N». 15&Ö9 Maandag 4 ep i e mf> ei*. A®. I91f. <£leze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DER AD VERTENT IEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. Leiden, 4 September. f Voor de akte "boekhouden M. O. (sohool- akte) slaagde heden de lieer C. A. Verhey, ,to Leiden, leerling vaji den heer J. Hagera, accountant te 's-Gravenhage. Na voldoend afgelegd eindexamen aan 'de Handelsbedienden-Vereeniging Kennis is Ma-cht" behaalden diploma: in Nederlandsche Handelscorrespondentie, 21 leerlingen: J. H. F. Smit, G. J. van der Linden, P. A. J. Peters, H. N. van deT iWalle, J. van Zwieten, W. van Heusden, iW. Velberg, M van Leeuwen, J. D. Schou ten, A. Verboog, N. Verhoeven, J. H. iWolters, F. Boom, D. C. Noll, L. A. J. van Sonderen, mej. A. Umbreit, M. Brier, C. H. J. Schoondergang, E. M. de Klerk, J. G. Beun en J. C. Somerwil; in Fransche Handelscorr.: 8 leerlingen! M. van Leeuwen, W. Velberg, H. M. Disse- velt, D. C. Noll, W. van Heusden, J. L. F. Keulemans, N. J. W. Kriek en mej. E. M. de Klerk; in Engelsche Handelscorrespondentie 6 leerlingen: A. Verhoog, W. van Heusden, N. A. Huisman, N. Verhoeven, mej. C. H. J. Schoondergang en E. M. de Klerk; in Duitsche Handelscorrespondentie, 3 leerlingenD. C. Noll, A. Verboog en N. Verhoeven; in Boekhouden en Handelsrekenen, 6 leerlingen: W. Velberg, F. Boom, H. P. O. Maas, J. van Zwieten, G. Branderhorst en 'J. N. Lancel; in Schoonschrijven: J. C. Colpa. Het getuigschrift van voldoende geoefend heid in het maehineschrijven werd in het afgeloopen cursusjaaT uitgereikt aan 7.leer lingen; J. Zuilhof, G. Leijenaar, G. van Bentem, mej. N. Zandbergen, G. M. Var- kevisser, J. S. M. de Nie en M Briër. De nieuwe cursus wordt aangevangen met 60 leerlingen in afd. A. (leeftijd be neden 15 jaar), en met 210 leerlingen m afd. B. (leeftijd boven 15 jaar), verdeeld over 54 klassen met 106 avondlesuren per week. Bij Kern. besluit zijn als voorzitters en burgerlijke leden van de onderscheidene militieraden en als hun plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1912 benoemd, o. a. In 't 3de militiedistrict van Zuid-Holland: tot voorzitter de heer W. Pera, lid der Pro vinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger de heer W. F. van Wijk Thzn., lid der Pro vinciale Staten; tot lid de lieer J. P. J". Driessen; tot zijn plaatsvervanger mr. P. 'E. Briët, leden van den gemeenteraad van Leiden. Op de vierde lijst van do 339tc jaar- collecte voor de Scholen met den Bijbel komen o.m. voor: Leiderdorp met Zoeter- youde (H. Rijndijk) met f 200.68; Oude. wetering met Roelofarendsveen, met f 100.34; Zevenhuizen, met f 165. Do herdenking van het 50-jarig bestaan Ideir Clir. school te Zoetermeer-Zegwaard zal plaats hebben op Woensdag 27 September. Tot onderwijzer aan de Da Costa-School te Bodegraven (hoofd de lieer J. van An- del) is benoemd de heer' J. Brederveld te Delft en aan de Groen van Prinsterer-School jaldaar (hoofd de heer P. Maaskant) de heer H. R. Kleverink te Sappemeer. Beiden na- lm en de benoeming aan. Te Gouda is overleden da heer P. J. Bellaart Sr., mede-vennoot in de firma's G. Hoogendoorn