ALBERDINGX'S OLIE MAGGI'8 f Gevraagd: Eet Kantoor, KENNIS IS SRACifT, Bij 80 graden warmte Openbare Verknoping. Apenbare Verkooping. Openbare Verkooping. Net Jongmensch F. ALBERDINGK ZONEN, HENRI ORVAN Een Olifant kan steeds ongevraagd aan het Rijksbureau lei* keuring worden gezonden. BOUILLON-BLOKJES LE WENST EIN's Naaimachines No. i5*79Q. LË1BS0H BA&BLAB, Zaterdag 12 Augustus. Berde Blad. Anno 1911. Haarlemmerstraat 169 tegenover de firma BIESIOT. TB Ï.EIDEN. AMSTERDAM. "X" OSTHOF, en Mevrouw. Toegang AO cents, <s Onovertre f baar Leiden, Haarlemmerstraat 141. Mevr. SOM EU—v. d. MEIJ, Gasfabriek Lisse, vraagt tegen 1 November een FLINKE DIENSTBODE, eenige bekendheid met koken gewensckt. 1685 6 •en Melkfamilie van 35 tot 40 Koeien, voor den t'Osten Sept. aanstaande, door CARE VAN DliEVELDT, Yooithuyzon bi) Elton, Druisen. 1497 8 VRIJWILLIGE Mr. D. VAN a a'Sial K1KS3EN, Notaris jauaaak te Katwijk, zal bij opbod en afslag op Donderdagen 17 Augnstns en J44 Augustus (911, telkens des avonds 8 uur, te Kat wijk aan Zee, in liet badhotel „De Zwaan", in het openbaar ver- koopen Eene gunstig geitgen VILLA met ruim ERF te Katvryk aan Zee in Duinoord hoek Annastraat No. 17, bevattende verschillende vertrekken, vele vaste kasten en verdere ge makken, alsmede aanleg voor gas en waterleiding, groot 2 aren, 50 centiaren. Grondbelasting f 1678. Straatbe lasting f 12 54*. Te bezichtigen iederen werkdag des voormiddags van 9 12 uur. Betaling en aanvaarding 2 Oct. 1911. Nadere inlichtingen geeft genoem de Notaris te wiens kantore tua- ■chén de veiling en den afslag kan worden verhoogd. 1666 83 Vrijwillige Mr. D. VAN RIES8EN, Notaris te Katwijk, zal op Dinsdagen 29 Augustus en 5 Sept. 1901, telkens des morgens te 11uren, te Valken burg, in het Koffiehuis „Het Wapen van Valkenburg, in het openbaar verkoopen: 1. Een nieuw gebouwde WONING, bevatttende 2 vertrekker, Alkoof, Zolder, Keukon en verdere gemakken, Stal voor 12 Koeita, plaatselijk Nr. 109, Hooitas, gemetseld Kippenhok, enz., benevens eenige perceelen WEILAND en TUIN, alles gelegen onder Valkenburg in den Broek, nabfi Zonneveld, samen groot 1 hectare, 62 aren, 20 centiaren. Het Huis ie verhuurd (tydeiyk) voor f 1.26 p. weekhet Land tot Kerstmis 1911 voor f 150 p. jaar. Grondbelasting f 13.10. R. B. f 2.27. Te aanvaarden Kerstmis 1911. Een blok vornieuwdo HUIZEN bestaande uit 2 Woningen, steenon en houten Schuur, Waterput enz., benevens open grond, te Valkenburg aan don Achterweg Nos. 57 en 58, groot 5 aren, 43 csntiaren. De huizen zyn per week verhuurd elk voor f 1 50. Grondbelasting f 6.40. Een HUIS bestaands uit 2 Wonin gen, SCHUUR en ERF te Valkenburg in het dorp aan den straatweg, Nrs. 80 en 81, gioot 3 arsn, 7 centiaren. Een der Huizen is verhuurd voor f 2.25 per week, het andere tfidelfik niet verhuurd. Grondbelasting f 8.93. De perceelen zyn op iederen werk dag te zien. Betaling op. 2 October 1911. Aan vaarding van perc. 2 on 3 op 2 October 1911. 1515 52 Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris to wiens kantore tusschen de veiling en den afslag kan worden verhoogd. Vrijwillige M-. D. VAN III ESSEN, Notaris te Katwijk, zal op Woensdagen 30 Ang. en 6 September 1911, telkens 's avonds 8 uur, te Katwijk aan den ltyn, in het Café „De Kroon" van den Hser FENNIS, in hot openbaar verko'opon 1. De vroeger© Pastorie Yan de Roomsch-Katholieke gemeente, te Katwijk aan den Dijn, wijk H, No. 146 en Tuin, benevens den grond waarop de R.-K. Kerk was gebouwd, alles aan de Groote Steeg, Peper8teeg en den Wassenaarschen- weg gelegen, sameo groot 14 aren, 40 centiaren, voor alle doeleinden ge schikt, te veilen in 5 perceelen, samen groot 14 aren, 40 centiaren. 