tl». 15855 "Woensdag 8 November. A°. I91t. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER èJIVERTENTIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Srootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oente contant; elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incaeseeren wordt/0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenteper 3 maanden it if 1.10. Bniten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd rijn i 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 8 November. Door leden der Nederlandsci-e Pa troonsver eeniging „Boaz" werden pogingen aangewend om te komen tot wederoprich ting van de Leidsche af deeling dier Vereeni ging- Het collegium heeft zijn mandaat ter öeschiklking van het Leidsohe Studenten korps gesteld. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn te Amster dam geslaagd de heeren N. F. Kooistra, van Leiden, en A. Kromhout, van Rijns burg. Het Provinciaal Kerkbestuur van Am sterdam heeft tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten den candi- daat H. P. Fortgens, te Hazerswoude. Be-dankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv, Gem. te Delftshaven door den heer F. C. Meyster, te Zegwaard. Ds. J. H. Landwehr, predikant bij de Geref. Kerk te Rotterdam, heelt zijn zil veren ambtsfeest gevierd. Sedert 1894 staat hij daar ter stede. Vóór dien was hij te Mod ster en te Sneek werkzaam. Van zijn collega's catechisanten en oud catechisant-en en ook van andere zijden ont ving de jubilaris vele blijken- van belang stelling. Gisteravond hield zijneerw. een gedachte nisrede in de Nieuwe Westerkerk in de Ammanstraat, na afloop waarvan er recep tie gehouden werd. Daarbij maakte ook het kerkbestuur en een commissie, die zich uit de gemeenteleden heeft gevormd, hun op wachting. Bij de gisteren te Amsterdam gehou den stemming voor een lid van den Gemeen teraad in district VI zijn uitgebracht 2008 geldige stemmen; volstrekte meerderheid 1004. Hiervan verkregen de heeren J. N. Hendrix (R.-K.) 1613 en E. Kupers (S.-D. A.-P.) 393 stemmen. Zoodat gekozen is de lieer J. N. Hendrix. In de gisteren te Zutfen gehouden raadsvergadering is verworpen het volgen de voorstel van de Keeren Engelen, Groe- neveld, Van Regteren Altena en Binnen dijk. De Raad. overwegende, dat de prijzen der levensmiddelen, nadab de loonen der gemeentewerklieden onlaDgs zijn geregeld, .vermoedelijk t ij d e 1 ij k abnormaal zijn gestegen, noodigt B. en Ws. uit zeer spoe dig bij den raad omtrent een tijdelijke ver- hcoging van de bezoldiging van gemeente- we iklieden een voorstel in te dienen. Bij de behandeling van dit voorstel, zei- de de voorzitter dat de gemeente geen ge wone werkgever is; deze tracht winst te maken, de gemeente heeft alleen tegenover de burgers haar plicht te doen. Door den burgemeester der gemeente Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden is gistermiddag geïnstalleerd de commissie door den gemeenteraad benoemd inzake de duurte der eerste levensmiddelen. Ze bestaat uit de heeren dr. H. D. Kruse- man, J. H. Bregonje en mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen als Taadsleden, mr. Joh. Enschedé, voorzitter der Kamer van Koop handel, G. van der Most van Spijk, voor zitter der Haarlemscke Handelsvereem- ging, A. J. H. Baron van Lynden, voorzit ter der vereeniging Weldadigheid naar Vermogen; P. Kalbfleisch, voorzitter der Vereeniging van Gemeente-ambtenaren; J. Gerntsz, voorzitter der ArbeidsbeursC. F. van Bilderbeek, hoofdcorrespondent der Coöp. vereeniging Voor Allen, der H. IJ.- S.