15858 Dinsdag 31 uctober. A°. 1911. <§eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Offïeieele Kennisgeving. Leidsehe Sehouwburg. IDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES - Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters aaai plaatsruimte. Kleine advertentiëü van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents. - Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PIUJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijo 0 1.30. Franco per post 1*65. I1INUUKWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma HASSEL- MAN en PANDER om vergunning tot uit breiding van de meubelfabriek in het per ceel Sectie K No. 1093 (nieuw No. 2024) door bij trekking van een achter de machine zaal geplaatste werkplaats en van heb naast de inrichting geleden perceel Sectie K. No. 1405; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat? genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag 14 November aanst. des voormiddags te elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tezen dit verzoek in te brengen,- terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde bun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 October 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Uitgevers-Vennootschap „Futura" en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een boek- en courantdrukkerij in het per ceel Steenstraat No. 39, Sectie B. No. 2621. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 October 1911. Leiden, 33 QctoSset*. Het is ons aangenaam te vernemen, dat de Leidsche Maatschappij van Weldadig heid ter voorkoming van verval tot armoede tijdens de rondzending van haar jaarver slag reeds verblijd is met eenige extra giften, n.l. een van f 600, een van f 100 en twee van f 10. Moge dit goede voorbeeld navolging vin den en de Mij. aldus in staat gesteld wor den aan de grootere eischen voor den a. s. winter te voldoen. Morgen, 1 November, hoopt onze stad genoot notaris L. J. C. A. Gordon den da te herdenken dat hij vóór 25 jaar zijn func tie aanvaardde. Het bestuur van den Leid'sohcn C'br. Besturenbond, zond heden aan verschillen de patroons de volgende circulaire: „Naar aanleiding van de steed's meerdere stijging der levensmiddelen, hebben de besturen der verschillende Chr. werklieden en plaatselijke vakvereeftigingen op haar gehouden vergadering van den Leidechen Chr. Besturenbond van 27 October 1.1. be sloten, ora aan UEd. het beleefd, doch drin gend verzoek te doen om ^nigo verhoogin— of toeslag op het loon te verzoeken. ,.Waar in den laatstën tijd d'e hoogstnood zakelijke levensbehoeften met-minstens 10% zijn gestegen, daar valt het niet te ontkennen, dat de werklieden tot allerlei middelen hun toevlucht moeten nemen, dat zij' zich genoodzaakt zien om door aankoop van minder goede kwaliteit van levens middelen in hun onderhoud te voorzien, dat voor hén een tijd is aangebroken dat. zij vele zaken moeten ontberen, zooals groenten en andere artikelen, welke voor hen thans weelde-artikelen zijn geworden. Waar dan ook over het geheele land po gingen in het werk worden gesteld om de humaniteit der patroons op te wekken en ook te dezer plaatse reeds verschillende patroons hun daadwerkelijken steun hebben verleend, daar zijn wij aangemoedigd om ook aan UEd. het verzoek te richten om hetzij door verhooging van loon, hetzij door een bijslag op 't loon of door anderen steun in natura aan ons vriendelijk, doch drin gend verzoek gehoor te willen verleenen." Bij het bestuur van den Leidschen Chr. Besturenbond, dat een gunstig antwoord verwacht zijn aangesloten: Chr. Bak kersgezellen, Chr. Typografen, Chr. Bouwvakarbeiders, Chr. Metaalarbeiders, Chr. Nat. Werkmansbond en C'hr. Werkl. Verbond „Patrimonium". De 1ste luit.