tfo. 15800 Donderdag 24 Augustus. A°. 1911. $eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. De nieuwe regeling van het successierecht. DAGBLAD PBIJS DEK ADYEBTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer /0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 0ents.-Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents i per 3 maanden' 4 f L10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sija 1.30. Franco per post i J J 1,65. Rijkskeuring van Hengsten. r BURGEMEESTER en WETHOUDERS rder gemeente Leiden Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van den léden Augustus 1911, Ho. 67 (Provinciaal blad No. 56); Brengen ter kennis van belanghebbenden, idat de gewone Rijkskeuringen van tot dek king bestemde hengsten van ten minste 2 jaar in het najaar van 1911 voojr Zuid- Ïïolland zullen gehouden worden te Leiden op 24 October. Rotterdam' 25 ,7 Dordrecht „26 ,7 Dirksland 27. ,7 Daarbij vestigen zij de aandacht van be langhebbenden voor zooveel noodig op dei sxtt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Staatsblad No. 204), gewijzigd bij Koninklijke Besluiten van 25 .Turn' 1906 (Staatsblad No. 135) en 6 No vember 1906 (Staatsblad No. 278), welke luiden als volgt: Artikel 4. Tot de najaarskeuringen worden toegela ten alle hengsten, die ten minste 2 jaar end zijn, 'fet de voorjaarskeuringen worden alleen toegelaten: a. hengsten, die daartoe aangegeven zijn bij de najaarskeuringen van het vooraf gaande jaar; b. hengsten, die volgens een schriftelijke verklaring van een geëxamineerden veearts wegens ziekte niet op de najaarskeuringen van h'et voorafgaande jaar hebben kunnen komen o. hengsten van 3 jaar of ouder, die uit het buitenland of uit een andere provincie ingevoerd zijn na de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar; d. driejarige hengsten, die de. eigenaars of houders om aannemelijke redenen ter be oordeeling van de provinciale regelings commissie, niet als tweejarige in het na jaar to voren lieten keuren. Artikel 5. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscKt aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij een schriftelijke en on- derteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provinciale rege lingscommissie met opgave van: a naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzon- 'dere kenteekenen van den hengst benevens, indien deze in een stamboek is ingeschre ven, stamboek en stamboeknummer; 0. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders- als van moeders zijde en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst na bovenvermelden termijn aangegeven, wordt van de keuring uitgeslo ten, tenzij de Oommissie geen bezwaar te gen toelating heeft en de eigenaar of hou der vóór den dag der. keuring een som van f 10 bij voornoemden secretaris stort. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuringen v_p vrachtvrije, schrifte lijke en onderteekende aanvragen aan eige naren en houders van hengsten door den secretaris der Provinciale Regelingscom- missie, den heer J. H. van der Torren te Gouda, zullen verstrekt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. YAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. T Leiden, 24 Augustus 1911. Onlangs beloofden wij, op die Tegcling nog eens kortelijk de aandacht te zullen vestigen. De daarop betrekkelijke wet is 1 Juni jl. in werking getreden, en langza merhand zullen er dus meer gevallen komen waarop die nieuwe regeling van toepas sing is. Hoofdbedoeling is, aan de schatkist een hoogere opbrengst der belasting te verze keren, en wel