n\ mvr Zaterdag 9 September. A". 191T. <§eze <§eurant wordt dagelijks, met 'uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Gemengd Nieuws. PRIJS DEB ADVERTENTIES: T7an 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leides per week 8 Oents; per 3 maanden f 1.10. feiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 9 September. De commissie van de Landbouwten- toonstelling heeft alsnog toestemming gege- yen aan de Canadian Pacific Railway Co. tot het vertoonen van de Canadeesohe landbouw-biosooop op het tentoonstellings terrein. Bij beschikking van den Minister van {Binnenlandse© Zaken is, met ingang van 1 'October 1911, op zijn verzoek, eervol ont slag, verleend aan den heer J. P. de Sau- iyage, als amanuensis bij de bibliotheek der rijksuniversiteit te Leiden, bij welke in- Btelling hij ruim 46 jaren is werkzaam ge- yveest. - Te Amsterdam bestaat uit personeel Van de Hollandsche IJzeren-Spo.qrweg.- Maatschappij een liarmonie-orkest, dat zich Jook reeds elders in den lande, dan hier, dan 'daar, deed hooren, en zoodoende zich niet ionverdienstelijk heeft doen kennen. Ook te ;Leiden bestaat een af deeling van genoemd personeel, en zoo zal het ha;rmonie-orkest „Voör allen der H. IJ.-S.-M." zich mor genavond voor de leden in den tuin van „Zornerzorg" doen hooren, waar ook niet- Jeden toegang kunnen verkrijgen. De heer Jac. van den Burg (viool) en tnej. Josine Roem (alt) uit Leiden zijn de solisten bij de orgelbespeling van aanst. Dinsdagavond in de Groote Kerk te 's-Gra- yenhage. Bij Kon. besluit zijn toegelaten als vereeniging. uitsluitend ih het belang van yerbetering der volkshuisvesting werkzaam, onderscheidenlijk de vereenigingen„Volks woningbouw'', gevestigd te Zegwaard en „Bouwvereeniging Volkshuisvesting", ge vestigd te Zeist. Gistermorgen is de heer A. van Dieren kapelaan van Naaldwijk (benoemd to Zoe- termeer), in het R.-K. Ziekenhuis in Den Haag geopereerd. De operatie is goed geslaagd. Ds. A. Rollods, van Ter-Apel, is naar Argentinië vertrokken, waar hij als predi kant bij de Geref. Kerk werkzaam zal zijn De detachementen van het reg. gren. en jagers, het 4de en lode reg. inf., die cn- dor de kapiteins E. J. van Bel, M. D. J. 'de Jongh en C. Webb te Amsterdam met 'den garnizoensdienst zijn belast geweest, fcijn resp. te 's-Gravenhage, Leiden tn Haarlem teruggekeerd De minister van waterstaat heeft a?Ji het hoofdbestuur van den Nederlaniscnen Bond van Gemeenteambtenaren bericht, flat er overwegende bezwaren zijn om gevolg te geven aan zijn verzoek, om vrijdom van port te verleenen voor dienstcorrespandcn- tie tusschen de gemeente-ontvaa gers onder ling. („Hbl.'V Generaal Sir Robert Baden Powell is gisteravond, na ook andere plaatsen be zocht te hebben, in de 'residentie aangeko men en heeft zijn intrek genomen in het „Hotel den Ouden Doelen". Door de arr.-rechtbank te Utrecht is ter vervulling eener vacature van rechter in haar college opgemaakt de volgende alpkabetisclie lijst van aanbeveling: mr. A. D. H. Koek erna Andreae, mr. A. S. de Blu- court, mr. C. W. Stair Busmann, rechters respectievelijk in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, Zutfen en Almeioo. Door den wethouder van onderwijs werd op de vergadering van onderwijzers in het arrondissement Leeuwarden meege deeld, dat door B. en Ws. van Leeuwarden 'op de begrooting voor 1912 een post is aan gebracht voor het geven van bioscoop-ver tooningen ten dienste van het onderwijs. Naar ,,De Tel." meldt, zal het nieuwe orgaan van den Vrijzinnig-democratischen bond, waarvan de verschijning in verband met heb verdwijnen van „Land' en Volk" als partijblad is aangekondigd, een week blad zijn en te Amsterdam worden uitge geven. Overwogen wordt een samensmel ting daarmee van „De Nieuwe Amster dammer", het oigaan der Vrijz.