Drommels! beechams Pillen Noodig of Met noodig, voortzetting van den totalen Uitverkoop wegens opheffing der Zaak. Centraal Kleediugiuagazp, C3LLY. Openbare Verkoeping. Openbare Verpachting MIJNE ZIJN ZOEK.,,:. OE 6RACIEUSE, ff «.377, per kwartaal. Nieuwe Rijn 14 te Leideü, Be voorraad bestaat uit prima kwaliteiten Heeren-, Jongeheeren-, en Kinder- Costuums, Pantalons, Deini-Saisons, Winterjassen, Winterjekkers, Capes, Werkbroeken in Manchester, En- gelsch Leer en gestreept Engelsch Leer, Gekleurde Overhemden, Sport hemden, enz., enz. Vrijwillige Overhaalschouw Galgewater. Uit de Rechtzaal. Gemengd Nieuws. <„z. c.;') De groote goederenvoorraad in het moet vóór October a. 8. geheel uitverkocht zijn, geen stnk moet overblijven, daarom zijn de reeds sterk verlangde prijzen nogmaals verlaagd, zoo> dat thans verkocht wordt voor minder dan de heltt van den inkoopprQs. koopt thaus in ons Magazijn en (J koopt Costnusn en Demi-Saison oi Winterjas te zanten goed- kooper dan 4 weken later één van heide, Het rnime Winkelhnis, groot 270 M1., behalve Winkel en Kantoor, groote Kelders, ruime Bergplaatsen, 14 Kamers en Tnin, te Haar voor 800. - per jaar. Wlnkclopstand, Gaskronen enz. te Koop voor eik aannemelijk bod. 3017 120 '.-■J 8068 166 Wegens vertrek te koop aangeboden een mooie 3058 6 Te zlon: Oude Yest 33B. Mr. D. VAN RIE33EN, Notaris t« Katwijk, zat op Woensdag 27 September 1911, dos mor gens halttwaalf, to U|jusb<irg in hot Café Central, in liet open baar VEitKOOPKM: Een perceel bost TEELI.A1D, geschikt voor Bouwterrein onder Oegstgeest, in de onmiddellijks nabijheid van Kynshnrg aan den Eeiderweg, groot 41 aren, 98 centiaren. Mondeling verhuurd tot Kerstmis 1912 aan den Hoer ALB. DEN HAAN, voor f 106 4- lasten, Grondbolasting fl, R. B. ƒ0.69. Aanvaarding en betaling 1 Decern» ber 1911.. Nadere inlichting geeft genoemds Notaris. 3053 20 Burgemeester en Wethoudors van Leiden zuilen op Maandag 18 8ep» tember 1911, dea voormiddags te halttwaalt, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar verpachten de bediening van de over haalschouw in het Galge water bij de Stadstimmer- werf te Leiden, voor den tijd van 5 jaren (1 Octo ber 1911-30 Sept. 1916'. De verpachting geschiedt by in schrijving op gezegelde biljetten, door den inschr\jv9r en de borgen eigen handig onderteekend. De voorwaarden liggen ter Gemeente Secretarie, flnan- cieele afdeeling, ter lezing op eiken werkdag van 94 uren. 2965 27 Het geschil in den Transport- arbeidersbond te Amsterdam. Gisteravond was in „Handwerkers Vrien denkring^ te Amsterdam een openbare vergadering belegd door zeven geroyeerde bestuursleden van de afdeeling Amsterdam van den Transportarbeidersbond, waarin aan critiek werd onderworpen de „schanbe- lijjke campagne, gevoerd, in de bladen met ingezonden stukken en advertentiën tcg.n de bestuurders", zooals het op <Ie circu laire luidt. De voorzitter der vergadering, de geroyeer-' de bestuurder A. M. Moppes beklaagde zich er over dat voornl. „Het Volk" een ver keerden indruk heeft gegeven van de quaes, tie, dbor de bestuurders uit t:> schelden voor Tribunisten, syndicalisten, anarchis ten, ja zelfs moderne anarchisten, terwijl toch van de 7 bestuurders 4 S.-D. A.-P.'ers zijn. Uit de uitvoerige rede van den eersten apreker L. Haringman bleek, bat de strijd is ontstaan over de vraag of de bootwer kersstaking' moest worden gesteund. Het afdeelingsbestuur meende van wel, maar het hoofdbestuur niet en vandaar het gesohil. Volgens den spreker hebben de A. B. B. en N. V. V. met den bondsfunctionnaris Ove- Test, door spreker „directeur van de N-am- looze vennootschap tot het fabriceeren van intriganten" genoemd zich tegen het be stuur gekeerd omdat een der bestuurders vaa de afdeeling Luteraan, een tribumst is. De sociaal-democraten wilden den tribunist treffen en „Het Volk'' heeft een