door verh'ooging van het per centage der heffing voor verkrijgingen in de z ij d 1 i n i e en door niet verwan- it e personen. Men kon dit op tweeërlei wijze tot stand brengen, namelijk door het percen tage, evenals voorheen, onafhankelijk te laten van het bedrag der verkrijging, of door progressieve heffing in te voeren. De keus is op dit laatste gevallen, en het nieuwe tarief is zóó ontworpen, dat een deel van de te verkrijgen meerdere op brengst kan worden besteed tot uitbrei ding der vrijstellingen wegens de verkrij ging van kleine erfdeelen en legaten. Yerder worden afgeschaft en met het ge wone recht versmolten, de vroeger geheven 38 opcenten en het extra recht van overgang, vroeger geheven bij de ver erving van nagelaten effecten en rente- gevende vorderingen. Ter bevordering eener gelijkmatige wer king der progressie is bij verkrijgingen boven zeker bedrag, niet al het verkregene voor het percentage in n e klasse inge deeld, maar telkens alleen over het meer dere boven zeker bedrag een h'ooger percentage geheven. Wanneer ook recht van overgang moest worden betaald, dan kon vroeger het hoog ste recht, hetwelk voor successie en over gang te zamen moest worden betaald, met opcenten even 164 percent bedragen. Het hoogste recht bedraagt volgens de nieuwe wet 20 percent. Het is echter niet waar schijnlijk, dat men in het vervolg niet ver der zal gaan. Yolgens bet nieuwe tarief zal de progres sieve heffing beginnen: voor verkrijgingen in de nederdalende lijn en door echtge- nooten met kinderen bij een bedrag van boven f 50.000, voor de verkrijgingen in de rechte opgaande lijn en door echtge- nooten zonder kinderen bij een bedrag van boven f 10,000 en voor de overige ver krijgingen bij een bedrag van boven f 5000- Noodzakelijk moet warden gebroken met de vroegere bepaling, dat in de z iji d- linie de vr ij stelling voor eiken verkrijger niet afhankelijk was van het bedrag dat door hem werd verkregen, maar van het saldo dor nalaten schap. Zoodra er f 300 overschoot moes ten- allen' betalen. Ook verdiende bet aanbeveling, de verkrijging van kleine erfdeelen en legaten te ontlasten, door de grenzen der daairvoor tot dusver bestaande vrijstellingen uit te breiden. Thans wordt ten aanzien van alle ver krijgingen bet beginsel toegepast dat de vrijstelling afhankelijk is van het bedrag dat men verkrijgt. Bij overschrijding van de grens der vrij stelling wordt voorts in alle gevallen nog een gedeeltelijke vrijstelling toege past, zooals voorheen nog niet het geval was. Yoor verkrijgingen door bloedverwanten in de zijdlinie en in de gevallen waarin Ket hoogste Techt is verschuldigd, is de grens der algeheele vrijstelling voor i e d e r e n verkrijger gesteld op f 300. Yoor verkrijgingen door bloedverwanten in de rechte opgaande lijn en door echtgenooten zonder kinderen, is de grens nu ook tot f 1000 uitgebreid. Er is bier dus gelijkstelling in zooverre met de rechte nederdalende lijn. Doch wat de verkrijgingen in laatstge- melde lijn betreft is de grens der vroeger bestaande vrijstellingen v e»r ruim d, door het hoogst vrijgestelde bedrag van f 1000 te verhoogen met f 300, voor ieder jaar dat de verkrijger jonger is dan 21 jaar; omdat naarmate de leeftijd van den verkrijger verder verwijderd is van bet tijdstip waarop hij in zijn eigen onderhoud zal kunnen voorzien, de heffing van belas ting van het vaderlijk of moederlijk erfdeel voor hem meer bezwarend wordt. Ten slotte deelen wij het gewone of aan- vangstarief mede, door de nieuwe wet vastgesteld. Yerschukligd is (alles met inbegrip van de vroegere opcenten