15768 A®. 1911. feze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON, frist Êiazepsofje» I>oii<lei*dag ÏO Augustus DAG-BLA PRIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootste letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS ÜK7FR COURANT: Voor Leiden gei week 9 Gents; per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 9 1.30. Franco per post f 1.65. Leaden, 80 Augustus. Naar wij vernemen, zal dezer dagen aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier de plechtige uitreiking plaats hebben van de eereteekenen voor belangrijke krijgsbe drijven aan hen, die hebben deelgenomen aan de expeditie naar Zuid-Celebes in de jaren 1905—1908. Ds. G. van Reenen, alhier, is beroepen bij de Geref. Gem. te Amsterdam. Door de afd. Leiden van den Alg. Ned. Geli. Onth.-Bond ,,Menschheid Ont- .waak'' zal in het laatst dezer maand een groote openluchtmeeting georganiseerd gorden uitsluitend voor geheel-onth., op „Den Burcht,' daartoe welwillend afge staan door den pachter. Als sprekers hebben hun medewerking toegezegd de heeren Sijtsma,' alhier, en J. IV. d. Berg, te Deventer. De meeting zal vermoedelijk worden op geluisterd door muziek, welwillend aange boden door het Leidsch Post- en Telegraaf- Harmonie-Gezelschap „Juliana." Geslaagd zijn in Den Haag voor het examen Engclsch M. O. akte A mej. G. J. de Vries, van Leiden; voor Engelsch' L. O. mej. Th. J. de Ruwe, van Gouda-, en mej. D. J. Smit, van Waddingsveen, en de heer W. B. Hofman, van Katwijk-aan-Zeevóór handteekenen L O. de heer C. W. van Goeverden, van Sassenheim, leerling van de Teekenschool van den heer W. O. A. Rid derhof, te Leiden. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem werd medegedeeld, dat waarschijnlijk in Septem ber de BolL IJzeren-Spoorweg-Maatsdiap- pij zal beginnen met den aanleg der elec- trische tramlijnen in de stad en verder dat ook, in verband met de geslaagde proef, in 1912 des avonds een paar openbare or gelbespelingen zullen plaats hebben. Een voorstel van B. en Ws., om f 245,000 te hunner beschikking te stellen voor den bouw eener hoogere burgerschool" met 3-ja- rigen cursus werd met 12 tegen 10 stemmen verworpen. Aan d'e Amsterdamsche Taxameter-Auto- mobiclen-Maatschappij „Atax" werd drie maanden verlenging van uitstel verleend van de uitvoering der haar verleende ver gunning met electrische automobielen te Haarlem te stationneeren. Met algemeene stemmen werd besloten een commissie te benoemen .om te onder zoeken in hoeverre de rechtspositie der be ambten en ambtenaren, in dienst, der ge meente, kan worden geregeld zooals dat voor de werklieden in dienst der gemeente is geschied. Gisternamiddag is het nieuwe gebouw ,,Elim,' d. i. Plaats der Rust, van l-'et Leger des Heils, in de Eerste Wagenstraat in Den Haag geopend. In de vergadering te Utrecht van den Bond van Gemeenteveldwachters in Neder land is o. m. besloten aan den minister van binnenlandsche zaken een adres te zenden om hem te verzoeken: lo. aan de gemeente veldwachters te doen verstrekken de wet ten en Kon. besluiten, welke zij voor uit oefening van hun dienst noodig hebben; 2o. tot stand te brengen een regeling van de jaarwedde van den gemeenteveldwach ter in