Buitengewone Opruiming Oe Vergulde Laars i oierip ziel ra ie zeer laie jrijzei in le Map. T POSTHOF Morgen, Dinsdag, Maatschappij voor, Toonkunst 1 Vischmarkt 1. CONCERT K.SC. X>ËÏDSÖH BAGBIaüB, Maandag* 6 November. Tweed© Blad. Asm© 1911. BEGINT DE 99 99 wegens algeheele verandering en verbouwing in het Schoenen- en Laarzenmagazijn Alle Goederen zullen beneden inkoopsprijzen worden verkocht en moeten zooveel mogelijk vóór Januari worden opgeruimd, ten einde na de verandering een geheel nieuwe collectie te kunnen aanbieden. Bekende solide kwaliteiten. Nederlandsche Schaakbond. Ghignoa Natié, Koffie- en Theehandel „HET KLAVERBLAD'. Gebouw „Prediker 3 Breestraat 3 3 Breestraat 3 Toegang vrij. Buitenlandseh Overzicht. No. 15863. Profiteert dus van deze gelegenheid. Aanbevelend, LOUIS iCUSTEH. e. BOAS, Hon. Cliir. Pédicure, Oosterpark 29, Amsterdam, zal a. s. Woonsdag z'jn geachte Abonnés te Leiden bezoeken. Brieven uitsluitend aan bovenstaand adre3. Antiseptische en ptjulooze bohnndeiiug. 7293 9 Géndaagsche Wedstrijd in 4 klassen (hoofd-, 1ste, 2de en 3da klasso), zooveel mogelijk in groepen van i spelers, op Zondag 15Ï November 1911, te Lelden, in Café „In den Vergalden Turk". Speeltijden 9J-12J, ii-<4 'en 6 9. Als prijzen worden Medailles uitgeloofd. Het inlegg.ld bedraagt f 1.50. (Voor bondsleden en leden van bl) den Bond aange sloten clubs ƒ1.—); Aangifte (ook van niot-bondsleden) bU onderge- toekende, correspondeerend Ud voor Leiden, of wel tot uiterlijk 9 uren. in het Wedstrydlokaal. S. W. WEI3FELT, 5523 20 liloemmarkt 2. DAMES! zeer nienw la do wordt gedragen in plaats van Krullen. Kan men uitkammen en zelf weer opmaken. Prils I SSZie onte Etalages. 5675 8 GKBEts. SlISAN, Haarlemmerstraat 39 - 41. Fa. Wed. B. iï.J. T.ftOL \ISi\BöEft» Wegens huwelijk zal de zaak op Hinsdag 7 November e. k. den geheelen dag 5589 10 G£SLOT£<j zijn. TE LEIDEN. Kaartenverkoop en Plaatsbespreking voor het derde gewone Concert in den Boek-, Kunst en Muziekhandel A. J. BirVIVENOIJK Jr., voorheen P. J. VAN BREDA VRIESMAN, 5657 23 Breestraat 133. 99 der Christelijke Jongelings-Vereeniging Pred. 12: Iaf Janvossensteeg 17. BIOSCOPE-VOORSTELLING met „The Royal American Glectro Bioscope" van den Heer M. H. VAN GENNE, Den Haag, op Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donderdag 9 November, d.s avonds te 8 aren. Toegang 15 Cents. Gereserveerd 29 Cents. Kindervoorstelling Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagmiddag, te 5 aren. Toegang 5 Cents. Geleiders lO Cents. De opbrengst strekt ten voordeele van het „Bouwfonds" 5122 23 (Zie verder Strooibiljetten). geen beter Adres voor solide, nieuwe of tweedehands PiAINIfVO'S eit ORGELS, 1867 20 ff. J. Hf L Zondag a. s. 56D3 20 Ineens is de Marokkaansohe kwestie weer het onderwerp van den dag. Zaterdagmiddag om vijf uren heeft op het ministerie van bui tenia ndsche zaken te Berlijn eindelijk dan de definitieve on- ■derteekening van de overeenkomsten be treffende Maro&ko en Kongo plaats gevon den. Het voor Frankrijk bestemde exem plaar van het verdrag is nog dienzelfden avond verzonden. De beide mogendheden zullen gelijktijdig, waarschijnlijk heden, tot de publicatie overgaan. En hiermede ia dan deze langademige kwestie ter ziele. Gelukkig. Thans verliest zij haar internationaal karakter en de lezer Van deze rnbriek behoeft niet eiken avond weer opnieuw de verzuchting te slalken: Nog al Marokko l De zittiD^ van het Fransohe parle ment wordt morgen 'hervat. Dat is veel later dan gewoonlijk. De Temps" consta teert echter, dat het land niet het minste verlangen heeft te kennen gegeven om spoediger een dinde ta zien gemaakt aan de parlementaire vacantie. Integendeel, het heeft zich blijkbaar heel goed er in kunnen schikken. De Fransche natie begreep, met haar gewoon gezond verstand, dat de diplo matieke onderhandelingen, welke tusschen Parijs en Berlijn