S*. 15852 13in@dag 24 October. A0. 1911. fèze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz FEUILLETON. Vergiffenis aan allen. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 18 regels 1.06. Iedere regal meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant) eli tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoaBseerenwordt/0.05berekend. PRIJS DEZER COURA-NTs foor Lelden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. DINGJAN en reohtverkrijgenden tot liet uitbreiden van de waschinriohting in het perceel Maredijk No. 89, Sectie L. No. 512. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris., Leiden, 23 October 1911. Leiden, 24 October. Het in het gisteren vermelde adres der Kamer van Arbeid aangehaalde adres aan den gemeenteraad van de Roomsch-Katho- Jieke Kleermakers-vereeniging „St.-Gerar- dus Majella, af deeling Leiden van den Ne- derlandschen bond van kleermakers, geves tigd te Utrecht, luidt als volgt: Mijne Heeren I Ondergeteekenden Henricus Barth'olemeus Johannes Wijtenburg en Wilhelmus Lange- broek, resp. voorzitter en secretaris van bovengenoemde vereeniging, hebben de eer op onderstaande Uwe wel willende aandacht te vestigen. Daar er steeds van gemeentewege bij Voorkomende bouwwerken en leveranties aanbesteding plaats heeft, zoo zagen adres santen gaarne, dat dit ook bij de levering van politiekleeding plaats had.. Zij achtten dit volgens hun bescheiden meening, zoowel in het belang der werklie den, alsook in het belang van den betrok ken middenstand. Ter toelichting dienen Ten eerste, wordt er tot aanbeste ding overgegaan, zoo zal dit zeker een be tere loonregeling bij' de in dat vak betrok ken werklieden ten gevolge hebben. Tentweede, is dit in het belang van den middenstand, daar ook zij als belasting- betalenden recht hebben op mededinging, waarvan zij nu volgens het bestaande stelsel zijn uitgesloten. Ook is adressanten bekend dat er van den kant der gemeentebeambten Wordt geklaagd over de soliditeit wat het maken der kleeding betreft. Redenen waarom adressanten van mee ding zijn, dat met de thans gevolgde metho de van ondershandsohe gunning dient ge broken te worden, en tot aanbesteding zal worden overgegaan, zooals enkele jaren ge leden in Den Haag met gunstige resultaten geschiedt. Zij geven den Raad eerbiedig in overwe ging om tot aanbesteding van politieklee ding te besluiten, hetwelk tevens een eind &al maken aan den o. i. z. onbillijken en on- rechtvaardigen toestand. De derde opvoering van ,,Sara Burger hart" door ,,Het Nederlandsch Tooneel" blad gisteravond weder zeer velen naar den Schouwburg doen gaan, w. o. er ook waren die voor de tweede maal den gang daarheen hadden gemaakt, genoten als ze hadden. En een vorige voorstelling van dit vierbe- drijvige blijspel naar den roman van Betje Wolff en Aagje Deken. Op de loge na wa ren alle rangen goed bezet. Met groote be langstelling werd het geheel ook nu weer gevolgd, geboeid ais men werd door het op gewekte spel en de stijlvolle aankleeding van het stuk. Yan de vele toejuichingen verwierf mej. Emma Morel, die de titelrol vervulde, na tuurlijk het 'leeuwenaandeel. Terugroepin gen bleven ook nu niet uit. De Staatscourant No. 249 bevat de sta tuten vande naamlooze vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hz., te Leiden. Doel: het drukken en uit geven van boeken en verdere geschriften, 't- zij voor eigen rekening, hetzij voor die van anderen, en het handeldrijven in artikelen tot het drukkersvak beboerende. Duur: 