Nederland; en 3o. deze jaarwedde meer in overeenstemming te brengen met de levensbehoeften van thans. B. en Ws. van Amersfoort stellen den Raad voor, van mr. H. J. H. baron Yan Boetzelaer van Oosterhout te koopen het landgoed ,,Nimmerdor,>' door Everhard Meyster in het midden van de 17de eeuw aangelegd, met heerenhuis, koetshuis, bijge bouwen, prachtig geboomte, vijvers, enz. Het landgoed, ter grootte van 120 H.A., wordt begrensd door den grindweg naar Oud-Leusden, den Doodenweg en den straatweg naar Woudenberg. De koopprijs is f 200,000. Door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegra-phie is aanbesteed: het bijspan nen van draden aan de telephoonlijn langs de spoorwegen Zevenhuizen-Gouda en Bo- degrav.en-Woerden-Utreoht, het verrichten van daarmede in verband staande werken, het wijzigen van lijhen en het leggen van kabels op het stationsempla-eement te Utrecht. Laagste inschrijver de heer P. v. d. Berg, te Waddingsveen, voor f 7237. In den ouderdom van 76 jaar 's te Koog a. q'. Zaan overleden da. A. Jénr:nk. emeritus-predikant bij de Ned.-Herv. Kerk. De nu overledene stond o. a. te Bosk op Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begroe ting van uitgaven van Nederlandsen Indië, voor het dienstjaar 1911, ten behoeve vai. den aanleg van een spoorweg in Znid-Sn matra. Ten behoeve van dezen aanleg is aan de Tweede Kamer voor het loopende dienst jaar aangevraagd f 150,000 van f850,000. bijwijze van verhooging der Indische be- grooting. Gedurende 6 jaar zal gemiddeld 5^ millioen gulden 's jaars, of met inbe grip van de rente h, 4 pCt 6£ millioen benoodigd zijn. De aanlegkosten bij een bouwtijd van 6 jaren zijn geraamd op f37,581, 316. De spoorweg, beginnende te Telok Bs- tong, zal zicb verder bewegen in de rich ting van Batoeradja, met een verbinding van Palembang en Moeara Enim. Latere doortrekking naar Benkoelen en Midden- Sumatra blijft mogelijk. Aanleg eii exploi tatie geschieden door den Staat. Met ingang van 1 Mei 1912 is benoemd- tot hoofdredacteur van de „Javabod.e" te Batavia de heer H. Tersteeg, redacteur van het „Handelsblad." Te Arnhem vertoefde met gevolg in „Hotel des Pays Bas" Frins Heinrich van Pruisen, broeder vaa den Duitschen Kei zer. Het bezoek was een uitvloeisel van het bezoek, dat de Duitsohe Keizer twee jaar geleden aaü Middachten heeft gebracht. De Keizer had zoo hoog opgegeven van de mooie omstreken van Arnhem, dat zijn broeder ook eens met deze streek kennis wilde maken. Daartoe word de reis te Arn hem onderbroken en werden verschillende punten in den omtrek per auto bezocht. Vervolgens zette de Prins, per auto zijn reis naar Hamburg voort. Deze automobiel, waarin de Prins en de hem begeleidende kapitein ter zee, von Usedom, gezeten waren, reed, uit Neder land komende, bij Cloppenburg, naar het heet tegen een boom. De chauffeur kreeg een schedelbreuk, de adjudant werd licht gekwetst. Prins Heinrich zelf bleef onge deerd, doch is nog te Cloppenburg geble ven. De gemeenteraad van Sneek heeft met algemeene stemmen tot rector van hot gymnasium a'ldaar benoemd dr. W. G. C. Wagner, conrector van het gymnasium te Middelburg. Door 130 lidmaten der Ned.