-Democra tische vereeniging te Amsterdam. Inzake de voorgenomen stichting eener Christelijke Hoogere Burgerschool te 's-Gra venhage kunnen wij thans mededcelen, dat zich een voorloopig Comité gevormd heeft, bestaande uit een gelijk aantal leden der Hervorm-de en Gereformeerde Kerk, om deze zaak voor te bereiden. Dit Comité stelt zich voor in October be langstellenden op te roepen om tot stich ting eener vereeniging te geraken. („Ned.") Men meldt uit Brielle: Donderdag avond werd, na ontvangen orders, het korps torpedisten te Brielle gemobiliseerd. Reeds denzelfden avond vertrokken de militairen, die Helevoetsluis tot stand plaats hebben, daarheen. Den volgenden morgen gingen de overigen, per eerste ge legenheid, naar hun standplaatsen, Hoek van Holland, Willemstad en Den Helder. BODEGRAVEN. Wie thans dcor de Wil- helminastraat, alhier, gaat, zal, nu de schut ting voor het pand van den heer Kolkman verwijderd is, op de plaats, waar vroeger een kleine, winkel was, een meer nieuwer- wetschen, groot-en manufacturenwinkel zien, die een sieraad* voor do straat is. De pui met twee groote uitstalkasten nmakt een flinke vertoöning. HAZERSWOLTDE. Een arbeider, die,: waarschijnlijk uit voorzorg, een portemonnaie met dertig gulden naar liet feestterrein had meegenomen, bemerkte, tot zijn, schrik, dat hij de geheel, e som kwijt was. Gelukkig was de vinder, die het geld naai' zijn woon plaats in oen naburige gemeente, had mede genomen, zoo. eerlijk, dat hij het. aan den reclrtmaiigen' eigenaar liet teruggeven, zoo dra hij vernam wie de verliezer was. HOOFDDORP. De nieuw in te stellen paardenmarkt alhier zal jaarlijks gehouden worden in de maand Juni, daags na de grooto paardenmarkt te Utrecht. Aan het gemeentebestuur is hiervoor dc toestQhiming reeds- gevraagd. KATWIJK. Maandagmorgen om elf uren zal een Raadsvergadering, worden gehouden. Punten van behandelirv xijn o.m.verzoek van oerdge Raadsleden \*rt het houden van een vergadering in verband met de benoe ming van den heer M. van Egmond tot wet houder en den heer C. van Tol tot lid der gas- en waterL-eommissie; benoeming van een tijdelijk wethouder; benoeming van een tij delijk lid in de gas- en waterl..commissie. LISSE. Gisteren is de. wed. K., aan den Ringdijk te Lisserbroek, gerechtelijk uit haar woning gezet. Onze beide tooneelvereenigingen „Nut en Genoegen" en,„St.-Genesius" zullen deel nemen aan de ia dezen winter te houden voordraehtenwedslrijd, uitgeschreven door de Loiflsehe tooncólvereeniging „Vondel" van den Ned. R.-IC. Volksbond. De reeks van droge' bloembollen veilin gen, die alhier jaarlij lts vanwege het H. B.-G. worden gehouden, zullen dit jaar be ginnen Vrijdag 15 September a.s. KATWIJK.AAN.ZEE. Do logger K.W. 64 Holland V" der Naaml. Vennootschap Maatschappij Holland, directeur A. Ouwe hand Dz., schipper H. Krijgsman,c maakte een gelukkige reis. Hij kwam n.l. Vrijdag te IJmuiden binnen met de aanzienlijke vangst van 26 last haring, waarvan 19 last volle en 7 last maatjesharing. Ver kwamen dien dag nog drie Katwijksche visschersvaartui- gen binnen. Gisteravond had hier een ongeval plaats, dat erger gevolgen had kunnen heb ben dan het had. Een tiental jongelui waren nog to tien uren aan het spelevaren met dc boet der badpo!,itic, die echter veel te diep geladen was Door lie t schommelen van een