T.,atngff?rSlat aria®* 18 September. —'Twsada Blad. Buitenlandseh Overzicht. No. 15820. AmiI3 1911. Er is voor den optimist, den man, die Utiles bekijkt door een lieflijk gekleurden bril, ook aan de Mar okkaansclie kwestie een lichtzijde, iets leerzaams. Het is een prachtige gelegenheid tot het be oefenen van een schoone zaak, van welke 'gezongen is, dat zij aan bet mensohdom veel yermacik geeft, nl. het geduld. Inderdaad geduld en nog eens geduld. Dankbaar to leoren zijn voor hut meest on.- beteekenende bericht en dan maar weer te wachten dagen en weken lang, dat is een heilzame gymnastiek voor het menschelijk gemoed. Uit één woord, één blik, één bezoek, één gerucht, één mogelijkheid, een reeks-van be schouwingen te putten, neergelegd in arti kels, die zioh aangenaam laten lezen en die ons, als wij de lectuur beëindigd hebben, even wijs laten, of die den volgenden mor gen zullen blijken verkeerd te zijn ontwor pen en opgebouwd en tot een falikante con clusie leidend. Zoo leert de Marokko-zaak de mensohheid geduld, scherpt zij onzen speurzin en doet rij ons beschouwingsvermogen gedijen, zoo als een malsche regsn het groene gras. Het eenige bericht dat ons vandaag wordt voorgezet, is dat Oambon gisteren het Fransche antwoord aan von Kiderlen Wachter heeft overhandigd, en van vijf uren tot zeven uren met hem er over ge praat. De pers blijft een vredelievende opvat ting huldigen en ook de stemming onder de volken blijft van dien aard. Dit blijkt wel het beste uit het volgende: Te Parijs heeft Donderdagavond eenige opgewondenheid geheerscht naar aanleiding van een bericht van de „Patrie," overgeno men uit een blad te Nancy „1'Eclair de l'Est," dat een Duitsche uhlanenpatrouille de Fransche grens bij Luneville had over schreden. Het verhaal was, zooals later bleek, een verzinsel van een machinist, maar had ook reeds te Nancy en te Lune ville eenige ontsteltenis veroorzaakt, en er waren zelfs reeds maatregelen genomen door den commandant te Luneville. Deze had n.1. onmiddellijk gendarmen, benevens een eskadron cavalerie, gezonden naar de plaats, waar de Duitschers gezien heetten te zijn, van uhlanen of andere buitenland- sche soldaten, was echter geen spoor te ontdekken. Niettemin bleef het publiek kalm. Het alarmeerend geschreeuw der krantenjon gens op de boulevards, van oorlog en inval der Duitschers, kon geen bijzonderen in druk maken. Men bleef ongeloovig en schouderophalend; wel een bewijs dat me mand serieus aan de mogelijkheid van een oorlog om Marokko gelooft. Hoe licht toch had zulk een opzienbarend bericht geen pa niek kunnen veroorzaken 1 Volgens een telegram uit Berlijn aan de „Koln. Zeit.'' valt in het Fransche ant woord op de Duitsche tegenvoorstellen op verschillende punten tegemoetkoming op te merken.- Van Fransche zijde worden eenige wen- schen geuit, die voornamelijk betrekking hebben op redactionneele wijzigingen. Er resten echter nog een aantal kwesties, waarover nog geen overeenstemming ver kregen is. De onderhandelingen worden voortgezet. Te verwachten is, dat ten spoedigste een nieuwe samenvatting van de punten, waar over men het eens is geworden en van die, welke nog een bespreking eischen, door de Duitsche regeering aan die te Parij-s zal worden gezonden. Het staat intusschen vast, dat men reeds een flinken stap voor uit is gekomen op den weg tot overeen komst tusschen Frankrijk en Duitschland. De Engelsche pers geeft niet onduidelijke te kennen, dat, indien Duitschland op de Fransche voorstellen ingaat, het geen dwaasheid doet. De „Daily Graphic" wijst er op dat Duitschland t-och altoos nog een goede zaak doet. Het krijgt de grootste koloniale uit breiding sedert de dagen van Bismarck, en verliest niets in Marokko, waar het door