-Herv. Kerk te Hoorn is aan den kerkeraad het verzoek gericht, om ter vervulling van de vaoature-Van Doorn een rechtzinnig predi kant te beroepen. AARLANDERVEEN. Do uitslag van de gehouden aanbesteding van den bouw van twee arbeiderswoningen voor rekening van de bouwvereeniging „Yolksbslang" alhier is als volgt: Timmerwerk: S. M. van der Voort f 1025; J. van der Lijn f 993; A. van Vliet f 958; metselwerkH. Kalshoven f 1015J. Ha ring f979; H. L. Barreveld f970; schilder werk: D. Meyer f 157.50; W. J. B. Ziege- laar f 144.50; smidswerk: Gebr. Schuller f80; loodgieterswerkJ. H. D. Ponsioen f69.85. In massa: A. van Vliet, f2199.70, J. van der Lijn f 2238, M.. S. van der Voort f2300. Het werk is gegund aan A. van Vliet, te Aarlanderveen. Do begrooting was f,2200. BODEGRAVEN. De brievenbesteller S., alhier, had het ongeluk bij het station te vallen, waardoor hij een zijner vingers brak. Hij kan door dit ongeval zijn dienst thans niet waarnemen. Het paard van ö'en heer v. I., alhier stond voor een kaasbrik bij bet station. Op eens ging het dier er van door, alleen een kind van drie jaar op de brik. Het holde d'e Prins-Hendrik-straat door, verbrijzel de daar met zijn kop een ruit van een huis rende verder de Willemstraat door naar de Spoorstraat, waar de brik tegen een stoep stuitte. Door den schok viel het kind van den brik en had zich, wonder boven wonder bijna niet bezeerd. De strengen bra ken en het losgerukte paard holde nog een eind verder, tot het gegrepen werd. HAARLEMMERMEER. Met de vissche- rij, die voornamelijk langs den kant van Aalsmeer en voorts langs den geheelen bui tenkant dezer gemeente wordt uitgeoefend, is het treurig gestsld. Met de„schuttingvis- scherij wordt zoo goed als niets gevangen. Vele beroepsrisschers, wiens element toch het water is, zoeken thans hun brood op het land, waar op het oogenblik meer te verdienen is. Daarbij komt nog, dat er hooge pachten voor het vischwater moeten betaald wor den, zoodat de toestand van dc binnenvis- schers lang niet rooskleurig is. Het eenige visch tuig, waarmede de sport- visschers nog wat vangen, is de peur. Men hoopt algemeen, dat de kansen spoe dig mogen keeren. De pas gebouwde R.-K. Maria-school, aan den Spaaanwouderweg, zal op 16 Aug- a.s. feestelijk worden geopend. HAZERSWOUDE. Uitslag der loting voor de militie: 1. J. M. Berkouwen; 2. J. P. van Gaaien; 3. B. Slappendel; 4. G. van Ommeren Rz.5. G, van Ommeren Dz.6. W. H. de Jong; 7. Joh. van Aalst; 8. W. Dêfccker, broederdienst; 9. Adr. Jac. de Kooter; 10. K. de Booy; 11. D. van Vliet; 12. G. J. Edelaar, l.g.13. P. Francken; 14. G. Cats, 1-g.; 15. L. van Pol; 16. A. Verkerk, b.d.; 17. P. Vonk; IS. P. L. Spruyt; 19. Th. Jos. van Meurs; 20. W. Klein; 21. B. van Wieringen; 22. B. van den Bosch; 93 G. Ooms; 24. W. C. van Velzen; 25. Adr. J. Dekker; 26. Joh. Meyer; 27. G. M. van den Akker; 28. P. Noordam; 29. Jac. Kramers; 30. J. van Elswijk; 31. P. Meijer; 32. W. Tom, 33. Hk. van Meurs. KOUDEKERK. Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. P. P. Moens van Hellevoetsluis. Uitslag loting militie; 1. P. Ouds hoorn; 2 J. C. van Egmond; 3. B. Wille; 4. K. Stapper5. P. v. Harskamp6. O. Sohellingcrhout7. O. Verbree; 8. R. Dor- repaal; 9. M. de Groot; 10. L. van Eijk; 11. K. de Jong; 12. J. M. v. d. Velden; 13. Joh. van Harskamp; 14. J. Bogerd. OUDSHOORN. De uit-slag der loting voor de militie is als volgt: 1. J. W. Thus, lioh. gebr.; 2. H. Kranenburg; 3. H. Hulscher, br.; 4. N. Mulder, br.5. J. Bijleveld; 6. D. v. d. Laan; 7. B. Bremer, br.; 8. C. Snel; 9. C. Ketel; 10. J. C. Waardenburg; 11. C. de Jong; 12. A. van Zoomeren; 13. M. v. d. Hevden; 14. K. de Jong; 15. P. O. Koenekoop; 16. W. v. Zwieten; 17. C. Wijsman; 18. W Terrcehorst; 19. J. van Zwieten; 20. W. Vis, br 21. M. Ketel; 22. A. Groeneveld; 23. J. H. Rozestraten; 24. L. Slingerland. OUDEWETERING. In de gisteren ge houden vergadering der Wilhelmina-ver- eeniging werd besloten, ook dit jaar den verjaardag der Koningin te vieren door het houden van een volks- en een kinderfeest. Binnen enkele dagen zal het bestuur bij de ingezetenen aankloppen tot het verkrij gen van bijdragen, die, naar het hoopt, mil- delijk zuften vloeien. NOORDWIJK. Uitslag van de loting voor de Militie: 14. P* van Abswoude, 17. A. C. W. Alkemade, broederdienst; 1. F. P.* J. Alkcmade4. G. CV Alkemade; broe derdienst; 34. F. H. Baalbergen; 39. F. Barnhoorn, broederdienst; 45. T. van Bee- len; 30. H. J. van den Berg; 35. J. J. Berk hout; 50. A. Bink, gebreken; 29. J. Bin nendijk; 31. V. Ph. Braun; 16. A. M. Busch- man; 40. J. Caspers; 10. J. H. Christiaan- se; 49. L. v. d. Deijl; 44. J. M. P. Does, gebreken; 21. L. van Duin; 28. G. Duin dam; 25. J. van Duivenboden; 27. A. D. v. Duijn, 24. G. J. J. van Eeaen; 46. M. J. Groene woud; 3. M. C. Haanappel, ziekelijk; 8. E. de Haas; 22. A. Hazenoot; 23. A. Hazenoot; 12. Th. P. Heemskerk, 37. C. J. Hoogeveen; 42. J. G. G. Hus, te klein; 11. Th. J. Janson; 7. J. Kotbee; 33. J. H. Koster; 6. J. van der Linden, broeder dienst; 47. P. van der Linden; 43. G. J. van der Meer; 2. G. J- van der Meer; 19. A. Mourits; 13. J. Pluk; 33. E. van der Putten; 51. H. v. Rhijn, broederdienst; 9. H. J. Ruigrok; 36. L. P. Smeltink, broeder dienst; 15. G. Smit; 5. C. Zoeteman; 30. H. F. van Spanje, broederdienst; 18. M .C. Steenvoorden; 32. J. P. Verhoeven; 26. H. Vink, gebreken; 48. J. Vink; 52. J. W. J. van der Weijden, broederdienst; 41. C. Wil- lebrands, gebreken. Ongeveer- 13 manschappen moeten door Noordwijk geleverd worden. Eenige lotelingen, die wat onder den indruk waren, hebben gisteravond den oudsten zoon van stalhouder R. te Noord wij*-aan-Zee op de Hoofdstraat van de fie:« getrokken. De jonge man kwam zoo ernstig te vallen, dat men hem bewusteloos opnam. Dr. Hermanides heeft de bloedende hoofdwonden verbonden, toen de gevallene in café „Centraal" was binnengedragen. In den nacht is hij naar zijn woning te Noordwijk-Binnen vervoerd. Hedenmorgen bevond hij zich nogal wel, maar in dezen drukken tijd kan de stalhouder R. zijn zoon haast niet missen. Zoo ziet men ook hier weer: Als de wijn iB in den man, is de wijsheid in de kan. Met opzet is het natuurlijk niet gebeurd, maar toch... NOORDWIJKERHOUT. Uitslag loting militie: 1. L. Heemskerk; 2. Corr. Stein K.zoon; 3. W. Kaptein; 4. P. Reijneveld; 5. P. v- d. Berk Kz.; 6. J. Bon; 7. D. Kor- tekaas; 8. J. v. d. Niet; 9. L. v. d. Voort; 10. D. v. d. Niet; 11. Oor. Heemskerk Pz. 12. A. Franken; 13. P. v. d. Berg Pz.14. A. Broekhof; 15. Th. v. d. Berg; 16. G. Warmehoven; 17. P. Heemskerk; 18. N. Geerlings; 19. C. de Raad; 20. L. v.