W. 15798 Dinsdag 33 Augustus», A*. 1911. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Prinses Juliana.. Offieieele Kennisgeving. De Landbouwtentoonstelling en de daar aan verbonden feestelijkheden. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. LEID PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Grootore letters naa* plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. THIJS DEZElt (JODRAKT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 4 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1-65. Er is weer een nieuw portret verschenen yan onze kleine Prinses, staande naast den awaan, dien president Fallières haar ca deau gaf. Evenals vorige malen stellen wij daarvan yoor onze Abonnés lichtdrukken beschik baar op zwaar karton gedrukt, tegen 10 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan ons bureel. In de vestibule hangt een exemplaar ter bezichtiging. Atslniting passage Hcerensiiigel. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat een gedeelte van den Heerensin gel, gelegen nabij de 'ledusa- a t r a a t, wegens het maken van een ver bindingsweg met het emplacement van de HolL Electr. Spoorweg-Maatschappij, van Dinsdag 22 A u g. a. s. tot nadere aankondiging, voor het ver keer met rij- en voertuigen zal eijii afgesloten. Het verkeer met handwagens (melk-, brood- en groentewagens) zal echter z o o- yeel mogelijk worden vrijgelaten. Burgemeester én Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester- VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1911. Leiden, 22 Augustus. We vernemen dat naar aanleiding van 'de aanstaande 3-October-feestviering de provincie Friesland door provinc-aien zal .worden voorgesteld, terwijl tod? een an dere provincie nog onderhandeld wordt. De L. A. V. „De Sportman'' hoopt de provincie Drente te vertegenwoordigen Naar men ons nader mededeelde, is de vertegenwoordiging der overige provin ciën verzekerd. Voor het akte-examen tuinbouwkunde 1. o. is te Wageningen geslaagd de heer T. Uit de Bas, van Benthuizen. Voor het examen Fransch m. o. a-kte A de h'eer H. A. J. Janssen, van Katwijk aan den Rijn. Ter eere van den verjaardag van de Koningin zal 31 Augustus om haJfacht fs avonds teu Paleize Het Loo een galamaal plaats hebben. De Koningin-Moeder is voornemens tegen 'den verjaardag van de Koningin naar Het Loo te vertrekken en daar eenige dagen ite verblijven. De oud-minister mr. De Meester, lid van de Tweede Kamer, die geruimen tijd ernstig ziek geweest is, is thans in zooverre hersteld, dat hij heden de Roode Kruis Kliniek in de Jan van Nassaustraat te 's-Gravenhage, waar hij verpleegd werd, kan verlaten. De oud-minister zal spoedig na zijn terugkeer uit het ziekenhuis naar het bui tenland vertrekken. De H. IJ.-S.-M. heeft gisteren aanbe steed het wijzigen van het stationseraplace- ment Vlaaidingen, het afbreken van het stationsgebouw, het maken van perronge- bouwen enz. Raming f 94,506. Ingekomen 23 biljetten. Minste inschrijver G. K. Don- keT, Den Haag, f 91,424. Door B. en Ws. van Amsterdam is ten fetadhuize aanbesteed: het .uitvoeren van werken voor uitbreiding en verbetering in de winplaats der Duinwaterleiding, gelegen in de gemeenten Zandvoort en Noord wjjk- Ingekomen 11 biljetten. Laagste inschrijver de heer O. Jong Uz. te Hardingsveld (Z.-H.) voor f 283,500. De Nederl. R.-K. Timmerliedenbond t,St.