gevoerd werden, niets kon den winnen bij de hartstochtelijke en ver warde debatten in het Palais-Bourbön. Trouwens, de afgevaardigden zelf het moet tot hun eer gezegd worden hebben ingezien, dat het onvoorzichtig zou zijn hun stem te doen hooren te midden van zulke kiesche besprekingen. In tijden, dat het va derland met koele standvastigheid de ont knooping te gemoet ziet van oen conflict, Waaruit vrede of oorlog kan voortkomen, duldt de openbare meening geen onvoor zichtigheden of loslippigheid van praatzie ke babbelaars. Dit moge waar zijn, doch vleiend voor de Fransche Kamerleden is-het niet. De pers houdt zich vooral bezig met de bespreking van het Marokko-verdrag en is over het algemeen daarmee zeer wel tevre den. Minister-president Caillaux heeft giste ren een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: ,,Wij waren vóór alles overtuig 1, dat in gécn geval en onder geen enkelen vorm, Frankrijk de aanwezigheid van een groooe mogendheid in Marokko kon dulden. Wij wenschen voor Frankrijk volledige vrijherd van handelen. Wij hebben Duitsehland schadeloosstellingen toegestaan, welke geen vitale deelen van Frankrijk raken, want de posities in Centraal Afrika kunnen niet als definitief beschouwd worden. Caillaux constateerde, dat het verdrag Voordeelig is voor Frankrijk. Marokko zal de. schoonste edelsteen zijn a-an de koloniale kroon. Ook voor Duitsehland, bij welke vestiging in Marokko wij 0ns niet konden neerleggen, is de overeenkomst niet nadee- lig. Dit land vergroot zijn Midden-Afri- kaansch gebied er door. De Marokkaansche quaestie is nu eens voor al geregeld, zoodat twee groote volke ren voortaan vreedzaam naast elkaar kun nen leven. In Duitsehland is men minder in genomen met het succes der regeering. De pers uit zich schamper. Daarbij komt het ontslag van den minister van koloniën von Lindequist. dat ongeveer niemands instem ming heeft. Wij hebben daarover reeds het noodige gezegd. Een en ander maakt de stemming der Duitschers eenigszins geprik keld. Men zou zeggennu, dan zal er in den Rijksdag wel een hartig woordje over vallen. Maar dat is het juist. Het verdrag is zoo in eikaar gezet, dat de regeering de goedkeuring van den Rijksdag kan ontberen. Wij kunnen in Hongarije weer een woelige parlementaire periode te gemoet zien. In alle partijkampen worden voorberei dingen voor de vergadering van Maandag van bet Huis van Afgevaardigden getrof fen, die, naar vele kenteekenen te oordee- len, een stormachtig verloop dreigt te ne men. Men gelooft, dat de regeering, wier plan nen niet nauwkeurig bekend zijn, het hou den van parallelyergaderingen. tot behande ling van de begrooting verlangen zal. In geval van aftreding van den Kamer voorzitter Berzeviczy (in een Reuter-tele- gram is ons inmiddels gemeld, dat het reeds zoo ver gekomen is) zou de candidatuur van graaf Tisza voor het presidentschap ge steld worden, wat naar de meening van de oppositie den parlementairen toestand .on houdbaar zal maken. Berzeviczy had zich tot een scherpere toepassing van het reglement van orde niet bereid verklaard en bij zijn gedr.- .lijn had men de technische obstructie tegen de le- gerwetsontwerpen, die nu reeds vier maan den duurt, niet kunnen bereiken. Het zal dus hard tegen hard gaan en vermoedelijk zullen de argumenten der ver schillende woordvoerders wel versterkt wor den door inktkokers en geklapper van les senaars en vuisten. Men zoekt in Hongarije vruchteloos naar de zegeningen van het parlementarisme. In Engeland dreigt altijd nog de staking onder het spoorwegpersoneel De conferentie van de besturen der vakvereeni- gingen van spoorwegpersoneel heeft een communiqué meegedeeld waarin wordt ge zegd dat de regeering in gebreke is geble ven, om de maatschappijen te nopen met de onderteekenaars der jongste schikking overleg te plegen, omtrent de conclusies der spoorwegcommissie ten einde een nieu we