ft*. 15818 Donderdag 14 September. A0. 1911. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Vergiffenis aasi allesi. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regal» 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Greotere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incaeeeeren wordtf0.05berekend. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden t t f 1.10. Eniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per poetJ 1.65. Herliaiiiigsonderwijs* Burgemeester m Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 18 tot en met 23 Sept. a.s., dagelijks des namiddags van zeven tot acht uren: voor jongens, in de school aan de Korte Mare; voor meisjes, in de school aan de Lan- gebrug; dat tot het Herhalingsonderwijs worden toegelaten: lo. zij, die na het gewoon lager onder wijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daaropvolgenden cur sus van het herhalingsonderwijs aanmelden; 2o. zij, die niet vallende in de termen, bedoeld sub lo., bij een af te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool kunnen volgen; dat de inschrijving kan geschieden: óf wel voor den beperkten cursus van 96 uren, die alleen des winter» gegeven wordt en waarop onderwijs gegeven wordt: voor de jongens in: kennis der natuur, Nederl. taal, rekenen en teekenen, en voor de meisjes in: kennis der natuur, Nederl. taal en handwerken: óf wel voor den uitgebreiden cursus van 288 uren, die over het geheele jaar loopt en waarop bovendien onderwijs gegeven wordt voor de jongens in: handelsrekenen, aan schouwelijke meetkunde, aardrijkskunde, geschiedenis, natuurkennis van den mensch en gezondheidsleer, en voor de meisjes in: aardijkskunde, ge schiedenis, natuurkennis van dsn mensch! en gezondheidsleer, huishoudkunde, kook kunst en behandeling van de wasch; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 6 cents voor kinderen van minvermogen, den, terwijl kinderen van bedeelden en on- veimogenden kosteloos het onderwijs (kun- fien volgen; dat nadere inlichtingen, omtrent dagen en lïren waarop het onderwijs zoo op den be perkten als op den uitgebreiden cursus ge geven wordt, bij' de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen wor den verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 14 September 1911. Leiden, 84 September. Op de zevende lijst van de 33ste jaar collecte voor de scholen met den Bijbel komen o. m. voor: Bodegraven met De Meije, met f 309.96|. Aan het gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie werd giste ren aanbesteed: het bijspannen van tele- phoondraden en het leggen van kabels tusscken Bodegraven en Waddingsveen. Minste inschrijver was P. van den Berg te Wadd'ingsveen voor f 4315. De Koningin heeft f 75, de Koningin- Moeder f 60, en de Prins f 25 toegezonden aan den penningmeester van het sch'oolplar tenfonds van de afdeeling Haarlem van „Onze Vloot." Prins Hendrik zal, vergezeld van Zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare, hedenavond per trein van 10 u. 19 min. voor enkele dagen naar Berlijn vertrekken. Mr. dr. W. F. van Leeuwen zal, naar hét „Hbl." meldt, Zaterdag zonder bijzon dere plechtigheid Ket commissariaat der Koningin in Noord-Holland aanvaarden. 21 September zal hij voor het eerst de Pro- viciale Staten presideeren. De heer W. F. van Leeuwen begaf zich gisteren naar Het Loo om ïn handen van H. M. de Koningin den eed af te leggen. Men meldt, dat in 1912 en 19l3 op nieuw een twaalftal candidaat-houtvesters voor den Indischen dienst aangenomen wordt. Zooals bekend is, worden de candi daat-houtvesters door den minister van ko loniën aangewezen uit hen, die met gunstig gevolg examen hebben afgelegd aan het einde van het eerste studiejaar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school te Wageningen. Zaterdag a. s. te halfvier zal dr. F. L. de Beaufort uit Eerbeek ten paleize Het Loo een lezing houden voor een 50-tal ge- noodigden uit de provincie Gelderland, over zijn expeditie naar eenige eilanden, gelegen in de nabijheid van Ned. Nieuw- Guinea. Mevrouw De Beaufort, die haar echtgenoot op deze