2.9 Een goed onderhouden HUIS, bevattende beneden: vier vertrekken en Keuken, boven grooten Zolder met Slaapt a uertje, te Katwijk aan den Ryn, ten ,VV. van bet vorige aan de Groote steeg wyk II No. 180, benevens Opengrond en Schuurtje. Dit perceel is \oorzien van Gas--en-Waterleiding en is verhuurd voor f 3. per week, tot 1 September 1912. Betaling en aanvaarding 1 Novem ber 1911. De perceelen z'Qn op elksn werk dag te zien: het perceel, 2, mits belet vragende by den bewoner, voor de perceelen No. 1 vorvoege men zich by den Heer SLUIJTER aan den Reeweg. Nadere .inlichtingen geeft genoemde Notaris te wiens kantore tusschen de veiling en den afslag kan worden verhoogd. 1514 46 gevraagd, 15 a 18 jaren, liefst R.-K., voor boodschappen en indien geschikt, voor den winkel opgeleid te worden. Goede getuigschriften beslist noodzakelijk. Adres: J. J. POXiLMANN, 1757 11 Hoosstraat. gaat eerder door het oog eener stop naald, dan dat de heilzame werking der beroemde Gedéxalt, tegen eelt en likdoorns, zal worden overtroffen. Prijs der Gedézal f f0.20 per doos. Verkrijgbaar bij S. A. BROERSE, Haarlemmerstraat 70. 1743 10 Voordeelig adres voor Schrijf» en Teekenbehoeften Ruime keuze School» en Collegeiasschen. Glaspapier voor de Etalage, bij mij verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, L. MEMMEmE. 1759 24 Handelsbedienden-Vereeniging Opgericht 4 Maart 1876. Goedgekeurd, bij Koninklijk Besluit van 13 April 1S94 (Staatsblad No. 102). Het BESTUUR geeft kennis, dat met begin September n. 8. de nieuwe Cursus aanvangt en gelegenheid tot Inschrijving zal worden gegeven in het gebouw der Vereeniging „NUT EN GENOEGEN" (ingang Schoolsteeg) op Dinsdag 2S Augustus en Woensdag 23 Ausustas a. s«» van 8 tot 19 uren 's avonds. Het onderwijs, ook voor Dames opengesteld, omvat de Nederlaiidscke en Vreemde Talen, liet gewoon Rekenen, Boekhoudeu, Handelsrekenen, Handelsrecht, Handelscorrespondentie, Schoonschry ven, Machineachrfiven, Stenografie, Handeleaatdrykskunde en Staatsinrichting. Een handelscursus (compl-x van leervakken speciaal voor vakopleiding) zal by voldoende deelneming worden ingesteld. Het onderwys wordt in het algemeen over twee avondlesuren per week verstrekt. Do duur van den Cursus Boekhouden is evenals die van de taal vakken: twee jaar; de laatste met voortzettingeklasse (diploma) drie jaar. Het Bestuur: C. J. VERZUDEN, loco-Voorzitter. 1761 56 W. F. H0FKE5, Sscrctaiis. AGENT VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN: E. J. FONTEIN-, Haven 34, Leiden. MORGENAVOND OPTREDEN VAN 1755 80 Concert K.K. en meer is het een kwelling, urenlang aan den gloeienden haard te staan Daarom kookt de verstandige huisvrouw met die men slechts met kokend water heeft te overgieten, om dadelijk een fijn en krachtig vleeschnat te bekomen. Bij enkele blokjes verkrijgbaar. Prijs slechts 21/* ct. per blokje. Men lette op den naam MAGGr het en fabrieksmerk .Kruisster". iMOVERTREFBMÊI Wettig godeponoord. zyn zoowel voor Huishoudelijk gebruik k*. alt voor Hodern Borduren en Stoppen en worden onder langdurige garantie en gratis onderricht geleverd. 1787 40 EENiG ADRES: Teletoou Intercommunaal 085. REPARATIE ALLE SYSTEMEN. Buitenlandseh Overzieht Eigenlijk is er niets nieuws toe te voe gen aan de beschouwing, welke wij gister avond gavon inzake de veto-wet. Zelfs de Engelsohe oouranten, blijven drijven op de indrukken uit die spannende dagen vóór de stemming in het Hoogerhuis. Een enkel Bericht heeft ons een ocgen- blik achter de schermen doen zien. Het blijkt nl. dat het met 's Konings goedkeu ring geschiedde, dat lord Crewe verzekerde in het Hoogerhuis, dat ook Z. M. de te nemen maatregel van peers-benoeming bij massa- onaangenaam zou zijn. H:er dus e-en menschelijk „onconstitutioneele" uitlating om te verzoeten voor den lord de wrange, uiterste doorvoering