H\ 15817 Woensdag 13 September. A0. 1811. <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Agenda van de week: •i'V* PRIJS DER ADYERTENTIEN: f I Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 voorden 40 Oente contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PK1JS DEZER COURANT: Voor Lelden per week 9 Oente; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn i i 1.30. Franco per postli» 1-65. v i Benoeming Raadscommissiën. De Burgemeester van Leiden brengt ter jalgemeene kennis, dat, ten gevolge van de Ijaarlijkselie aftreding van de leden van do vaste commissiën, door den Gemeenteraad, 'in zijn vergadering van den 5den Sept. jl. uit zijn midden zij a benoemd do volgende leden, als: 6. voor de Commissie van Financiën: de liceren a l. REIMERINGER, Voorzitter. J. P. VERGOUWEN. r: J. BOSCH. b. Voor de Commissie voor de Huishoude lijke Verordeningen: de heeren: Mr. A. VAN DER ELST, Voorzitter. I W. PERA. Mr. P. E. BRIET. o. voor de Commissie voor de Strafveror deningen: de heeren: Mt. a. j. fokker. Mr. J. H. CARPENTIER ALTING. d. voor de Commissie van Fabricage: de heeren k. h. korff. A. MULDER. voor de Commissie voor het Openbaar Slachthuis: de heeren: Dr. H. J. ZWIERS. S. DE BOER Azn. f. voor de Commissie voor het Marktwe den t de heeren: D. VAN GRUTING. S. DE BOER Azn. voor de Commissie voor het Oud-Ar chief: de heeren: Mr. J. E. HEERES. Mr. A. VAN DER ELST. A De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 13 September 1911. Verkiezing; Tan leden van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Leiden; Gelet op de artikelen 8 en 9 der Gemeen tewet en op de artikelen 1 en 3 van het Koninklijk Besluit van den lsten Mei 1897 rooals het is gewijzigd bij dat van 10 Jan. 1901; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig- 1 den, dat de verkiezing (candidaat- etelling) van één lid van den Ge meenteraad in het eerste kies district, bevattende de wijken I, III, IV, VII en XI en de stemdistricten I, III en IV, ter vervulling van de vacature, ont staan door het overlijden van den heer dr. G. Wildeboer, die in 1913 aan de beurt van aftreding zou zijn geweest, en van n 1 i d van dien Raad in het derde kiesdistrict, bevattende de wijken VI, VIII en X en de stemdistricten VI, VII en IX, ter vervulling van de vacature ontstaan door hefc vertrek uit de gemeento yan den heer dr. C. F. Th. J. Meuleman, die in 1915 zoude hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op V r ij d a g 29 Sept. a. s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Dinsdag 10 Ootober en de eventueele herstemming op V r ij d a g 20 O c t o b e r d. a. v. Op den dag der verkiezing, 29 Septem ber, kunnen ter Secretarie dezer gemeen te bij hem, Burgemeester, van des voor mid dags negen tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten worden in- jgeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, 'de voorletters en de woonplaats van den candidaat, en onderteekend zij a vo^r die voor het derde Qriesdictrict door ten minste 35 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt. De inlevering der opgaven moet persoon lijk geschieden door een of meer personen, die haar hebben onderteekend, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van de ze opgaven kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar zijn gesteld van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 13 September 1911. Leaden, 13 September. De afdeeling Leiden Van den Bakkers- gezellenbona! stuurt twee afgevaardigden met banier naar Den Haag op ,,Rooden Dinsdag". Bovendien zullen 20 leden en 6 vrouwen mede naar Den Haag trekken. De afdeeling van ,,De Zaaier" stuurt een afgevaardigde met banier. Op 62-jarigen leeftijd is te Wassenaar overleden de heer J. J. L. Heldring, lid van de firma Heldring en Pierson. De begrafenis ia bepaald op Zaterdag a.s. omstreeks 12 uren, vermoedelijk op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen. De overledene was vroeger eenige jaren lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's-Gravenhage. De minister van oorlog, kennis beko men hebbende^ dat militairen beneden den rang van officier, in uniform gekleed, met en zonder wapen, zich zonder bekomen ver gunning naar het buitenland! begeven, zij het dikwerf slechts voor enkelo uren, naar plaatsen nabij'de grenzen gelegen, hetgeen in strijd is met de ter zake bestaana voor schriften, heeft de Koninklijke marechaus see opgedragen op de richtige naleving van de evenbedoelde voorschriften te letten. Ds. J. H. d'e Zwart, Ned.