expeditie steèds verge zeld heeft-, zal ook tegenwoordig zijn. Na afloop van de lezing zal den genoodigden in het park van Het Loo een thé aangebo den worden. Mgr. A. J. Brouwer, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, is sedert eenige dagen lijdende aan pleuris.. Gisteren was zijn toestand hoogst zorgwekkend. De vereeniging voor Levens- en Pen sioenverzekering van Spoor- en Tramweg personeel, te Amsterdam aangesloten bij de Onderlinge Levensverzekering Mij. te 's-Gravenhage, heeft haar 3de Algemeene Vergadering gehouden in café Krasnapol- sky te Amsterdam. Uit heb verslag bleek dat de Vereeniging steeds in bloei toeneemt Heb kapitaal is gedurende het jaar i910 vermeerderd met f 525.261.50 en de Verze kerde rente met f 500, zoodat op 31 Dec. 1910 bij de Vereeniging waren ingeschreven 12453 verzekerden met een verzekerd kapi taal van f 1,549,121.50 en f 2219.60 verzeker de rente of deze laatste tot kapitaal her leid f 1.571,317.50. Het totaal d>er uitkecringen in 1910 be droeg f3755.70. Aan premie werd een be drag ontvangen van f 36,218.93. Hr. Ms. torpedobootjagers „Wolf en Fret," onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse A. J. Breda Kleynenberg, zdjn 13 dezer van Malta vertrokken. Het lag in het voornemen van genoemden oommandeerenden officier om als eerstvol gende bestemmingsplaats Suez aan te doen. Luitenant-generaal De Meester heeft gisteren de oefeningen bijgewoond van het 7de regiment infanterie in de omgeving van Ouderkerk. Na afloop daarvan deed hij zich do onderofficieren en korporaals bij zich ontbieden tot het geven van inlichtin gen omtrent de opstootjes, welke verleden week plaats hadden in het kamp bij Laren.. Gisteren hield de generaal met hetzelfde doel zitting in het regimentsbureau in Se kazerne Oranje-Nassau. HAARLEMMERMEER. Tot tijdelijk on derwijzer aan sonool No. 4 te Hoofddorp is door B. en Ws. benoemd de heer A. de Nijs, te Putten (GeldferL) Aan den heer D. den^ Boer, onderwijzer aan school No. 14 is door B. en Ws. als nog verlof verleend voor den tijd, dat hij nu nog onder de wapenen moet verblijven. Met het bouwen van het Postkantoor en Directeurswoning te Hoofddorp wordt buitengewoon spoed gemaakt. Nog maar korten tijd is men bezag en thans is men al genaderd tot de bekapping, die zeer waarohijnlijk dezo week gereed zal komen. Zeer zeker zal dan ook het gebouw in zijn geheel kant en klaar op den daar voor ge stelden tijd kunnen worden opgeleverd, het geen van de andere bouwwerken, die te Hoofddorp uitgevoerd worden, zooals kan tongerecht en stationsgebouw niet de ver wachting is. HAZERSWOUDE. Men is druk bezig aan het leggen der buizen voor de gasleiding, en wel op den Gemeenteweg. Vaak kan het nu gebeuren, dat een deel van den weg aan den eenen kant is opgegraven. Voor be stuurders van rijtuigen, die bij gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling te Leiden soms vrij laat near: huis terugkeeren, mo gen de 'langs de gevaarlijke plaatsen staan de brandende lantaarns voldoende waar schuwing zijn. Voorts is daar nog een nachtwaker, die op een en ander het toe zicht houdt. SASSENHEÏM. De heer H. Bossinga, klerk bij de posterijen alhier, wordt met 1 Octcber a. s. overgeplaatst naar Rotter dam. VALKENBURG. De opening van de fees telijkheden had gistermorgen plaats door een rondgang van de schoolkinderen, voor afgegaan door de Harmonie. Toen ging de jeugd gezamenlijk naar de poffertjes kraam, om gehard te zijn tegen het draaien, dat onmiddellijk volgde. Daarna, ongeveer tien uren, aanvang der wedstrij den, met den volgenden uitslag: Wedloop met hindernissen voor jongens, lste P. van Dam2de L. Va-rkevïsser; 3de prijs H. van der Meij. Ballenkruien voor meisjes, lste G. Var- kevisser; 2de I. van Dam; 3de prijs S- Paridon. Ringrijden met fiets voor dames en hee- ren, dames: lste G. Bol, Japansch servies; 2de pr. M. Schreuder, Jap. stel"vazen; heeren: lste L. Rhijnsburger2de J. Rhijns- burger; 3de pr. Corns. Bol (fieismaterialen). Ringrijderij met paard en tilbury, lste mej. J. M. Slappendel en de heer N. van der Nagel, theestel met zilver