De oorlog tusschen Italië en Turkije. pogingen aan te wenden ter verkrijging van een Chr. H. B. S. Deze zou niet alleen onze gemeente, maar ook de omliggende dorpen ten goede komen. ,,Voor de jongelingen uit Christelijken huize, die niet voor onderwijzer worden op geleid en voor wie tiet M. U. L. O. niet vol doende is, zou de oprichting daarvan zeker de vervulling van een lang gekoesterden wensch zijn. „We twijfelen niet, of ze. zal, goed aan gepakt, blijken voldoende levensvatbaar heid te bezitten." "Iet het oog op dun toestand, waarin de Wagenbrvg te. 's-Graveniba-ge verkeert, zullen da-araan eerlang ingrijpende herstd- en moeten worden uitgevoerd. Waar die b ug zoowel voor het verkeer te land als voor het verkeer te water l°-varen op levert, schijnt het geraden, van die her stellingen af te zien en in st e daarvan de genoemde brug te vervangen door een nieuwe vaste brug daar ter plar waar mede genoemde bezwaren opgeheven zullen kunnen worden. Voor 'het verkrijgen van een voldoend ruimen toegang van de zijde v_n het Huy- gensplein tot die nieuwe brug, zou zeer ge- wensoht zijn, den Stationsweg te verbree- den ter plaatse, waar thans enkele huizen staan, die vermoedelijk zullen worden af breken, om aldaar andere huizen te bou wen. B. en Ws. hebben daarom den gemeen teraad "voorgesteld op een gedeelte van den grond, waarop die huizen staan, een bouw- Verbod te leggen Te zijner tijd zal getracht moeten worden dat gedeelte voor gemeente in eigendom te verkrijgen. B. en Ws. der gemeente Gouda hebben aan den Raad voorgesteld a^n alle gemeen- t werklieden, die een loon verdienen bene den f 12.50 per week, een bijslag op het loon te geven van p.m. f 1. per week ge durende drie maanden; waar echter B. en Ws. het beter oordeelen, met het oog op het ter gelegener tijd voordeelig inkco- pen van het een of ander artikel, een be drag in eens uit te keeren, stellen zij voor, dat bedrag op f 15 te bepale De negen en vijftigste jaarvergadering van de „Vereeniging tot bevordering der Zendingzaak" zaj gehoudi worv op 6 November a.s. in de Groote Kerk der Ned.- Herv. Gemeonte te Rotterdam. Al s sprekers zullen optreden de heeren ds. M. J. Punselie,. predikant te Leiden, en cl**. Johs. Rauws, direc' r-secrctaris van het Nederlandsch Zende ^genoot schap. Volgens bij de HollandAmerika-Lijn ontvangen telegram, is het stoom so1 ip .,Slo- terdijk" gisteren behouden te Southhamp ton binnengesleept. Te Rozcndaal is vrij plotseling over leden d heer C. J. Verhey en, lid van de Prov. Staten, ridder in de orde van Oranje- Nassau en oud-secretaris der gemeente. De overledene bereikte den leeftijd van 65 ja ren. De burgemeester van Den Haag heeft de beschikking gekregen over het door wij len mr. P. L. F. Blussé bewoonde huis aan de Koningskade. De heer Van Karnebeek hoopt zijn nieuwe woning in Februari te kunntn betrekken. Hr. Ms. torpedobcotjagers „Wolf" en „Fret," onder bevel van den luit. ter zee lste kl. A. J. Breda Kleynenberg, zijn 26 dezer te Sabang aangekomen. Het kanon van het admiraalschip van Witte Corneliszoon de With, dat tot nu toe op de torpedo-werf te Brielle stond, is gis teren door torpedisten, onder bevel van den lste luit. J. A. Mussert, naar het stadhuis overgebracht, waar het in de vestibule werd geplaatst. De Raad van Middelburg heeft het voorstel van B. en Ws., om den prijs van het muntgas te verlagen tot ct., aange nomen met 8 tegen 6 stemmen. De installatie van jhr. mr. L. A. van Schuylenburch' als burgemeester der ge meente Bennebroek is vastgesteld op Don derdag, 2 November a. s. De nieuwe titularis zal met den trein van 1.24 te Vogelenzang-Bennebroek aankomen. Aan dat station zal de feestcommisie hem ontvangen en onder geleide van een eere- wacht te paard naar het Raadhuis brengen, alwaar te 1.45 de installatie zal plaats grij pen in een