-M.G. H. L. Verwey en L. Souvenir, voorzitter-lid en voorzitter-lid der Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genot middelen. De burgemeester dankte de heeren dat ze de moeilijke taak, die hen wachtte, op zich hadden willen nemen, moeilijk omdat geen voldoende gegevens voorhanden zijn. Hij gaf verder aan dat de kwestie van den drogen zomer op den achtergrond was ge raakt en de verhooging van prijzen der eerste levensmiddelen meer naar voren was gebracht en het vraagstuk derhalve meer gebracht was op economisch terrein, zoodat het- thans zaak was zich te bepalen tot de beide nuchtere vragen door den gemeente raad gesteld. De burgemeester gaf verder aan dat de kwestie niet alleen van belang was voor de gemeente-werklieden, doch voor alle gemeentenaren, en sprak ten slotte de mogelijkheid uit, dat de commis sie tot het resultaat zou komen, dat niets kan worden gedaan. Verder zeide hij volkomen medewerking toe van de zijde van lïet college van B. en Ws. en van den burgemeester als hoofd der politie. Overeenkomstig den wenseh van B. en Ws. werd tot voorzitter der commissie aan gewezen dr. H. D. Kruseman, die op zijn beurt den burgemeester dank bracht voor zijn tegenwoordigheid en zijn goede wen- schen. Men schrijft uit Arnhem: De receptie, gehouden bij het 25-jarig jubileum van den opperrabbijn L. Wagenaar, werd bezocht o.a. door den burgemeester van Arnhem en echtge nopte, verschillende opperrabbijnen en tal van deputatiën. Den jubilaris werd een enveloppe aange boden, welker inhoud hij bestemd heeft te dienen voor de ondersteuning van arme Joodsohe studenten aan het Ned. Isr. Se minarie te Amsterdam, ter nagedachtenis van den overleden rector dier instelling dr. PI. J. Dünner. De beer Wagenaar zelf is gedurende 5 jaar conrector aan dat Seminarie geweest. BOSKOOP. Bij Kon. besluit is aan den heer P. H. G. Montenberg, op zit i verzoek met- ingang van 1 Dec, 1911 eervol c^tslag verleend als burgemeester der gemeente Boskoop. BODEGRAVEN. Bij de verkooping door de notarissen Kriisemann en Van der Vlugt van een winkelhuis in de Kerkstraat en een daarachter gedegen kaaspakhuis is perceel I verkocht voor f 19CO aan B. Batelaan en perceel II voor f 3000 aan G. de Bruin. HAARLEMMERMEER. Bij den landbou wer B. hebben vreemde honden des nachts een slachting aangericht onder zijn koppel ganzen en er niet minder dan 25 doodgebe ten en verscheurd. De honden zijn tot op heden niet bekend geworden, hoewel er ij\erig naar gezocht wordt. Ten nadeele van den vrachtrijder J., te Hoofddorp, heeft een knecht, die slechts drie weken bij hem in dienst was, zich uit de voeten gemaakt met een bijna nog nieuw rijwiel. Zeer waarschijnlijk heeft h" dit te Haarlem verkocht.. Zoowel zijn opsporing als die van -het rijwiel wordt door-de-politie gezocht. Het vreemdste is, dat hoewel hij drie weken aldaar in dienst geweest is, men niet anders weet als zijn voornaam, hetgeen het onderzoek zeer bemoeilijkt. KATWIJK-AAN-ZEE. Toen eenige werk lieden aan het Prins-Hendrik-kanaal alhier bezig waren een met netten beladen wag n te verplaatsen, liep deze ensklaps achter uit, waarbij de weilkman G. O., zoodanig met zijn been tusschen den wagen en een ander voorwerp bekneld geraakte, dat zijn been brak. Per handwagen werd hij naar een geneesheer vervoerd en vandaar na verbonden te zijn naar zijn woning. LIS SE. Gisteren werd alhier de zovende en laatste droge veiling gehouden vanwege het PI. B.