en overgangs rechten) indien geërfd wordt: 1. door bloedverwanten in de rechte ne derdalende lijn of door den echtgenoot, wanneer afstammelingen uit het huwelijk aanwezig zijn, 14 percent; 2. door bloedverwanten in de rechte op gaande lijn 4 percent; 3. door den echtgenoot, wanneer geene afstammelingen uit het huwelijk aanwezig zijn, 6 percent; 4. door broeders of zusters 7 percent; 5. door kinderen en kleinkinderen van broeders en zusters, door ooms en moeien, oudooms en oudmoeien, 10 percent; 6. in alle andere gevallen 15 percent. Hierbij komt dan de progressie bij ver krijging van groote bedragen, ten gevilge waarvan het recht kan klimmen: in het 1ste geval tot 24 pCt. in het 2de geval tot 54 pCt. in het 3de geval tot 9 pCt., in het éde geval tot 12 pCt-., in het 5de.geval tot 15 pCt., in het 6de geval tot 20 pCt. W» Leiden, 24 Augustus. Het aangekondigde concert van het muziekgezelschap Orpheus" had gister avond plaats op het benedendiinnenplein van „Den Burcht,'' dat met ballons verlicht was. De opkomst was niet zóó dat alle plaatsen bezet waren. Was de heffing van een entree van tien cents daarvan soms de reden? Het gunstig bekende, onder leiding van den beer J. Yink, staande gezelschap voerde het programma uit op een wijze, gelijk men die van de leden verwachten mocht. De tot afwisseling door de heeren Hellmann en Yan Leeuwen gegeven voor drachten voldeden eveneens. In de pauze werd door velen een wandeling naar den hoogen, electrisch verlichten Burcht ge maakt, waar het inmiddels nog frisscher was geworden dan op het benedenplein, waar vele tafeltjes door den gérant van bloementuiltj es waren voorzien. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan den heer A. O. den Hertog, te Leiden, met ingang van 1 September 1911, eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van tijde lijke amanuensis aan het Rijksbureau tot onderzoek vkn handelswaren alhier en is genoemde heer, met ingang van dienzelf den datum, benoemd tot. tijdelijk analyst bij den voorlichtingsdienst ten behoeve van den rubberhandel en de rubbernijverheid te Delft. Yoor het akte-examen Hoogduitsch akte A is te 's-Gravenhage toegelaten de heer G. S. Overdiep, van Voorschoten. Yoor het examen Fransch 1. o. de heer J. Eilders, van Lei-den. Graaf van Bylandt, voorzitter van de Tweede Kamer, is uit het buitenland te 's-Gravenbage teruggekeerd. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Waddingsveen ds. J. H. Koster, te Wfjckel. De Weesinrichting te Neerbosch ont ving van N. N. een gift van f 3000 voor reservekapitaai. De batterijen van het 2de reg. veld artillerie, die onder leiding van den kolo nel N. Bosboom schietoefeningen hebben gehouden in de legerplaats bij Oldebroek, keeren morgen naar Leiden en 's-Graveu- bage terug. De „St.-Ct.''" bevat de statuten van de Vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij te Haarlemmer meer. B. en Ws. van 's-Gravenhage preadvi- seeren afwijzend op een adres van een vier tal Esperanto-Vereenigingen, om het Es peranto in te voeren als leervak op den gemeentelijken handelscursus aldaar. Zij achten het nut niet evenredig aan de kos ten, welke zij verwachten van een grooten toeloop van leerlingen, die het onderwijs in de moderne talen zouden verwaarloozen voor het aanleeren van de hulptaal. B. en Ws. zouden er meer voor voelen, die uit gaven' ten goede te doen komen van het onderricht in een cf meer van de in den handel veel gebruikte, levende talen, zooals Spaansch of Noorsch. Naar het „Hbl."