zitting van den Raad. Daarna houdt de burgemeester in de benedenzaal receptie, en vervolgens begint om 3 uren een rijtoer door de geheele gemeente, waaraan verbonden is een bezoek aan de scholen, 's Avonds zal op den huize „Bij weg", waar de burgemeester met zijn fami lie dien dag vertoeft, aan het nieuwe hoofd der gemeente, met een lichtstoet hulde door de gansche burgerij worden gebracht. HAARLEMMERMEER Door L., te Hoofddorp, werd dezer dagen 10 H.A. bouw land verkocht, ten behoeve vaji de bloem bollencultuur, voot den kolossalen prijs van f 21,000. Enkele jaren geleden had deze het land gekocht voor f7000 minder. Een goede winst dus in korten tijd! Tofc hoogheemraad van den IIaaxlemraer- meerpolder is benoemd de heer G. A. A. Knaap, alhier. Voordracht voor onderwijzer aan de openb. school te Hoofddorp: A. de Nijs, van Hillegom, tijdelijk onderwijzer aan die school; P. Dinkelman, van Haarlem; J. L. M. de Keyser, van Velsen. Een zestal metselaars, werkzaam aan den houw van het station te Nicuw-VeDnep, legde het werk neer, daar zij verhooging van loon eTschten. Met den aannemer werd onderhandeld. Deze gaf aan den eisch der werklieden toe, door het uurloon te bren gen van 25 cents op 28 cents. Het werk v erd daarna hervat. HILLEGOM. De vergadering van den Raad, belegd tegen hedenmorgen is uitge steld tot nadere aankondiging. KATWIJK-AAN-ZEE. De bomschuit ,.K W. 105" van den heer W. Taat. die eenigen tijd aan het strand gestaan heeft, is thans op liet duin getrokken. Zou dit de eenige bomschuit zijn, welke hier dit jaar overwintert? LEIDERDORP. Aan den heer Goote is, op verzoek, eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de School met den Bijbel. NOORDWIJK. In de auto.garage van ds. S- Verboef f, aan den Offemweg, alhier, is op zeer eigenaardige wijze de bliksem in- j geslagen. Van hui ten is er niets van te zien .Door een kier tusschen deur en dor pel is de bliksem bepaald binnen gekomen, heeft toen een stuk steen uit den muur ge slagen en is wellicht door een gootopening in den grond verdwenen. Dat er kracht ach ter zat, bewijst de omstandigheid, dat stuk ken kalk op grooten afstand weggeslingerd lagen. De machinist bij de H. IJ.-S.-M. Hannsen, alhier, wordt met ingang van 9 November e. k. overgeplaatst naar Olden- zaal. SASSENHEIM. De toestand van onzen burgemeester, die in het Diakonessenhuis te Leiden wordt verpleegd, waar hij is geope reerd, is bevredigend. De vakvereeniging „Een zij ons doel" heeft gisteravond liaar eerste vergadering in dit seizoen gehouden. Aangenomen werden vier nieuwe leden voor de Vereeniging en voor de Ziekenkas- Van de onderafdeeling Land- en Tuin bouw van den R-K. Volksbond was een verzoek ingekomen, om door gezamenlijk op treden loonsverlicoging te verkrijgen. Be sturen beider Vereenigingen hebben verga derd en zijn tot het besluit gekomen, geen loonsverbooging, maar, met het oog op de dure tijden, ©en toeslag op Let loon te ver zoeken. In dien geest was een schrijven ge richt aan patroons. De secretaris der Pa*, troonsvereeniging deelde thans terloops mede, dat liij spoedig werk zou maken van bet ingekomen verzoek. Evenals vorige jaren zullen weer voor ge zamenlijke rekening brandstoffen worden op geslagen, reeds heel wat bestellingen wa ren ingekomen. Op de vraag van een der loden, of bier niet meer een tuinbouwwintercursus kan wor den opgericht, antwoordde de Voorzitter, dat dit voor dezen winter te laat is- "Wanneer men dit evenwel voor een ander jaar wil, moeten de jongelui worden geanimeerd voor dat onderwijs. Was het anders gewoonte, kleine kistjes sigaren te verloten, ditmaal ontving elk der aanwezigen eenige sigaren, zoodat allen dam pend en vergenoegd huiswaarts trokken. - VALKENBURG. Bij de stemming voor drie leden van het kiescollege der Ned- Herv. Kerk werden de beide aftredenden, de