feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. LoisiYisseüünfg. N°. 15802 Zaterdag £20 .A-ugnstiis# A0. 1911. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 10.17 j, Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant) elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor bet incasseeren wordt/ 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper sn waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. UISDERWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van P. DINGJAN, om vergunning tot uitbreiding van de wasch- inrichting in het perceel Miftedijk no. 89, Sectie L no. 512, door plaatsing en in-wer- king-stelling van een stoomketel met 8 vierk. M. verwarmingsoppervlak en een stoomma chine van 5 p.k. tot het in-werking-brengen van twee schommels, een centrifuge-wrïng- machine en een mangel; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 9 September a&nst. des voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis gelegenheid zaJ worden gegeven om beswaren teeen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris.; Leiden, 26 Augustus 1911. Directe Relnstiugen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld 't kohier der Belasting op be- bedrijfs- en andere inkomsten No. 6, 7 en 8 van den dienst 1911/1912, executoir ver klaard den 23sten Augustus jl. en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtin gen om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Wethr. Looo-Burgemeester. Leiden, 26 Augustus 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door W. VERHOEVEN, melkslijter, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend al cohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, iD den winkel van het per ceel Lammermarkt no. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester- VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Augustus 1911. Leiden, 26 Augustus. De Raad der gemeente Doetinchem beeft enoemd tot leeraar in de Fra-nsche taal en letterkunde aan het gymnasium, den heer H. G. Martin, van Leiden. Vopr 't akte-examen Hoogduitsch L o. zijn te 's-Gravenhage geslaagd d'e dames C., H. J. Hoogland en E. W. M. Soholtz, van Leiden, en mej. K. F. de Vries, an Noord- wijkerhout. Voor het akte-examen Hoogduitsch M. O. akte A. slaagde mej. N. H. Gouwentak, van Voorschoten. De afdeeling Leiden der S.-D. A.-P- hield een huishoudelijke vergadering. Het heele bestuur zal op Rooden Dinsdag naar Den Haag gaan. De penningmeester had bedankt. In zijn plaats werd benoemd G. de Boer, Stadhouderslaan 1A. Maandagavond voor Rooden Dinsdag zal de afd. een vergadering houden in de „Graanbeurs". („Het Volk.") De kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. te 'Alphen aan den Rijn besloot over te gaan tot het beroepen van een hulppredikant* die naast den predikant zal arbeiden. Te Boskoop is plotseling, ten gevolge van een hartverlamming, overleden ds. J. van Drunen, predikant bij de Chr. Geref. Kerk aldaar. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. Gem. te. Wirdum (Fr.) komt voor ds. D. Fleurke, te Ter-Aar. De feestelijkheden, welke het Haagsch Comité voor Volksfeesten rich voorstelt dit jaar op 31 Augustus ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. <$e Koningin in den Koekamp te geven, zullen bestaan ia korf balwedstrijden, gy mnastiekwedstrijden, voordrachten van en door Abraham de Win ter, specialiteiten-voorstellingen door gebr. Boesnach en een opvoering van het bekend© „Kloris en Roosje." De deelnemers aan deze laatste uitvoering moeten voornemens zijn, indien de daartoe benoodigde sjeezen te vinden zijn, zich in hun oud-Holland- sohe kleederdracht in sjeezen van het Holl. Spoorwegstation naar het feestterrein te be geven. Do minister van waterstaat brengt in de „St.-Ot." ter kennis van "belanghebben den, dat van af Maandag 28 Augustus 1911 tot nadere aankondiging geen gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging van de Grafe- lijko zalen op heb Binnenhof. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den Gemeenteraadsverkiezing in district II werden uitgebracht 7437 stemmen, waarvan 4071 op dr. D. P. Hoyer (liberaal) en 3366 op dr. W. B. van Staveren (anti-rev.), izoodat de liberaal gekozen is. Bij deze stemming zijn 1300 kiezers meer opgekomen dan de vorige week. Deze overwinning door links aan de stembus behaald, is gisteravond in „Bel védère" op den Noordsingel feestelijk ge vierd. Het dagelijksch bestuur van het comité van actie, bestaande uit de heeren G. J. van Reekum, A. P. Ottevanger en Rob. JFruin, ontving de gasten. En toen het gekozen gemeenteraadslid, dr. D. P. Hoyer, door den heer Jac. S. Hollander binnengeleid en met groot gejuich begroet was, opende de heer Yan Reekum dit samenzijn met een woord van dank tot alle medewerksters en -werkers, voor hun ijver, waardoor men het verder gebracht heeft dan iemand had gedaoht. In de te Arnhem gehouden jaarverga dering van den Bond van Nederlandsche Detailhandelaren in Brandstoffen, is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer P. S. Anes, alhier. Dr. A. v. d. Flier, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Middelburg, heeft, naar wij vernemen, bij het provinciaal kerk bestuur van Zeeland tegen 1 Nov. ontslag gevraagd als predikant bij bovengenoemde Gemeente. („Midd. Crt.") -BENTHUIZEN. Het ruim vijfjarig zoon tje van J. Blijleven geraakte alhier, zonder dat het door iemand werd opgemerkt, te water.. Zijn moeder had. hem even te voren nog van den wat-rkant weggestuurd. Toen zij een emmer water wilde scheppen, zag zij haar kind drijven. Pogingen om de le vensgeesten weder, op t© wekken bleven vruchteloos, zoodat die dokter slechts den dood kon constateereri. HAZERSWOUDE. Ten gevolge van de aanhoudende droogte begint ook hier bet vee in de weide gebrek te krijgen. De melk- opbrengst is zeer gering, zoodat de verkoo- pers de melk met 1 cent per L. hebben ver hoogd en diat reeds in de maand Augustus. HAARLEMMERMEER. Den klaverrij der W., te Hoofddorp, rijdende met paard en gedeeltelijk geladen wagen te Amster dam, overkwam aldaar een ongeval, dat betrekkelijk gP^d afliep. Bij het afrijden eener, brug gleed het paard uit op het pla veisel, waardoor heb heb beest viel en de wa gen over hem heenging. Het dier bekwam een verbazende groote wonde in het lichaam, waaruit het bloed op de straat gutste. De in die omgeving wonende rijks veearts Duval Meijer was direct ter plaatse en hechtte d,e wonde dicht, waarna het paard langzaam naar Hoofddorp vervoerd mocht worden. Het beest is o,enw 1 zooda nig verwond, dat het in den eersten tijd niet gebruikt mag worden. Als door een wonder kwam \V., die ook van den wagen viel, er met den schrik en eenige ontvellin gen- af. De heer L. Wierts, onderwijzer en leeraar in het schoonschrijven te Hoofddorp heeft voor een benoeming als -oodanig te Antwerpen bedankt. Voor de betrekking van tijdelijk onder wijzer of onderwijzeres aan i-1 ooi 4 te Hoofddorp hebben zich slechts twee man lijke en twee vrouwelijko sollicitanten aan gemeld. KATWTJK-AAN-ZEE. Naar wij verne men, zal de nieuwe openbare school in het zuidelijk deel van het dorp met October worden geopend. Het plan bestond aan vankelijk de school met Augustus of Sep tember te openen, doch men is met den bouw door allerlei omstandigheden niet eer klaar gekomen. Aan den heer J. A. van der Bent, al hier, indertijd Halte-cihef te Katwijk-aan- Zee, is door de H. IJ.-S.-M. op zijn ver zoek eervol ontslag met pensioen verleend. Hoewel de heer v. d. B. nog niet geheel het vereischte aantal dienstjaren bezat, om voor pensioen in aanmerking te komen, heeft men, met het oog op de bezwaren, ji© voor hein aan een overplaatsing waren verbon den, ditmaal een uitzondering op den regel gemaakt. Het gaat met de afzanding van de duinen ten noorden der gemeente flink voort. Van 's morgens vijf tot 's avonds acht uren staat ,,'dfö ijzeren man", naar wij ver namen een der grootste machines op dit gebied in Nederland, te scheppen en voort durend rijden treinen van i&a L met zand beladen wagens weg. Weldra zal dan ook een belangrijk stuk duingrond z'Jn afgegra ven en daarmee weer een gedeelto van mooi Nederland zijn verdwenen. Een troost is het echter, dat er wel goed teelland voor in de plaats kemt, waaraan hier groote be hoefte bestaat