N'. 15848 Donderdag 19 October. A0. 1911. feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieeie Kennisgeving. FEUILLETON. Vergiffenis aan allen. DAGBLAD PRIJS DER AUYERTENTIEN: Van l8 regels 1.05. Iedere regel tneer f 0.17Orootere letters naar plaateruimte. - Kleine advertentiën san 30 woorden 40 Oente contant; elk tiental woorden meer 10 Oente. - Voor het tnoasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per week 9 Oentej per 8 m&andeo f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de herstemming ter benoe ming van één lid van den Gemeen teraad in het 1ste kiesdistrict ien van één lid van dea Gemeen teraad in het 3de kiesdistrict der gemeente Leiden, zal plaats hebben op Vrijdag 20 October 1911, van des yoormiddags acht tot des namiddags y ij f uren. De lijsten der candidaten bevatten in aJphabetiscbe volgorde de volgende namen: Voo. hetlste kiesdistrict. J. G. VAN ES. H. W. FISCHER. Voor het 3de kiesdistriot A. H. J. ENGELS. G. M. KRUIMEL. Art. 128 van het Wetboek van Strafr cht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf yan ten hoogste één jaar." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 October 1911. HIKUERWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. P. JANSSEN, om Vergunning tot uitbreiding van de sme- deTjj-in het perceel Voorste Zandstraat. No. <8, Sectie B. N.o.. 2024, door plaatsing van 4 electron!otoren, elk van 2 pk., ter vervanging van den bestaanden gasmotor van 6 pk.; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het pubLiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 2 November aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal wordeD gegeven om "bezwaren fceaen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 October 1911. Leaden, S9 October. "Wegens het zich als spreker terug trekken van den heer W. E. Couniou Pz-, 'zal in de a.s. vergadering der Verceniging t/b. der Bouwkunst optreden de heer M. Ivoert, bouwkundige alhier. Met het oog op den tijd van voorbereiding is de vergadering* nu op een week later bepaald. Het afdeelingsbestuur van den Volks bond tegen drankmisbruik alhier, besloot dezer dagen tot het doen houden van een serie lezingen, toegelicht door korte proe ven in de maand November door mej. Ii. M. de Holl, directrice der Amersfoortsche huishoudschool. Deel daarvan is getrouwde vrouwen7 uit de werkmansklasse een juister beeld- te geven van de waarde van verschil lende voedingsstoffen, ten einde haar daardoor in staat te'stellen haar gezin, zonder groo- tere uitgaven te'dóen, oordeelkundiger en smakelijker te voeden, dan dikwijls het ge val is. Deserie lezingen is dus eenigszins te vergelijken met een patroonsléergang en verdient zeker steun, nu de komende duurte het onzen vrouwen niet gemakkelijk zal maken, haar gezin met de beschikbare geld middelen goed te voeden. Dat de Volksbond zich voor deze zaak spant, wordt verklaard, door het verband dat er bestaat tusschen voe ding-en alcoholgebruik. Het bestuur der Coö peratieve Keuken interesseert zich zeer voor dezen Volksbond-arbeid, dien 't steunt door een subsidie. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid van liet college van curatoren der Rijks universiteit to Leiden, mr. J. A. Loeff en tot lid en voorzitter van het college van curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht, jlir. mr. J. Röell. Bij beschikking van den minister van marine is de kapitein ter zee N. J. van den Worm, benoemd commandant van Hr. Ms. „Van Galen", met 30 dezer eervol ont heven van het bevel over het bij de Kweek school voor Zeevaart te Leiden geplaatst marine-personeel, en is alsdan 3 et dat be vel belast de luitenant ter z-e^ 1ste klasse C. L. van Buuren. De kapitein-luitenant ter zee S. P. l'Honoré Naber, aftredend oommandant van Hr. Ms. „Van Galen", wordt met 1 November op non-activiteit gesteld. (St.cfc.) Naar „De Maasb." verneemt, is de zeoreerw. pater B. von Bönninghausen, rec tor van de keirk van den H. Ignatius aan den Wcstzeedijk, te Rotterdam, -door zijn overheid bcnoomd tot directeur van het •ooilege te Katwijk aan den Rijn- Het blad schrijft verder: Negen jaar is de zeereerw. pater B- von Bönninghausen als reot-or te Rotterdam werkzaam geweest, waar. bij hij o.ni.. gedurende langen of korten tijd de functies van directeur der Vereeniging ter «ere van het Allerheiligste Sacrament en tot versiering der behoeftige kerken, di recteur van het Apostolaat des Gebeds en geestelijk adviseur van den Vriendenkring waarnam. „Veel heeft de zeereerw. pater B. von Bönninghausen gedaan voor de versiering* der kerk van den H. Ignatius, waarin on der zijn rectoraat de kunstrijke preekstoel, de prachtige communiebank, verschillende gebrandschilderde ramen en een nieuwe kruisweg werden geplaatst. „Een bijzondere steun was reetor von Bön ninghausen voor de armen, onder wie hij destijds bijna geheel het geldelijk geschenk, hetwelk hem bij de viering van. zijn 25- jarig priest er jubilé werd aangeboden, ver deelde." J. van den Berg, hoofd der Chr. sohool te Landsmeer. i.,Std.") Ds. J. Gispen, predikant der Geref. Kerk te Barneveld, beroepen naar Alphen aan den Rijn, hoopt op Zondag 19 Nov. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en op Zondag 3 December intrede te doen te Alphen a/d Rijn, na bevestigd te zijn door zijn broeder, Ds. W. H. Gispen, v-n Zwolle. In de gisteravond te 's-Gravenhage gehouden vergadering van den Bond van Ambtenaren bij de Departementen van Alg. Bestuur ent. is een motie aangenomen waarin wordt gevraagd, in afwachting van een afdoende permanente verbetering der bezoldigingen, gedurende de tegenwoor dige buitengewone duurte een toeslag te ?er leenen aan gohuwde ambtenaren en beamb ten, die f 3000 per ja$r of minder verdie nen van f 200 's jaarsaan ongébuwden, die f 2000 of minder verdienen, 20 pCt. van hun salaris tot een maximum van f 200. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Haarlem is be handeld een motie-Van Sty rum c. a, om ge-zien de nadere adviezen aan B. en Ws. uitgebracht ter zake van den bouw eener H. B.-S. met 3-jarigen cursus enz-, overwe gende dat uit die adviezen blijkt, dat zon der schade aan het onderwijs vermindering van het aantal lokalen niet wel mogelijk is, dat in ieder geval zoodanige vermindering met het oog op de toekomst geen aanbeve ling verdient, te besluiten het reeds in 1910 door B. en Ws. gevraagde bedrag van f 245,000 zonder eenige korting toe te staan. In een vorige zitting was dit krediet met 1210 stemmen geweigerd. De motie werd verdedigd door mr. Van Styrum en bestreden door mr. Thiel, die het scherp afkeurde, dat zij was meegetee- kend door drie heeren,'"die niet in de zit ting van 9 Augustus tegenwoordig waren. Deze drie leden lichtten toe waarom zij zoo hadden gehandeld en oordeelden het optre den van mr. Thiel hunnerzijds ongepast en onwaardig. De motie werd aangenomen met 2-1 