N». 15851 Maandag 33 October. A®. 1911. feze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Vergiffenis aara allen* Uit de „Staatscourant". DSCÏÏ PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—8 regels fl.05. Iedere regel meer /0.17J. Qrootere letten naar jlaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 OentB contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper sn waar agenten gevestigd «ijn 1 1.30. Franco per post I 1.65. Besmettelijke ziekte» ROODVONK. De Burgemeester van Leiden; Gelet op artikel 21 der Wet van 4 De- oember 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter algemeene kennis, dat in de ■week van 16 tot en met 22 October 1911 aangifte is gedaan van 14 gevallen van Rood vonk en dat in dio week geen personen aan die ziekte zijn overleden. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 23 October 1911. Leiden, 23 October. Aan den Gemeenteraad is het volgende adres verzonden De Kamer van Arbeid voor de Textiol- Nijverheid to Leiden, hoeft kennis genomen van een adres aan 'den Gemeenteraad van do R-K. kleermakers- Vereeniging St.-Gerardus Majella, Afd. Lei den, betreffende het verzoek om in 't vervolg de kleeding ten behoeve van de Politie publiek aan te besteden. Onze Kamer wenscht dat verzoek te on dersteunen, evenwel met de bijvoeging, dat voor de artikelen, die daarvoor in aanmer king kunnen komen, den agenten vrijheid gelaten worde zich deze aan te schaffen ter plaatse, waar zij het voordeeligst te be te men zijn- Het verleenen dezer vrijheid wordt ver docht omdat gebleken is. dat bij den aan gewezen leverancier in sommige gevallen belangrijk meer betaald moet worden, dan wanneer men zich van hetzelfde artikel voor ziet bij een zelfgekozen winkelier. Bij vrijhoid van handelen kunnen zij ook voor herstellingswerk deugdelijker en voor- deeliger geholpen worden, dan nu het ge- yal is. De Kamer hoopt zeer, dat er een regeling inoge getroffen worden, die meer in 't be-lang ia van de betrokken ambtenaren, en waarbij ook het algemeen belang beter behartigd, wordt. Namens de Kamer voornoemd: W. PERA, G. YAN ZWIKTEN, Lid-Secrotaria. Voorzitter. Door den Groeten Kerkeraad der Doops gezinde gemeente alhier ia besloten, dat onder bepaalde voorwaarden ook personen, loden van andere kerkgenootschappen, tot lid der gemeente kunnen toetreden, zonder vooraf te zijn gedoopt, wat tot dusverre niet werd toegestaan. Van het grooto „Woordenboek der Nc- Iderlandacho Taal" is beden van heb 6de deel verschenen dc 13de aflevering, behan delende de woerden InspanningInvestituur, bewerkt door dr. A. Beets- Het is de gewoonte van de dansclub „Mignon" om als zij een uitvoering geeft, zich niet enkel waaraan de naam zou doen denken tot dansen te bepalen. Dat bleek gistervond weer. Alvorens liet bal- programma aan de orde kwam, werd eT door twee musici en ook later goede muziek ten gehoore gebracht, werden er door leden, die zich daartoe beschikbaar hadden gesteld, een tweetal blijspelen: „Het venster open of toe?'1 en „Avontuur van Mijnheer Kikkerbil of een les voor oude jongeheeren," opgevoerd, en eenige losse voordrachten ten beste gegeven, wel ke allen zeer in den smaak vielen van het publiek, dat „De Graanbeurs" grootendeels vulde. De optredenden hadden zeer veel succes. De grimeering van den heer C. v. d. Pijl, tooneelkapper, Zijdgracht, voldeed even eens best. Welwillende medewerking verleende dezen avond ook een mandolinen-sextett, dat ter afwisseling drie nummers vertolkte op een wijze, dat de zaal telkens deed davoren van de toejuichingen. Met een hartelijke toespraak van den voorzitter, de n