Woensdag O Augustus. A®. 1911. N®. 15787 t§eze fêcarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Hef iiazepeoije. PEIJS DEIt A.DYERTENTIEN Van 18 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettert naar plaatsruimte. Kleine adTertentiën Tan 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oentt.-Voor het inoasseeren wordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn t 1.30. Franco per post9 1.65. BERICHT. Het No. van 12 Augustus bevat o. a. Een viertal goedgeslaagde foto's van het Koninklijk bezoek aan Utrecht. De Onlusten in Haïti (voorplaat). Kinderfeest te 's-Gravenhage (met 2 foto's). "Wedstrijd op Houtmist te 's-Gravenhage van mannen, zwaarder dan 100 kilo. De uitvoering van „Jong Rotterdam". De jonge Verken ners. Vereeniging „Kindergenot" te Am sterdam. Een onweder te Florida. De 12de Turn dag van den Bond van Gym- naetiekvareenigingen te P urmerend. Eenige duizenden schoolkinderen naar bui ten De Parijscho mode voor de paar den. Kinderfeest in het Kurhaus te Sclie- veningen met 2 foto's. De ontzettende hitte van de laatste dagen. De duivels- kogel: een nieuwe rijwieltruc. Het cir cus Schumann. Brand van het Kurhaus te Pyrmont. Ten slotte portretten van bekende larndge- nooten, boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X, het kindernununer ,,Ons Prin sesje" en het vervolg van den nieuwen ro- man, getiteld: „Zijn. Eed Getrouw", door Beatrice Walsh. Onder geteekende .9 V. .ii r». i.'<to, v.»'.w»»,T wonende .-.t wenscht zich te abonneeren op het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs yan 31/, cents thuis bezorgd. Leiden, Augustus. Onder a'e bewoners van de Breestraat alhier is een adresbeweging gaande om te komen tot de opruiming van de stoepen en hekken voor d'e huizen. De Nederl. Bond van Confectie-Be- dieruden, afd. Leiden, hield gisteren haar vergadering. Te halftien werd zij door den voorzitter, den heer W. de Witt, geopend, die zijn vol doening uitsprak, dat, niettegenstaande de warmte, de opkomst zoo talrijk was. Hij heette allen welkom, inzonderheid het lid, dat van de afd. Arnhem was overgekomen. De notulen, door den Secretaris, den heer H. J. v. Kerklioff, gelezen, mochten de goedkeuring der aanwezigen wegdragen. Andermaal werd besproken, de negen- uurs- en de Zondagssluiting, waaruit bleek, dat er steeds nieuwe gezichtspunten zich openen. Aangehaald werd de negen-uur 8) Zij had reeds een hoogc kleur gebod, doch nu werd haar gelaat bloedrood. „Dus, dat is dan toch onzin," zeide zij, als het ware verlicht door mijn uitspraak. „Zulk een ding geeft niets en een verstandig Ohristenmensch moet zich daarmede niet behangen. Nietwaar, heb ik geen gelijk?" „Natuurlijk, vrouw Höss. Maar verklaar mij ,,Ik kan niets verklaren, dokter. En dat doet er ook niets toeik weet nu, wat be taamt, en wat mijn plicht is. Zeer bedankt zeg ik!" Bij die woorden kreeg ik een handdruk en' het jonge v-ouwtje verliet mij met de uitdrukking van iemand, die zijn weg dui delijk voor zich ziet. Het voorgevallene had mij verbijsterd en nieuwsgierig gemaakt. Ik dacht en dacht wat er toch wel in de woning van Visscher- h -t kon voorgevallen zijn; ten slotte richt te ik het met opzet zóó in, dat ik op mijn dagelijkschen rondgang mijn weg langs dat huis nam en wel op een tijd, dat de eigenaat gewoonlijk aanwezig was. Mijn berekening k^am uit; door het raam de - voorkamer zag ik hem aan tafel ratten, oogen* hijn- lijk in diepe ga dachten. „Hallo, Bast!" Ik klopte aan het raam; hij schrikte op snelde toej om mij te begroeten, en noo- ttigde mij uit binnen te treden. Hij ruette sluiting in het manufacturen vak en het werk, daarvoor