tegen 8 stemmen. Goedgekeurd werd het voorstel om de jaarwedde van den gemeente-bibliothecaris met f 500 te verhoogen, en te brengen op f 2C00. Aangehouden werd de verordening, rege lende de benoeming en het ontslag der amb tenaren bij de gemeente-lichtfabrieken, om elders een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de inkrimping der admi nistratie. De heer Modoo meende te moeten vrageu, of het waar was, dat de lieer Huls- wit gemeente-ambtenaren die hem kwa men bezoeken, zoodanig had toegesproken, dat zij een adres aan den Raad niet hadden durven indienen. Krachtig werd dit door den wethouder weerlegd, wel had hij aan ambtenaren, die zich niet vooraf tot hun directeur om loonsverhooging h'adden ge wend, aangeraden dat allereerst te doen. Zoo vatte spr. de organisatie der gemeente op en de Raad hechtte daar met een ap plausje zijn instemming aan. De motie- Modoo tot uitstel, om aan de ambtenaren alsnog gelegenheid te geven zich tot den Raad te wenden, werd verworpen. Aan de te openen Chr. school te Alphen Mr. G. Vissering heeft de oppositie aan den Rijn is benoemd tot hoofd de heer van Monetary adviser voor het Chineescbe Gouv.ernement aangenomen onder voorbe houd der goedkeuring van H. M. de Ko ningin. Aan mr. Vissering zal door de Chi- nteesche Regeering een rang worden toege kend gelijkstaande met dien v,an de buiten- landschie gezanten v.ati China, (H.) Watersnood. In een ingezon den stuk iu de „N. Rolt. Crt." vraagt dc lieer P. R. Mees te Rotterdam: Ik las een dezer dagen dat de administra teuren van liet fonds van het „Provinciaal Comité in Zeeland" zouden besloten heb ben f 25,000 te«r beschikking te stellen voor tegemootkoming in de schade door den jong- sten watersnood in Zeeland geleden. Indien ik mij ni-et bedrieg bedraagt bedoeld fonds van het Provinciale Comité in Zee land f 60,000 (zestig duizend gulden) en is dit hot overblijvende van een zeer groot kapitaal, dat gevormd is uit bijdragen door het Nederlands-olie volk bij gelegenheid van een vorigen watersnood in Zeeland eenige jaren geleden geofferd. Wat denken administrateuren met de nu overblijvende f 35,000 (vijf en dertig dui zend gulden) te doen? Het antwoord op die vraag zou kunnen luiden: „Natuurlijk worden, voor zoover er in Zeeland nog „hulp tc verleenen valt aan „personen, jdie door den jongsicn waters-i „nocd verarmd zijdde f 35,000 in de „al-" „loreerste plaats voor dat doel beschikbaar „gesteld. Die gelden worden immers op die „wijze aangewend, zooveel mogelijk in over eenstemming met de oorspronkelijke bedoc- „Iing der gevers." Ik weet' niet of deze meening tér plaats-e gedeeld wordt, maair ik wilde mij veroor loven -dit punt ter sprake te brengen en te-, gelijkertijd te wijzen op het bestaan van het „Oranje Kruis", dat het „P r i n s-H e n d r i k- Jtonds" onder zijn beheer heeft, daarbij tevens den wensoli uitsprekende dat plaat selijke en andere comités lum gelden aan het Oranje-Kruis mogen afdragen, dat daar voor aangewezen schijnt en voor een doel matige aanwending in Zeeland en elders zal zorg dragen. De commissie, die zich zal belasten met de regeling der mstallatie-feesten ter eere van den nieuw benóömden burgemeester van Bennebroek, koos tot voorzitter den heer J. R. K. baron van Ittersum en tot secretaris-penningmeester den heer H. J Calkoen Jr. Waarschijnlijk zal een tocht door de gemeente worden georganiseerd, waarbij een eere wacht te paard den burgervader zal geleiden, waarna 's avonds eenige fees telijkheden den dag zullen besluiten. Voor- loopig is 2 November ah datum aangewe zen. In het kerkgebouw der Baptisten in de Kerkstraat te Amsterdam is den heer W. C. Mense, tot voor kort Ned.