-Herv. pred. te Scheveningen, vierde gisteren zijn zil veren ambtsfeest. Reeds vroeg in den mor- ge kwam een comité, dat zich gevormd had uit Kerker^ad, kerkvoogdij en gemeente leden, den jubelaris te zijnen huize compli- mentèeren en bood hem bij monde van ds. Van Noppen een portefeuille met inhoud aan. Dit geschenk ging vergezeld van een album. Zondag j. I. heeft ds. De Zwart een ge dachtenisrede gehouden naar aanleiding van 1 Kor. 15 10a. Gistermiddag zijn ten stadhuize te Amsterdam candidaat gesteld voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad in district IV de heeren A. B. Kleerekoper (s.-d.) en mr. Juda de Vries, zich noemen de Mr. Jules N. de Vries (lib.) De stemming heeft plaats op Maandag 25 September a. s. Door de arr.-rechtbank te Amsterdam is ter vervulling van een vacature van kan- tonrechJter te Amsterdam opgemaakt de volgende alphabetisohe lijst van aanbeve ling:. mr. I. J. Blijdenstein, griffier bij het kantongerecht te Amsterdam; mr. J. L. F. Bötlink, substituut-officier van justitie bij de arr.—rechtbank te Rotterdam; mr. F. Kranenburg, advocaat en procureur en kantonrecht er-plaatsvervanger te Amster dam. Z. D. H. do Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot kapelaan te Harmeien, den weleerw. heer B. A. W. Kaeter. De Roterdamsch'e gemeenteraad ver gaderde gistermiddag tot verkiezing van een wethouder, wegens het bedanken van den heer Van Vessem. Gekozen werd met 28 van de 38 stemmen mr. A. van der Hoe ven (chr.-hist.), die, vertrouwende op Gods onmisbaren zegen en den steun van alle raadsleden, verklaarde de benoeming te aanvaarden. In de vergadering van Burgemeester en Wethouders, die gisteren onmiddellijk op de raadsvergadering volgde, zijn de wet- houdersfunctien voorloopig als volgt ver deeld Bedrijven: de heer D. H. Havelaar, Financiën: mr. S. Muller Hzn., Onderwijs: mr. A. van der Hoeven, Publieke weTkenmr. A. de J ong, terwijl de afdeeling Burgerlijke Stand en bevolking voorloopig opengehouden is, daar ten gevolge van deze verdeeling der func-tiën, de heer P. G- Buskens, die ook het wethouderschap van Publieke Werken vervulde, heb wethouderschap neergelegd heeft. De gemeenteraad za«l Vrijdagnamiddag te twee uren weer een vergadering hou den, om in deze vacature te voorzien. Zooals we gisteren reeds meldde, is te Helmond plotseling overleden, de heer C. A. M. Raymakers, lid der eerste Kamer. Carolus Antonius Maria Raymakers werd den 22sten November 1851 te Helmond ge boren. Als hoofd der firma J. A. Raymar kers Co., bontweverij en der firma G. W. Kanter Co., Turksoh rood ververij, had hij in industrieele kringen een goeden naam. De heer Raymakers heeft op velerlei wijze de plaats zijnor inwoning in het open baar gediend. In 1901 werd hij door het kiesdistrict Helmond als lid der Tweede Kamer gekozen. Bij de periodieke verkie zingen in 1905 wensohte hij niet meer in aanmerking te komen, wegens de drukke werkzaamheden, verbonden aan zijnen in dustrieele ondernemingen. In 1907 kozen de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waarin hij als lid van 18871907 zitting had, hem tot lid der Eerste Kamer. Voorts was de heer Raymakers tientalen jaren lid van den gemeenteraad van Helmond. Zijn verdiensten als industrieel werden in 1905 door H. M. de Koningin erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nasseau. HAARLEMMERMEER. Aan den "Vennë- pörweg, nabij Hillegom zullen twintig ar beiderswoningen gebouwd worden, waar voor de grond reeds aangekocht is. Door de aanbouwing der laatste jaren is het aldaar een flinke buurtschap geworden. De woning bouw voor 2d et ald,aar wel ia een dringende behoefte, aangezien velen op een woning in die omgeving wachten, om. zich aldaar te te vestigen. Nabij Abbenes, in de richting Huig- sloot, staat het veen van een stuk land, groot 4 H.A., in brand. Gelukkig bestaat er voor alsnog geen gevaar voor belendingen, zöo dat men den