verricht door de patroons, en dat dit slechts voor Augustus gelden mag. Toch werd dien patroons hulde niet onthouden, met den 'wensch, dat de tijd er spoedig zijn zal, dat de negen-uur-sluiting ook voor de andere maanden zal komen. Teruggaand naar Eet confectievak, werd gewezen op andere plaatsen; doch' ook op hetgeen hier bij herhaling werd genoten, terwijl niet vergeten werd afkeuring uit te spreken over hen, die nog steeds achter blijven. Men besprak ook het doel van de oprich ting van VakveTeenigingen en Bonden, waarbij de meening werd uitgesproken, dat de eene Vereeniging of Bond de an dere in de hand kan werken, om zoodoende Eet beoogde doel te kunnen bereiken. Na dat verschillende sprekers het woord ge voerd hadden, werd de volgende motie voorgesteld en aangenomen: „De Ned. Bond van Conf.-Bedienden, afd. Leiden, in vergadering op 8 Aug. j.L bijeen, besprak de negen-uur- en de Zon dagssluiting, overwoog de houding van de heeren patroons, die gedurende het stille seizoen hun personeel vrijaf geven, besprak tevens de heeren Patroons, waaronder er zijn, die zichzelf onder die van den eersten rang willen scharen, die echter niet tot de negen-uur- en de Zondagssluiting wenschen over te gaan of deze moet bij de wet geregeld worden, nam het besluit om langs dezen weg eerstgenoemden hulde te brengen, doch ook om hun afkeu ring uit te spreken over hen, die tot op heden niet tot de negen-uur- en Zon- dagssluiting overgingen. De wensch werd uitgesproken, dat de Vereenigden, doch ook het publiek er rekening mede houden zal en bij ben 's avonds na negen uren en des Zondags niet te koopen. Het bestuur werd opgedragen om zoo spoedig mogelijk het daarheen te leiden, dat bij den G b- meenteraad het verzoek worde ingediend om. de negen-uur- en de Zondagssluiting bij ver ordening .vast te stellen. Ter sprak werd gebracht de a. s. 3-Octo- ber-viering en naar aanleiding van "de bui-4 tengewone feestviering werd het bestuur opgedragen te trachten te bewerken, dat die dag de zaken gesloten zijn en vrijaf gegeven wordt. Na nog eenige besprekingen van huïs- houdelijken aard werd deze vergadering onder dankzegging voor de opkomst door den Voorzitter gesloten. Te Arnhem is voor de hoofdakte ge slaagd de heer J. G. van Ingen, van Woer den. In Den Haag voor het examen Engelsch M. O., akte A, de heer B. de Witte, van Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gom. te Koekengen door ds- J. J. van Ingen, te Wouhrugge. Ook voor het beroep naar Hoogeveen beeft ds. Van Ingen bedankt. B. en Ws. van den Haag hebben den Raad aangeboden do rekening en veraut- woording van inkomsten en uitgaven dier gemeente over 1910. Daaruit blijkt, dat het voordeelig saldo van de gewone middelen is f 1,010,020.43 en het nadeelig saldo van de buitengewone midde len f 4,184,043.01Vs bedraagt. Het bodrag juist een weinig uit, zeide hij; zijn vrouw was in den winkel, hij zou haar dadelijk roepen. Dat alles .stiet hij er op een haaa- stige, zenuwachtige wijze uit, welke mij in mijn vermoedens versterkte. „Blijf maar kalm zitten," zeide ik, },en vertel mij liever wat er gebeurd is, dat gij zulk een vreemd gezicht zet. Gij hebt iets op het hartdat kan een blinde zien Wij zijn toch, dunkt me, oude vrienden; dus laat getroost de kat uit den zak DeCt wilde hij in het eerst echter niet; verschanste zich achter allerlei uitvluchten. Maar ik hield vol en eindelijk gaf hij tve. ,,Ik heb er reeds over gedaoht, om met u te spreken, dokter; want u is een .ver standig man en meent het goed met mij. Alleen, u zal mij toch niet uitlachen?" Dat beloofde ik en Bast begon, af en toe haperend, te vertellen. „Vóórdat