-Herv. pred. te Stadskanaal, de doop der onderdompeling toegediend. Ds. N. van Beek, van Den Haag, dio voor ging, herinnerde in zijn predikatie er aan, dat sinds 1845 geen overgang van een predi kant uit een ander kerkgenootschap naar de Baptistengemeenten had plaats gevon den. In het gebouw der Vrije gemeente te Amsterdam zal, zoo meldt 't ,,N. v. d. D,", Dinsdagavond 31 dezer (Hervormingsdag) een gedenksteen worden onthuld ter na gedachtenis aan den oud-voorganger P. H. Hugenholtz Jr. Als sprekers zullen daarbij optreden de heeren mr. H. Rogaar, prof. H. Oort (uit Leiden) en J. van Loenen Martinet (uit Bussum) en mej. J. F. O., Mossel. Het zangkoor zal daarbij medewerking verleenen. Volgens de ,,'s-H. Ct." nullen er irt November in de omstreken van .'s-Hertogen- bosch artillerie-oefeningen met scherp wor den gehouden. AARLANDERVEEN. Op het verzoek van Ged. St., om in overleg met Alpken, Bos koop, Waddings veen en Gouda en de be» langhebbenden mee te werken tot beschik baarstelling van 300,000 ten behoeve van den spoorweg AlphenGouda heeft de Raad op voorstel van B. en Ws. afwijzend beschikt. KATWIJK-AAN-ZEE. Zoo slap als 't raefc de visscherij voor een maand zoo druk is het nu. Daarvan kan men lort nee beste overtuigen door een kijkje i "nneu aan het Prins-Hendrik-Kanaal. Er Ikomen nu vaak schuiten ;c kort nra de lading van te IJmuiden binn_ c"" nen loggeen bomschuiten herwaarts ran gen. Hoe gevaarlijk het is, dat kinderen op een in beweging zijnden wagen klimmen, bleek gistermiddag weer, toen een achtjarig knaapje op een wagen trachtte te klaute ren, die over den Sluisweg reed, waarbij hij met één' zijner bëenen tusschen het wiel en het onderstel van den wagen beklemd raakten, zöodat dit lichaamsdeel zoo ernst;g beschadigd werd, dat dr. D. L. van Elk, die het eerste verband legde, overbrenging naar het Ac-ad. Ziekenhuis te Lelden, noodig oordeelde. KOUDEKERK. De schoolregel!ng met Hazerswoude is door den Raad aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. De uitbreiding van het buizennet voor de waterleiding is ondershands opgedragen aan de firma De Ruiter. LIS SE. Vorige jaren was om dezen tijd de cokosvoorraad aan de Gasfabriek buiten gewoon groot, maar nu is dit geheel anders, want reeds is de voorraad gch'eel uitver kocht. Voor de werklieden, die gewoon zijn hun cokes direct van de fabriek te betrek ken, is dit onaangenaam. RIJNSBURG. Gistermiddag werd op de Zandlaan een paard, dat door een infante rist, op een (iels gezeten, werd vastgehou den, door de tram aangereden en ernstig verwond. Morgenavond om -z— --> uren zal de Raad vergaderen TeSo£r:rti»ch weerbericht, «air waarnemingen in den 'morgen vau 19 Oofc. Modogedeeld door het Kon. Ned. Moteoi ituut te L)e Bilt. i»J te Memel; Hoogste barometerstand laagste 755.9 te Valentia. Verwachting tot den avond van 20 Oot. Zwakke tot matigen zuidoostelijken tot .zuidwestelijken wind. Nevelige tot zwaarbe wolkte lucht. Weinig of geen regen. Stij ging van nachttemperatuur in het oosten. Overdag koeler. 