Gisteravond hield! de „Yereeniging voor Landbouwbelangen en Bloembollen cultuur te Katwijk-aan-Zee" in de boven zaal van badhotel „De Zwaan" een leden vergadering. Het doel dezer vergade ring was, bij do leden te informee- ren of er ook genoegzame deelnemirj zou zijn bij een te houden veiling van droge bloembollen. Verschillende leden gaven par tijen op om te veilen, terwijl voorts be sloten werd een advertentie in het „Leidsch Dagblad te plaatsen, dat nog tot 1 Sep tember nummers kunnen worden opgegeven bij het bestuur. LEIDERDORP. Bij een viertal veehou ders komen wederom gevallen van mond en klauwzeer voor en wel bij vee, dat in den laatsten tijd is aangekocht. B. en Ws. hebben benoemd tot brand meester aan spuit No. 1 (Zijlwijk) den heer J. van Ommering. LISSE. Maakten wij dezer dagen er mel- dfing vai\ dat de dertiende geschilderde kruiswegstatie voor de E.-K. kerk alhier was geschonken, thans kunnen wij berich ten, dat gisteren de twee laatst© statiën zijn geplaatst, zoodat deze prachtige kruis weg thans voltooid is en eerstdaags dus kan worden ingewijd. De vervaardiger hiervan is de kunstschildter Jan Dunselman, te Am sterdam. NOORDWIJKERHOUT. In plaats van dr. H. J. v. d. Wijst, die de gemeente bin nenkort gaat verlaten, hoopt" zich hier ie vestigen dr. W. H. M. Sengers, die reeds praktizeerend geneesheer was te Zeeland (N.-B.) NOORDWIJK. Eenigen tijd geleden had den er oproepingen plaats voor deelneming aan een nieuwen Rijkstuinbouw-winter- cursus, zooals wij er reeds tweemaal te Noordwijk gehad hebben. Hce verwonderd stonden wij te kijken, toen de Voorzitter van H. B.-G. ons vertelde, dat er zich maar drie liefhebbers hadden aangegeven, zoodat... de cursus geen doorgang kan hebben, want er moeten er minstens vijf tien zich opgeven. Is het nu niet treurig, dat in een wel varend dorp' als Noordwijk, waar de bloem bollencultuur een der hoofdmiddelen van bestaan is, zoo weinig belangstelling is voor een cursus, waar de toekomstige blocmbol- lenkweeker een schat van nuttige kennis kan verzamelen; een kennis, die hem in het later leven vast en zeker te pas komt, on verschillig of hij bij een patroon gaat wer ken dan wel eigen zaken gaat drijven? Het is o. i. een veeg teeken, dat er onder de Noordwijksche jongelui, die in het bloem- bollenbedrijf worden opgeleid, zóó bitter weinig leerlust bestaxat. Het getuigt van een laakbare onverschilligheid, die een scherpe tegenstelling vormt met de belang stelling, die Rijk, Provincie en Gemeente in het tuinbouw-onderwijs stelt. De leeraren komen door weer en wind van nabij gelegen plaatsen, om les te geven, de besturen der tuinbouwvereenigingen offeren kosten en moeite, en dat alles wordt gewaardeerd met onverschillig heid. Wij doen een beroep aan ouders en ver zorgers van jongelui, die voor het bezoeken van zoo'n cursus in aanmerking komen, om de hun toevertrouwde kinderen alsnog op te geven voor den cursus. Het is al wel wat laat* maar, indien er nu spoedig een 15-tal zich aanmeldt, kan het nog wel terecht komen. OEGSTGEEST. Koninginnedag zal hier waardig worden gevierd, althans het pro-, gramma, pas verschenen, belooft veel. In de motrgenuren zal de schooljeugd kunnen profiteeren: kinderzang vóór het Raadhuis, optocht met muziek naar „Duinzicht," traktatie, verschillende wedstrijden, prijs- uitdeeling. Des namiddags: ringsteken voor leden der Oranje-Vereeniging, waarvoor fraaie prijzen worden uitgeloofd, en in den avond muziekuitvoering in het Wilbelminapark, fraaie verlichting van den vijver met sprin gende fonteinen. OUDEWETERING. Door notaris Vecn- sbra werden verkocht: lo. het Hotel „Het Wapen van Alkemade" vool f 10,000, kooper de heer A. C. v. d. Bosch, te War mond; 2o. het Hotel ,,'t Rechthuis", te Rijnzaterwoude, voor f 4300, kooper J. do Boer, te Leimuiden; 3o. een perceel tuin land te Roelof arendsveen, 89 A., 65 aA., voor f 9900, kooper de heer O. Hoogeboom, aldaar. VOORSCHOTEN. Naar wij vernemen, ld door de Gezondheidscommissie te Katwijk een begin gemaakt met het onderzoeken van liet drinkwater alhier. Een 20-tal monsters! zijn reeds door de Commissie genomen. In dien, zooals te verwachten is, afkeuring