Dinsdag 12 September. A0. 1911. geze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, en? FEUILLETON. Vergiffenis aan -allen. I&S16 LEIDSCH PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 16 regele 1.06. Iedere regel meer 70.17J. Brootere lettert naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 voorden 40 Cents oontanti elk tiental voorden meer 10 Oenti.-Voor het imoaiseeren wordt/' 0.05 berekend. PRIJS DEZER CODRANTt Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden i t t f L10. Belten Leiden, per looper en vaar agenten gereetigd sijn 1.30, Franco per poet1-05. Leiden, 12 September. Er heeft zich alhier een commissie ge vormd om het 40-jarig bestaan van Musis Saorum" feestelijk te vieren. Dit zal gebeu ren op Zaterdag 23 Sept. met een mid dag-kinderfeest) een avondconcert in den bijzonder verlichten tuin, Ben zomerkermis en een bal, en Zondag d. a. v. met een matinee. De heer O. Fontein, thans onderwij zer aan de Chr. Sch. aan de Pieterkerk- graoht, is benoemd als eerste onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Ghr. S oh ooi te Voorschoten. De staf en de bataljons van het 4-de reg. inf. uit Leiden, Delft en Gouda zijn naar het kamp hij Harderwijk vertrokken tot het houden van regimentsoefeningen on der leiding van den kolonel C. D. de Boon, commandant van het korps; daarna zal dit regiment met het 10de reg. inf. uit de legerplaats bij' Nunspeet deelnemen aan de divisie-manoeuvres onder leiding van den generaal-majfcor H. C. A. Neeteson. De staf en de veldbataljons van het 10de reg. inf. uit Haarlem en Hoorn zijn daar om naar de legerplaats bij Nunspeet ver trokken ook tot het houden van regiments oefeningen onder leiding van den kolonel jhr. J. T. va Spengler. Het 2de bat. van het korps uit Den Helder zal niet aan deze oefeningen deelnemen. Onder leiding van den kolonel R. Fro- ger, adjudant i b. "d. van H. M. de Konin gin, zijn in de omstreken van 's-Graven- hage de regimentsoefeningen van het reg. gren. en jagers begonnen. Hieraan wordt mede deelgenomen door een detachement ordonnansen en een detachement hospitaal soldaten. Deze oefeningen bestaan grooten- deels in geveehtsexerceeren. Te 's-Gravenhage is op den leeftijd van 42 jaar, overleden de gepens. kapi tein der infanterie O.-I. leger L. F. H. Peereboom. Het aantal candidaat-leden voor het Delftsch studentenkorps bedraagt dit maal 120. Naar de „H. Ort." verneemt zal de directie van de Maatschappij Zeebad Soheveningen", op Vrijdag 15 September a. s., na afloop van het concert van het Philharrnonisch Orkest van Berlijn, een afscheidsreceptie aanbieden. Dit laatste samenzijn met de vertrekkende kunste naars, die den volgenden ochtend vroeg tijdig ons land verlaten, heeft een zeer huishoudelijk karakter. Er zullen geen toe spraken gehouden worden. Men meldt ons uit Apeldoorn: Uit be trouwbare bron vernemen wij, dat omtrent het voorgenomen bezoek van H. M. aan de legermano'euvres een definitieve beslissing nog niet is genomen. Eerst in den loop dezer week zou men die mogen verwachten. Een bericht omtrent het reeds Vrijdag ver zenden naar Kerk-Avèzaath van zaken, be- noodigd voor dat verblijf, is beslist onjuist. Alleen staat vast, dat H. K. H. Prinses Juliana niet zal meegaan. Het verblijf der Koningin zou, indien het doorgaat, twee dagen duren, ml. de beide laatste dagen der manoeuvres. Na afloop zou, volgens datzelfde plan, door H. M. de Koningin aan de legerauto- riteiten een gala-maaltijd worden aange boden. Gisterochtend is te Apeldoorn aangekomen H. M.'s vroegere gouvernante, Miss Win ter, teneinde op uitnoodiging der Konin gin eenige dagen H. M.'a gast ten PaJeize Het Loo te zijn. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gom. te Rotterdam door ds. P, J. Roscam Abbing, te IJselmonde. Naar de „N. Haarl. Ot." verneemt, zal op Dinsdag 26 dezer te Utrecht de eer ste vergadering gehouden worden van den Bond van Room ach - Kat. Gemeenteraads leden in Nederland. In deze vergadering, die bijeengeroepen is door de voorloopige commissie, waarvan dr. P. Woltering te 's-Hertogenbosch voor zitter, en mr. J. Heerkens Thijssen te Haar lem secretaris is, zullen o. m. de statuten van den Bonj worden vastgesteld, de con tributie worden bepaald en een definitief bestuur worden gekozen. De Prins der Nederlanden heeft aan vaard het beschermheerschap van het In disch Genootschap. De gewone audiënties van de ministers van waterstaat, koloniën en justitie zullen deze week niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Een spinazieveld van den landbouwer K. beeft-, naar wij ver nemen, een 70 baaltjes opgebracht. Dat een dergelijke opbrengst een uitzondering is, zal men wel begrijpen. Het is geen klei nigheid Het buitengewoon warme zomerweer beeft de mals, als echt gewas uit Zuidelijke streken, ook buitengewoon doen groeien, en de maïsvelden, welke men hier en daar ziet, trekken dan ook de aandacht door de hoogte van de stengels, waarvan men er aantreft van ruim 4 M. lengte: een hoogte, die Kier anders niet bereikt wordt. HILLEGOM. Gistermiddag is de bollen schuur van den heer A. de Groot afgebrand. Door het beleidvol optreden der brandweer werd grooter onheil voorkomen en werden de belendende perceelen gespaard. Eohter is een belangrijke hoeveelheid bloembollen verloren gegaan, doch de varkens en kip pen zijn gered. Persoonlijke ongelukken, hadden niet plaats, alleen juffrouw C., wo nende naast het verbrande perceel, kreeg een vrij hevig en lang aanhoudend zenuw toeval, daar haar huis en inboedel niet verzekerd waren. Hetgeen echter verbrand is, wordt door de verzekering vergoed. De oorzaak moet gezocht worden in het in' brand geraken van een kookfornuis, dat in den ochtend gebruikt was. KATWIJK-AAN-ZEE. De uitslag der door het bestuur van de Ambachtsteeken- school gehouden inschrijving om het voor malige Gasthuis in te richten voor teeken- school, is als volgt: Timmer- en metsel werk: Ingekomen vijf biljetten. Laagste in schrijver L. de Best f 508. Schilderwerk. Drie biljetten. Laagste inschrijver A. van Sohie f 289. Het werk ia aan de laagste in schrijvers gegund, en moet medio October klaar zijn. Verscheidene bewoners der Voorstraat krijgen in het laatst dezer maand inkwar tiering. LEIDERDORP. De heer C. van der Zijden, te Zoeterwoade overleden, heeft aan de diaconie der Nederd.-Herv. Gem. alhier gelegateerd een som van duizend gulden. De heer R. van den Burgt, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de School met den Bijbel, wien, tot herstel van ge zondheid, een langdurig verlof was ver leend, is te Amersfoort overleden. De boring naar water is in deze ge meente reeds zoo ver gevorderd, dat het scheikundig onderzoek van het verkregen water kan plaats hebben. NOORDWÏJKERHOUT. Gisteravond werd in café „Brama" een biljartwedstrijd gehouden, waaraan 24 personen deelnamen. Do volgende prijzen werden behaald: 1ste prijs F. v. d. Berg Azn.; 2de prijs L. Meijer Pzn., 8de prijs A. v. d. Burg. OEGSTGEEST. Tot hoofd aan de school der Ned.