19) „Michael." riep Téphany, „kun je me zelf niet alles kalm en bejaard vertellen?" „Ik zal wel heengaan, als je dat wilt, Ossory „Ga niet heen," antwoordde Michael. Toen wendde by zich tot Téphany en zei langzaam „Carne is in zyn recht al» hy blyft." „"Waarom houdt je rekening inet hem?" vroeg Tépbany met minachting. „Denkt raun- beer Carne dan, dat hy zyn houding zal rechtvaardigen door jou by my in een kwaad daglicht te stellen?" „Ik geloof, dat ik beter doe met te gaan," herbaalde Carne. „Neen, biyf," zei Michael. 't Was duidelUk, dat Michaels wil op dit oogenblik de storkste was; dat beiden zouden doen wat hy verlangde. Carne zei niete. Té phany leunde tegen de tafel en kon den blik niet afslaan van Michaels onverstoorbaar ge laat, waarvan zy de uitdrukking niet begreep. „Waarom verleide Yvonne het je?" begon Michael. „Om Yannik." „Yannik?" „Ja. Ze hadden haar verteld, dat ik Yannik wilde overhalen te poseeren voor het hoofd figuur van «en groot sohildery. Ik had een onderhoud met haar. En by die gelegenheid vertelde zo my, dat iets van dien aard vroeger reeds gebeurd was. Een leerling van Gerême, een buitengewoon veelbelovend eohildsr „Nu ja," zei Michael. „Had een meisje daartoe weten over te halen „Ach!" riep Téphany ontsteld. „En hy heeft datzelfde meisje slecht be handeld. De geschiedenis had een allertreurigst verloop en eindigde met... haar dood." „En heeft zy u verteld, dat ik de persoon was?" „Ik heb het begrepen." „Ga verder." „Ik heb het begrepen, toen je om me zondt. Je liet je oen en ander ontvallen. Daar bouwde ik op voort. De rest was gemakkeiyk. 't Was duidelyk, dat het drama zieh niet in Pont- Aven had afgespeeld. Hoe had Yvonne er dsn van gehoord? Ik herinnerde mij, dat zy familie had te Vannes. En ik herinnerde my ook, dat jy in Port-Nsvalo had geschilderd, waar ik den vorigen zomer ben geweest. Ik schreef aan een vriend, Gisteren kreeg ik zyn antwoord." Hy overhandigde Miohael een brief. Geen van belden keek nu naar Téphany. De uitdrukking van haar gelaat was geheel veranderd. Haar toorn tegen Carne had plaats gemaakt voor een diep ellendig, hulpeloos ge voel. Michael las den brief door. „Lees hem niet overluid, Ossory," zei Carne met iets als schaamte. „Ik moet het wel," zei Michael. „Ik heb inlichtingen ingewonnen," schreef de vriend, ,'t Is een byna vergeten geschie denis, die indertyd echter veel sensatie maakte. Een geestelyke gaf er my de byzonderheden van. Het achy at, dat Ossory indertyd een heel mooi meisje had ontdekt, Elizs Morvézon. Hy begon studién te maken van haar hoofd. Ossory most, volgens myn zegsman, een byzonder boeiends en aantrekkeiyke persoon- lykheid zyn gewesst en hy sprak Bretonsch. Hot meisje vatte liefde voor hem op. Hij mia- brulkte die liefde, om van haar gedaan te krygen, dat z'y op allerlei manieren voor hem poseerde, zoodat zy er emdeiyk zelfs in toe stemde tot model te dienon voor het hoofd figuur van een groot schildery. Het afachuwe- iykste gedeelte van de geschiedenis was, dat de man zich zoo volmaakt koud en harteloos tegenover haar heeft gedragen. Toen hy haar niet meer noodig had, zei hy haar eenvoudig, dat hy klaar was met zy n werk en dat hy weg ging. En hy ging ook weg en lief haar diep ongelukkig achter. Twee of drie dagen daar na verdween Elize Morvêzen. Men vermoedde, dat zy Ossory naar Parys was gevolgd. Een maand later kwam van Ossory het bericht van haar dood." Téphany zprong op. Michael 1" „Het is waar. Zy is in de Seine gespron gen. En sinds dat oogenblik beschouw ik my- zelf als haar moordenaar." „Je bent te hard tegen jezelf, Ossory," mompelde