30 jaren. Kapitaal: f 50,000, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000, waarvan 38 geplaatst. Inbreng ter volstorting van 10 aandeelen: een huis met drukkerij en erf te Leiden, aan de westzijde van de Kaiserstraat (oud Cellebroedersgracht) bij het Rapenburg. De vennootschap wordt bestuurd door een di recteur, onder toezicht van een commissa ris. Yoor de eerste maal is benoemd tot directeur de heer P. Pleyler, boekdrukker te Leiden, tot gedelegeerd© de heer A. Th. Baert, civiel- en electro-ingenieur, en tot commissaris de heer G. F. Gunning, assu radeur, beiden te 's-Gravenhage. Noord wijksche Bouwmaatschappij," te Noordwijk. Doel; het bouwen, het verwer ven, vervreemden, huren en verhuren van woningen en van roerend© en onroerende goederen, alsmede al wat met een en ander in verband staat. Duur: 30 jaar Kapitaal: f 50,000, verdeeld in aandeelen van f 100, waarvan 157 geplaatst, waarop 10 pet. ge stort. Het bestuur der vennootschap is op gedragen aan een raad van beheer, bestaan de uit ten minste 3 leden. Yoorts bevat voornoemde „St.-Ct." de gewijzigde akte van oprichting der naam looze vennootschap ,,Waddingsveensche Kurkwarenfabriefe voorheen L. Yermeulen en Co., te Waddingsveen. Yoor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn te Am sterdam geslaagd de dames J. van Duuren, M. (niet W.) H. S. van Ewijck en M. C. Marks. Op de negentiende lijst van de drie-en- dertigste jaaroollecte voor de Scholen met ■den Bijbel komt Voorschoten voor met f91.70. Donderdag a.s. wordt in het Seminarie Warmond het 25-jarig professoraat van dr. A. H. L. Hensen gevierd. De jubilaris zal te halffcien de plechtige H. Mis opdragen. Er heeft namiddags een receptie plaats. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van het St.Elisa» beths-gesticht te Amsterdam den weleerw. ■heer P. L. Dessens; tot pastoor te Bode graven den weleerw. heer J. B. A. Diek- mann; tot pastoor te Schoten den weleerw. heer J. M. Eg, en tot pastoor te Zandvoorfc den weleerw. heer M. C. M. Bohl, die kape laan was te 's-Gravenhage (H. Willebror- dus). Bedankt is voor het beroep naar de Chr.-Geref Kerk te Boskoop door den heer H. J. van Vliet, cand. te Vlaardingen. Aangenomen is het beroep naar de Rem. Geref. Gem. te Oudewetering door den heer N. Blokker, prop. te Amsterdam, die bedankt heeft voor Waddingsveen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Utrecht (vac.-Troelstra) dr. M. Wo.idstra, te Welsrijp en Bajum. .Heden herdenkt ds. A. H. de Klerck zijn 2o-jarige ambtsbediening als' pred. der Ned.-Herv. Gem. te Ridderkerk., De eerste najaarsvergadering van de Staten van Zuid-Holland wordt uitgeschre ven tegen 5 December a.s., de tweede 14 dagen later. Hr. Ms. torpedojagers „Wolf" en „Fret", onder bevel van luit. ter zee 1ste 3d. A. J. Breda Kleijnenberg, zijn 23 dezer van Colombo vertrokken. Negen onderwijzeressen en onderwij zers uit Zuid-Afrika vertoeven thans in Ne derland om zich verder te bekwamen voor hun taak, voornamelijk voor de studi© van het Nederlandsch. Onder hen zijn drie aan staande hoofden van Normaalscholen in den Oranje-Vrijstaat. Dr. Hendrik Muller, oud-consul-generaal van Oranje-Vrijstaat in Nederland, heeft een beurs van 25 pd. st. per jaar beschik baar gesteld voor de opleiding in Neder land van iemand geboren in den Vrijstaat tot onderwijzeres of onderwijzer. De Haagsche gemeenteraad heeft be noemd tot leeraar in de wis- en werktuig kunde aan de H. B.