II. Qasornamenten en Gaslampen. J Kristallen Kronen Graet zin-Triumflampen lezbsch dacrbisab, donderdag* *1 september. tweede blad. de coLiemr. Aalmarkt 25. Ho 15812. Anno 1911. LOUISE 7 Nieuwe Boeken met fraaie platen voor si. f 1.25. ZEER UITGEBREIDE KEUZE DER NIEUWSTE g-elieel kieuw. De Lamp van 300 kaarsen gas verbruik li cent per uur is eiken avond brandende te zien in ons magazijn Mandenmakerssteeg 2. Nieuwe Najaar- en Winterstoffen. FSiiuiaaI in a|le kleuren, r lUWfcCl Prima Kwaliteit. C. Th. BREEBAAHTu Leiden, Mare 58. Telef. 544. Voor Weegschalen, Bascules, Gewichten enz. wende meu zich tot H. J. VIN HENS8ER3EN, lorscbeg 3], ALLE ZOMERSPROETEN verdwijnen SPROTOL. Buitenlandsch Overzicht. Zceuwsche Pnarspetten en Eigenheimers san laten oogst, uitsluitend eerste soort, worden met beleefde aanbe veling bill Uk verhandeld door Wed. SI. VAN DER BENT. Telefoonn. 729. 1660 7 1. Gaspard de Coligny en zjjn Dochter Eouise, 4de Gemalin van Prins Willem van Oranje. 2. De slag bij Nieuwpoort, 1 deel. S. Gerard van Dassen, 1 deel. 4 Vit Benauwdheden Gered, 1 deel. 5. Staarten, de Apotheker, 1 deel. 6. .Vit de dagen van Gnstaaf Adolt, 1 deel. 7. De dood van den Vader lander, 1 deel. PUT IS «enbijaouderkoopje, alle bovengenoemde 7 dln. door P. VERGERS, voor el. ƒ1.25, dat Is nog minder dan 18 Cts. per deel. Te bekomen by D. BOLLE, Bazar van Qoedkoope Boeken, Hang 98, te Rotterdam. Franco na ontvangst Rost- wiesel van /•l .25, waarop melden: Pakket Coligny. 2781 81 wan 300 tot 1030 kaarsen lichtsterkte. Seizoen 1932 1933. 2783 44 Aanbevelend, alwaar ook alle reparatiën aan Weegschalen, Koffiemo len enz. zeer solids worden uitgevoerd. Beleefd aanbevelend. 2603 20 door gebrraik vau eon potje Verkrijgb. bij fa. REY5T KRAK, Steenstr. 91, Leiden. 1421 10 De gisteren door ons uitgesproken ver wachting dat de oplossing van het Marok- kaansohe vraagstuk gevonden was, wordt van Duitsche zijde slechts schoorvoetend beaamd. Dit is begrijpelijk. Duitschland 'trekt in deze kwestie aan het kortste eind, en dat erkent men niet graag. Toch' heerscht oók in Berlijn algemeen de opvatting dat de vreedzame afdoening dezer aangelegenheid een kwestie is van tijd en van détails. De hoofdzaak is in orde. Het was trouwens op de verschillende Beurzen zeer gced te merken dat er ver blijdende opheldering aan den politiekeu he mel was gekomen. Toch zijn er in enkele Duitsche kringen nog altijd menschen, die aan een mislukking der onderhandelingen jgelooven. Het blad „die Post" komt zelfs met het alarmeerend bericht dat de onder handelingen afgebroken zouden zijn. Wat reeds is tegengesproken. Omtrent den stand der zaken geeft de „Köln. Zeit" het volgende te lezen: Van den beginne af lag aan de Fransoh- Duitsche" onderhandelingen het denkbeeld ten grondslag, dat Duitschland vaste - aar- borgen zou krijgen, dat aan zijn econo misch optreden in Mrakko niets in den weg zou worden gelegd en dat Frankrijk, in ruil voor de politieke vrijheid van bewe ging, die dit land in Marokko zou worden gelaten, Duitschland schadeloos moest stellen. Ten einde aan deze wenscken van Duitschland te gemoet te komen, heeft Frankrijk Maandag j.l. aan de regeering te Berlijn door den ambassadeur Cambon een op schrift gesteld ontwerp voor een verdrag laten overhandigen. Het onderzoek van de voorstellen, door Krankrijk gedaan, leidt tot tegenvoorstel len van Duitschland. Telkens moeten bij deskundigen inlichtingen ingewonnen wor den, over verschillende- punten moeten ge detailleerde rapporten worden opgemaakt, tot dusverre is echter reeds zooveel voorbe reidend werk gedaan, dat er bij wederzijd- schen goeden wil hoop bestaat, dat de on derhandelingen spoedig tot eem resultaat zullen leiden. Ook de ,,Lokal Anzeiger" die den laatsten tijd nog al eens de wensohen van Duitsch land onderstreepte, wijst op den te verwach ten goeden uitslag der onderhandelingen. Met