heeren J. C. van der Nagel en A. Noten boom, als zoodanig herkozen, terwijl voor de vacature van den beer C. Varkevisser een herstemming moet plaats hebben tus scben de heeren A. Peet M.Hzn. en J. Bol Czn. VOORHOUT. Nu zich het vereisebt ge tal leerlingen beeft aangemeld, zal a.s. Maan dag opnieuw een tuinbouwwintercursus ge opend worden. VOORSCHOTEN. In hotel Deurloo al- bier trad Albert Nagel op voor een niet talrijk, maar zeer aandachtig en niet min der darikbaar publiek. WARMOND. Ingeschreven is voor bet te bouwen landhuis voor den beer Plui- gers, alhier, door: Gebr. Machen, te War mond, voor f 19,100; D. Kuiper en Zn., te Hilversum, f 18,684; W. Snel, aldaar, f 18,311; Gebr. Van Norren, aldaar, f 18,188; L. de Vrijer, te Warmond, f 18,075J. v. d. Voet, te Leiden, f 17,760; B. van Doorn, te Hilversum, f 17,480. Het werk is nog niet gegund. den heer C. den Ouden (Den Haag) als pia nist en den beer R- H. Tb. van Leeuwen (Leiden) organist, die zich hoogst verdien stelijk van de begeleiding kweten. Vooral van laatstgenoemde wa-s de taak den gehee- len avond uitgeÖleid. Op den voorgrond traden ze samen met name in bovenge noemde vier opvolgende solo's. Het kerkgebouw was wel niet geheel (o.a. onder het koor, waar zangesessen en zan gers gezeten waren), maar toch goed be zet. KSeine Stadszaaï. Concert. Mejuffrouw Tocs Hoog bad geen gelukki gen datum voor haar coneert gekozen. Op denzelfden avond was bier een kerkeonoert van de zangvereeniging „Sursum Corda" ook hield de pas opgerichte Dames zangver eeniging haar repetitie, en wTerd in den Schouwburg een tweede opvoering van Ter Hali's revue gegeven, terwijl het ruwe weer overigens niet tot uitgaan aanmoedigde- Het gevolg van al deze omstandigheden was, dat slechts een klein publiek was samengekomen om naar den zang van mejuffrouw Hoog en het oello-spel van den heer Verhey te luiste ren. Beiden werden begeleid dcor den hoer Vcrliey, uit Rotterdam, dit uiterst muzikale en fijn-artistieke accompagnement was alleen reeds den gang naar dit concert waard. Mejuffrouw Hoog gaf bier in 1908 een invitatie-soireesinds dien tijd beeft haar stem aan omvang en aan Ier acht gewonnen; zoodat zij stellig niet heeft stilgezeten, maar door studie een uitnemende technische vaar digheid veroverde. Het prachtige geluid was haasrt te machtig voor de kleine zaal, waar door alles wat hard lclcnk en wij de aller zachtste nuances misten. Ook had. de voor dracht gevoeliger kunnen zijnhet klonk dik wijls wat onbewogen. Het mooist gezongen waren de Italiaansche liederen en hocl inte ressant de liederen van onze Hollandsclie componisten; vooral het Lied van Joh. "VVage- naar, den nieuwen „Toonkunst"-directeur. De lotgevallen van het duivcke en het muizeke met de muzikale omkleeding konden ons geen belangstelling inboezemen. "Wel het cello-spel van den lieer Verhey, een jeugdig cellist, leerling van Morsel, welk cello-spel veel voor de toekomst belooft. De techniek is reeds vergevorderd; de heer Ver hey speelt zuiver met een flinken streek en een goede voordracht, de' toon kan nog wat weeker worden en vooral de houding rus tiger Vader en zoon speelden de Sonate van Strausz, als eert inleiding tot de Sbrausz. feesten van November. Dat de prachtige Steinway-vleugel wat domineerde, kan ge weten worden aan de compositie, waarbij aan de piano zooveel meer is toebedeeld dan aan de cello; het andante was heel mooi van voordracht, en het zoo grillig be werkte laatste deel werd ons duidelijk ont vouwd. Na de pauze speelden beide heeren Ver hey nog een elegie van Fauré en een scherzo van Van Goens, voorafgegaan door Kor Kuiler's cyclus „der erste Ball", een fijn- gecomponeerde reeks liederen, waarvan ieder j lied door zangeres en pianist de juiste be- teekenis kreeg. Wij hadden op het programma gaarne een plaats ingeruimd gezien