-S. met 5-jarigen oursus den heer D. J. Kruytbosch, te Dordrecht, en tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus aan het Bleyenberg, dr. J. J. Attema, te 's-Gravea- Te Bussum is gisteren d© Amsterdam- sche emeritus-predikant P. Deetman begra ven. Vele vrienden hadden zicüi op den doo- denakker verzameld. De grofeve werd met tal. van kransen gedekt. Er werd aan het graf niet gesproken. In den ouderdom van 74 jaren is te Utrecht, waar hy sedert korten tijd woon de, overleden dr. Anton Wilhelm Cornells Berns, als oud-Amsterdammer bij zeer velen bekend, vooral als de oprichter van het Burgerziekenhuis. Naar we üit goede bron vernemen, zal de generaal-majoor H. C. A. Neeteson, commandant der 1ste divisie, die op 1 No vember het leger met pensioen verlaat in zijn commando worden opgevolgd door den generaal-maj oor A. E. Roest van Limburg, thans inspecteur der infanterie. (N. Crt.) Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. Albarda, is 22 dezer Dungeness gepasseerd. HAARLEMMERMEER. De mededeeling, dat het lijk van den 60-jarigen H. Dekker is gevonden in een sloot aan den Veldweg, nabij den Ringdijk bij Aalsmeer, berust op een misverstand. Het lijk is nog niet ge vonden. Alles wijst er op, dat hij in de Ringvaart te water is geraakt. Met het dreggen is men voorloopig opgehouden, daar dit zeer wordt bemoeilijkt door de vele bietenschepen, die er liggen. Men is van oordeel, dat hij op het lioht van een der schepen is afgegaan en zoodoende te water is geraakt. Men vermoedt, dat het lijk on der een der schepen vastgeraakt is. Het marktterrein waarover Hoofddorp thans te beschikken heeft, is zóó groot, dat slechts een gedeelte daaTvan voor markt is ingericht. Voorshands zal het geheele ter rein dan ook niet noodig zijn en er is alle kans op, dat het niet voor markt ingerichte terrein nu zal worden een aardig plantsoen, wat niet weinig zou bijdragen tot de ver fraaiing van Hoofddorp. HILLEGOM. De Raad vergadert Vrijdag morgen om tien uren. LEIDERDORP. De Raad vergadert Don derdagavond te halfacht. NOORDWIJKERHOUT. Pastoor W. A. van Halen heeft bereidwillig het adviseur schap aanvaard van de R.-K. land- en tuin- bouwwerklieden-vereeniging. De beer G. Bulten, hoofd der school ïn de Zilk, is benoemd tot afgevaardigde ter Bondsvergadering, uitgeschreven door het Kruisverbond „St.-Bernardus." Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, jhr. P. O. van Nispen, candi- daat-notaris aldaar; aan A. Kist, op zijn verzoek, met 4 Febr. 1912, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris te 's-Gravenhage; aan H. Alma, met 1 Jan. 1912, als notaris te ►Berlikum; aan J. de Jong, met 1 Nov. 1911, als notaris te Koudum met 16 November a.s., benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Oosterhout. G. F. H. von Hellenberg Hu- bar, thans in gelijk© betrekking te Enkhui zen. De gewone audiënties van de Ministers van Koloniën en van Marine zullen Vrijdag 27 dezer niet verleend worden. Vereeniging; yoor Vrouwenkiesrecht. veroenigingen van Vrouwen ook wel zouden willen medewerken. Het resultaat der bespreking was, dat men zich in beginsel voor een optocht verklaarde, doch alleen de uitvoering wenschelijk achtte, wanneer de deelneming door de verschillende vrouwenvereenigingen vrij algemeen was en het geschikte oogenblik er voor gekozen werd. In dien geest zal het Hoofdbestuur wor den bericht. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld, terwijl ten slotte mej. M. O. do Bruyn in een boeiende lezing haar indrukken weergaf over een reis door Engeland, meer in 't bijzonder van een vergadering, waarin de bekende mrs. Pank-» huist een voordracht over de vrouwenbewe ging hield- Gisteravond hield de afdeeling Leiden der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in een der bovenzalen van het NutögebouW een huishoudelijke vergadering, welke te acht uren geopend werd door de presidente, mej. Lulofs. Na lezing der notulen van de vorige Vergadering door de secretaresse bracht me vrouw Van MaaienSuringar verslag uit van de zomervergadering in Nijmegen welke zij alé afgevaardigde had bijgewoond. Daarna kwamen verschillende ingekomen stukken ter tafel. Zoo werd van de verga- dering het oordeel gevraagd over het druk ken van een propaganda-plaat hij het Maand schrift, waarmede door de afdeelingen zal inbeten worden gecolporteerd. Besloten werd van elk der acht platen, welke men voorloopig voornemens is te druk ken, hij voldoende belangstelling er tien te nemen. Uitvoerig werd ook van gedachten gewis seld over de Vraag of het al of niet Wensche lijk mag worden geacht, dat op een geschikt oogenblik in verband met de a.s. grondwets herziening een optocht van vrouwen zal wor den gehouden, liefst in Den Haag. Sommi gen waren van oordeel dat de tjjd daarvoor voor ons land niet rijp was. Anderen dach ten er anders over .en geloofden dat andere Van de firma Burgersdijk en Niermans, alhier ontvingen wij Bulletin Nieuwe Serie No. 5 „America na". Deze prijscatalogus bevat ruim 600 num mers, welke op Amerika betrekking hebben. Onder de vele zeldzame pamfletten belang rijk voor de geschiedenis der Nederlanders in Noord-Amerika en Brazilië vinden wij o. a. een exemplaar van het uiterst zeld zame en zeer belangrijke pamflet: „Bree- den Raedt Aende Vereenichde Nederland- sche Provintiën" Antwerpen 1649, een der belangrijkste documenten voor de gsschie- denis der Nederlandsche volksplantingen in Nieuw-Nederland. Verder bevat dit Bul letin zeldzame kaarten en atlassen, reisbo- schijvingen, en tal van andere werken. Prof. dr. H. A. Lorentz, te Leiden, zal op drie achtereenvolgende Zaterdagen in November, in de Gehoorzaal van Teyler S Stichting te Haarlem^'voordrachten houden over „de theone der energie-elementen." Deze lezingen zijn in het bijzonder voor leeraren in de natuurkunde en verwante vakken bestemd. Jubileum Mevr. Van der Horst. Dinsdag 21 Nov. zal mevr. Van der Horst Van der Lugt Melsert, de bekende actri ce, thans verbonden aan het gezelschap Royaards, haar 25-jang juDileim vieren. Het grootste standbeeld der wereld. „De Bouwwereld" schrijft: „Het grootste standbeeld der wereld wordt waarschijnlijk het kolossale beeld, dat men in het Lincoln-park te San-Francisco wil doen verrijzen, dat grooter zal worden dan het bekende vrijheidsbeeld in de haven va^ New-York. Het plan wordt in kunstenaars kringen levendig besproken, daar de beeld, houwer A. F. Matthews daorvoor een prijs vraag met een eersten prijs van 12,000 doL lars en een aantal andere prijzen tot ee* gezamenlijk bedrag van 8000 dollar heef voorgesteld. Matthews meent, dat het gro< ter afmetingen moet hebben dan het vrij heidsbeeld van Bartholdi, aangezien het laatstgenoemde zich onmiddellijk uit den waterspiegel verheft, terwijl het beeld in het Lincoln-park zal geplaatst worden op 63) Het was niet mëer dan een gefluister. Furie stond in precies dezelfde houding, als waarin Michael hem had geschilderd. Zoo als Téphany hem nu zag, leek hij groot, kolossaal zelfs. Weer (kraste de uil. Furie bewoog de lippen en trok zijn ge zicht in een