-G. De aanvoer was voldoende, wa-nt de catalogus bevatte ruim 400 num mers. Belangstelling was er ook genoeg, maar toch was da handel stug. Voor de ge wone soorten konden slechts lage prijzen worden bedongen en alleen de betere soor ten brachten goede prijzen op. LEIDERDORP. De heer G. van der Vatk Bouman heeft ontslag gevraagd als penningmeester van den Slagh- of Groo- ten en Kleinen Stadspolder. Op een enkel geval na is de besmet telijke ziekte „roodvonk" in deze gemeente geweken. Sterfgevallen kwamen niet voor. NOORDV'IJK. In „Hof van Holland" traden gisteravond op de heer en mevrouw Chambly, als illusionisten, voor de Noord- wijkers geen onbekenden, daar zij een paar jaren geleden ook voorstellingen gaven, die veel publiek trokken en zeer in den smaak vielen. Het talrijke publiek was ook nu één en al bewondering. Gisteravond vergad-erde in „Ons Huis" te Noordwijk-aan-Zee, voor het eerst sedert den zomer de Vereeniging tegen Drankmis bruik te Noordwijk. De voorzitter, dr. Hermanides, noemde in zijn openingswoord het getal opgekome- nen „Klein maar rein." Hij heette hen van harte welkom en was van overtuiging dat, de stormachtige weersgesteldheid in aan merking genomen, de toewijding voor het doel der Vereeniging bij lien had gesproken om toch ter vergadering op te gaan; even eens als hij was overtuigd dat het niet-op- koinen van een flink aantal leden aan het gure weder was te wijten. Wij vergaderen voor het eerst na den zomer, zoo zeide de voorzitter, omdat de ernstige pogingen van het bestuur, om ook dezen zomer een vergadering te hou-, den, waren gestuit op onoverkome lijke bezwaren, zooals de vele drukke bezigheden der leden en de onmogelijkheid om een geschikte vergaderplaats te beko men. Hij deelde tevens mede, dat de porte feuille, welker omloop heeft moeten wórden gestaakt, weer ter lezing zal cïrculeeren. Al hoewel het ledental eener vereeniging geenszins aantoont de mate van belnngstel- ling, mag toch het aanvankelijk resultaat van 1910 gunstig worden beoordeeld, want over een ledental wat de 100 overschrijdt valt niet te klagen. Nochtans drong de voor zitter met ernst aan op éen krachtige voort zetting van. den strijd- De zustervereeniging „De Ger. Ver. tegen Dranklustigen" is op zusterlijke wijze begroet, omdat deze eenzelfde doel beoogt, en daarom kan en zal ook met deze zustervereeniging worden samengewerkt. Door den secretaris, den heer H. W. Doorneveld, werden de notulen der laatste vergadering voorgelezen, welke onveran derd werden gearresteerd. Onder ingekomen stukken" werd voorle zing gedaan van het. adres aan den Raad van Noordwijk om afschaffing der kermis, en het daarop ontvangen antwoord; een antwoord van den burgemeester naar aan leiding van een adhaesiebetuiging aan het besluit tot het sluiten der herbergen op 15 en 18 Juni 1.1. wegens de „relletjes." De voorzitter lichtte deze adhaesiebetuï- ging toe. Ook is ingekomen een schrijven der Zus tervereeniging als uitnoodiging tot samen werking tot het tegengaan van lïet schen ken van sterken drank bij sommige pa troons, hetgeen zal worden overwogen. Men besloot, dat het boekjaar zal loopen van 1 Jan. tot 31 Dec. Omtrent de Portefeuille zal de vergade ring later nieuwe voorstellen worden ge daan. De heer Meyer vraagt echter om andere lectuur. De voorzitter gaf nu een actueelen kijk op den stand van zaken „drankverhruik" en toonde dit met cijfers aan. Niettegen staande door sommige caféhouders een klein getal liters is ingevoerd, blijkt toch, dat door sommigen het getal van 4000 liter per jaar ver wordt overschreden; ja, in enkele gevallen het cijfer 5000 wordt bereikt, zoo dat, berekend op een bevolking van"1 6387, niet minder dan 5.9 liter per hoofd en per jaar aan alcoholhoudende en niet-accijns vrije dranken wordt geconsumeerd. Naast dit consumeeren staat Let betalen van een bedrag van niet minder dan f 58,859. En dan nog alleen van datgene, dat voor ac cijns wordt aangegeven Bij de algemeene besprekingen roerde de heor Over aan het hedendaagsche onder werp: „De duurte van huishoudelijke ingre diënten," en meende dat. dit voor de Ver eeniging een prachtig strijdmiddel is. Hij ontvouwde het middel, n.l. het algemeen verspreiden van een circulaire, op populaire manier samengesteld, en waarin wordt aan gespoord, het