mij neon cessies en aandeel in de Staatsbank reeds vasten voet verkreeg. En voor Duitschland en de andere mogendheden is het toch de hoofdzaak, dat in Marokko orde, rust, veiligheid en een beter verkeer worden tot stand gebracht. Een telegram bracht ons gisteren reeds eenig nieuws omtrent de beraadslagingen in den party dag der Duitsche so cialisten. Nadat Bebel, de grijze leider, een zeer toegejuichte rede had gehouden, werd met het oog op de a. s. Rijksdagverkiezingen een nota van het partij-bestuur aangenomen. In deze motie werd bepaald, dat bij her stemmingen aan den liberalen candidaat steeds de voorkeur gegeven moet worden boven den niet-liberaien; in tegenstelling met de verkiezingen van 1907 werd thans een samengaan met het centrum algemeen goedgekeurd. Een ander bericht, waarin men wellicht verband zou zien met de oorlogsgeruchten, maar welk verband toch verre is, is het volgende uit Dantzig. De Keizer en de Kroonprins kwamen gis termiddag te 12 uren op het exercitieveld te Langfuhr, waar de garde-huzaren-brigSr- de was opgesteld. De chef van het militaire kabinet las het keizerlijk besluit betreffen de de benoeming van den Kroonprins tot commandant van het 1ste lijfgarde-huzaren- regiment voor, waarna de keizer een toe spraak hield. Omtrent de Belgische mobilisa- t i e komt een bericht dat volgens mededee- Engen uit betrouwbare bron reeds besloten was tot oproeping van drie lichtingen, toen terwijl de ministerraad bijeen was, een tele gram uit Berlijn werd ontvangen met de mededeeling dat alles er op scheen te wij zen dat er een schikking tot stand zou ko men. Minister v. Kiderlen-Wachter zou n.l. verklaard hebben, dat Duitschland en Frankrijk binnen drie dagen tot overeen stemming gekomen zouden zijn. De minis terraad besloot toen de oproeping op te schorten. Wij moeten na de telegrammen van gis teren de lezers nog verder op de hoogte brengen omtrent den nnnslag op Stolypin den Russisohen minister-president. Het gebeurde in de pauze na het tweede bedrijf van de opera: „Tsaar en Sultan" van Rimsky Korsakof. Terwijl Stolypin tegen de balustrade ge leund met zijn gelaat naar het publiek stond, en met hem cmringtende heeran. sprak, naderde een jonge man, in rok, liem en lostte vop twee stappen afstand twee schoten uit een Browningpistool. Stolypin greep met de hand naar zijn borst en viel in een stoel. De omstanders droegen den gewonde naar een uitgang, terwijl uit het publiek uitroepen van ver ontwaardiging en afkeuring werden ge hoord, en het volkslied werd gevraagd. Ndat het scherm weer was opgegaan, kwam de Taaar naar den rand der loge. De medespelende artiesten zongen knielend het volkslied. De schouwburg trilde bij de botooging die den keizer werd gebracht, totdat deze de logo had verlaten. Stoly-rin, die volkomen bij zijn bewust zijn was, werd naar een particuliere ver pleging van d'r. Makowski gebracht. De ko gel had hem in de borst getroffen. De da der, die poogde door een zijdeur te vluch ten, werd door officieren gegrepen. Bij onderzoek werden documenten bij hem gevonden,, waaruit blijkt, dat hij Ba- grow heet en secretaris ia van een advo caat. De tweede kogel, die de i minister president de hand verwondde, trof den in het orkest zittenden concertmeester Eerg ier, die in den voet gewond werd. Terwijl officieel verzekerd wordt, dat de toestand van Stolypin niet hopeloos is, zijn reeds andere berichten ingekomen, die den toestand geheel hopeloos noemen en de vrees te kennen geven, dat de kogels mis schien vergiftigd waren en geen geneeskun dige hulp hem meer kon redden. Bij den aanslag bevond de Tsaar zich in den foyer. Ou bet hooren van de schoten snelde hij naar zijn loge terug. De dader verklaarde gedurende het verhoor na zijn