ik hier kwam, dokter, heb ik mijn tijd als militair uitgediend. En het is mij goed gegaan bij de soldaten, zoodat ik niet eens bijzonder in mijn schik was, toen de diensttijd om was. Den dag voordat wij naar huis gingen, zijn wij, kameraden, nog eens samen uit geweest; wij hebben in de herberg gezeten en daar een tuinconcert bijgewoond. Daarna zegt een van de lui, een echte, looze kwant, dat hij nog iets voor ons weet, iets heel bijzonders. Wij willen wel zoo en dus brengt hij ons door allerlei nauwe steegjes vo5f een klein, nietig ihuisje. „Daar woont iemand, die meer kan dan brood eten," heeft hij gezegd, ,,en die moet ons nu waarzeggen." Wat wij betreft, ik heb volstrekt niet gewild, wijd namelijk mijn vader die soort dingen nooit heeft kunnen uitstaan. Niemand heeft ons, kin der werkelijke oatv. bedr. f 17,951,676.3872 en 't bedrag der werk. uitg. f 21,095,698.97 zoodat hot dienstjaar 1910 oplevert een na^ deelig saldo van f 3,144,022.587s* Da rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente Rotterdam over het dienstjaar 1910 wijst aan in werkelijke ontvangsten gewone f 16,600,629.84; buitengewone ontv. f 13,059,391.0772totaal f 29,660,020.9173. De werkelijke uitgaven hebben bedragen: gewone f 15,619,904.22; buitengewone uitg. f 22,304,574.23; totaal f 37,924,478.45. Hier. uit blijkt, dat liet dienstjaar 1910 oplevert een nadeelig saldo, dat in totaal beloopt f 8,264,457.537s- Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen van het overlijden te Freudenstadt, in Wur- temberg, van ds. J. A. Böhringer, emeritus- predikant bij do Evangelisch-Lutherscke Kerk. Do ontslapene was 77 jaar oud en vroeger predikant te Amsterdam, te Maas. tricht en tot voof enkele jaren bij de Evan. gelisek-Lutherscbe Gemeente te 's.Gravenha- ge; hij heeft eenige jaren zitting gehad in de Lutharsche Synode te Amsterdam en maakte deel uit van den Grooteen Kcrke- raad. Gisteren is te Woerden onder beheer der genie aanbesteed: het vervangen van de bestaande afdekking door een dakbedek king van kruispannen op dakbeschot op de wagenloodsen. Raming f 14,885. Laagste in schrijver de heer B. Waasink, voor f12,680. De gunning i9 aangehouden. De stemming voor een lid van den Raad in district II te Delft, had den vol genden uitslag. Aantal kiezers 1522; gel dige stemmen 1166, waarvan op de heeren H. P. Bok (lib.) 279, mr. J. P. Chardon (a.-r.) 598 en A. Scherpenisse (S-D. A-P.) 289 stemmen. Zoodat gekozen is mr. J. P. Chardon. In den ouderdom van ruim 50 jaren 19 in het Diakon essen huis te Utrecht overle den ds. H. G. van Endt, in leven predikant der Ned.-Herv. Gem. te Woerden. De overledene was van I8S418S8 predi kant te Leksmond cn van af datzelfde jaar onafgebroken predikant te Woerden, alwaar hij algemeen bemind was. Tot afgevaardigden naar het in Sep tember te Meohelen te houden Internatio na^ Middenstandsoongres heeft de Regee ring benoemd de heeren J. S. Meuwsen, voor zitter van den Nedcrlandschen Midden standsbond, te Amsterdam, en mr. P. J. M. Aalbeise, lid van de Tweede Kamer te Lei den. („Tel.") In den ouderdom' van 47 jaar is te Utrecht overleden jlrr. J. W. M. A. Jans>- sens, oonfcroleur der Nederlandsch-Indischo Invoerrechten te Medan. („U. D.") „De Tel." meldt, dat het ontwerp in komstenbelasting van minister Kolkman bin nen zeer korten tijd bij de Tweede Kamer zal inkomen. De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt, in aanvulling van zijn kennis geving in de „Nea'. Stct." van 22 Juli ter algemeene kennis, dat dit jaar het mondeling gedeelte van de akte-examens middelbaar onderwijs in teekenen en boet- seeren, wat betreft a'e examens