gemonteerd; 2de mej. N. Jansen en de heer C. Verloop, een dozijn zilveren lepeltjes in étui; 3de mej. C. Langeveld en de heer IJ. Meurs: een gouden flacon in étui; 4de pr. mej. D. j Verboon en de heer J. Notenboom: stel vazen, met wekkertje in 't middenstuk. De heeren ontvingen elk bovendien een sigarenkoker. Ongeveer te halfzes werden de prijzen met een korte toespraak aan de gelukkigen van den dag uitgereikt, en gaf Valkenburg's Harmonie nog een paar nummers ten beste. Tijdens het feest werd geen enkele wan klank vernomen, zoodat het terecht welge slaagd mag heeten. VOORHOUT. Bij het toelatingsexamen voor het Seminarie „Hageveld" zijn 37 leer lingen geslaagd. VOORSCHOTEN. Het Voorschotensch mannenkoor „Door Eendracht Verbonden", directeur de heer C. A. Bonten, behaalde gisteren op het zangconcours te Naaldwijk den eersten prijs in de tweede afdeeling en in den marschwedstrijd, bestaande uit twee zilveren medailles. Hierbij mocht den zangers ten deel vallen een loffelijke ver melding van de jury voor de fijne nuancee ring en de uitspraak. Bij Kon. besluit is aan mr. J. Th. Endtz, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter-plaatsvervan- ger in de arr.-rechtbank te Almeloo; met 16 September 1911: lo. aan den off. van gez. lste kl. J. W. Deknatel, van het personeel van den ge- neosk. dienst der landmacht, op zijn aan vrage en onder verplichting om( ter be- sohikking te blijven, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend: 2o. het bedrag van liet pensioen op f 1105 's jaars; 3o. benoemd: bij het reserve-personeel der landmacht, bij heb personeel van den geneesk. dienst, tot reserve-off. van gez. lste kl. de off. van ge®, lste kl. Deknatel, voornoemd; met 16 Sept. 1911, benoemd tot oommies der posterijen en telegrafie 4de kl. B. Na than, thans adspirant-oommies der poste rijen en telegrafie. LeidSche Schouwburg1. 1 De opening van het speelseizoen zal plaats hebben op Vrijdag 22 September door de Neue Wiener Operette, onder leiding van den lieer Robert De ten onzent zoo gevierde komiek Robert Fuoks-Liska, is aan dit ge zelschap verbonden. Gegeven zal worden „Pölnisohe Wirt- schaft" met muziek van Jean Gilbert. Een schifting. Door mej. M. M. Manisse te Princenliage is de collectie schilderijen van wijlen jhr. S. van Nispen tot Sevenaer aan de gemeente Breda aangeboden. Deze collectie is, op verzoek van mej. Ma- nisse, door jhr. B. W. F. van Riemsdijk, di recteur van het Rijksmuseum, en den lieer A. W. M. Mensing, bezichtigd. Van do 400 schilderijen zijn 95 waardig gekeurd, een plaats in een museum in te nemen. Zulk een schifting hadde menig gemeen temuseum goed gedaanThans zijn de meeste kleine stadsmusea vergaarplaatsen van veel cn merkwaardigs. De Kon. V ereeniging te Amster dam schijnt nog suf van de zomerrust te zijn: Het „Handelsblad" is niet te spreken over de opvoering van Shakespeare's: „As you like it", De tooneeJcritacus, de heer Van Bruggen besluit zijn oordeel: „Zooals de Kon. Ver eeniging „As you like it" gemonteerd heeft en spelen laat, is het niet as I like it. En is het ook niet in overeenstemming met het kunnen barer spelende artisten." Merkwaardig goed heeft een Italiaan, Wal- demar Colueci, over Hollandsche graveurs en lithografen geschreven. O.a. schrijft hij dit: „Ik aarzel niet tegenover Israels, in sommige opzichten den vindingrijken Jan Tcorop te plaatsen, die met ets en droge naald nieuwe horizonten heeft ontdekt voor de Hollandsche graveerkunst, zich toch niet verwijderend van de Vlamingen van de 14de en 15 de eeuw. Dat de Hollandsche artisten niet schrik ken van deze ^vergelijking, die menigeen, stoutmoedig zal schijnen, anderen regel rechte heiligschennis. Maar laat ons aan mijn woorden de juiste waarde hechten. En dan beweer ik, dat zonder de stoutmoedig heid van Toorop en eenige anderen de Hol- landsohe kunst Verloren zou zijn in .een, quiëtisme, des te betreurenswaardiger, naar. mate zich driftiger en ongeduldiger do wenseh openbaart tot vernieuwing, die de andere Europeesohe natiën bezielt. Het werk van Toorop hoezeer groote en onbe twistbare gebroken bezittend, draagt tot' deze vernieuwing van kunst, gevoel en ideeën, heilzaam voor Holland, bij. N e e r 1 a n d s-I n d i 1 (771 Uitgave Maatschappij „Elsevier".