en A. van Dont, in den ouderdom van 64 jaar. De overlede ne had gedurende het tijdperk van 8 Februari 1898 tot 1 September 1901 zitting als lid van den raad, in welk jaar zijn mandaat niet werd - vernieuwd. De Koningin heeft van de Koningin- Moeder als verjaarsgeschenk een fraaie antieke eikenhouten kast gekregen, bene vens een ïnsluithaard met toebehooren. Het Stbl. No. 268 bevat een Kon. be sluit, houdende beschikking op de aanvrage om pensioen van den eervol ontslagen post bode A. de Blois te Schipluiden. (Dit is, in afwijking van het advies van den Raad van State, die f 508 per jaar wilde toegekend zien, bepaald op f 492 per jaar.) Het Stbl. No. 270 bevat een Kon. be sluit-, waarbij op de pensioenaanvrage van mejuffrouw C. A. Bausch, laatstelijk onder wijzeres aan een bijzondere lagere school te Zwammerdam, afwijzend wordt beschikt, in afwijking van het advies van den Raad van State, die f 139 per jaar had willen toegekend zien. Hr. Ms. torpedohootjagers „Wolf" en „Fret," onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse A. J. Breda Kieynen- borg, iijn Zaterdag van Malaga vertrok ken. Het ligt in het voornemen van den com mandant in stede van Tunis, Malta aan te doen. Door B. en Ws. van Amsterdam wordt voorgesteld, ten einde het personeel der brandweer gelegenheid t-e geven in drie ploegen thuis te kunnen gaan eten en het meer vrije avondbeurten te verschaffen, het brandweerpersoneel uit te breiden met 4 onder-brandmeesters, 4 machinisten en stokers, 1 hoofdwa'genbestuurder, 4 koet siers en 20 brandw achts. Deze nieuwe regeling zal, met kleeding en wapening f 29,300 per jaar kosten. ALPHEN. In de yergadering van den Raad op morgen om tien uren, komen o.m. aan de orde: installatie der nieuwbenoemde Raadsleden; benoeming van twee wethou ders; missive van de Gedeputeerde Staten over de spoorwegverbinding met Gouda; adres van den penningmeester der Martha- Stiëhting,- houdende verzoek om verlaging van den prijs van het water uit de wa terleiding, met voorstel van B. en Ws. KATWIJK.AAN.ZEE. Zaterdag kwamen hier drie partijen haring' in afslag. De prij zen per kantje waren: Volle haring Noord f 18; volle haring Zuid f 16.50f 16.75; ijle haring Noord f 13.55ijle haring Zuid f 11.85makreel f 6.65—f 8. LISSE. Uitslag loting nationale militie: 1 P. Koek, lich.gcbr.2 W. C. Kaak; 3 J. Tibboel; 4 L. van der Mark, lioh.gebr.5 C., van Bohemen; 6 J. P. G. Zijlmans; 7 A. Le- feber; 8 H. J. van der Meer; 9 P. B. Asse- ler; 10 J. van der Voort; 11 J. G. Timmer mans, lioh.gebr.12 L. C. Berkhout; 13 J. de Kwaasteniet, brd.14 Th. Wassenaar; 15 A. Mosseveld); 16 J. van Dijk; l7 F. van Groen, brd.; 18 M. Overduin, lieh.gebr. 19 G. Kuypers; 20 G. van Houten, hch.gob. 21 J. J. Lefeber; 22 P. van Duin; 23 J. H. Daudey; 24 C. Langeveld; 25 G. Heems kerk; 26 J. H. Duym27 Th. Salman; 23 M. Schoone; 29 C. Faa-s; 30 J. C. van der Poel, student in de godgeleerdheid31 B. A. Mos seveld; 32 G. Mastenbroek; 33 J. Sloot-beek; 34 C. R. Segers; 35 J. Th. Schuts, lich.