-Joseph" heeft Zaterdag en Zondag te Amsterdam zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Th. J. Rutje3, opende de vergadering met een welkoms- iWoord, waarin hij wees op den gestadigen groei van de vereeniging. De verslagen van den penningmeester werden goedgekeurd'. De rekening sluit met een batig saldo van 759.73. Het reglement werd, na enfcele wijzigin gen goedgekeurd. De aftredende voorzit ter werd benoemd tot eere-voorzitter en de aftredende penningmeester tot eerelia'. Met algemeene stemmen werd aangeno men de slotsom van een rapport, dat de omzetting van den Bond in een Bouwvak arbeidersbond vooralsnog voor practische toepassing niet vatbaar acht. Het bestuur zal aan den wensek van ver schillende afdeelingen om een progressieve contributieheffing in te voeren, gevolg ge ven. Het voorstel Amsterdam om een betere regeling van uitkeeriüg uit een plaatse lijke werkloozenkas, bij verhuizing van leden, werd aangenomen. Het voorstel Den Haag om een adres tot de Staten-Generaal te richten om instem ming te betuigen met het ingediende arti kel tot het heffen van invoerrechten op klaargemaakt hout, werd aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren G. de Vroede, van Amsterdam, en A. van Rijsingen, uit Eindhoven. De heer A. H. Smulders, van Haarlem, werd! met 38 van de 39 uitgebrachte stem men tot voorzitter gekozen. Daarna werd de vergadering gesloten. Volgens de „Times" heeft de Konin gin aan president Fallières een medailion met haar portret gezonden. De president zond een hartelijk schrijven van dank nu t zijn portret terug. Verschillende vrijzinnige leden der Ned.-Herv. Gemeente te Utrecht zijn voor nemens aan den kerkeraad een adres te richten, daarin verzoekende ter vervulling, van de dertiende predikantsplaats een pre dikant van vrijzinnige richting te beroepen. Op 86-jarigen leeftijd is te Groningen overleden de heer R. Rijkens, oud-directeur van de Rijkskweekschool te Nijmegen. De gewone audiëntie van deü Minister van Marine zal Vrijdag 25 dezor n:et wor den verleend. ALKEMADE. De vergadering van den Raad dezer gemeente, belegd tegen Woens dag 23 dezer, wordt uitgesteld en is nader bepaald op Woensdag 30 Augustus, 's mor gens te negen uren. HAARLEMMERMEER. H'et mond- en klauwzeer kan in deze gemeente vrijwel als geweken beschouwd worden. In de laat ste welcen zijn er geen aangiften van nieu we gevallen meer gedaan, terwijl de be staande gevallen bijna alle hersteld var- klaard' zijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Drie Duitsche badgasten geraakten gistermiddag zwem mende in een zoogenaamde „mui" (draai kolk). Doz© draaikolken zijn voor hen, die er niet mee bekend zijn, zeer gevaarlijk. Twee van de drie zwemmers waren dan ook reeds zóó vermoeid, dat zij zich niet goed meer boven water konden houden en zich aan den andere,. die nog niet zoo ver moeid was, trachtten vast te klampen, waar van deze dan ook sporen droeg in den vorm van een groote schram op den arm Ge lukkig bevonden zich tweo goede zwemmers, D. Gesink en H. Parlevliet, ingezetenen van Katwijk juist op dit oogenblik in het wateri Zij begaven zich naar de in ge vaar verkeerende personen en hadden de voldoening hen op vasten bodem te bren gen. LISSE. Door iemand te Lisserbroek werd gisteren een struik Eigenheimers ge rooid, waaraan zich 85 aardappelen bevon den, waarvan 70 eetbare. Geen kleinigheid dusl RIJNSBURG. Uitslag der loting voor do militie: 1. A. v. d. Meij; 2. C. v. d. Bosch3. A. Kromhout; 4. H. de Mooy Lz. 5. J. Sosef; 6. H. de Mooy; 7. W. Lange- rak; 8. A. Huijsman; 9. J. Driebergen, broederdienst; 