fjo. 15797 Maandag 52IL Augustus. A®. 191T. Prinses Juliana. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Gevolg van een proces. 6) PEIJS DER ADYEETENTIEK: PRIJS ÜEZEB COURANTj Van 18 regel» 1.0 5. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letter, naar &ÉZe <S0ürant ™0rdt dllgeUjkS, OlSt UltZOIldenng Voor Leiden per week 9 Oente; per S maanden f L10. plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 noorden 40 Oents oontant i elk VCM (ZOU' BH (djBB$tdügBH, VlitgBgBVBIlBuiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 130. tiental woorden meer 10 Oents, - Voor het incasseeren wordt f0.05 berekend. franco per post1.65. Er is weer een nieuw portret verschenen jvan onze kleine Prinses, staande naast den zwaan, die president Fallières haar ca deau gaf. Evenals vorige malen stellen wij daarvan yoor onze Abonnés lichtdrukken beschik baar op zwaar karton gedrukt, tegen 10 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan ons bureel. In de vestibule hangt een exemplaar ter bezichtiging. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 Aug. 1911, des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Diutsch aan de Hoogere Burgerschool yoor Jongens. (205). 3. Benoemiüg va-n een onderwijzeres aan 'de school der 3de klasse No. 5. (212). 4. Voorstel tot bestendiging van H. J. Hartwijk in de betrekking van leeraar aan de Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen. (204). 5. Suppletoire staat van begrooting, Öienst 1910, van het H. G. of Arme Wees- fen Kinderhuis. (209). 6. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1910, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (209). 7. Rekening, dienst 1910, van de Stede lijke fabrieken van gas en electriciteit. (214). 8. Voorstel tot verhuring van een Btuk grond aan de Rembrandtstraat aan de naamlooze vennootschap „Nationaal Grond bezit". (206). 9. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van twee gedeelten van de Oranjestraat ien een gedeelte van de Nassaustraih <207 en 215). 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de vernieuwing en herstelling van eenige kadastrale plans. (210). 11. Voorstel tot verhooging van volgn. 193 der begrooting, dienst 1911, „grond lasten en personeele lasten." (211). 12. Voorstel tot verkoop van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg, kad. bekend gemeente Noordwijkerhout, Sectio C'. Nó. 737, aan Jao. van Steijn. (217). 13. Voorstel tot aankoop van het gym nastieklokaal aan de Pieterskerkgracht No. 7, met bijbehoorende woning en speel terrein en vaststelling van den desbetref fende n begrootingsstaat. (213). 14. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1910. (203). 15. Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1911. (218). Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld 't kohier der Belasting op be drijf s- en andere inkomsten No. 3 van den dienst 1911/12, executoir verklaard den löden Augustus j.l. en herinnert den be langhebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Wethr. Loco-Burgemeester» Leiden, 21 Augustus 1911., Directe Belastingen. Do Burgemeester van Leiden brengt ter algemeeno kennis, dat aan den Ontvanger der Directe belastingen aldaar is ter hand gjesteld ihet kohier der Belasting op be drijf s- en andere inkomsten No. 4 van den dienst 1911/12, exeoutoir verklaard den 16den Augustus jl. en herinnert den belangheb benden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd* J. A. VAN HAMEL, Weth. -Loco-Burgemeester. Leiden, 21 Augustus 1911., Directe Belas?ingesi. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op be- drijfs- en andere inkomsten No. 5 van den dienst 1911/12, executoir verklaard -den 18den Augustus jl. en herinnert den belangheb benden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loco Burgemeester. Leiden, 21 Augustus 1911. Afsluiting passage Bleorensingel. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat een gedeelte van den Heerensin gel, gelegen nabij de Medusa- a t r a a t, wegens het maken van een ver bindingsweg met het emplacement van de Holf Electr. Spoorweg-Maatschappij, van Dinsdag 22 Aug. a. s. tot nadere aankondiging, voor liet ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Het verkeer met handwagens (melk-, brood- en groentewagens) zal echter zoo- veelmogelijk worden vrijgelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester- VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1911. Leiden, SS Augustus. De Groote Voetbalwedstrijd. De voetballers zijn in aantocht! We mochten reeds van twee De Sportman- leden f 5 en van J. J. P. f 1 ontvangen, zoodat het totaal f 63.86i wordt. Bovendien heeft de L. A. V. „De Sportman" een toe zegging gedaan voor een nader te bepalen gift. Voor bet akte-examen Hoogduitsch 1. o. zijn te 's-Gravenha-ge geslaagd de da mes A. A. van der Heide en J. A. A. Swaan, beiden te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot amanuensis bij de zoologio aan de rijks universiteit te Leiden, de heer K. A. Sclion- feld. Door den Ingehiëur-Verificateur van het kadaster werd B. en Ws. medegedeeld, dat, bij een door hem gehouden inspectie van het ten Raadhuize gedeponeerd kadas traal archief, een drietal plans in zoo slechten toestand bleek te verkeeren, dat zij niet meer konden worden bijgewerkt, en hun vernieuwing daarom noodzakelijk was, terwijl de overige plans meerendeels opnieuw moesten worden omboord en hier en daar hersteld. Een en ander vordert een uitgaaf van f 103.65, nl. f 90.45 voor de nieuwe plans en f 13.20 voor de herstellingen. Deze kos ten moeten door de gemeente worden ge dragen wel zijn de kaarten Rijks-eigen dom doch tot de instandhouding er van ia do gemeente verplicht. B. en Ws. geven den Raad derhalve in overweging, de hiervoor vereischte gelden te hunner beschikking te stellen, door vast stelling van den overgelegden begrootings staat. Het op de begrooting voor 1911 geraam de bedrag van f 4800 voor grondlasten en personeele lasten (volgn. 193) is te laag ge- Bleken, o. a. ten gevolge van de verschul digde grondbelasting voor de aangekochte huisjes bij de Gasfabriek. B. en Ws. geven derhalve in overweging, dezen begrootingspost met f 425 te verhoo- gen, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Op de post voor Onvoorziene Uitgaven is nog een bedrag van f-7478.19-i beschik baar. De Oommissie van Financiën heeft tegen de door Burgemeester en Wethou ders voorgestelde overneming in eigendom en onderhoud van twee gedeelten van de Oranjestraat en een gedeelte van de Nas- saustraat geene bedenking. Evenmin tegen de begrooting van de Ste delijke Werkinrichting, over het dienstjaar 1912. Den gemeenteraad bieden B. en Ws. ter vaststelling aan het 1ste suppletoir ko hier der plaatselijke directe belasting dienst 1911. Bij onveranderde vaststelling zal het be lastbaar inkomen bedragen f 152,371. Yoor den door de rederijkerskamer „Tondel", onderafdecling van den Neder- landschen R.-K. Volksbond, af deeling Lei den en Omstreken, uitgeschreven nationalen tooneel- en. stedelijken voordraohton-wed- strijd, is door H. M. de Koningin een groote bronzen en door den burgemeester een verguld-zilveren medaille beschikbaar gesteld, alsmede verder prijzen door ver schillende heeren en bekende vereenigin- gen. Aan den tooneelwedstrijd, welke alleen voor corporaties buiten de stad is open gesteld nemen negen vereenigingen deel, en wel uit Amsterdam, Den Helder, Purme- rend, Gouda, Ylaardingen, Schiedam, Lisse en twee uit Delft, terwijl de voordrachten- wedstrijd (solo's) alleen voor stadgenooten is open gesteld. Tot assistent in de Nederlaudsohe af- deeling van het Rijks-Museum van Oudhe den alhier is benoemd de heer Hermann Martin. r Bij de Geref. Kerk te Alphen aan den Rijn is beroepen ds. R. Zijdstra, van Hoo- gevêen. De eerste lijst van de 33ste jaaroolleo- te voor de Scholen met den Bijbel vermeldt o.m.Hazerswoude aan den Rijndijk met Koudekerk en Groenendijk, met f93.36; Oudshoorn met Ridderbuurt, met f 173.27; Warmond, met f 85.55^; Zegwaard en Zoe- termeer, Den Hoorn en de Keulsche Buurt, met f 137.9-% In de te Aalsmeer gehouden Raads vergadering werden door den li'eer Ravo- steyn verschillende