afschuwelijke grijns. Téphany twijfelde niet, of zij was alleen met een krankzinnige. Deze vreeselijke gedachte deed haar opeens inzien, dat zij moest han delen, dat zij niet lijdelijk kon afwachten wat hij ging doen. Hoe kon zij hem ont snappen1? Door het raam1? Neen, dat was te klein en te goed gesloten. Er was slechts één weg naar den tuin, waar zij het veiligst zoai zijn; maar die weg ging door het sa lon. Téphany ging achter de deur staan, die naar binnen open ging. Zoodra Furio haar kamer binnensloop, zou zij achter hem om de deur ontglippen, en door het salon Haar den tuin gaan. Als Furie dadelijk binnen was gekomen, zou dit uitstekende plan veel (kans van sla gen hebben gehad .Maar Furie kwam niet binnen. Een waanzinnig© heeft weinig be grip van den tijd. Op het oogenblik scheen hij al zijn aandacht te hebben geconcen treerd op den uil, dien hij voor een Bugul Noz hield. De pijnlijke onzekerheid van het wachten begon haar een gevoel te geven, als was zjj aan het verstijven. Achter de zware deur staande voeld© Téphany zich hoe langer hoe ma-chteloozer worden. Al leen haar oogen staarden strak naar den deurknop. Na een tijdruimte, die haar bijna einde loos voorkwam, zag zij opeens Furies hand te voorschijn komen: een groven, harigen, knokigen klauw. Bij het zien van die hand begaf haar al haar kracht. Zij slaalkte een snerpenden gil. Onmiddellijk wierp Furio de deur wijd open, Téphany bijna tusschen muur en deur verpletterend. Tocb verroer de hij zich verder niet en zij ook niet. Waar schijnlijk had hij nog niet begrepen waar het geluid vandaan kwam. Hij staarde naar het raam, als iemand die versteend is van schrik. Eindelijk zag Téphany hem het hoofd omkeeren en naar het bed kijken. In de hand had hiji een mes, zooals zij veel door vissobers worden gebruikt. Zij voelde, dat zij hem nu voorbij zou kunnen gaan, dat zij hem zelfs zou (kunnen aanraken of in zijn oor schreeuwen, en dat hij zich niet zou bewegen, omdat hij het niet kon 1 Toen opeens, begreep zij het. Het bed zelf kon men ternauwernood onderscheiden, maar daarboven glansde, scherp afstekend teg.^n den donkeren achtergrond en helder ver licht door een zilveren straal der maan, het gelaat van Elize. Elize ITorvézen. En het lachte spottend. Furie gaf een rauwen kreet. Toen wan kelde hij en viel met één slag voorover en met het gezicht op den geboenden eiken houten vloer. Het was alsof een onzichtbare hand hem meedoogenloos had neergesmakt. Opeens maakte Téphany's afgrazen plaats voor iets als medelijden. Een echt vrouwe lijke drang tot helpen bekroop haar. Zij boog zich over hem heen. Zijn gelaat was aschgrauw, zijn adem ging zwaar, in kramp achtige, -pijnlijke schokken. Een oogenblik later kwam Mary Machin bij haar, M%ry bekende Tatery -dat zij door doodsangsti bevangen was en dat zij geen andere gedaohte had dan dadelijk de politie te laten halen. Téphany vond 't meer voor de hand liggend om den dokter te laten roepen. Wamt zij twijfelde geen oogenblik of Furie had een doodelijken val gedaan. Na korten tijd kwam ook Léon Bourhis. Mary nam het doodenmasker van den muur en be waarde het in een (kast in het salon. Bour his tilde Furie op en legde hem op een rustbank. Het boerenmeisje, dat voor keu kenmeid dienst deed en inmiddels was toe geschoten, verklaarde, dat de man zeker door een beroerte was getroffen. Téphany vertelde den dienstboden en al den anderen, dat zij Furio in haar salon had gevonden en dat hij daar rondliep en ijlde als iemand, die dronken of