president Falhères is, heeft o. a. een bezoek aan de krijgsschool van St. Cyr gebracht, waarvan koning Pe ter als jonkman gedurende twee jaar leer ling is geweest. Eerst zijn de koning en de president naar het vliegveld van Bois- d'Arcy gereden, waar kapitein Bellenger, onder stortregen en tegen een harden wind in, die welhaast een storm geleek, mooie vluchten op een eendekker gedaan heeft. Koning Peter was zóó verrukt over de ver richtingen van den koenen vlieger, dat hij van de borst v;ln een der hoeren van zijn gevolg het ordetecken van den witten ade laar losmaakte en dat aan Bellenger aan bood. Het bezoek aan St. Cyr heeft in allen een voud plaats gehadvertegenwoordigers der pers werden er niet bij toegelaten. De Ser vische vorst heeft een toespraak gehouden tot den generaal, die aan het hoofd der krijgsschool staat, en daarin natuurlijk herinnerd aan de dagen dat hij te St. Cyr school ging. D uitschland heeft een groot stuk van Congo gekregen van Frankrijk, en al dadelijk verneemt men van plannen om dat nieuwe gebied te gaan verkennen. Volgens een mededeeling uit koloniale kringen, zijn verschillende koloniale ver- eenigingen en belanghebbenden bij den Con go van plan een expeditie daarheen te zen den. Er worden op het oogenblik onderhande lingen gevoerd met mannen van de weten schap en vertegenwoordigers van den han del en de industrie. Men gelooft, dat de expeditie reeds in de eerste maanden van het volgend jaar zal kunnen vertrekken. Dezer dagen heeft, zooals wiji reeds mee deelden von Kiderlen Wachter in de be grotingscommissie van den Rijksdag aller lei verteld van de Marokko-onderhandelin- gen. Toch «s daardoor de aanvankelijke ont stemming over de Marokko-politiek der re geering r.iet geweken, vooral niet ten aan zien van het bsfk'ende incident Lloyd George. Het Berliner Tageblatt" verneemt over de voorgeschiedenis van deze rede nog het volgende: Wat daarvan in de laatste dagen bericht is, is niet juist. Von Kiderlen heeft moeten toegeven, dat de Engelsche regee ring eerst een mondeling antwoord op haar vraag gekregen heeft op den dag, dat Lloyd George zijn bekende redevoering gehouden had. Dit antwoord is dus waarschijnlijk niet spoedig genoeg overgebracht kunnen wor den, en wel zonder dat het Duitsche gezant schap te Londen daar eenige schuld aan had. De minister heeft geen volledige ver klaring kunnen, geven, die alle leden van de commissie bevredigde. Naar het ,,Tage- blatt" ook hoert, heeft de oommissie den wensch uitgesproken, dat in het communi qué, dat dezer dagen openbaar gemaakt zal worden, de zaak Lloyd George bijzonder uit voerig behandeld wordt. Na dit pclitiek bericht, een van economi- schen aai'd. Sedert een zestal weken staken 3500 vor mers in de metaal-gieterij van Berlijn, om redenen van loon en werktijd. In deze week sloten uit sympathie de draaiers zich bij de vormers aan. Zeshonderd draaiers in de tribune-afdeeling van de „Allgemeine Elek- trizitats-Gesellsckaft" legden het werk neer. Gisteren vergaderde de bond van Ber- lijnsche metaal-inö'ustrieelen, die met alge- m een en stemmen besloot, èn wegens de sympathie-staking, geproclameerd door den metaalbewerkersbond, èn wegens gebrek aan giet-materiaal, op 30 November 60 pCt. van zijn arbeiders te ontslaan. In de Berlijnsche metaalfabrieken zijn 110 120.000 arbeiders werkzaam. Deze uitsluiting treft dus 70.000 man. Het is eohter mogelijk, dat het zoo ver niet komen zal. Het stedelijke verzoenings comité zal wel zijn best doen, een grond slag te vinden voor bemiddeling. De propaganda voor het vrouwen- kiesrechtin Engel an d schijnt toch succes te zullen hebben. Minister Lloyd George heeft de gelegen heid te baat genomen om na de ontvangst der kiesrechtvrouwen in Downing Street te verzekeren, dat hij zijn diensten ter be schikking van de groote en aangroeiende kiesrecht partij stelde, die bij amendement in het aangekondigde regeeringsontwerp de uitbreiding van heb aJgemeane kiesrecht, bot de vrouwen wil brengen; hij zou zelfs, wan neer dat heb baste werd geacht, het afnen- dement zelf indienen, ofschoon hij het beter achtte, dat iemand anders, sir Edward Groy bijv. of een conservatief van naam dat <?eed. .Wat het zoogenaamde verzoeningsont- werp betrof, dat de verleening van het rij&s- kiesreoht wil aan de