B». 15827 Maandag 25 September. A». 1911. <§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. b—-È Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Vergiffenis aan a§len. I'RIJS DER AD VERTENT IEN: Van 10 regels ƒ1,05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters nair plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant i elk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het inoaeeeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents per 3 maanden f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aijn 1.30, Franco per post1.66, KENNISGEVING. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op airt. 73, 1ste lid, der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de zitting van den Militieraad alhier gehouden zal worden: op Maandag 9 October a. s., 'des voormiddags te tien uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn fcïos. 1—50; des namiddags te kwartier voor eenen, (foor de lotelingen, door of voor wie ge lrokken zijn Nos. 51—75; op Dinsdag 10 October a. s., des voormiddags te tien uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 76—125; des namiddags te kwartier voor eenen, froop de lotelingen door of voor wie getrokken zijn Nos. 126150; op Woesdag 11 Ootobe.r a. s., des voormiddags te tien uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 151—225; op Donderdag 12 October a-, s., des voormiddags te tien uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 226—300; op Vrijdag 13 October a. s., 'des voormiddags te tien- uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos.' 301—375; Bes namiddags te kwartier voor eenen, froor de lotelingen door of voor wie getrok ken zijn Non 3764D0; op Zaterdag 14 October a. s., des voormiddags te tien uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn Nos. 401—450; op Maandag 16 October a. 8., des voormiddags té tien uren, voor de lote lingen, door of voor wie getrokken zijn jNon 451—567; en zulks in de Stads-Gehoorzaal (ingang Jfcan de zijde van de Breestraat). Met nadruk worden de lotelingen er bij 'deze opmerkzaam op gemaakt, dat, inge volge de wet, alleen degenen voor den Mili tieraad moeten verschijnen, die vermeenen tiit hoofde van ziekelijke gesteldheid of lichaamsgebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte voor den militiedienst Ongeschikt te zijn, en dat zij, zoo zij voor 'dien Raad niet verschijnen, gehouden zul len worden geen reden tot vrijstelling te hebben en dientengevolge bij afwezigheid tot .den dienst zullen worden aangewezen, Onverschillig welk nummer hun bij de lo ting is ten deel gevallen, zullende evenzeer (roor den dienst worden aangewezeni zij die, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- 'derdienst, zoo zij vermeenen daarop aan spraak te kunnen maken, niet te voren het wettelijk gevorderd getuigbchrift bij den Burgemeester hebben doen opmaken, in welk geval zij geacht zullen worden die re den van vrijstelling niet te willen doen gel den. Burgemeester en WethouderB voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRUTS N, Seoretaria« Leiden, 23 September 1911., Inkoms tenbelasti ng. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnerin(g, dat den 30sten September e.k. de 5de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1911, en dat akoo op den lsten October minstens 6/8 gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- koaten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. 0 DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 September 1911. Leiden, 25 September. De in het buitenland bekende kunst kenner en verzamelaar Graaf Charles Lanc- (korónski bracht met gevolg onder de ver schillende museums alhier, ook een bezoek bij dn antiquair Horloos (Oude Singel naast de Lakenhal), alwaar hij verschillende inkoopen deed, waaronder ook eenige anti quiteiten uit de collectie, die bovengenoem de firma onlangs aankocht uit heb voormalig vorstelijk verblijf „Huize de Paaüw" te Wassenaar. De jaarlijksche „UnieHcollecte" voor de Scholen mét den Bijbel te Leiden zal alhier Woensdag a.s. langs de huizen plaats hebben. In de gebruikelijke openbare avondsa menkomst, in de Pieterskerk, zal als spre ker optreden ds. C.