heer P. I. A. Wijnbeek, werd den zes musici ieder als een bewijs van erkentelijkheid voor hun medewerking nu en vroeger ieder een stel linten in de kleuren van „Mignon," crème en lila, aangeboden, welke met dankbaar heid werden aanvaard en aan de instrumen ten gehecht, waarop nog een nummer extra werd gegeven. De wensch, door den voorzitter bij zijn welkomstwoord in het begin geuit, dat de avond weder een genoeglijke mocht zijn, is bewaarheid geworden. Hij was erkentelijk voor de persoonlijke belangstelling door de opkomst betoond, maa»r deed ook een be roep op den financieelèn steun, welken de club eveneens noodig heeft. Hij wekte daarom op tot aansluiting aan de club. Voor een goedgevulde zaal werd gister avond het eerste Volkshuisconoeirt van dezen winter gegeven. Het Preludium en Fuga van Bach, vooïr orgel gecomponeerd, en door Busoni voor piano gezet, was een waardige inzet van den avond. Door do wijze, waarop het werd voorgedragen, was het begrijpelijk; het thema in de Fuga kon men b.v. gemakkelijk volgen, maar wel klonk het werk als oorspronkelijk voor orgel bestemd. Het variatie-opus van Mozart, mede voor piano, boeide de hoorders zichtbaar, wat op rekening van de voordracht mag gesteld wor den. Do viool-solo's werden m'et gloed en klank rijk voorgedragen door een op het Volks huis bekende en geliefde violiste. De zangeres, die door plotselinge onge steldheid van de oorspronkelijke soliste, een dag te voren was opgeroepen, nam geen geringe verdienste voor het grootste ge deelte het programma over en zong dus een aria van Handel en een lied van Nicolaï, dio bedde in den herfst passen. Hare omvang rijke altstem trof, mede door oen sobere en gevoelvolle voordracht. Roode blaren van Amerikaansche eiken, daartusschon takken van fijne herfstastertjes, sierden de zaal. Een liooge vaas met een bos rozen van alle kleuren, die aandeed als een schilderij van Fantin La tour vertelde, aan wie het wisten, van den stiohtingsdag van het Volkshuis, 22 Ootober 1899. Voor het examen in de vrije- cn orde- oefeningen der gymnastiek zijn te 's-Gra- venhago geslaagd de dames J. van Duuren en W. H. S. van Ewijck. De 1ste luit. B. F. Störer, van het 4de reg. inf., die den driejarigen tactischen cur- 52) ..Michael had jou lief en wilde ook jouw liefde winnen. De eenige manier, om je te winnen, was een schilderij van beteekenis te schilderen. En om het maar te kunnen schilderen, sloot hij de oogen voc alles, wat er om hem heen voorviel. Ik pleit hem niet vrij, maar bet staat bij mij vast, dat, als het ni®t was om jou, Eli ze Morvézen nog in leven zou zijn." En Mary wipte de lkamer uit. Maar na eenigen tijd kwam zij terug en bleef het ge- heele verdere gedeelte van den dag bij Te- phany. En al hield zij veel van praten, zij kon ook zwijgen als het moest. Zij begreep, dat Téphany meer behoefde had aan sym pathie en aan gezelschap dan aan conver satie. Téphany zweeg, keek naar het dooden- masker, bestudeerde het telkens weer in een ander licht, en trachtte de verschillen de uitdrukkingen te verklaren. Eindelijk deed Mary haar een vraag. Wat zoek je toch?" Téphany haalde de schouders op. „Voor wat ik je nu ga zeggen", ant woordde zij, „is misschien een heel eenvou dige verklaring. Maar dit pleisterbeeld heeft, zoo lang het in mijn bezit is, geen oogenblik dezelfde uitdrukking gehad, De spottende uitdrukking is verdwenen." „Je moet niet altijd door aan dat ding denken", zei Mary zenuwachtig. „Als je mij nu eens toestondt het uit den weg te ruimen... „Neen", zei Téphany zeer bosli t. Om tien uren stak Mary haar kaars aan en zei Téphany goeden nacht. „Ik