der passagiers kantelde de boot. Vier personen sprongen ér uit, dc andere vielen to" water. Allen wisten behouden den vasten wal tö bereiken. Een wandelstok en een roeiriem geraakten in de verwarring van het oogenblik zoek. Overigens kwam men mot een nat pak vrij. LEIDERDORP. In deze gemeente komen vexsscheidene gevallen van „roodvonk" voor. NOORDWIJKERHOUT. Als bewijs, dat ook liiar groot gebrek aan water is, kan dienen, dat in do laatste weken bij verschil- lendo particulieren 31 Nertonpompen. gesla gen zijn. De kermis wordt morgennamiddag na vieren geopend. Reeds arriveerden tot groot genoegen der schooljeugd, die ijverig hulp verleent, de luchtschommel, benevens ver schillende kramen, terwijl de draaimolen en de bekende Leidsehe poffertjeskraam weldra verwacht worden. Voor liefhebbers van uit gaan is er gelegenheid deze week tweemaal eeu muziek- en voordrachtenavond hij te wenen, terwijl de a.s. Donderdag de eigen lijke feestdag zal zijn. Dan wordt de ver jaardag van H. M. de Koningin gevierd. OEGSTGEEST. Gisteren werd een onge veer 70-jarig vrouwtje, W. genaamd, in het „Kerkdorp" aangereden door een paar fiets rijders, juist toen de Haarlemmer tram na derde. Het oudje viel en bezeerde zich nogal "ernstig. Naar men ons meedeelt, trokken de fietsrijders zich nu zoo hijzonder veel niet van het ongeval aan. Beier deed een geestelijke, die aanstonds de tram verliet, om zich te belasten met de eerste verzor ging van het gekwetste vrouwtje. SASSENHEIM. Gisternamiddag was er een ongewone drukte in ons dorp, veroor zaakt door enkele batterijen artillerie uit Den Haag. Even oveir twaalven kwam de troep het dorp binnen, om rust te houden op het weiland tegenover „Rusthoff". Hier was reeds de automobiel-keuken gearriveerd, waarin het eten voor de manschappen werd klaar gemaakt. Na het maal genuttigd te hebben, vertrok de troep om halfdrie naar Deu Haag. Een en ander had natuurlijk veel bekijks, omdat we niet veel gewend zyn- _s iiM - "WADDINGSVEEN. De heer B. van Gent, alhier, is benoemd- tot onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de openb. school (brug). Voor do vijftiende maal was het, dat do Kerkeraad der Ned.-Hprv. Gem. alhier een teleurstelling te bockeu bad, door het reeds vermelde bedanken van ds. Koster, tc Wijckel. ZOETERWOUDE. Gisteravond werd door de afdeeling tooneel van de muziek- en too- neelvereeniging „Echo der Duinen", van Noor dw ijker hout, voor een geheel gevulde zaal een uitvoering geven in de zaal van den heer L. Dolle in dc Weipoort. Het programma, bestaande uit negen nummers, werd, onder begeleiding van een pianist, den heer P. Corel, uitstekend uitgevoerd. Te ruim twaalf uren was de uitvoering ten einde en verliet ieder vergenoegd en voldaan de zaal. Gedurende de pauze hadden de jongelui zich lenig gehouden met koekslaaniets, dat op onze- kermis één 'der grootste ver makelijkheden is. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot ontv. der reg. en dom! te Raalte J, W. Roem, thans surnumerair der registra tie en domeinen; tot ontv. der reg. en domeinen te Beet- sterzwaag C. C. Sterk, tbans surm. der reg. en domeinen; tot ont\r. der reg. en dom. te Lemmer, P. Roelfsema, thans sur. der reg. en domei nen; aan den assistent-drukker bij de Topo grafische inrichting J. C, W. Hartnaeh, op zijn verzoek, met het oog op zijn leeftijd met ingang van 1 October 1CM een eervol ontslag uit zijn voormelde betr -king ver leend M. J. L. baron Taets van Amerongen be noemd tot burgemeester der gemeente Renswoude met 1 Nov. 1911 aan J. F. D. Bruins- ma, op het door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Nijmegen; benoemd tot lid van het college van cu ratoren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut de schout-bij-nacht G. F. Tyde- man directeur en commandant der marine te Amsterdam; de duur van de detaolieering bijfcde land macht in West-Indië van den militairen apotheker 2de kl. van het leger in Ned.