groote spanning, zegt het blad mag men de eerstvolgende samenkomst van Cambon en von Kiderlen Wachter tegemoet zien, welke waarschijnlijk morgen zal plaats vinden. Op de groene tafel van het ministerie van buitenlandsche zaken ligt het lijvige Fransche ontwerp van het ver drag, dat vele bladzijden spreekt over wat de republiek verlangt of wenscht en o zoo weinig van dat, wat zij bereid is te ge ven, en daarnaast ligt het Duitsche tegen ontwerp, waarvan de Franschen hetzelfde zullen zeggen, als wat de Duitschers "van het hunne zeggen. Maar ofschoon het in' den aard moet liggen van een document, dat zooveel politieke en economische de tail-vraagstukken moet oplossen, dat de meening van de belanghebbenden en de deskundigen moet worden ingewonnen en nog menig uur van zwaren geestelijken arbeid noodig zal zijn voor alle geschillen uit den weg zijn geruimd, toch bevatten deze beide stukken de kern van de over eenstemming in zich. Hunne samensmelting zal ten slotte de nachtmerrie van de volke ren wegnemen, welke nu sedert maanden op hen drukt. Bij den goeden wil, welke de vertegenwoordigers van de beide groote naburige volken bezielt4 kan reeds heden als vaststaand worden aangenomen, dat een overeenstemming zal worden bereikt. Zoo wijst alles op een vreedzame oplos sing en is er gelukkig voor ons geen aanlei ding om onzen optimistischen kijk van giste ren te herzien. Wij moeten thans overgaan naar Por tugal. Wordt de Marokkaansohe hemel zonniger, de Portugeesche verduistert weer. Het schijnt, dat de republikeinfiche regee ring nog niet alle bezwaren te beven is. Naar de correspondent van de „N. R. C." seint, schijnt er van een opstand onder Couceiro werkelijk iets te komen. Terwijl, er dezer dagen al voortdurend berichten hadden geloopen, dat Couceiro klaar stond om over do Noordgrens binnen te vallen, komen thans berichten, dat de koningsge- zinden in het Noorden Teeds voet hebben gevat en er schoten gewisseld zijn. De verdachte schepen te Londen moeten voor Portugal bestemd' zijn geweest. Twee die niet in beslag zijn genomen zijn al on derweg. Chagas, de premier, heeft medegedeeld, dat hij volkomen van den toestand op de hoogte was. Couceiro heeft geen geld en slechts duizeüd °ian ontmoedigde troepen. De algemeen© opvatting is echter, dat Couceiro met zijn inval van heden mogelijk er in zal slagen, de noordelijke provincies op te zetten. Ander 3 heeft de stoutmoedige poging weinig kans. Ook in de binnenlandsche politiek is het niet alles eenheid en broederschap. Volgens telegrammen uit Lissabon aan de Times" heeft Affonso Costa, nadat de minister-president de regeerings verklaring in het parlement had voorgelezen, uit naam der radioale partij verklaard, dat hij met alle macht strijd zal vocTen tegen de re geering, indien deze een politiek mocht gaan volgen, welke afwijkt van het demo cratische program, door het Voorloopig Bewind opgesteld. De scheuring tusschen gematigden en ra dicalen is thans volledig en is in openlijke vijandschap verkeerd. Nog even moeten wij terugkomen op de Fransche vlootrevue. Men raakt er maar niet over uitgepraat. Vrijwel alle bladen, ongeacht hun politieke kleur, zijn het er over eens dat de 4de September 1911 een glorievolle dag is geweest voor de Fransche marine en een groot succes voor degenen, die in de laatste jaren geijverd hebben voor een krachtiger vloot. Zelfs de „Figaro", zooals men weet een der grootste vijanden van Delcassé, 'brengt hulde aan hetgeen den laatsten tijd door fret departement van marine tot stand is gebracht. Laten wij heden, aldus schrijft het blad, de politiek ter zijd© laten en laten wij vaststellen, dat de 4de September voor het land een goede dag is geweest. Na afloop van de revue heeft minister Delcassé aan het daarop volgende feest maal een redevoering gehouden, waarin hij o. a. zeide: „De Fransche marine, die de oogen ge vestigd