- I i I Prof. mr. J. E. Heer es vervolgt in déze nieuwe, twaalfde aflevering zijn artikel be-, trekking hebben op geschiedenis en bestuur van Indië. Het uitvoerige artikel is onderverdeeld in: De Portugeezen in den Archipel; do Oost; Indische Compagnie; Daendcls; Raffles. Het artikel eindigt in deze aflevering met de aftreding van Raffles als luitenante gouverneur van Java en Onderhoorigheden. lüiesrechtbetooging;. Bij het Partijbestuur der S.-D. A-P, is heriolit 'ontvangen dat door den Burgemeester, van Den Haag toestemming is verleend tot het houden van een optocht met muziek en, banieren op Dinsdag 19 September a.3. Met het oog op de beperkte toegangen zal de optocht echter niet op het Binnen hof mogen komen. Het zal aan een depu tatie van een beperkt aantal personen ge oorloofd zijn, zioh onderweg van den stoet af te scheiden om de adressen aan hun be-» stemming te bezorgen. Nopens het uur, waarop de optocht zich in beweging zal mogen stellen, is nog geen beslissing genomen. Uitvoer van varkens nit Nederland In Frankrijk, Reuter seint uit H&vre: De burgemeester heeft gevraagd ook H&- vre op te nemen ond'er de havens die ver gunning hebben varkens uit Nederland in te voeren. 14) „Nu, dan misschien een verwonderde glim lach. Als dit kind leefde, zou zy, als zy ouder werd Zy hield op. Michael had zich omgekeerd en keek uit het raam. Téphany voelde, dat hy aangegrepen was door een heftige ont roering; door smart misschien. Zy voalde eveneens, dat hy er naar verlangde, dat zy nu heen zou gaan; dat zy heen zou gaan en terug zou komen. Gehoor gevend aan dit instinct, ging zy naar de deur. „Wanneer mag ik weer by je terugkomen?" vroeg zy, op den drempel van zyn atelier biyvende staan. „Kom morgen terug, op hetzelfde uur." Zyn stem klonk ruw „Ik heb iets om je te wyzenik zou graag hebben, dat je het zag." Tépbany ging de steenen wenteltrap af en was biy, toon zy weer in den vrooiyken zonnescbyn was. Toen zy buiten was, ademde zy weer vryer on trachtte zy haar gedachten te ordenen. Michael dit had zy reeds opgemerkt had iets, dat hem drukte; hy leed onder iets maar wat kon dit zyn? Zyn nachten waren nocit goed, had hy tot haar gezegd Toen zy de trap opging, die naar haar kamer leidde, ontmoette zy Yvonne. „Zoo, kind," zei deze, haar m6t den vinger dreigend, „het was tyd, dat je weer in Pont- Aven kwam. Je bent veel te mager; maar. ik zal er voor zorgen, dat je een beetje dikker ■BordL" „Ik heb Micbael Ossory vanochtend en gisteravond gezien." Zy weökte de oude vrouw by haar op haar kamer te komen. „Wat is or toch mot hem gebeurd?" vroeg zy. Yvonne haalde de schouders op. „tiy ziet er vreeseiyk ongelukkig uit. En er is iets, dat hem hindert. Misschien zou men hem kunnen helpen, als men wist wat het is." Yvonnes gelaat werd als van steen. Toen zei zy scherp: „Kindlief, ik bemoei me niet met dingen, die me niet aangaan.*' „Zeg me alleen één ding, Yvonne... Je weet, dat ik je woorden niet zal overbrengen Heeft hy ooit een kind, een meisje, geschil derd op het oude binnenplaatsje achter dit huis?" „Wat?" Tóphany herhaalde haar vraag en voegde er by: „Ik herkende het binnenplaatsje dadelyk, en ik zou het gezicht van het kind ook her kend hebben, als ik het ooit gezien had." „Boe zag dat kind er uit?" Tépbany begon haar te beschrijven, maar zy kon ds woorden niet vinden, die oon juist denkbeeld gaven van het gelaat van het meisje. Toon nam zy een potlood en een stuk papier on trachtte het te teekenen. „Daarzei zij. „Dat geeft er eenigszins een idee van." Yvonnes blik werd eerst zachter, maai de strakke trek lag weer op haar gelaat, toen zij de sohets teruggaf. „Ik heb dat kind nooit gezien." „Ook niet in een droom?" zei Téphany, zich de woorden van Michael herinnerend. Yvonne werd scharlakenrood en zei -mhfiro^ „Ik heb je al eens een goeden raad ge geven. Hoe minder je mijnheer Ossory ziet, hoe beter." Zij ging de kamer uit, tot zichzelf pre velend en