gevangenneming, dat hij Stolypin volgens een besluit van het revolutionnaire comité moest vermoorden, omdat hij een voor Rus land onzalige politiek voerde. Gedurende den geheelen nacht hebben arrestaties en huiszoekingen plaats gehad in Kiew. Ver schillende medeplichtigen zijn gevangen ge nomen. Uit Petersburg wordt aan dj „National Zeitung" geseind, dat volgens betrouwbare particuliere berichten de verwondingen va» Stolypin zeer zwaar zijn. De nacht verliep slecht. Hedenmorgen was zijn toestand ho peloos. Daarentegen verklaart een broeder van Stolypin, dat de toestand wel ernstig is, doch niet levensgevaarlijk. De minlister van financiën, Kokowzef is tijdelijk minister-president. Het volgend bulletin is uitgegeven: Aan minister-president Stolypin zijn door een schietwapen twee wonden toegebracht, een aan de rechterzijde van de borst en een aan de rechterhand. De ingang van de eer ste wonde ligt tusschen de zesde en de ze vende rib, een uitgangsopening is er niet. Bij het sondeeren bleek, dat de kogel on der de twaalfde rib ligt, drie eer 'meter van de ruggegraat af. In de eerste uren, vol gende op de verwonding, gevoelde de mi nister zich zeer zwak en leed hij hevige pijn, hij droeg zijn pijn echter met gela tenheid. Gedurende het eerste gedeelte van den nacht was de minister zeer onrustig, tegen den ochtend kwam er eenige verbetering. Temperatuur 37, pols 92. Officieel wordt medegedeeld, dat men zich uit de tot hedenavond acht uren ont vangen telegrammen geen helder denkbeeld kan vormen omtrent de zware verwonding van Stolypin; uit de berichten valt echter op te maken, dat de wonden niet zoo go- vaarlijk zijn, als men op het eerste oogen- blik dacht. Blijkbaar is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de kogel langs de ribben is ger gleden en in de rugspieren is blijven ste ken, zonder de inwendige organen érnstig te beschadigen. De ïsè&Y heeft Stolypin bezocht. Slotgemeenterekening 1910. Blijkens 'de gemeente-rekening over 1910 leverden 'de buitengewone ontvangsten en uitgaven Van dab jaar een nadeelig slot ojd van f 1,492,086.45. De oorzaak hiervan was dat de buitenge wone ontvangsten (i. c. de opbrengst der geldleening van 1911), waaruit de kosten van in 1910 uitgevoerde werken moesten worden bestreden, niet op den dienst 1910, maar op dien van 1911 is geboekt. Regelmatiglieidshalve en overeenkomstig de toelichting op art. 1 van hoofdstuk XV der begrooting voor 1912, stellen B. en "Wg. voor thans ten laste van den dienst 1911 te brengen het bovenbedoelde nadeelige slot van f 1,492,086.45 en te dien einde te beslui ten tot vaststelling van den overgelegde sup- pletoiren begrootingsstaat. Uitsluitend als administratieve regeling is als togenpost op dien staat de post „geldleening ter voor ziening in de kosten van buitengewone wer ken' met gelijk bedrag verhoogd. Scholen Medusa- en Heerenstraat. tie der school en voer de veip^re da-gel ijksche benoodigdheden in den .Loop van dit jaar. Volgens mededeeliprr van het hoofd dier school kan evenwel met dit bedrag van f 1000 niet worden volstaan, doordien veel minder leermiddelen der opgeheven 3de klasse school aan de .Heerenstraat voor de school aan de Medusastraat kouden worden benut dan ver wacht werd, en zal dit bedrag met f 150 moeten worden overschreden. Door de opheffing der school aan de Heé- renstraat als 3de lel. school en haar omzet ting in een school 2de kl«. voor jongens en meisjes, moest inmiddels dok deze school, wat haar leermiddelen betreft,"' geheel worden ingericht. Hiervoor waren geen gelden aan gewezen. Volgens mededeeling van het hoofd der sohool zal voor dit jaar met f 750 kun nen worden volstaan, in welke som tevens de kosten der dagelijksclie benoodigdheden in den loop van 1911 zijn begrepen. In deze bijzondere uitgaven van f 150 en f 750, te zamén f 900, kan slechts gedeel telijk worden voorzien door- het onverbrnikt gebleven budget der opgeheven 3de kl. school aan de Heerenstraatdit bedraagt ih rondo som f 364; voor de overige f 536 zal de begrootingspost derhalve moeten worden verhoogd. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven, waaruit dat bedrag zal moeten worden af geschreven, zijn nog f 7Q53.T91/* beschikbaar. Onderwijzend personeel. Op de begrooting voor 1911 is een bedrag van f 1000 uitgetrokken voor de kosten der leermiddelen en schoolbehoeften van de nieu we school aan de Medusastraat. Deze som dient voor (de koeten van eerste ïnstaJla* Ter vervanging van den onderwijzer M. J. Priems, aan wien met ingang van 1 Sep tember 1911 eervol ontslag word verleend, en van den onderwijzer P. van der Hoeven, die werd benoemd tot onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de school der 2de klasse aan de Heerenstraat, alhier, worden den Raad de volgende voordrachten aange boden voor de benoeming van twee onder wijzers met verplichte hoofdakte, resp. aan de School 3de klasse No. 8: lo. W. Hoek stra, onderwijzer te Tjalleberd; 2o. S. Metz, onderwijzer te Leeuwarden; 3o. D. Schering, onderwijzer te Berkhout. School 4de klasse No. 1lo. S. Metz, 2o. W. Hoekstra, 3o. D. Schering, allen voornoemd. Groud verkoop a. de Baa-neveldsteeg. Per adres verzoekt A. Boekkooi een ge deelte van de Barneveldsteeg, van de ge- meento te mogen koopen tón einde aan een door 'hem op een aangrenzende strook grond te bouwen winkelhuis eenige meerdere ge- velbreedto te kunnen geven. Genoemde steeg, die van de Haarlemmer straat naar den Stillen Rijn loopt, stond blijkens een door den archivaris ingesteld onderzoek, oudtijds voor het publiek ver keer open, doch werd vermoedelijk in de 2de helft dier 19de eeuw daaraan onttrokken. Met do Commissie van Fabricage komt het B. en Ws. voor, dat de gemeente bevoegd mag worden geacht de reeds zoovele jaren piet meer voor het openhaar verkeer bestemd ge weest zijnde steeg, hetzij geheel, hetzij ten doele te verkoopen. Echter zullen dan de eigeppren ^der aangrenzende perceelen, Ook al zouden zij daarop geen recht kunnen doen gelden, uit billijkheidsoogpunt hun feite lijken uitweg door de steeg niet mogen ver liezen en derhalve hun uitweg naar den Stillen Rijn behooren te behouden. Ook tegen den verkoop op zichzelf be staat bij B. en "Ws. geen bezwaar, aange zien door bet plan van adressant het voor komen van de Haarlemmerstraat daar ter plaatse ongetwijfeld zal worden verbeterd De steeg zal dan eohter moeten worden ver kocht ter diepte van het aangrenzende per ceel van adressant, ter gezamenlijke opper vlakte van ongeveer 181/* M2. De koopprijs moet h. i. niet kooger dan f 15 per M2. worden gesteld. Weliswaar lieeft de aangrenzende grond onlangs f 26 per M2. opgebracht, doch men yergete niet, dat een gedeelte, niet kan worden volgebouwd in ver band 'met het ten behoeve van perceel Sec tie H No. 507 to vestigen recht van uitweg. Een prijs van f 15 per M2. lijkt B. en Ws. daarom billijk en ontmoet ook bij adressant geen "bezwaar, mits aan hem slechts recht van uitweg naar den Stillen Rijn wordt ver leend, iets waartegen bij B. en Ws. geen bezwaar bestaat. De overdracht moet vóór 1 Januari 1912 hebben plaats gehad Uitbetaling bij nitvoering Tan gemeentewerken. Het bestuur van den Leidschen Bestuur- dersbond heeft zich per adres tot den ge meenteraad gewend, waarin het te kennen geeft: dat naar het van belanghebbenden heeft vernomen, het herhaaldelijk voorkomt dat bij werken door de Gemeente aanbesteed, o. a. bij reparatiewerken en onderhouds werk, aan de arbeiders geen loon wordt uitbetaald