houdt op de driekleur en het wel zijn van het vaderland, en die zich aan een strenge discipline met vreugde onderwerpt, begrijpende, dat dit haar eer en haar kracht is, heeft slechts één wensch, n.l., dat elke dag haar een schrede voorwaarts brengt in geoefendheid en bekwaamheid, en slechts één begeerte, n.1. om volkomen en ten volle ieder oogenblik gereed te zijn, wanneer Frankrijk een beroep op haar macht doet." Men begrijpt dat dergelijke woorden in de harten der Franschen, van wier deugden het patriotisme er een der beste is, juichen- den weerklank vinden. Ten slotte nog weer een moot uit het dagboek van e x-p rinses Louise van Saksen. De prinses is thans aan haar echtelijk le ven begonnen en vertelt van haar moeder schap. Zij kreeg veel kinderen en was er trotsch op. Zij werd populair in Saksen en dat vond haar familie maar half goed. Ove rigens bleef zij door een strenge etiquette omgeven. Het eenige pleziertje dat zij had, was dat zij naar den schouwburg mocht gaan. Maar zoo stijf te zitten in de hofloge beviel haar niet. Op een goeden dag kon zij de verzoeking niet weerstaan om eens als gewoon bezoekster incognito en liefst in het Schellinkje" of vriendelijker gezegd „die engelenbak". Het kostte heel wat moeite voor zij iemand had gevonden, die haar in dit plan durfde helpen. Maar' het lukte. Haar oude voedster zou haar helpen. Op zekeren avond vertelde deze aan ieder een, dat de prinses zich moe gevoelde en alleen wenscht© te blij/ven^ „Daarna", zoo lezen wij, hielp zij mij aanfld eeden, ik zette een roode pruik op, blankette mij een weinig, trok een glad de, zwarte japen aan en zette een ordinai- Ten hoed op en toen verlieten wij het paleis door een klein' achterdeurtje, zonder dat iemand ons zag. Het was een heldere, koude winteravond en terwijl ik door de straten liep, die be dekt waren met vastgevroren sneeuw, kreeg ik een heerlijk gevoel van vrijheid en toen wij eindelijk onze kaartjes hadden genomen en iik boven in den schouwburg zat, was ik verrukt. Ik mengde mij met' innig genoegen in de gesprekken van mijn buren en 4."acht daar bij, welke oogen zij wel zouden opzetten, als zij eens wisten, wie ik was. Met belang stelling keek ik naar het binnentreden van mijn doorluchtige familieleden; de koning en de koningin kwamen het eerst in do ko ninklijke loge, toen trad prinses Mathilde binnen in haar oude frarabooskleurige ja pon* vervolgens Johan Georg, die onder wijl nog aan zijn pausen dacht en daarna mijn echtgenoot en zijn vader. Dadelijk begonnen de commentaré.L en ik had: groote moeite om mijn lachen jn te houden bij de opmerkingen, die de onder daken maakten over het koninklijke huis. „Wat een verzameling oude mummies riep een jong meisje minachtend uit. „Daar is Mathilde ook in haar oude japonzeide een ander. „Het wordt toch waarlijk tijd, dat zo eens een'nieuwe neemt, maar ze is te krenterig om er een to koo- pen." „En, dan moest ze zorgen, dat haar vet een beetje wegsmolt. Wat ziet die prins Georg er streng uit. Het zou hem goed doen als hij eens een repetitie hield met het corps de ballet, in plaats van altijd in die kerk te zitten 1" Allen proestten het uit van het lachen. En bij de gdaohte ,dat mijn zwager repeti tie zou houden met ballerina's verloor ook ik mijn ernst. „Waar blijft Louise tooh?" Die vraag was op aller lippen. „Zij is zeker wat laat. Of zou zij mis schien niet komen? Hoe jammerI Dat is toch de eenige van de familie, die wat men- schelijks heeft. „Ik bleef gedurendle het eerste bedrijf en bemerkte tot mijn verbazing, hoezeer die menschen op de goedlkoope plaatsen van muziek 'hielden en hoe goed ze die begre pen; hun kennis van techniek en stijl waa een openbaring voar mij cn bewees mij, dat ik niet ten oprechte had gemeend, dat de burgerklasse beschaafd' en ontwikkeld is." Wij zullen het voor heden hierbij laten.. Gemeenteraad van AarSanderveen. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden do nieuwgekozen Raadsleden beëedigd en geïn stalleerd en de heer M. van Muiswinkel, die 30 jaar als Raadslid zitting heeft, in het bijzonder gecomplimenteerd. Voort© wordt mede deeling gedaan van de ingeko men stukken. Tot wethouder wordt herbenoemd de heer J. H. Ruting met 7 stemmen, terwijl 1 stem is uitgebracht op den heer J. v. d. Boeoh, 1 op dien heer J- v. d. Knijff en 2 op den heer A. van Dam. De heer Ruting neemt de benoeming aan, waarna hij door den voorzitter wordt toegesproken en gelukge- wensoht. Tot lid van de commissie van beheer van de gasfabriek wordt herbenoem<j de heer M. van Muiswinkel, tot lid van de finan cieel© commissie de heer J. van dier Knijff; tot lid van de oommissie voor de strafveror deningen de heer M. van Muiswinkel. Aangeboden wordt de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1912. Overeenkomstig het advies van B. en W§. besluit de Raad afwijzend te beschikken op het verzoek van de afdeeling Alphen en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Onderwijzers tot nadere regeling van de jaarwedden der onderwijzers(esaen)- Voorlezing wordt gedaan van een circu laire van een oomité, dat zioh ten doel stelt de watervoorziening te bevorderen van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, waarin wordt verzocht een vergadering te willen bijwonen te Breukelen waarin een waterleidingplan voor tal van gemeenten zal worden besproken. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. wordt besloten aan 't comité mede te deelen dat de gemeente Aarla.nderveen dio concessie heeft gegeven aan Alphen, voor loopig aan onderhandelingen niet kan mee doen. Aan do politie-agenten en de gemeente werklieden wordt een gratificatie toege staan voor hulp en toezicht bij het ontrui men van een tweetal woningen, die onbe woonbaar werden verklaard. Een adres der Harmonie-vereeniging „Beethoven" om subsidie uit de gemeente kas wordt gesteld in handen van B. en "Wa. om advies. Eveneens wordt een adres van den heer W. 0. van Giessen, maar niet dan na een lango discussie, gesteld in handen van B. en Ws. om advies. Gemeenteraad van Alkemade. Voorzitter: burgemeester Van Wiolieu. Afwezig de heeren A. Los en J. J. v. d. Meer. De heereri Van Rijzen en Strijk leggen in handen des Voorzitters de bij de wet vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hun met hun hei benoeming geluk. De heeren H. Bakker en G. van Rijzen worden beiden als wethouders herbenoemd. Van de Holl. Electr. Spoorweg-Mij. is be richt ontvangen, dat haar spoorbrug te Oudewetering niet meer ingericht zal wor den voor voetgangers. De gemeente-rekening over 1910 wordt vastgesteld, nadat enkele opmerkingen der fin. comm. door den Voorzitter beantwoord zijn. De begrooting voor 1912 wordt 'gesteld voor onderzoek in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Bonda, De Jong en Strijk. Na een geheime vergadering wordt be sloten het salaris van den gemeente-ont vanger, ingaande 1 Jan. 1913, op het mini mum te brengen. De burgemeester met den heer Straathof werden afgevaardigd namens de gemeente naar de watervoorziening-conferentie op 14 Sept. te BreukelenNijenrode, waar dan tevens bezichtigd zullen worden de plaatsen, waar water aangeboord is. Afgestemd werd een verzoek van Bakker om een draaimolen op zijn erf te mogen plaatsen. De heer Bonda vraagt hoe het staat met de eleetrische verlichting. Wij zullen er spoedig meer van hooren. Verder vraagt de heer Bonda of de honden- karrijders in geval van afkeuring van hon den hun geld terug krijgen. Dat blijkt zoo t© zijn. De heer Van der Geest hoort tot zijn groote geruststelling, dat Kondenkarrijders bij het passeeren van voertuigen af moe ten stappen. Gemeenteraad v. Haarlemmermeer. Voorzitter: burgemeester Slob. Afwezig de heeren Los, De Breuk en Kistemaker. De bij de wet vereischte eeden