voor beide partijen bevredigende over eenkomst tot stand te brengen. Daarop is besloten aan de spoorwegbe ambten óver te laten de stemming over het rapport der spoorwegcommissie. De stem ming moet mede uitmaken of de verwerpers van liet rapport een algemeene staking begceren. De stembriefjes moeten den 5den December zijn teruggezonden, zoód'at er een maand tijd is alvorens de beslissing valt. Het laatste groote bericht uit China is, dat van den val van Sjanghai. Het is vrij rustig gegaan en de orde blijft ongestoord. Het arsenaal is het doel van de uitstap jes der vreemdelingen, die getuige willen zijn van de uitdeeling van geweren en schietvoorraad ondeT de reoruten der op standelingen, die tot allé klassen der be volking behooren, doch meest uit de krin gen der handelslieden en studenten voort komen. Sommigen van hen zijn nog echte jongens. Zeer weinige zelfs weten hoe zij hun geweren moeten laden. De wapenen komen waarschijnlijk in onbevoegde han den en men koestert daarom eenige vrees, doch voor 't oogenblik lijkt het meer een algemeene vacantiedag te zijn dan het heerschen van een revolutie. De menigte in de straten is meestal goed geluimd; de vreemdelingen worden overal gegroet. Twee kanonneerbóoten haalden op de hoogte van het arsenaal de drakenvlag neer. Eén fort te Woesoeng is naar de op standelingen overgegaan; één weifelt nog. Aan de New-York Herald" wordt d.d. Zaterdag uit Peking geseind dat het Par lement zeer vele telegrammen uit Zuid- China ontvangt-, volgens welke het volk en het leger aldaar heftig opkomen tegen elk© staatsregeling, welke de Mantsjoe- dynastie handhaaft. Het Parlement bevindt zich derhalve tusschen twee vuren, daar de opstand m een burgeroorlog kan ontaarden tusschen Noord- en Zuid-China, wat allicht een bui- tenlansche inmenging zou met zich bren gen. Het parlement heeft bij Joeansjikai te legrafisch aangedrongen op een aanvaar ding van het minister-presidentschap. De regeering 6einde weer in gelijken geest aan hem. Joeans-sji-kai aarzelt nog en onderwijl stapelt zich zijn macht hoog op. Telkens stelt hij nieuwe voorwaarden, die grif wor den aangenomen. Hij is ontegenzeggelijk thans de feite lijke heerseher in China. Uitbreiding der gemeente Lelden. Per adres vragen de heer-en M. de Tombe c.s. bouwondernemers alhier, een bijdra ge in de kosten van slootdemping en straataanleg op terreinen, gelegen beoos ten den Zoeterwoudschen weg. Met de Commissie van Fabricage komt het B. en Ws. voor, dat er geen enkele reden bestaat om de helft der dempings- kosten van de sloot, die aan de oostzijde van den Zoeterwoudschen weg gelegen is, voor rekening der gemeente te doen ko men, aangezien de demping uitsluitend ten bate van de daarachter gelegen huizen plaats heeft. Wel zouden zij echter over eenkomstig het gevoelen van genoemde commissie aan adressanten eenige tege moetkoming willen verleend zien in de kosten van bestrating van het door hen en voor hun rekening gedempte gedeelte sloot, teneinde te bevorderen, dat het uiter lijk aanzien van de gemeente daar ter plaatse eene belangrijke verbetering on dergaat. De Zoeterwouasche weg zou dan onder tonrond profiel kunnen worden ge bracht, terwijl aan de oostzijde een 3 M. breed trottoir van Quenasttegels opgeslo ten door hardsteenert banden zou kunnen worden aangelegd. De geheele bestrating zou dan echter van gemeentewege moeten worden uitgevoerd, waartegenover adres santen zich zouden moeten verbinden voor af een bedrag van f 1350, zijnde da helft der geraamde bestratingskosten, in de ge meentekas te storten en het hun toebehoo- rend slootgedeelte met de aangrenzende te bestraten perceelsgedeelten tot aan de rooilijn volgens liet uitbreidingsplan koste loos aan de gemeente in eigendom en onderhoud over te dragen, zoodra de sloot- demping hunnerzijds heeft plaats gehad. Tegen het verleenen van een bijdrage in de kosten van