schande lijk' partijdige houding aangenomen. Tijdens de rede was de vergadering nu en dan rumoerig. Na den tweedon spreker Luteraan ont stond er groote herrie over het debat. Brie leden van het hoofdbestuur wilden spreken, maar dat wilde de voorzitter niet toestaan. Hoofdbestuurder Eekhof: Dan gaan vrij heen. Stemmen: Aju. Dan ga je. Pothuis van den A. B. B. wil iedereen laten spreken. Waar men. geld gevonden heeft voor deze vergadering, daar zal men het ook wel voor een tweede vinden. Voorzitter: Kan ik op den steun van pothuis rekenen? Een stem: Daar mot je niet op rekenen. Alweer herrie. „Ben je nogal sterk, kom dan straks bui ten riep het raadslid, de heer Pothuis, aan een zijner tegenstanders toe. Eekhof: Wij zullen het woord niet voe- Ten, als we alle drie hoofdbesturen het woord met krijgen, waar het zoo laag en gemeen is beschuldigd. Voorzitter: Jurgens krijgt het woord niet. EekhofDan ga ik heen. Overal geroep. Een onbeschrijflijke her rie ontstaat, Een troepje personen gaat naar een ander deel van de zaal, waar een andere groep demonstreert. Het schijnt tot vechten te komen. De voorzitter hamert. Onderlinge heftige discussies. Men roept: „Sluiten, sluiten!" Eindelijk ontstaat cr eenige stilte. Eekhof: Laat de vergadering beslissen, of de drie hoofdbesturen het woord mogen .voeren. Hevig gebrul: Nee, nee. -Terwijl Eekhof het hoofdbestuur verde digt, ontstaat weder voortdurend lawaai ea wordt telkens geroepen: „Gelogen, leu gens De voorzitter: Tik hoor niets dan leugens debitecren. Weer geschreeuw. Een trospje vooraan, op stoelen staande, en Eekhof gezind schreeuwt tegen den voorzitter. Een groep mannen ageert lawaaierig tegen Eekhof. Eekhof: Ik spreek zoolang tot julie me er uit gooit. Eigenlijk zit nu niemand meer. Bijna al len staan opgepakt voor het tooneel. Het blijft voortdurend rumoerig. Het was halftwaalf, toon de 2de debater het woord kreeg, alweer onder veel rumoer. Tot een resultaat kwam men natuurlijk niet. Er werden nog allerlei persoonlijke be- leedigingen gewisseld (een der leidende fi guren van den „coup d'état" werd zelfs ge noemd „directeur van een naamlooze ven nootschap tot het fabriceeren van intrigan ten") en te twaalf uren 's nachts ging men zeer verhit en onvergenoegd uiteen. H emedvaaTtsdag. Is de Hemelvaartsdag een algemeen er kende Christelijke feestdag? Bovenstaande vraag, meldt „De Tel." is behandeld voor het kantongerecht te Goes, zulks naar aanleiding van het feit, dat landarbeiders in omliggende dorpen op Hemelvaartsdag hun gewone werkzaamhe den op het land hadden verricht, zoodat dit van den weg af zichtbaar was, waarop zij op grond van de wet van 1815, werden ge verbaliseerd wegens schending van de wet op de Zondagsrust. Ten einde nu eens te weten, hoe de ker kelijke wereld over den Hemelvaartsdag denkt, waren in deze zaak vier deskundigen gedagvaard, van wie de eerste, ds. J. de Voogd, predikant bij de Ned.-Herv. Kerk te 's-Heer-Arendskerke, zich als volgt over de kwestie uitliet: Overa-i in ons land, in plaatselijke kerken en gemeenten, wordt de Hemelvaartsdag kerkelijk gevierd, in de steden meestal ge heel, in de dorpen gedurende de laatste jaren zeker gedeeltelijk. De kerkelijke wet schrijft ons, aldus Spr., voor, om op He melvaartsdag te predikan. Blijven evenwel de lidmaten weg, of verrichten zij dien dag hun gewone bezigheden, dan worden nooit de kerkelijke tuchtmiddelen op hen toege past, wat wel het geval is, indien zulks op den Zondag gebeurt. Ds. It. J. van der Veen, predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Goes, ver klaarde, dat de Ger. vaderen nooit van feest- en vierdagen buiten den Zondag hadden willen weten, hoewel later door pressie van de overheid toch de Hemel vaartsdag eenigermate is erkend. Dat die dag evenwel nooit met den Zondag gelijk is gesteld, blijkt wel uit het feit, dat: Ie. op Hemelvaartsdag hoogstens een maal kerkdienst wordt gehouden; 2e. op Hemelvaartsdag vaak groote en belangrijke vergaderingen worden gehou den, waarop leden van de Ger. Kerk uit geheel ons land samenkomen; 3e. Gereformeerden op Hemelvaartsdag vrijmoedig van de openbare middelen van vervoer gebruik maken, wat ze op Zondag niet zullen doen; 4e. op Hemelvaartsdag vaak uitstapjes worden gemaakt en familiebezoeken wor den afgelegd, terwijl soms bulten-, in elk geval binnenshuis, de gewone werkzaam heden worden verricht. Ook bij de Geref. worden de lidmaten ge heel vrijgelaten in het al dan niet bezoeken deT kerk, het al dan niet verrichten van arbeid op Hemelvaarjgdag. In geheel gelijken zin lieten zich de twee overige deskundigen: ds. G. "W. van Leu zen, predikant bij de Christ. Evangelische Gemeente te Goes, en ds. H. Roelofsen, predikant bij de Ger. Gem. te Bruinisse, uit. Ook in hun kerkgenootschappen zijn de leden volkomen vrij ten opzichte van den H emelvaartsdag. Op verzoek van den ambtenaar van het O. M., zullen nu Maandag 25 Sept. nog een Doopsgezinde predikant en een Roomsch- Katholiek geestelijke gehoord worden. Deelneming in een buiten- landschen. iotalisator. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft gisteren de politie proces verbaal opgemaakt tegen den directer van een bankinstelling te Amsterdam, die voor het publiek de gelegenheid openstelde, door middel van premie-obligatiën deel te nemen in den totalise tor van buitenlandsche wed rennen. De bedoelde directeur meent5 dat zijn onderneming noch met de zedelijk heid s wetten, noch met de loterij wet in strijd is. Gisternacht hebben dieven zich door inbraak toegang verschaft tot de woning van den heer M. B., aan het Kelk- pad to Hilversum. Kasten zijn opengebro ken, en er is veel wanorde gesticht. Hoe veel er vermist wordt is nog onbekend, daar de bewoners afwezig zijn. Het onder zoek wordt dlaardoor zeer bemoeilijkt. Drie raadsleden vervolgd. Drie raadsleden van Hengeloo (G.), de hee ren G. J. Frederiks, D. J. Jansen en A. En- zerink, zijn gedagvaard om 27 September a. s. te versohijnen voor de rechtbank te Zutfen, wegens zich wederrechtelijk bevin den op het erf van don burgemeester van Hengeloo (G.), op een avond in Febr. j.l. De drie Raadsleden hadden zich toen n.l. ten huize van den burgemeester vervoegd, met verzoek den sleutel van het gemeente huis te mogen hebben, waar zij, in verband met het onderzoek van het kohier hoofde- lijken omslag, bijeen wilden komen. De bur gemeester weigerde den sleutel af te geven, en zei de hun, dat zij zijn erf moesten ver laten. Toen de drie raadsleden dat niet on middellijk deden, werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Eerst nu wordt deze zaak vervolgd. Te Bunscho t.e n is een hevige brand uitgebroken. Drie groote boerderijen, zeven kleine woningen en drie hooibergen zijn verbrand. De brand ontstond doordat kinderen met lucifers speelden. Het ver brandde is gedeeltelijk en laag verzekerd. O. a. zijn verbrand de eigendommen van H. Poort, J. Tedder en K. Huigen. Gisternacht brandde de boerderij van Jan Oomen te Prinsenhage tot den grond af. De inboedel werd geheel een prooi der vlammen. Twee koeien, 1 kalf en de vastliggende hond kwamen in de vlammen om. Gistern morgen om half- twaalf sloeg ten gevolge eener gasontplof fing de z.g.n. moffelinrichting der firma Tan Werven, rijwielhandel, te Meppel, geheel uit elkaar. De 30-jarïge knecht Strik werd op slag gedood. Reeds is gemeld, dat inde Elbe bij Posta (Saksen) elf man van een patrouille lanciers verdronken zijn. Dat on geluk heeft zich als volgt toegedragen. Toen de patrouille hij Obervogelnsang door de Elbe wilde trekken, raakten eenige paar den op een diepe plaats in een kolk. Zij werden door den stroom meegesleurd en zonken met de ruiters weg. Tan de pa trouille bereikten