* verneemt, hebben de gemeentegasfabrieken te Amsterdam over het jaar 1910 niet minder dan circa f 186.000 winst opgeleverd of ruim een ten meer dan in het jaar 1909. Na aftrek van de uitkee- ring aan de gemeente van f 1,100,000, welke bij de begrooting oveirl910 was vast gesteld, bleef er dus nog f 760,000 over. Daarom is dit jaar belangrijk minder gere serveerd dan vorige jaren, omdat men ter doorvoering van een administratieven maatregel een buitengewone extra bijdrage voor de gemeentekas bestemd heeft. Prins Hendrik, vergezeld van zijn ad judant, jhr. Hooft Graafland, is gister avond om zeven uren per auto van Het Loo naar Amersfoort vertrokken, ter bij woning van de oefeningen van het Ned. Roode Kruis. De Prins zou ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder op So.estdijk overnachten, Het verlies op het slachthuis der ge meente Haarlem in 1910 was f 16,657, op de reiniging f 62,432, de winst op het gas bedroeg f 83,087, op het water f 31,895, op de electriciteit f 13,964- B. en Ws. van Den Haag hebben den gemeenteraad voorgesteld, aan den heer J. Cohen, te Amsterdam, eigenaar van de modemagazijnen „Maison de Bonneterie" aan de Gravestraat, in verband met de voorgenomen verbouwing van die magazij nen, voor f 12,000 per jaar, voor ten min ste 12 en ten hoogste 18 maanden te ver huren een 850 vierk. M. groote oppervlakte gemeentegrond, gelegen tusschen Anno- straat en Groote Halstraat, en thans tijde lijk voor openbare straat bestemd, ten einde daarop op te richten een tijdelijk magazijn- en winkelgebouw, bestemd voor het voortzetten van zijn zaken gedurende bedoelde verbouwing. Het ligt in de bedoeling, om het hulpge bouw te bouwen in denzelfden geest als het tijdelijke magazijn van de firma Hirsch bij bet Leidscheplein te Amsterdam. Op „Yelserbeok," het landgoed van baron van Tuyll van Serooskerken, te Vel- sen, is gisteren het 15de Noord-Hollandsch Zendingsfeest gehouden. Als sprekers tra den op de heeren: ds. H. E. Vinke, van Alkmaar; ds. J. J. Creutzberg, van Blok zijl; ds. R. W. Huizing, van IJmuiden; ds. H. A. C. Snethlage, van Hoenderloo; ds. A. G. W. C. Vunderink, van Haarlem; ds. H. S. Bouma, van Hazerswoude; dr. F. van Gheel Gildemeester, van 's-Graven hage; ds. J. W. P. Ie Roy, van Sloterdijk; ds. J. Yisser Kz., van Enkhuizen, en ds. T. Kloosterman, van Alkmaar. Zang en muziek luisterde de door ongeveer 1100 personen bezochte bijeenkomst op. Ten einde de verkapte bedelarij tegen te gaan van venters langs huizen en op wegen met lucifers, patiooden en dergelijke artikelen, hebben B. en Ws. van Haarlem] bij den Raad ingediend een concept-veror dening, waarbij dit venten alleen mogelijk zal zijn met een schriftelijke vergunning, afgegeven door B. en Ws. Het groote voor deel van controle op deze venters wordt daardoor verkregen. Gisteren benoemde de Raad van Alk maar tot leeraar in de wiskunde voor den cursus 1911/12, aan de handelsdagsohool, den heer W. Kaas. Iste-luitenant der in fanterie, leeraar aan de Cadettenschool to Alkmaar. Bij de te Rotterdam gehouden gemeen teraadsverkiezing in district I, noodig ge worden, doordien bij de periodieke verkie zing de heer H. Spiekman tweemaal werd gekozen, terwijl hij ten slotte voor district II opteerde, werden uitgebracht 4837 gel dige stemmen, waarvan 1557 op den heer C. van Dorp, aftredend wethouder (lib.), 1605 op den heer W. Mooyman (R.