N°. 15791 Maandag 14 Augustus. Aö. T91T. <§eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Gevolg van een proces. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adreB van de firma GE BUS. VALM, om vergunning tot uitbreiding van de lompen- en beenderenbewaarpbo-ts in liet perceel Levendaal no. 58/60, Sectie D. no. 1179, door bij trekking van de perceelen -Levendaal no. 62, Sectie D no. 398 en Koe- H es teeg nos. 9 en 11, Sectie D noa. 399 en 400 en om vergunning tot het Vergen van konijnen- katten- en harenvellen in de l>e- konijne-, katten- en hazevellen in de be- Overwegende, dat het onderzoek ter zake Hog rfiet is geëindigd; Gelet op artikel 8 der Hinderwet; Hebben besloten! de beslissing op het verzoek te verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.)J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester, (get.) J. H. W. VERZIJL, Loco-öecretaris. Leiden, 10 Augustus 1911. Leiden, 14 Augustus. Met het oog op het vervallen der af- deelingen groot en klein vee, heeft het Comité voor de Tentoonstelling det Holl. Mij. van Landbouw besloten het program ma uit te breiden met de navolgende num mers lo. uitbreiding der afdeeling Tuinbouw" door collectieve inzendingen van vruchten uit het Westland en bloemen uit Boskoop. 2o. groote Nationale Ringrijderij voor paren in versierde voertuigen op Zaterdag 16 September des namiddags. 3o. optocht van versierde groenten- en ooftwagens op Vrijdag 15 September des namiddags. 4o. grootè voetbalwedstrijd Zondag-na. middag op het Concours-HippiqueTterrein, aangeboden door den Leidschen Voetbal bond. 5o. groote wedstrijd in het oplaten van postduiven door de afdeeling Postduiven" der L. P. V. te Leiden, op Zondagnamid dag. Bij Be hedeD door B. en Ws. alhier gehouden openbare aanbesteding van het vernieuwen van een gedeelte walmuur aan de Beestenmarkt over een lengte van 30.30 Meter (in één perceel), waren inschrijvers de volgende heeren: W. Klootwijk, Papen- dredht f 2800; O. Benard, Haarlem, f2790; P. L. Neuteboom, Leiden, f2450; J. Dietz, Leiden, f2359; H. J. en A. Planjer, Lei den, f 2348; J. Zitman, Leiden f 2290; P. J. Christiaanse, Oegstgeosfc f 2025. Met toestemming van den heer burge meester alhier zal de Lëidéche Post- en Te- legraaf-Harmonie ..Prinses Juliana" op 31 Augustus a.s. ter eere van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina de volgen de wandeling door de stad maken met mu ziek: vertrek te 9 uur Postkantoor, Boom markt en vervolgens Boommarkt, KorLRa- penburg, Breestraat, Steenschuur, Nieuw- - steegsbrug, Rapenburg W.-Z., Kort.-Ra penburg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat;, Pelikaansti^at Hooigracht-, Nieuwstraat tot den Burcht, alwaar door den heer Backer, pachter van den Buicht, het muziekkorps de eerewijn zal worden aangeboden ver volgens Burgsteeg, Nieuwe Rijn, Water- steeg, Hoogewoerd, Rijnstraat, Nieuwo Rijn, Heerengracht W.-Z., Haarlemmer straat-, Pelikaanstraat, Oude Ve Janvos- senstoeg, Oude Singel, Turfmarkt, P r ;-.es- sekade en Boommarkt tot Postkantoor. In Den Haag zijn geslaagd voor het examen Engclsch L. O. de heeren J. J. Smit, te Voorschoten, en C. P. Paardekoo- per, te Zoeterwoude. Geslaagd zijn voor het apothekersassis tent-examen te Utrecht de dames M. A. Relijk (opgeleid bij de firma Herdingh en Blanken) en J. Boer Knottnerus, beiden van Leiden. Voor het examen L. O. handteekenen is in Den Haag geslaagd de heer J. G. Roesko. insp. aan de electrieiteitsfabriek alhier, leerling van den heer C. W. A. Ridder- hof. De Nederlandsche