-Herv. Gem. alhier is benoemd de heer B. J. van d'e Mee-ne, thans hoofd der Ohr. school te Roozendaal, terwijl tot tij delijk onderwijzer aan diezelfde inrichting is benoemd de beer E. J. Kerkhoven, te Oudshoorn. VALKENBURG Heden de van oudsher wijd en zijd bekende paardenmarkt; mor gen volksfeesten. Zoowel in als buiten het dorp groote drukte. Kramen en tenten, ook een groote draaimolen, vullen het heele plein rond. de kerk. Het programma voor Woensdag luidt, voormiddags: Onthaal van de schooljeugd, hardloop en met hindernis sen, ballenkruien en ringsteken met fiets; 's namiddags ringrijderij met paard en tweewielig rijtuig; een en ander opgeluis terd door de muziek van het gunstig be kende Harmoniegezeischp p alhier, om ver schillende, waarlijk keurige kunstvoorwer pen, als prijzen. WARMOND. Gisteren maakten de kinde ren van de school met den Bijbel alhier met het onderwijzend personeel een uitstapje naar Amstordam, alwaar ,,Artis" werd be zichtigd. Bij de politie alhier is door een knecht van den landbouwer P. J. van Rijn aangif te gedaan, dat zijn op den aclder aanwe zige kist was open gebroken en daaruit is ontvreemd een port-emonnaie met geld en eenige gereedschappen. Bij onderzoek wer den de gereedschappen gevonden in de kist van een anderen kneobt, doch van de por- temormaïe met geld geen spoor. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. ZOETERWOUDE- Thans is een aan den landbouwer L. PaaTdekooper, aan den Vliet alhier, toebehoorend rund gestorven aan miltvuur. Het cadaver zal worden ver brand, eveneens de voorwerpen, welke met bet dier in aanraking zijn geweest, terwijl de stal, waar het dier is gestorven, volgens de wet zal worden gedesinfecteerd. Bij kon. besluit is gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.- Incüë, voor den tijd van vijf jaren de 1ste luit. A. J. M. Thijasen van het lie reg. inf. benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de arr.-rechtbank te Assen, mr. A, Brants, thans in gelijke betrekking bij de arr.-rechtbank te Maastricht; tot sub.-officier van justitie bij de arr.- rechtbank te Maastricht, mr. J. Gr H. Qadiot, thans ambténaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten» in het arr. Maastricht, ter standplaats Maas tricht; benoemd tot ridder in de orde van Oran je Nassau A. P. Penard, natuuronderzoe ker te Paramaribo; de Oostindiach ambtenaar met verlof J. E. Meyboom, laatstelijk waarnemend in specteur bij de opiumregie in Ned.-Indië, op zijn verzoek met ingang van 1 October 1911, eervol uit 's Lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen; op hun verzoek eervol ontslag verleend als raad-adviseur bij het departement van Justitie aan mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, welk ontslag gerekend zal worden te zijn ingegaan op 1 September 1911 en aan mr. J. Fh. Suyling, met ingang van den datum waarop hij zijn lessen als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht zal aanvangen. Op de tentoonstelling van Boedhistische kunst in de salons van de kunstzaal Kley- kamp, welke bijzonder veel belangstelling wekt, weiden door 't Rijks Ethnografisch Museum te Leiden eenige belangrijke kunst voorwerpen aangekocht. Hot nieuwe huis van YanWisselinghte Amsterdam. Kunsthandels zijn tegenwoordig paleis- jes van luxe. Schilderijen vragen een voorname e- ving en gaandeweg kwamen de kunsthande laren er toe, voorwerpen van smaakvolle weelde, rond de schilderijen, welke te koop worden aangeboden, te verzamelen. De