vrouwen die het ge- meeatekiesrecht reeds bezitten, was het ka binet in zijn meeningen verdeeld. Sir Ed ward Grey en Runciman. waren voor het ontwerp, terwijl Lloyd George en Winston Churchill het niet democratisch genoeg acht ten. In Portugal maakt men ziob ernstig bceorgd, dat de overeenkomst tussohen Frankrijk en Duitschland aan Portugal een deel zijner koloniën zal kosten. Alle bladen bevatten nl. het fcelegraphisch be richt, dat ten gevolge van de Duibson-Fran sche overeenkomst, een gedeelte van Por- tugeesch Angola aan Duitschland ten deel zal vallen. Enkele bladen beweren welis waar, dat Engeland zulks niet zal toestaan, zzij zijn or eobter blijkbaar niet erg zeker van, dat dit verzet wel krachtig genoeg zal zijn. Een feit is het, dat de Engelsche ge zant Hard inge dezer dagen een langdurig onderhoud over deze quaestie met deu mi nister van buitenlandsche zaken heeft ge voerd. Wat de monarchistische woe lingen betreft, verneemt men, dat de Portugeesehe monarchisten twee oorlogs schepen aangekocht hebben, die van Duit- sche havens onder Chileensche vlag naar Portugal zullen vertrekken. De bemanning zal hoofdzakelijk bestaan, uit Noord-Ameri kanen, en Brazilianen, speciaal voor dit doel aangemonsterd. De royalisten hebben ver zekerd, dat zij vast besloten zijn bij deze poging tot herstel van de monarchie te overwinnen of te sterven. Zij bezitten be halve wapens en artillerie ook dynamiet- bomrnen. Ofschoon Rusland hardnekkig het tegendeel verklaart, staat de voorgenomen zending van 4000 man Russische troepen naar Kaswin feitelijk gelijk met een b e- zetting van Noor d-P e r z ië door de Russen. Met een leger van die grootte op betrek kelijk korten afstand van Teheran en met de troepen, die te Tebriz en in andere cen tra in garnizoen zfijn, kan Rusland zich be schouwen als heer en meester van dat ge deelte van het land. Men kan dus gerust zeggen, dat,met de verdeelmg van het Perzische Rijk een aan vang is gemaakt. Nu zullen ook de andere mogendheden wel om hun aandeel in de buit komen vra gen. Zooals wij reeds meedeelden heeft Roo sevelt's partij kiezen tegen Taft in zake diens anti-trustpolitiek, begrijpelijkerwijze in Amerika groot opzien gebaard. VolgCDs den New-Yorkschen benohtgever van de „Standard" zien Roosevelt's vrien den in dat optreden het bewijs, dat deze thans voorgoed met zijn voorganger heeft gebroken en dat de republikeinsche partij Taft vërmoedelijk zal laten vallen en Roo sevelt voor den derden keer candideeren. Uit China weinig nieuws. Joean-sji-kai heeft een ministerie gevormd, dat hier en daar critiek uitlokt. We zullen moeten af wachten. He diplomatenkorps te Peking heeft tot de regeering het verzoek gericht om bij 'te beteugeling van den opstand menschlievend- heid te betrachten en heeft daarbij de hoop uitgesproken, dat de regeering een herha ling van slachtingen, als te Hankou, Woet- 6jang en elders hebben plaats gehad, zal weten te verhinderen. Ten slotte uit M ex i c o het opzienbarend bericht dat de aanhangers van ex-presideat Diaz daar een contra-revolutie zouden be ramen. Het lijkt ons vooralsnog ai et aan nemelijk. Het terrein der nieuwe H. B. S. voor Jongens. In de gemeenteraadsvergadering van 16 Februari j.l. werd door aannemenig van een motie van den heer Sijtsma, weliswaar in beginsel tot den bouw van een nieuwe Koogere Burgerschool voor Jongens beslo ten, doch werden B. en Ws. tevens uitge- noodigd te onderzoeken, of voor 't nieuwe gebouw niet een plaats zou kunnen worden govonden in het centrum der stad, alsook of de bouwkosten niet zouden kunnen wor den gereduceerd tot f 150,000. Het komt B. eu Ws. voor, dat m de aller eerste plaats een besluit zal moeten worden genomen ten opzichte van de plaats, waar de nieuwe Hoogere Burgerschool zal komen te staan, aangezien het anders h. i. niet wel mogelijk is een meer in bijzonderheden uitgewerkte raming van de aan dèn bouw verbonden kosten te maken en te onderzoe ken of de bouwkosten op een lager bedrag, dan het indertijd opgegeven bedrag van f 200,000, kunnen worden geschat. Het bedrag van f 200,000 toch was zooals door B. en Ws. reeds vroeger en ook door den weth. van fabricage met nadruk was gezegd, niet een op eon vooraf gemaakt plan gebaseerde raming, doch enkel een op gave van de globale kosten, welke, naar