10. J. v.d. Meij; 11. C. Zand bergen; 12. W. v. d. Meij, ich.gebr.13. A. den Haan; 14. P. Hoogewoning; 15. D. Brussee; 16. W. v. d. Ven, broederdienst; 17. G. L. A. Grimbergen, lich.gebr.13. H. W. Collee, broederdienst; 19. P. de Mooy; 20. D. van Delft; 21. W. do Koning, lich. gebr. 22. S. Brussee., VOORSCHOTEN. De openbare biblio theek van het Nutsdepartement, alhier, die het vorig jaar een zoo omvattende, innerlijke reorganisatie onderging, 's in de vacantieweken ook in een uiterlijk pas send gewaad gestoken. Het bibliotheek lokaal (in de gemeenteschool) en de groote boekenkasten zijn onder de leiding van den gemeente-opzichter gewit, geverfd en ge lakt, zóó keurig, dat het lezend publien (steeds groeiend in getal naar wij verne men), zelfs in het halen der boeken smaak zal moeten krijgen. VALKENBURG. Uitslag loting mi litie 1. J. de Zwart; 2. H. Rhijnsburger, gebreken; 3. C. Koek; 4. E. de Vrede; 5. O. Imtborn; 0. M. Wegman; 7. C. Jansen; 8. J. Varkevisser; 9. P. J. Reigwijn; 10. O. M. van Paridon; 11. G. van Dijk, broederdienst. Opmerking ver dient hierbij, dat Hij, die het eerst aan de bus kwam, het hoogste nummer trok, ter wijl No. 1 voor den laats ten bleef liggen. Op het Schuttersveld verrijzen dezer da gen verschillende houten getimmerten, die reeds doen zien dat er van 12 tot 17 Sep tember heel wat komt te doen. Aan deir ingang op den Rijnsburgersingel zijn twee poorten gemaakt-, waarvan een toegang verleent naar het tentoonstellings terrein en de ander naar het terrein, voor vermakelijkheden, liet z.g. Lunapark. Al dadelijk vindt men er een bergplaats voor rijwielen. Langs den weg naar het hoofdgebouw ko men verschillende gebouwen, waaronder een machinegalerij van 1000 vierk. M. op pervlakte. Het hoofdgebouw zelf beslaat met de daarachter gelegen stallen voor de tentoon gestelde paarden niet minder dan 1200 vierk. M. Een breede hal verleent toegang, ter weerszijden waarvan kamers zijn, één voor het ontvangen van verschillende hoogge plaatste personen en een voor de pers. Achter de gaanderijen, bestemd voor de inzendingen, bevinden zioh verschillende gomakken, wa-schgelegenheden, waterclo sets, enz. Links van het hoofdgebouw is aanslui ting met den toegang naar de afdeeling tuinbouw op „Zomerzorg'' en „Zomerlust" wordt een Japansche tuin aangelegd. Het Lunapark is het terrein voor ver makelijkheden, waarmede zooals op een tentoonstelling is te verwa-chten, slechts de nieuwste vermaken bedoeld worden. In het midden van het park bevindt zich een groote winkelgalerij met passage. In deze galerij zal mén behalve fraaie winkels, mede verschillende gezellige cafés, bier-, wijn-, smul- en theehuizen aantreffen, bene vens een tijdingzaal, waarin men van alles wat buiten het Lunapark voorvalt, op de hoogte wordt gehouden. In de verschillen de cafés zullen internationale muziekge zelschappen middag- en avondconcerten organiseeren. Boven de passage is een groote muziek tempel, waar dagelijks concerten zullen woTden gegeven. Ommegangen met huza- renmuziek voorop, zullen 's avonds de feeststemming verhoogen. Van de vermakelijkheden noemen wij hier de Amerikaansche Cake "Walk, Bennors Stoomcaroussel, een 80 M. lange Rodelbaan en het vroolijke Rad of het Duivelsrad dat in het Lunapark der Brusselsche ten toonstelling zulk een succes had, enz. enz. Na bezichtiging der tentoonstelling heb ben de bezoekers vrijen, toegang tot het Lunapark en de toegangsprijs voor het park afzonderlijk bedraagt 25 ets. De tentoonstelling is geopend van 10 uren 's voorm. tot 6 uren 's nam. en het Luna park van 12 uren 's voorm. tot 12 uren 's nam. en op Zondag van 8 uren 's avonds tot 1 uur 's nachts. De tentoonstelling wordt Dinsdag 12 Sept. 