- Indië J. L. Heijl nader verlengd tot ultimo April 1912; met 11 September a. s. bevorderd tot luit. ter zee 2ae kl. de adelborst 1ste kl. J. J Zomer, met bepaling dat genoemde officier in ranglijst van het korps zeeofficieren plaats zal nemen tussohen de luitenants ter zee 2de kl. J. C. H. H. Mackay en C. Meijer. Bij resolutie van den minister van Koloniën is mr. J. Dikkers te Arnhem ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Iudië, om te worden geplaatst in rechterlijke betrekkingen daar te lande. Prol. Do Groot gaat naar Berlijn. Naar men ons van vertrouwbare zijde me- dedeeld, is het nu zeker dat prof. dr. J. J M. de Groot, hoogleeraar in de Chineesche taal, de Leidsehe Universiteit en Neder land gaat verlaten en het professoraat te Berlijn zal aanvaarden. Zijn vertrek is nog slechts een kwestie van tijd. Voor onze Universiteit en voor de Neder- landsche wetenschap in het algemeen is dit een groot verlies. In de serie „Groote Godsdiensten" heeft dr. J. S. Speyer, hoogleeraar te Leiden, bet- Hindoeïsme behandeld. Mogen we de definitie van dezen gods dienst voor u overnemen. Zij luidt: „Onder Hindoeïsme verstaat men het ge heel van de godsdienst-ge en maatschappe lijke gebruiken, gewoonten en denkbeelden eigen aan de Hindoes, voor zooverre zij niet belijders zijn van den Islam, het Christen dom of eenigen anderen bepaalden gods dienst aanhangen (als: die van de Sikhs, het Jainisme, het Buddhisme). Die naam omvat een groote verscheidenheid van religies en wereldbeschouwing. Opvallen der misschien dan bij andere godsdiensten komen hier tot uiting verschillen in woon plaats, stand en intellectueele ontwikke ling. Het veelgodendom der Hindoes is niet scherp afgebakend. Het houdt in hco- ge mate rekening met locale en familietra dities; ook heeft het bij zijn uitbreiding over de oorspronkelijke bevolking van het Indische schiereiland, toen die in lang ver vlogen tijden door de Arische (Indoger- maansche) veroveraars allengs grootendeejg gehindoeï2eerd werd, vrij wat vreemde ele menten in zich opgenomen. Men vindt er de verhevenste denkbeelden over de God heid en de menschen'ziel naast zeer plompe, platte en barbaarsche vormen van geloof en godenvereering." Aan het slot van dit geschrift, hetwelk een duidelijik begr-p geeft van het Hi idoeis- me en zijn afwijkende voimen, lezen wij aangaande de toekomst van dezen gods dienst „Langzaam maar zeker wordt het Hin doeïsme ondermijnd door de gestadige m- strooming vn Westersche cultuur, Wester- sche wetenschap, Westersche denkbeelden, waaraan de hoogere standen der Hindoes allesbehalve vreemd blijven en die tot ver gelijkingen uitlokken. Om erkende wanver houdingen te doen ophouden in de Hinioe- maatschappijden -diep rampzaligen st-aat van de weduwe, de kinderhuwelijken, de kluisters van de kaste,, die iemand zijn gansche leven lang omsluiten, i's verande ring van religie noodig. Zulke hervorming, verlichte Hindoes zijn er van overtuigd, kan niet uitgaan van een wereldbeschou wing, die wereldverzaking het hoogst st>rib én in alle andere opzichten zeer ten achte ren is. Zij is eerder mogelijk onder een be wind, .dat de grootst mogelijke vrijheid van religie