hoer v. Wisselingh verbindt het voor zijn firma nuttige aan het aangename, en biedt de oud-Japanscbe pulletjes, bronzen oude schotels, welke in de nabijheid der schilderijen staan, te koop. Nevens de rui me, localiteiten, waar de prachtige Fran- sche en Hollandsche kunst wordt tentoonge steld, is een zaaltje met afzonderlijken in gang aan het Rokin, waar een uiterst schoone kunstnijverheid, zich bevindt. De heer Nieuwenhuis leidt hier. Deze naam zegt voldoende. Het nieuwe gebouw van de firma v. Wis selingh is op de plaats gekomen van de N.- Z. Kapel, midden op het Rokin. De groote zalen, het geheele bedrijf, maken een uit- nemenden indruk. Een jaarverslag kan een heel dor ding zijn van oijfers en tabellenhet kan ook een gretige aanleiding worden, waarin de schrijver de toewijding tot zijn arbeid neer legt. Onze Volkshuisverslagen zouden een voorbeeld van deze laatste soort jaarverala* gen Iklunnen zijn. Er ligt thans voor ons het jaarverslag van de stichting „Hoenderloo", waaruit een zelfde geest van blijmoedige opgewektheid en vertrouwen spreekt. Een inleiding be spreekt in algemeenen zin den aard van het liefdewerk. Staaltjes worden ingevlochten van verpleegden, die „Hoenderloo" verlie ten en in het leven op hun plaats bleken^ zoo o.a. een enkele Pro Juventute-pupil, waar men geen weg mee wist en die op '„iËóenderloo" in goeden zin werd getemd. Een toon, van verantwoordelijkheid jegena al die jonge levens aan „Hoenderloo" toe vertrouwd, spreekt in dit jaarverslag. Gelukkig! doch het mocht ook niet an ders. Mevr. de wed. Lor jé. f J. H. R. schrijft in het ,,N. v. d D Een bekende figuur uit den ouden tijd van het tooneel is niet meer. Mevr. de we luwe Lorjé, de moeeïer van Maria Lorjé, die vóór haar huwelijlk vele jaren lid van het gezelschap der Kon Ver. Het Nederl. Too neel was, is Vrijdag te 's-Gravenhage plot seling overleden in den ouderdom van 90 jaar. Zij stamde uit een oud ambulant too- neelistengeslacht, de Verplanken's, en heeft behoord tot het gezelschap van Valois te 's-Gravenhage, en tot cat van A. van Lier te Amsterdam. Zij is gehuwd geweest met Hek Lorjé, een acteur, nu vóór enkele ja ren gestorven, een best, goed man. Hoe oud ook, hing mevr. Lorje's hart aan. het too neel cn hield zij zich van al wat tooneel en tooneelleven aangaat op do hoogte. Albert Vogel. Wij herinneren on» de laatste waarlijk zeer schoone voordracht van Vogel in onzen Schouwburg en kunnen ons niet anders dan verheugen in bet groote succes, dat Vogel to Oostende behaalde. „Le Littoral" van Oostende is nl. vol lof over Vogel's vooi dracht aldaar van het ,,Hexenlied" en vermeldt dat bet publiek hem een grandiose en spontane hulde heeft gebracht. Hollandsche kunst in het Louvre. Het blijkt, dat het met de bewaking raö het Louvre treurig gesteld is. Om het to kort aan zaalopzichters worden eenvoudig die kabinetten met de Holland sche schilderijen, die mede den grootsteni roem van het Louvre uitmaken, in den na middag gesloten De kunstenaars uit heel de wereld, die in do Ville Lumière naar het Louvre op trekken om daar hun hulde aan de Holland, sche tkabinetkunst te brengen, komen, als zij zich niet juist vóór éónen aanmelden* geregeld voor een dichte deur. Een partijdige geschied- s c h r ij v e r. Kipling, de Engelsche schrijver, die in den boerenoorlog zich zulk een verwoed imperialist toonde, heeft zijn vaderlands- 1 liefde het beloop gelaten in het schrijven van een geschiedenis van Engeland, voor de jeugd bestemd. Merkwaardig