DAMES- en KINDERMANTELS. De Firma C. KOOYKER, Mas&telkostumes. - Kostuumrokkea. BLOUSES en PELTERIJEN. „12126 S@a! Feioohe en Velours du Nord-Mantels. A. WAALS, Haarlemmer straat 114. WISTEMVISIE. E. OOSTENDORP, BaEu!en(öuniop)f 5.25 Te hoop gevraagd, De Leidsciie Begrafenis-Onderneming. Duiilop-Binnenbaniien, Bouwgrond, Voor Weegschalen, Bascoles, Gewiekte», enz. Rijn SS, 2802 23 Y Zee de EtsSages. A, FAAS. Wed. J. STEENHAUER Zoneh, H ARTESTEE®. Opgericht 1 Juli 1878 door wijlen J. GOEDELJEE Sr. GELD VERKRIJGBAAR, A. FAAS, H. J, v. HENSBEROEM, Morschwsg 30, Reclame-Wol, sterk en goed zwart blijvend, HERCULES-WOL, belast zich met bet plaatsen ?aa Advertentiën. in a-He Bladen dér Wereld, zonder prysv@r!aoog,mg\ Vragen en Antwoorden. Uit de „Staatscourant". Uit de Rechtzaal. Ingezonden. só Telefoonn. 997. i Heden ontvangen* mooie Goud renetten, Bellefleuren, l'rin- ipease-iiobels en Sterappels. iferder nog andere soorten Tatel- pp el en ep Peren, Druiven groote, doffe Kastanjes, beleefd aanbevelend, Doezastraat 17, Leiden. 6030 14 Solarlampen 5.50, Hammer a.BO. Olielampen 0.75, Carbidlampen 1.25, Knars- lampen met Lens 1.10. 5031 9 Maiidenmakerssteey 4 bij den INaa;. Prima adres voor zéér fijne NATUURBOTER, üoudsche Leidsclie en wette Edammeffkaas. - 1376 9 voDr een Graanmaalder\jeen ge bruikte, doch in goeden staat zijnde complete Maalgang, voorzien van 15, 16 of 17der steenen, tevens een gebruikte, goedwerkende Olie- of Benzinemotor, desverlangd ingericht voor etadsgas van 12—16 P.C. Pr(js en opgaaf van fabrikaat worden ingewacht onder No. 60SS Bureel van dit Blad. 14 Tan 9-4 nren. P. Liter. P. Plosch. Jenever 75. Bittere 75. Rood 75. Brandewijn 80. Punch 89. Jenever Bitters. Rood Brandewijn Pnnch Cognac Anjis Persico Curasao Frambozen Boerenjong. 89. Madera en Port Champagne 90 Per 10 Liter of 20 85. 85. 85 90. 9!>, ÏOO. SO. 50 50. 50. Cognac Anjjs Persico Curasao 85 40. 40. 40 Frambozen 40. Advocaat 90. Port BO. Bordeaux SO. 12 Fl. 5°/0 korting. 24 10% 49S0 19 Directeur: 4754 20 Kantoor: J. DIRKSE Jz.il. HOOIGRACHT 33. TELEFOON 452. rechtstreeks, op elke aannemelijke voorwaarde en zekerheid, alsmede voor 1ste en 2de of crediethypotheken, grossen, cessiSn, erfenissen, enz. Br. fr. motto 106 Adv.-Bur. N. M., Wijnhaven 83, Rotterdam. 4026 8 opruiming ƒ1.75, Lastdra gers 60 Ct. Olie 9 €f. Car bid 23 Ct. Handdragers 29 Ct. Spanzagen ƒ1.75. Hiel- en Draadbanden f 1.75. Aan het zelfde adres verschillende Schrijf machines. 5032 15 Janwossensieeg 63. Uit de hand te koop: een perceel in het centrum der stad gelegen groot 291 centiaren, waarvan 89 centiaren bebouwd met werkmans woningen. Huuropbrengst daarvan f 4 50 per week. Te bevragen Woninggids, Boommarkt No. 11. 4681 10 De BURGEMEESTER van Oegst- gelet op Art. 27, 6e Lid der "Woningnet, brengt ter algemeene kennis dat het Raadsbesluit dd. 25 October 1911, met uitvoerige kaar ten en grondteekeningen houdende verbod tot bouw of herbouw op de dasrbij aangegevene gronden op de Gemeentesecretarie ter inzage ligt. 5039 12 De Burgemeester, VAN GRlfcTHUYSEN. Oegstgeest, 25 Oct. 1911. WENDE MEN ZICH TOT alwaar ook regaraiiën aan Bascules, Weegschalen, Koffiemolens, enz, zeer solide worden uitgevoerd. 4843 20 BELEEFD AANBEVELEND. 29 Cts. per knot, 82i Cts. per 3 knotten. 23 Cts. per knot, 70 Cts. per 3 knotten. Aanbevelend: S. H. SfftSTS, PRIKSHSSEKAUE 3. 5023 20 TELNFOOHN. 