straataanleg bestaat h. i. geen bezwaar. Immers, reeds bij raads besluit -van 15 November 1908 werd aan genomen, dat het billijk mag worden ge acht den bouwondernemers, die met den aanleg van een straat van meer dan 20 M. breedte worden belast, een tegemoet koming in de kosten van straataanleg in uitzicht te stellen. Met betrekking tot den aanleg der O'egst- geesterlaan werd den bouwers bij het aan gehaalde raadsbesluit een tegemoetkoming in dien zin toegezegd, dat hun zouden/ worden gerestitueerd de kosten der ver harding en boombeplanting van de 5 M.j waarmede de Oegstgeesterlaan de breedte van 20 M. zou overtreffen. Naar dezen maatstaf zou, waar de kósten van verharding en boombeplanting hier worden geraamd op f 2 per M2, de lengte van de aan te leggen straat 175 M. 'en de breedte 30 M. bedraagt, de bijdrage moe ten worden vastgesteld op (3020 X 175 X f2 f3500. Intusschen komt het B. en Ws. voor, dat het geen aanbeveling verdient een bijdrage zonder meer in uitzicht te stellen. De aan te leggen straat beoosten den Zoeterwoudschen weg toch maakt deel uit van de 30 k 40 M. breede ceintuur baan, die volgens 't uitbreidingsplan op 't Raamland aan den Hoogen Rijndijk begint en vervolgens rondom het Zuid-Oosten der stad loopende, op het voormalige Buiten rust bij den Trekvliet eindigt. Het belang der gemeente eischt dus, de Commissie van Fabricage zegt het volgens B. en Ws. terecht, dat het mogelijke ge daan worde om te verhoeden, dat de ont worpen boulevard, den motieven die bij het vaststellen van het uitbreidingsplan hebben gegolden t en spijt, als hoofdver keersweg wordt verknoeid. Waarborgen dienen te worden verkregen voor het tot stand komen van een fraaien verkeers weg naar de oorspronkelijke bedoelingen van de plannen tot stadsuitbreiding. Te dien einde zullen dan ook aan de toekenning der bijdrage eenige voorwaar den moeten worden verbonden, die door de Commissie van Fabricage ongeveer als volgt worden geformuleerd en waarmede B. en Ws. zich volkomen kunnen vereeni gen: 1. Langs de geheele zuidzijde van de aan te leggen straat, van den hoek bij den Zoeterwoudschen weg af, zal niet anders mogen worden gebouwd, dan op een af stand van 5 M. bezuiden de grenslijn van den weg, welke ruimte moet bestemd worden voor den aanleg van voortuintjes. 2. De langs beide zijden van de straat t'e bouwen perceelen moeten oen mini mum-bebouwde oppervlakte hebben van 70 M2. en een jaarlijksche minimum-huur waarde van f350 voor een enkele woning en van f250 voor eene boven- of bene denwoning, terwijl geene gefbouwen of in richtingen, waarvoor krachtens de Hin derwet vergunning moet worden aange vraagd, langs de straat mogen worden ge bouwd. 3. De ontworpen straat moet volgens het van gemeentewege ontworpen dwarspro fiel, aangegeven op de bij het te nemen raadsbesluit behoorende teekening, Wor den aangelegd, terwijl de uitvoering ver der moet plaats hebben volgens nader door B. en Ws. té geven voorschriften. Tot toelichting van de eerste voorwaar de merkt de commissie op, dat het aan leggen van voortuintjes alleen aan de zuid zijde is yoorgeschreven, omdat aan de noordzijde de bouwblokken te ondiep zijn, om daar het openlaten van grond voor voortuintjes te kunnen feischen. De tweede voorwaarde is om de volgen de redenen gesteld. Bij arbeiderswoningen is in den regel slechts een oppervlakte van 40 k 50 M3., op zijn hoogst van 58 M2. bebouwd, zoodat met een minimum van 7.0 M3. eenerzijds voldoende gewaakt wordt tegen den bouw van arbeiderswo ningen aan den boulevard, maar ander zijds toch ook geen onredelijke eisch wordt gesteld. Door de gestelde huurwaarde wordt naar het oordeel der commissie het bouwen noch belet noch belemmerd, aan gezien zich juist aan huizen van die huur waarde hier ter stede behoefte doet ge voelen, terwijl door Oen verbod, om in richtingen, die onder de Hinderwet val- len^ langs de straat