- gobr.; 36 M. C. Duym; 37 G. W. Thijssen, lioh.gebr.; 38 B. Beider; 39 P. Huys; 40 N. Fakkel; 41 P. J. van der Zwet; 42 A. A. Kleikorst43 W. van der Bent; 44 Chr. Zuiderwijk45 W. G. Bakker; 46 C. van der Laan; 47 G. Grimbergen; 48 A Hoo gendoorn; 49 G. Hulsebosch, brd.50 A. van Voorst. Van Zaterdag op Zondagnacht brandde een groot-e rietschelf van den he3r M. J. Guldemond geheel af. De oorzaak hiervan is hoogstwaarschijnlijk, dat er Zaterdag in de nabijheid van die s-ohelf hagesnoeisel is verbrand, zoodat mogelijk <jo gloeiende asch. met de schelf in aanraking is gekomen. LEIDERDORP. In de vergadering van den Raad, morgenavond to halfacht te hou den, zullen de nieuwbenoemde leden worden beèedigd, zal de verkiezing van een wet houder plaats hebben en worden overgegaan tot behandeling der ireclames tegen °den hoc-fd. omslag. Zaterdagavond werd de heer M. S. door een fietsrijder, die verkeerd voor een rijtuig uitweek, omvergereden. Het rijtuig raakte een zijner beenen, waardoor dit vrij ernstig werd gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NOORD WIJK. Dinsdagavond om half acht komt de Raad' bijeen. Wij durven wel voorspellen, dat het een interessante ver gadering zal zijn. Het rapport van prof. ♦Struycken toch over de Strandkwestie zal wel te berde gebraoht worden. NOORDWIJKERHOUT. -Voor den Raad, die Dinsdagmorgen om elf uren vergadert' komen op de agenda voor: beëediging van nieuwbenoemde leden; definitieve vaststel- lin£ gemeenterekening; aanbieding begroo ting 1912; benoeming wethouder en ambte naar van den Burgerlijken Stand. De aardappelenoogst valt hier niet mee. Vooral de bekende duinaardappelen zullen dit jaar zeer Bchaarsch en zeer duur zijn. De kleine hoeveelheden, welke gerooid worden, zijn bovendien zeer ulein van stuk. Oüder deze gemeente in de bosschen van mevrouw Gevers en mevrouw Van Lyn- den is dezen zomer al meer malen brand geweest. Zaterdag en Zondag wederom drie maal bij de „Boekhorst." Doordat men er telkens nogal tijdig bij was werd de brand in den aanvang bedwongen. Zaterdag ver brandde er 50 of 60 ïoe struikgewas. Met zand doofden tal van mensohen den brand, welke ook al eenige sparren had aangetast. OEGSTGEEST. Voor de vacante betrek king van hoofd der bijz. school van de Herv. Gem. hebben zich 29 sollicitanten aangemeld. OEGSTGEEST. Allerwegen ziet men thans de zonnebloemen prijken, kleine en groote. Als een voorbeeld van weelderigen groei, trots de heerschende droogte, kan dienen een plant in den tuin van den heer R. Daar ziet men een exemplaar, 2-25 M. hoog, met een stengel van 14 c.M. in omtrek, waaraan sleohts één bloem, zich nu nog ontplooiende, en die wel zeer groot zal worden. Doch zeer merkwaardig zijn de afmetingen der bladeren. Langs de hoofdnerf gemeten, is één er van niet minder dan 55 c.M. lang en ook 55 c. M. breed. En nog is het einde er niet, want de plant ontwikkelt zich nog dagelijks OUDSHOORN. Op de agenda voor den raad komen voor beëediging en installatie van de toegelaten raadsleden, de heeren Clant, Hoogendijk en Van der Kloot Mey- burg; benoeming wethouders wegens perio- dieke aftreding van de lieeren Clant en Van id er Kloot Meyburg als Raadsleden; missive Ged. Staten inzake jaarwedden bur gemeester, secretaris en ontvanger. SASSENHEIM. De groote drukte de verzending van bloembollen is reeds af geloopen. Een enkele firma is met de pak-, kerij geheel klaar. ZOETERWOUDE, Bij B. en Ws. alh:er, zijn veertig verzoekschriften ingekomen om ingeschreven te worden, als houder van een hondenkar. Op.