's middags 12 uren geopend, het Lu napark 12.30, waarna matinees door het Leidsch Muziekkorps en het Muziekkorps der Huzaren en verder eiken dag schitte rende avondfeesten zullen plaats hebben. Woensdag en Donderdag wordlen er des namiddags concours hippique en nationaal springconcours gehouden. Vrijdag wedstrijd en optocht van versier de groenten- en ooftwagens. Zaterdag groote nationale ringrijderij voor paren en een wedstrijd voor versierde voertuigen. Zondagnamiddag postduivenvluoht en een voetbalwedstrijd, georganiseerd door den Leidschen Voetbalbond. 's Nachts één uur zullen de feestelijkhe den plechtig worden gesloten. Bij kon. besluit is, met 1 September 1911 benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen J. Daams, thans tijdelijk leeraar aan die school; met l Oct. 1911 aan dr. J. Geest, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend .als leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Gouö'a; voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar W. B. Peteri, tijdelijk leeraar aan die school; tot leeraar aan de Rijks H. B'. S. te Veendam J. O. Appeldoorn, te 's-Gra- venhage; met 1 Jan. 1912, aan W. H. Wisselink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan ó'e Rijks H. B.-S. te Heerenveen; benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B.- S. te 's-Hertogenbosch A. L. H. Bingen. met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Leeuwarden voor het tijdvak van 1 Sept. 1911 tot en J met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar •i de Rijks H. B.-S. te Hoorn, F, H. Holzmülier en W. Macalester Loup, bei den tijdelijk leeraar aan die school; met 16 September 19)1, benoemd' tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te Grave, G. Wolters, thans commies der posterijen en telegraphie 2de kl. aan den buitengewoon geëmployeerde bij de rijkstelegraaf J. C. van Oostvcen, inge volge zijn verzoek, als zoodanig eervol ont slag verleend met Oct. 1911, de directeur van het post en telegraafkantoor te Wageningen J. A. Buisman eervol van zijn tegenwoordig oe- heor ontheven, zullende hij door cïen mi nister van Waterstaat tijdelijk met een andere betrekking worden belast. De minister van koloniën heeft Oh. O. van der Plas, F. Dersjant, H. G. F. van Hulst en H. Sieberg ter beschikking ge steld van den gouv.-generaal van Ned.- Indië, om te worden aangesteld tot admini stratief ambtenaar voor zooveel do eerste drie betreft voor Java en Madoera, den laatstgenoemde voor de buitenbezittingen. Eonpadvindersho-ek'. Verschenen is hij Schel tens en Giltay te Amsterdam, het Padvindershoek, uit het En- gelsch bewerkt, met toestemming van den schrijver, onder toezicht en met medewerking van het Hoofdbestuur der Ned. Padvin- dersorganisati e. Baden Powell is do Engelsche soKrijvers- naam. Het doet heel vreemd ondertussclien aan, die naam' uit den boerenoorlog thans te vinden op liet hoek van de ridderlijk heid oftewel de padvinderij. Do schimmen van de concentratiekampen hebben we voor onzen geest even weg moeten blazen, voor wo frisch, dit Engelsche boek, vertaald weliswaar, konden waardeeren. De hoofdstukken bevatten verhandelingen over: „De padvinder, j,Velddienst, „Het Kampleven", „Over goed opmerken", „Waar neming van do natuur", „Hoe men wilskracht verkrijgt en sterk en gezond wordt'„Het voorbeeld van de oude ridders", „Het red den van menschenlevcns", „Ons Vaderland „Een padvinderskorps voor Nederland." Het boek is verhollandsclit. Wanneer helden uit de wereldgeschiedenis worden genoemd, cn de schrijvers va.n dit hoek lion tot typen: padvinders verklaren, vinden onze eigen nationale helden nevens hen een plaatsje. Het eerste hoofdstuk gewaagt van Coliim!