en godsvereering huldigt, dan onder de vroegere Mohammedaansche heerschap pij, waarin betrekkelijke tolerantie met fanatieke vervolgingen afwisselde en de heerschers de overwonnenen fel haatten. Verouderde godsdienstvormen handhaven zich in verdrukking, maar zijn tegen niets minder bestand dan tegen het vrij instor men van licht en lucht. Aan pogingen tot hervormig heeft het trouwens niet ontbroken. Doch zulke her vormingen hebben tot nog toe slechts geleid tot het ontstaan van nieuwe secten en seetetjes." De verdwenen Gioconda. Uit Leon wordt aan een der te Madrid verschijnende bladen, onder dagteekening van 7 Sept., geschreven: Hedenochtend zag een-hier wonend archeoloog, die van een wandeling huiswaarts keerde, een auto mobiel stilhouden voo«r de deur van een herberg aan het begin van de stad. Twee mannen stapten uit de auto. Onder de bagage, die uit het rijtuig werd gehaald, trok een omvangrijk voorwerp bijzonder de aandacht van den oudheidkundige, die na der toetrad en door de losse nadèn van de emballage heen het portret van „Giocon da" meende te herkennen. Hij gaf aan de autoriteiten kennis van zijn bevinden en het parket liet daarop de beide vreemdelingen arresteeren en leg de beslag op het verdachte voorwerp, dat werkelijk een portret van Mona Lisa bleek te zijn. De gearresteerden moeten, volgens het gerucht, verklaard hebben, dat het portret een copie is van de Gioconda uit het Lou vre en dat het hun eigendom is. Voorzitter Eerst© Hamer. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1911 J. E. N. baron Schimmelpenninck van dér Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. l*est op Java. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram betreffende pestgevallen gedurende de week van 30 Aug. tot en met 5 Sept. Afdeeling Malang 27 pestgevallen, 25 doo- den. Kediri 2 doodelijke gevallen. Madioen 6 gevallen, 3 dooden. D© verdwitalde patromfiie. Blijkens een .b'j het departement van ko loniën uit Ned.-Indië ontvangen telegram zijn van de verdwaalde patrouille in Meu- reudoe (gouv- Atjeh en Onderhoorigheden), niet 9, doch 8 inlandsche militairen bene den den rang van officier, 1 dwangarbeider en 12 Atjehsche koelies overleden., De nieuwe goiivcrnenr van Snrinnme. De nieuwbenoemde gouverneur van Su riname, baron Van Asbeck, gaat 29 dezer scheep naar Paramaribo, ter aanvaarding van zijn ambt. Hoog© temperatuur en groote droogte. Het Koninklijk Nea'erlandsch Meteorolo gisch Instituut in De Bilt deelt d.d. 8 dé zer mede: De hoogste temperatuur, die tot heden sinds de oprichting van het meteorologisch instituut C1S49) aldaar in de maand Sep tember is waargenomen, 30.8 gr. C., -die reeds Zaterdag 2 September j. L opnieuw werd bereikt is heden, 8 September, over troffen. Tegen 2 uur steeg de tem] eratuur van de Bilt tot 31.2 gr. C. De hooge tempe ratuur ging samen met een groote droogte. De betrekkelijke vochtigheid daalde in den namiddag tot 26 pCt., d. i. 4 pCt. be neden het laagste voóhtigheidsgehalte dat onder de waarnemingen voor de maand September tot nu toe werd opgeteekend. Op de Botermarkt, in het per ceel hoek Koorlammersteeg, waar vroeger de naai de Breestraat overgeplaatste bock handel van den lieer Binnendijk was geves tigd, wordt hedenavond door den heer J. H. Maartense een magazijn van gouden en zilveren werken, horloges, klokken, enz. ge opend. De winkel heeft daartoe eenige verandering ondergaan, en de etalagekast, des avonds electrisch verlicht, geeft reeds een voorbeeld van wat er op het gebied der waardevolle en helder glanzende voorwer