één verzoek is afwijzend be schikt, aangezien kar, hond en tuig niet aan de gestelde eisohen van do trekhonden- wet voldeden. Yolkszwemiecst te Leiden. Zondag Hield do „Leidsohe Zwemclub" in de openbare Zwemplaats aan den Heeren singel haar jaarlijkscho zwemwedstrijden die evenals andere jaren, weer groote be langstelling wekten. Er waren niet minder dan 187 deelnemers in alle nummers, alle Leidenaren. Het weer werkte ootk bijzonder mee en het water was heel goed. l_r werd d*oor de jongens en mannen op uitnemende wijze gezwommen, waaruit blijkt hoe nuttig de opeiibare zwemplaat-3 werkt, waar onzo volksjongens hun oplei ding noodzakelijk vinden. De uitslag was als volgt: Borstz wemmen voor jongens bene den 14 jaar oud. Lengte der baan 30 Meter. 30 deelnemers: 1ste prijs A. Janssen 31 sec. 2-de prijs W. "v ~n Erkel 32 4/5 sec. 3de prijs P. Brugman 34 1/5 sec. 4de prijs H. Vroom 34.2/5 sec. 5de prijs P. Krancveld 34 4/5 sec. 6de prijs C. Filippo 35 l'~ sec. 7de prijs C. Schouten 35 1/5 sec. 8ste prijs H. v. d. Nat 36 4/5 sec. 9de prijs W. Neuteboom 37 sec. Borstz wemmen voor jongens van 14 tot 17 jaar oud. Lengte der baan 40 Me ter. 46 deelnemers: 1ste prijs W. van der Henst 36 2/5 sec. 2de prijs I. Onderwater 37 3/5 seo. 3de prijs J. P. F. Hub 3S 3/5 sec. 4de prijs N. Kuiper 39 sec. 5-de prijs J. W. van Duuren 39 3/5 sec. 6de prijs J. Kriek 39 4/5 sec. 7de prijs J. Ar noldus 40 sec. 8ste prijs W. F. v. d. Laa- ken 40 3/5 sec. 9de prijs L. de Haan 40 4/5 sec. 10de prijs C. van Haasteren 41 sec- Ude prijs H. Starrenburg 41 1/5 6cc. 12de prijs G. N. de Reu 41 4/5 seo. Rugz wemmen, vcor personen boven 17 jaar oud. Lengte der baan 40 Meter. 23 deelnemers: 1ste prijs, zilveren medaille: J. Verpoorte 42 2/5 sec. 2de prijs G. Filippo 45 sec. 3<Ie prijs H. Stol 45 1/5 sec. 4de prijs A. Sira 50 2/5 sec. 5de prijs W. Pen seel 52 2/5 sec. Builen mededinging werd medegezwom- men door do hoeren J. Stol en I. Zand- voort, die de baan afzwommen resp. in 36 2/5 sec, en 46 4/5 seo. Borstzwemmen voor personen bo ven 17 jaar oud. Lengte der baan 70 Me ter. 33 deelnemers, lste prijs: J. van Iter- son 1 m. li sec., bij loting met den winner van den 2den pr. I. Geenjaar, 1 m. 11 sec.; 3de pr.P. Arnoldus 1 m. 11 en vier vijfde sec. 4de pr.A. de Haas, 1 m. 13 sec. 5de pr.P. Schouten, 1 m. 14 en drie vijfde sec. 6de pr.C. A. van Dorp, 1 m. 14 en vier vijfde sec. 7de pr.A. Sira, 1 m. 15 sec. 8ste pr.D. Verpoorte l m. 15 sec. 9de pr.C. van den Heuvel l m. 15 en vier vijfde seo. 10de pr.H- v. d. Zon 1 m. 16 en vier vijfde sec. Buiten mededinging werd ook in dit nummer meegezwommen door de heeren J. Stol en J. Zandvoort, die de baan af legden resp. in 1 m. 14 en drie vijfde sec. en 1 m. 15 en vier vijfde seo. Duiken voor personen boven 17 jaar. Diepte 2} M. Een interessant num mer, dat met groote belangstelling door de talrijke toeschouwers werd gadegeslagen. 