- bus, Vasoo de Gama, Cornelis Houtman, Stanley, Livingstone, Heemskerck, Bajends en De Rijp. Onze Borneo-reiziger, prof. Nieuwenhui^, v.' Noiihuys en Lorentz, Eilerts de Haan, hadden in een .tegenwoordig verband kun nen worden genoemd. De beginselen van de padvinderij vinden we in dit eerste hoofd stuk duidelijk neergelegd. Wo lezen er: „Welke flinke, rechtgeaarde j'ongcn zal er niet tuk op zijn, het vaderland op de eene of andere wijze te dienen? Hij kan dat niet heter doen, dan door de grond beginselen der padvinders aan te lecren en die in toepassing te brengen. In de eerste plaats moet hij oven-al zijn weg, zijn pad kunnen vinden, zoowel in de Stad als op het land, in het gebergte als in het bosch. Doch de benaming „Padvindör" heeft ook nog een overdrachtelijke en daardoor veel- strekkende, veel hoogere betcekenis. Ook de weig door het leven moet met ernst gezocht en met moed, beleid en trouw bewandeld worden." Elk hoofdstuk van dit lijvige hoek komt tot deze grondbeginselen in telkens anderen vorm terug. Een geest van goede moraal bezielde de schrijvers. Zoo word dit hoek de ethische leiddraad, dcch tevens werd het handleiding voor de technische zijde van de zaak. Een massa is er uit te leeren. Volledig wordt de padvinder ingelicht in alle takken van dit bedrijf. Af en toe worden ter verduidelijking voor beelden verleid van voorvallen uit het leven van helden, dit verlevendigt den verhaal trant. Zoodat wij niet twijfelen of dit hoek zal door jongens zeer worden uitverkoren. De Oude Kerk te Amsterdam. Men is bezig met het restaureeren van de bekende portalen van do Oude Kerk, a de zijde van de Enge Kapelsteeg. Dere por- talen met poorten in rijken, zeer vroegen renaissance-stijl, verkoerden in uiterst ver waarloosden en bouwvalligen toestand. Reeds had men zich er dik wijk aan geër gerd, dat de „Kapel van bet Heiligo Graf" den laats ten tijd als stoven-lokaal werd ge bezigd; ook deze kapel wordt thans hersteld en aan die weinig historische bestemming onttrokken. Tony O f f e r m n g. De toestand van den. Larenschen 'cchil- der Tony Off ei-mans, die reeds ee 'gen tijd lijdende is aan een maagkwaal, is thans zoo danig verergerd, dat men voor zijn behoud vreest. De heer Richard Heu^keróih, de jonge kapelmeester, welbekend d->or rijn werk zaamheid bij de Ned. Opera en Operette in het Rembrandt-theater, zal niet meen optreden als kapelmeester hij Edmund's operette in het Theater Van Lier, waar hij het vorige speelseizoen verbonden was. Hij is als niuziek-verslaggevor verhonden aan „Het Theater." („N. v. N."