voor een: voordracht van mejuffrouw Hoog, waar voor hare klankvolle stem en duidelijk uit spraak zoo geknipt zijn. Mejuffrouw Hoog werd vereerd met oen mooi bouquet. Jammer, dat achter in deze kleine zaal een luik hinderlijk klepperde. .Sursnin Corda." Het waren een paar inderdaad stichte lijke uren, welke gisteravond door boven genoemd gemengd koor in de Remonstrant- sche kerk werden aangeboden, niet door het gesproken, maar door het gezongen woord, dat daarom niet minder, maar misschien nog meer tot het harte der aan wezigen sprak, want door de wijze waarop de beide voor dezen avond gekozen werken het zij nu dadelijk gezegd tot uitvoe ring kwamen, moesten de hoorderessen en hoorders onder den indruk er van komen. Bernekeris „Christi Himmelfahrt" en Becker's „Selig aus Gnade'' zijn twee kerk- oratoriums, welke hier nog niet waren uit gevoerd, en men kan de vereeniging met haar directeur, den heer J. Henri Berkel- jon, niet anders dan dankbaar zijn voor de geboden gelegenheid om er kennis mee te maken. Vooral het tweede, door de Duit- sche bladen zeer geroemd, bleek van groote bekoring te zijn. De solisten (onze stadgenooten mej. Coba Riedel, sopraan; mej. Harry van der Harst, alt; de heer Theod. v. d. Ham, Voorburg, tenor, en de heer E. Zoetmulder, Schiedam, bariton) hadden in het bijzonder hier gele genheid hun gaven te doen waardeeren, en ze lieten haar ook niet ongebruikt. Het zou te ver voeren indi we dit hier met verschillende voorbeelden wil len aan- toonen, zoowel uit het eene als i.'t het an dere werk. Toch willen we niet nalaten hier uit Beckers oratorium te wijzen op den tenor-solo „Der Herr hat's be sob lossen", gevolgd door den sopraan-solo en daarop door dien van den bariton, besloten door den alt-solo ,.0 Menschgedenk' an's En- de 1", waan an de eene solo al aangrijpen der Hon dan do andere. De solisten be reikten hier ieder afzonderlijk o. i. hun toppunt, later waardig gevolgd door hun indrukwekkende quartett .,Sei getreu bis in dem Tod", met mooien klank en vol uit drukking voorgedragen. De oren getuigden eveneens van derge lijke studie, èn in het eenvoudige èn in het meer ingewikkelde. Ze vormden een be schaafd klankgehalte, dat daardoor even eens aan de beide werken j.e-cht deed we dervaren. y Dit laatste kan ook gezegd worden van KECLAJiiES, a 40 Cents per regol. 50S9 12 HAARLEMMERSTRAAT '/ode jahvossensteeg Als U by ons koopt een van 1.95, «.45 of f «.95 dan is U ver zekerd dat U bet- beste krugt wat voor die prijzen te leveren is. Steeds nieuwe modellen. Gemeenteraad van AtpEaen. (Vervolg.) Hemgreen eens. Zonder hoofdelijke stem ming wordt nu besloten alleen de boomen aan de Noordzijde der begraafplaats te laten rooien. Voorstel van B. en Ws. tot het planten van boomen op het terrein der asch- en vuilnisplaats in wijk Steekt. Zonder hoofde lijke stemming wordt dit aangenomen. Adres van de vereeniging „Gemeente belang," handelende over het onderhoud der voetpaden in de kom der gemeente, met voorstel van B. en Ws. dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wijziging begrooting dienst 1911. Eenige af- en overschrijvingen worden gedaan, welke zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen. Over reclames hoofdelijke omslag gaat men in geheime zitting. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op de Ambachtsteekenschool- Gekozen wordt de heer A. Oosthoek. Na de rondvraag sluiting. Gemeenteraad van Koordwgk. Verder werden behandeld: Vaststelling der gemeente-begrooting, dieDst 1912. De commissie rapporteert, dat deze begrooting onveranderd kan worden vastgesteld. Artikelsgewijze wordt de be grooting nu behandeld, en, na eenige wij zigingen, in haar geheel vastgesteld. De heer Dros itelt voor, nu de tweede watertoren zijn voltooiing nabij is, het con tract met Bodegraven over de levering van drinkwater in de Vinkebuui t, te verbreken. De heer Los is van oordeel, daarmede nog te wachten, totdat gebleken is, dat door dien toren voldoend water in de Vinkebuurt wordt verstrekt. Hiermede is de heer Dros het eens, zoodat hij zijn voorstel, tot gele gener tijd intrekt. De heer Sprey twijfelt er niet aan of door den tweeden watertoren zal in de Vinkehuurb voldoende water ko men. Nu wordt voorgesteld het contract met Bodegraven te verbreken, wanneer het Dag. Best. dit goed oordeelt. Met algemee- ne stemmen wordt dit voorstel aangeno men. Voorstel van B. en Ws. tot het doen rooien van de boomen, staande langs de algemeene begraafplaats. Het voorstel van het Dag Best is, de boomen langs de Noorder-, Zinder- en Westerzijde der be graafplaats te laten rooien en 2-jarige iepe- boomen er voor in de plaats te planten, dan om die boomen gelijk te laten verkoo- pen met die van de Zuidzijde der Stations straat en die verkooping op te dragen aan den deurwaarder P H. Versluis. De heer Herngreen zegt, dat de boomen aan de Noordzijde der begraafplaats zeer slecht zijn, doch die andere nemen elk jaar nog in waarde toe, daar zij nog in goeden staat zijn. De heer Ylasmanjis het met den heer Voorzitter: de burgemeester. Aanw ezig alle leden. Aan den heer J. Kleinveld, onderwijzer aan de openb. lag. school te Noordwijk- aan-Zee, met ingang van 1 Deo. a». s. te Rotterdam benoemd, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen genoemden datum. In verband met dit ontslag stellen B. en Ws. voor, een tijdelijk onderwijzer in deze vacature te benoemen» hetgeen "de Raad goedkeurt. Dr. A. Kervel vraagt het woord voor een „persoonlijk feit." Dr. Kervel herinnert er aan, dat hij er van beschuldigd wordt „op een onwaardige en schier beleedigende wijze te zijn opge treden tegen den burgemeester in de zit ting van 5 J3ept„ toen spr. een lange rede hield, waarin hij critiek oefende op het bo- leid van den burgemeester in de strand- kwestie. Er werd zelfs beweerd, dat spr. „onparlementair" zou zijn geweest. Spr. herinnert er aan, dat het raadslid M. Ver loop in de vorige zitting sprak van „de waardigheid van den Raad met voeten tre den." Spr. beweert, dat er geen bewijzen werden bijgebracht om die beschuldigingen waar te maken. Spr. herinnert or aan, dat hij het voor stel deed, dat er een onpartijdige commissie i zou wenden benoemd, om uit te maken, of dr. Kervel beleedigend, enz. zou rijn opge- treden. Nu echter veertien dagen na de vo- j rige zitting heeft nog niemand eenig be- 1 wijs geleverd, dat spr. zóó zou zijn opge- treden, als waarvan hij beschuldigd wordt. Toen niemand op kwam dagen met bewij- 1 zen of met voorstellen tot het vormen van meergenoemde oommissie, heeft spr. zich gewend tot de heeren mr. Plemp van Dui- j veland, hoofdredacteur van „De Nieuwe j Courant", mr. Van Raalte, oud-wethouder van Rotterdam en oud-minister van justi tie, mr. De Meester, lid van den Haag- schen Raad en van de Tweede Kamer, en politiek leider van „Het Vaderland". Spr. leevSt voor, wat genoemde drie heeren hem geschreven hebben naar aanleiding van zijn vraag. Alle drie antwoorden stemmen hier- i in overeen, dat zij de redevoering van dr. Kervel „in geen enkel opzicht beleedigend of onparlementair" achten. Geen van de drie genoemde heeren heeft er iets belee- digends in kunnen vinden. De origineele brieven stelt dr. Kervel ter beschikking om ze in te zien. Ten slotte wijst spr. er op, dat het hem getroffen heeft, hoe onder de onderteeke naars van het adres van afkeuring (voor- zien van 404 handteekeningèn) tussohen de 10 en 20 dames waren, dienstmeisjes van „Huize Offem", een jongen van 12v jaar j (J. de Regt), en verder een paar, dio. op of na 1 Sept. in Noordwijk zijn komen wo- nen. Het heeft hem verwonderd, onder die onderteekenaars hooggeplaatste en bestu deerde