^ J. van Paassen pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te Haarlem. Beroepen is bij de» NecL-Herv. Gem. te Waddingsvéen ds. F. Kijftenbelt, te Ter-Aa. De tiende lijst van de 33ste jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel ver meldt o.m.Nieuwerkerk aan den IJsel met fl57.57£; Ter-Aar met Langeraar, Kor- teTaar en Aardam met f 101.69; Voorburg met Veur en Stomp wijk met f 156.761; Wad dingsveen met f 148.20; Wassenaar met f 274.23*. De „N. Haarl. Ct." schrijft: „Voor de zooveelste maal loopt het ge rucht, dat Burgemeester Jhr. Boreel Tran Hogelanden ernstig het voornemen heeft, zijn ambt neer te leggen. „Wij kunnen ditmaal erbij voegen, dat naar ons van zeer gezaghebbende zijde is ver zeker d, dat deze geruchten niet ongegrond zijn. In ieder geval schijnt de burgemeester niet van zins, zijn termijn van zes jaren, voor welken hij pas dit jaar werd- herbe noemd, geheel te willen vervullen". In Den Haag is in den ouderdom van 78 jaar overleden de ge>p. kolonel der inf. G. Luymes. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, is, naar de „Ned." meldt, voor eenigen tijd naar Zwitserland vertrekken.- Voorzien van de onderteekening van 1180 personen, allen behoorende tot de Ned.-Herv. Gemeente te Utrecht is, naar het ,,U. D." meldt, aan den kerkeraad al daar een adres gezonden, waarin zij o.o. zeggen „Met het oog op de vestiging van een dertiende predikantsplaats in de Nederd.- Herv. Gemeente te dezer stede, wenden de ondergeteekenden aUeen aanhangers der vrijzinnige richting op godsdienstig gebied zich tot u met het verzoek ter vervulling van die openstaande predikantsplaats, een predikant van vrijzinnige riohting te beroe pen. Zij behooren allen tot de onder uw bestuur staande gemeente en hebben dus aanspraak op verzorging uwerzijds v,an hun godsdien stige belangen in overeenstemming met hun overtuiging en hun daarnaar gevormde be hoeften." De minister van oorlog heeft in het „Recneil militair'' aan de ahefs van de korpsen der landmacht als zijn verlangen te kennen gegeven, dat, wanneer bij fees telijke of bijzondere gelegenheden de mili tairen worden onthaald o.m. op alooholhou- dende dranken, als wijn, bier, enz., aan hen, die daarvan geen gebruik wenschen te ma ken desverlangd alcoholvrije dranken moe ten worden verstrekt. De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Een lange reis Diaakte de logger KW 59 Marie" der fa. N. Haasnoot, schipper J. den Hollander, die Zaterdag na een reds van negen weken binnenkwam met elf last haring. Van de reederij N. P'arlevliet kwamen heden na een reis van zes weken binnen de motorjoggers KW. 176 „Cornelia Klazina" schipper Y. Plug met 23 last haring en KW. 160 „Handel en Zeevaart" eohipper K Klok met 25 last haring. Zaterdag kwam hier een partij haring in afslag. Volle haring bracht op f 17.75; maat- tjesharing f 12.85; ijle haring f 13; steur- haring f 14.90 tot f 1750; makreel f 7.25 tot f 8. Alles per kantje. Als een bewijs voor de malaise in den melkhandel deelen wij mede, dat hiar reeds drie melkverkoopers hun melkzaak hebben op zij gezet. OUDSHOORN. De beroepen pred. bij de Ned.-Herv. Gem., alhier, ds. J. H. C. Ka ter, van De Rijp, hoopt Zondagavond 1 Oct. a. s. zijn intrede to doen, na des voorm. bevestigd te zijn door ds. Tuinatra, van Boekoop. VOORHOUT. Met het bouwen van de dokterswoning, waarmede in Juli een aan vang gemaakt werd, vordert de aannemer goed, hoewel de tijd van oplevering stellig wel met een maand overschreden zal wor den. Het gebouw is glasdicht en zooverre gereed, dat de stucadoor met zijn werk zaamheden kan beginnen. De afwerking zal nog wel eenigon tijd in beslag nemen. De villa belooft een sieraad der gemeente te worden., WARMOND. In navolging van andere plaatsen, wil men ook hier de vervroegde winkelsluiting (9 uren) invoeren. Op een enkele na zij.n alle neringdoenden en win keliers hier wel toe genegen. Ni_ deze week zal door de winkeliers een vergadering worden belegd om een en ander nader te bespreken. Hedenmorgen werd alhier door den vissoher J. van Nieuwkoop aan de Kaag, onder deze gemeente, aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht zijn vïsoMxk met ongeveer 80 pond paling is ontvreemd, niet tegenstaande alles goed was afgesloten. Van