ter ver krijging van de akte Mk, Mj, Ma, Mh, en O, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, zal worden afgenomen te Rot terdam, in het gebouw van de Academie deren, van heksen en geesten mogen ver tellen, en als een in donker bang was, dan heeft hij zooveel slaag gekregen, dat hij een andere maal de moedigste werd. Dus ik heb niet gewild, maar ik heb mij ten laatste toch laten bepraten. Ik ga mee naar boven, naar het oudje, dat nog in het geheel niet zoo oud, maar wat uiterlijk be trof zeer afstootend was, en zij heeft den een na den ander apart genomen. Sommigen waren geheel ontdaan, toen zij terugkwamen. Eindelijk heb ik er aan moe ten gelooven en heb haar mijn hand toe gestoken. Zij bekijkt die van alle kanten en zegt: „U wacht een gevaarlijk beroep." Toen kon ik mij van lachen niet houden, want ik dacht natuurlijk, dat ik thuis va/- der zou helpen, die een touwslagerij heeft gehad. Wanneer een touwslagerij. een ge vaarlijk ambacht voor iemand oplevert, dan goeden nacht, wereldDoch het oudje heeft zich niet van haar stuk laten bren gen, bleef bij haar uitspraak: mij staat een gevaarlijk leven te wachten, en reeds in de eerstvolgende dagen zal mij een ge vaar dreigen. „Ma?ar ik zal u iets geven,'' zegt zij, „dat onfeilbaar is." Zij gaat naar eefi kast en komt met een zakje terug, zoo'n soort kleine geldbuidel, dicht gemaakt en aan een koord gebonden. „Dat draagt gij van van nu af om den hals; dan kan u geen onheil geschieden, wat u ook moge over komen." Zij heeft dat beslist gezegd, dat mij toch zoo iets als een koude rilling over den rug voer, en ik heb het zakje maar ge nomen en haar daarvoor iets gegeven, want daarom was het toch slechts te doen. Den volgenden dag reis ik naar huis, denk van Beeldende Kunsten en Technische We tenschappen, Coolvest no. 92, en wel: voor de akte Mk. op 11 en 12 dezer; de akte Mj op 15 dezer; de akte Ma op 16 en 17 dezer; de akte Mh. op 11 dezer; de akte O op 11 en 12 dezer. De gewone audiënties van de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken zullen Zaterdag a. s. niet plaats hebben. ALP HEN. De uitslag van de loting voor de Nationale Militie was als volgt: 1. Adr. de Jong; 2. E. Crefelt, lichaamsgebr.; 3. A de Kwant; 4. P. L. v. Velsen; 5. A. P. van Niekerk; 6. W. H. v. Niekerk; 7. D. Ha ding; 8. J W. v. Rijsdam; 9« B. P. Pieters; 10. KI. van Donk; 11. L. v. d. Pol, lichaamsgebr.; 12. Klaas Bastelaan, broe- derd.13. J W. Sprey; 14. G. v. d. Berg; 15. J. Roczeboom; 16. C. van Vliet; 17. J. Sampiman; 18. F. de Lange; 19. P. van Leeuwen, lichaamsgebr.; 20. A. van Eg- mond; 21. J. J. van Oyen; 22. G. Bosman; 23. J. Bredeveld; 21- E. B. Vis; 25. J. v. d. Veen; 26. C. Roest; 27- P. Schellingerhout 28. T. Oskamp; 29. J. A. Vergeer; 30. Ph. J. van Schaik, lichaamsgebr.31. M. J. v Hellemond; 32. G. Hogendoorn33. P. Boot; 34. J. D. van Beijeren; 35. J. K. Luttenland; 36. A. van der Wiel; 37. J. P. Oostrum; 38. C. van Donk; 39. A. Schol- lart; 40. J. Langbroek; 41. M. C. van Driel, lichaamsgebr.42. J. G. van Rossum 43. L. C. Slootjes; 44. H Bauer; 45. A. Blom; 46. J. A. Cats; 47. A v. d. Panne; 48. A. Moby; 49. N. G. Hoefplaat; 50. W. L. Stokhuizen; 51. D. J. Verschuur 52. L« Rodenburg; 53. J. de Pijper; 54 W. H. Groenenveld. HAARLEMMERMEER. Tijdens de af we. zigheid van de bewoners is men bij den ar beider C., aan den Aalsmeerderweg, door opschuiving van een raam, de woning bin nengedrongen en heeft men uit een kast f 10 ontvreemd. Hoewel het midden op den dag geschied moet zijn, hebben de luitjes in de omgeving er niets van opgemerkt. Een viertal personen, die blijkbaar duchtig te Haarlem kermis gevierd