van het oonstitutioneele beginsel aan volkswil volks wet. ,,De Tel." heeft van den volkswil een aardige plaat gemaakt. Lord Balfour, do fijn gebouwde edelman, is aan het boksen op een dikken reus, een grove kolos. Op zijn rug staat: volkswil en lord Balfour z«gt-: „hoe ik ook sla, de vent gaat met uit den weg." Zoo is 't, de volkswil heeft in Enge land thans gesproken. De Times" wenscht het Hoogerhuis ge luk, dat het voor het schandaal van de peersbenoeming bewaard is gebleven. Enge. lands rang in de wereld zou er door in ge vaar zijn gebracht. Het Hoogerhuis wordt door de veto-wet zeker een eind achteruit gezet, maar met de nieuwe peers zou het erger zijn geweest. Over het algemeen is dit de eind-indrufc van do conservatieve bladen: ,Van twee kwaden in het minst erge tot stand geko men." We spraken gisteren van do geheimzinnig heid, welke de bladen van Madrid san den dag leggen inzako het republikeinsche optreden van Spaansohë matrozen. We vernemen thans, dat zeven matrozen naïf-weg dachten de republiek in Spanje te vestigen. Het doodvonnis aan den hoofdleider vol trokken, heeft op verschillende plaatsen on tevredenheid gewekt. Te Cadix heeft een geheelen dag alle ver keer stilgestaanoveral werd gestaakt als protest tegen de wijze van onderdrukking van het oproer. Wel wat sterk, indien we gelooven mo gen, wat gemeld wordt, nl. dat de Spaan- sche min.-pres. Canalejas, zelf zeer onder den indruk was van de straf die opgelegd diende te worden. „Een steen viel mij", zeide Canalejas, „van liet hart toen ik hoorde, dat slechts één matroos tot de doodstraf veroordeeld is." Ook te Biarritz heeft de muiterij, of eigenlijk het vonnis over de matrozen ge veld, tot een incident aanleiding gegeven. Een aantal arbeiders protesteerde op lui de wijze in de straten tegen het vonnis over de muiters, op de „Numansia". Het "kwam tot een heftige woordenwisseling met een voorbijgaand Spaansch officier. In den loop dier woordenwisseling ging de offi cier tot handtastelijkheden over. Allen wer den daarop na-ar het commissariaat van po litie gebracht, waar van het gebeurde pro ces-verbaal werd opgemaak. Ook te Barcelona heeft het vonnis tot een manifestatie aanleiding gegeven. Op de Rambla aldaar had een anti-regeerings- gezinde betooging plaats. De politie was genoodzaakt de menigte met geweld uit een te drijven, waarbij verscheidene revol verschoten gelost werden In het tumult dat daarop ontstond werden een politie agent en een burger gewond. Uit alles mag men besluiten dat het ;n Spanje ontevredenheid is en blijft. In P o r t u g a 1 is de kwestie aan den dagWie moet president wor den? Met 123 tegen 50 stemmen is door de Constituante besloten, dat aan het ho« fd der republiek een president zal staan. Met groote belangstelling wordt thnns in politieke kringen de uitslag afgewacht van de stemming over een amendement, waarbij verboden wordt, dat een lid van het Voorloopig Bewind als zoodanig wordt gekozen. Het voorstel is in hoofdzaak gericht tegen Bernardino Machado, den minister van buitenlandsohe zaken, tegen wien door sommige politieke fracties een heftige campagne wordt gevoerd. Uit een particuliere correspondentie, bleek ons dat'het hevig vechten is in het Portugeesche parlement. Een groote geld- nopd, officieel gezegd, een ernstige toe stand van 's Rijks financiën en haatdra gende staatslieden tegenover elkaar. Wat moet er van dit geteisterde land worden? vraagt men zich af. Yan het sohendartikel tegen den D uit- schen Keizer hebben we u op de hoogte gehouden. Thans komt, wat we gisteren voorspel den. Tegen de „Post" zal wegens het be kende artikel over den Keizer een gerech telijke vervolging ingesteld worden. Vermelden we thans van een zeer offi cieel en krachtdadig pogen in Frank- r