voor verzuim op feestdagen; dat in de raadsvergadering van 26 Jar nuari 1911 door uw college is bepaald dat in de gemeentebestekken bepalingen zullen worden opgenomen volgens welke de arbei ders loon zullen blijven ontvangen in geval van ziekte, stilliggen van het werk, ver zuim op feestdagen, enz., maar dat deze bepalingen slechts worden opgenomen in die bestekken, welke daarvoor naar het oordeel van burgemeester en wethouders in aanmerking komen; dat nu eenmaal in beginsel door uw col lege de billijkheid is erkend van het uitbe talen aan den arbeider van zijn loon in al die gevallen, waarin het werk stilligt buiten zijn schuld, het wensohelijk is, dat steeds, of zoo daartegen uwerzijds bezwaren be staan, dan toch als regel, den arbeider die gemeentewerk verricht, de uitbetaling van zijn loon gewaarborgd wordt, als hij buiten zijn schuld geen arbeid kan verrichten Redenen waarom het bestuur van den Leidschen Bestuurdei'sbond zich tot uw ooilege wendt met het verzoek te willen be palen, dat in alle gemeentebestekken, en niet alleen in diegene die daarvoor naar het oordeel van burgemeester en wethou ders in aanmerking komen, genoemde be palingen worden opgenomen, en zoo hier tegen uwerzijds bezwaren bestaan, dan toch in elk geval er door uw college bij Burge meester en Wethouders op worde aange drongen, om slechts bij groote uitzondering genoemde bepalingen uit de gemeentebe stekken weg te laten. Lijst ran onbestelbars briavsn sn brisikasrtin üan hier verzonden gedurende de eerste helft der metand September. Binnenland. Brieven: Mej. E. Ver- steegh, Mej. A. Dijkmans, Mej. L. v. Nieuwkerk, 's-GravenhageBijl, 's-Graven- zandeMevr. v. Leeuwen, Katwijk-aan- Zee; Woltering, Nieuwediep; Spaape, L. J. Thans, Rotterdam; adres: Heerenweg, Warmond. Briefkaarten: H. J. Bik, L. van Vliet, mevr. C. Artsaenius, Z. Waardenburg, mej. v. d. Henst, Amsterdammej. M. Riesse, Apeldoorn; J. L. Kolderus, 's-Gra- venhage; mej. C. Oostermeyer, Haarlem; O. H. de Vries, Haarlemmermeer; dames J. en O. Botermans, Rotterdam. Buitenland. B r i e v en: Madme. De Geer, Bruxelles; frau J. Schöpkes, St.-Ulrich; Pauwels, niet vermeld. Briefkaarten: Hodyson, Bradford; W. Kramer, Hamburg; H. Meyalsten, Frankfurt a. M.fraül. R Sichl, idem; fraül. G. Osteinberger, München; H. Ran dolph, Pontresona; mej. P. O. v. Bitteren, Upsala P. Mareooies, Veldes. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen bun naam en adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Mgr. A. J. Bromver. Gisternamiddag om kwart over drieën is mgr. Andreas Joannes Bro-uwer, vicaris-ge neraal van bet R.-Kath. Bisdom Haarlem, overleden. De „Opr. H. O." schrijft over hem: Na een tijdperk van vreezen en hopen is hij dus heengegaan, de man, geëerd en ge acht om zijn grooto geleerdheid, zijn bui tengewone scherpzinnigheid' en vooral ook om de nederigheid zijns harten en zijn minzaamheid. Mgr. Brouwer is sedert 17 November 1903 in Haarlem gevestigd, in dat jaar toch werd hij, kort nadat mgr. Gallier tot Bis schop was verkozen, benoemd tot vicaris- generaal, een benoeming, die mede aan toonde hoe hoog in eigen kring deze hoog waar digheidsbekleeder gewaardeerd werd Dat bleek hem indertijd weder toen Z. H de Paus hem benoemde tot geheimkamer- heer en H. M. de Koningin zijn verdien sten erkende door hem te benoemen tot Ridder van den Neaterl. Leeuw. Mgr. Brouwer werd te Delft geboren, op 17 Mei 1857 tot Priester gewijd en op den zelfden dag benoemd tot Praeceptor te H'ageveld', waar hij bleef tot 24 October 1871, toen hij als Pastoor te AarlancLerveen optrad. Op 6 April 1876 volgde zijn benoe ming tot Deken te Alphen en op 20 Sep tember 1883 tot Regent van Hageveld. In die dagon reeds mocht mgr. Brouwer zich