Carne. „Ik dsnk, dat zy niet g03d meer by haar verstand was." „Zy was volmaakt gezond van hoofd." Michael liep zwygend de kamer door, nam een sleuteltje, dat aan zyn horlogeketting was bevestigd in de hand, bukte en deed een mas sieve eikenhouten kist opan. „Ik zal het stuk, waarvoor zy poseorde, voor den dag halen," zei hy met doffe, ver slagen stem. Hy tilde het zware deksel op en nam een lange rol uit de kist. Téphany wendde het gelaat af. Na een oogenblik zei Michael: „Ie kunt nu kyken." Carne stond vlak by het doek. Hy slaakte een kreet van bewondering. „Dat heb je geschllderdl" „Ja. Hot is Elize Morvêzen. Maagd en Martelares." „01 Dat is het gezicht van het dooden- masker." „Ja. 't Was een afgietsel van haar gelaat." Michael nam den doek, die over het pleis terbeeld lag, weg. Carne, die doodsbleek zag, keek nu naar don kop, dan naar het schildery. Elize Morvézen lag midden in een uitge strekte, pas met versch zand bestrooide arena. Op den achtergrond waren vaag duizenden en duizenden mensoheiyke gezichten zicht baar. Van deze, minder dan van den leeuw, die op het punt was op haar te springen, wendde de jonge vrouw zich met ontzetting af. Op haar gelaat lag ds fanatieke uitdruk king der martelaren; het sprak van berusting, iyden, extase, yrees. Carne riep „Myn Hamel, 't is grootschl" Maar het doek was dseriyk met messteken gehavend, vooral het lichaam van het meisje, alsof de artist, die haar had geschilderd, door een demon van vandalisme was bezoten ge worden en het doek had willen verscheuren, als de lesuw het meisje, dat hy beloerde. Allesn hst gezicht was gaaf. Terwyl zy luisterde naar het lange verhaal, dat hy nu deed, ging Téphany's oog niet van het pleisterbeeld at. Carne keek strak naar het schilderstuk. Michael sprak met eentonige stem, die toch iets onbescbryfelyk indruk wekkends had, omdat hetgeen hy vertelde het verhaal was van oen onherstelbare cata strophe. „Ik ontdekte haar in Port-Nsvalo, juist tien jaar geleden. Eu ik wist, dat, als ik haar gezichtje maar op een myner doeken kon zetten, ik een stuk zou schilderen, dat gezien mocht worden. Maar zy wilde niet po»e#ren. Toon wendde ik m"J tot da moeder, een dom.. Uchtgeloovig, hebzuchtig mensch „Merkwaardig 1" ,,De overeenkomst is merkwaardig, maar dat zij toevallig is, geloof ik niet. Herinner je je nog, dat-, toen ik je voor het eerst ont moette, Carne, ik in jeu de reïncarnatie van een geest, die mij vroeger bezield had, meende te heikennenl Nu, ik haalde Elize's moeder over haar voor mij te laten posee ren voor het hoofd en de kap. De daarop volgende week maakte ik een half doziju studies van haar, maar ik was nog niet vol daan..." „Neen, dat begrijp ik," zei Carne. „Het kostte mij een beetje moeite het meisje over te halen haar kap en doekje af te doen. De moeder was op mijn hand; zij ontving het geld, d-t ik haar dochter gaf." Carne, die de smartelijke uitdrukking in Téphany's gelaat opmerkte, zei met iets uitdagends „Ieder ander artist zou hetzelfde heb ben gedaas". „Al dien tijd," vervolgde Mich'ael, „ver vulde de gedachte aan een groot schilderij mijn geest. Ik zag dit, hetgeen ge hier op dit doek ziet. Maar ik zag het verheer lijkt, zooals wij soms het werk van ons hoofd zien, Vóór onze handen het hebben, aangeraakt en ontwijd. Wat ik zag maakte mij bijna tot een krankzinnige. Wacht, ik zal je laten zien...' (Wordt vervolgd.!

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1