mail wordt heden avond alhier verwacht. Te Utrecht is op de oude begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de weduwe van Nicolaas Beets, mevr. J. E. Beetsvan For eest. Aan het graf, waar zich sleohts enkele belangstellenden bevonden, werd het woor<l gevoerd door dr. C. Beets, predikant te Arnhem. Dr. A. Beets, uit Leiden, bedankte ten slotte voor de betoonde belangstelling. Opgemerkt werden dr. A. W. Bronsveld, baron Van Tuyl van Serooskerke, Van Zuylen, en mr. H. J. H. baron Van Boetse- laer van Oosterhout. Gisteren werd bij de Gereformeerde Kerk van Watergraafsmeer als opvolger van ds. J. L. Schouten, die naar Arnhem vertrok, bevestigd ds. J. Domna, van Lei den overgekomen, door ds. H. A. v. Andel, missiormair Dienaar des Woords voor Solo, die tot tekst had gekozen Ezechiél 33 vers 7 tot 11. Na het uitspreken van den zegen werd ds. J. Douma Psalm 134 3 toegezongen. Bij zijn intrede koos ds. Domna tot tekst Kolossenzen 1 28. Verscheidene leden van de Geref. Kerk te Leiden waren naar Watergraafsmeer ge komen. Ds. P. H. Hugenholtz Jr., oud-voor ganger van de Vrije gemeente te Amster dam, is te Heemstede overleden. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer A Verkouw, predikant te Brielle, eervol emeriaat ver leend, met ingang van 15 October. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woensdag 16 Augustus en die van den mi nister van Oorlog op Donderdag 17 Augus tus zullen niet plaats hebben. AALSMEER. De ontslagaanvraag van den burgemeester is tegen 1 September a. s. te 's-Graven!hage aangehouden. De minister schijnt dus van oordeel te zijn, dat er geen voldoende aanleiding be staat om direct ontslag te verleenen. HAARLEMMERMEER. De invloed der warmte van de laatste dagen doet zich op verschillend gebied gelden. Verscheidene arbeiders zijn op den middag gewoonweg verplicht te staken, daar zij het werk niet kunnen volhouden met deze tropische hitte. Enfin, die staking gaat heel kalm. Boer noch arbeider heeft er veel schade van, want bij vele boeren wordt in de middag uren gerust* en avond en nacht voor het werk benut. Zoo ziet men nu, des avonds tien a elf uren de velden passeerend, in het licht der maan de zicht maar zwaaien^ en het rijpe koren onder de krachtig aangebrachte sla gen vallen. Men moet zich maar aan de omstandigheden weten aan te passen. De scheepvaart naar buiten van uit deze gemeente, door de eenigste sluis bij Aalsmeer, is tijdelijk afgesloten. Repara tie en schoonmaken der sluis maakt zu'lks noodzakelijk. Het is vanzelf onvoordeelig en lastig, zoowel voor de beurtschuiten als voor anderen in- en uitvoer naar en van buiten de gemeente, omdat de waterweg ons voornaamste middel van vervoer is. Het is dan ook te hopen,dat het werk vlotten mag en spoedig achter den rug zal zijn. Toch is dit de best gekozen tijd daar voor, daar over een paar maanden met het bietenvervoer enz. het ongemak nóg erger zou zijn. HILLEGOM. Zatc-Tdagavond werd het gezin L. Buckens, wonende in een ark aan de Hillegommerbeek alhier, in zwaren 'rouw gedompeld, doordien een der kinde ren, een achtjarig zoontje, dat nabij de woonschuit te water was geraakt, kort daarna door den vader levenloos werd op gehaald. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij de aanbeste ding van cé n woonhuis met winkel op do plaats van het oude Gasthuis voor reke ning van den heer L. N. Baalbergen, waren de volgendej negen biljetten ingekomen: A. v. d. Oever f 5885G. Haasnoot f 5995 Joh Verloop f 6140; L. de Best f 6327; P. v. Duyvenboden f 6580; L. v. Duyven- boden f6785; L. Kruyt f 6-S40; A. Parlevliet f6900; K. v. d. Plas f 6930. De gunning is nog aangehouden. Hier kwamen Zaterdag zes partijen haring in afslag. De prijzen waren per kantje: volle haring Noord f 14.85; idem Zuid f 10 tot f 10.45; maatjesharing Noord f7.S0; idem Zuid f5 tot f6.25; makreel f 6.70; steurharing f 9. LISSE. De werkzaamheden aan de Tuin bouwschool vorderen goed. De kelders zijn gereeden het gewapend beton is gestort zoodat men vandaag begonnen is met het opgaande muurwerk. Aan het Postkantoor alhier heeft men wegens de hitte uitbreiding van personeel gekregen, waardoor de dienst merkelijk werd verlicht. OEGSTGEEST. Spelenderwijs geraakte gisteren een anderhalfjarig kind van J. W. F. in den Broekpolder te water. Toen de ouders hun kleine misten, vonden zij die, helaas, levenloos. NOORDWIJKERHOUT. Ten gevolge van de groote droogte wordt hier in de slooten een enorme hoeveelheid paling ge vangen, die voor geringen prijs aan liefheb bers verkocht wordt. Voor een emmer mooie, dikke paling wordt slechts een gulden betaald. Gistermiddag brak aan den Godweg een vrij hevige duinbrand uit, die gelukkig bijtijds ontdekt en met groote hoeveelheden zand gebluscht werd. VOORHOUT. Van 7 tot 11 Augustus heb ben de heeren J. van Vlies en Co. te Rot terdam voor enkele tuinders van deze plaats verkocht voor f 3510.93. zijnde de opbrengst; van 54.000 kilo Boonen. Waren de bconen in het laatst van de week te Amsterdam 3 en 4 cents per kilo, in Rotterdam was de prijs tot 8 cents; een groot voordeel dus voor hen, die naar Rotterdam sturen. Eén hooischelf op het erf van den broodbakker D. brandde Zaterdagnamiddag geheel af. Gelukkig waren er spocd;- rappe handen, die de brandspuit konden bedienen. De wind ~was van de gebouwen af, zoodat de brand tot de hooischelf beperkt bleef. In den brandput was voldoende water tot blussching. De oorzaak van den brand was, naar men zegt, het spelen van kinderen met; lucifers. Onze voormalige plaatsgenoot de eer waarde zuster Odilia, te 's-Hertogenbosc'i, vroeger mej M. M. Prins, is La terdag te Breda voor de hoofdakte geslaagd. WARMOND. Omtrent het jubileum van pastoor Smeulders kan nog worden, gemeld, dat hedenavond na de inhaling een plech tig lof zal worden gehouden en den pastoor tegelijkertijd door zijn parochianen een prachtige gasverlichting (waaronder een fraaie kroon) in do kerk zal worden aange boden. Ook hier begint zich de langdurige droogte te doen gevoelen. O. a. zijn er al boe-ren, die hun vee in de weide bij moeten voederen. De veldvruchten staan totaal te verpieteren, en komt er niet spoedig ver andering, dan komt er van de te veld staan de najaarsgroenten niets terecht. Vijvers, zooals voor de beide kerken en Veede slooten, staan geheel droog, wat nop nimmer is gezien. De kinderen beginnen de vijvers voor speelplaats te gebruiken, wel een bewijs hoe droog zij zijn, en daar komt natuurlijk bij, dat do stand van het boe zemwater den laatst en tijd ook zoo laag is. WASSENAAR. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer L. Broek- smit, alhier, ter aarde besteld. De over ledene was sinds vele jaren notaris en had om gezondheidsredenen ontslag genomen. Ook voor het lidmaatschap van der. Raad had hij kort geleden bedankt. Ak Raads lid was de overledene zeer gezien. Hij was iemand, die steeds met kennis van zaken sprak, en steeds gaarne medewerkte om den toestand der gemeente te verbeteren. Vooral voorstellen, die kond-en dienen tot verfraaiing van het dorp, vonden in hem een warm voorstander. Als