944. Dit de bloembollenstreek. Men schrijft ons van deskundige zijde over $e Gladiolussen: Een paar jaren nu reeds worden er h'ooge hier en daar zeer hoogé prijzen be steed voor zoogenaamde kralen (zeer kleine knollen, die aan den moederknol groeien) van nieuwe soorten Gladioli, die door stand, grootte en kleur der bloemen van onbere kenbare waarde blijken voor de hedendaag- sche binderij. De Noord wijksche firma C. de Ru ij ter en Zoon kocht voor een hoogen prijs den geheelen voorraad op der Gladioli „L illy Lehmann" en „G lor ie van Hol- 1 an d." De eerste soort is dubbel bekroond. .Kralen van Lilly Lehmann werden graag .verkocht voor 16 en 17 centen het stuk. Dit wekte de afgunst van onkelen, mis schien van velen. In een plaatselijk blad, dat in de bloembollenstreek nogal lezers telt, maakte een medewerker zich de tolk der jaloerschen, en schreef over dgn dwazen Gladiolussenhandel en de Gladiolussen- koorts. Het Weekblad voor Bloembollencultuur gaf als zijn meening te kennen, dat er van koorts of van het „vallen van slachtoffers'7, of van „een relletje'' allerminst gesproken mocht worden. Wel maande het blad tot voorzichtigheid aan, die altijd en overal be tracht moet worden, maar het moedigde den levendigen handel in nieuwe soorten Gladioli toch ook aan. De Noordwijksche firma C. de Ruijter en Zoon kocht nu voor een paar dagen in het buitenland den ganschen voorraad van Gla diolus Badenia, daardoor op krachtige wijzo te kennen gevende, dat het „Weekblad" gelijk heeft, waar het den Gladioli een toe komst voorspelt. Wie Badenia wel eens in bloei zag, is er van overtuigd, dat het niet uitsluitend speculatiegeest is, die verlokt tot kóopen van deze nieuwe Gladiolussoort. Het „Koloniaal Institnat." In de raadszitting van Amsterdam kwam gistermiddag eindelijk aan de orde 't punt, dat reeds eenige keeren vruchteloos op die agenda heeft gestaan, n.l. de voordracht inzake het Koloniaal Instituut, er toe strek kende om deze vereeniging voor den bouw van haar gebouwen grond op de Oosterbe graafplaats in erfpacht af te staan. De raadsleden Boissevain, Den Hertog, Scheltema, Schoch en Sutorius hadden een voorstel ingediend om B. en Ws. uit te noodigen om met de vereeniging „Kolo niaal Instituut"' in overleg te treden otn- treDt een terrein in de uitbreiding-Zuid. Zooals men. weet, hebben B. en Ws. aan den Raad voorgesteld aan de vereeniging „Koloniaal Instituut" behalve een terrein ook een bijdrage in de kosten van aanbouw der gebouwen te geven en wel tot een maximum van f 300-000. De heer Sutorius evenwel stelde thans den Raad' voor de medewerking der gemeente alleen te beperken tot het aanbieden in erfpacht van een passend terrein. waarbij de belangen van beide partijen in de toe komst worden gewaarborgd, en B. en Ws. uit te noodigen onder intrekking van ge noemde voordracht, nieuwe voorstellen aan d goedkeuring van den Raad te onder werpen. Met het oog op den fmancieelen toestand der gemeente acht hij het toestaan van een zoo belangrijke som niet gewettigd. Zeer uitvoerige beraadslagingen werden »ver een en ander gevoerd. Typen uit het Chineesche leffcr. In het midden een generaal met zijn karakteristieke hoofdbedekking. Allereerst kwam daarna in stemming het vooTstel-Sutorius. Dit werd verworpen met 39 tegen 2 stemmen. Het voorstel-Boisse vain, Schoeh cs. werd eveneens verworpen, en wel met 26 tegen 13 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna het voor stel van B. en Ws. aangenomen. De avondzitting begon met een comité-ge neraal. Na heropening si. 1de de Voorzit ter voor, te bekrachtigen het in de geheime zitting genomen besluit tot aankoop van d'en Parkschouwburg, voor f 125,000. Dit werd goedgekeurd. Vraag: Daar mijn kinderen uit eerste en tweede huwelijk hun moederlijk erfdeel hebben ontvangen en wel notarieel, hebben zij nu nog aanspraak op een boedelscheiding? Antwoord: Indien geen wezenlijke scheiding heeft plaats gehad (misschien al leen een voogdijrekening) hebben zij zeker recht om scheiding te vorderen; maar het spreekt vanzelf, dat hun daarbij toch weer wordt aangerekend, wat zij vroeger reeds ontvangen hebben. Vraag: Debiteur bood mij akkoord aan. Ik schreef een briefje, waarop stond: kwij ting van schuld met 1 Oct. door betaling van f 50. Later meende ik er ingeloopen te zijn en nu zijn mijn vragen: 1. Is zoo'n briefje feitelijk een wettig bewijs van een akkoord Antwoord: De beweerding.cn van het briefje zijn zoo verschrikkelijk vaag, dat wij er bezwaarlijk het bewijs voor