van drinkwater hiervan het gevolg is, zullen de betrokken eigenaren hun perceelen bij do waterleiding moeten aansluiten. Hot on derzoek zal stelselmatig worden voortgezet. WAJRMOND. Eindelijk zal hier een ver betering plaats hebben. Bleef het station met perron tot nog toe verstoken van gas verlichting, thans is men begonnen hierin verandering te brengen door aanleg en aan sluiting aan de gas-leiding, zoodat welliohti binnen eenige maanden gebouw en perron van betera verlichting zullen worden yoor- zien. Gisteravond, en liet was niet voor het eerst, kregen vrouw B. en vrouw H. ruzie. Er heensehto verschil van meening over het recht van gebruik van het kippenhok vau da een door de ander als zitbank, of iets dergelijks. En kleine oorzakenwij we ten lietl De herrie werd zóó groot, dat zij in een formeele vechtpartij ontaardde, waar ten slotte da politie nog een eind aan te maken had. De belangstelling van de jeugd in deze nu juist niet veredelende dames-sport was grcot, al was do voorstelling niet vooraf aangekondigd. Het mag voor de eer van het vrouwelijke Warmond worden gezegd, dat de vechtenden menschen waren, die zich nog slechts en kele jaren geloden of nog later hier vestig den. 8) Een bezoek van tante Marie werd door mevrouw en Vic altijd als een soort be proeving beschouwd, llélène aardde meer naar lïaar vader en had ook zijn gezondere denkbeelden over verschil in stand geërfd. Nu soheen de eenvoudige vraag van tante de verontwaardiging van Victorino opge wekt te hebben; ten minste, zij baTstte op eens uit: „Maar tante, hoe kan u dat nu denken? Dat zou immers in het geheel niet gaan, want mijnheer Rijkmans is maar onderwij zer en dus past hij niet in onzen kring. Ik zou het gezicht van Truus Dommelling wel eens mogen zien, als we haar zulk gezel- fiohap voorstellen!" Zoo'n kleine heks/' dacht Cornelis; „die stelt zich natuurlijk heel ver boven me, omdat ik maar schoolmeester ben. Nu moet ik toch eens hoorena welke lieflijkheden zij nog meer zal zeggen. „Maar mijnheer Rijkmans woont toch bij jullie in huis, Viö" zei tante. „Och ja, tante, dat kan nu eenmaal niet anders, om dat nare geld; rr"rtr als ik ze ventien jaar ben, ga ik één winter uit om te genieten en dan ga ik gauw trouwen met een rijk man, dan behoeft ma geen kamers meer te verhuren en zijn alle geldzorgen achter den rug. O, ik kan u niet zeggen, hoe naar ik het vind, dat we niet rijk zijn l Ik zou zoo dol graag den geheelen zomer wizen l" „Me dunkt, het zou beter zijn, dat je iets leerde, waarmee je later je kost zoudt kunnen verdienen, dan nu al over" een rijk huwelijk te denken. De huishouding moet je toch in elk geval lecren." Vic proestte het uit van lachen. „O, tante, zeg toch niet zoo iets geks Ik kan onze meid het werk toch niet uit handen nemen. Dat moet ik toch even aan ma vertellen." Weg vloog ze, het buis in. „Ma, tante vindt, dat ik keukenmeid of zoo iets moet worden, om later mijn eigen brood te kunnen verdienenriep zij al in de verte tegen haar moeder. „Kind, zeg toch niet zulke ongerijmde dingen!" zei mevrouw, die juist heel sta tig de tuinkamer binnen kwam. „Vic overdrijft natuurlijk weer," zei tante Marie, die nu ook in huis ging, „maar me dunkt, Adriane, dat het tooh werkelijk beter was, als je Vic iets liet leeren. Men weet toch nooit, hoe het te pas kan komen, en door dit nietsdoen haalt zij zich allerlei onzin in het hoofd." „Zij is nu ook nog zoo jong! Voorloopig behoeft zij daarom nog aan niets ernstigs te denken, 't Is voor haar nog de tijd van genieten, maar is zij een jaartje ouder, dan moet zij natuurlijk, evengoed als Hó- lène nu, leeren een huishouding te bestu ren." „Voor Hélène, die binnenkort gaat trou wen, is dat ontegenzeglijk het beste, maar vóór Vic zoover is zou zij best de een of andere akte kunnen halen, dan Behoefde zij later nooit op een man te zitten wach ten." Marie, je meent het wel goed; maar ik wilde, dat je hier niet zulke ordinaire ge zegden gebruiktetl Ik weet wel, a'at er tegenwoordig vele meisjes, ook uit o/.ze kringen zijn, die akten halen, en zelfs een betrekking gaan bekleeden, maar zoo iets kan ik niet goedkeuren. Het maakt de meisjes