hadden en nog lang niet nuchter waren, kwamen hedennacht met een rijtuig te Hoofddorp aan en begaven zich naar de woning van Leenheer, aannemer van de stationsgebou wen, aldaar. Zij maakten aldaar een groot spectakel, belden de bewoners wakker, dpch toen zij hoorden, dat Leenheer niet- thuis was, sloeg één hunner twee glasruiten ln en begonnen daarna met hun driecn met groote steenen het huis te bombardeeren. Toen zij zich daarna verwijderden, kwamen zij Leenheer en een werkman tegen, bei'den" op de fiets. Zij grepen den werkman vast trokken hem van de fiets, sloegen hem met een bierflescfoje op het hoofd en wilden hem te vrater gooien. Door het leven kwam evenwel de geheclo buurt in rep en roer, zoodat de werkman spoedig ontzet was, waarbij nogal klappen vielen. De helden namen daarna de vlucht, doch zijn aJlen goed herkend. Het schijnt, dat wrok over vroeger gege ven ontslag aan één hunner, C. Juffermans, te Heemstede, de oorzaak van dit tumult geweest is, waarvan zij evenwel nu wel raeer zullen hooren. LISSE. Heden is bij de meeste expor-" tours hier ter plaatse de verzending van aan geen zakje meer en aan geen waarzeg ster. De trein is stampvol; ik-verover oog een plaatsje in een derde-klasse-wagon en daar zie ik, dat ik met mijn sigaar in een coupé „niet rooken" ben terecht gekomen. Ik wil mijn glimmend stompje ui^o gaarne in den steek laten en dus stap ik weer uit en zoek met moeite een andere plaats. Geen vier uur hebben wij gereden, of plotseling voelen wij een hevigen s-hok, een vroese- lijk gekraak weerklinkt en de trein staat. Wij zijn op een anderen trein gereden. Een paar wagons waren geheel vernield; waar ik het eerst had gezeten, waren eenigen dood en de meestén gewond." Hij haalde diep adem. Men zag, hoe machtig de herinnering hem nu nog na ja ren aangreep. „Reeds toen is een oogenblik do gedachte bij mij op gekomen, of het ding dat ik uit puren onzin op mijn borst droeg, er iets aan doen kan, dat mij bij alle ongeluk niets is overkomen. Gij wilt wat zeggen dokter. Wacht als 't u blieft een oogenblik 1 Ik b$n dus thuis gekomen bij mijn ouders en te midden van de eerste vreugde krijg ik een brief van neef hier, die mij schrijft, dat hij mij, nu ik van den dienst vrij ben, een voorstel heeft te doen. Hij werd oud en kon de scheepvaart en de vissc'nerij niet meer waarnemen: of ik niet bij hem wilde intrekken en hem een handje hel pen, zoolang hij leeft? Dan zou hij mij in zijn testament al wat hij. bezat vermaken. Mijn volk was geheel onthutst; moeder vond, dat ik het moest afschrijvenik was immers niet op het water gewend en niet bij dat beroep grootgebrachtOch wat, zei vader, zij hebben hem immers turnen en bloembollen naar het buitenland begonnen. Naar men zegt zal quantum aanmerkelijk grooter zijn als het vorige jaar. Aan het postkantoor alhier bevinden zich onbestelbare poststukken voor C. Baar te Scheveningen, Annie Carter te Hightown en J. Beugers, te Leiden. LEIDERDORP, Hedennacht is alhier overleden, 86 jaar oud, de heer J. L. Hoos, oud-wethouder dezer gemeente. De uitkeering door het Rijk aan de ze gemeente, ingevolge de wet regelende de financieel© verhouding, is voor 1911 vastgesteld! op f 6102.90 NOORDWIJK. De bewoners van de Voor straat makea eenige minder rustige nach ten mee. De nacht toch wordt benut, om de nieuwe rails voor do electrische tram te leggen en de oude rails op te -reken. Het is een geklop en gehamer, dat hooren en zien vergaat, cn dat er van een zoeten, ver- kwikkenden slaap o.i. niet veel kan komen. Dat kan echter niet anders, daarom ge troost men zich zooiets. Wat echter o.i. wèl anders had gekund, is, dat_de