-adj. N. J. S ngcD, van het 2de reg. veld-art., is overgeplaatst van Leiden naar 's-Gravenhage' en de ma joor J. W. Verff, van het idle reg. veld- art. te Bergen-op-Zoom, wordt overge plaatst bij liet 2de reg. veld-art. te Leiden. Op de twintigste lijst van de drie-en- dertigste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel komen onder de nagiften o. a. voor: Hazerswoude aan den Rijndijk met f 1.75 en Hazerswoude Dorp met f 17.75. Zondagmorgen woonde het vorstelijk echtpaar met gevolg en een zestigtal ge- noodigden de godsdienstoefening bij in de Hofkapel, ten paleize Het Loo. Voorgan ger was dr. J. G. Knottnerus, emer.-pred te Heerde. De Prins-Hendrik-kazerne te Nijme gen, de nieuwe kazerne der koloniale re serve, waarin reeds eenige dagen de ver- sohillende bureau's gevestigd waren, is gis termiddag door de manschappen betrok ken. De lste-luit. der infanterie W. J. M. Linden is met ingang van 1 November overgeplaatst van Gouda naar Delft. Met ingang van 1 December is de 2e- luit. van het 4e reg. inf. J. \V. F. Bak huis overgeplaatst van Gouda naar Leiden en bestemd voor speciale diensten bij den staf van het regiment. Prins Hendrik arriveerde Zondagmid dag te halfvier uit Apeldoorn aan het Cen traalstation te Amsterdam, waar Z. K. H. werd opgewacht door den heer J. T. Cre- mer, oud-minister van Koloniën en presi dent van de Ncd. Handelmaatschappij. Per auto werd naar het landgoed „Duin en Kruidberg" te Santpoort gereden, waar Prins Hendrik ook gisteren de gast van den heer Cremer was en waar een groote jacht partij gehouden werd. Heden zou- de Prins F. baron van Tuyl van Serooskerken, te Velserbeetc, een be zoek brengen. De heer L. M. van Noppen Jr. is giste ren naar Indië vertrokken om zich te Tjiandjioer als zendeling te vestigen. In de Nieuwe Kerk te Scheveningen, waar zijn vader ds. Van Noppen den dienst leidde, heeft hij Zondag van de gemeente afscheid genomen. Nadat de gemeente hem Psalm 121 4 had toegezongen sloot ds. Wartena de bijeenkomst. Aangenomen is het beroep naar de Baptisten Gemeente te Groningen door ds. W. C. Mense te Stadskanaal, die voor het beroep te Pekela heeft bedankt. De gewone audiënties van de ministers van marine en van waterstaat zullen op Vrijdag 3 November niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. De heer A. Lan gereis, van Hoofddorp, heeft het direc teurschap aanvaard van de zangvereeniging Ge-zang verhoogt het Leven", te Nieuw- Vennep. Ten gevolge van de groote oppervlak te, in onzen polder met bieten beteeld, -de ruime opbrengst en de schaarsohte aan schepen, schiet de bietencampagne in ver houding tot haar omvang te weinig op. Men vermoedt dan ook, dat het wel half Decem ber kan worden eer ze ten einde is Vooral schijnt ook de vertraging door het schutten, bij Aalsmeer van grooten invloed te zijn. Voor een transport als tegenwoordig plaat^ heeft, gaat het schutten te langzaam. HILLEGOM. Gekozen is als kerkvoogd der Ned.-Herv. Gem., in plaats van wijlen den heer J. van Waveren Pzn., de heer A. J. Degens. LEIDERDORP.. Gedurende de laatste twee maanden heeft binnen ci'eze gemeente geen enkel sterfgeval plaats gehad. LISSE. De gemeentewerklieden zullen voortaan, als het weder dit vereischt, zich kunnen hullen in een oliejas en zich dekken met een zuidwester. De gemeente verstrekt hun deze tot hun groot genoegen. VOORHOUT. Met een opwekkend woord van den heer Volkersz, directeur der Tuin bouwschool, werd gisteravond d Tuinbouw, wintercursus geopend, die vijftien leerlin gen telt. VOORSCHOTEN. Door een aantal inge zetenen was een verzoek gericht aan de directie der Mij. tot Expl. van Tramwegen, om cle tram van 10.50 's avonds uit Leiden te mogen behouden. Door de directie is hierop