heelemaal ongeschikt later voor een huisgezin te zorgen. Mijne kinderen zouden er dan ook nooit mijn toestemming voor krijgen. Gelukkig denkt geen van beiden er aan, zich iets dergelijks in het hoofd te halen." Tante Marie haalde de schouders op; als eenvoudige, practische vrouw, kon zij de ideeën van haar schoonzuster niet begrij pen. Ondertusschen was Comelis ïlijkmans over het gehoorde aan het peinzen. Nadat Victorine haar plannen voor de toekomst aan haar tante had geopenbaard, was hij de kamer op en neer gaan loopen, zoodat hij, wat er verder besproken werd, niet kon hooren. Het ergerde hem geweldig, dat een meisje als Victorine ook al zoo op hem neerzag. Heb was wel geen oordeel, waar hij bijzonder gewicht aan moest hech ten, maar toch was hij er door uit zijn humeur. Het beste was, dat hij den raad van Geesting volgde, en voor het Staats examen ging studeeren. Hoe het dan later met de uren voor de colleges moest, zou dan ook wel losloopen. Hij kon het in elk geval probeeren. En nadat hij zoo eenigen tijd bij zichzelf had loopen redeneeren, nam hij het besluit nog dienzelfden avond met de studie te beginnen. Van dien dag af besteedde hij er al zijn vrije uren aan. Na ongeveer anderhalf jaar gestudeerd te hebben, aanvaardde hy een betrekking aan een kostschool, omdat hij daar meer gelegenheid zou hebben de col leges te volgen. De betrekking was intern, zoodat hij het huis van mevrouw Dijker ham verlaten moest; maar de omgang met de dames was niet van dien aard geweest, dat het scheiden hem zwaar viel. Hélène nas intusschen getrouwd en naar Indio vertrokken, en Victorine groeide op tot een waardig evenbeeld van haar moeder; alleen werd bij haar de trots verzacht door een natuurlijke vroolijkheid. Na het Staatsexamen afgelegd te hebben, gaf Cornelis bijna alleen les in Grieksch cn Latijn, en had daardoor veel tijd over voor zijn studie. Met hart en ziel kon hij nu genieten, en hoe dieper hij in de we tenschappen doordrong, hoe meer hem alles interesseerde. Toen hij reeds een paar jaar aan de academie was, kwam hij bij toeval eens door de straat, waar mevrouw Dijkerham woonde. Tot zijn verwondering zag hij, dat het huis gesloten en onbewoond was. Waar de familie gebleven was; begreep hij niet. Dat men gewoon verhuisd was, leek hem niet mogelijk, omdat mevrouw zeer aan die woning gehecht was. Misschien was Victorine wel getrouwd, en was haar moe der meegegaan. Hoe het ook was, het boe zemde Cornelis niet genoeg belang in om er langer met zijn gedachten bij stil te staan, en na een poosje had hij het geheele geval vergeten. Het was een moeilijke en inspannende tijd, dien hij doormaakte; maar ten slotte had hij dan ook de voldoe ning tot arts te worden bevorderd. Hij vestigde zich in Arnhem, omdat hij in de gelegenheid was, daar de praktijk ever te nemen van een kennis, die voor oogarts wenschte te studeeren. Het aantal patiën ten nam, tot groote tevredenheid van den jongen dokter, steeds toe, zoodat hij al spoedig een tamelijk uitgebreide praktijk had. Op zekeren dag werd Cornelis op den Sonsbeekweg bij een kind gehaagd, dat bijna verdronken was, zooals de bood schap luidde. Toen hij in de villa kwam, vond hij de geheele huishouding in rep en roer; op de gang klonk hem een zenuw achtige vrouwestem tegen, die een ander iets scheen te verwijten. Op de slaapkamer gekomen, zag de dokter al spoedig, dat de toestand van zijn nieuwen patiënt niet ge vaarlijk was. Het kereltje, een jongen van een jaar of vier, lag met tranen in de oogen in zijn bedje. In 't midden der kamer stond een erg geregen, corpulente dame, die er in haar opzichtige kleeding, tamelijk be spottelijk uitzag. Zij scheen haar toorn uitgestort te hebben over een jeng meisje, dat aan den anderen kant van het ledi- kantje stond. Pas kwam Comelis binnen, of de dikke dame liep met opgeheven armen op hem toe: „Is u de dokter? O, red mijn kind; red mijn kind, het is bijna verdronken „Kalm, mevrouw; houd u kalm, het lijkt immers niet erg. Heeft hij lang in het wa ter gelegen?" „Ik weet het niet. Ik kan niet meer den-* kea van angst om mijn lieveling. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1