-d. Burg; 21. C. de Jong; 22. J. van Schie 23. P. Geerlings Gz.; 24. H. Timmers25. G. v. Stein; 26. A. Slot; 27- A. Warmedam; 28. A. v. d. Wiel; 29. J. A. Kouw; 30. N. de Groot; 31. C. v. Stéin; 32. P. Heems kerk Hz.33. T. de Roode SASSENHEIM. Ter verfraaiing en te vens tot verbetering onzer Dorpsstraat za de straat van den Minneweg tot het hu; van den heer v. d. oort worden gerioleeft en opgehaald. De gemeente-opzichter heeft reeds de nooaige opmetingen verricht. TER-AAR. Tot onderwijzeres aan de R.- K. school alhier, is benoemd mej. M. P. 0. Kortenhof, in plaats van mej. S. M. Box meer, die benoemd is aan een openbare school te Wateringen. VOORHOUT. Als men 'b avonds aan Piet-Qijzenbrug is, kan men zien, welke groote hoeveelheden boonen in deze streek geteeld worden. Boonen zijn tegenwoordig een hoofdproduct voor den tuinier en jaar- lijksch wordt deze teelt uitgebreid, ook door uitbreiding der tulpenoultuur, waar van de pad?en voor boonenteelt benut wor den. De aan Piet-Gijzenbrug geveilde boonen worden hoofdzakelijk per motorschuit naar Rotterdam vervoerd, evenals de boonen, die naar de aanlegplaats te Voorhout aange voerd en met dezelfde scheepsgelegenheid verzonden worden. De prijzen zijn vrij hoog en d'e aanvoer is tamelijk groot. Men vreest evnwel, dat door de aanhoudende droogte de pluk spoedig gedaan zal zijn. VOORSCHOTEN. De eerste uitvoering van het harmoniegezelschap „Benvenuto" is een gebeurtenis, welke altijd velen trekt naar het lommerrijke park van dienzelfden wellui denden naam. Hoeveel te meer, in dien men daar, gelijk gisteren, niet alleen dt? koperen klanken van het orkest, maar min stens evenzeer ook de frissche koelte va* een waarlijk schoon, volgroeid park gaC zoeken. Immers, kan men iets boters wen schen in deze warme hondsdagen, dan te zitten onder zoo frisch gebladerte, te ge nieten van zoo frissche dranken, te luiste- 4) Hij keek mij nadenkend aan. „Dus, dan had Fanny toch gelijk," zeide hij aarzelend. „Uw vrouw? Hoe is die dan achter de zaak gekomen?" „Zij heeft het ding op mijn borst gezien; heeft vast gemeend en beweerd, dat het iets van een voormalig liefje was. Ik heb niet eer rust gehad, voordat zij alles wist, en toen liet zij mij nog minder rnet rust. Van 's morgens vroeg tot in den nacht tooest ik steeds hooren: zoo iets is dwaas heid, ja bepaald zonde. Ik moest het ding [Wegwerpen of er haar ten minste in la ten kijken. Dat heb ik niet gewild, want het oudje heeft mij nog bijzonder op het hart gedrukt, dat niemand, zelfs ik niet, het zakje mocht openmaken. Wij hebben getwist zooals nooit te voren. Wat zoo'n vrouw toch taai is dat is bar." Ik moest heimelijk glimlachen over deze Verzuchting en het stukje Delila, dat nu eenmaal van oudsher in iedere vrouw steekt. (Ik vraag wel excuus, dames; de aanwezigen zijn natuurlijk buitengesloten). Ik was het echter met Fanny eens en ver heelde dat den man niet. Wanneer gij als echtgendot uit een ge voel van eigenwaarde niet wilt toegeven, ïnij goed! Maar dat die heele geschiedenis met den amulet of wat het is, eenigszins kinderachtig is en U niet