geantwoord, dat, afgezien nog van de mogelijkheid eener dergelijke regeling, dit verzoek te laat was ingekomen, om nog bij het vaststellen van de winterdienstre- geling in aanmerking genomen te worden. Gisteren werd op de fariek cler firma Van Kempen het veertigjarig jubileum van den heer J. Prins herdacht. Per rijtuig van zijn woning afgehaald werd de jubilaris, onder de vroolijke muziek van „Benvenuto" de groote zaal binnengeleid. Hier begroett hem in een zeer hartelijke toespraak zijn onmiddellijke chef, de jheer Van der Gies- sen, die daarbij tevens gelegenheid vond den heer Prins, namens het geheele perso neel, eenige prachtige meubelstukken aan te bieden. Getroffen, dankte de heer Prins voor al dit hulde betoon, waarna hij werd geleid naar de kamer van zijn patroon, die, uiting gevende aan zijn groote waardee- -iqnt nap uua nopoqniu'ez^aa!n ap jooa Suii laris, hem een prachtig gouden horloge met massieven ketting aanbood. Op een ge- zelligen rondgang door de fabriek had daarna de heer Prins nog menige felicitatie in ontvangst te nemen, evenals later op den dag, in den kring van zijn huisgenoo- ten. Rolterdamsch Tooneelg ezel schap. ,,Z 1*E LERA ADSELE N." Zieleraadselen de vertaalster heeft een goeden titel wet-GTn te vinden, voor dien veel vager Duitschen': „Das wei te Land". Er is reeds zooveel vaags in deze tragi komedie, dat de titel van raadselen ons al thans op eenigszins vasten, zij het raadsel- aehtigen bodem, plaatst. Zieleraadselen zouden wij dus hebben moe ten meeleven, indien stuk en spel, hun in werking op ons zouden hebben gehad. Doch meer dan een indruk van deze zieloraad- selen, hebben wij een' indruk gekregen van onsamenhangendheid. "We hebben ergens gelezen, dat dit stuk, in Weenen opgevoerd, daar getroffen heeft om de typeexing; dat de mcnschen in deze rollen, werkelijke typen-zijn, daar in Wee nen wèl bekend. Vrij gewaagd lijkt ons dezo bewering^ De Genia-figuur een waar lijk bestaande? een zeer mogelijke? liet lijkt ons verkeerd dat de directeur van liet Rottexdamsch gezelschap deze rol aam de zoo uitnemend intelligente mevrouw Tar- taud lieeft uitgedeeld. Het vermogen, een gansch andere persoonlijkheid voor te stol len, heeft 'zijn greqzen. En deze Geniar figuur, haar gaan tran trouw tot ontrouw in 't huwelijk, to midden van aller vaagste levensbegrïppen, moet, dunkt ons, als een zeer domme, of als een zeer kinderlijke be grepen. worden. Een mengsel van onwetend- lieid en kinderlijkheid wellicht als do Nora- figuuT. Het niet weg te grimeeren intelli gente uiterlijk van mevrouw Tartaud, is voor deze rol minder geschikt. Wel is waair heb ben we de actrice te prijzen in het be grip van de rol, zooals zij die gaf. Van indolente vrouw, waarin de conventioneel^ begrippen van huwelijkstrouw rustig als groote onomstootelijke waarheid berusten,' zien wij haar anders worden: nerveuzer, ge voeliger, meer begrijpend en zelf een moraal oprichtend. De droeve moraal wel is waar van cynisme. Inderdaad, als een dezer kin derlijke naturen, die zoo gemakkelijk, een voudig, consequenties kunnen maken uit het groote, raadselachtige leven, komt ons do Gen ia-vrouw het dichtst nabij. Een tweede zieleraadselFriodrich Hof reiter, de echtgenoot van Genia, kan trots noch voldoening voelen, wanneer hem blijkt, det Genia's trouw een jongen man den dood heeft ingedreven. Hij voelt voor haar deugd, als voor iets „griezeligs", ('t woord wordt door hem genoemd). Wanneer Gcnia's trouw geheel en al verdwenen is, vóelt do echt genoot iets van innerlijke' bevrijding. Er is iets mensohelijks gekomen in zijn. vrouw, vindt hij. Raadselachtig is het dan weer,' dat dan tccli hij den jongen vriend van Genia, in duel doodt. Zouden wij voor dit feit nog een psycho logische