een vol ledig akkoord uit zouden kunnen putten, maar toch in ieder geval wel een begin van schriftelijk bewijs, dat wellicht door j andere bewijsmiddelen zou kunnen worden aangevuld. Vraag: Zou hij, indien hij zyn belofte niet houdt, met dit briefje in handen, zon der do f 50 te voldoen, kunnen zeggen dat hij betaald heeft Antwoord: Dat geloovcn wij niet. Als uit het briefje de aanneming van een aan geboden akkoord blijkt, dan blijkt er toch niet uit dat aan dit akkoord reeds is voldaan. Do uitdrukking „met 1 Oct." zou anders geen zin hebben. Vraag: Als liefhebber van lezen, kreeg ik op gevorderden leeftijd, voor 't eerst „Goethcs Faust" bij toeval in handen; heb 't. gelezen en vindt het een vreemd boek. Nu is mijn vraag: Hoe is de tegenwoordige critiek van deskundigen over dat boek Heeft het oen zedelijke of onzedelijke strekking? Als werkmansjongen heb ik meermalen op de karweien den volksmond wel eens hooren praten over dokter Faust, die zich aan den duivel had verkocht (.waarvoor was nooit duidelijk) en die een hoek had geschreven, dat mot een ijzeren ketting op de Academie alhier was vastgelegd. Zou daar bovenge noemd bock moe kunnen bedoeld zijn Antwoord: Wij kunnen er niet aan denken hier in deze rubriek eventjes het laatste woord te zeggen over waarde en strekking van Goethe's „Faust". Dit boek is nu ruim een eeuw oud en nog altijd is men er niet over uitgepraat. Er zou wel een kast te vullen zijn met de boeken over den „Faust". Het is dan ook volstrekt niet te verwonderen, dat u het bij eerste lezing een vreemd boek vindt. „Faust" is het diep zinnigste en ineest-doorwrochte werk, dat uit liet genie van Goethe "is gesproten en het is geschreven met een meesterschap over de taal, die nog altijd zijn evenknie zoekt. Er wondt in beschreven de eeuwige tragedie die er ligt. in deu strijd van 's mcnsclicn oneindige begeerten met de beperktheid zij ner krachten. Om dien strijd met meer suc ces te voeren verkoopt Faust zich aan den duivel (Mefistofcies). Deze meent hem voor goed onuor zijn inncut te hebben, doch ten slotte moet hij wijken als Faust's betere ik Lij_.aak t. Van die hoeken op de Academie met ijzeren kettingen moet u niets gelooven. Dat is fantasie. Vraag: Gaairne zou ik van u weten op welk een wijze men inktvlekken uit een stoffen broek kan verwijderen, kleur grijs met een streepje, A ntwoord: Een aniline-inktvlek uitwas- schen mot een verdunde oplossing van wijn steenzuur, een galnoten-inktvlek uitwasschen met een verdunde chlooTopIcssing. Vraag:. Wat kan do oorzaak zijn, dat hij 't aantrekken van schoon ondergoed, daar witte fijne stofwolkjes afvliegen, soms heel erg, vooral van wit tricot en andere katoen stoffen en is dat schadelijk voor de gezond heid Antwoord: Dat is poeder dat hij de wasch gebruikt wordt en in de poriën der stof is achtergebleven. Bepaald goed vcor de gezondheid zal het wel niet zijn als men deze stoffen inademt. ALs de wasch op de ouderwctsche manier wordt gedaan, d. i. in gewoon zeepsop gewas- sclien, in schoon water nagespoeld en op het gras gebleekt, dan zult gc die stofwolkjes niet zien. Vraag: Heel.gaarne vernam Ik van u den datum van Paschen in 't jaar 1872? Antwoord: 31 Maart. Vraag: "Wat zijn de onkosten als ik een huis uit 'de hand koop en anders pu bliek? Antwoord: Daarop kan, zonden* dat do prijs van het huis hekend is, geen bepaald antwoord gegeven worden. Het percentage neemt af naar gelang de koopsom stijgt. De notarissen hebben daarvan 'n tabel. Van f 700 bedraagt het bijv. 6 pCt., bij f 5000 daalt het percentage tot. 2l/2 pCt. Bij publieke verknoping bedragen de over drachtskosten in normale omstandigheden 8 pCt. Volgt de tweede verkoop binnen een jaair, dan is dit ook weer minder. Het is 't best dat u zich voor elk bijzonder geval tot een nota ris wendt. Ge kunt het toch niet buiten hem. doen. Vraag: "Wanneer en wanr zijn de trek- kingslijsten der Weerbaarheids-loten ver krijgbaar Antwoord: Op een kassierskantccr. Vraag: Sinds 1856 is in Wur beau borg een erfenis beschikbaar, waarop zich nog geen rechthebbenden hebben doen gelden. Thans wil iemand zich daarvoor op goede gron den aanmelden. Tot wien moet hij zich wen den Antwoord: Het beste is. dat u deze zaak dad el ijle. aan een advocaat in handen geeft. Vraag: Beslaat er in Leiden een cursus in verban dl eggen; enz. (avondcursus) Zoo ja., wanneer en waar en bij wien moet men zich daarvoor aanmelden Antwoord! Ja, zulk een cursus wordt gegeven door de afdeeling Leiden van de Z.