krankzinnig is. Later vertelde zij alles aan Mary. ,,'t Staat bij mij vast,' zei zij, „dat hij hier is gekomen om mij te vermoorden. Hij had een mes in de hand. Toen hij het doo denmasker zag, viel hij neer. Geloof mij, Mary, dat beeld heeft mijn leven gered." „Maar waarom zou Furie je willen ver moorden?" „Dat weet ik niet Als hij krankzin nig is..." „Hij was vanmiddag niet krankzinnig dat verzeker ik je." Onderwijl was Bourhis weggegaan, om den dokter te halen. De flinke, stoere keu kenmeid en vrouw Pouldour bleven bij' Fu rie, die nog steeds bewusteloos was. Hij werd aan alle kanten door kussens onder steund en men had hem een nat verband om het hoofd gelegd. De dokter kwam tegen het aanbreken van den dag. Twintig minu ten later zei hij tot Téphany: „Ik denk wel, dat hij weer bij kennis zal komen; maar zijn hart is zeer zwak. Het zou me verwonderen, als hij den avond nog haalt." „Dan moeben wij den pastoor laten halen." „Den pastoor, ja..." Toen voegde hij er op deelnemenden toon bij: „Dat is een groote schrik voor u geweest. U bent er ziek van." „-Ik ben ziek van nieuwsgierigheid, ja." De dokter zag, dat zij er de woorden met moeite uitbracht, .alsof het spreken haar zwaar viel; een zeer natuurlijk gevolg van den schok. Mary Machin kwam nu tussehen- beide. „Waarom zou hij toch hier zijn gekomen Ik hoop ten minste, dat hij lang genoeg zal leven, om ons dit te vertellen. „Juist." „Juffrouw Lane denkt, dat hij hr.-i had willen vennoorden." Téphany zweeg, niet slechts omdat de herinneringen van de laatste vier en twin tig uren in haar vermoeid brein niet meer dan een verwarde chaos waren, maar ook, omdat het spreken haar een bijna boven- menschelijke inspanning kostte. Zij dacht aan den gil, dien zij had gegeven. Nog klonk hij haar duidelijk in de oor en. Het was alsof hij haar keel had opengescheurd en er de schrijnende, brandende pijn, die zij nu voelde, had achtergelaten. Zij ging dus heen en liet Mary Machin alleen met den dokter. In den tuin was het heerlijk en rustig op dit vroege uur, maa^och vond aj de lucht drukkend en kwam het haar voor, dat er onweer in aantocht was. Zware, grijze wol ken hingen, schijnbaar onbeweeglijk, aari den hemel. Ook in de rivier was geen be weging; het water leek een effen, lood- kleurigen spiegel. Zelfs de bladeren ritsel den niet en het eenige geluid, dat gehoord werd, waren de gedempte stemmen van Ma ry en den dokter, en ver in het westen het doffe, zware geruisch der tegen de rótsen van Port-Manech brekende golven. Waarom was Furio bij het zien van he'' pleisterbeeld bewusteloos neergestort? Die vraag verteerde haar. Het antwoord begon voor haar iets van het allerhoogste aanbelang, een soort levenskwestie te wor den. En als Furie eens stierf alvorens te hebben gesproken Zij ging weer naar binnen. Het was alsof zij lood aan de voeten had en haar keel brandde van pijn. Het kostte haar de groot ste moeite op gewonen toon te spreken. „Waarom zou die krachtige man zoo plotseling sterven?" De dokter zag haar vorschend aan. Hij had een te juiste blik, om niet te weten wat er in haar omging. Die trillende oog leden, de bevende stem, de pijnlijke trek om den mond zeide genoeg. Hij antwoord de kortaf en zakelijk. „Ja, wat zijn spieren betreft, is de man misschien een reus. Maar hij heeft geen greintje weerstandsvermogen. Zijn hart is heelemaal niet in orde. En dan de bran- dewijnluch't zegt het reeds is zijn gestel ondermijnd door sterken drank." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1