gebruik van alcohol te staken en het daardoor bespaarde geld te beste den, hetzij in eigen huisgezin of daarbuiten tot leniging van de meerdere armoede we gens „de duurte." Dit voorstel vond algemeen bijval, en zal ook spoedig worden verwezenlijkt Ter verkrijging van een betere ledenop komst ter vergadering besprak men een voorstel van den heer Van Wijk, behelzen de het orgamseeren van gezellige bijeen komsten, welk voorstel verder in de eerst volgende bestuursvergadering zal worden behandeld. NOORDWIJKERHOUT De tooneelver- eeniging „Hulp der Armen", gaf gister avond baar eerste uitvoering in dit seizoen. Het progi'amma was rijk voorzien. Een blij spel en (kluchtige voordrachten vormden den hoofdschotel. Een goede gedachte was het van de Vereeniging de drama's achter wege te laten. Merkwaardig is het te zien, hoezeer alle medespelenden gestadig voor uitgaan. Er schuilen goede krachten on der. Alle aanwezigen amuseerden zich kos telijk. OEGSTGEEST. De kerkelijke verkiezin gen voor de Ned.-Herv. Gem. hebben tot uitslag gehad, dat benoemd zijn tot kerk voogden de heeren N. Breed ijk en J. G. M. van Griethuysen; tot notabelen de heeren B. Hoff, P. van Santen, L. Schouten en C. W. Vlasveld; terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Uitenbogaard en G. Kamsteeg. Nog werden tot leden van het kiescollege gekozen de heeren G. N. van den Ameele, G. Kam steeg, W. Vletter en A. E. van der Voet. Ten huize van mevrouw D. Ruys Voorhoeve had gisteren de jaarlijksche al gemeene ledenvergadering plaats der Ver eenig. „Moederlijke Liefdadigheid," alhier. In plaats van mevrouw Ruys, die aan de beurt van aftreden was, doch herkiesbaar, moest een nieuw bestuurslid gekozen wor den. Door het bestuur was een voordracht opgemaakt, bestaande uit: mevrouw D. RuysVoorhoeve en mevrouw W. J. Schui temakerKok. Met algemeene stemmen werd mevrouw Ruys als bestuurslid herbe noemd en bleef zij dus als presidente voor de Vereeniging behouden. Ook ditmaal was de opkomst der leden zeer gering; des te meer werd dus de over komst van elders, door een der leden, ge waardeerd. De financieele steun, door leden en be gunstigers aan de Vereeniging verleend, wordt- echter ten zeerste door het bestuur op prijs gesteld, te meer, wijl ook de kas van „Moederlijke Liefdadigheid" te lijden heeft onder de duurte van levensmiddelen en andere artikelen. Het bestuur blijft dus de Vereeniging bij voortduring in aller wel willendheid aanbevelen. SASSENHEIM. De torenklok is deze week de kluts weer eens kwijt, Maandag ochtend verschilde zij plotseling ti-n minu ten met den waren tijd en gisteren kwamen daar nog enkele minuten bij. Zou dit in ver band staan met het stormachtige w-erl 't Is in elk geval lastig. Wegens periodieke aftreding van de heeren H. van Dam en G. Lekkerkerker afs notabelen der Ned.-Herv. Kerk, moet er een verkiezing plaats hebben. Meer dan an dere jaren wordt nu van deze verkiezing werk gemaakt. Door de twee kiesvereni gingen zijn candidaten gesteld en wel door de eene Vereeniging de heeren G. Lekker kerker en H. Blinde, en door de andere de heer C. J. v. cl. Voet. WARMOND. Voor Rijksrekening is voor de Rijkspolitie alhier een politiehond aan gekocht. Bij Kon. besluit is: lo. met 16 Nov. 1911 aan den hoofdinspecteur van administra tie D. G. Krol van der Hoek, op zijn ver zoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen, met dankbetui ging voor de langdurige en zeer goede diensten, door hem aan den lande bewezen, en het bedrag van pensioen bepaald op f 3375 's jaars; 2o. met ingang van 16 Nov. 1911 bij de zeemacht bevorderd: tot hoofd- insp. van adm. de insp. van adm. N. J. J. van Rijn van Alkemadetot insp. van adm. de offic. van adm. 1ste kl. A. M. Tost Uiterweer en W. Baerts; tot off. van