> Nederlandse lie bladen iu den vreemde. Ons land met zijn ongeveer 2000 r1ag-, week- cn maandbladen maakt ten onzi -hts van andere staten zeker geen slecht f'guur., Dat onze grenzen echter heel wat ruimer zijn dan de atlas aangeeft, bewijzen de 650 bladen enz. die in Vlaanderen ve/schijnen, de ruim 50 welke in Zuid-Afrika hst lichtf zien en de 20 die geregeld in Amerika de pers verlaten. Oost- en Weshlndió (Suri name en Antillen) blijven hier buit-jn roko- niDg. Eén diner t het steenen tijdperk". De aardrijkskundige dr. Eduard ITahn nil Berlijn en zijn zuster en medewerkster Ida Hahii, die reeds sedert jaren de opmerk zaamheid der geleerde wereld op den onden volkoren- en verkeersweg van den Donail gevestigd hebben, willen dezer dagen van Ulm uit weer eens een tocht langs den Donau maken, die zich tot Ween en zal uitstrek ken. Onder meer zullen nog twee Berlijn- sche hoogleeraren waarschijnlijk aan dezo studieireis deelnemen. Als inleiding op liet uitstapje gaf cLr. Hahn zijn gasben, w. o. ook de deelnemers van hot antkropologencongrea te Heilbronn waren, op een door het droge jaargetijde in, den Donau bij Ulm' blootgelegde slocnen. plaat, een „dinér uit het steenen tijdperk"; waarbij het tafelgerei, als in den voorin», torischen tijd, uit houten nappen en lioii- ten horden mét houten lepels bestond. De eigenaardige, doch volgens verklaring der deelnemers zeer genietbare spijzenrcckaj was do volgende: Kruidensoep, uit do hei* lige 27 kruiden, door middel van liecte etee^ nen in houten vaatwerk gekookt; paarde-: ham! met brandnetel groen te; varkenskarbo- naden met gierst; in de asch gerooste' koolrapen; gedroogde peren, in .honing in gemaakt. [Wij ontvingen tér recensie: V L „Wérold-Gcechiedenis", .aflev. 40. Dr. M. Sclioengen„Geschiedenis Onderwijs Nederland." Caiicl. Indische Ambtenaren* Bij resolutie van den minister van Kolo- niën, zijn J. D. Hoen te 's-Gravenhage; F. H. Hermans te Rotterdam; W. J. Goslinga te Sohiedam; P. J. Rejding te Rotterdam; J. M. Kiveron te Amsterdam; B. J. G., Hogewind te 's-Gravenhage; E. A. O. den Hamer te Amsterdam; H. D. van Werkum te Dordrecht; F. Ruyohaver te Rotterdam; A. F. Verhoeff te Veenendaal; G. A. Bos- selaar te Leiden; J. A. Ruya te 's-Graven hage; P. de Kat Angelina te Deil (Tiel); M. J. Ruyohaver te Rotterdam; H. G., Nassy te 's-Gravenhage; E. J. Burger te' 's-Gravenhage: H. J. E. Moll te 's-Graven hage; O. G. E. de Jong te Utrecht; J. W„ Prins te Haarlem; G. de Voogt te Wage-i ningen; J. W. K. IP'ennink te 's-Gravenha- ge; A. Stuurman te Wageningen; K. Th., Beets te Utreoht; C. M. Buys te Leiden; H. W. Duy vendak te SchiedamD. F. Pronk te Leiden; E. Tacoma te Leiden; W. A. Teunissen te 's-Gravenhagc; H. Chr. Boogaard te 's-Gravenhage; W. J., Beek te 's-Gravenhage; W. L. Swart te ArnhemH. C. Hoedt te 's-GraveuhageF. Th. Engelenburg te Arnhem en J. Ra- maer te Middelburg, aangewezeD als can- didaat Indisch-ambtenaar. fiioll. Maatschappij van Landbouw. Onder voorzitterschap van mr. A. Ferf heeft de afdeeling 's-Gravenhage van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een algemeene ledenvergadering gehou den, ter behandeling van den beschrijvings brief voor de in September a. 8. te Leiden te houden algemeene vergadering der maat schappij. Onder applaus werd op voorstel van het bestuur besloten, op die vergader ring adhaesie te betuigen aan het adres, dat het hoofdbestuur voorstelt tot de Twee. de Kamer te richten, houdende verzvk, niet over te gaan tot wijziging van de Ta* riefwet. Overigens kregen de afgevaardig den der afaeeling naar de algemeene ver gadering de heeren Schuurman en Mansholt een vrij mandaat. Als bestuursleden werden herkozen dé heeren: mr. A. Ferf, jhr. \t. Röell en Tin, J. Mansholt. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat jhr. W. Röell reeds geduren e 22 jaren de functie van penningmeester dtr afdeeling beeft vervuld en. hij dus in het

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1