verheugen in de erkenning zijner verdien sten, wat bleek eerst uit zijn benoeming tot Kanunnik op 15 October 1884 en later op 26 October 1897 tot Proost van kapittel. Z. H. de Paus sohonk hem indertijd ?iin portret in lijst, met een eigenhandig in het Latijn geschreven opdracht en hand- teekening. Gemeenteraad van Katwijk. Gisternamiddag hield de gemeenteraad van Katwijk een. vergadering onder presi dium van den oudsten wethouder, den heer M. van Egmond, die bijgewoond werd door 15 leden. Deze vergadering was een gevolg van de zeer woelige zitting van Maandag, die we der een uitvloeisel was van betgeen er in zake de benoeming van een wethouder en een tijdelijk lid in de gas- en waterleidings- oommissie was gebeurd in de door de wet voorgeschreven vergadering van 5 Sept. In deze vergadering toch werd bij herstem ming voor beide functiën door de in her stemming, komende personen aan de stem ming deelgenomen. Voor wethouder veilkregen de heeren M. van Egmond en R. Ouwehand ieder 7 stemmen. Daarna besliste het lot en de beer Van Egmond was de gelukkige. Hij aan vaardde de benoeming en op het moment dacht niemand er aan, dat deze benoeming onwettig was. Dooh nu kwamen de adviezen van buiten af. Sommige leden van den Raad gingen op eigen hand ook rechtskundig advies in winnen; de heer Van Egmond zelf o.a. bij mr. Goudsmit, te Leiden. e Het gevolg was, dat tegen de benoeming van den heer Van Egmond tot wethouder bezwaren werden ingebracht bij Ged. Sta ten en vernietiging van het besluit ge vraagd. Intussohen was de kapitein niet op het sohipde burgemeester toefde buiten de gemeente met verlof. Indien yu, zoo luid den de adviezen, de heer Van Egmond on wettig wethouder was, zou in den tijd, dat de burgemeester buiten de gemeente verblijf hield het college incompleet zijn en de be sluiten, die in dien tijd werden genomen, ook onwettig, wat heel wat last zou veroor zaken. Vandaar dat eenige leden aandrongen op een spoedvergadering, die door den heer Van Egmond, die als oudst© wethouder in jaren als loco-burgemeester fungeerde, op Maandag j.l was bijeengeroepen. Dat men deze vergadering als zeer be langrijk beschouwde, bleek wel uit het feit* dat zij oak werd bijgewoond door dèn heer Meerburg, die wegens ongesteldheid reeds ongeveer anderhalfjaar de Raadsvergade ring niet bezocht. De vergadering werd toen op verzoek van den wethouder looo- burgemeester, omdat het over de wettigheid van zijn benoeming liep, door den heer D.> Ouwehand Azn. gepresideerd, die het wen- scfaelijk aahtte, dat de heer Van Egmond nu bedankte als wethouder. Men kwii dan tot de benoeming van een nieuwen wethou der overgaan. De heer Van Egmond was daarvoor niet te vinden. De burgemeester was er ook voor, dat hij aanbleef, zeide hij. Hij wilde nu de Kroon laten beslissen. Het door hem ingewonnen rechtskundig advies van mr. Goudsmit werd door den secretaris voorge lezen. De heer Van Egmond zeido verder, dat volgons art. 70, 3de lid der Gemeente wet, de burgemeester binnen 24 uur na het nemen van een niet wettig besluit hiervan aan den Raad moet kennis geven, wat niet is geschied, en daarom beschouwde hij de benoeming van kracht en deze vergadering onwettig. Als de Voorzitter tooh tot stemming wil de overgaan, blijft de heer Van Egmond protesteeren. Er hadden heftige en veelal verwarde discussies plaats. Eindelijk kwam men op advies van den heer Van Walsem overeen vooraf advies in te winnen bij de Commissaris der Ko ningin. De heeren D. Ouwehand Az. en De Ruiter Zijlker worden aangewezen bij den Commissaris audiëntie te vragen. Het bleek nu gisteren, dat niet de heer Zijlker, maar de heer Parlevliet mét den heer Ouwehand den Commissaris bad be zocht. Zij deelden nu bij monde van den heer Ouwehand