mannen aan te treffen, als L. Graaf van Limburg Stirum, ds. Verhoeff, ds. Koers, dr. Van Nes, dr. Hermanides en den heer H de Boer, hoofd eener School met den Bijbel. Spr. vraagt, of het te veel ge-vraagd is, wanneer hij aan de personen, die zijn op treden gekwalificeerd hebben als beleedi gend, enz., verzoekt, bf hun beweringen waar te maken, èf ze ridderlijk in te trek ken. Up de rede van dr. Kervel volgde eenige discussie Üe Voorzitter vond het j»mmer, dat dr Kervel deze onaangename zaak weder in het openbaar had ter sprake gebracht. De heer Van Heelen gaf te kennen, dat men parlemertiir zijnde toch wel een verkeerden of onaangqnamen indruk kan ves tigen, waarop Dr. Kervel zeide, dat het hem niet te doen was om den indruk, die mogelijk gevestigd is, welke indruk natuurlek afhangt van ieders politieke gezindheid, maar wèl moest hy z. i. wijzen op de beleedigende beschuldigingen, hem naar het hoofd geslin gerd. Indruk is afhankelijk van gemoeds toestand of andeiszins, maar de woorden „onparlementair" en 8 beleedigend" züu voor ieder hetzelfde. Op het verzoek van de heeren Gasthuis- meesters te Noordwijk aan Zes, om opneming in het gasthuis van J. v. d. Dejjl Kl.zn., ge boren in 1838, en thans wonende te Schevo- ningen, luidde het prae advios van B. en We. ongunstig. Z\J grondden dit advies op hun meening, dat de voor het gasthuis beschikbare fondsen behooren aangewend te worden ten behoeve van ingezetenen, terwjjl d> voorge- uragene buiten de gemeente woont, Nadat de heer M. Verloop een lans had gebroken voor opneming van een voorgedra- gone, werd overeenkomstig het prae-advies van B. en Ws. besloten. Tegen stemden de heeren W. van Beeien, M. Verloop, J. P. Barnhoorn, G. Passchier en A. Balkenende. De voerman A. van llhija verzoekt gedu rende 1912 wederom belast te mogen worden met het rjjwerk der gemeente. Hy wil het voor hetzelfde geld doen als in 1911. B. en We. lieten het aan den Raad over, een ba- slissing te nemen; zy onthielden zich van prao-a^iries. Overeenkomstig hot advies van den heer J. de Groot, die verzekeren kon, dat de tweede (er waren er maar 2) inschrijver dit jaar niet zou meeschrijven, werd «onder hoofdelijke stemming besloten, hot ryloon 1912 ondershands aan A. v. Rhijn te gunnen. Naar aanleiding van het verzoek, door be woners van het Kerkhofpad (Dompad) gedaan, om dat pad bestraat te krijgen, geven B. en Ws. als hun meening te kennen, dat door ophoogingen verbetering van het voetpad aan genoemd verzoek voldoende wordt te gemoefc gekomen, weshalve zij adviseeren op die wijze aan den wensch van adressanten te voldoen. De heer J. De Groot bepleit bestrating zi) het niet over de volle breedte voor zoover het Dompad bebouwd is. Verder bepleit spr.' de wen schel ijkheid om bedoeld pad niat geheel open te stellen voor voertuigen. Overeenkomstig het advies van B. en W». rekening houdende met den wensch van den heer J. de Groot, werd zondor hoofdelijke stemming besloten. Punt der agenda: verkooping van grond te Noordwijk aan-Zee, werd afgevoerd, omdat het verband houdt met een rooilijn in de Noordzeesteeg, waarover van B. en Ws. voor stellen te verwachten zijn. In behandeling kwam daarna de bogrooting voor 1912, onderbroken door oen geheime zitting. Omtrent de besprekingen over de begrooting hopen wij morgen een on ander meue te doelen. Om halfóén werd medegedeeld, dat de open bare vergadering hervat zou worden te halfdrie. Groote gebeurtenissen vernemen we niet meer van het oorlogst ir in. Nu Ita« lië do voornaamste punten bezet heeft, ia een gue; rlla begonnen, die hardnekkig door- gevoerd, den Italianen voortdurende zor gen zal geven. Een door de Italianen ondernomen groote verkenning naar het Zuiden, waaraan twee regimenten infanterie, artiiler en cavale rie deelnamen, had geen resultaat. De exp»> ditie bleef na drie