21 deelnemers lste prijs (zilveren me daille) M. Janssen in 15 en twee vijfde sec., bij loting den winnaar van den 2den pr. (bronzen medaille) H. Arnoldus in 15 en twee vijfde sec. 3de pr.C. A. van Dorp, in 16 en vier vijfde sec. 4de pr. i A. de Haas in 17 en twee vijfde sec. 5de pr. M. de Bolster in 19 en twee vijfde sec. 6de pr.A. van Weeren in 20 en één vijfde sec. 7de pr.: P. Schouten in 21 sec. 8ste pr.F. Bonte in 22 sec. 9de pr.R. Schouten in 25 sec. Buiten mededinging deden ook in dit nummer de heeren Stol en Zandvoort we der mee. Stel in den korten tijd van 10 seo. Zandvoort in 23 en twee vijfde sec. De prijzen bestonden behalve uit me dailles uit verschillende kunstvoorwerpen en enkele andere artikelen, waaronder heel aardige stukken, die bij de prijswinnaars wel in den smaak vielen. Opmerkelijk ech ter dat men ook liet meest gesteld was op de trouwens ook zeer smaakvolle medailles. De voorzitter, de heer Ch- van Spall, reikte met een korte toespraak de vele prijzen uit. Hij constateerde met bijzonder genoegen dat dit zwemfeest zoo prachtig geslaagd was, al betreurde hij het dat de „Leidsche Zwemclub'' bij gebrek aan een tweede zwemplaats niet meer kon doen. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, dat deze de zwemplaats had afgestaan, aan den directeur van gemeentewerken, die het benoodigde materiaal beschikbaar ^stelde, aan de politie voor het uitnemend toezicht, waardoor men weinig last van de straatzijde had, aan den zwembaas en zwemknecht Robbers en Yan Sisseren, voor hun krachtige hulp, en eindelijk aan den heer Filbry, die bet bestuur met zoo groote bereidvaardigheid had bijgestaan. De resultaten, thans verkregen, doen zien met welk gevolg de zwemkunst hier wordt beoefend en hoe populair het zwem men hier langzamerhand wordt. Er is nu een nieuwe zwemplaats in het vooruitzicht, maar de voltooiing van het nieuwe Rijn- Schiekanaal zal nog wel eenigen tijd op zich -laten wachten, en het gemeentebestuur mocht wel eens overwegen of er geen gele genheid, is om tot zoolang ergens een nood- zweiïïinrichting te maken, waaraan voor de burgerij zoo groote behoefte is. Hierna overhandigde de voorzitter met een toepasselijk woord aan elk der vele winnaars de prijzen, wat hij op zulk eon leuke manier deed dat er dikwijls een har telijke lach uit de omstanders opklonk. Al de winnaars gingen welgemoed met hun aardige prijzen heen. Bloembollencultuur. Men schrijft ons uit Noordwijk: Uit goede bron vernemen wij. dat <le rir- ma C. de Ruyter en Zoon, alhier, eigena res is geworden van de gansohe partij Gla diolus „Lilly Leiiman" van den heer C. P. Alikemade. De „Lilly Lehman" is in 't gansohe bloem bollend istrict ook reeds in het buitenland bekend en beroemd als die baste gladio lus, die de laatste jaren ter markt kwam. Zij werd als wij ons niet vergissen ver leden jaar bekroond op de „Vee ;lieudaag- sche" en ook op de bloemenkeu-i.ig van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de. De heer C. P. Alkemade heeft i-eecfö tegen enorme prijzen kleine hoeveelheden zaad en kralen