tot eer strekt, moet gij toch zelf inzien." Hij zeide, dat het wel zoo zou zijn. Maar toch scheen hij nog besluiteloos. „Het zij zoo!" dacht ik en verliet mij op Fanny. Wat in liaar blond kopje omging, ried ik heel goed. Een beetje teleurstelling, dat Bast niet uit zichzelf zijn aantrekkelijke koenheid zou hebben; een beetje ergernis,, wijl hij haar nieuwsgie righeid niet wilde bevredigen, en wellicht een. oprechte afkeer van zulk een domme bijgeloovigkeid. In elk geval zou de mam op den duur geen weerstand kunnen bieden aan haar welbespraaktheid. - De week daarop kreeg ik bezoek uit de stad. Een collega en 'n jong ingenieur, bei den hartstochtelijke liefhebbers van de toen pas in zwang .komende lucht- en water sport. De gelegenheid hier buiten beviel hun bovenmate; het gesprek kwam daarbij op heb baden en zwemmen in het algemeen want de ingenieur stond als een der beste zwemmers bekend. Ik dacht opeens aan Bast en verteld© allerlei staaltjes van zijn koen heid in en op 'net water, zcodat mijn vriend eindelijk vol verlangen was, dien man en zijn kunsten te leeren kennen. Wij zochten hem dus op, en ofschoon Bast er niet de man naar was, voor eiken wille- keurigen vreemdeling een voorstelling te ge ven, bewerkte mijn bijzijn en zijn gestreel de ijdelheid tooh, dat hij zich tot een wed strijd in het zwemmen, welken mijn vriend hem 'Oorsloeg, bereid verklaarde. Zoo gezegd, zoo gedaan 1 Mijn collega en ik roeiden als scheidsrechters achter hen aan en vermaakten ons met de beide mededin gers, wier hoofden uit het spiegelgladde wa ter omhoog staken. Bast was, ondanks de inspanningen van den ingenieur, meer dan een meter vooruit; hij had de helft van de waterbaan reeds afgelegd, toen er opeens iets onbegrijpelijks gebeurde. - Bast scheen plotseling onrustig te wor den; zijn gelaat, dat naar ons was. toege keerd veranderde, werd blauwachtig bleek, j zijn oogen puilden uit het hoofd. Voordat ik nog kon roepen: „Bast, wat hebt ge?" werk- te h:j zich met krampachtige bewegingen J naar ons toe en klemde zich aan den rand van de boot vast. „Opnemen. Ik kan niet j meer." Ten zeerste ontsteld, trokken wij hem naar binnenhij verviel in een soort bewus- teloozen toestand. Doeh spoedig kwam hij weer bijmaar op onze bezorgde vragen, wat hem toch overkomen was, schudde hij slechts zijn hoofd. „Ik ben duizelig gewor den", was zijn eenig antwoord op mijn her haald aandringen. Ik geloofde eveneens aan een voorbij gaande zwakte, zooals die de gezondsten kan overvallen. Daarmee suste ik de zelf verwijten, welke de ingenieur zich over zijn inval deed, en deelde Bast zelf ook mijn meening mee, toen ik den volgenden dag naar zijn welzijn kwam informeeren. Het viel mij daarbij op, dat hij er zoo mager en vervallen uitzaghij keek mij zoo zonderling uit zijn met donkere kringen omgeven oogen aan. „Denkt u dat, dokter? Waarom is mij vroeger dan nooit zoo iets overkomen? Waarom is mij dan gisteren plotseling de angst overvallen, en ik heb toch vroeger nooit aan verdrinken gedacht? Ik zal het u zeggen: wijl dat daar weg is, u weet wel." Hij greep met de hand naar zijn hals. „Dat heeft mij kracht gegeven, en nu is liet uit." „Höss, welk een krankzinnigheid." Ik greep hem