mompelend. Eén ding is zekerzei Téphany tot zich zelf. „Michael heeft Yvonne beleedigd. Zij heeft een hekel aan hem; ik zag een uit drukking van haat in haar goede vriende lijke oogen, en er is een rijd' geweest, dat zij haar hand zou hebben laten afkappen, als zij hem er een dienst mee had kunnen doen. Toen herinnerde zij zich den blos op het gelaat van de oude vrouw. Lieve hemelfluisterde rij tot zichzelf. „Heeft Yvonne het gezicht van dat kind misschien in een droom gezien 1" V. Na een tweed'en heerlijken middag, dien zij doorbracht met het bezoeken van al de oude, bekende plekjes, sliep Téphany den geheelen nacht gezond en rustig, maar haar slaap ging niet zonder droomen voor bij. Het gezicht van het meisje op de schil derij verscheen haar met het raadselach tige lachtje om de rooae lippen. Het was een droom van vreemde duidelijkheid, maar niet onaangenaam. Het kind ontweek haar, speelde verstoppertje met haar, wenkte Téphany haar te volgen en ver 1 dween dan weer. Juist toen zij op heb punt stond het droombeeld te grijpen, hoorde zij het geluid van een stem Het was de stem van een meisje, dat met lie felijk. helder geluid drie coupletten van een lied zong. Toen zij wakker werd kon --JfeDh.'iQv zioh de melodie niet dadelijk her inneren, maar de klank van de frissche, jonge stem klonk nog in haar oor. „In mijn droom," zei Téphany, „riep ze me..." Toen zij zich aan het atelier aanmeldde, opende Michael zelf de deur. Men kon he£ hem aanzien, dat hij dien nacht slecht ge slapen had. Het zonlicht viel op een ver vallen gelaat, verwilderde haren en ver moeide oogen. „Je bent laat." ,,'t Is precies tien uren," zei Téphany. „Nu kom binnen, kom binnen." De gejaagde klank van zijn stem, de be weeglijke handen, do vermoeide oogen maakten diepen indruk op Téphany. Mi chael liep het atelier door en verdween in een klein kamertje, een slaapvertrek. Téphany voelde een dwazen lust om weg te loopen. Zij verlangde de zon te zien, den kraohtigen westenwind tegen haar gelaat, te voelen, het gepraat van de menschen op straat te hooren. Michael kwam terug met een wit voor werp in de handen. Opeens deed zijn ge zicht Téphany aan een ander gelaat den ken. Iets, dat zij eens had gezien, zweefde haar plotseling met ongewone duidelijkheid voor den geest. Zij zag het inwendige van een Gothisohe kathedraal, maar zij kon niet veel meer onderscheiden don do flikkeren de lichten van het hooge altaar; want het was avond. De kolossale zuilen verloren zich in een geheimzinnig duister. En uit dit duister dreven ruischende orgeltonen naar haar toe. Tn de verte zong het koor een Latijnsche hymme. Langzamerhand werden er lichten zichtbaar, die steeds naderbij kwamen een jprocéssie van priesters én misdienaren, die brandende kaarsen in dé hand hielden. Het laatst van allen kwam een priester, met een crucifix in dé hand,, Hét crucifix was een kostbaar en Lrilig stuk en de blik van den man, die het droeg rustte er op met een verrukking, die zij nu in het koele, grijze atelier terugvond in den blik van haar ouden vriend. „Neem het eens in je hand." Hij gaf haar het pleistergietsel aan van een mensch elijk gelaat. „Welzei zij, het pleisterbeeld met aan dacht bestudeerende. „Dit zijn de trekken van het meisje, opgegroeid tot een vrouw- Wat een mooi kopje „Dus je ziet het ook, de schoonheid, de zuiverheid van die trekken. En wat zie j© er nog meer in?" „Ik weet het niet. Ik zou bijna zeggen..» iets als extase...." „Zoo, zie jij dat ook? Ik ben blij, dat ik je gevraagd heb te komen. Als je dat ziet..." Hij brak plotseling zijn woorden af en vervolgde: „Keer het niu langzaam om, zoodat het licht op den Imker-mondhoek valt. Nu ziet rij er anders uit, hè?" Er klonk zulk een angst in zijn stem, dat Téphany aarzelde alvorens zij antwoordde: „Ja, nu ziet zjj er anders uit." „Is de lach er nog?" „Ja, maar het is de lach van het kind een spottende lach." Michael antwoordde niet en Téphany ver volgde meer bij zichzelf: „Het zal wel de beeltenis zijn van iemandÉ die leeft..." „Ben je daar zeker van?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1