brand maar laat voortwoekeren. De oorzaak van den "brand is onbekend, LEIDERDORP; Tot voorzitter van het bestuur van den Slagh of Groeten en Klei nen Stadspolder is met algémeene (38) stem men gekozen do heer G. van der Valk Bou- man, burgemeester dezer gemeente. NOORDWIJKERHOUT. „De Echo der Duinen" gaf gisteravond haar eerste 'üit* voering in dit seizoen. Het goed voorziene programma, bestaande uit zes muziek-num- mers, een blijspel en verschillende voor drachten, werd vlug afgewerkt en alle mee- spelonden kweten zich goed .van hun taak. Voldaan keerde iedereen huiswaarts. Aan de morgen te houden ringrijderij met paard en tilbury; zal door 38 pareu worden deelgenomen. RIJNSBURG. Er loopen booze geruchten, n.l. dat ons goed muziekkorps zich weer zal splitsen. Toen, nog niet lang geleden, de Vereeniging van de twee bestaande korpsen lot stand kwam% had dit de sympathie van allen, die het bestaan Van een goed muziek gezelschap in onze gemeento op prijs stellen. De gemeente is niet groot genoeg, om zich de weelde van twee muziekkorpsen te veroor loven. Nu alle krachten, waaronder zeer goede, zijn geconcentreerd, hebben wij wat goeds, kan ons korps zich flink met andere dergelijke korpsen meten. Maar nu die booze geruchten, 't Is de wensch van allen, dat deze geruchten geen vasteren vorm aanne men zullen, en, mochten er kleine geschillen bestaan, dat dozo dan met wederzijdsch toe geven uit den weg yjotrden geruimd, ROELOFARENDSVEEN. De uitslag van den onderlingen ;rijwielwedstrijd, welke ge houden werd .door de Roelofarendsveensohe wiolrijdersvereeniging ,,Het Stalen Ros", is als volgt: Op de lange baan werd do eersto prijs behaald door A. Verdel. tevens kampioen der Vereeniging, in 11 m. 9 sec. 2de prijs Joh. van der Meer in 11 m. 13 s. 3de prijs Joh. van dor Meer Dz. in 11 m- 26 s.4de prijs Seb. van der Meer in 11 m- 32 s. Op de korte baan behaalde den eersten prijs Seb. van der Meer, den 2den prijs Theo van der Meer en den 3den pr. Jac. Stipdonk. De wedstrijd waarvoor veel belangstelling was, slaagde uitstekend. De muziek der Harmonie alhier luisterde de feestelijkheid op. SASSENHEIM. Gis ter namiddag had al hier een ernstig ongeluk plaat-s. W., uit Hoofddorp, stond op een stoomdorschmachi. no in te steken. Hij gleed uit en kwam met zijn linkervoet in aanraking met het rondsel. Een van het bedienend personeel wierp direct den riem van de schijf, waar aan W. het behoud van zijn been to dan ken hoeft. Nu werd de voet geheel ont vleesd. Do man leed veel pijn. Nadat hij door dr. Le Grand, was verbonden, is hij per auto van do heeren Speelman naar het Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Velen is het misschien nog onbekend, dat, hoofdzakelijk voor aangeteekende brie ven, de postdienst hier is uitgebreid. Om 12 u. 10 m. arriveert hier een fietspost uit Leiden. Deze gaat door naar het station Lisse en is hier 1.50 weer terug om brie ven mee te nemen naar Leiden. VALKENBURG. Gisteren waren alhier aangevoerd: 450 paarden en 60 veulens. De handel was flauw, wat zeer verklaarbaar is, als wij bedenken, dat door de langdu rige droogte het voeder schaaxsch is. Naar werkpaarden was de meeste vraag, zoodat dan ook in hoofdzaak de handel zich daar toe bepaalde. Het gebeurde na afloop van de markt op don straatweg. Eerst komt een kar met drie personen aanrijden. Het oosthoub, hier „zweng" genoemd, breekt; do hit aan 't slaan, de kar aan 't gieren en weldra hui- telen de opzittenden één voor één op straat. Met komt een ander voertuig, waarachter ecnigo hitten. De viervoeter van het onheil wordt met een paar hartige woorden tegen een andere geruild, die, aangespannen, met het drietal de reis voortzet. Even later een kermiswagende voer man, te veel aan Bachus geofferd; het loopt veel te hard van stapel. Plots maakt het voertuig ,een draai door het breken van de hoornen en, plof I daar stort de zaak on. derstboven. Gegil en hulpgeroep om strijd, behalve door den houder van de teugels, die er onverschillig bij nederligt. Een half dozijn kinderen wordt door een raampje er uitgetild, de kast met man en macht op de pooten, alias do wielen, gebracht en even later door een collega van den kermisgast op sleeptouw genomen en voort gaat