grieven besproken tegen da wijze, waarop de burgemeester als zoo danig en als secretaris de gemeentezaken behartigt. Spr. en ook andere Raadsleden verweten den burgemeester in hoofdzaak ni et-uitvoering van Raadsbesluiten en groote lakschheid als secretaris. Ten slotte verd met 10 stemmen vóór en écne onthou ding het volgend besluit genomen: „De Raad der Gemeente Aalsmeer: „Gehoord de besprekingen over het be leid van den heer J. G Heijdanus als bur gemeester dezer Gemeente, „heeft besloten: „le. Gedeputeerde. Staten uitte noodigen een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de burgemeester in clie hoedanig heid en als secretaris de plichten aan zijn ambt verbonden vervult; „2e. dit besluit te brengen ter kennis van den Minister van Binnenlandsche Za ken." De burgemeester, die aanvankelijk ont slag had gevraagd, heeft deze aanvraag in getrokken en is op het oogenblik met ver lof tot 15 Sept. a. s. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 September benoemd tot aide-essaieur van den waarborg en do belasting der gouden en zilveren werken: tijdelijk te Schoon hoven, de heer J. J. Borgerhoff Mulder, wonende te Leiden, en tijdelijk te 's-Gra venhagen de heer P. H. A. Scliepp, wonen de te Rotterdam. De aanbeveling voor de benoeming van tijdelijk leeraar in de oude talen en let terkunde aan het gymnasium to Leeuwar den luidt: 1 M. A. Schwartz, doets. in de klassieke letteren te Oegstgeest; 2. A. Hey- boer, idem te Utrecht» B. en Ws. ran Groningen stellen den gemeenteraad voor, Dr. R. Leijds, leeraar aan het gymnasium aldaar, aan te wij zen als oonrector van die inrichting. Door B. en Ws. van Rotterdam h we gens toentoming der werkzaamheden van den directeur van het burgerlijk armbestuur bij den Raad een voorstel ingediend om diens wedde te verhoogen door het maxi mum te brengen van f 4000 op f4500 en de vijfjaarlijksche verhoogingen van f 500 te veranderen in driejaarlijksche van f 400. Hr. Ms. torpedojagers „Wolf'» en „Fret" onder bevel van den luit. ter zeo lste kl. A. J. Breda Kleynenberg, zija 19 dezer te Yigo aangekomen. De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog zal op Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. ALKEMADE. De Raad zal vergaderen Woensdag 23 Augustus a-. s., de3 morgens te negen uren. HAARLEMMERMEER. Hedenmorgen werden door den bekenden paardenhande laar Hertz paardenmonsteringen gehouden te Nieuw-Yennep en Hoofddorp. Te Nieuw- Yennep werden er van de aoht aangevoer de paarden vier verkocht; te Hoofddorp van de vijf aangevoerde dieren één, alle met bestemming naar Duitschland. De prij zen varieerden van f 475 tot f 625. Ten gevolge van de scba-arschte van melk hebben de melkverkoopers te Hoofddorp de melkprijzen met één cent per liter ver hoogd en gebracht van acht op negen ets. per liter. Van de zijde der burgerij is stelselmatig verzet aangeteekend tegen deze prijsver- hooging, doch vermoedelijk zal bet haar niet veel helpen. KATWIJK-AAN-ZEE. In het geheel ge restaureerde woonhuis Duinoord straat, hoek Stationsetraat, is door den heer C. van Schie een nette zaak in manufacturen er - mode-artikelen geopend, die in deze buurt in een behoefte voorziet. Zaterdag kwamen hier vijf partijen haring in afslag. De prijzen per kantje wa ren: volle haring f 12.20 tot f 12.95; maatjes haring f4. tot f4. 75; makreel E 6.25 tot f7.20; steurbaring f 10,30 tot f 10.75. Van onze visschersvloot zijn thans o^ één na alle loggers van de eerste reis bin nen geweest, terwijl van de bomschuiten, er drie en dertig voor het eerst zijn bin nen gekomen. Ziet het er hier voor landbouw, vee teelt en visscherij niet rooskleurig uit, de pensionhouders daarentegen hebben geen reden tot klagen. Nog zelden zijn er zooveel badgasten geweest als thans. LEIDERDORP. Het bouwen van een di recteurswoning en de verbouwing van de stichting „Voordorp" ig gegund aan den haagsten inschrijver, den heer A. G. van Osnabruggd, metselaar alhier. LISSE. De dertiende geschilderde kruis wegstatie is thans aan de R.