daders, "boot en inhoud tot heden geen. spoor. ZOETERWOUDE. Gisteravond woed alhier in het koffiehuis van den heer L. Dolle in de Weipoort, een biljartwedstrijd om fraaie prijzen gehouden, waaraan door 20 biljartliefhebbers werd deelgenomen, en waarvan de uitslag was dat de eerste prijs werd gewonnen door C. G. van Es, de 2de door C. Ploeg en de 3de door Jaos. van Leeuwen Azn., allen wonende alhier. De strijd was somtijds zeer warm, en was recht gezellig. Zaterdag-namiddag bevend de vracht rijder Klapwijk, uit de gemeente Moer- kapelle, zich met zijn kar en paard onder deze gemeente, op weg naar sijn woning, en zou eenige boodschappen doen aan de woning van de wed. Lekkerkerker. Hij liet gedurende dien tijd zijn bespanning los en onbeheerd staan, maar deed bij zijn terugkomst de ervaring op, dat paard en kar, benevens de waren in dio kar aanwe zig, in een moddersloot waren terecht ge komen. Om het paard op den wal te bren gen moest het tuig worden stuk gesneden en de kar werd daarna door inmiddels toe geschoten burgers op Ket droge gebracht. Het gevolg van een en ander was, dat ver schillende waren bedorven en een 100-tal eieren stuk of geheel weg waren. Het 3-October-feest. Het preekt vanzelf dat velen onzer lezers al Weer belangstellend uitzien iets te ver nemen van de feestviering ter herdenking van Leiden» ontzet. Men begrijpt dat deze feestviering, de eerste na het 25-jarig ju bileum van de 3-0ctober.Vcreeniging, iet» buitengewóóns zal opleveren. De mooie feest gave door de zuSfcervereenigingen en de bur gerij, het bestuur aangeboden, stelt het in staat de burgerij ditmaal ook een extra- feest te bereiden. Nu zijn er heel wat numTnerS op het pïo- gTamVna, die geen verandering toelaten. De koraalmuziek, de uitdeeling van haring en wittebrood en het avondfeest op het Schut tersveld met den dansvloer, en het vuur werk aan heb slot, zal dit jaar weder zijn als vroeger. Misschien een en ander iets in ooi er en grootsoher als het kan, waardoor we ld an aangenaa m zullen worden verrast. Of het bestuur ook nog enkele andere ver rassingen ons kan en wil bereiden, zal straks het programma moeten leeren. Maar de klemtoon zal dit jaar als wij ons niet bedriegen, vallen ,op den optooht welke zal worden gehouden. Men weet wat hij wenscht uit te .beelden: een huldiging van de elf provinciën en van onze Overzoesche gewes ten aan de Leidsche Stedemaagd voor het geen Leiden door zijn taai verzet en de behaalde zege hoe fit verkregen, 't Is wel moei lijk te zeggen hoe het nu geweest zou zijn, als Leiden niet ware ontzet, niaair bij eenig nadenken voelt men ook thans nog in heel Nederland en overal elders waar Nederlan ders wonen, dat het ontzet van Leiden een groeten invloed ten goede heeft gehad op de historie van ons land. Dat met dankbaar heid te erkennen en daarvan blijk te geven is de aanleiding tot een hulde als met dezen op tocht bodoeld is. Onze Oost en onze verschillende gewesten zullen in de huidobetooging natuurlijk trach ten uit te komen en het meest karakteristieke, het meest typische dat hun land of landaard bezit en hoe zal men dat beter demonstree- ren 'dan op groote praalwagens? Zoo zal men door opze stad zien rijden een langen stoet van praalwagens met Lei- dens Stedemaagd in al haar luister tronend op een zegewagen, getrokken door vier paar den, voorop. Het zou ons te ver voeren wan neer we nu reeds wilden naspeuren wat elk der provinciën zal vertoonen. Zuid-Holland zal ongetwijfeld uitkomen met haar rijkdom van keurig ooft. Drenthe komt het ymkers- bedrijf in zijn wording en ontwikkeling voor stellen. Limburg zal ons haar meer en meer ontwikkelenden mijnbouw lateu men, Over. ijsel, zich openbarend in het nijvere Twente,- zal haar bloeiende katoenindustrie de LedcL sche bevolking ter vergelijking aanbieden en Friesland symboliseert het ijsvermaak dat in koude winters dit Noordelijke gewest in op stand brengt. Ziedaar enkele grepen uit de vele taf ere. e- len uit het leven en bestaan van de verschil lende Nederlandeche gewesten, die in veelw kleurige verscheidenheid op 3 October ons Leiden aars zal .worden getoond. Hoe in zijn geheel en zijn onderdeden de stoet er met zijn 16 of 16 wagens zal uitzien, kunnen wij nietj zeggen, maar