het weer! Van een drietal nog jonge personen, die van Leiden naar hier langs den Katwijk- echen straatweg liepen, sprong één op den voorbijrij denden melkwagen van v. PI. .uit Leiden. Het tochtje werd er gemakke lijker door en de tijd wat bekort. De voerman echter, van meening al passa giers* genoeg te hebben, en op het onge vraagde gezelschap niet gesteld, sloeg met zijn zweep naar den jongeling, waardoor de slag hem om den hals slingerde, en hij zóó er afgetrokken werd, ten gevolge waarvan de jongen op minder gangename wijze met de straatsteenen kennis maakte, Het scheelde maar weinig of ook de wielen gingen hem over het lichaam. Of een dergelijk onge vraagd meerijden goed te praten is? Dezo handelwijze van den koetsier toch zeker nog veel minder. VOORHOUT. Heden herdenkt het echt paar Van der Zwet, dat het vóór 45 jaren in den echt trad. Van feestvieren is even wel geen sprake, want de mcnschen hebben door den heerschenden woningnood geen woning kunnen vinden, toen zij hun vorige woning verleden jaar verlieten, omdat de eigenaar deze wensehte te betrekken. Van der Zwet is toen tijdelijk in een stal opge nomen, waarin hij nog verblijf houdt. De brave oudjes schikken zich gelaten in het onvermijdelijke. De man doet dagelijks zijn werk bij zijn patroon, terwijl de 80-jarige vrouw haar huishouding waarneemt. Ploe- wel het "bruidspaar dezeu dag onopgemerkt voorbij wenscht te laten gaan, lijdt het geen twijfel óf vrienden en buren zullen van hun instemming blijk geven, maar treu rig blijft het feit, dat oppassende mensaken op hoogen leeftijd niet eens een bescheiden woninkje kunnen vinden. Nu worden er gelukkig enkele huizen gebouwd, waarvan Van der Zwet er vóór den winter een van kan betrekken. ZOETERWOUDE. Maandagmorgen ver voegde zich bij den groentenhandelaax De V., aan den Hoogen Rijndijk alhier, een 15-jarige jongen nit Leiden, voorheen tuin dersknecht bij Van den Bosch, alhier, om even de roeiboob ter leen te hebben, om voor Van 'den Bosch groenten ter markt te brengen. Niets kwaads vermoedende werd hem de boot gegeven, doch-gevraagd haar zoo spoedig mogelijk weer terug te brengen. Toen de boot evenwel den volgenden dag nog niet terugbezorgd was, ging men op onderzoek uit en toen bleek, dat Van den Bosch nergens vam wist en den jongen niet had gestuurd, dook dat deze die schuit ge bruikt had om op verschillende plaatsen een en ander te Leiden te stelen en te verkoo- pen. Door den veldwachter D. is het ke reltje, dat bleek niet hoog te timmeren, daar over onderhouden en ter besschikking van de politie te Leiden, alwaar de diefstallen plaats hadden, gesteld. De jongen gaf voor geen werk te hebben en niet thuis te mogen komen als hij niet werkte. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Hoorn, mr. C. P. Donker, candidaat-notans te Bloemendaal. met 1 JaD. 1912, lo. wegens opheffing zij ner betrekking, aan dr. H. Bitter, eervol ontsdag verleend als directeur van de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotter dam, en 2o. benoemd tot geneesheer-direc teur van genoemde kweekschool, K. de Snoo, leeraar in de verloskunde aan die school voor het tijdvak van 1 October 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Tilburg, P. J. Nieuwkamp, te Amsterdam. toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan J. Gloudemans, rijtuigbekleeder bij de firma C. A. Teulings, rijtuigfabrikant te 's-Hertogenbosch lo. aan den inspecteur van administratie C. J. Blok met 23 September 1911, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2850 's jaars; 2o. met ingang van 23 September 1911 bevorderd tot inspecteur van administratie de off. adm. 1ste kl. C. V. Veldman tot off. van adm. 1ste kL de off. van adm. 2de kl. P. A. Kempen; ■de kapitein ter zee F. Bot, met 3 Oct. a-s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en dit be vel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee E. Coenen; aan mej. Jeanne Frangoise Lodewijckx, geboren te Molenbeek Saint Jean (België), vergunning verleend tot 't geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vereischten vol doet. Cornells Veth heeft in De Niéuwe Gids een In Memoriam aan Jozef Israels gewijd. „De dood van een groot nian, wiens groot heid