te bouwen, wordt ge waakt tegen den bouw van fabrieken en hinderlijke inrichtingen, die langs den aan te leggen boulevard niet thuis behooren. Worden echter deze voorwaarden aan de toe te kennen bijdrage verbonden, dan behoeft het zeer zeker geen verwondering te baren, dat niet met eene bijdrage van f3500 voor de kosten van verharding en boombeplanting over 10 M- kan worden volstaan. Stelt .men tóch aan de bouwers eischen; die niet op de wet af 'eene gé-' meentelijke verordening berusten, dan is het duidelijk, dat men hun een dusdanige tegemoetkoming in uitzicht moet stellen,? dat zij daardoor bereid zijn aan de wen-» schen der gemeente te voldoen. Anders toch loopt de gemeente het gevaar, dat de bouwondernemers hun bouwterrein op de voor hen voordeeligste wijze in exploi tatie brengen, zonder daarbij op de be- langen der gemeente te letten. De Commissie van Fabricage wil daar om, waar, zooals wij zagen, zoo groote belangen voor <Je gemeente op het spel staan, de bijdrage piet beperken tot de kosten van verharding en boombeplanting over een breedte van 10 M., doch ver goeding van de totale kosten van straat aanleg over 10 M. in uitzicht stellen. De grootte der toe te kennen bijdrage zou dan stijgen tot f 6000. Aangezien B. en Ws. zich hiermede vol komen konden vereenigen, trad de Wet houder van Fabricage met de adressan ten in nader overleg. Deze verklaarden; zich toen bereid met een bijdrage van' f 6500 in de kosten van den aanleg den door hen te maken 30 M. breede straat onder de dezerzijds aangegeven voorwaar den genoegen te nemen. Tevens .werd over eengekomen, dat de strook gronds van 5 M,. die ook naast het aan den Zoeter-/ woudschen weg te bouwen huis aan hef begin van de nieuw aan te leggen straat (zuidzijde) moet worden opengelaten, koste-» loos aan de gemeente in eigendom zal worden overgedragen en van gemeente-/ wege tot een plantsoentje ingericht. Ein delijk bleken adressanten genegen een; bedrag van f 1350 in de gemeentekas te storten, de sloot beoosten den Zoeterwoud schen weg te dempen en de hun toebe^ hoorende 'helft der sloot na de demping met de aangrenzende te bestraten perceels gedeelten kosteloos in eigendom en onn derhoud aan de gemeente over te dragen,' indien de bestrating van gemeentewege plaats vond. Deze voorwaarden komen dus vrijwel overeen met de bovenvermelde en ont moeten daarom bij B. en Ws. geen be denking. Te groote offers worden, zooafs door de Commissie van Fabricage in haar rap port opmerkt, door een dergelijk stelsel van subsidieering in de kosten van straat aanleg van de gemeentekas niet gevor derd. Weliswaar zal volgens berekening van den Directeur der Gemeentewerken toepassing van het thans voorgestelde stel sel van subsidieering voor al de op heti uitbreidingsplan voorkomende breeders/ wégen dan 20 M., waaronder de groots pleinen uit den aard der zaak niet begre-i pen zijn, een meerdere uitgave van f25.000 medebrengen, dan bij toepassing van het ten opzichte der Oegstgeesterlaan aange nomen stelsel het geval zou zijn, doch men vergete daarbij niet, dat die breede straten misschien eerst over 50 of meei* jaren tot stand gekomen zullen zijn, zoo dat bij aanneming van het nieuwe stelsel elk dienstjaar gemiddeld slechts met een. hoogere uitgave van f 500 zal worden be zwaard, welke uitgave toch zeer zeker wel voldoende compensatie vindt in de daar door te verkrijgen zoovel fraaiere stads uitbreiding. Uitbreiding waterleiding öegstgeest. Nu in bijna alle wegen der gemeente Oegstgeest het buizennet der Leidsche wa terleiding, reeds gelegd is, is er volgens B. en Ws geen reden om ook den Morsch- weg niet van water te voorzien, en zulks te minder, waar het aantal aangeslotenen; ,aan dien weg niet talrijk zal zijn en dus voor noemenswaarde vermindering' van JmjU voor Leiden, beschikbare water geen vr-aa?

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5