is, dat in dit 1 werk ongeveer 23 gedichten van zijn hand 12) Die macere man met die geelachtige kleur, aan het einde van de tafel, was een groot letterkundige, die heel beroemd was en een slechte spijsvertering h»d. Hy waa in druk gesprek met een teekenaar van caricaturen, iemand met heel veel talent en die het zeker heel ver zou brengen, als hg maar niet zoo veel absint drorik. Apropos, bad de lieve Téphany al kennis gemaakt met monsieur Carne Een aardige man en knap Yvonne maakte zich uit de voelen, toen Carne binnenkwam, gevolgd door zijn vriend, Johnnie Keat6, die aan Carne vroeg hem aan juffrouw Lane voor te stollen De Califor- niërs gingen tegenover Téphany zitten. Of schoon Keats ouder was dan Carne, waren zij samen op de universiteit van Berkeley geweest. Klein en breod gebouwd met sproeten in kaal vóór zgn tyd, had hg toch dat aan trekkelijke, dat er uitgaat van goedgehumeurde mensclien met een gelukkige, tevreden natuur. .Schildert u ook?" vroeg Téphany. „ïk verknoei ten minste heel wat schil derlinnen," antwoordde Kaets. „Het voornaam ste incident in myn kunstenaarscarrière is tot nu toe geweest het aanschaffen van een prachtige garderobe. Ik heb bh voorbeeld de mooiste parapluie, die ooit in Font-Aven ge zien is. Maar Carne, daarentegen, is een genie." HU zei dat heel ernstig. ,Poehl" zei Carne. „Jawel, dat ben je wel," hield zijn satelliet vol. ,Ik ben misschien werkzamer, en ik bewonder mijn eigen werk, wat heel gelukkig voor mij is, want niemand anders vindt het mooi." HU lachte vroolijk en voegde er bij, dat het leven van een schilder „verbazend leuk" waa, als hU onafhankelijke ideeën had. Toen vertelde zy op haar beurt den Califor- niërs eenige anekdoten van Yvonnes „oudjes Eén van hen, een doodarme kladschilder, was met een kolossaal rUko vrouw getrouwd; een ander, die nooit behoorlijk had leeren teekenen, schildorde nu portretten van hooggeplaatsten. „Dat is het beste van alles." Carne wees op het paneel van Ossory. „Michael Ossory heeft het geschilderd," zei Téphany. Toen voegde zU er bij: „Ik heb hem gisteravond ontmoet en vanochtend ga ik ziln atelier zien Ondertu8sch«n waren andere gasten binnen gekomen en een gegons van stemmen ver vulde de zaal. Buiten vulde zich de straat mot boeren, die naar de wekelUksche markt gingen en de witte en zwarte melkkoeien voor zich uitdreven terwijl anderen bezig waren vruchten en groenten uit te stallen op ruw houten banken. Carne, Keats en Téphany stonden op en voegden zich by de menigte op straat. Onder de boeren vond Téphany verscheidene van haar oude vrienden terug en tot groote verbazing van Carne- begroette zy hen in 't Bretonsche dialect. „U spreekt BrotoDSch, juffrouw Lane!" „Ja," antwoordde zij. „Ik ben ook een Bretonsche." „Ik zou u graag in Bretonsche kleederdracht willen zien," zei Johnnie Keats. „Daar zult u me wel eeDS in zien," ant woordde zy. Toen voegdo zy er op ernstigen toon by: „Nu moet Ik afscheid van u nemen." Keats was teleurgesteld. „Juffrouw Lane,'' zei hij, „ik zal dezen morgen niet vergeten. Wij zetten de wan deling en ons gesprek een anderen keer voort, juist op het punt, waar we ze heb ben afgebroken, nietwaar?'' „Zeker, graag," antwoordde Théphany glimlachend. Zij groette hen met een vriendelijk knikje i en wandelde alleen verder, ging de brug over en de kerk voorbij en bereikte toen den ouden Goncarneauweg. De kamers, die Michael bewoonde, wa ren in een voormalig landhuis dicht bij den top van den heuvel. Théphany ging het