wij waarlijk eerden en liefhadden, neemt onherroepelijk één van de dingen mede, die ons het eigen leven op prijs doen stellen." Aldus de aanvangszin van dit waardig en ter plaatse zakelijk artikel. Mogen wij ons veroorloven den kenschet- eenden slotzin voor u over te nemen? ,-,En ia het niet sohoon, een groot kunste naar te worden, trots misleiding, ondanks zwakheid zelfs, moeizaam, door zuiverheid van wil en trouwhartigheid van bedoelen, schier alleen door een buitengewoon fijn ea sterk mensch te zijn Een literaire kroniek van Willem Kloos behandelt C. Meyer's ,.Het nieuwe leven", hetwelk in de Wereldbibliotheek verscheen. Deze bespreking brengt KI009 op theolo gische wogen. Ten slotte, meent Kloos ,,Het Nieuwe Lo ven" kan dienon als vademecum voor ieder zooals er tegenwoordig zoovelen zijn die het met zichzelf er over oneens is, hoe hij tegenover den godsdienst cn de oude geloofsvoorstellingen heeft te staan." De karakterschets van De Ho 11. Re vue van deze maand, handelt ever William Pont en voert ons in liet gebied van den houthandel. Plaatjes van dit enorme bedrijf vertellen wellicht nog meer dan liet inter view van Frans Netscher. Ondertussolien wordt er allerlei wetenswaardigs meege deeld. „Uit welk land betrekt 11 tegenwoordig 'fc meeste hout?" vroeg de interviewer. „Tegenwoordig," zei de heer Pont, „uit Rusland. Maar dat is eenmaal anders ge weest. In den tijd van mijn grootvader waa Noorwegen de belangrijkste houtloverancier voor ons land. Noorwegen stond toen boven, aan. Maar ^t is nu uitgekapt; 't is gedaan en Noorwegen heeft al sinds jaren zijn b«* langrijkhoid voor ons land verloren. Daar na is Zweden aan de beurt gekomen. Maar dit land staat op 't oogenblik ook al op 't hoogste punt van zijn houtuitvoer. In-: middels is Rusland als exportland van hout met reuzensolireden vooruit gegaan. En Rus. land is een land met no-g haast on uitput- telijlce houtvoorraden." „Zeg u me eens," zoo eindigde het on derhoud met den heer Pont, „u sprak straks van conourronten, die op den loer liggen Meent u daarmee concurrenten van heb hout...?" :<i; „Ja, die ook." „En wio of wat rekent u daaronder?"- „Het gewapend beton." Het voorportret van „De Holl. Revue"' geeft weer de vriendelijke beeltenis van don! overleden predikant B. H. Hugenholtz, den voorganger van de Vrije Gemeente te Amj sterdam. Een nieuw, frisoh nummer van ;,PaL jas" I Een teekening van Ton van Tast, die van zin wel goed is. De arme menschheid% opgesloten .nai de vacantie, wordt voorgesteld in inmaak-- potten te zuchten. Fin de saison In-- maaktijd, heet de prent. Een drommetje schoolkinderen, als pios- selen bij elkaar in een pot,, waarop een label, bengelend aan het vastsnoerend^ touwtje school te lezeu staat. De caricatuur op' de Gioconda is mins der gelukkig. Een oude leelijke juffrouw, die zegt: ik heet „Lisa", ik heb „money", maar stelen doen ze me niet. Rei n hardt. De aandeelhouders van het Deutsches Theater, bijzonder ontevreden door Rein- hardt's trekken over de heele wereld, na-> dat zij hem door hun geld te Berlijn in het zadel hielpen, zijn met pogingen bezig het Theater aan een anderen directeur te ver pachten. Dit is geen zaak, die onmiddellijk zal geschieden, maar die de toekomst van het Deutsches Theater voorspelt. Te ver wonderen is de houding dor eigenaren niet, als men weet, dat Reinhardt voor het ko mende seizoen een 8-tal verbintenissen van: meer industrieelen dan artistieken aard o. m. in Amerika op zich nam en voortdu rend uit Berlijn wegblijft. De manoeuvres. De minister van oorlog is voornemens de manoeuvres van de twee legerdivisiën bij te wonen van 21 tot 23 en van 25 tot 27 dezer. De minister zal daarvoor verblijf hou den te Doorn. Hefc hoofdkwartier en de commandant van het veldleger zullen te Rhenen geves tigd zijn. Woensdag: Lunapark. Bioscoop Americaio. 1212 u n r. Donderdag: Concours Hippique. Half twee. Zondag: 't Posthof. Optreden Albert Bol, humorist. Graaobeurs. Concert, Voordrachten ea BiL 8 uur. Dagelijks: Bioscope-Theater. 2—4 en 811 uur. 12-18 September: Terrein Ajnx. Vliegdemonstratiën Henri Wijn malen. 37# uur. MENU. Gehakt, Spersieboonen, Beschuit meb bessensap.,

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1