gemeen te een gedeelte van het plaveisel van de Westoinde-Voorstraat reeds voor dagen heeft opgebroken en nog niet door ander vervangen. En dat juist in den tijd der zware vrachten bollen. Soms moet de heele buurt er aan te pas komen, om een brik met bollen er door te helpen worstelen. Yoor ons, stuurlui aan den wal, is bedillen gemakkelijk, maar wij wagen toch te vTa- gen: „Waar is hier 't wijs beleid?" NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gistermiddag hebben we eens een. kijkje genomen in do concertzaal van „Badhotel-Konijnenburg", waar de Utrechtsche kunstschilder, de heer G. F. Thijssen een aantal schetsen en schil derstukken exposeert. Wij hebben- met genoegen de collectie be zien. Er zijn prachtige zeegezichten onder. Ook uit NoordwijkrBinnen zijn er een paar stukjes, o.a. eeu heel mooi kiekjeachter „Huize Qffera'£léq een lief hi.izengroepjo aan een, ingang van 't Muizensteegje." Wij wenschen den heer Thijssen veel sua ces möt Izijn tentoonstelling. VOORSCHOTEN. Do uitslag der loting alhier gehouden, is als vólgt: 1. L. C. van Meurs; 2.-W. van Leeuwen, lAroederdienst; 3. A. W. van Weerden; 4. M. Verboom; 5. J. M. Limburg; 6. H. C. Viveen; 7. Th H. v., Meygaarden, broederdiensb; 8. O. H. E. Toledo; 9. S. Hoogteyling; 10. J. di Groot; 11. O. A. van der Graaf; 12. C. de Graafj 13. A. J. Rèmmerswaal14. Th. esterbeek eigen dienst; 15. L. J. van Leeuwer n. C. G. Krebs; 17. H. A. G. Sombroek; 18. A. S. van der Peet; 19. J. L. A. den Hollan der; 20. A. W. Zoetemelk; 21. D. H. Hel- lema; 22. M. H. van Hcmert; 23. II. van der Ent; 24. A. J. den Hollander; 25. P. G. van den Berg; 26. A. Oorschot; 27. G. J. Breukink; 28. K. Keus; 29. J. W. Sohuss; 30. J. P. Tietz; 31. W. Cordes; 32.W. N. do Bruyn33. J. J. Grundekcn en 34. C. L. van Breekt. WARMOND. De Raad vergadert alhier op Donderdag den lOden Aug. a.s. des avonds te halfacht. Agenda: 1. Ingekomc 1 stukken. 2. Vaststelling gemeentebegroó- ting 1912. 3. Voorstel Ged. State inzake verhooging jaarwedde van den gem.-ont vanger, overeenkomstig den norm 4. Het geen verder ter tafel zal worden gebracht. zwemmen in den dienst geleerd en oplet ten ook Ik dacht er ook zoo over; met één slag is de ondernemingsgeest in mij gevaren en dus heb ik neefs aanbod aangenomen. Dadelijk, in de eerste weken, dat ik hij hem was, deed zich een moeilijk geval voor. Wij moesten eenige stukken vee inladen en over de zes transporteeren. Er was een stier bij; zoo'n boosaardig en koppig beest heb ik nog van nnjn leven niet gezien. Geen mensch kon het baas worden; het stiet met de horens en sloeg met de pooten, dat nie mand het durfde naderen. Opeens vat ik moed: ik wilde toch mijn geluk probseren; het toegebonden geluk aan mijn hals! Ik spring voor den stier, pak hem bij de horens en kijk hem strak in zijn boosaardi ge, roode pogen. Toen u hadt het moe ten zienis. hij geheel tam geworden en heb ik hem in het schip kunnen stooten; de anderen hebben oogen opgezet! Van af dat oogenblik stond het bij mij vast: Jou kan niets overkomen! Wind of regen, dag of nacht, alles is mij om het even ge weest, want ik heb aan mijn geluk ge loof d."- Ik viel Bast hier in de rede. „Dat was verkeerd, man J Aan uzelf, aan uw beleid en uw flinkheid kondet gij gelooven. Want de mensch draagt zijn geluk of ongeluk in zichniemand mag het van buiten ver wachten. En wat bijvoorbeeld da,t spoor wegongeluk betreft, zoo zullen de geloovi- ge"n zeggenGod heeft u behoed 1 En de materialisten: Het toeval 1 Maar een hek- senzakje aan den hals, dat helpt niet, dat in geen geval." (Wordt vervolp^Du

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1