president-kerkvoogd heeft hij- ook vele verbeteringen en verfraaiingen aan de kerk doen tot stand brengen. Ouderlingen, diakenen en notabelen ver gezelden den stoet naar het kerkhof. Aan de groeve bevonden zioh ook de burgemees ter, de secretaris, de gemeente-opzichter en enkele raadsleden. Ds. J. Klomp herdacht den overiedene als vriend der aanwezigen. Hij schelste hem als iemand, die de vriendschap der men- sclien niet zocht, maar wie tot hem kwam en Kem kende, vond in den overledene een oprecht vriend en een wijzen raadgever Een broeder van den overledene dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en in 't bijzonder dankte hij ds. Klomp voor de waardeerende woorden, aan de groeve gesproken. De loods aan de Schelpsloot was steeds het geliefkoosd verblijf van de schooljeugd. Deze vermaakte zich in en op het gebouw naar hartelust. Zaterdag het was geluk kig nog vacantie stortte de loods met groot geraas ineen, juist nadat een paar spelende kinderen zich er uit verwijderd hadden. Deze waren aan een groot gevaar ontsnapt. Mr. J. <1© IHarez Oyen.«i. "j* De sedert het vinden van het lijk an den oudminister mr. De Marez Oyens in Den Haag ontvangen berichten bevestigen het vermoeden, dat hij op een hoogte van het landschap, dat hij voor zijn wandeling had uitgekozen, door een beroerte of toe val is getroffen en toen in de diepte go- vallen. Mevrouw De Marez Oyens en de sedert de droevige vermissing bij haar vertoeven de familieleden zijn in Den Haag terugge keerd'. Het stoffelijk omhulsel yan den oud-mi nister is gisteravond in alle eenvoud ge bracht van het Staatsspoorstation te 's-Gra venhage naar de kapel op de begraafplaats ,,Oud Eik en Duinen". Van daaruit zal de begrafenis plaats vinden morden voor middag lH uur.. Op den uitdrukkelijken wensch van den overledene zal aan het graf niet gesproken worden. Op het vanwege den minh'.cr van buiten- landsche zaken onmiddellijk na de vermis sing tot de Beiersche regeering gericht verzoek tot opsporing is de meeste mede werking ondervonden bij den Beierschen minister van buitenlandsche zaken, tevens president van den ministerraad, dr. C'., baron van Podewils-Dürnitz. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ont vangen hel volgende telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-IndiÖ d.d. 12 dezer Weekrap port betreffende pestge vallen, loopende van 2 tot en met 8 Aug. Afdeeling Malang: 34 gevallen, 27 doodeü Kediri1 doodelijk geval. Bij de vorige opgaven bijvoegen 1 pest geval in Malang. De Postbrug. Men schrijft ons: Zondagavond moest een rijtuig van den heer Dieben uit Leiden, de vlotbrug bij de Postbrug passeeren. Heel kalm reed men van den weg, die daar ta melijk helt, op de pont. Het paard schrikt* en sprong zoo te water. De in 't rijtuig zit- tenden, een koetsier en zes dames, hadden nog juist den tijd zich in veiligheid te bren gen, toen de wagen kantelde en ook in het water terecht kwam. Het paard had mon spoedig op het droge, doch' met het rijtuig ging het minder gemakkelijk. Dit ongeluk liep dus best af. Stel evenwel, dat de wa gen terstond was gekanteld. Wellicht waren meer dan één doode te betreur- t geweest.. De vlotbrug is absoluut zonder gevaar. 