-K.) en 1675 op den beer A. W. Stolle (soc. dein.) zoodat herstemming moet plaats hebben tussohen de heeren Mooyman en Stolle. De heer Van Dorp, die bij de periodieke verkiezing uitviel, is dus nu wederom in de minderheid gebleven. HAARLEMMERMEER. Door de postdui- venvereeniging „De Telegraaf" werd een wedvlucht - gehouden met jonge duiven van leden van uit Mechelen. Afs/tand 140 K.M. De duiven werden des morgens tc acht uren in vrijheid gesteld. De prijzen, bestaande uit fraai bewerkte medailles en diploma's, wer den gewonnen als volgt: 1ste prijs D. Lam mes aankomst 9.41.8 uur; 2de prijs J. v. Es, aankomst 9.43.15 uur; 3de prijs W. Sandifort, aankomst 9.48.1 uur; éde prijs N. Ravesloot, aankomst 9.51.4 uur, en de 5de prijs C. Maarse, aankomst 9.54.28 uur. Er was veel belangstelling in den wedstrijd. In het café van mej. de wed. Stapel zijn door notaris J. A. Óvermecr, publiek geveild Een negental perceelen bouwland te Nieuw- Yennep, te zamen groot 3.97 H.A., toebe- hoorende aan mevrouw de wed. Van Dorsten. Perceel 1, groot 7* H.A., kooper J. v. Klaveren voor 1202 gld.2. 1/2 H.A., dezelfde voor 1220 gld.; 3. 1/s H.A., dezelfde voor 1227 gld.4. 40 H.A., G. v. Groningen voer 1000 gld.5. 72 H.A., A. Donker voor 1251 gld.; 6. 47 A., G. v. Groningen voor 11-45 gld.; 7. 7s H.A., A. Donker vcar 1301 gld.; 8. 47 A., C. v. d. Kamp voor 1100 gld.; 9. 13 A., G. v. Groningen voor 510 gld. Alle koop era zijn woonachtig te Nieuw- Vennep. De totale opbrengst bedraagt 9956 gld. d.i. gemiddeld per H.A. 2507 gld. Een winkelhuis met schuur cn erf, 2.42 A., in eigen gebruik bij A. A. Doeswijk, to Nieuw-Vennep. Kooper werd A. den Ouden, te Nieuw-Vennep, voor 2185 gld. Krachtens art. 1223 B. W. hot recht van iït 31 Januari &xf pcrcee.1 grond, benevens het daarop staande huis met twee schuren, gelegen aan den Ringdijk bij Hillegom1, groot 7.40 A., bewoond door B. Beekman. Kooper werd H. Albers, te Heem stede, voor 860 gld. KATWIJK-AAN-ZEE. De bomschuit „K. W. 11" der firma Meerburg, die Zater dag bij 't uitsleepen uit den Nieuwen Water weg in aanvaring kwam en daarbij belang rijke averij opliep, is op de werf der firma Yerwey geheel hersteld, en heeft thans de reis weer aanvaard. Het bouwen van een winkel en woon huis voor den heer L. N. Baalbergen is ge gund aan den laags ten inschrijver, den heer A. v. d. Oever. Reeds is men begon nen met het afbreken van het oude Gast huis, zoodat dit eeuwenoude gebouw wel dra zal verdwenen zijn. Het bestuur der Oranje-Vereeniging al hier heeft besloten de hoofden van alle scholen in het dorp uit te noodigen, deel te nemen aan een optocht met de leerlingen der respeotdeve scholen. Katwij'ks Harmoniegezelsohap zal daarbij zijn assistentie verleenen. De leiding der feestviering met de kinderen op de scholen wordt aan de hoofden der scholen overge laten. Des avonds wordt een optocht vaa grooteren, voorzien van een lampion, geor« ganiseerd. Men wil daarvoor als route men den Boulevard en het strand, wat eeaj recht fantastisch gezicht zal opleveren. Een oproeping tot deelneming zal eerstdaags ge* schieden. NOORDWIJKERHOUT. Dr. H. J. v. d, Wijst gaat de gemeente met September verlaten en zich vestigen in Zeeland, een' gemeente in N.-B. NOORDWIJK Onze gekortwiekte ker* mis, die anders altijd een volle week duur* de, doch thans maar 5 dagen meer, ia gia* teren begonnen. Yan de gewone kermis vermakelijkheden, als een caroussel, een draaimolen, kramen, schommels, enz. enz.