-K. Kerk ge^ schonken, zoodat er nu nog maar één ont breekt. Aangaande den bloembollendiefstal bij den heer J. Damen Jr. tc Lisse kunnen wij berichten, dat de waarde van het gesto- lene niet f 1500, maar f 150 bedraagt. Het gestolene bestaat in E. W. '1 Innocence en E R. moreno. OUDSHOORN. Ds. J. H. 0. Kater, te Do Rijp, die het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. alhier heeft aangenomen, is voornemens 8 Ootober zijn intrede to doen. Het is dan 250 jaar geleden, dat de eerste predikant te Oudshoorn word bevestigd. Hoogstwaarschijnlijk zal de nieuwe predi kant in zijn intreerede deze gebeurtenis herdenken. RIJNSBURG. Eindelijk is dan de on ooglijke rij huizen, een gedeelte van ö'e Behalve deze liefderijke bedoeling had hij eohter nog een andere zelfzuchtige reden: Hij had behoefte aan iemand, met wie hij over Marie Simmel kon spreken, en daarvoor was zijn móeder evenals in silo dingen de beste persoon. Hij was zelfs zoo ver gegaan, dat hij haar het schilderij had beloofd, en dat was zeer liohtzinnig van hem geweest. Maar hij vertrouwde op rijn goed gesternte tegenover al wat vrouwebjk .was. Mevrouw Eudorf kon nauwelijks den tijd afwachten, dat het schilderij zou amveeren en vuurde hem eiken dag aan. list in zijn bezit te krijgen. „Gij doet daarmee een goed werk, Frits, zeide zij. „Het jonge vrouwtje heeft zeker het geld! noodig en al vermoedt zij ook niet, met wien zij heeft onderhandeld, zoo is het volgens mijn idee een soort van plicht zoor je om haar voor het onrecht, dat gij haar moest aandoen, schadeloos to stellen." „Het onrecht, dat ik haar moest aan doen herbaalde hij. ,,U heeft gelijk, moe der ik moest dat doen.'' Het bezwaarde hem het meest, dat hij voortgaan moest haar te bedriegen. De eer ste maal had hij zich in deze noodzakelijk heid gezien door een o". rvlo, J van toevallige omstandigheden, welke hij nu nog, bewonderde en waarmee hij zich voor zich- zelven trachtte te verontschuldigen. Nu erh. tor was het een ander geval;, hij moest het werk der leugen met opzet en met overleg voortzetten, en dat stuitte hem tegen de borst Hij stelde zichzelven echter spoedig gerust met de gedachte, dat hij haar over haar eerste geldverlegenheid kon beenhel- pen en dat hij haar beloofd had terug te komen om antwoord te halen. Als hij nu niet kwam, dan zou hij zijn woord met ge stand doen. En ten slotte was het Je hoog ste tijd, om haar te helpen. Hij trok zijn overjas aan, neuriede het vers van rijn lie velingsdichter: „Wie nooit zijn brood met tranen at", en begaf zich op weg. Weer klonk uit de diepte van het huis, Nourenbergerstraat 68, de vraag: „NBar wie wil u toe?" Maar ditmaal kwam die niet on verwacht. Met de zekerheid van iemand die daartoe het reeht heeft, antwoordde hy „Naar mavrouw Simmel", en steeg haastig de drie trappen op, In het zalige gevoel haar nu weer te zien. Het was laat op den namiddag, toen hij belde; het gas brandde roods op bet portaal. Het dienstmeisje deed open en kerkende hem weer, wat zjj met de woordeD: „Ach zool" uitdrukte. Daarop liet zjj hom staan en hy hoorde, hoe zy de kamer inriepDe heer van laatst is er weerl" Dadelijk daarop klonk het: „Torzoek myn heer binnen te komen." En deze stem nam weer zyn geheels hart gevangen. Toen by binnentrad, stond Mario Simmel in het midden der kamer, in het volle sohynsel der hanglamp, welke zy zoo juist scheen aan gestoken te hebban. Haar gelaat kwam hem bleoker voor dan de eorBte maal en de oogen hadden meer glans, Hy stak haar zyn hand toe. Zy scheen dat niet te bemerken, terwyi zy hem door een beweging harer hand ver zocht, plaats t« nemen. Na d» vrooiyke manier, waarop hy den laatsten keer van haar was gescheiden, had h(j een hartelijker ontvangst verwacht. Maar daar hy eoomaal gewoon was, in dan omgang met hot vrouweiyk geslacht alles te zynen gunste uit te leggen, beschouwde hy dit als een teeken, dat zy berouw liad van haar vorige al te groote vertrouweiykheid en nu terughoudend trachtte te schynen. Met de vraag naar haar welzyn begon hy het gesprek en kreeg ten antwoord: ,0, ik maak het goed, uitetokend." Hy ontstelde; zou zy nog niets van den afloop van het procea hebben gehoord? Daar