worden afgelegd door de heeren Bus, 't Hooft, Overmeer, Rombout en Ven der Laan, waarna door hen weer plaats wordt geno men aan de groene tafel. De Voorzitter complimenteert hen. Met 13 van de 14 stemmen wordt tot wethouder benoemd de heer Evelein. Ook dezen feliciteert de Voorzitter, waarop de Keer Evelein den Voorzitter en den Raad dankt. Naar aanleiding van het vertrek van mi*. Van Tienhoven als Oomm. der Koningin, dankt de Voorzitter voor wat ZEx. voor Haarlemmermeer deed. Dankbetuigingen waren ingekomen vat den heer Verhage voor de betoonde belang stelling bij zijn 25-jarig huwelijk, van der» voorzitter van „Vooruit" voor de voor 191S toegezegde subsidie, en van den gem.- seoretaris voor de in-gebruik-geving der secretariswoning. De burgemeester werd benoemd om of de op 14 Sept. a. s. te BreukelenNijen rode te houden samenspreking over drink watervoorziening van Zuid-Noord-Hollana en Noord-Zuid-Holland, de gemeente te vertegenwoordigen. Volgens de voorloopige plannen zal Haarlemmermeer voorzien worden van wa' ter langs den Bennebroekerweg, van waai dan een leiding zal gaan naar Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie, vacature-Evelein, werd benoemd de heer P. Bier. Aan mej. Grimman werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan school 10 tegen I Nov. a. s. De financieel© commissie wordt als volgt geformeerd: Knaap, voorz.; Van Zij verden en Rombout, leden. De comm. voor de gemeentewerken als volgt: Kooy, voorz.; Kistemaker en Suid- geest, leden. Op voorstel der fin. comm. wordt de go- meenterekening 1910 vastgesteld: ontvang sten f 149,843.57, uitgaven f 144,215.89^; batig 6aldo alzoo f 5627.671. Hetzelfde geschiedt met de Tekening van het burg. armbestuur. De begrooting voor 1912 wordt gesteld in handen der fin oomm. Nog wordt goedgekeurd een besluit tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven. In de volgende vergadering zal behandeld worden een voorstel-Biesheuvel, om de armenbussen niet meer te presenteeren op de begraafplaatsen. Aan mej. P. Klaver werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijze res aan sohool 1 tegen 15 Sept. a. s. Geiueenteu^ad van llillegom. Voorzitter: burgemeester Wentholt. Afwezig: de heer H. V. van Zanten. De herkozen Raadsleden en de heeren Heemskerk en Nieberding nemen na eeds aflegging plaats. Tot wethouder werd herbenoemd, de heer Th. Lommerse, en tot leden der gascomm. de heeren Van Til en Van der Schoot, die allen den Raad danken voor het geschon ken vertrouwen. De rekening der gemeente over 1910 werd ongewijzigd vastgesteld. De begrooting der gemeente voor 1912 en die der gasfabriek zullen circuleeren. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school werd met algemeene steramen benoemd, mej. P. Klaver, te Hoofddorp. De rooilijn voor de kromming der Wilhel- minalaan werd op voorstel van den heer Heemskerk bepaald voor de Zuidzijde op 5.50- uit het hart van den weg en voor de Noordzijde op 4 M. uit de ter plaatse staande haag. De onbewoonbaarverklaring der percee- len aan de Amerika-straat van de 's-Gra- venhaagsche Hypotheekbank werd opge heven. Mej. Vennekool werd op haar verzoek eervol ontslagen als onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs Aan de Hillegomsche Vereen, tot bestnj'- ding der Tuberculose werd voor 1911 een subsidie verleend van f 300. Aan den heer C. G. Flentrop werd van jaar tot jaar verhuurd de oude school c. a. aan de Kerkstraat voor f 250 per jaar, uit gezonderd heb derde schoollokaal en de tuin. Tot vertegenwoordiger der gemeente bij de d rink w aterconf eren tie le Breukelen op 14 Sept. a. 8, werti aangewezen de voorzit ter der watercommissie. Een voorstel van den heer P. H. van Waveren tot invoering van een progressie ve hoofd, omslagheffing, zeeT uitgebreid gedocumenteerd, werd verworpen met 8

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5