veiikocht. Ongetwijfeld gaat „Lilly Lehman" een schitterende toekonisi te gemoet, vooral nu de gladiolusbloem hoe langer zoo meer de modeWoem gaat wor den, van onschatbare waorde voor de mo derne binderij. Wij weten het niet, maar het zal wel een flinke prijs zijn, welken de firma De Ruy ter en Zoon voor de partij betaalt. Het moet ons verheugen, dat de partij op Noordwijk is gebleven. De prachtige „Lilly Lehman" werd op Noordwijk gewonnen, evenals de „Glorie van Holland" (Alida Gertruda), die oek door de firma De Ruy ter en Zoon werd aangekocht. Het i? dus een voldoening, dat ze op Noordwijk blijven. Bykstuiubouwschool te Boakoop. Bij het overgangsexamen aan de Rijks- tuinbouwwinterschool te Boskoop zijn ge slaagd: C. Brakman, Sneek; W. v. Henge laar, Rotterdam; P. N. de Josselin de Jong, Leiden; G. B. Kamps, Heiligerlee; R. A. v. Langeraad, Goes; G. v. Muiswin kel, Bodegraven; G. J. v. Noordt, Bos koop; J. W. Ottolander, Boskoop; J. Reu ten, Zeist; W. N. Rijnsaardt, Schoonoord W. L. Thieme, Rotterdam; H. W. F. Blase, Amsterdam; B. ten Hove, Deventer; D. Klapwijk, Charlois; H. F. Klein, Hillegers- berg; A. N. Ballego, -Leiden; en voor het toelatingsexamen: W. R. van Calker, Zeist; J. Dijkstra, Elsloo; H. A. N. Geyp, Den Haag; K. Griffioen, Zwammerdam; W. B. Hagen, Zwammerdam; D. Haspels, Nijmegen; H. F. v. Hellemond, Alphen; F. J. G. Hooftman, Boskoop; F. H. G. v. Iterson, Gouda; L. C. Keijzer, Melissant; H. L. Lucardi, Rotterdam; A. Niemanta- verdriet, Ylaardingen; C. E. A. de Roos, Arnhem; J. G. Schaars, Borculo; S. S. Sie- melink, Workum; H. Scholten, Maarssen; G. v. d. Smiti HilversumN. Veldhoen, 's-GravenhageP. S. K. W. de Wijn, Zwijndrecht; zoodat de school voor beide klassen 35 leerlingen telt. l>e Raadsverkiezing ju district I te 's Oravenhage. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in zake de raadsverkiezing in dis trict I besloten te handhaven het besluit van den gemeenteraad van 's-Gravenhage tot toelating van de heeren Bleeker, Olden* boom en Ankerman en tob niet-toelating van den lieer Schalekamp. Ui het lijvige, zeer uitvoerig gemotiveer de besluit moet blijken, dat van fraude geen sprake is geweest. Wel zijn ernstige, zelfs grove onregel matigheden gepleegd, die door Ged. Sta ten in hun overwegingen ernstig worden gelaakt, doch die geen aanleiding hebben kunnen geven de raadsverkiezing voor dis trict I nietig te verklaren. Boopsgcziude gemeenten. De a ,s. feestviering ter gelegenheid van bet honderdjarig bestaan der Algemeeno Doopsgezinde Sociëteit, is nu geheel gere geld. De uitnoodigingen tot het bijwonen der herdenking op 28 Sept. e. k., zijn ver zonden. Des namiddags halfdrie zal in de Singel kerk te Amsterdam eene plechtige samen komst worden gehouden, waarin de gedenk-- rede zal worden gehouden door prof. dr.,^ S. Cramer, of, indien deze om gezondheids* redenen mooht verhinderd zijn, zal de door prof. Cramer (voorzitter) opgestelde rede door ds. A. H. van Drooge, van Deventer (ondervoorzitter), worden ten gehoore ge^ bracht. Des avonds 6 uur zal een feestmaal tijd plaats hebben in een der zalen van „Artis." Ons belang bij