oplossing kunnen voelen, moeilijk is alweer te verstaan hoe dc zeer coquette Erna, al haar coquetterio wegwerpt en alle belangen vergetend, Hof rei ter volgen wil naar 't buitenland, naar Amerika, waarheen hij ook vluchten wil na zijn duel. Is dan niet het laatste zieleraadsel, dat Hofreiter, de man van wien wij gehoord hebben: fabrieken bouwen, landen veroveren, kunstwerken maken, millionnair worden, dat zijn de levens bijzaken de hoofdzaak is de vrouw", dat deze man, na zijn duel, dc vroeger vurig begeerde liefde van Erna, niet meer wil en hij haar smeekbede, hem te mogen volgen, koelbloedig weigeren kan Ten slotte, wanneer we dit tooneel gehad hebben, komt het kind van Hofreiter en Genia, thuis in de ouderlijke woning. We zien dit kind niet, we liooren liem alleen vader en moeder roepen, in blijden welkomst groet en we kunnen ons opnieuw in een nieuw vaag 'probleem begeven, hoe deze ouders, beiden zeer schuldig, beiden inner lijk zeer veranderd, thans tegenover hun kind zullen staan. We zijn den Schouwburg uitgegaan, vol verwarde indrukken, tegenstrijdigheden van gevoelens: met veel raadselachtigs. Dcch en dit raakt voor een deel dc vertolking met veel tc vèèl onsamen hangends in den geest. Het gewoonlijk zoo voortreffelijk spel gevend Rottcrdamsóh Ge zelschap, heeft dit gansche stel ongewone rollen meer en inniger zich in te leven, zich in te denken vooral. Van do vaak gesmade psychologie in dc literatuur is dit stuk vol. Het is zoo geheel en al litera tuur, dat het aanhoudend getennis toch tel kens dwaas te midden van het geredeneer, te midden van de gevoelens invalt. Het is in onze gedachten gebleven als een stuk, met a cel Waardevols, doch dat dieper be grepen dient. Enka over: W[j Gliristenen eo het recht. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Bond van Christen-socialisten in de groote Stadszaal een openbare vergadering, waarin mej. Van der Vlies (Enka) 'met bovenstaand onderwerp optrad. Dc vergadering, die voor drie kwart de zaal vulde, werd geleid door den lieer H. J. Nieman, uit Den Ilaag, die er aan herinnerde, dat deze jonge afd. eigenlijk ds. Rudolph tot peet had. Deze meende dat hij juffr. .Van der V. en met haar de geheele partij, met een hand-omdraai aan den dijk zou zetten. Toen dit deerlijk mislukte en hij van een „lcoue kermis" thuis kwam, spoorde hij aan tot vervolging. In Leiden zijn geen leden van zijn Kerk open lijk toogetreden, dóch in andere gemeenten, bijv. Noordwijk, sluit men voor de loden de deur tot het Avondmaal. Gelukkig hou den de vervolgden stand cn spr. hoopte, dat juist door die vervolging, steeds nicuwo krachten zullen toevloeien. Eindelijk deelde do voorzitter nog mede, dat op verzoek van dc afd. Leiden van den Metaalbewcrkcrsbond voor dc stakende en uitgesloten visscherslieden te IJmuiden, zal worden gecollecteerd, echter onder dien' verstande, dat van de te houden collecte dc helft zal bestemd zijn voor dit doel en dc helft voot de afd.-kas, die, vooral dooi' de groote kosten van deze vergadering, ook geld noodig heeft. Enka begon daarna met op te merken, dat het plicht van de Christenen in de allereerste pl-aabs is, het Tcolit in de maat schappij te bevorderen en het onrecht te fnuiken. Maar dan m.oet men ook weten wat recht en onrecht is. Langs de platgetreden wegen der Christenheid, vindt men het ant woord niet. Men moet heen over den berg der werkelijkheid. Die borg werd door spr. met haar gehoor beklommen en nu zag men dc aarde in al haar volheid en werd ge stemd om God to danken voor al dien over vloed. Maar als men dan voorts zag, die ongelijke verdceling: rijkdom van enkelen, armoede van de massa cn hoe daardoor de mensch en wereld is v e nu a ter i al i sec r ddan vraagt menhecrscht daar recht De