* zijn wij dit jaar wederom goed voorzien., De eerste avond was maar stilletjes. In café „Het Fortuin'' genoot een vollël zaal van een mooie kermisuitvoering, ger geven door onze Noordwijksche reciteer- club „Utile Dulci.M De jongelui, die 's win ters altijd twee of drie keer kranig voor den dag komen, hadden voor de kermis ook weer hun best9 beentje voorgezet. Het wafl nu niet wat je noemt „kunst," maar het was leuk, bepaald leuk, wat ze te genieten gaven, en dat is je ware met de kermis: vlot spel, dat de lachspieren in beweging brengt. Een paar koddige voordrachten en een paar leuke blijspelletjes waren wel in staat, de volle zaal met uitgaande jongelui een prettigen avond te bezorgen. In café „Flora" gaf de jeugdige vereeni ging „Het Tooneel is ons streven" voor een zaal met vroolijke menschen eveneens een goedgeslaagde uitvoering. In andere cafés was muziek, hier on daar afgewisseld met voordrachten. Kon-t orn: ons Noordwijk staat gedurende eeni- ge dagen in het teeken der vroolijkheid. Menschen, die men anders met geen stok de deui* uitslaat; menschen, die cle huise lijkheid tot hun lijfdeugd rekenen, gaan in deze dagen 's -avonds uit. Men kan zoo zien, dat de Noord wijkers althans een zeer: groot clcci der Eoordwijkcrs' zeer on gaarne afstand zouden doen van hun ker mis. Soit! dan maar. kermis, al is het een onthoofde kermis NOORDWIJK-AAN-ZEE. Wat een mensch' toch beleven kanStond me daar gistermiddag een net gekleede Amster- damsche juffrouw geposteerd voor een „familie-pension," dat we maar niet na der zullen aanduiden, al mogen we wel verklappen, dat het zeer nabij het middel- eeuwsche „Zeelust" gelegen is. Die juf frouw kwam den pensionhouder er aan herinneren, dat zij sinds geruimen tijd een aardig sommetje geld van hem te vorde ren had. Zij vertelde het tegen ieder, die 't hooren wilde, dat zij nu lang genoeg ge wacht had, en dat zij beslist niet wegging, vóór zij de centen had. De gasten toonden belangstelling en medelijden met de juf frouw, toen zij de bijzonderheden verno men hadden, en gaven haar groot gelijk, dat zij nu eindelijk haar geld eens hebben wilde. Het was nog niet zoo weinig ook bovendien. Oploopjes dusGroepjes nieuws gierigen, waaTónder ook Duitschers, die insgelijks op de hoogte kwamen, want de schuldeischeresse sprak vloeiend Duitsoh.. Pensionhouder woedend, kan je denken. Als je reclame voor je pension wil maken, zijn er meer beproefde middelen dan zoo'n standje voor je deur. Eindelijk lokte hij op een oogenblik, dat er weinig volk op de beon was, de moedige juffrouw in den corridor, gaf haar toen een paar stompen en duwen en smeet haar zeer onzacht de deur weer uit op straat. Met een bloeden den vinger, bleek van schrik en bevend van agitatie vertelde ds juffrouw haar weder varen. Of de moedige Amsterdamsehe juf frouw haar geld nog gekregen heeft, be twijfelen wewe weten liet niet. Ö2G3TGEEST. Aan den Achterweg ziet men dezer dagen in den tuin van den heer J. S. twee oleanders in vollen bloei. In geen -vijf jaar was dat met deze planten het geval geweest. De buitengewoon warme zomer heeft dit bewerkt. Deze bijzonderheid is nog grooter dan het feit, dat in het nummer van het „L. D." van gisteravond uit Hoofddorp werd bericht, want daar wordt melding ge maakt van slechts één plant. RIJP WETERING. Door den veehouder A. A. Bisschop is aangifte gedaan, dat heli mond- en klauwzeer onder zijn vee is uit-: gebroken. Zou de ziekte zich weer opnieuw] gaan voordoen? 't Is niet te hopen. STOMP WIJK. Omtrent de hier gehou den harddraverijen valt nog het vol gende mede te deelen: Was gistermorgen onder begunstiging van schoon weer, onder toeloop van veel belangstellenden en onder de vroolijke mu ziek van fanfare „Juliana'' de ochtend-* harddraverij gehouden, bij (Je grootje hard draverij in den namiddag was de belang-i stelling nog grooter en kwamen honderden van elders den wedstrijd bezoeken. De groote deelneming van niet mindev

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1