Marokko. Do „Gazette de Rollande" wijst op heb belang dat de kleine mogendheden, en wij in de eerste plaats, hebben bij de oplossing van de Marokkaansche quaestie. Wij in do eerste plaats, omdat de Nederlandsche i in voer in Marokko van belang is, omdat de Nederlandsche scheepvaart met een ton- nenmaat van 89,579 ton de eerste plaats inneemt in de haven van Tanger, terwijl Engeland, Frankrijk en Duitschland eerst daarna komen^ met resp. 63.299.58.779 en 36.896 ton; en wij ook bij dJe mijn-exp'oita- tio m bolcvug laobtjon* D-o „CUiu;c-tr- te" vraagt dan ook terecht of de onder handelingen tusschen Duitschland en Frank rijk worden gevoerd met „open deur" tot grondslag. „Heb ia do taak onzer diploma^ tie to reohter tijd en to juister jilaats er aan te herinneren dat Nederland aanspraak heeft op de economische gelijkheid in Marokko, die door de Acte van Algecira3 is gewaarborgd. Welke in de toekomst do verdeeling zij van het Marokkaansche gc-< bied, de handel moet er vrij blijven." Wij zijn niet de eenigo onderteekenaar» van de Acte van Algeciras voor wie dezo „open deur" van belang is en met name Engeland zal wel zorgen dat het belang van zijn handel door de nieuwe schikking niet wordt geschaad. Maar dat is geen' reden dat ons kleine land bij de compri> missen de~r groote mog ndheden vergeten' worde. Wijzigine leerplichtwet. Naar men verneemt, heeft de sociaal-de mocratische groep van leden der Tweede Kamer ter indiening in gereedheid gebracht een wetsvoorstel tot wijziging van de Leer- pliohtwet in den zin van uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar en zulks in verband met de invoering van een arbeidsverbod tot hetzelfde ftde jaar. Nagemaakte lKollaiad»clie boter. Do Londensche oorrespondent van de „N.; R. C." schreef Vrijdag: Verleden Maandag heb ik u kortelijk go- meld, dat dr. Van Rijn, de Nederlandsche regeeringscommissaris voor landbouwzaken in Engeland, een nieuwe fabriek van nage maakte Hollandsche „contröleboter" in Oo6t-Londen ontdekt had, en dat de straf vervolging deswege, namens de Nederland sche regeering ingesteld, heden voor het Theems-politiehof dienen zou. Vandaag is mij daar gebleken, dat do leden eeqer groote boterfirma: Hooberman,, Cohen Co., 146, Whitechapel Road, al hier, namelijk: Barnet en Harry Hoober man en Louis Cohen (allen genaturaliseer de Russen,) onder de Merchandise Marks Act gedagvaard waren geworden. Zij werden verdedigd dcor den advocaat Ricardo, terwijl de heer Beck, van de pro cureursfirma Neve, Beek Kirby, voor de beschuldiging optrad. Na. eenigo getuigen voor de l>eschuldiging gehoord te hebben, heeft de heer Dickin- sonj de politierechter, do zaak verdaagd tot den 14den dezer. Juist was de heer Ricardo met het kruis verhoor van dr. Van Rijn bezig, en dat was nog niet afgeloopen, toen de verdaging plaats vond. Do huidige strafzaak bracht «Ie Wood- zaak, een paar jaar geleden io hetzelfde politiehof behandeld, levendig te binnen.. Het pikante erbij was, dat dezelfde men sohen, die destijdB de aangifte deden, van* daag zelf zich te erantwooraen hadden l

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1