2) Maar verder? Wat dan, als het proces vor- Joren wordt Zg heeft boven ion ook reeds genoeg vernederingen verdragenin wolk oen poel van gemeenheid heeft zij moe'en zion I Voormalige vrien :en van haar man hebben zich immers niet ontzien, om, onder den schyn van hulpvaardigheid, van haar treurige positie gebruik te maken voor hun begeerlijkheid I Waarmee had zij dat verdiond? Geven ar moede en eon mooi gezicht een paspoort voor brutaliteit Zy trad voor het portret by het raam. „0, als gij dat kadt kunnen zien, beste manl Gy waart wel toegeeflijk en lichtzinnig als een echte kunstenaar, maar aan je Sistina mocht niemand raken; in dat opzicht verstondt gy geen gekheid En dat zal ik niet vergeten zoolang ik leef 1" Zy knielde voor het portret neor en dikke tranen vloeiden over haar wangen in haar Echoot. Zoo bleef zy liggen, totdat de meid kwam om haar voor haar eenzaam middagmaal te roepen. Terzelfder tyd werd de soep opgediend ten huize van mevrouw Rudorf, die met haar zoon, den rechter, aan tafel ging. De oude dame stond er op, dat haar zoon de maaltydon by haar gebruikte, en zy richtte zich dan ook geheel met den tyd van het eten naar hem. Waar daarvoor moest hy haar ook, terwijl z(j aten, van at de gevallen ver tellen, welke dien dag aan zgn oordeel waren onderworpen, en wel met alle byzonderheden, die de zaak en de daarby betrokken personen betroffen. Want, in dat alles stelde zy het grootste belang. Z'j verliet zelden het huis en ging met weinig menschen om, zoodat de couranten en de verhalen van haar huisge- nooten, haar daarvoor vergoeding moeston schenken Dan was zy echter goheel en al oor en in de zaken van haar zoon was zy by na even thuis als hijzelf, zoodat het hem dikwyis in verbazing bracht. Toen by nog by de straf zaken was, moest hy dikwyis de aangrypendste gevallen verzwygen, om de oude vrouw to ontzien; maar nu hy da burgeriyke zaken be handelde, behoefde hy niet zoo angstvallig te zyn. Het betrof nu immors slechts het myn en dynl En toch luisterde zy steeds met ge spannen opmerkzaamheid, alsof het om haar eigen have en goed ging. Ook nu, nadat de eerste eetlust was bevre digd, begon zy „Wel, Frits, wa^ is er vandaag aan de hand geweest? Interessante zaken of slechts klei nigheden?" Met de laatste uitdrukking be doelde zy de kleine klachten, welke dagelgks voorkwamen. Onder de interessante zaken rangschikte zy echter dio, welke, hetzy door de te beslissen rechtskwestie of de daarby betrokken personen, haar belangstelling en nieuwsgierigheid op- wokten. Als verzachtende omstandigheid voor de laatste voorde z'J steeds haar eenzaam leven aan en daar de zoon-haar stilzwygend- heid kendo, beschouwde hy het niet als een verbreken van het ambtsgeheim, wanneer hy tegenover zyn moeder uit de school klapte. „Niets byzonder8 vandaag," antwoordde hy „niets dan kleine zaken, vermoeiend en een tonig. Fas op het laatst werd het anders; toen kwam de zaak van het kleine schilders- vrouwtje aan de orde. U herinnert u die toch nog?" „Natuuriyk; mevrouw Sïmmel, die tegen haar familie pleit. Gy hebt daarvan immers meermalen verteld. Nu, hoe staat het? Is het eindeiyk beslist?" „Nog altyd niet. Ik heb de uitspraak oen week verdaagd. Het is een fataal ding. Ik heb werkeiyk met de vrouw te doen. Zooala de zaken staan, ls zy zeker in haar recht, en toch weet ik niet, hoe ik haar dat zal ver schaffen, zonder aan de latter der wet te kort te doen. Ik heb zeiden zoo ongaarne aan het opmaken van een vonnis gewerkt als in dit geval en ik kan niet ontkennen, dat ik om deze reden de zaak nogmaals heb verdaagd. •Soms moet men het werkeiyk verwenseden, dat men rechter is." „Ja, ja, ik kan het ray voorstellen," be weerde de oude dame. „En gy kunt niets to haren gunste aanvoeren De zoon haalde <1e schouders op. „Ik wil de zaak nog eens kalm overdenken, voordat ik het vonnis opstel; ik geloof het ochter