-H. vereeniging „Het Groeno Kruis" en telt reeds 15 deelnemers. Wend u voor deel neming tot den heer J. Graf, .Breestraat 40. Bij Kon, besluit is bij het personeel van uen geneesk. dienst van het le0er in Ned.- Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl, de arts W. A. Kop; bij befc personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tob tijdelijk orf. v?a gez. 2de kl., M. Chr. Mortensen A. J. J. Boogaard, te 's-Gravenbage, met ingang van 1 Nov. 1911 benoemd tot bu- reelambtenaar van den Rijkswaterstaat 3«e kl. lo. met inganj van 1 Nov. 191!, aan derf kolonel L F. N. van Buiyje^ commandant van het 1ste reg. inf. en aan den dirigee- rend paardenarts met den rang van ma joor J. J. Westbroek, van het 2da reg. veld- art., voor zooveel eerstgenoemde betreft, op zijn daartoe strekkend verzoek ter zake van langdurigen dienst onder toeken ning van pensioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastge steld; voor eerstgenoemde op f2100 's jaars en voor laatstgenoemde op f 1600 's jaars; 3o. met ingang van 1 Nov. 1311 aan Jen reserve-kolonel J. Klasing, commandant van het 28ste landweerdistrict, na een diensttijvan meer dan 5 jaren bij het re serve-personeel der landmacht ontslag uit den militairen dienst verleend; 4o. aan genoemden reserve-hoofdofficier een nader pensioen verleend Tan f 228 's jaars. Raatl van State. Bij een elftal gisteren in de openbare vergadering van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, me- gedeelde Kon. besluiten ia o. a» de volgende beslissing genomen: Ongegrond verklaard zijn de beroepen van A. v. d Ou weel en en van P. v. d- Wijn gaard en A. J. Lambregtse te Leiden tegen een besluit van B. en Ws. dier gemeente tot wijziging van een voorwaarde, verbonden aan de aan Van den Ouweelen voornoemd verleende vergunning voor een koper- en blikslagerij in perceel Hooigracht 103 te Leiden. Amsterdamsclie Rechtbank. De 5de Kamer heeft gisteren twee kellners veroordeeld resp, tot 1 jaar en 2 jaar ge vangenisstraf, wegens poging tot diefstal in vereeniging in een woning in de Ha-zen- broekstraat, waarin zij waren binnengeslo pen. Van den hun ten laste gelegden dief stal van verschillende voorwerpen en eenig geld uit een woning aan de Da-Costa-kade werden zij vrijgesproken. Mijnheer de Redacteur! Nu de gemeentebegroobmg behandeld wordtj zou het nu geen tijd zijn om aan te dring em dat alle artikelen, welke de Ge meente voor haar huishouding poodig heeft, b]j openbare aanbesteding aan te schaffen? Alle groote instellingen doen hun. benoodigdheden bij openbare aanbesteding, op. Waarom de Gemeente, althans voor het meerendeel, niet? Zooals 't nu gaat. kan 't niet langer. Ieder ambtenaar of beambte heeft blanco crediet om in de behoefte van zijn afdeeling of buYeau te voorzien, bij 't aanschaffen van artikelen van huishoude lijk gebruik en is volkomen vrij te gaan waar hij wil. De persoonlijke begunstiging bloeit daardoor welig. Waarom op de Stadswerf geen Gemeente magazijn ingericht, waar ieder ambtenaar die iets voor zijn afdeeling noodig heeft dit kan betrekken. Men was dan ten minste zek:r dat er' geen cent meer betaald werd, dan strikt noodig was, terwijl de eenheidsprijs der verschillende artikelen belangrijk "ou da len. Het tegenwoordige stelsel noodeloos kostbaar cn onrechtvaardig. Een belanghebbende. Leiden, 25 Oct. 1911.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6