omtrent moest hy zekerheid hebben. ,Zeer goed? Nu, dat deed hem genoogen. Trouwens, als hy er goed over nadacht, dan was zyn vraag overbodig geweest. Want waarom zou een lieve, jongo vrouw hot niet goed maken?" Zy bewaarde het stilzwygen en keek hom aan. Er ontstond een pauze, waarin zy haar hart hoorde kloppen, terwyi hy, hy wist zelf niet waarom, zyn gewone zekerheid ver loor. ,0f besohermt jeugd en bemlnneiykheld in doze booze wereld ook ntet meer voor bekom mernissen?" vroeg hy weor, om nader by zyn doel to komeD. Het trilde om haar mond: .Daarnaar moet gy hen vragen, die in staat zyn, daarop te antwoorden." Zy was allerliefst in hasr geretlreerdheld en by vond weer den luchtlgen toon: „Het ls gemakkeiyk om In plaats van een ant woord een raad te goven, als die reeds op gevolgd ls." .Nog gemakkelyker le het eohter, aiohzelve het antwoord te geven, als men dat eerder weet dan de gevraagde islf," antwoordde zy en hear etem klonk zoo geraakt en scherp, dat hy opmerkzaam werd Wat had zy toch Zy scheen werkelyk veranderd. „Wat bedoelt gy daarmee?" vroog hy nu weer. „Ik begryp u werkelyk niet." „Begrijpt gij het niet? Werkelyk niet?" antwoordde zy en werd eteeda levendiger. „Dat verwondert my echter zeer. Hoe zoudt gy het vinden om oene een jurist te vragen Die heeren zyn Immers zoo scherpzinnig en weten alles veel beter dan gewone menschen- kinderen." Dus dat was hetl Zy kende den afloop van het proce3 en van daar haar prikkelbaarheid. Nu moest hy op zyn hoedo zyn „Ach, weer do juristen, uw oude vyandenl" begon hy en trachtte zoo trouwhartig mogelyk te schyoen. „Dus u heeft workeiyk het proces verloren? Eeriyk gezegd, vermeed Ik het daarnaar te vragen, om niet den scbyn op my te laden, alsof ik u daardoor aan hot verkoopen van hst Bclitldery wilde her inneren." „Hoe kieeoh van ui Ik dank u." Haar blik rustte daarby echter zoo door dringend op hem, dat deze waardeoring, hem niet kon geruststellen. Maar toch moest hy lets over den afloop van het proces ant woorden. „Dat spyt my werkelyk; ik beklaag u van harte." Om haar mond vertoonde zich een trek van minachting. „Bah! ik heb my in het geval geschikt on denk er niet meer aan. Wat my slechts ver wondert, is, dat zulke rechters den moed bobben, dergolyken onzin, welke voor het go- zond mensohenverstsud onbegrypeiyk moet zyn, op het papier te brengen. Ik zal u eenige pa38ages uit het vonnis voorlezen en dan moet u my esns zeggen, of iemand anders dan een domkop zoo iets kan hobbon opge steld Zy begaf zich naar haar schiyftafel en haalde het geschrift. Het wae hem alsof hy op de pynbank lag. „Do wyze lieeron zeggen dus," begon zjj on las: „De akte, welke zich in het bezit van de aanklaageter bevindt, luidt in de beslissende zinsnedo: Als „wy" verkoopen. Nu heeft eohter een der beide broeders zyn aandeel aan den anderen afgestaan en daarop hebben de erfgenamen van den eigenaar van de goheele bezitting het aan een derde verkocht. Het verkoopen van het aandeel van don eenen broeder aan den anderen was niet de bodoe- ling, maar wol het verkoopen aan oon derde. Het verkoopen aan oen derde moesten echtot beiden doen. Men ie dus de bepaling van het geschrift: „Als wy verkoopen" niet nagekomen en de verkoop van den kant der erfgenamen van den een, houdt niet de verplichting in de baloofde winst uit te keeren." Wat las zy hem weinig nlouwa voor! HjJ zou het liefst zyn eigen uitspraak verscheurd hebben. Nog nooit was hem een goschri.'t van zyn eigen hand zoo dom, zoo stumperachtig, zoo brutaal voorgekomen. „Nu, wat zegt u er van? Mooi bedacht, niet» waar?" En weer keek z'y hem zoo vreemd aan. Ondanks den tegenzin, wolken hy In zUn eigen werk kreeg, voelde hy zich toch ver plicht lets ten minste te moeten doen tot verdediging van zyn ambt en antwoordde, of schoon een weinig bedeesd: „Wy, leekon, mogen niet vergeten, dat da rechter niet altyd zoo oordeelen kan als h|J wel zou willen. De letter dor wet legt hem dikwyis moeilykheden In den weg, welke hem In conflict met zyn gevoel brengen." (Wordt vervol' J,),

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1