hek door en bereikte een groep noteboomen, die het huis half achter gebladerte verborgen. Links van haar daalde de grond in zachte glooiing af tot aan de rivier. Téphany was getroffen door de stilte en de eenzaamheid van de plek. Onder de boomen groeiden varens en mos en gras, terwijl hier en daar groote, verweerde rotsblokken aan de boomengroep een eigenaardig karakter verleenden en er een glimp van mysterie aan gaven. Als kind had Téphany dikwijls met wijdopenge- sperde oogen geluisterd naar griezelige legenden van menschen, die veranderd wa ren in reusachtige rotsblokken. Michael had altijd een menigte van die verhalen te ver tellen gehad. Téphany keek naar de stad, die aan den voet van den heuvel lag, naar de rivier en naar de heide aan den overkant; toen ging zij cfoor een overwulfden doorgang en kwam daarna op een voorpleintje, waar zich een gemetselde put bevond. Een pachter en zijn vrouw bewoonden het benedengedeelte van het huis en hun kinderen waren aan het spelen op het pleintje. Binnen het huis, bo neden aan de steenen wenteltrap, stond Michael. „Denk aan je hoofd!" zei hij, zonder er aan te denken haar te groeten en haar voorgaande op de trap. „En denk jij aan je manieren!" ant woordde zij, trachtend den luchtigen toon van vroeger aan te slaan- Hij kleurde even, nam snel zijn hoed af en mompelde eenige verontschuldigende woorden. Téphany begon te lachen. „Ik maak maar gekheid, Michael." „Hier woon ik, Téphany." Téphany keek nieuwsgierig in het rond. Het atelier, dat geheel in een zacht grijzen toon was gehouden, was opvallend licht en ruim. Op een oude, eikenhouten kast, waar in het jaartal 1624 gesneden was, stonden eenige antieke beeldjes van Bretonseh aar dewerk; de muren waren bedekt met on telbare houtskoolschetsjes, namen, versre gels, die er waren neergekrabbeld door vo rige bewoners en waarvan sommige van veel geest en talent getuigden In een hoek bij den schoorsteen stonden een canapé en een boekenkast vol "boeken. Tóphany's scherp oog merkte op, dat de pennell op de schrijf tafel verroest waren en dat de inkt in den inktkoker was opgedroogd; het was dui delijk, dat Michael geen brieven schreef. »01". De uitroep ontviel plotseling aan Tépha- ny's lippen. Op een ezel in het midden van het vertrek stond het portret van een vrouw, geschilderd met breede, kloeke streek, in wondermooien toon en met mees terlijke techniek. „Herinner je je dit?'' zei Michael. „Of ik 't me herinner?" „Ik heb het lang geleden geschilderd." „Ja, dat is zoo." Ik herinner 't me." Ossory lachte. „Ik laat het hier staan om enkele idio ten te toonen, waartoe ik in staat ben, als ik maar wil. Géröme vond bet heel goal" „Dat wil ik wel gelooven. Het is prach tig." Michael haalde een pak studies te voor schijn. „Dit hier zijn schetsen; niets meer. Het zal je zeker vervelen daarnaar te kijken. Misschien is er ook wel het een en ander, een teekening of een kleur..." Binnensmonds mompelend tot zichzelf maakte hij de touwen los en legde haar de eerste schets voor. „Ik hecht vooral aan de kleur", legde Michael uit. „Je zei vroeger altijd, dat kunst nietf anders was dan een tot uitdrukking ge* brachte individualiteit." „Dat je dat zoo onthouden hebt! Ik heb zooveel onzin van mijn leven verkon digd I Mijn werk is in elk geval een tot uit' drukking gebracht fiasco." „Er zijn heel mooie studies onder." „Noem je mij een impressionist?" „Vader noemde je een kampioen van df waarheid." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1