ben niet bajog", zei zij dapper. „Maar toch wou ik, Téphany, dat je bij mij (kwam slapen." „En je bed is voor jou alleen al te klein, Mary." Mary ging naar boven en Téphany keer de naar het salon terug en keek naar het masker, dat op tafel lag. Toen zette zij een der ramen wijd open. De lucht was warm en stil en vol van zoete geuren, van klaver, kamperfoelie, ro zen, al die welbekende geuren van zomer bloemen, die zacht gestreéld worden croor den adem van den nacht. Boven de toppen der boomen glansde de maan. Opeens kreeg Téphany het koud. Een kille luchtstroom deed haar huiveren. Dit was geen verbeel ding. Een koude damp, die van de zee kwam, was langs de rivier opgekropen en toen over de hei getrokken. Met het beeld tusschen de handen be gon Téphany weer te denken aan Elize Morvézen. In Finistère denken al de oude re boeren (en veel meer jongere dan het wel weten willen), dat iemand, die op een gewelddadige wijze aan zijn eind komt, niet werkelijk sterft, maar dat zijn ziel blijft zweven tusschen het Hier en h t Hierna maals; totdat het uur slaat, waarop bij zijn natuurlijken dood zou zijn gestorven Het beeld scheen veelbeteekenend te glimlachen als beaamde het Téphany's sombere onder stelling. Opeens wendde zjj het gelaat af. Een sus bij de hoogere krijgsschool heeft gevolgd, wordt 1 Nov. ingedeeld bij de bataljons te Leiden. In het Chemisch' Weekblad doen dr. G. L. Voerman en mej. O. Bakkeir mededee- 1 in gen over het onderzoek van ©enige mon sters honig. Do resultaten van het onder zoek, dat vooral betrekking had op bin- nenlandsche soorten, waarvan de echtheid geheel vaststond, zijn in tabellen gerang schikt en daardoor oVeir zich tel ijk gemaakt. Het onderzoek geschiedde aan het Rijks bureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden. Op voordrachten ter benoeming van on derwijzend personeel in Den Haag komen o.a. voor mej. G. F. Gouwentak, te Leiden, en de heer R. Bakker, hoofd eener school te Zevenhuizen. Uit 26 sollicitanten voor hoofd der school te Haarleminerliede en Spaamwoude is de volgende voordracht opgemaakt: voor de school in de afdeeling Spaarnwoude: J. van Noord, onderwijzer te Leiden, B. J. Hartman, hoofd te Banerbroek (O.) en F. Reindersnïan, onderwijzer te Leiden. Voordachten van B. en Ws. van Amster dam ter benoeming van. een onderwijzer aan sohool No. 49 de heeren: J. T. P. Kalk man, onderwijzer aan school No. 83, A. Sjouw, id. te Leiden, P. J. B. La. sen, id. te Amsterdam Ter benoeming van een onderw."zer aan sdiQol No. 74, de heeren; J. Rijkse, on derwijzer te Leiden, G. J. G. A. C. Fleers, id. te Hengelo (O.), M. van den Hengel, id. Schiedam. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van Ovezande den weleerwaarden heer Th. J. F. Bergan- sius, kapelaan aan de St.-Petruakerk al hier. Onze vroegere stadgenoot de heer P. B. Weehuizen privaat-docent, alhier, heeft de vaste aanstelling gekregen van het lecto raat in Moderne Talen aan „Rhodes Univer sity" te Grahamstown (Zuid-Afrika), welke betrekking gedurende 9 maanden door ge noemden beer is waargenomen." Beroepen is bij de Geref. Kerk te Delfshaven ds. F. 'C. Meysier, te Zegwaard. In een in Den Haag gehouden buiten gewone algemeen© vergadering van het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en Vol kenkunde van Nederlandsch.Indië is de heer G. P. Rouffaor tot eerelid van dat insti tuut benoemd als blijk van waardeoring van zijn grooto verdiensten in het belang van de Indologiale Wetenschappen en in het bijzonder ook met betrekking tot het Insti tuut. De aarondissementagechtb. te 's-Graven- hage heeft ter vervulling der vacature van kantonrechter te Delft, opgemaakt de navol gende alphabetieche lijst van aanbeveling: Mr. W. G. Del Baïere; mr. J. D. van Ewijck; mï. G. W. F. Wentholt; allen kan tonrechter, respectievelijk te Woerden, Rid derkerk en Terneuzen. („St-Ot.") Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Vrijdag 27 dezer, des voormid dags te 11 uren. De luit.-kol. J. C. van den Belt, com mandant der koloniale reserve te Nijmegen, zal binnenkort den dienst met pensioen ver laten. In verband, met de hooge prijzen van eerste levensmiddelen, stellen B. en Ws. te Alkmaar den Raad voor, hun ooilege te mach tigen, met ingang van 1 November aan de werklieden der gemeente, die met inbegrip van vaste emolumenten een inkomen genie ten van f 12 of minder per wook, gedurende den tijd van 3 maanden op hun loon den volgenden bijslag te verleenen: aan gehuw den en weduwnaars, die ccn gezin tc ver zorgen hebben, van f 1aan de ongehuw- den van f 0.50 per week. Na afloop van dit ^tijdvak zal opnieuw overwogen kunnen worden, of de te treffen maatregel al dan niet, hetzij gewijzigd of ongewijzigd, be hoort te worden bestendigd. Ansjoviszouters en -handelaars te Urk klagen in een adres aan den minister van landbouw, nijverheid, cn handel over ver menging van Spaansclie ansjovis met Hol- landseho visch en vragen bepalingen ter voorkoming van bedrog in den ansjovishan- del, in den geest als bij dc Boter wet zijn vastgesteld. In een adres aan don minister van finan ciën verzoeken zij, alsnog in het Ontwcrp- Tariofwet een bepaling te willen opnemen, waarbij de invoer van de Spaanscho ansjovis met een zeker bedrag per anker wordt be last. In de plaats van ds. A. Voorhoeve is tot voorzitter der Ned.-Herv. Diaconessen- inrichting te Amsterdam benoemd dr. E. Bargcr. Nu vrijwel mag worden aangenomen, dat het wetsontwerp tot herziening der officiers-traktementen en de daarmede ge paard gaande verbetering der pensioenen een gunstig onthaal zal vinden bij onze Volksvertegenwoordiging, moet het, naar de „Ass. Grt." verneemt, in het voorne men liggen om eerst na aanneming van dat wetsontwerp verschillende opper- en hoofd officieren op pensioen te stellen. Hr. Ms. pantsardckschip „Gelderland" is Zaterdag onder bevel van den kapt. ter zee J. Albarda, van Nieuwediep vertrokken naar de Middellandsche Zee. Het- reisplan vam de „Gelderland", luidt als volgt: aankomst Algiers 31 Oct.; vertrek 6 November; aankomst VilleffancLe 14 Nov.vertrek 20 Nov.aankomst Port Ma- hon 25 Nov.vertrek 30 Nov.; aankomst Gi braltar 4 Dec.vertrek 9 Deo.aankomst Tanger 9 Dec.vertrek 14 Dec.aankomst Nieuwediep 21 Dec. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandscho zaken zal op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. De Raad vergadert a. s. Dinsdagmorgen te tien uren- Ds. H. Smelt zal den 12dcn November a.s. zijn afscheidsrede houden tc Wissekerk en den 19den daaraanvolgende zijn intrede doen in onze gemeente. KATWIJK-AAN-ZEE. De nieuwe open bare lagere school in het zuidelijk deel van ons dorp zal Maandag 30 October a.s., 's na middags om 3 u. plechtig worden geopend. De sprekers, die in het a.s. seizoen alhier zullen optreden, zijn. dr. H. M. van Nes, hoogleeraar te Leiden, dr. H. Vis- scher, hoogleeraar te Utreobt, dr. H. Ba- vinck, hoogleeraar te Amsterdam, en ds. T. Doevendans, pred. te Amsterdam. Zaterdag kwamen hier 5 partijen ha ring in afslag. De prijzen per kantje war ren: volle haring f 13.30 tot f 13.70; ijle haring f 10.40 tot f 10.70, steurharing f 10.20 tot f 12.70. makreel f 8.20 tot f 8.45. OEGSTGEEST. Dc Raad vergadert Woensdagmorgen om tien uren. Aan de