de meening van den Directeur van Ge meentewerken op grond van een ingesteld onderzoek naar de bouwkosten van de in de laatste jaren in andere gemeenten nieuw opgerichte Hoogere Burgerscholen, aan de stichting van een dergelijk gebouw in deze gemeente zouden zijn verbonden. Een en ander geschiedde, ten einde don Raad eerst in principe te doen beslissen, of tot den bouw van een geheel nieuwe Hoogere Bur gerschool behoorde te worden overgegaan. In de Commissie van Fabricage bestaat omtrent de keuzo van het terrein groot ver schil van gevoelen, ja zelfs in die mate, dat zij gemeend heeft zich tot een opsomming van de meeningen, die in haar vergadering waren geuit, te moeten bepalen, zonder een bepaald voorstel in deze te doen. Achtereenvolgens worden in haar rapport besproken bet terrein van de Bank van Leening o. a., dat van het Invalidenhuis, het Van der Werf park, eenige terreinen aan den Rijnsburger weg, Ket St.-Elisabeths- hof, het land aan den Zoeterwoudschen Singel, dat in 1910 bestemd was voor feest terrein tijdens de Lustrumfeesten, het aan de gemeente toebehoorend terrein tegen over het Posthof aan den Rijnsburgerweg en eindelijk het Raamland. Het zal wel geen breed betoog behoeven zeggen B. en Ws. in hun thans aan den Raad uitgebracht praeadvies om de on geschiktheid vau de meeste dier terreinen aan te toonen. Het terrein thans in gebruik bij de Bank van Leening c.a. tieeft sleohts een opper vlakte van 1239 vierk. M. en is dus veel te' klem, aangezien de nieuwe H. B.-S. een oppervlakte zal moeten beslaan van plm. 3000 vierk. M. In hetzelfde geval verkeert het terrein van het St.-Elisabethshof, naar uit liet rap port der Commissie van Fabricage blijkt, terwijl bovendien de toegang aldaar zeer ondoelmatig is te noemen. Het Van der Werfpark is indertijd aan het Rijk afgestaan voor academische doel einden en kan dus bezwaarlijk bestemd worden voor den bouw van een nieuwe Hoogere Burgerschool. Ook bij de terreinen aan den Rijnsburger weg en heb teriein tegenover heb Posthof behoeft niet lang te wordèn stilgestaan. Voor hen, die een terrein in het centrum der stad begeeren, zijn, zooals eigenlijk vanzelf spreekt, die terreinen absoluut verwerpelijk. Niet alleen toch' liggen zij nabij de grens der gemeente Oegstgeest, ja zelfs voor een deel in die gemeente, 'zoodat de trek naar Oegstgeest door het op die ter reinen oprichten van het nieuwe gebouw zeer zou worden in de hand gewerkt, doch ook zijn zij gelegen over de spoorbaan «Ier H. IJ.-S.-M. en kunnen dus zeker niet ge zegd worden gemakkelijk te bereiken te zijn. Bovendien zijn zij, behalve 't onder Oegst geest gelegen terrein tegenover het Post hof niet ter beschikking, aangezien zij deels door het Rijk bestemd zijn voor den bouw van een nieuw Academisch Ziekenhuis, deels zich in handen van particulieren be vinden en dus slechts door aankoop te ver krijgen zouden zijn. Het terrein aan den Zoeterwoudsehen Sin- gel kan h. i. al evenmin in aanmerking ko men. Het ligt immers nog versch in heb geheugen, hoeveel moeilijkheden het heeft opgeleverd een geschikt terrein voor de .n het afgeloopen jaar gehouden Lustrumfees ten te vinden. Diezelfde moeilijkheid zou zich ook in de toekomst vorden en B. cn Ws. achten het daarm beslist noodzakelijk, dat dit terrein een zoodanige bestemming krijgt, dat het voor feestterrein bij volgen de Lustra beschikbaar blijft. Het vèrdienb derhalve de voorkeur het voor sportterrein of iets dergelijks in te richten en zeer zeker niet voor een Hoogere Burgerschool. Een bezwaar tegen dit terrein is ook, dat het niet aan of nabij de tram gelegen is, terwijl het voor hen, die voor een plaats in het centrum der stad geporteerd zijn, zeker verwerpelijk is, als zijnde evenals het Raam land, buiten den singelrand gelegen. Slechts twee terreinen blijven th.ins nog ter bespreking over: het terrein aan den Middelweg, alwaar op h'et oogenblik het Invalidenhuis gevestigd is, en het Raam land, dat B. en Ws. in hun voordracht van 25 November 1910 de aangewezen plaats voor de nieuwe Hoogere Burgerschool noemden. Dit gevoelen zijn zij ook thans nog in alU opziohten toegedaan. Het feit. dat de ge-* meenfce na de totstandkoming van het ciea* we Invalidenhuis aan den Hoogen Rgtt*

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5