ij k om de vliegkunst-te bevorderen. De Fransohe Minister van Oorlog, Messi- my, wil, bij de aanstaande manoeuvres op zeer ruime wijze gebruik maken van reser visten, die vliegeniers zijn. Door toekenning van het Legioen van Eer <pf de militaire medaille, zullen die vliegeniers beloond worden, die zich in het bijzonder hebben onderscheiden. Verder is de Minister van Oorlog van meening, dat bij den vlieg- dienst, met uitzondering voor den waarne- mingsdienst, zooveel soldaten als mogelijk is, moeten te werk gesteld worden, die reeds voor hun intreden in het leger bun brevet gehaald hebben. Civilisten, die de manoeuvres bij den militairen vliegdienst medemaken, kunnen daarvoor een schade loosstelling van 5000 frs. ontvangen. Wanneer men zoo'n berichtje leest, het welk in de toekomst alweer slachtoffers voorspelt, kan men de verzuchting niet on derdrukken: wanneer zullen eindelijk <3© re geeringen met groote belooningen, met No belprijzen voor den dag komen om de we tenschap van het vliegen, kradhtdadig te bevorderen? Tusschen de groote militaire mogendhe den is het thans een concurrentie van wa gen. De Hongaarsohe regeering heeft bepaald dat, te beginnen met 1 Sep tember, in de opleidingsscholen voor onder wijzers de Duitsche taal als eenige vreemde taal in alle klassen zal onderwezen worden. De onderwijzer moet met zijn leerlingen uit sluitend Duitsch spreken. Mr. J. C. de ülarez Oyens. «J- De Minister van Buitenlandsohe Zaken te 's-GravenKage heeft gisteravond een telegram ontvangen van de Beiers-che Re geering, meldende, dat in de omgeving van Partenkirchen het lijk van den oud-minis ter rar. De Marez Oyens gevonden is. Ver moedelijk werd de heer De Marez Oyens door een beroerte getroffen en is ten gevol ge daarvan overleden. Ter aanvulling van dit bericht deelen wij nog mede het volgende teilegram, dat Reu ter ons zendt uit Garmisch: Het lijk van den sedert 3 dezer vermisten Nederlandschen oud-minister De Marez Oyens is Vrijdagmiddag bij Wang aan den Geisteg gevonden. Daar bij het stoffelijk overschot alle voorwerpen van waarde aan wezig waren, is het vermoeden van mis daad buitengesloten, en moet aan een on geluk gedacht worden/' De speciale correspondent van het „Hbld." seint uit Partenkirchen: Het lijk van den oud-minister is gevon den op twee uren afstands van Parten kirchen. De h'eer Oyens is waarschijnlijk verdwaald en onderweg door een beroerte getroffen. De heer Oyens is van een hoogte van 100 M. naar beneden gevallen en was on middellijk dood. Zijn lijk is toevallig gevonden door een houthakker. Gesproten uit een patricisch Amster- damsch geslacht, bewoog de thans ontsla pene, die 21 Januari 1845 te Amsterdam ge boren werd, zich na voltooiing zijner acade mische studiën te Leiden vele jaren te mid den van het handels- en kredietwezen in zijn geboortestad. Zijn diepgaande en practische kennis van die toestanden deden op hem de aandacht vallen voor de leiding van een der belang rijkste takken van staatsbestuur: de afdee- ling Handel en Spoorwegen, toen nog aan het Departement van Waterstaat ver- eenigd. Vele jaren heeft h'ij als hoofd, laatstelijk met den rang van administrateur dezer afdeeling, leiding gegeven aan de voorbe reiding en uitvoering der negeeringsmaat- regelen op het gebied van handel en ver keer. De heer De Marez Oyens heeft als minis ter de verbetering der arbeidsvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel ter hand geno men en gedeeltelijk tot stand gebracht. Na zijn aftreden als Minister werd nog herhaaldelijk een beroep gedaan op zijn diensten of medewerking ten behoeve van den Staat, de gemeente en bijzondere in stellingen ter ontwikkeling en bevordering van de welvaartsbronnen van land en be volking. Zoo werd hem het