adm. lste kl. d off. van adm. 2de kl. P. M. Scbreuders en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten; 3o. aan den insp. van adm. A. M. pp3t Uit-- /eer wegens ongeschiktheid >or de verdere .waarneming van den mil. dienst ten gevolge van lichaamsgebreken met 16 Nov. 1911 eer vol ontslag uit den zeedienst verleend on der toekenning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f L 's jaars; aan dr. A. J. C. de Waal, met ingang van 24 November a.s., op zijn verzoeik eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Steen wijk; aan H F. M, Huybers, voorheen te Wa- geningen, thans te Bergen-op-Zoom> op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tij delijk leeraar aan de Rijkslandbouwscftool te Wagcningen; met 1 Mei 1912 aan L. F. J. Onrust, te Groningen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van opzichter lste kl. voor het stoomwezen; met 16 Dec. 1911, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Oot- marsum, J. L. C. v. d. Heuvel, thans com mies-titulair der posterijen en telegraphies benoemd tot nota-ris binnen het arrondis sement Maastricht, ter standplaats de ge meente Susteren, J. G. J. Leinarts, can- didaat-notaris te Heerlen, en tot notaris ter standplaats de gemeente Maastricht, J. M. H. O. Quaeclvlieg, candidaat-notaris aldaar. De minister van koloniën heeft mrf. E. van Delden, W. van Loon en F. C. L. Meijer ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Neder landsch-Jiidië, om daar te lande te worden geplaatst bij den administratieven dienst der centrale bureaux. De dames E. A. Arnold, W. A, P. van der Meulen, D. A. Heyligers, C. J. Voeten, H. D. Schnepper en A. Kooyman, ten ein de te worden benoemd wat de eersfcgen. betreft tot comm. 3de kl., de overigen tot klerk bij den post-, t-elegraaf- en telephopn, dienst. Dramatiscli-muzikale voordracht-avond Kleine Stadszaal. Alle zeilen waren van de concertgevers bijgezet om dezen avond te doen slagen. Hieronder noemen wij eene goed gevulde zaal met een belangstellend publiek; een extra-bewerkt programma, dat, zoowel uiterlijk, onder het motto „Ars longa, vita brevis" als i nnerlijk veel afwisselends bood, dan de aanbieding van fraaie bouquetten en kransen; terwijl het podium bezet was met twee mooie Bechstein-vleugels, waar- tusschen de décla'mator, de heer Wilhel- my, uit Berlijn, plaats nam, ter zijde ge staan door mejuffrouw Henriëtte Roll, uit Amsterdam. Meer en meer komt deze kunstuitingde declamatie gepaard met muziek, in de mode en toch trof het ons weer, dat men bij véélzeggende gedichten, zooals Dahn's „Die Mette von Marienburg" best de muziek (van Ferdinand Hummel) kan missen; terwijl zooals Richard Strausz „Das Schloss am Meer" prachtig cn vol voor klavier bewerkte, men Uhland's ge dicht daarbij haast niet noodig heeft. De verzen werden gdéclameerd door den heer Wilhelmy met groote duidelijkheid van uitspraak, met een klankvolle stem,' die echter aan "buigzaamheid nog kan win nen, met een beschaafde voordracht, terwijl wij het enorme geheugen bewonderd heb ben. Wat meer afwisseling van klank, voorT al waar verschillende personen optreden, blijft te wcnschen over. Heel mooi was „das Gewitter" (zonder muziek) van von Liliëncron en het met „Sehnsucht" door, trokken „Jung Olaf" van von Wïldcn- bruch; waarbij Max Schillings voor de muziek zorgde. (Zooals ik meen, is dit* een der allerlaatste scheppingen van de zen componist). De muzikale aankleeding' van „Editli Schwanenhals" door den Italiaanschen componist, Pirani gaf de pianiste, mejuffr. Roll, gelegenheid om haar mooien aan slag in den slottreurmarsch te laten hoo- ren. Onvermoeid en met groote volgzaam heid vervulde zij haar taak. maar in haar volle kracht kwam z j voor den dag in het samenspel met