otrde komt o.m. de gemeente begrooting 1912 ©d reclames Hoofdei ij koe Omslag. RIJNSBURG. De heer H. L. van Zo meren, oommies 2de klasse bij 's Rijks di recte belastingen alhier, wordt als zoodanig met 1 Nov. a.s. naar Delft verplaatst. SASSENHEIM. Het verbouwen van hot' huis van den heer C. Stelma, dat door den, laatsten storm zoo is gehavend, is bij onders-» handscho aanbesteding door den heer A. L. Verhoog, architect alhier, opgedragen aan, den heer J. E. Dijkstra. VALKENBURG. Woensdagnamiddag zal er op do hoeve „Het Slot" door dames en heeren een jachtrit met hindernissen wor^ den gehouden. Indien het weer gunstig mag zijn, zullen ongetwijfeld velen een kijkje 015 van nemen. WARMOND. Hedenmorgen wilde V. bij den winkelier van S., iets koopen. Daar hij bij den winkelier nog in het krijt stond,, kon hij niets krijgen en verzocht deze hem uit zijn winkel te gaan. Toen de man bui ten was gekomen, sloeg hij een winkelruit in. De politie werd hiermede in kennis gesteld. Zij maakte proces-verbaal op tegen het joDge mensch. Bij Kon. besluit is, met 1 November, aan S. Naber, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als havenmeester van de Yisschera- haven te IJmuiden. aan het lid van den Raad van Ned.-Indië mr. C. H. Nieuwenhuys, op zijn verzoek met 3 Januari, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen en hem benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. benoemd tot griffier bij den raad van be roep (ongevallenverzekering) te Almeloo^ mr. G. W. Sannes, thans te Middelburg; tot griffier bij den Raad van Beroep (on gevallenverzekering) te Middelburg, mr. M„ van Toulon van der Koog, advocaat en pro cureur te Zutfen, tevens plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (ongeval lenverzekering) aldaar; met 16 November benoemd tot schoolop ziener in bet arr. Borger, B. G. Hogewind* te 's-Gravenhage aan den kapitein N. van Wingen, van hefc 7de regiment inf., vergunning verleend tob het aannemen en het dragen van de orde- teekenen van ridder in de orde van bet Le gioen van Eer, hem door den President der Fransche Republiek gesohonken. Bij resolutie van den minister van ko loniën is J. F. van Hoytema ter besohikking gesteld van den gouv.-gen. van Ned.-Indiër ten einde te worden benoemd tot bouwkun dig irgenieur bij het departement der bur gerlijke openbare werken daar te lande cn C. Borst, ten einde te worden benoemd tob onderopziener bij den artillerie-constructie, winkel *te Soerabaja. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken, zijn benoemd in de oommissie, in 1911 belast met 't afnemen van de akte vrees, die voortkwam uit het kinderlijke bijgeloof, zoo eigen aan het Bretonscbe ras, waartoe ook zij van moederszijde behoorde bekroop haar, de vrees voor de dooden, die geen rust kunnen vinden. Zij kon niet meer denken. Bevende legde zij het doodenmas- kcr neer, draaide het den rug toe en begaf zich naar haar slaapkamer. Daar knielde zij neer om te bidden, niet voor zichzelf, eu ook niet voor Michael, maar voor de arme, wier ziel niet kon scheiden van den man, dien zij had liefgehad. Zij had als kind lee- ren bidden en nu bad zij vurig voor Elizo Morvézen. Toen zij opstond, was er een gevoel van rust over haar gekomen. Zij kleedde zioh uit en toen zij in bed stapte, vielen baar oogen bijna toe van den slaap. En bijna onmiddellijk sliep zij in, nog steeds glim lachende om den angst, die baar zoo plot seling overmeesterd had. Ongeveep een uur later werd zij wakker. Zij voelde zich versterkt; maar toch was het haar onmogelijk opnieuw den sla- p te vatten. Dit was geen nieuwe en ook geen