wij weten wel dab op aansticht ting van het bestuur dar 3-October-Vereeni- ging bevoegde ménschen er voor aan het werk zijn, zoodat werkelijk iets goeds en iets grootsch mag wotrden verwacht. Een aardig idee is het ook dat de deelne mers na den optocht in de, nu voor feestge bouw ingeriokte tentoonstellingsgebouw, op hét Schuttorsvdd tot een feestmaaltijd zullen worden uitgenoodigd. Laat ons nu nog hopen op een mooi en aonnigan 3-October.dag l Viering Tan het 40-jarig bestaan der Vereeniglng „Musis Sacrum»" Op den mooien dag volgde een mooie avond, zoo dat het feestconcert Zaterdag avond in den tiuin kon plaats hebben, waar van Let voorgedeelte door de leden met hun dames flink bezet was, evenals de veranda. De verlichting geschiedde nu tevens door roode en andere kleurige ballons, welke zelfs tot hoog in d)e boomen waren gehan gen, wat een aardig effect maakte. Ook in ander opzicht was er een feestelijk aan zien, want een paar dames hadden er de bij zondere handigheid van, de rozen uit haat kiosk aan den man en natuurlijk vooral aan de vrouw te brengen, wat nog een niet on aardig sommetje ter vergoeding in de kos ten der feestviering opbracht. Het oonoert- zelf bood zeer veel genot dooT het keurige spel van het strijkorkest van het Haarlemsch Muziekkorps onder leiding van den heer Kriens. Tijdens den toegift-marsch werd bengaalsch vuur ont stoken, waarbij tevens een vlag verbrand den. In do pauze was er in de door den heet v. Veen met palmen en andere planten ver sierde zaal gelegenheid om het bestuur te complimenteeren, waarvan met meerdere S5) IX. Michael zat op den weg naar Rosporden !te schilderen. Tot onderwerp had hij het gezicht óp Pont-Aven gekozen, van den top van den heuvel gezien: de rivier, de kade, de huizen zich groepeerend om de kerk. Een week lang was het weer, dat in Juni anders zoo vaak veranderlijk is, uitstekend geweest. lederen dag kwam de zon weer met rossen gloed uit de grijze morgenneve len-te voorschijn, streed er mee, dreef ze 'op de vlucht en steeg dan langzaam op langs den wolkenloozen hemel. Michael had zich de taak opgelegd, het effect van dien schitterenden zonneschijn op de grijze, verweerde gebouwen weer te geven, een ver van gemakkelijk werk. Achter hem, en iederen penseelstreek vol gende, stond Carne. Hij bekende ronduit gaarne de leerling te willen zijn van zulk een meester. Toch bewonderde hij Michael niet onverdeeld. Michael kon veel doen, wat boven de macht van den Califomiër was; maar hij miste in weerwil van zijn er varing en techniek de gave, om de ideeën, die zich aan hem opdrongen, te ordenen." Wat hij voortbracht, was gewoonlijk een soort ohaos. Cairne, die dit opmerkte, voel de om die reden een zekere minachting voor Ossory als man en als schilder. Zooals bij zelf8 eens verklaard had: „Er ontbrak iets aan Michael." Maar met dat al stond één ding bij hem vast: hij kon veel van hem leeren en Michael toonde zich steeds bereid alles, wat hij zich door een jarenlange oefe ning had weten eigen te maken, aan ande ren mee te deelen. „Daar!" zei Michael. Hij stond op van zijn vouwstoeltje en rekte zijn lange leden uit. Carne vergeleek het schilderstuk met de werkelijkheid. „Ja," zei hij zacht, „je hebt die oude muren laten spreken. En je hebt de stem ming ook goed weergegeven." Miohael knikte. „Wij zoeken de waarheid en vinden haar niet, omdat wy* niet goed weten te zien." Toen nam hij zijn paletmes en veegde met een paar streken het werk van een uur weg. „O Michael laohte. „Jij zou dat niet hebben gedaan?" „Neen." Carne haalde diep adem- ,,'fc Was het mooiste stuk werk, dat ik in langen tijd had gezien." Michael keek hem eóó 3ang en zóó vor- schend aan, dat Carne er bijna verlegen onder werd. „Je zult het ver brengen," zei hij opeens kortaf. Dit hadden velen, en daaronder beroem de mannen, reeds tot Carne gezegd. Maar uit Miobaela mond gaven deze eenvoudige woorden h'em een gevoel van buitengewone voldoening. „Ik hoop het," atwoordde hij eerlijk. „Tot jou kan ik het wel zeggen. Ossory; je hebt he* trouwens al begrepen: ©t hangt voor mij onteaglijk veel van mijn werk af." „Zool" Michael fronste het voorhoofd. Hij dacht aan Téphany's stralend geziohtje zooals hij haar gisteren bad gezien