voorzitterschap opge dragen van de Staatscommissie voer het spoorwegbeleid, die juist onlangs werd ont bonden, bij welke gelegenheid zijn daarbij bewezen diensten erkend werden door zijn bevordering tot commandeur ia de Orde van den Ned. Leeuwwerd hij benoemd tot oommissaris-generaal voor do wereldtentoon stelling te Brussel 1910, welke functie hij om gezondheidsredenen niet kon aanvaar den; riep het gemeentebestuur zijn voorlich ting in als lid der eoonomische oommissie voor de visschershaven te Scheveningen, waarvan hij tevens tot voorz. benoemd werd koos de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs haar medelid tot voorzitter, welke functie hij echter spoedig weer neerlegde, en nam hij het voorzitter schap op zidh van het Centraal-Bestuur van den Ned. Tuinbouwraad, dat do zoo uitne mend geslaagde tuinbouwtentoonstelling te Boskoop organiseerde. Ook hielp hij in Den Haag medestichten het christelijk gymna sium, van welks bestuur hij voorzitter-cu rator wa-s en maakte hij tevens vele jaren deel uit van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente aldaar. Hij was een warm vaderlander en een der voormannen van de a.-r. partij. In de Eerste Kamer behoorden zijn rede voeringen tot de allerbeste, die in dat ooi lege in de laatste jaren werden gehoord. Oorlogsgevaar. „Land en Volk" schrijft „Naar in officierskringen algemeen be kend is, zijn buitenandscshe verloven, waar tegen in gewone omstandigheden geen be zwaar gemaakt zou zijn, in de laastte weken aangehouden, in verband met den g -pan nen politieken toestand. Met name hebben officieren, werkzaam aan het D. v. O., bun verlof moeten uitstellen. De Regeering heeft de kans op oorlog dus wel groot ge acht. Naar verklaard wordt, zou de on weerswolk, naar ditzelfde teeken te oor- deelen, ook ten onzent als voorbijgetrok ken beschouwd worden: de verloven worden weer verleend." Ook ,,De N. Crt." kwamen dergelijke geruchten ter oore, mede omtrent een bui tengewone bezetting van kust- en andere forten. Hieruit behoeft evenwel nog niet geconclu deerd te worden ,dat de Regeering de kans op oorlog ten tijde dat deze maatregelen werden genomen, grooter achtte dan in 't al gemeen uit buitenïandsdhe telegrammen en persbeschouwingen kon worden afgeleid. Ook in Frankrijk toch werden de voorberei dende mobilisatie-maatregelen gelast, wel ke altijd plaats vinden wanneer de interna tionale atmosfeer betrekt; ook in de En- gelsche vlootbeweging werd in verband daarmede verandering gebracht en het dunkt ons zeer aannemelijk, dat de hier to lande gegeven bevelen daarvan eenvoudig de weerslag zijn geweest. Hoofdbureau van d© Staatsspoor* Binnenkort zal het hoofdbureau van de Staatsspoor, dat thans gevestigd is in ver schillende lokalen van het departement der B. O. W worden overgebracht naar het pand, gelegen op Molenvlietr-Oost, tegen over het „Hotel des Indes." Het daarop staand gebouw zal worden uitgebreid, tor- wijl na de gereedkoming der bijbouwingen ook het bureau van den aanleg van Ban doeng herwaarts zal worden overgebracht. Do nieuwe portretten van Prinses Juliana. Nader meldt men nog, dat door de fir ma Guy de Coral onlangs een zestal opna men van de Prinses gemaakt werden. Het zijn een paar van deze nieuwe foto's, welke binnenkort in den handel zullen komen. Daarbij is dan ook de foto, welke H. M. de Koningin aan President Fallières zond, het Prinsesje voorstellende, staand bij een zwaan met speelgoed, het gesdbenk van het Fransohe staatshoofd. Do datum, waarop deze portretten van ons Prinse-sje zullen verschijnen kan nog niet vastgesteld worden; in elk geval ver schijnen zij vóór 31 Augustus. De Amsterdamsclie Beurs houdt heden vacantiedag, zoodat de no teeringen ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 9