bij den arm en schudde hem; hij trok slechts zijn schouders op. „Het geeft niets, dokter! Eergisteren heeft mijn vrouw mij zoolang om de ooren gemaald, tot ik begon te koken van woede. Ik ruk het ding van mijn hals, loop naar het raam en smijt het in het water. Daat ligt het vod, opdat ik eindelijk rust zou krijgen. Ik heb mijzelf daarmee weggewor pen; nu zie ik het in en zij is daarvan de schuld Hij bleef er bij. Schelden, uitlachen, srae<>- ken, alles bleef -zonder uitwerking. Ja. het zou nog erger worden Van dien dag af had er met den man ecu verandering plaats, welke meer en meer het karakter van het ziekelijke aannam. Hij maakte zichzelven wijs, dat het geluk hem had verlaten, en in dat verlammend bewust zijn greep hij alles niet mepr met de vroe gere zekerheid aan. Dat had natuurlijk ten gevolge, dat hij telkens met kleine tegen spoeden had te kampen; zijn boot stiet te gen een andere aan en werd beschadigdbij de vischvangst kwam hij af en toe m?t lecge handen thuis. En al zulke ongevallen ver sterkten hem in zijn onderstelling, welke hem het ergste kwelde, wanneer de arme drommel zich op het water bevond, 't Hem zoo lang vertrouwde element scheen hem plotseling een vijandige macht toevan zwemmen was geen sprake meer, en het roeien liet hij meestal aan een knecht over. Ik heb mensclien gekend, die "zich eens in brandgevaar hadden bevonden en sinds dien tijd bij het zien van de kleinste vlam, ja, bij de minste brandlucht, begonnen te be ven; die zenuwachtige rilling overviel Se- bastiaan bij het zien van het water. Behalve mijn persoon, wist slechts zijn vrouw hoe het met hem gesteld was; en ik moet haar ter eere nageven, dat zij, of schoon zij zijn toestand niet begreep, hem de grootste liefde en zorg bewees. „H:j is ziek, dokter, en u wilt hem helpen, niet waar? O, help hem tooh!" Ik beloofde haar mijn best te doen of schoon ik wist dat niets moeilijker cn onze kerder is dan het bestrijden van zulk een idée-fixe. Met mijn opbeurende woorden had ik weinig succes, maar mija veelvuldige bezoeken bewerkten ten minste, dat het ge rucht zioh verspreidde, dat Sebastiaan licha melijk ernstig ziek was, en aldus bleef bom de spot bespa-ard, waaraan hij zeker zou zijn blootgesteld geweest, zoo de ware oor zaak van zijn onwelzijn ware bekend gewor den. Op een winderigen namiddag in het voorjaar bezocht ik hem weer eens. Ki; slenterde voor zijn huis op en neer in die achtelooze houding, welke hij sinds eenigen tijd had aangenomen, en groette mij op een gedrukte, stuursche wijze. Aan zijn voeten klotsten de golven tegen het strand; hec water was eer onstuimig en er straalde nog een winterachtige koude van uit. Waarschijnlijk was er slecht weer op han den: dat duidden de gestreepte lucht o:i de al te vurige zonsondergang aan, wel ke de watervlakte purperrood tintte. Ik vroeg naar zijn vrouw; Bast strekte zijn hand uit. „Daar ginds!" Nu 7-ag ik haar in een. boot op het water rond roeien - zij was van klein kind af aan een dergv lijk© uitspanning na-het werken gewoon. De man voelde mijn zijdelingschen blik zeide kortaf, bijna barsch„Ik vaar niet mede; dat is verstandiger. Dan overkomt hjaar niets. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1