haar. zustermevrouw Ris- Roll: van beider spel hadden wij na de matinee in het vorig seizoen de beste in drukken behouden, welke indrukken nu versterkt werden. Opnieuw trof ons de een heid in het samenspel; de rust onder d-e meest bewogen gedeelten; de krachtige aanslag die nooit ruw wordt, en de fijne cn delicate nuances in het zachte spel. Zij vertolkten variaties van Brahms op een thema van Haydn, een uiterst moeilijk werk; en een geestig en elegant Scherzo van Saint-Saëns. Beide dames werden, evenals de heer Wilhelmy telkens terug geroepen, terwijl aan de dames ruikers en aan den déclamator een groo'.e bloemkrans overhandigd werd. Beu Sloitgaarscüie propa^andinte voor Ti'Oiiweukiesrecht te Leide». Gisteravond hadden de belangstellenden in het vrouwenkiesrecht-vraagstuk liet ge noegen voor zich te zien optreden mej. Rpsica Schwimmer, de bekende propagan diste voor - vrouwenkiesrecht in.Hongarije; De presidente van cle af deeling Leiden van de Vereeniging voor Vroiuvenkies- recht, mej. Lulofs, die de bijeenkomst in de kleine Nutszaal .opende, klaagde er over dat buitenlandsche spreeksters over dit onderwerp in Leiden meestal een wei nig gunstig onthaal vinden. Hier ging het echter nog al. Er waren ongeveer een 50- tal menschen. Gegeven de omstandigheid dat niet i eder een voordracht in ècn vreem de taal kan volgen en dat hel onderwerp zoo langzamerhand den gloed der nieuw heid wel wat begint te verliezen, viel het ons niet tegen. De aanwezigen zullen zich hun tegenwoordigheid niet hebben be. klaagd. Mej. Sch„ een aangename verschijning, jong, met veel temperament en hoogst be schaafd, heeft de vraag: Waarom alle vrouwen het kiesrecht noodig hebben? op geestige, dikwijls humoristische wijze be antwoord, zoodat haar gehoor meermalen tot een liartelijken lach werd gedwongen. Den vrouwen komt het kiesrecht toe op dezelfde gronden als den mannen; ook de vrouwen leven en willen leven, en alles hangt in de maatschappij met de politiek samenhet voedsel, dc kleeding, ja ons ademen. Dat de politiek met het eten in verband staat, zullen de Nederlandscho vrouwen wellicht spoedig genoeg onder vinden als de tariefwet wordt aangenomen, meende spr. De jonge meisjes, die willen huwen, werpen tegen dat zij niets met kiesrecht te doen hebben. Spr. beveelt deze meisjes een boekje ter lezing aan, waar uit ze kunnen leeren, dat elke vrouw, juist omdat ze huwt, politiekèn invloed moet hebben. De Nederlandsche huwelijkswet ten zijn voor de vrouw veel minder dan de Hongaarsche. Gehuwde vrouwen werpen tegen, dat ze slechts hun gezinnen gelukkig te maken hebben. Zonder politieken invloed gaat dit echter niet zoo gced als met het slem- brij et, vertelt spr. In plaats van te klagen over de duurte, moet de vrouw vragen waardoor komt de duurte? In Hongarije weten de vrouwen dit wel uit den vleesch- oorlog met Servië; een werk der poli- liek, waarvan spr. het dwaze aantoonde. Daarna ontzenuwde spr. de legonwer-: ping van de gehuwde vrouw, dat ze het' te druk heeft met de kinderen. Juist de verhouding van ouders en kinderen is een politiek vraagstuk bij uitnemendheid. En dan moet men rekening houden met alle mogelijkheden in 't huwelijk, waar de vrouw alles uit genade ontvangt. Merk waardig dat de wet juist voor de ge huwde vrouw zeer onbillijk is; oude vrij sters treft zij in veel geringer mate. Dc wet is als 't ware een premie op hef ongehuwd zijn. Op 21-jarigen leeftijd werkt' de jongte man reeds indirect mee aan de wetten, die zijn oude moeder kunnen) binden. Is 't wonder, schertste spr., daf. er zooveel mannen aan grootheidswaan,- zin lijden? De gehuwde vrouw mag wel werken; maar over 't loon mag de man beschik-j ken. De tegenwerping van sommige Staaft

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1