uur in het zand steken en moest terugkeer en. In het onmiddellijk aangrenzende aübterland van de stad Trii polis zijn thans 30,000 Arabische ruiters, onder Turtksche officieren. De Turksche voorposten zijn 12 K.M. zuidelijk van Tri polis bij Ain Sara; de hoofdmacht ligt daarachter. De Arabieren brengen het be-« richt, dat de bergketens aldaar zeer ver- sterkt zijn. De Italïaansche voorposten in het westen van Tripolis vertoonen gapin gen. De troepen hebben zich bij Tripolis huiselijk ingericht, stallen getiri erd, zelfs batterijen en talrijke hospitalen gebouwd. De zwar-» paarden, muildieren en ezels, die in Tripolis geland zijn, zijn in het zand niet te gebruiken, daar zij niet getraind zijn en rich niet kunnen wennen aan het weinig water, dat hun gegeven moet worden. De tucht onder de Italianen is voorbeeldig. Do levensmiddelenprijzen stijgen en de cholera breidt zich steeds meer uit. Voor heden is eigenlijk het belangrijkste nieuws dit, dat het thans voldoende is ge bleken, dat de Italianen zich volkomen d'oor de Arabieren hebben laten mis leiden. Er valt niet langer aan te twijfelen' of de bewoners van het land zijn op de hand der Turken. De bijzonderheden over den strijd te Benghasi toonen overtuigend aan, dat ook daar de Arabieren het volko men eens zijn met de Turken. De strijd-, macht waarop de Italianen bij hun landing stootten, bestond uit slechts zes honderd man geregelde Turksche troepen, t.rwijl vier tot vijf duizend Arabieren aan Turk sche zijde streden. Uit de krachtige maatregelen, welke de Italianen thans nemen tegen de inlandsche bevolking, blijkt trouwens voldoende, dat zij nu het gevaar dat van die zijde dreigt, onderkennen en op de juiste waarde schat ten. En dit is ernstig genoeg. Daarom, wordt de ontwapening van dë Arabieren voortgezet. De o-jse van Tripoli is van Arabieren gezuiverd. Den 24sten 's och tends heeft een Italian asch vliegtuig vijoji- merkt, die zich van Azizia in een halven kring, waarvan het eene uiteinde op den weg van Azizia rust-te en het andera op de oase ten oosten van Tripoli, naar de voor posten begaven. De luchtmail schatte hun' aantal op vijf- tot zesduizend- Nu en dan vertoonden zich hier en daar nog andere vijanden, tot vlak bij de voorposten, zondeir echter iets vijandelijks te doen. Toch namen de artillerie en het marinegeschut de oase onder vuur. Behalve wapenen zijn er ruim een mjllioen patronen voor Mauser-geweren; in beslag genomen. Ze waren overal in Tri poli verborgen, in huizen en kelders of ih dan gTond begTaven. De Arabieren worden! overal streng bewaakt. Overigens moet, wat nu en dan van het oorlogsterrein uitlekt, met het noodi^e voor behoud worden aanvaard. Ook de Turk sche censuur is zeer streng geworden. Daar er buitendien slechts één censor dienst doet, voor wien alle telegrammen in het Fransch moeten worden vertaald, hebben er voortdurend vertragingen en misverstanden plaats. Omdat de censor de gewoonte heeft ■vroeg te gaan slapen, is de telegrafische nachtdienst vaak denkbeeldig. Een ander nieuw gezichtspunt betreft dë vorming van een R u s s i s c liT u r k s c hl verbond. 1 In een artikel in de „Tanin", wordt aan-: gedrongen op een verdrag tusscben Turkije en Rusland. „De vriendschap van Rusland", aldus, de schrijver, „zou ons in staat stellen dé Balkankwestie te regelen en zoodoende dë veiligheid aan onze oostgrens te verzekeren*? Wanneer Rusland e<n verdrag sloot met Turkije, evenals met- Engeland, zou kwestie van den doortocht door den Bo$* porus reeds vanzelf geregeld zijn. Rusland zou, als het zulks noodig achtte,* schepen uit de Zwarte Zee kunnen doen! vertrekken en bovendien zou het zijn mili-: taire macht in den Kaukasus of elders kun'-* nen gebruiken om zijn verplichtingen jegens! Frankrijk na te komen.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 2