intusschen twee officie ren en een onderoficier den anderen oever. Zooctra de officieren zagen, in welk gevaar de manschappen verkeerden, trokken zij hun uniform uit en wierpen zich in het wa ter, om hen to redden. Maar er ging zulk een sterke stroom, dat zij niet in het mid den konden komen. De officieren liepen zclvén zooveel gevaar, dat een man, die aan den oever woont, hun te hulp moest komen. Inmiddels waren schippers met booten de drenkelingen midden in de rivier te hulp geschoten. Maar zij konden hen niet meer redden. Later zijn de elf lijken allen uit het water gehaald. Een officier van gezondheid beproefde vergeefs wat zijn kunst vermocht, geen enkele was meer bij te brengen. De dooden waren een onder officier, drie brigadiers, vijf Janciers en twee reservisten. DeEtna. SindsDinsdagmid« dag stroomt uit den Etna een tweede lava« stroom van den Monte Rossi af in de rich ting van San Felice en Cerro. Door deznn stroom zijn de. wijngaarden van San Ginisi die bedekt zijn, verwoest. De eerste lava stroom was gisteren nog slechts 80 meter van den Etna-spoorweg af, waarvan men op de bedreigde plaata met spoed de spoor staven heeft weggenomen. De huizen van de boeren worden ver woest en de wegen onbruikbaar gemaakt voor voertuigen. Te Coke vi 11e, inden Btaat Wyoming, zijn eergisteren twee gemaskerde bandieten de plaatselijke nationale bank binnengedrongen. Zij beroofden daar 8 per sonen die geld kwamen storten. Ka op die wijze 1500 doll, te hebben ingezameld, slo ten zij het bankpersoneel op in een det kelders en ontkwamen. Kolonel Edward H. Green? de schatrijke zoon van de Amerikaansche bankierster Hetty Green, heeft in de laat ste twee maanden 6242 huwelijksaanzoe ken ontvangen. Alle of bijna alle dames,: die aan Green han<J en hart aanboden,: verzekerden, dat het haar niet te doen waa om Green's geld, maar enkel om zijn per soon. De moeder van dezen veelbegeerden man is een der rijkste vrouwen in de Ver- eenigdp Staten. In Henegouwen nemen de zaken! zoo meldt het „Handelsblad van Antwer-:' pen" een zeer ernstige wending. Misdadige branden, welke men denkt dati aangestoken zijn door betoogers, zijn in del streek uitgebroken. Zoo ontstond cr brand op i de hoeve van den landbouwer Ribeaucourt-, té Louvignies. Alleen het woonhuis kon door;' do pompiers worden beschermd. Men heefti sporen van petroleum rondom de schuur ge vonden. Tevens werden te Erquelines twéé hoerenhuizen door brand vernield, van dé; landbouwers Trouillez en Evrard. Te Tansj nieres onderging .de hoeve van den landbou wer de Ghaie hetzelfde lot. Reeds dagen ge-'1 leden had dc Ghaie brandende fakkels vinden.' staan nabij zijne schuur. In verschillende an-; dere gemeenten hadden ernstige baldadighe den plaats. Te Fleur us waren, met het oog op den! groot-en marktdag, belangrijke maatregelen genomen. Orn half negen kwamen daar 600 manifestanten uit Gilly, welke boter tegen; 1 fr. 50 eischten en dc eieren tegen 2 fr.,- wafc reeds was toegestaan door de verkoop sters. In eenige oogenblikken liep de markt vol volk en uitstallingen werden omgewor pen. De agenten werden teruggedrongen; do' gendarmerie te paard moest chargceren. Do vrouwen wierpen met kool en eieren, tot de plaats was ontruimd. Ditmaal keerde de kalmte t-crug en werd er enkel betoogd op vredelievende wijze. Om elk-o bctoogiug te vermijden is de Zaï terdagscho piarkt van Gossclies verboden, geworden. Zaterdag was de toestand overigens ïeté bebeT. In de streek rond Charleroi, te Charv leroi en te Chatelet hadden cr Zaterdag geen geweldige bctoogïngen plaats: De markten, waren' bezet door politie en gendarm en. El-, ders hadden er betoogingen plaats. Te Beiv gen was alles kalm. Te Namen is een verga dering gehouden en tot tegenstand aamge. zet. De markt van Gosselies is niet gehonde^

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6