pen aanwezig is. In den winkel bedekken uurwerken, groot en klein, eenvoudige en kostbare, een groot gedeelte van den wand. De heer Maartense heeft dus met een en ander voor een omvangrijke keuze gezorgd. De prijzen voor de ringrijde- rij en den wedstrijd voor versierde voertui gen zijn te bezichtigen in Fonger's rijwiel magazijn. Gisteravond werd door de politie alhier een persoon aangehouden, zekere L. D. O., die de vorige week uit het krankzinnigèngésticht te Delft met een be drag van f 150 was ontvlucht, en wiens op sporing door den commissaris van politie van Delft was verzocht. De man had een groot gedeelte n heb geld nog l>ij zich. Hij is door de politic naar Delft overgebracht, en tér beschikk ng van den Commissaris van Politie gesteld. G. W ess eli ngs W afelbakkeri;, opgericht 1811, viert dit jaar haar eeuw feest. Menigeen, die zich in hot nu ten einde spoedende sotioone uitgaunssei- zoen per stoomboot of ander vaartuig naar Katwijk-aan-Zee begaf, zal „in den onge- wapenden neuze" ondervonden hebben, dafc het op, bij en zelfs een eind van het Prinsr Hendrik-kanaal aldaar vanwege den „geur", zullen wij maar zeggen, geen aan genaam toeven was. Onze correspondent te Katwijk-aun-Zee schrijft ons lieden: „Door den kwadeD damp, welke dezer da gen weer uit het Prins-Hendrik-kanaal op stijgt, is het verfwerk aan de woningen in do omgeving van dat kanaal vreeselijk aan getast, zoodat bijv. het wit der kozijnen er aschgrauw uitziet. Toch schijnt die damp op het menschelijk gestel niet zoo'n nadee- ligen invloed uit te oefenen, als men ver wachten zou: anders bleef er in de buurt van de haven bepaald niemand gezond. Evenwel kunnen wij ons voorstellen, dat 'het voor de omwonende personen verre van aangenaam is. Met betrekking tot het weg nemen van het euvel is de steen der wijzen eobter nog niet gevonden." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat wij gisteravond het kwade van dien damp in al zijn kracht hebben waargenomen. Zelfs bij eenige villa's op den Boulevard, ja op een deel van het strand aan 7jee was het Kanaalwater te ruiken. Toch zaten een paar Katwijksche vrouw tjes aan den kant van het vieze water rus tig tc breien en speelden er Katwijksche kinderen Men meldt ons uit Zoete rwoude: Gisternaiaiddag zetten zich hier, op den openbaren weg, nabij het Dorp, elf met paarden bespannen woonwagens met hun be woners neer. De omgeving werd al heel spoedig onveilig gemaakt, doordien dc paarden worden afgespannen, om lien ten kosto van do burgerij te doon grazen. Op de aanzegging door de politie, namens do burgemeester, weigerde het konvooi tc ver- trekken, waarop door den burgemeester eenige rijksveldwachters, benevens een deta. chemont van vijftien veldartilleristen uit Lei den werd gerequireerd, waarna de wagens aftrokken. Te Leiden bemoeide de politie zich met den stoet cn begeleidde dezen in dc richting van den Rijnsburgerweg. Uit Haarlemmermeer meldt men ons: Eindelijk is ook het laatste rij wiel, dat bij dc bekende rijwieldiefstallen in deze gemeente werd ontvreemd, terugge vonden en wel in een maïsveld van den landbouwer Slootweg, aan uen Sloterweg, alhier. De politie heeft wel succes in deze rijwielendiefstallen, daar alle rijwielen te recht en beide dieven gearresteerd zijn. Raadselachtig. De heer G. C. v. Schalen, wonende in de Ael'oertsberg straat 8, te Haarlem, die bij zijn schoon zoon den heer A. Kuyken inwoont, ging 4 Sept. naar Bussum, waarheen den volgen den dag ook zijn schoonzoon met zijn gezia

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1