bij de gavotte. Op dat oogenblik had hij bij zichzelf uit gemaakt, dat Téphany zich onweerstaan baar aangetrokken gevoelde tot den Ame rikaan. Ongetwijfeld was deze ook een man wel geschikt om de liefde van een vrouw a's Téphany te winnen en te behouden. En juist op dat oogenblik had Téphany hem in het oog gekregen en zulk een verkeerde uitlegging aan zijn blik en houding gege ven. „Ik ben daarom niet onverschillig voor andere dingen," vervolgde Carne. „Maar mijn succes als schilder... dat is een levens kwestie." Michael laohte flauwtjes. „Zoo dacht ik er vroeger ook over." „En nu... denk je er nu niet meer zoo over?" Michael antwoordde me5 nadruk: „Ik schilder voor tijdverdrijf." Toen vervolgde hij op geheel anderen toon „Ik heb je gisteren te Rieo gezien." „Ja, ik ben er geweest. Ik ga altijd naar die Pardons. Je kunt nooit weten, niet waar, men kan er een goed idee opdoen 1 Maar de dag van gisteren heeft een aardige verrassing gebracht. Juffrouw Lane Ver toonde zich opeens aan ons in het Ere- tonsohe kostuum." Hij praatte nu door over Téphany op een manier waaruit zijn belangstelling en bewondering duidelijk bleken. Toen hij ein delijk ophield, zei Michael langzaam: „Neen, je bent zeker niet onversohillig voor andere dingen." „Ja, Ossory, je snapt nu zeös!er ook, waar om er voor mij zooveel afhangt van mijn werk. In mijn land vindt een man, als hij tenminste een man van karakter is, dat hij de vrouw zijner keuze iets moet aan brengen, waardoor hij zich harer waardig maakt." „Zoo," zei Ossory. Came nam zijn schilderkist en zonne scherm en wandelde fluitend weg. Michael begon, misschien wel voor de tiende maal, de door de zon beschenen daken te schilde ren. Als de meeste menschen, die veel alleen zijn, sprak hij soms overluid bij zich zelf. „Is hij wel goed genoeg?" gromde hij. Toen klemde hij de lippen samen en schonk weer al zijn aandacht aan zijn werk. Dienzelfden morgen had Téphany haar 8ohildersezeltje neergezet tegenover een rij populieren, die zachte schaduwen wierpen op het vijvertje, waarin vrouw Le Beuz bezig was linnen uit te spoelen. Verderop, aan het riviertje de Aven, was Mary bezig een kind over te halen om stil te zitten. Drie of vier kinderen op klompjes liepen om haar heen en boden aan voor haar te poseeren. Naast vtouw Le Beuz knielden twee jonge meisjes neer, wier bruine ar men even beweeglijk waren als haar ton gen Téphany zette eenige kleuren op haar palet, maar kon er niet toe besluiten aan het werk te gaan. Zij ging dus op een met mos begroeid plekje zitten, luisterde droo- merig naar de landelijke geluiden om haar heen en ademde de fijne geuren in. De meisjes stootten elkaar aan en giegelden. Mademoiselle daoht zeker aan den knappen jongen mijnheer, met wien zij de gavotte had gedanst te Riec! Na een poos nam Téphany haar palet weer op en vroeg een aardig, mollig, klein kind voor haar te poseeren. „Ga gerust uw gang, mademoiselle riep de zuster van het kind, een reeds vol wassen meisje. „En schilder er mij maar bij. Ziet u, dan zal ik de kleine wel op mijn schoot nemen en u maakt een mooié schilderij en die noemt u Moederliefde." „Je bent een origineele,'" zei Téphany verwonderd over de gevatheid van het meisje. Waarschijnlijk had zij hetgeen zij had gezegd, opgevangen uit den mond van. een artist. „Maar ik wil het kleintje graag schilderen. Neem haar op je schoot en maak, dat ze stil blijft zitten." Het volgende oogenblik was :j aan het werk. Het kind werd met haar rug tegen een beuk gezet. De zuster rprak haar voort durend toe. „Zoo nu ben je zoet. Wat een engeltje! Ze zit zoo stil. Ze ziet er zoo lief uitl Mademoiselle zal je mooie nieuwe dubbel tjes geven. We zullen koek eten, jij en ik." Het liep naar twaalf uur. De wonder mooie gloed van de Junizon, dien Michael trachtte weer te geven op zijn. paneel, viel in den vijver. Van 'het schaduwrijke plekje, tussohen de gladstammige beuken, waar Té phany zat te teekenen, kon men een goud- aohtigen nevel boven het water zien tinte len. De vrouwen waren nu klaar met de wasch en spreidden het goed uit op het gras tusscihen de populieren en het vijvertje. En het kleine model viel in slaap. (Wordt vervolgd)»

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1