niet." „En de collega's?" „Die zgn geheel van mjjn meening." „Dat is ook het beste, wat zy doen kunnen." Uit den toon klonk de moederiyke trots. „Was de vrouw vandaag by de zitting?" „Vandaag voor het eerst. Zy was zeker ver langend de uitspraak te hooron. Zy kwam juist, toen ik de verdaging meedeelde." „Is zy mooi?" „Mooi? Alsof dat een woord daarvoor ware Ik zeg, bekooriyk, botooverend." „Kondt gy dat alles in dien korten tyd op* merken?" „Ja, het is waar, ik wa3 slechts een minuut met haar samen; maar later heb ik haar nog van uit de zykamer gadegeslagen, toen zy met haar advocaat sprak. Het was oon genot t" „Natuurlijk l Myn zoon met zyn licht ont vlambaar hart. Past volstrekt niet voor een rechter." By die woorden stak zy hem haar hand over do tafel toe. „Eet liover nog eon stukje eend!" Maar zelfs dit aanbod, hoe verleideiyk het ook was, kon den zoon zyn geestdrift niet ontnomen. „Wat wil u, moeder", antwoordde hy „als het hart niet voor indrukken vatbaar was, hoe zou men het dan uithouden, om dag aan dag den tredmolen in dezelfde beweging te houden? Daarom baad ik my, als de akten- stof my suf maakt, eens in de schoonheid, dio er ondanks alles toch nog in de wereld be staat, en het gaat weer een poosje. En al ben ik over de eerste jeugd hoen, de ont- vankeiykheid voor het schoone heb ik toch bewaard, hetzy in de kunst, hetzy in de na tuur. Nu nog verheug ik my als een kind, wanneer my 's avonds een goede tooneel voor stelling of een beminneiyk gezelschap wacht en als de vacantie van de rechtbank is afge- loopen, dan maak ik reeds weer plannen voor de volgende zomerreis. En toch houd ik van myn beroep; ik zou het niet willen missen. En aan wio heb ik dat alles te danken? Aan u en den dierbaren overledene, die rajj geleerd hebben bescheiden in myn eischen te zyn, want daarin ligt het geheim van te kunnen genieten." Het gelaat der moeder straalde van geluk. Maar nu wilde zy meer omtrent de weduwe vernemen, die haar belangstelling zeer had opgewekt. „Was zy goed gekleed?" Met kennersblik, alsof by een autoriteit op dit gebied was, antwoordde hy „Met bgzonder veel smaak." „Natuuriyk zeer opvallend, nietwaar?" „Ik zeide immors, dat zy byzonder smaak vol was geklood," antwoordje de zoon licht geraakt. „Juist het tegendeel van opvallend En nu begon hy een nauwkeurige beschry- ving te geven van haar japon van zwarte zyde met git, van de handschoenen van dof grijs leer, vertelde hoe sieriyk de schoentje* van onder den rok waren te voorschijn ge komen en hoe schilderachtig de lichtblauwe veer op den zwarten hoed had getroond, waar onder het kastanjebruine haar coquet krulde. „En daarby zulk een ryzige gestalte," bosloot hy, „wel niet groot maar zoo lenig en zoo bevallig; het is niet te beschry ven l" Zyn moeder moest over zyn geestdrift lachen. „Hot is maar goed, dat er zich altyd weer een nieuwe schoone voordoet, en vooral, dat altyd de laatste de mooiste is. Nu, ik weet immers," ging zy voort, toen hy iets wilde antwoorden, „dat het n-joit byzonder diep by je gaat en gy zyt lang niet zoo erg als degenen, die altyd kool en onverschillig blijven. Ik zou echter wel oons willen woten, waar gy eens zult blyven hangen." „Dat zal ik u precies zeggen," antwoordde hy, terwyi hy van tafel opstond en zyn ser vet opvouwde, „daar, waar ik reeds lang hang, by myn goed oudje", dat mi) zoo ver went, dat ik het nergens beter zou hebben." By die woorden gaf hy haar een kus en begaf zioh vervolgens naar zyn studeervertrek. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1