mede, dat het gevoelen van den Commissaris was, dat de Raai, in af wachting van de beslissing der Kroon, over ging tot de benoeming van een t ij d e 1 ijk wethouder. Het college bleef dan volledig, ongeacht hoe de beslissing viel. De Voorzitter stelde op grond daarvan voor tot stemming van een tijdelijken wet houder over te gaan. De heer Zijlker vreesde, dat men, dit zonder meer doende, weder een informa liteit beging, en gaf in overweging eerst in stemming te brengen het advies van den Commissaris. Nadat men met algemcene stemmen had verklaard, dit te willen vol gen, werd tot de benoeming van een t ij- d e 1 ij k wethouder overgegaan. De uit slag der stemming was, dat de heer R. Ouwchand met 9 van de 15 stemmen werd benoemd. Op de heeren Van Walsem, D. W. Ouwehand cn N. Parlevliet waren resp. 4. .1 en 1 stemmen uitgebracht. De lieer R, Ouwehnnd nam de benoeming aan, zoodat Katwijk op hot oogenblik in plaats van twee, zooals volgens de wet noodig is, drie wethouders heeft. Wordt de benoeming van den heer Van Egmond. door do Kroon vernietigd, dan moet een de finitieve opvolger worden benoemd; wordt de heer Van Egmond gehandhaafd, dan mag de lieer R. Ouwehand weer heengaan. Do heer Zijlker bij de rondvraag het woord verkrijgend, zegt, dat hij met betrekking tot zijn benoeming tot lid der gas- en water- leidings-oomiiLLssio op 5 Sept, zijn mandaat woder ter beschikking van den Raad stelt. Hij heeft inzage van de administratie ge nomen en bemerkt, dat er zulk een belang rijke uitbreiding van de gasfabriek in voor bereiding is, dat jiij deze zaak als leek niet kan overzien. Hij is niet van plan de verantwoording daarvan op rich te nemen, en de stukken, die daarop betrekking heb ben, to on derteek enen. Hij zou het wensohe lijk achten, dat de vroegere commissieleden de affairo voortzetten. Wil de Raad hem' handhaven, dan verzoekt hij der Commis sie een technicus ter zijde te stellen. De lieer Aandewiel vraagt of de vroegere commissie inderdaad genegen zal zijn de zaken voort te zetten J)e heer D. Ouwehand Azn. zegt,, dat nog altijd de lieer Van Tol 'als nieuw lid blijft. Do heer Van Tol antwoordt, 'dat. hij zich geheel aansluit bij den heer Zijlker. Ook hii wensoht in de gegeven omstandigheden het lidmaatschap niet op zich te nemen. De Voorzitter vraagt of de „oude" heeren het dan weer op zioh willen nemen. (Ge lach). De beer R. Ouwehand wil daarop niet antwoorden, 't Zou den schijn hebben, dat hij ging solliciteeren. De wethouder D. Ouwehand Azn. zou do heeren R. en D. W. Ouwehand bij accla matie willen benoemen, waarmede de Raad zich vereemgt. De lieer D. W. Ouwehand wil d eze bönoeming wel aannemendc lieer R. Ouwehand vraagt echter stemming. Hij neemt althans de benoeming bij acclamatie niet aan. Tot stemming overgegaan, verkrijgt de lieer D. W. Ouwehand 12, dc heer R. Ouweband 11, terwijl de heeren Kruyt en De Best ieder 2 stemmen verkregen. De heer D. W. Ouwehand neemt nu do benoeming aan; de heer R. Ouwehand niet. Hij laat zich door een vermanend: „Kom; kom, je blijft tocli niet bij dat neen", van den Voorzitter niet vermurwen. Bij eerste stemming verkregen nu de hee ren J. A. de Best 7, L. Kruyt 5 cn Do Ruitor Zijlker 2 stemmen. Bij do fweedó vTije stemming werd de heer De Best met 9 stemmen benoemd, terwijl op den heer Kruyt 5 stemmen wagen uit gebracht. Do heer De Best nam de be noeming iaan. Hierna iwerd de vergadering gesloten. Pest op Java. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indie, d. d. 15 dezer, betreffende pestgevalhm gedurende de week van 6 tot en met 12 dezer: Afdeeling Malang 16 pestgcvallen,, 1$ dooaen. Kediri 1 doocielijk geval. Madioen 1 nieuw geval, 3 dooden.,

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 9