onaangename gewaarwording. Na een avond, waarop zjj veel succes had gehad, kon Téphany ook op deze wijze wakker lig gen. En het was het oogenblik, waarop zij het meest genoot van haar succes. Zoo stil liggende dacht zij dan met een gevoel -1 zaligheid terug aan de welwillende woorden en blikken; aan de verwachtingen, die zij niet teleurgesteld, maar overtroffen had. Langzaam doorleefde zij dan weer de voor bij vliegende seconden, waarin een tcb de nok gevulde theaterzaal dreunde van het applaus, of waarin duizenden toehoorders ademloos naar haar luisterden. Terwijl zij nu zoo stil lag, keerden haar gedachten echter terug naar het pleister beeld. Voor het eerst werd zij er zich van bewust, dat haar gevoelens ten opzichte van het beeld veranderd waren. Zij voelde er zioh toe aangetrokken, in plaats van dat het haar afstootte. Het gebed had al wat zweemde naar haat en jaloezie uit haar ziel verjaagd. Zij had nu lust een kus op de koude lippen te drukken, een warm woord van sympathie te fluisteren in die ooren, die haar niet kon den hooren. Zóó sterk was dit verlangen, dat zij er geen weerstand aan kon bieden. Zij stond op en begaf zich, lachend om haar eigen dwaasheid, naar het salon. Door het raam, dat zij open had gelaten, gleden de zilveren stralen der maan. Téphany droeg den kop naar haar kamer terug en liet de' deur op een kie. staan. Zij hoorde een hond tegen de maan blaf fen en van de weide achter het huis klonk 't gekwaak van kikvorschen. Téphany legde den gipsen kop op het kussen, in de holte, waar haar eigen hoofd een minuut van te voren had gelegen. Zij wist later nooit te zeggen hoe lang zij wel gekeken had naar dit hvenlooze voorwerp, dat toch hoe langer hoe meer met leven bezield scheen. Eindelijk boog zij zich voorover en kuste die fijnbesneden lippen. Daarna hing zij het beeld op aan een spijker boven haar bed, toen zij plotseling een vaag geluid hoorde, ais van iemand, die de schoenen heeft uitgetrokken en tracht volkomen geruisohloos te loopen. Té phany, de Bretonsche, dacht, dat zij den geest van Elize Morvczen had gehoord en ging zien. Maar een seconde later zei een ander zin tuig dan haar gehoor haar, dat zich in dei hamer, die slechts door een ongesloten deun van de hare was gescheiden, een man, be vond. De luoht van tabak en wel van de allergoedkoopste tabaksoort, die door via- schers wordt gerookt, een lucht, waarmee zij, sinds zij Furie kende, op minder aange name wijze vertrouwd was geraakt, drong tot haar door. Furie was in het salondaar aan bestond geen twijfel. En misschien waS hij wel dronken. Want de luoht van tabak was niet onvermengd met een onaangename brande wi j nlucht. Toen zij, na al haar moed verzameld ta hebben, door de reet van de deur gluurde, zag zij hem duidelijk. Met moeite drong zij den kreet van ontzetting, die haar bijna ontsnapte, terug. Zij was niet in staat zicli te verroeren, en als aan den grond genageld bleef zij staan en volgde Furies gluiperige bewegingen, in de hoop er de beteetkenis van te begrijpen. Téphany herinnerde zich,: dat Mary's kostbare, antiek zilveren werk- doos op den schoorsteenmantel stond. Furie moest haar gezien hebben en weten, dat het een voorwerp van waarde was. Toch raakte* hiji het ding met aan. En als diefstal du3 niet het doel was van zijn komst, wat brachfc hem dan hier? Op dit oogeeblik hoorde men in den tuin het gekras van een uil. Onmiddellijk keek Furie met doodelijK ontsteld gelaat naar het raam. Toen schud de biij zijn gebalde vuist en antwoordde het dier met gedempte stem „Ioe... Ioe... Ioe..." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1