Christenen hebben daarvoor eon schrij nende verklaring in bet Psalmwoord: dat do kinderen der rechtvaardigen niet van God worden verlaten, alsof al die daar werken cn zwoegen om een bestaan en het niet hebben, door eigen schuld lijden. Spr. noemde dit met Gods Woord dc armen be lasteren cn bclakken. Als de Christenen nog besef hebben van recht en onrecht, dan moeten ze staande op den berg der werkelijkheid een schreeuw naar recht u its tooien. Wat is recht vraagt s pr. weder. En het simpele antwoord luidt: ..Ieder het zijne geven", waarbij zij niet alleen aan dc stof felijke dingen wil denken. Gods bevel tot do menschheid luidde: in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten, doch in onze maatschappij hebben de slim men en oneerlijken do beste plaats, dc massa ontvangt in ruil voor haar arbeid niet het eerlijk deel. Zij vergeleek onze maat schappij bij een bewaarschool, waar de kin dertjes, grondstof en gereedschap uit de han den van do juffrouw ontvangen en na een morgen gewerkt te hebben, het weer aan do juffrouw teruggeven, die het zorgvuldig in de kast wegbergt. Maar de groote be waarschool-kinderen ontvangen toch loon, roept men 'haar toe. Ja, antwoordt zij, maar juist zooveel dat zij kunnen leven om voor de bezitters tc kunnen blijven produceercn. Dat loon moet dienen om hen in 't leven te houden. Nu wil het socialisme dc maat schappij van onrecht cn uitbuiting veran deren in een samenleving van recht, door de. productie-middelen aan do maatschappij in haar geheel terug te. geven en liet pri vaat bezit op te heffen. In de middeleeuwen, in den tijd van het gilde-wezen, toen de meester werkte met zijn gezellen, was er ook uitbuiting, dcch slechts van tijdelijken aard, want dc ge zel van lieden was morgen meester. Maar thans zijn duizenden cn nog eens duizenden ten prooi aan levenslange uitbuiting en liet "gevolg is, dat de Mammom op den troon zit, diezelfde Mammom waartegen Christus reeds waarschuwde. De hodendaagsche Chris tenen zitten er mee in de war, zij weten niet hoo ze zich er uit zullen redden. Zoo deed ds. Slotemaker de Bruine, spr. op schrikken met dc verklaring, dat de Chris telijke Zedenwet, niet op de maatschappij van toeiiassing is. Zoo kon de burgemeester van Rotterdam, dio door de Christenen hoog wordt geprezen als een man, die het gezag hoog houdt, op het Congres van Openbare Hygiène zulke schrijnend v/reede woorden zeggen, enz. En wat spr. cn wie hij haa.r beboeren zoo innig droef stemt, is dat de officieele Chris tenheid zich met dit onrecht heeft verzoend en in Nederland zelfs wettig sanctipnnecrt. Hoe kon anders minister Heemskerk er toe komen den duizenden, die in Den Haag recht kwamen vragen, te weigeren niet om hen te verhoeren, maar zelfs om hen tc hoerenwat hem tot een onuitwischbare blaam zal zijn. Met een krachtige opwekking tot. de Chris tenen onder do arbeiders in de eerste plaats om zich bij de Christen-socialisten aan té sluiten, besloot spr. haar met warmte uit gesproken en aan het einde luid toegejuichto red e. Aan het debat werd door twee personen Akkerman, vrije socialist, en Van Beek, anti revolutionair, deelgenomen. Do eerste legde van zijn ongeloof getuige nis af, waartegenover spr. met fierheid ha-ar geloof, dat zij in haar ziel had ervaren, stelde; de ander wilde o.a. weten of cle Schrift het privaat bezit veroordeelde. Do spr. deed uitkomen dut dc Schrift daarvan geen voorschriften gaf, gelukkig/ en dat zeker privaat bezit niet onder alle omstan digheden is te veroordeclen. Maar zeker was bij dc tegenwoordige productiewijze deze vorm van bezit te vercordcelen. De voorzitter sloot daarna de vergadering met mededeeling dat er dezen winter cursusvergaderingen zullen worden gehouden, tot do deelneming waaraan hij opwekte. Bazaar voor liet Siippleticlomis „Mriioolhnlp.'1 Wederom is de gelegenheid hier ter ste de geopend om een bazaar te bezoeken, een heel grooten, met een reuzenvoorraad van allerlei, dat togen billijken prijs wordt verkocht, en waar men ook gebruik kan maken van een electrische-visschenj-gele- genheid, een grabbelton, een~vischton, een sjoelbak en een weegschaal. Waar eiken avond tot en met den van Vrijdag de bazaar is ook 's morgens en ''s middags ge opend na betaling van een zeer geringen toegangsprijs kan genoten worden van mu ziek en zang: Dinsdag een kamermuziek- ensemble en sopraan-zang van mej. W., Korswagen; Woensdag van een Bloemen- cantate en een dubbel zangkwartet, nadat 's middags mej. Korswagen weer heeft ge zongen; Donderdag van do Chr. Zang school van den heer M. van Wijk en de Gercf. zangvereeniging ,,De Harpe Da vids"; Vrijdag, vóór de sluiting door ds, H. J. Kouwenhoven, van de Chr. Harmonie- vereeniging Polyhymnia", dir. de heer A. Teljeur Jr. Tevens kan er geraden' worden naar den Bijbclschen vrouwennaam van een fraaie pop- Deze bazaar wordt gehouden in het ge bouw van de Chr. jongelingsvereeniging ,,Pred 12 la" in de Janvossensteeg Het vinden wordt daar gemakkelijk gemaakt door de uitgestoken vlag en door een des avonds verlichte buitengewone aanwij zing. Gisteravond om acht uren werd hij offi cieel geopend door ds. R. J. W. Rudolph, die verzocht aan te heffen Psalm 103 1 en las 1 Kor. 13. Vervolgens wees spr. er op hoe de Chr. liefde allerlei verzint om een voortreffelijk doel te bereiken; hier: het zich meer en meer ontwikkelend Geref. Onderwijs in steeds breeder kring dienstbaar te maken aan kinderen uit den arbeidersstand. In 't bijzonder stond spr. stil bij het Supple tiefonds der Geref. Schoolvereeniging, al hier, hetwelk beoogt bedoelde kinderen, wier ouder3 daartoe in 't geheel niet of slechts gedeeltelijk financieel in staat zijn, toch van het onderwijs op de scholen aan IleercnsiDgel en Hooigracht te doen genie ten; kinderen van ouders van alle kerkge nootschappen, mits het de bedoeling slecht3 zij, te erlangen onderwijs, dat gegeven wordt op Geref. grondslag. Het Fonds heeft dus geld noodig, en orn zijn middelen te versterken zetten zich eenige dames en heeren aan 't weik om een flinken bazaar tot stand te brengen. Op vriendelijk schrijven en verzoek zonden tal van firma's artikelen. En door veler samenwerking, welken velen voor voorbe reiding en voortzetting dank werd gebracht, werd den bazaar een Oostersch aanzien ge geven. Door ds. Rudolph en door den heer P Spaa, voorzitter van het bazaar-cbmité, die aan ds. R. hulde en dank bracht voor diens bemoeiingen in deze, voor het weg wijzen, hoorden wij, behalve de dames-ver koopsters in 't algemeen, in 't bijzonder als helpers noemen: de heeren Spruitenburg eu Van Dalen, timmerlieden; Gaspari, decora teur; Buurman, bloemist; Laman, eleetri- cien; Cockuyt, voor een vleugel; Van Kat wijk, voor een orgel; Pander voor het theehuis; W. Bink, als vertegenwoordiger van Van Nelle, voor 60 pond koffie en thee; W. Bink (H. Rijndijk) voor de fruit- tafel; De Kort, melkboer, voor geslagen room (telkens versch)Van der Stok, voor vaat- en glaswerkLigtvoet (De Vries en Stevens) voor de electrische vïsscherijdr. Veldkuyzen, voor de weegschaal. Ds. Rudolph ging toen voor in gebed, na den bazaar te hebben genoemd een schitte rende expositie, dio beschaamd maakt voor al den genoten zegen, dien de Heere aan vankelijk reeds gaf, Wien daarvoor toekomt 'lof en prijs. Toen begon de verkoop, het offeren op andere wijze, het gebruik van thee, cacao, limonade, enz., in gezelligen kring, werd aangevangen met het programma voor den

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1